Denní souhrn zpráv Zprávy

16-10-2013

Premiér Rusnok: Úřednická vláda splnila, co deklarovala

Premiér v demisi Jiří Rusnok má za to, že jeho úřednická vláda v prvních 100 dnech splnila, co deklarovala. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu vyzdvihl především zákon o obnovitelných zdrojích energie, návrh rozpočtu nebo zlepšené čerpání evropských fondů. Vyjádřil také přesvědčení, že je dobře, když vláda souzní s hlavou státu. Kabinet podle ministerského předsedy splnil to, že je vládou udržovací a překlenovací, "která má za úkol obnovit chod jednotlivých státních institucí, zajistit jejich pravidelné a řádné fungování. To myslím, že se v těch minulých 100 dnech odehrálo velmi intenzivně," uvedl.

Rusnokova vláda rozhodla o zakázkách za miliardy korun

Vláda Jiřího Rusnoka rozhodla od svého jmenování o zakázkách za několik miliard korun. Například na konci září kabinet v demisi schválil vypsání zakázky na nákup nových aut a pohonných hmot pro ministerstvo vnitra celkem za zhruba 1,6 miliardy korun. Ministři se na stejném jednání vyslovili také pro pokračování smluv se společností Microsoft. Vláda schválila i několik armádních nákupů za stovky milionů korun. Už v srpnu týdeník Euro napsal, že kabinet, který nezískal důvěru Sněmovny, přidělil za první měsíc svého působení zakázky za 1,1 miliardy korun a vypsal tendry za 910 milionů korun.

Rusnok: Schodek rozpočtu bude letos díky penězům z EU asi nižší

Schodek letošního státního rozpočtu by mohl díky čerpání peněz z evropských fondů skončit výrazně lépe, než je schválených 100 miliard korun. "Sdílím ty komentáře, vzhledem k výsledkům po devíti měsících, že je velká naděje, že letošní deficit bude výrazně lepší než ten plánovaný," uvedl premiér Jiří Rusnok. Konkrétní odhady ovšem odmítl v souvislosti s čerpáním evropských peněz sdělit. Schodek státního rozpočtu v září dosáhl 38,2 miliardy korun, zatímco loni v září deficit činil 71,4 miliardy korun. Příjmy ze EU letos ke konci září stoply meziročně o téměř 30 miliard korun na 85 miliard korun.

Vláda přerušila jednání o navýšení peněz na škody po povodních

Vláda přerušila jednání o možném navýšení peněz na odstranění škod z jarních povodní. Na tiskové konferenci po jednání kabinetu to řekl premiér Jiří Rusnok s tím, že do materiálu musí doplnit ještě ministerstvo školství škody na tělovýchovných a sportovních zařízeních. Materiál počítal s navýšením peněz z původně schválených čtyř miliard na 4,5 miliardy korun. Největší růst se týkal programu na odstraňování povodňových škod na infrastruktuře vodovodů a kanalizací. Už na konci července schválila Rusnokova vláda plán na financování a odstranění škod po jarních povodních, jeho součástí byly i kompenzace následků pro jednotlivé resorty s výhledem na další tři roky. Celkové škody po povodních v ČR byly zatím vyčísleny na 16,4 miliardy korun.

Výsledná podoba tabákové směrnice EU je podle Zemana dobrá

Výsledná podoba kontroverzní tabákové směrnice, která má pomoci snížit počet kuřáků v Evropské unii, je podle prezidenta Miloše Zemana poměrně dobrá. Připomněl, že omezení se netýká cigaret "slim" a mentolové cigarety mají být staženy z trhu až po osmiletém přechodném období. Regulace sice postihla povrch krabičky, ale ten si podle prezidenta kuřák moc neprohlíží. Zeman to řekl při návštěvě kutnohorské tabákové firmy Philip Morris. Zeman, který je na rozdíl od svého předchůdce Václava Klause považován za náruživého kuřáka, se při návštěvě továrny obecně vyslovil proti regulacím v této oblasti.

