Denní souhrn zpráv Zprávy

23-11-2013

Hnutí ANO bude mít ministra financí, ČSSD povede Sněmovnu

Hnutí ANO bude mít klíčovou funkci ministra financí, sociální demokracie by měla vést Poslaneckou sněmovnu. Strany se na tom dohodly na sobotním jednání v Průhonicích u Prahy. Zatímco ANO jméno budoucího ministra nezveřejnilo, šéf sociální demokracie Bohuslav Sobotka by za vhodného kandidáta na předsedu dolní komory považoval jejího bývalého místopředsedu Jana Hamáčka. Sněmovna bude mít čtyři místopředsedy, jeden z těchto postů připadne ANO. Pokud jde o resort financí, dovede si Babiš představit, že připadne jemu. "Já si myslím, že na ten resort můžu jít, protože z hlediska lustračního zákona si myslím, že lustrační osvědčení) nepotřebuji, i když je takový úzus, záleží to na panu prezidentovi," uvedl. Babiš se v současnosti na Slovensku soudí kvůli tomu, že byl v aktech veden jako agent StB. Zeman se přitom nechal slyšet, že do vlády jmenuje jen ministry s čistým lustračním osvědčením.

ČSSD a ANO se sblížily v otázce daní, návrh předloží KDU-ČSL

ČSSD a hnutí ANO se podle svých vyjednavačů výrazně sblížily v otázkách daní. Detaily ale odmítly zveřejnit s tím, že je řeknou nejdříve lidovcům, s kterými jednají o trojkoalici. Daním a rozpočtu věnovaly strany většinu času schůzky. Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka pouze naznačil, že neprosazují "daňovou revoluci" na poslední chvíli. „Ladíme text daňové problematiky, která je nejrozsáhlejší ze všech," řekl novinářům předseda ANO Andrej Babiš, který ČSSD hostil ve svém restauračním zařízení v Průhonicích u Prahy.

ČSSD ANO předložila dva dokumenty, jeden z nich se týká návrhu na opatření hospodářského růstu a zaměstnanosti a druhý je zaměřen na omezení šedé ekonomiky a práce načerno. Podle serveru iDnes.cz sociální demokraté navrhují zavést například takzvaný kurzarbeit. Investice do veřejného sektoru chce ČSSD směřovat především do zateplování budov, retence vody v krajině, dopravní infrastruktury a do sociálních služeb reagujících na stárnutí populace. K materiálu bude chtít ČSSD stanoviska a připomínky od ANO.

Z jednání ČSSD a ANO také vyplynulo, že do jednání ČSSD s církvemi o případné redukci finančních restitučních náhrad vyšle ANO své dva zástupce, a to politika a právníka. Bohuslav Sobotka zopakoval, že jeho strana chce snížení objemu finančních náhrad, vyjmutí celého areálu Pražského hradu z církevních restitucí a zpřesnění účelu využití peněžních náhrad od státu. Církve jakékoli změny zákona o narovnání vztahu mezi státem a církvemi a v návaznosti na to vyjednané smlouvy odmítají. Něco s církvemi vyjednat tak pro strany nebude lehké.

Zeman v úterý v Lánech jmenuje Suchánka ústavním soudcem

Prezident Miloš Zeman v úterý jmenuje Radovana Suchánka ústavním soudcem. Učiní tak v Lánech, kde se nyní léčí se zraněním kolene. Čtyřicetiletý Suchánek, jehož v říjnu schválil Senát, se tak stane nejmladším ústavním soudcem. Suchánek dosud působil jako právní poradce ČSSD a již dříve avizoval, že vzdá členství v sociální demokracii. Uvedl, že nebude rozhodovat v kauzách, v nichž by mohl být napadán pro podjatost. Do konce roku skončí další dva ústavní soudci. Zeman minulý týden navrhl Senátu další dva kandidáty. Jsou jimi dosavadní člen Ústavního soudu Jan Musil a expert na evropské právo Jiří Zemánek. Horní komora má jejich nominaci projednat do 10. ledna příštího roku.

Sociální demokraté vyloučili pětici členů z Mohelnice ze strany

Pět z šesti nespokojených členů sociální demokracie z Mohelnice, kteří napadali před sněmovními volbami i po nich kandidátní listinu v Olomouckém kraji, bylo vyloučeno ze strany. Rozhodli o tom v Rapotíně na Šumpersku v tajném hlasování delegáti okresní konference ČSSD. ČTK to řekl jejich právní zástupce Pavel Němec. Jejich vyloučení navrhl okresní výbor s tím, že jejich chování poškodilo stranu v očích voličů. Výbor už na konci října rozhodl o zrušení mohelnické buňky. Mohelničtí členové se na soudy obraceli kvůli tomu, že podle nich byla kandidátní listina do sněmovních voleb sestavena nedemokraticky. O jménech se prý rozhodovalo na sekretariátech za zavřenými dveřmi. Krajské vedení to však popírá.

