Denní souhrn zpráv Zprávy

05-10-2013

ČR podle ministerstva zahraničí podporuje mír na Blízkém východě

Česká republika podle ministerstva zahraničí plně podporuje mírový proces na Blízkém východě. Úřad to oznámil poté, co Palestinci kritizovali návrh prezidenta Miloše Zemana na přesun ambasády ČR z Tel Avivu do Jeruzaléma. Člen výkonného výboru Organizace pro osvobození Palestiny Saíb Irikát prohlásil, že Zemanův návrh narušuje mírový proces mezi Izraelem a Palestinou. Ministr zahraničí Palestiny Rijád Málikí podle Českého rozhlasu žádá, aby na Zemanovy výroky reagovala Liga arabských států a další organizace. Ministerstvo zahraničních věcí ČR ale uvedlo, že podporuje úsilí mezinárodního společenství o mírové vyřešení izraelsko-palestinského sporu prostřednictvím přímých jednání. "Jak v rámci Evropské unie, tak ve svých bilaterálních vztazích s oběma stranami ČR soustavně vyzývala k přímým mírovým jednáním," píše se v prohlášení ministerstva. Česko podle úřadu ve shodě s EU podporuje dvoustátní řešení jako jediné možné, kdy vedle sebe mohou žít Izrael a Palestina v míru a bezpečí.

Do ČR se vrátili poslední vojáci z afghánského Vardaku

Do Česka se vrátilo posledních 38 českých vojáků z afghánské provincie Vardak. Jednalo se o členy vojenského poradního týmu MAT, který pomáhal afghánské armádě při plánování a řízení protipovstaleckých operací. Oznámila to mluvčí Generálního štábu české armády Jana Růžičková. Podle ní je Vardak jednou z nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu. Během několika měsíců museli členové jednotky čelit zhruba pěti stovkám bezpečnostních incidentů. Češi se podle armády podíleli s afghánskými a americkými partnery na více než 70 bezpečnostních operacích zaměřených na odstranění povstaleckých skupin a zajištění bezpečného pohybu po páteřní silnici v regionu. Kromě toho čeští vojáci pomáhali afghánským bezpečnostním složkám s plánováním a řízením několika dlouhodobých bezpečnostních operací, zajišťovali odborné kurzy pro afghánské vojáky na pozicích řidičů a obsluh minometů nebo ošetřili přes 100 bojových zranění afghánských vojáků.

Greenpeace v Praze upozorňuje na věznění aktivistů v Rusku

Aktivisté z organizace Greenpeace, která se zaměřuje na životní prostředí, si na sobotu pronajali loď na Rašínově nábřeží v Praze. Zdejší výstavou chtějí upozornit na vazbu uvalenou na kolegy v Rusku kvůli údajnému pirátství. Připomínají nedávné obvinění třicetičlenné posádky lodi, kterou ruské úřady zadržely při protestu proti těžbě ropy v Arktidě. Loď s názvem Arktická Ambasáda chce dnes v Praze podle mluvčí akce Šárky Pechové připomenout současné vazební stíhání členů organizace v Murmansku. Uvnitř lodi je výstava. Návštěvníci mohou podepisovat petici, poslat dopis ruskému velvyslanci, nebo odeslat vzkaz aktivistům do vazby.

Pancová: Chci více pracovat v Motole, ale přizpůsobím se soudu

Bývalá ředitelka kladenské nemocnice Kateřina Pancová, která je obžalovaná v kauze exposlance Davida Ratha (dříve ČSSD), se chystá postupně nastoupit do práce v pražské Fakultní nemocnici v Motole. Byl to jeden ze slibů, který sdělila soudu, když žádala o propuštění z vazby. Ráda by zvýšila úvazek, ale záleží podle ní na požadavcích Krajského soudu v Praze, který kauzu projednává. Soud Pancovou propustil z vazby z věznice v Ruzyni minulý týden po téměř 16 měsících vazby. Dříve ji vodila do soudní síně v poutech vězeňská eskorta, od tohoto týdne přicházela již sama, nebo v doprovodu některého z advokátů. Státní zastupitelství označuje Pancovou, Kotta a Ratha jako hlavní postavy korupce při zdravotnických a stavebních zakázkách ve Středočeském kraji. Rath s Kottem stále zůstávají ve vazbě. Kromě trojice je v kauze obžalováno dalších osm lidí, většinou jsou to šéfové nebo manažeři firem, kteří se na údajné korupci podíleli.