Zeman: ŘSD je neschopná byrokratická organizace

Ředitelství silnic a dálnic je podle prezidenta Miloše Zemana "neschopnou byrokratickou organizací". Řekl to při besedě se studenty kolínské obchodní akademie. Poukázal přitom na výstavbu dálnice D47 z Brna přes Bohumín na polské hranice. Poté, co zakázku převzala ŘSD, se stavba podle prezidenta prodloužila o pět let a byla o 18 miliard korun dražší. O stavbě D47 se začalo mluvit v roce 1963, o budoucí podobě dálnice jednali politici od počátku 90. let. Základní kámen stavby položil právě Zeman jako premiér poprvé v roce 1998, podruhé o čtyři roky později. V té době měla dálnici stavět izraelská firma Housing and Construction za více než 100 miliard korun. V roce 2003 vláda Vladimíra Špidly dohodu s Izraelci zrušila. D47 pak začalo ze státních peněz stavět ŘSD o rok později.

Šéf Povodí Labe Beránek po dohodě s ministrem končí

Generální ředitel státního podniku Povodí Labe Václav Beránek po dohodě s ministrem zemědělství Miroslavem Tomanem odchází z funkce. Vedením byl dočasně pověřen investiční ředitel firmy Marián Šebesta, informovalo o tom ministerstvo. Podle mluvčí úřadu Dany Večeřové vypíše ministerstvo výběrové řízení na nového generálního ředitele. Beránek stál v čele podniku od letošního května. Během červnových povodní byl médii a následně i tehdejším ministrem zemědělství Petrem Bendlem kritizován.

Ministryně Benešová přislíbila zvýšení platů ve vězeňství

Ministryně v demisi Marie Benešová po jednání se zástupci odborů přislíbila najít způsob, jak přesunout finance v rozpočtu kvůli navýšení platů pro vězeňskou službu. Ministerstvo spravedlnosti totiž udělalo při tvorbě rozpočtu chybu. Platy dozorců se měly zvýšit o procento, vláda jim přitom slíbila dvě procenta stejně jako třeba policistům. Rozpočet už ale kabinet odsouhlasil a jen čeká na schválení novou Sněmovnou. Uvedla to Česká televize (ČT).

MZe chce, aby řetězce povinně uváděly podíl domácích potravin

Ministerstvo zemědělství (MZe) chce prosadit, aby obchodníci s potravinami povinně uváděli u vchodu do prodejen podíl českého zboží na jejich pultech. Na konferenci u příležitosti Světového dne chleba to uvedla vrchní ředitelka Sekce potravinářských výrob Úřadu pro potraviny Viera Šedivá. Návrh je součástí novely zákona o potravinách, která prošla meziresortním připomínkovým řízením a kterou nyní MZe předloží vládě. Podle obchodníků je ale složité podíl českého zboží v sortimentu stanovit, chybí také jasná definice českého výrobku.

Suchánek získal podporu pro volbu ústavním soudcem

Odborník na ústavní právo Radovan Suchánek, který působil také jako právní poradce ČSSD, je na nejlepší cestě stát se ústavním soudcem. Jeho zvolení těsnou většinou doporučil senátní ústavně-právní výbor. Minulý týden mu podporu vyjádřil i výbor pro lidská práva. Senát o nominaci rozhodne za dva týdny, tedy 30. října. Suchánkovu nominaci už podpořil také předseda Ústavního soudu Pavel Rychetský, kandidátovi ale doporučil odstřihnout se od politiky. Suchánek byl kromě svého angažmá na Katedře ústavního práva Právnické fakulty Univerzity Karlovy asistentem několika poslanců a nyní je poradcem místopředsedy Senátu Zdeňka Škromacha (ČSSD). Do rozpuštění Sněmovny byl také právním a legislativním poradcem poslaneckého klubu ČSSD. Letos v červnu se podílel na zastupování ČSSD u Ústavního soudu při jeho rozhodování o církevních restitucích.

