Denní souhrn zpráv Zprávy

19-11-2013

ANO chce na dva roky zmrazit daně, ČSSD to neodmítá

Podle hnutí ANO je po úterním jednání expertů shoda na tom, že by všechny daně zůstaly do roku 2016 na nynější úrovni. ČSSD tvrdí, že návrh neodmítla, ale definitivní dohoda ještě není. Novinářům to řekli zástupci obou týmů. Právě daně byly dosavadní velkou překážkou jednání o koalici mezi ČSSD a ANO. "Dohodli jsme se, že v podstatě zafixujeme daňovou úroveň roku 2013 a nebudeme v našem společném prohlášení uvažovat o nějakém zvyšování na nejbližší dva roky," řekl poslanec Jan Volný (ANO), který je členem expertního týmu. Dvouleté zmrazení by se podle Volného týkalo daní pro fyzické i právnické osoby. Strany se shodly na zavedení majetkových přiznání jak pro politiky a státní úředníky, tak pro běžné občany. Pro ty by podle šéfa poslaneckého klubu ANO Jaroslava Faltýnka mohla platit od roku 2015 při nabytí majetku v určité výši.

Novým šéfem poslanců ČSSD se stal Roman Sklenák

Novým šéfem poslaneckého klubu sociální demokracie se podle očekávání stal Roman Sklenák. Pro stínového ministra práce a sociálních věcí, který byl jediným kandidátem, hlasovalo 40 ze 46 přítomných poslanců. Celkem jich klub má 50. ČSSD šéfa poslanců volila podruhé v krátké době. Na konci října se staronovým předsedou klubu stal Jeroným Tejc, který se ale po aféře okolo lánského puče rozhodl odstoupit. Znovu nekandidoval on, ani jeho soupeř z první volby Jan Hamáček. Po dopolední poradě s předsedou ČSSD Bohuslavem Sobotkou se rozhodl nekandidovat i někdejší místopředseda klubu Roman Váňa. Sklenák tak zůstal jediným uchazečem. Jedním z jeho hlavních úkolů jako předsedy poslanců podle něj bude zajistit, aby se vláda ČSSD a její premiér mohli na svůj klub spolehnout.

Zavadil odejde v pátek z odborů, na předsedu kandiduje Středula

Předák Jaroslav Zavadil, který se stal poslancem za ČSSD, rezignoval na funkci předsedy odborů. Povede je do pátku. Svou kandidaturu na místo šéfa největší odborové centrály v zemi ohlásil předseda svazu KOVO Josef Středula. Novinářům to oznámilo vedení Českomoravské konfederace odborových svazů (ČMKOS). Zavadil složil funkci na odborářském sněmu. Vedení konfederace převzal její první místopředseda Václav Pícl. Centrálu bude řídit do konce dubna, kdy si odboráři na svém sjezdu zvolí nové vedení.

ODS Brno-město schválila nominaci Fialy na předsedu strany

Delegáti sněmu ODS Brno-město schválili nominaci někdejšího ministra školství a bývalého rektora Masarykovy univerzity Petra Fialy na předsedu strany. Uvedl to Libor Šťástka z vedení brněnské ODS. Zda ji Fiala přijme, to zatím neví. ČTK řekl, že se rozhodne v nadcházejících dnech. Podporu mu vyjádřila i ODS v Břeclavi či v Ostravě. Fiala vstoupil do ODS, kterou na jihu Moravy vedl coby nestraník do předčasných voleb. Byl v nich zvolen poslancem. Již ve volební kampani avizoval, že má dlouhodobě k politice ODS blízko, zajímá jej osud strany a možná se stane jejím členem.

Okamura chce s Rusnokem vyjednat odklad občanského zákoníku

Úsvit přímé demokracie chce s premiérem Jiřím Rusnokem vyjednat, aby vláda navrhla roční odklad účinnosti nového občanského zákoníku. Měl by být zaveden až od roku 2015. Oznámil to předseda Úsvitu Tomio Okamura s tím, že podporu pro odložení už vyjednával s KSČM a s hnutím ANO 2011 Andreje Babiše. Samy tyto strany ale na prosazení odkladu v dolní komoře sílu nemají. Připustil, že v minulosti bylo pokusů o odložení účinnosti zákoníku několik, žádný z nich se ale nesetkal s úspěchem. Podle Okamury je ale třeba nyní využít změněného rozložení sil po sněmovních volbách a odklad do konce roku prosadit.