Majetkové přiznání dosud nepodala dvacítka exposlanců

Majetková přiznání za letošní rok dosud nepodala dvacítka exposlanců. Vyplývá to z informací na sněmovním webu. Chybí dokument Romana Pekárka (dříve ODS), kterého soud poslal na pět let do vězení za korupci. Trest nastoupil v únoru, mandátu se nevzdal. Naopak David Rath (dříve ČSSD), jenž je ve vazbě a pro úplatkářství je nyní souzený, oznámení dodal. Registr k pátečnímu odpoledni neevidoval majetková přiznání například Pavla Béma (ODS), Romana Böhnische (ČSSD), Petra Holečka a Rudolfa Chlada (oba TOP 09 a Starostové), Miroslava Grebeníčka (KSČM) nebo šéfa NS-LEV 21 Jiřího Paroubka. Bývalý poslanec VV Michal Babák slibuje, že dokument doručí příští týden. ČTK Jan Vidím (ODS) vzkázal, že oznámení dodal do Sněmovny prostřednictvím bývalé asistentky v pátek. Zákon ukládá dát oznámení do měsíce od skončení funkce, lhůta uplynula zhruba před týdnem. Kontrolu provede až po volbách nový mandátový a imunitní výbor.

V Praze přibylo míst, kde se nesmí pít alkohol

V Praze ubylo veřejných míst, kde se dá volně pít alkohol. Vešla v platnost vyhláška zvyšující počet zakázaných míst z 459 na 837. Strážníci dokonce navrhovali, aby bylo zakázáno pít na celém území Prahy 1. Od roku 2008 už zákaz platí třeba na Václavském, Staroměstském nebo Palackého náměstí. Mezi novými místy v centru, kde se nesmí pít alkohol na veřejnosti, jsou například okolí Národního divadla a Nové scény, Slovanský ostrov, Střelecký ostrov nebo Dienzenhoferovy sady na Smíchově. Zákaz už neplatí pouze bezprostředně na zastávkách MHD, ale rovněž v přístřešcích pro cestující, které jsou umístěny mimo zastávku. Rovněž byla vytvořena stometrová zóna kolem dětských hřišť, ve které je pití alkoholu zakázáno. Strážníci budou kontrolovat dodržování vyhlášky v rámci svých obvyklých pochůzek. Zatím budou hříšníky pouze napomínat. Udělit mohou pokutu až 1000 korun.

Romové v Sokolově uspořádali festival

V sokolovské ulici U divadla na dvoudenním festivalu představili Romové svou kulturu, historii i kuchyni. Akce Otevřená ulice - žijeme tu společně má za cíl odstranit bariéry a nedůvěru mezi romským etnikem a většinovou společností, řekla Petra Procházková z Městské policie Sokolov, která projekt připravila. V ulici U divadla žijí z velké části právě romští obyvatelé. Samotný festival, který začal už v pátek, je ale jen vyvrcholením dvoutýdenní akce, která v sobě zahrnovala například besedy Romů s dětmi na školách, výtvarnou soutěž a podobně. Akci přijel podpořit i Vojtěch Lavička ze skupiny Gipsy.cz. "Mám pocit, že to zde není tak strašné, jako mnohde jinde. A nepůsobí to na mě jako ghetto," řekl ČTK. Ocenil zároveň, že je město ochotno se problémů věnovat v takovém rozsahu. Podle místostarosty Sokolova Ladislava Sedláčka (ODS) je projekt podanou rukou ze strany města. "Asi se nám nepodaří přesvědčit, ty, kteří chtějí problémy řešit jen bičem, že se dá spolu žít. Ale možná alespoň část těch ostatních," řekl.

Matematik Fiala dostal in memoriam cenu Havlovy nadace

Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 udělila in memoriam cenu matematikovi a filozofovi Jiřímu Fialovi. Diplom a pamětní ozdobu v podobě berly svatého Vojtěcha převzala manželka oceněného Ludmila Fialová. Fiala se stal už patnáctým nositelem ocenění. Dopoledne před samotným předáním ocenění na Fialu vzpomínali jeho přátelé a kolegové z vědeckého, univerzitního i uměleckého prostředí. Bratr bývalého prezidenta Václava Havla Ivan připomněl, že se Fiala zabýval mnoha obory lidské činnosti. Psychiatr Cyril Höschl řekl, že se Fiala zajímal o vztah mysli a těla a že jemu osobně pomohl zpřístupnit matematiku. Fiala (1939) zemřel loni. Zabýval se dějinami matematiky a logiky, analytickou filosofií, reformami vysokého školství a pravidelně přispíval do časopisu Vesmír, zejména články o moderním umění. Účastnil se různých disidentských aktivit, přednášel a překládal pro samizdat. Byl členem rady Nadace Dagmar a Václava Havlových Vize 97 pro udílení jejích cen a spolupracoval při jejich přípravě. Napsal několik knih o programovacích jazycích, přeložil mnoho filosofických knih.