ČR vyšle lékaře na pomoc syrským uprchlíkům

Česká republika ještě letos vyšle do Jordánska tým lékařů, který by měl pomáhat s ošetřováním syrských uprchlíků. Zároveň nabídne několika syrským pacientům lékařské ošetření v českých nemocnicích. Vyplývá to z návrhu na pokračování programu humanitárních evakuací (MEDEVAC), který schválila vláda. Konkrétní podmínky pokračování programu by měl příští týden během návštěvy v Jordánsku dojednat ministr zahraničí Jan Kohout. Náklady na pokračování humanitárních evakuací by měly činit 7,5 milionu korun, hrazeny budou z rozpočtu ministerstva vnitra.

Čeští lékaři by měli působit v některé z nemocnic v Ammánu, kde významnou část pacientů tvoří syrští uprchlíci. V případě rychlého dojednání by lékaři mohli odcestovat už společně s ministrem Kohoutem, který by měl být v Jordánsku 23. a 24. října. Pacienty, kteří budou ošetřeni v motolské nemocnici, vybere v předstihu český lékař. ČR už v minulosti poskytla peníze na humanitární pomoc pro obyvatelstvo v Sýrii i pro potřeby uprchlíků v sousedních zemích. Letos uvolnilo ministerstvo zahraničních věcí 22,75 milionu korun, celkově ČR od začátku konfliktu poskytla 43,4 milionu korun.

V Liberci někdo vylepil plakáty s textem o Gottwaldovi

Na Soukenném náměstí v Liberci někdo v noci rozvěsil zhruba deset plakátů s oslavným textem o Klementu Gottwaldovi, který v roce 1986 napsal lídr hnutí ANO 2011 v Libereckém kraji a novinář Martin Komárek. Jsou tam také nalepené cedule s nápisem Gottwaldovo náměstí, jak se toto místo jmenovalo před sametovou revolucí. Akcí namířenou proti své osobě Komárek překvapený není. "Počítal jsem s tím, že se něco takového může objevit," řekl. Článek vyšel V Mladé frontě, tehdy pětadvacetiletý Komárek ho napsal k 90. výročí narození Klementa Gottwalda. Komárek na něj není hrdý. "Stydím se přirozeně za něj, bylo to ale za komunismu, kdy jsme žili v nesvobodě a museli jsme se s tím nějak vyrovnat," uvedl. Podle něj se sice v tehdejší Mladé frontě snažili zmírňovat úroveň cenzury, jako úlitbu svobodnějšímu psaní ale prý museli občas napsat nějaký prorežimní článek. Vyvěšením plakátů se na podnět několika občanů začala zabývat městská policie.

CVVM: Podle 80 procent lidí jsou politické strany zkorumpované

Zhruba čtyři pětiny veřejnosti jsou přesvědčeny o tom, že politické strany jsou zkorumpované, o názor občanů se zajímají jen v době voleb a jejich hlavním zájmem jsou výhody jejich členů. Jen 37 procent lidí věří, že vstupem do strany lze něco změnit nebo ovlivnit. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM). Souhlas s názorem, že strany jsou zkorumpované, vyslovilo 83 procent občanů. 86 procent dotázaných soudí, že politické strany rozdělují veřejnost, a 69 procent míní, že strany sice kritizují jedna druhou, ve skutečnosti jsou ale všechny stejné. Šest lidí z deseti se domnívá, že strany jsou potřebné, protože umožňují hájit zájmy různých skupin a sociálních tříd. Zhruba polovina Čechů souhlasí s tvrzeními, že žádná z existujících stran nereprezentuje zájmy a názory občanů, jako je on sám, že bez politických stran by nemohla být demokracie a že lidem poskytují možnost zúčastnit se politické činnosti.

Čeští strážci základny Bagrám jsou již v Afghánistánu

Čeští vojáci, kteří budou od listopadu strážit spojeneckou základnu v Bagrámu, jsou již v Afghánistánu. Uvedla to mluvčí generálního štábu Jana Růžičková. Čas, který zbývá do zahájení půlroční mise, stráví vojáci školením přímo na místě nasazení. Přesun Čechů do Afghánistánu byl zahájen na konci září. Do země odletělo celkem 149 příslušníků strážní roty. Základ jednotky tvoří vojáci 73. tankového praporu z Přáslavic, kteří jsou doplněni příslušníky dalších deseti armádních útvarů. Velitelem jednotky je kapitán Libor Tesař ze 73. tankového praporu. Po stažení velké části Čechů z Afghánistánu jsou příslušníci české armády jen na letišti v hlavním městě Kábulu a právě v Bagrámu. Češi se stáhli z provincie Lógar, kde působil provinční rekonstrukční tým. Opustili také jednu z nejnebezpečnějších oblastí Afghánistánu - provincii Vardak.