V EP začala výstava o československých legionářích

Výstavu, která připomíná 100 let od vzniku československých legií za první světové války, zahájil v budově Evropského parlamentu ve Štrasburku místopředseda parlamentu Oldřich Vlasák. Vedle panelů, které připravili Jan a Sabina Kratochvilovi z brněnského Muzea českého a slovenského exilu 20. století, výstava zahrnuje také šavli jednoho ze zakladatelů Československa Milana Štefánika a zástavu československých dobrovolníků ve Francii z doby první světové války. Ze Štrasburku poputuje panelová expozice v lednu do českého Senátu. Legie vznikaly za první světové války od roku 1914 v Rusku, Itálii a Francii. "Tvořili je Češi a Slováci, kteří žili v zahraničí nebo přeběhli na druhou stranu fronty," řekl Vlasák. "Pouze díky legiím a jejich hrdinství jsme dokázali prosadit myšlenku samostatného Československa ... bez legií by nebylo České a Slovenské republiky," řekl Vlasák ČTK a Českému rozhlasu.

ČR a Polsko se budou zastupovat při vydávání víz

Česká republika a Polsko si budou navzájem pomáhat s vydáváním víz v zahraničí. Polští konzulové zastoupí Čechy v arménském Jerevanu, kde sice české velvyslanectví je, ale není tam konzulární oddělení. Naopak Polákům budou Češi vydávat víza v mongolském Ulánbátaru. Uvedl to David Frous z tiskového oddělení ministerstva zahraničí. Příslušnou dohodu podepíšou v Praze ve čtvrtek ministři zahraničí Jan Kohout a Radoslaw Sikorski. Česko a Polsko již v konzulární oblasti spolupracují, a to v jihoafrickém Kapském městě, kde ještě se Slovenskem a Maďarskem provozují takzvaný visegrádský dům. Do budoucna by podobné zřízení mohlo být například ve Vietnamu.

Rádio Svobodná Evropa se stalo terčem útoku hackerů

Americká rozhlasová stanice Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL) se stala terčem hackerských útoků. Informovalo o tom vedení této rozhlasové sítě sídlící v Praze. Kvůli útokům je od čtvrtka narušen celosvětový multimediální servis stanice. Podle šéfa stanice Kevina Kloseho se lidé musejí již několik dní potýkat s velkými obtížemi při snaze dostat se k internetovému vysílání stanice. Stanice se stále snaží shromáždit dostatek informací o tomto útoku, který je podle všeho cílený, řekl Klose. Svobodná Evropa se zaměřuje na šíření informací do 21 zemí světa, kde panuje cenzura či neexistuje zcela svobodný přístup k informacím. Pokrývá například Írán, Irák, Afghánistán, Pákistán či Rusko.

Vnitro: Policie posílí o 1000 lidí, zaměří se na rizikové regiony

Ministerstvo vnitra chce příští rok navýšit počet policistů o 1000, bylo by jich pak 40.000. Většina by měla působit v regionech, kde hrozí extremismus, jako jsou sociálně vyloučené lokality a oblasti s vysokou nezaměstnaností. Navýšení stavu policie bude stát 800 milionů korun, řekl ministr vnitra v demisi Martin Pecina. Podle něj je situace v oblasti extremismu jiná než například před čtyřmi roky. Tehdy byli neonacisté silnější, nyní je prý jejich jádro oslabené. Do protestů s rasovým podtextem se ale začali přidávat běžní občané, což je způsobeno horší společenskou situací v některých regionech. Policejní prezident Martin Červíček řekl, že se jeho lidé budou příští rok věnovat nejen násilí a extremismu, ale zaměří se i na drobnou trestnou činnost. Policie podle něj posílí hlavně na základních útvarech.

Uživatelů konopí ubývá, rozšířené je ale rizikové pití alkoholu

Nejčastější nelegální drogou, která se v Česku užívá, zůstává marihuana. Zkušenost s ní má zhruba 28 procent dospělých. Jejích uživatelů ale ubývá. Zatímco v roce 2008 ji za posledních 12 měsíců užilo 15 procent lidí, loni devět procent. Rozšířené je ale rizikové pití alkoholu. Problémy s ním má podle propočtů expertů kolem 590.000 lidí. Obsahuje to výroční zpráva o stavu užívání návykových látek, kterou představilo Národní monitorovací středisko pro drogy a drogové závislosti. "Za poslední léta se nám daří zajistit pokles užívání marihuany. I po něm je ale Česko stále v Evropě číslem jedna," uvedl národní protidrogový koordinátor Jindřich Vobořil. Konopí si loni denně dopřávalo kolem 22.000 osob, jednou do měsíce pak asi 145.000 lidí.