Režisér Strach natáčí v Brně film o Chartě 77

V Brně začalo natáčení filmu režiséra Jiřího Stracha o Chartě 77. Děj snímku České televize s názvem Osmy se odehrává na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let minulého století. Hlavní roli normalizačního úředníka režisér svěřil Ivanu Trojanovi. Dále ve firmu hrají Zuzana Stivínová, Jiří Dvořák a Zuzana Kajnarová. "Nepracujeme s Chartou jako artefaktem, ani nerekonstruujeme skutečnou událost," uvedl scenárista Marek Epstein. Tvůrci chtějí ukázat, jak se člověk postaví k situaci, která po něm vyžaduje odvahu a rozhodnutí. Hlavní hrdina prožívá ve filmu špatný den, ve kterém se mu na hlavu sesype všechno, co do té doby stavěl. Chvatně se snaží uvést věci zpět do původního stavu. Jak se ale nakonec ukáže, i pohromy mohou být k něčemu dobré.

Ve čtyřech desítkách měst se koná Den architektury

Ve více než 40 městech dnes a v neděli probíhá Den architektury, kterým se pořadatelé připojují k oslavám světového dne architektury. Ten se slaví vždy první pondělí v říjnu. Pořadatelé připravili celkem 75 akcí, zejména procházek architektonicky zajímavými místy, často běžně nepřístupnými. Program je na stránce http://www.denarchitektury.cz. www.denarchitektury.cz. Řady architektů v roli průvodců letos rozšíří David Vávra, Vladimir 518 a Jaromír Švejdík. Za vrcholy programu organizátoři považují například procházku pražským technickým podzemím s Janem Šépkou či procházku Litomyšlí s bývalou městskou architektkou Zdenkou Vydrovou. Možnost nahlédnout do interiérů ateliérů a bytů architektů a místních umělců nabídne akce Liberec - Prag Open 2013. Procházka pardubickým Finskem přiblíží místní kolonii finských domků z 50. let a jak vypadá architektura očima dětí se zájemci dozví v Černošicích. Den architektů pořádá občanské sdružení Kruh, které se snaží zprostředkovat dialog o kvalitní české i světové architektuře a o architektonické tvorbě široké veřejnosti.

Bluesový kytarista Joe Bonamassa vystoupí v Kongresovém centru

V Kongresovém centru Praha vystoupí dnes večer americký bluesový kytarista Joe Bonamassa. Stane se tak v rámci festivalu United Islands. Bonamassa je považován za jednoho z nejlepších současných hráčů na kytaru. Šestatřicetiletý muzikant začal hrát jako čtyřletý a už ve dvanácti byl předskokanem na koncertě B. B. Kinga. Posbíral mnoho hudebních ocenění včetně nejlepšího kytaristy roku. Dalším hostem festivalu United Islands bude 10. listopadu v pražském Lucerna Music Baru alžírský ethno rebel Rachid Taha, který tu představí své deváté album nazvané Zoom. Fanoušky přitahuje mixem severoafrické, rockové, punkové a elektronické hudby.

Na jižní Moravě končí sezóna vinobraní

Na jižní Moravě končí sezóna vinobraní. Na jednotlivé akce přišly tisíce lidí. Zájem návštěvníků si pochvalují i menší města. V sobotu skončilo vinobraní ve Valticích na Břeclavsku. Na dvoudenní akci přišlo přes tři tisíce lidí. Zájem lidí si pochvalují letos i ve Strážnici na Hodonínsku, kde se místní snaží udržovat místní vinařskou tradici. Akce se letos konala popatnácté. Asi dvě tisícovky lidí přišly před týdnem na Burčákfest do Znojma. Zajímavostí akce bylo každoroční šlapání hroznů v kádích. Na festivalu bylo k dispozici 200 hektolitrů čtyř druhů burčáku. Vinobraní na jižní Moravě lákají místní i lidi ze všech koutů republiky. Na ty největší do Mikulova či Znojma jezdí desetitisíce lidí. Podle ředitele Vinařského fondu Jaroslava Machovce lidé na vinobraní stále častěji jezdí za poznáváním kvalitních vín.