Uganda má podle ministra Kohouta potenciál pro české firmy

Za strategického partnera s potenciálem pro české firmy označil šéf české diplomacie Jan Kohout Ugandu, která byla další zastávkou jeho afrického turné. Kohout v Kampale zahájil podnikatelské fórum a jednal s ugandskými partnery o dalším rozvoji politických a ekonomických vztahů. Dokladem zájmu o hlubší spolupráci je podle Kohouta memorandum o porozumění, které podepsal se svým ugandským protějškem Samem Kutesou. Spolu s ministrem cestuje početná podnikatelská delegace, jejíž členové využívají cestu k přímým kontaktům s místními firmami v oblasti energetiky, letectví, vodohospodářství, potravinářství, textilního průmyslu, dopravy, obrany a petrochemie. Český export do Ugandy v posledních třech letech začal růst. Česká republika Ugandě poskytuje také humanitární pomoc. V minulosti v této africké zemi rovněž působila celá řada českých expertů, zvláště v oblasti veterinářství, ale i sportu a žurnalistiky.

Hypoindex: Průměrné sazby hypoték v září klesly na tři procenta

Průměrné úrokové sazby hypoték v září lehce klesly na 3,00 procenta. V srpnu byly na 3,01 procenta. V červnu byly na 2,95 procenta, což byla nejnižší hodnota za dobu sledování ukazatele. Vyplývá to z údajů Fincentrum Hypoindexu. Index sleduje od roku 2003 průměrnou úrokovou sazbu hypoték bez ohledu na dobu fixace. V září stouply objemy hypoték zhruba o dvě miliardy na 14,221 miliardy korun. První poprázdninový měsíc nalákal do bank přibližně o tisícovku klientů víc, než tomu bylo v srpnu.

Lidé v ČR loni koupili přes půl milionu ojetin za 78,5 miliardy

V Česku se loni prodalo 520.000 ojetých osobních aut se souhrnnou cenou kolem 78,5 miliardy Kč. Proti předchozím letům trh s vozy z druhé roky vzrostl. Uvedla to firma Cebia, která se zabývá prověřováním původu ojetin. Zhruba 300.000 aut si mezi sebou prodaly soukromé osoby a asi 220.000 šlo podle odhadu Cebie přes autobazary nebo programy prodeje ojetých vozů u dealerů jednotlivých značek. Dovoz ojetin loni dosáhl 124.000 aut, a tvořil tak méně než čtvrtinu domácího obchodu. Trh s ojetými vozy byl zároveň třikrát větší než prodej nových vozů, který se loni pohyboval kolem 174.000 aut. V ekonomicky vyspělých zemích západní Evropy se průměrně prodá dvakrát víc ojetých než nových vozidel. Mezi dováženými auty dominují auta starší šesti let, která loni tvořila 72 procent importu.

PPF potvrdila jednání s Telefónikou o prodeji její české divize

Skupina PPF potvrdila, že v rámci úvah o investicích v telekomunikacích jedná se španělskou společností Telefónica o jejích záměrech s podílem v její české divizi Telefónica Czech Republic. Španělská Telefónica své úvahy o prodeji Telefónica CR zveřejnila v úterý. Zpravodajské agentury v pondělí informovaly, že Telefónica chystá prodej svého devětašedesátiprocentního podílu v divizi, jehož hodnota činí zhruba 3,6 miliardy dolarů (68 miliard Kč). Za nejpravděpodobnějšího kupce agentury označily skupinu PPF, kterou ovládá nejbohatší Čech Petr Kellner. Telefónica je největším poskytovatelem telekomunikačních služeb v Evropě, jedničkou je nyní rovněž na trhu v České republice. Firma se ale potýká s vysokým zadlužením.