OECD zhoršila výhled české ekonomiky, letos klesne o 1,5 procenta

Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj zhoršila výhled vývoje české ekonomiky na letošní i příští rok. Česká ekonomika v letošním roce klesne o 1,5 procenta. V předchozí, květnové prognóze přitom OECD předpovídala snížení hrubého domácího produktu Česka jen o jedno procento. V roce 2014 se má česká ekonomika vrátit k růstu. OECD však snížila výhled tempa růstu na 1,1 procenta z 1,3 procenta. V roce 2015 má růst zrychlit na 2,3 procenta. Výhled OECD patří mezi prognózami jiných významných domácích a mezinárodních institucí k nejpesimističtějším. České ministerstvo financí zlepšilo na konci minulého měsíce odhad vývoje ekonomiky v letošním i příštím roce. Letos by měl HDP klesnout o jedno procento a příští rok stoupnout o 1,3 procenta. Podle Mezinárodního měnového fondu má česká ekonomika letos klesnout o 0,4 procenta a příští rok stoupne o 1,5 procenta.

ČSÚ: Potravinová nesoběstačnost Česka se prohlubuje

Potravinová nesoběstačnost ČR se stále prohlubuje, a to zejména u masa, ovoce a zeleniny. Například dovoz masa a masných výrobků stoupl za posledních 14 let ze 2,2 miliardy korun v roce 1999 na 25,8 miliardy korun v roce 2012 a deficit u tohoto zboží jen loni činil 16 miliard Kč. Na druhou stranu se zvyšuje i přebytek zahraničního obchodu se stroji a auty, které jsou nejvýznamnějším českých obchodovaným zbožím. Vyplývá to z Analýzy zahraničního obchodu ČR se zbožím v letech 1999 až 2012, kterou zveřejnil Český statistický úřad. Otevřenost ekonomiky se za poslední roky výrazně navýšila. Ukazatele poměru vývozu a dovozu zboží k HDP zařadily ekonomiku ČR v roce 2012 na páté, respektive šesté místo v EU v otevřenosti. Nejvýznamnější položkou dovozu i vývozu jsou v ČR dlouhodobě stroje a dopravní prostředky. Jejich podíl na exportu stoupl za 14 let ze 42 na 54 procent exportu, v posledních letech se podíl ale již příliš nemění.

Mýtné za kamiony se příští rok nezvýší, ministerstvo ustoupilo dopravcům

Mýtné pro kamiony se od příštího roku zdražovat nebude. Ministerstvo dopravy ustoupilo dopravcům, podle kterých by zvýšení mýtných sazeb znamenalo porušení dohody uzavřené s exministrem dopravy Vítem Bártou. Původně chtěl úřad nejvíce zdražit sazby u vozidel s nejekologičtějšími motory, které měly stoupnout o 6,7 procenta. Nově v návrhu ministerstva pro vládu zůstalo pouze zkrácení pátečních jízd o hodinu, během kterých platí dražší tarif. Uvedl to mluvčí ministerstva dopravy Tomáš Neřold. Dopravci souhlasili se dvojím zdražováním sazeb v letech 2011 a 2012 výměnou za množstevní slevy na mýtném a příslib dále nezdražovat až do roku 2014 s výjimkou navyšování sazeb o inflaci. Stát vybírá elektronické mýto na zhruba 1300 kilometrech převážně rychlostních komunikací. V systému je zaregistrováno 670.000 aktivních uživatelů, tedy držitelů palubních jednotek. Mýtné platí od roku 2007 vozidla nad 12 tun a od roku 2010 také vozy nad 3,5 tuny, v roce 2011 přibyla zvýhodněná kategorie pro autobusy.

Aukce kmitočtů skončila s výnosem 8,5 mld.

Aukce kmitočtů pro rychlé mobilní sítě LTE čtvrtého operátora na trh nepřivedla. Frekvence za celkovou částku 8,53 miliardy korun vydražili z pěti uchazečů jen stávající hráči Telefónica, T-Mobile a Vodafone. Ti si rozdělí i kmitočty v nejlukrativnějším pásmu 800 MHz. Oznámil to Český telekomunikační úřad.