Sport:

Tenista Tomáš Berdych vzdal kvůli zranění semifinále turnaje v Pekingu. Český hráč odstoupil ze souboje s Rafaelem Nadalem za stavu 2:4 a 15:40 v prvním setu. Španěl se tak stane po více než dvou letech znovu světovou jedničkou a sesadí z trůnu Srba Novaka Djokoviče.

Tenistka Petra Kvitová si o třetí titul v sezoně a druhý za sebou nezahraje. Česká jednička podlehla v dnešním semifinále v Pekingu Srbce Jeleně Jankovičové ve svém šestatřicátém třísetovém utkání roku 7:6 a dvakrát 1:6.

Český šampionát v automobilových soutěžích předčasně ukončila smrtelná nehoda. Při závěrečné Rallye Příbram při havárii pilota Jiřího Máši ve druhé rychlostní zkoušce zahynul spolujezdec Jan Jinderle junior. Oznámili to pořadatelé, soutěž byla okamžitě ukončena. Titul získal Václav Pech, který byl před sedmou soutěží šampionátu v čele pořadí.

Fotbalisté pražské Sparty otočili v úvodním osmifinále Poháru České pošty ve Znojmě nepříznivé skóre a na půdě ligového nováčka zvítězili 3:2. Dva celky z nejvyšší soutěže nedokázaly porazit druholigové soupeře - Brno prohrálo 0:1 na Žižkově a trápící se Slavia remizovala ve Varnsdorfu bez branek. Mezi osm nejlepších týmů nakročila Dukla Praha, která smetla Příbram 4:0.

Družstvo českých stolních tenistek postoupilo na mistrovství Evropy ve Schwechatu po výhře 3:2 nad Běloruskem do semifinále a má jistou medaili. V neděli se tým trenéra Miroslava Cecavy utká o finále s Německem.

Hokejisté Slavie prohráli v 9. kole extraligy s Plzní 0:2. Obhájce titulu tak připravil Pražanům první porážku v základní hrací době v této sezoně, Slavia ale i přes porážku udržela vedení v tabulce, neboť její rival a nejbližší pronásledovatel Sparta nebodovala v Brně. O góly Plzně se postarali Ondřej Kratěna a Radek Duda.

Dvě využité přesilové hry pomohly hokejistům Komety Brno v 9. kole extraligy k vítězství nad Spartou Praha 2:1. Sparta sice vedla od 19. minuty po gólu Pilaře, branky Brna vstřelili ve druhé třetině Tomáš Svoboda a Petr Kuboš. Sparta po čtyřech tříbodových vítězstvích vyšla naprázdno a nevyužila šanci posunout se do čela tabulky, naopak Kometa ukončila sérii tří proher.

Hokejisté Karlových Varů porazili v 9. kole extraligy Litvínov 3:1 a opustili poslední místo tabulky. Energie bodovala ve třetím ze čtyř zápasů po změně trenéra, pod vedením Karla Mlejnka získala sedm bodů.

Hokejisté Kladna prohráli v 9. kole extraligy s Třincem 4:5, před vlastním publikem tak nezvládli třetí ze čtyř zápasů. Rytíři třikrát dotáhli ztrátu, pak díky trefě Jana Rudovského z 36. minuty vedli, ale v závěrečném dějství otočili výsledek svou druhou trefou v utkání Marek Zagrapan a v čase 58:07 v přesilové hře Martin Adamský.

Hokejisté Pardubic otočili čtyřmi góly ve třetí třetině zápas 9. kola extraligy proti Liberci a po výhře 6:4 potřetí za sebou vyhráli. Na zisku tří bodů se dvěma góly a asistencí podílel Jiří Cetkovský, dvě branky Liberce vstřelil ještě v minulé sezoně hráč Pardubic Martin Bartek.

Hokejisté Chomutova nedovedli do úspěšného konce dobře rozehraný zápas se Zlínem a po prohře v nájezdech 3:4 si připsali čtvrtý domácí nezdar v sezoně. Zlín si prodloužení vynutil až v power play, nájezdy poté rozhodl Petr Holík. Piráti prohráli čtvrté nájezdy v tomto extraligovém ročníku.