Se ztrátou skončila pololetí půlka nemocnic řízených MZ

Se ztrátou skončila v prvním pololetí polovina fakultních nemocnic a ústavů řízených ministerstvem zdravotnictví. Vyplývá to z dat statistiků. Fakultní nemocnice Hradec Králové skončila s propadem téměř 125 milionů korun, brněnská Fakultní nemocnice u sv. Anny 124 milionů a pražská Všeobecná fakultní nemocnice přes 107 milionů korun. Celková ztráta 19 přímo řízených nemocnic činila 443 milionů korun, loni v pololetí měly zisk 387 milionů korun. Z 16 nemocnic, jejichž data byla zveřejněna, uzavřely první pololetí s nejlepším hospodářským výsledkem Fakultní nemocnice Plzeň, téměř 148 milionů, a Fakultní nemocnice Olomouc s téměř 88 miliony korun. Krizový štáb nemocnic, odborů a pacientů varoval, že přinejmenším třetina nemocnic je existenčně ohrožena. Požádal prezidenta Miloše Zemana, aby použil své autority ke korekci přístupu vlády v demisi k nemocnicím.

Obrana chce převést Těchonín na příspěvkovou organizaci

Ministerstvo obrany chce nadále převést centrum biologické ochrany Těchonín na příspěvkovou organizaci. Jeho postoj vzala na vědomí Bezpečnostní rada státu. "V materiálu pro jednání vlády bude detailněji analyzována ekonomická, organizační, expertní a bezpečnostní dimenze varianty převedení centra biologické ochrany do podoby příspěvkové organizace," sdělil mluvčí obrany Jan Pejšek. Uvažovaná varianta řešení budoucnosti zařízení počítá i nadále s tím, že by na provoz střediska přispívalo ministerstvo obrany. "Nicméně transformace na příspěvkovou organizaci by vytvořila vhodné předpoklady pro zajištění jejího financování i z jiných zdrojů," upřesnil Pejšek. Od roku 2003 stát na budování centra vynaložil 1,8 miliardy korun. Jedinými pacienty je každoročně zhruba tisícovka vojáků na několikadenní karanténě po zahraniční misi.

V ČR loni druhým rokem po sobě mírně rostla spotřeba chleba

V Česku loni druhým rokem po sobě mírně vzrostla spotřeba chleba. Zatímco předloni činila 42,4 kilogramu na osobu, loni se zvýšila na 42,9 kilogramu. Jedním z důvodu je podle pekařů přesun poptávky spotřebitelů od pečiva dopékaného ze zmrazených polotovarů, které je dražší. Při příležitosti oslav Světového dne chleba to uvedl předseda Podnikatelského svaz pekařů a cukrářů Jaromír Dřízal. Podle předběžných údajů Českého statistického úřadu, z nichž pekaři vychází, se v Česku loni vyrobilo 306.205 tun chleba, meziročně zhruba o tři procenta více. Naopak produkce běžného pečiva se snížila o skoro procento na 284.307 tun. Za chleba loni jeden člověk v průměru utratil zhruba 1000 korun. Spotřebitelská cena chleba, která letos v srpnu dosáhla v průměru 23,14 koruny za kilogram, je dle šetření Eurostatu osmá nejnižší v Evropské unii.

Hasiči likvidovali simulovaný požár katedrály sv. Víta

Na Pražském hradě hasiči nacvičovali, jak by zlikvidovali požár v prostoru krovu katedrály sv. Víta. Prověřovali, zda jsou například funkční hydranty, nástupní plochy pro výškovou techniku a jaké jsou možnosti záchranných prací, aby se nepoškodily architektonické prvky stavby. Zásah, jehož se zúčastnila asi třicítka hasičů, trval zhruba 45 minut. Simulovaný požár krovu severního výběžku katedrály nad Wohlmutovou kruchtou, kaplí sv. Zikmunda a starou sakristií byl v rámci cvičení na operační středisko nahlášen v 07:50. Okolo osmé hodiny na Hrad dorazily čtyři hasičské jednotky mimo jiné z Petřin a Holešovic. Odtud museli hasiči dovézt nejdelší žebřík v Praze, který měří 52 metrů, aby mohli vodou střechu chrámu účinně ochlazovat. Podle hasičů proběhlo cvičení standardně, byly odhaleny jen dílčí nedostatky.