Mondelez investuje dvě miliardy korun do nového závodu v ČR

Potravinářská společnost Mondelez International plánuje investovat více než 100 milionů USD (dvě miliardy Kč) do nové, nejmodernější továrny na výrobu sušenek v Opavě. Investice má zvýšit výrobu sušenek Oreo a belVita. Informuje o tom na svých internetových stránkách The Wall Street Journal. Od roku 2009 čisté příjmy z prodeje sušenek Oreo v Evropě stouply o 25 procent a belVita o 18 procent. V rozšířené opavské továrně na sušenky Opavia chce její majitel zaměstnat nejméně 200 nových pracovníků. Nový provoz má být spuštěn v roce 2015.

Seznam.cz investuje do datového centra 200 milionů Kč

Největší tuzemská internetová firma Seznam.cz investuje během deseti let do vlastního datového centra 200 milionů korun. Centrum vybuduje v Horních Počernicích. Většinu prostředků firma investuje v příštím roce. Díky tomu Seznam získá 62 serverových míst, tzv. racků. Za deset let by centrum mělo mít ve dvou sálech vždy 96 racků. Odběr elektrické energie stoupne z 310 kW na jeden MW. Seznam.cz v současnosti vlastní prostory pro provoz serverů nemá a pronajímá si je pro umístění 80 racků v centru Nagano u společnosti Telefónica na pražském Žižkově a u TTC v Malešicích. Provozuje asi 2400 serverů.

Praha rodělí radnicím 167 milionů jako příspěvek na školy

Praha věnuje 1360 korun na každé dítě v základních a mateřských školách, které zřizují městské části. Radnicím tak rozdělí zhruba 167 milionů korun. Vyplývá to z návrhu dotačních vztahů na příští rok, který schválili radní. Příspěvek na školství, který radnice původně dostávaly od státu, skončil kvůli novele zákona o rozpočtovém určení daní. V loňském roce při stejné výši příspěvku na každé dítě rozdělil stát mezi pražské školy 145,5 milionu korun.

Kvůli týrání loni zemřelo 28 dětí

Sociální pracovníci řešili loni 7525 případů týrání, zneužívání a zanedbávání dětí. Těchto kauz přitom přibývá. Zatímco třeba fyzické týrání zažilo loni 836 chlapců a děvčat, v roce 1997 to bylo 600 dětí. Psychický nátlak poznalo loni 952 dětí, před 15 lety 169. Vyplývá to ze statistického výkazu ministerstva práce o ochraně dětí. Celkem deset chlapců a 18 děvčat loni podle statistik kruté zacházení nepřežilo. V nemocnici skončilo 183 dětí. Tělesné poškození má 88 dětí a psychické trauma pak 668. Po sexuálním zneužití otěhotnělo 33 dívek. Ohrožených dětí přibývá i podle statistik Dětského krizového centra. Loni se začalo starat o 293 chlapců a děvčat, z předchozích let pečovalo ještě o dalších 191 ohrožených dětí. V minulém roce pracovníci centra řešili o 30 procent víc případů sexuálního zneužívání. Podle statistik ministerstva se skoro dvě pětiny případů týrání, zneužívání a zanedbávání odehrály v úplných rodinách. Nejčastěji se na sociální úředníky obrátila škola, lékaři a policisté. Téměř 450 bylo pak anonymních hlášení. Pro pomoc si na úřad přišlo samo také 209 hochů a děvčat.

Krajské státní zastupitelství potvrdilo vraždu Romana Housky

Ústecký krajský státní zástupce Jan Jakovec řekl, že muž zavražděný v pondělí v Chomutově byl skutečně místní vlivný sociální demokrat, podnikatel Roman Houska. Po pachateli policisté pátrají. Více odmítl státní zástupce říci s tím, že na případ je uvaleno informační embargo. Housku někdo zavraždil v pondělí vpodvečer. Policie do chomutovské ulice Kamenný vrch, kde měl Houska se svou partnerkou, náměstkyní ústeckého hejtmana Janou Vaňhovou rodinný dům, přijela na základě telefonátu kolem 19:00. Houska byl v Ústeckém kraji vnímán jako kontroverzní osoba. V roce 2003 najel autem na chomutovského strážníka, nebyl za to ale potrestán. Houska čelil i podezření z úplatkářství. Do budovy chomutovského magistrátu v r. 2007 vtrhli kriminalisté z Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu a odnesli si dokumenty k zakázce na stavbu parkoviště. Nikdo ale nebyl obviněn, Houska žádost o úplatek popřel.

O penězích zajištěných v kauze MUS ve Švýcarsku se rozhodne 29.11.