Teplický fotbalista David Jablonský je mezi hráči, které policie obvinila v sázkařské aféře. Je tak jediným hráčem z nejvyšší soutěže, jehož se vyšetřování dotýká. Seznam dvanácti obviněných dnes zveřejnil server aktuálně.cz. Je mezi nimi podle očekávání také Jan Halama, kmenový hráč Českých Budějovic, který nyní hostuje v Bohemians Praha. Další hráči zapletení do kauzy se pohybují na úrovni nižších soutěží.

Fotbalisté Mladé Boleslavi porazili v úvodním osmifinále Poháru České pošty Slovácko 1:0, přestože doma odehráli skoro sedmdesát minut v oslabení po vyloučení stopera Johany. Těsný náskok zajistil finalistovi minulého ročníku už v první půli další obránce Smejkal. Odveta se hraje za týden v Uherském Hradišti.

Fotbalový obránce Pavel Košťál po dvou týdnech čekání obdržel z Německa transferkartu a stal se hráčem Zbrojovky Brno. Třiatřicetiletý stoper naposledy působil v Hanse Rostock, kvůli zranění ale více než rok nehrál. Košťál už bude moci nastoupit v brněnském dresu v sobotním pohárovém utkání v Praze proti Viktorii Žižkov. Brno jej získalo jako náhradu za zraněného Aleše Schustera.

Až v posledním závodě sezony si skifař Ondřej Synek připsal první porážku. Úřadující mistr světa z korejského Čchungdžu prohrál v 21. ročníku exhibičního Chalupa Cupu v Jindřichově Hradci s Milanem Dolečkem.

Jednadvacet koní by se mělo objevit příští neděli na startu 123. Velké pardubické s Českou pojišťovnou. Ve startovní listině nechybí obhájkyně titulu a loňská suverénka dostihu Orphee des Blins či osminásobný vítěz žokej Josef Váňa s Tiuemenem. Ze zahraničí do Pardubic míří tři koně z Irska, jeden z Velké Británie a jeden ze Slovenska.

Plzeňský obránce Jiří Hanzlík jako šestý hokejista dosáhl na hranici 1000 odehraných zápasů v domácí nejvyšší soutěži. Devětatřicetiletý Hanzlík si připsal jubilejní start dnes v 9. kole extraligy na ledě Slavie.

Finálový turnaj golfového seriálu Czech PGA Tour v Brně vyhrál s velkou převahou Ondřej Lieser. Po třech kolech soutěže Kaskáda Grand Finále v Brně zvítězil se skóre +1 a s náskokem sedmi úderů před obhájcem prvenství Stanislavem Matušem. O třetí místo se podělilo pět hráčů včetně Marka Nového, který se stal celkovým vítězem domácí profesionální série.

Družstvo českých stolních tenistů vypadlo na mistrovství Evropy ve Schwechatu hned v prvním kole po porážce 1:3 s Řeckem.

Futsalisté Chrudimi vyhráli kvalifikační skupinu Futsal Cupu a postoupili mezi šestnáct nejlepších týmů soutěže. Po úvodní remíze 3:3 s anglickým Baku United porazili slovinskou Litiji 5:4 a dnes postup potvrdili vítězstvím 5:0 nad domácí Omonií Nikósie. Era-Pack do elitní skupiny postoupil posedmé za sebou, ještě nikdy ale nepronikl až do Final Four, což se tentokrát pokusí zlomit.

Florbalisté Vítkovic prohráli na Poháru mistrů v Tampere s domácím SC Classic vysoko 0:9, obsadili v základní skupině B bez zisku bodu poslední třetí místo a s turnajem se loučí. Víkendové boje play off tak budou bez českého zastoupení, protože ve čtvrtek vypadl v ženské kategorii i Herbadent SJM Praha 11.

Jeden z trenérů fotbalistů Baníku Ostrava Erich Cviertna podlehl v noci na dnešek těžké nemoci. Spolupracovník kouče Martina Svědíka zemřel v ostravské nemocnici ve věku 62 let. ČTK to potvrdilo vedení ostravského klubu.

Počasí:

Bude oblačno až zataženo, ojediněle slabý déšť nebo mrholení. Odpolední teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem sedmi.

Příští čtyři týdny budou chladné, na konci října mohou nejnižší teploty klesnout až na minus dva stupně Celsia. Srážek bude nadprůměrné množství. Vyplývá to z měsíčního výhledu počasí, který dnes zveřejnil Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ). Mimořádně chladno bylo už v minulých týdnech, průměrná teplota v posledních dnech činila dokonce pouze šest stupňů.

05-10-2013