Za vraždu Tofla soud poslal Sobotku i Trkana na 19 let do vězení

Brněnský krajský soud poslal za vraždu bývalého policisty Michala Tofla na 19 let do vězení se zvýšenou ostrahou Radka Sobotku. Stejný trest udělil jeho spolupachateli Tomáši Trkanovi. Tofl údajně vedl gang vyděračů. Vraždu si podle soudkyně Jaroslavy Bartošové objednal údajně kvůli finančním neshodám podnikatel Petr Pavel Bezděkovský. Policie jej sice také dopadla, loni v červnu ale spáchal ve vězení sebevraždu. Verdikt není pravomocný. Odsouzení i státní zástupkyně se proti němu mohou odvolat k vrchnímu soudu. Tofl zemřel 14. června 2010 před svým rodinným domem v Brně-Žebětíně. Ze spisu vyplývá, že Sobotka střílel a Trkan mu dělal řidiče. K vraždě došlo, když se Tofl vracel v noci ve svém Audi A5 Quatro domů.

Po příští čtyři večery se Praha rozzáří při festivalu světla

Na třech desítkách míst v centru Prahy uvidí lidé od čtvrtečního večera světelné instalace českých i zahraničních umělců, které známé stavby rozzáří v neobvyklých obrazech. Promítat se bude nejen na historické budovy, připraveny jsou také prostorové instalace, největší bude na Staroměstském náměstí. Lidé budou moci jednotlivá místa obcházet, mohou ale také využít plavbu lodí, která jim nabídne nevšední pohledy na známá místa. První festival světla v Praze se pod názvem Signal odehraje od čtvrtka do neděle vždy mezi 19:30 a 23:30. Na Václavském náměstí už je instalován objekt Michala Cimaly Signal Column, jehož světelná socha je věnovaná Františku Křižíkovi. Staroměstské náměstí oživí HyperCube od francouzských architektů Pierra Schneidera a Françoise Wunschela ze skupiny 1024 architecture. Mezi nejvíce viditelná místa bude pravděpodobně patřit petřínská rozhledna, která se v podání Krištofa Kintery stane na čtyři festivalové dny majákem. Rozsvítí se i další z dominant Prahy, Tančící dům.

Festival představil indické tanečníky

Festival 4 + 4 dny v pohybu nabídl po pondělním barevném a mnohovrstevnatém představení indických tanečníků zcela odlišnou podobu současného pohybového divadla. Divadlo Archa uvedlo v úterý představení Victor, které je intimním duetem muže a dítěte. V produkci belgického divadla Campo měl premiéru letos v dubnu a mluví se o něm jako o jedné z událostí letošní sezony.

Divadelník Jiří Suchý dostane od prezidenta státní vyznamenání

Spoluzakladatel divadla Semafor, spisovatel a hudebník Jiří Suchý převezme 28. října z rukou prezidenta Miloše Zemana státní vyznamenání. Suchý informaci potvrdil, Hrad se k ní nevyjádřil. Legenda českého divadla je od roku 1995 nositelem medaile Za zásluhy druhého stupně. Dvaaosmdesátiletý Suchý řekl, že ví o úmyslu prezidentovy kanceláře poctít ho státním vyznamenáním. Sám prý nemá tušení, jaké vyznamenání by měl dostat. Mluvčí prezidenta Hana Burianová sdělila, že seznam oceněných nemá k dispozici.

Výstava v Terezíně připomíná velitele a dozorce tamního ghetta

Výstava Vykonavatelé zločinů připomíná v Terezíně velitele a dozorce tamního ghetta a litoměřického pracovního tábora. Popisuje i jejich poválečné osudy. Začala v den 72. výročí zahájení deportací Židů, skončí letos 31. prosince. Podle jejího autora Vojtěcha Blodiga z Památníku Terezín by se pak měla stát stálou součástí památníku připomínajícího válečné osudy 155.000 internovaných Židů. Výstava je pomocí barev informačních panelů rozdělená na část věnující se terezínskému ghettu, policejní věznici v Malé pevnosti a litoměřickému pracovnímu táboru. Podle Blodiga se věnuje i každodennosti životů lidí, kteří se na zločinech podíleli. Nacisté zavlekli v letech 1941 až 1945 do terezínského ghetta na 155.000 Židů z celé Evropy. Na 117.000 z nich se nedožilo osvobození.