Švýcarská justice vynese 29. listopadu rozsudek ohledně více než 600 milionů švýcarských franků (přes 13,2 miliardy korun), které švýcarské úřady zablokovaly v případu Mostecké uhelné společnosti (MUS). Sdělil to na svém webu tribunál ve švýcarské Bellinzoně, který 10. října shledal v kauze vinnými Jiřího Diviše, Antonína Koláčka, Marka Čmejlu, Petra Krause a Oldřicha Klimeckého. Soud jim letos v říjnu uložil nepodmíněné tresty vězení od roku a čtyř měsíců do čtyř let a čtyř měsíců. Všichni bývalí majitelé a exmanažeři MUS byli uznáni vinnými z podvodů a praní špinavých peněz. České ministerstvo financí rozsudek, který je zatím nepravomocný, přivítalo, zatímco odsouzení trvají na své nevině a čeká se jejich odvolání.

Soud potrestal útok na exministra Kalouska podmínkou

Pražský městský soud uložil Zbyňku Průšovi dvouletý podmíněný trest za teroristický útok na exministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09). Soud stanovil zkušební dobu čtyři roky a dohled probačního úředníka. Muži přitom za teroristický útok i za samotnou výhrůžku takovým útokem hrozilo až 15 let vězení. Rozsudek není pravomocný. Průša podle spisu hrozil Kalouskovi jako členovi vlády i jeho příbuzným atentátem. Loni v dubnu odeslal anonymní zprávu na Kalouskův poslanecký e-mail, kde mimo jiné napsal, že vláda mu brání ve spokojeném životě, systém vlády dovádí k zoufalství a sebevraždám jeho blízké známé. Popsal i způsob použití trhaviny. Podle obžaloby je Průša obdivovatelem totalitních režimů a diktatur.

Z budovy bývalé Živnobanky se stane centrum českého skla

Z budovy bývalé Živnobanky v pražské ulici Na příkopě se stane centrum českého sklářství. Měly by v něm být expozice, obchody se sklem i kanceláře sklářských firem. Náklady na vybudování centra se odhadují na půl miliardy korun. Developerská skupina CPI Group podnikatele Radovana Vítka centrum otevře za dva roky. Největší plochu z celkových 20.500 metrů čtverečních, celkem 8600 metrů čtverečních zaberou stálé expozice, dalších 3500 metrů čtverečních bude mít plocha pro obměňované výstavy. Kromě toho však v budově budou i kanceláře (2400 metrů čtverečních), obchody (1100 metrů čtverečních) a restaurace s kavárnou (640 metrů čtverečních). Součástí expozice bude i zážitková instalace nazvaná Glass Experience by Lasvit, která vznikne společně s českou renomovanou sklářskou firmou Lasvit. "Půjde o světově unikátní instalaci českých a zahraničních autorů, ve které bude hrát hlavní roli české sklo, křišťál, design, nejnovější technologie a efekty, propojené se zvukem, světlem a proměnou prostoru," poznamenala předsedkyně správní rady projektu Živnobanky Marie Vítková.

Na Staroměstské radnici bude výstava snímků Czech Press Photo

Na Staroměstské radnici v Praze bude tradiční výstava nejlepších snímků ze soutěže Czech Press Photo. Ocenění od premiéra Jiřího Rusnoka převezmou autoři fotografií, které v 19. ročníků tuzemské fotožurnalistické soutěže zvítězily. Hlavní cenu letos získal reportér ČTK Michal Kamaryt za snímek bývalého poslance a hejtmana Davida Ratha obžalovaného z korupce. Vedle kauzy Rath se letos v soutěži objevovaly snímky z první přímé volby prezidenta, aféra bývalého premiéra Petra Nečase, výbuch v pražské Divadelní ulici nebo červnové povodně. Výstava v Křížové chodbě a Rytířském sále Staroměstské radnice potrvá do konce ledna 2014. Během ní se na radnici uskuteční řada prezentací vítězných fotografů a jejich besedy s veřejností. Návštěvníci budou moci hlasovat o Cenu diváků.

V Londýně se bude dražit Zrzavý

V londýnské aukční síni Sotheby´s se bude ve středu dražit významné dílo českého malíře Jana Zrzavého Spící hoch. Odhadovaná cena je podle pořadatelů 200.000 až 250.000 liber (asi 6,5 až osm milionů korun). Obraz z roku 1912 odborníci označují za autorovo nejdůležitější dílo jeho raného období. "Domnívám se, že obraz zakoupí český sběratel," řekl expert na trh s uměním Jan Skřivánek. Za posledních několik let se v tuzemských aukcích prodalo na dvě stovky Zrzavého obrazů, kreseb a grafik. S aukční přirážkou za ně sběratelé zaplatili přes 50 milionů korun. Cenový rekord drží obraz Hornatá krajina z roku 1912. V roce 2009 za něj kupec zaplatil s přirážkou 12,4 milionu korun. Letos na jaře se za 8,5 milionu korun prodal obraz Jana Zrzavého Benátky I. z roku 1928. Třetím nejdráže prodaným obrazem v tuzemské aukci je Zrzavého Piazzetta, která se v roce 2008 prodala za 7,1 milionu (s přirážkou 8,4 milionu).

Do betlému řezbáře Beneše přibyl tykadlový řidič Smetana

O další postavy se rozrostl už tak početný betlém řezbáře Jaroslava Beneše z Loštic na Šumpersku. I letos se umělec inspiroval lidmi ve svém okolí či svými známými. Do betléma letos přibyl například loštický malíř Bohumil Ošťádal, "tykadlový řidič" Roman Smetana zpodobněn v letícím broukovi se smetanou či mistryně v plavání Hana Paloušková. Benešův betlém už nyní čítá celkem 203 figurek, k vidění bude v řezbářově ateliéru od 1. prosince. Na betlému pracuje řezbář od roku 1994. Doufá, že obyvatelé betléma se budou rozrůstat i v příštích letech.

Ze sportu:

Novým koučem české fotbalové reprezentace se stane Pavel Vrba, který dosud trénoval plzeňské fotbalisty. Plzeň dvakrát přivedl k ligovému titulu a dvakrát do prestižní Ligy mistrů. Generální ředitel fotbalistů Plzně Adolf Šádek potvrdil, že jedním z kandidátů na funkci trenéra po Pavlu Vrbovi je kouč Dukly Luboš Kozel.

Hokejový Zlín dostal od disciplinární komise extraligy pokutu 10.000 korun za nesportovní chování diváků v pátečním zápase 20. kola proti Slavii Praha. Berani byli potrestáni za vhození předmětu na střídačku hostů. ČTK o tom informoval tiskový mluvčí Českého svazu ledního hokeje Zdeněk Zikmund.

Vedení extraligových hokejistů Kladna se i přes nedělní výhru nad Plzní po samostatných nájezdech, díky níž Rytíři ukončili sérii pěti porážek, rozhodlo zúžit kádr. Formou střídavých startů byli uvolněni do první ligy zkušený obránce Marek Černošek, Ondřej Havlíček, Jan Eberle, Jiří Kuchler a Michal Gutwald.

Český skokan na lyžích Roman Koudelka má problémy s krční páteří a bude chybět při úvodních závodech Světového poháru o víkendu v Klingenthalu.

Zraněná rychlobruslařka Martina Sáblíková se ve čtvrtek zapojí do tréninku, ale jen na kole. K dalšímu závodu SP odjede a rozhodne se na místě.

Po osmadvaceti letech, v roce, kdy její světový rekord v běhu na 800 metrů přetrval třicet let, se na pulty českých knihkupectví dostává opět kniha o slavné atletce Jarmile Kratochvílové. Publikace s názvem Fenomén Jarmila je souhrnem jejích zážitků z atletiky, ale také z celého dosavadního života trenérky.

Česká pošta vydá známky s 18 legendami českého tenisu. Archy po 25 známkách s podobiznami Ivana Lendla, Heleny Sukové, Tomáše Šmída nebo Martiny Navrátilové budou k dostání na vybraných poštách za 325 korun od 11. prosince, uvedl internetový deník iDnes.cz. Známky vychází ke 120. výročí českého tenisu.

Počasí:

V noci bude zataženo až oblačno, ochladí se na 6 až 2stC. Zítra bude oblačno s deštěm, na horách čekáme smíšené srážky nebo sněžení. Teploty 6 až 10 st. C.

V části Moravskoslezského kraje byla dnes ráno odvolána smogová situace, kterou tam Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) vyhlásil v neděli večer. Kvůli zvýšeným koncentracím polétavého prachu v ovzduší platila smogová situace na Ostravsku, Karvinsku a Frýdecko-Místecku s výjimkou Třince a okolí. Ovzduší v regionu se však již výrazně zlepšilo. Vyplývá to z informací ČHMÚ.

19-11-2013