Ze sportu:

Vyšetřování fotbalové sázkařské aféry se o několik týdnů protáhne. Policie chce provádět znalecké posudky v oblasti informatiky a vyhodnotit různá data z počítačů a mobilních telefonů. Do konce letošního roku tak s největší pravděpodobností soudní líčení aféry nezačne, řekl strakonický státní zástupce Miroslav Kelyman, který případ dozoruje.

Česká tenistka Tereza Smitková postoupila v Lucemburku poprvé v kariéře do druhého kola turnaje WTA. Devatenáctiletá hráčka, která do hlavní soutěže prošla z kvalifikace, porazila Francouzku Kristinu Mladenovicovou 7:5, 6:1 a o postup do čtvrtfinále se utká s třetí nasazenou Němkou Sabine Lisickou.

Čeští fotbalisté se rozloučili s kvalifikací mistrovství světa vítězstvím 1:0 na hřišti Bulharska. O druhé výhře za sebou a stoprocentní bilanci trenéra Josefa Pešiceho v Sofii rozhodl v 52. minutě sparťanský záložník Bořek Dočkal. Bulharsko dohrávalo od 75. minuty bez vyloučeného Petara Zaneva. Už před zápasem s Bulhary byli Češi bez šance na účast na MS za rok v Brazílii.

Výhry nad Maltou a Bulharskem přinesly českým fotbalistům jistotu, že při únorovém losování kvalifikace o mistrovství Evropy 2016 budou nasazeni ve druhém výkonnostním koši. Jistě tak za soupeře nedostanou Švédsko, Ukrajinu, Chorvatsko, Dánsko, Švýcarsko, Maďarsko, Irsko ani Belgii, což dává dohromady velmi silný celek.

Brankář Petr Čech je jediným hráčem z české fotbalové reprezentace, který v právě skončené kvalifikaci o postup na mistrovství světa nechyběl na hřišti ani minutu. Do všech deseti zápasů zasáhli také záložníci Jaroslav Plašil s Petrem Jiráčkem, jednou chyběli obránci Tomáš Sivok a Michal Kadlec. O pozici nejlepšího střelce týmu se dělí útočníci Tomáš Pekhart s Matějem Vydrou, kteří se shodně trefili dvakrát. Češi však na MS v Brazílii nepostoupili.

Český hokejista Ondřej Palát se v úterním utkání NHL podílel gólem a asistencí na vítězství Tampy Bay 5:1 nad Los Angeles. Dvaadvacetiletý útočník tím zdvojnásobil svůj letošní počet nasbíraných bodů. Nejdříve po jeho přihrávce Lightning zvyšovali na 2:0 a na konci zápasu využil zmatků v obraně soupeře a střelou do odkryté branky uzavřel skóre.

Hokejisté Komety Brno porazili v dohrávce 11. kola extraligy Třinec 6:3: Oceláři prohráli po sérii pěti zápasů bez ztráty bodu a promarnili příležitost dostat se na první místo v tabulce. Místo toho je Kometa odsunula na třetí příčku, oba týmy mají 22 bodů stejně jako vedoucí Pardubice.

Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize na ledě Slovanu Bratislava 2:5 a v třetím zápase pod novým koučem Karim Jalonenem si připsali druhou porážku. O vítězství Slovanu rozhodli hlavně čeští krajánci. Tomáš Netík zaznamenal dvě trefy a Michal Vondrka gól a asistenci. Další zápas čeká Lva v sobotu v pražské O2 areně proti CSKA Moskva.

Počasí ve čtvrtek:

Bude oblačno až polojasno, přechodně zataženo. Místy přeháňky nebo slabý déšť. Teploty 10 až 14 stupňů, na horách kolem sedmi stupňů Celsia.

16-10-2013