Policie: Zatčení Krejčíře je v národním zájmu JAR

Prezidentka jihoafrické policie Riah Phiyegaová potvrdila, že byl v JAR zatčen český podnikatel Radovan Krejčíř. Řekla, že policie jedná v národním zájmu. Podle serveru Eyewitness News také prohlásila, že policie z bezpečnostních důvodů veřejnosti nesdělí místo, kde je Krejčíř zadržován. Dozví se to pouze Krejčířovi právní zástupci. Policie Krejčíře zatkla v pátek v jeho sídle v Bedfordview. Phiyegaová na ní podle Eyewitness News sdělila, že policie získala tento týden zatykač a jednala velmi rychle. Spolu s Krejčířem byl prý zadržen i jeden z jeho spolupracovníků. Krejčíř bude podle policejní prezidentky předvolán v pondělí před soud v Albertonu a policie prý nechce, aby byl propuštěn na kauci. Krejčíř je v Jihoafrické republice od roku 2007, kdy tam přicestoval s falešným pasem ze Seychel. České policii unikl v roce 2005 při domovní prohlídce. Sdělovací prostředky v JAR ho spojují s podsvětím a řadou vražd. Žádnou trestnou činnost mu ale zatím soudy neprokázaly. V České republice byl Krejčíř nepravomocně odsouzen k 11 letům vězení za více než půlmiliardový daňový únik a úřady se už léta neúspěšně pokoušejí prosadit jeho vydání zpět do vlasti.

V Hořovicích na Berounsku údajně obsluha baru zastřelila muže

V Hořovicích na Berounsku v sobotu ráno zastřelili sedmatřicetiletého muže, který údajně napadl obsluhu baru. Případ vyšetřují středočeští policisté. ČTK to sdělila mluvčí berounské policie Lenka Uriánková. Podle mluvčí muž údajně napadl obsluhu baru, která se bránila střelnou zbraní, ze které vyšel výstřel. "Vyšetřujeme, jak k případu došlo, a za jakých okolností," řekla Uriánková.

MfD: Koníček podal 4 trestní oznámení na projekty svých předchůdců

Ministr práce v demisi František Koníček podal minulý týden čtyři trestní oznámení na projekty po svých předchůdcích. Na třech z nich se podíleli exministr Jaromír Drábek (TOP 09) a jeho tehdejší náměstek Vladimír Šiška. Napsala to Mladá fronta Dnes (MfD). Oznámení se týkají provozu informačních systémů zajišťujících výplatu sociálních dávek na úřadech práce a dalších třech projektů. Těmi jsou Koordinace a konsolidace oběhu dokumentů a nákupních procesů za 82 milionů Kč, Systemizace MPSV za 78 milionů a Národní soustava povolání II za 180 milionů korun. Šiška a jeden soudní znalec od minulého týdne čelí obvinění také v souvislosti s miliardovou zakázkou, jejímž cílem byla úspora ve výdajích na sociální dávky. Společně s někdejším ředitelem IT odboru ministerstva Milanem Hojerem je navíc Šiška obžalován z podplácení a zneužití pravomoci úřední osoby. Dvojice podle policie nabídla společnosti OKsystem přidělení zakázky za zhruba 100 milionů korun výměnou za to, aby stáhla stížnost na postup ministerstva, kterou firma podala k antimonopolnímu úřadu.

V Krnově zemřela nejstarší obyvatelka ČR, 109letá E. Čarasová

V krnovské nemocnici zemřela nejstarší obyvatelka České republiky, 109letá Evangelia Čarasová z Dívčího Hradu na Osoblažsku. Podlehla zápalu plic. Uvedl to server iDnes.cz. Informaci následně ČTK potvrdila mluvčí nemocnice Eva Kijonková. Paní Čarasová se narodila 15. února 1904 v Řecku. Z něj s rodinou utekla před občanskou válkou. Do tehdejšího Československa se dostala v roce 1949 a v Dívčím Hradu žila od roku 1950. Češtinu se nikdy pořádně nenaučila, mluvila jen řecky. Podle jejích příbuzných je to zřejmě tím, že žila jen pro rodinu a v té se mluvilo řecky. Nejstarší obyvatelka ČR měla pět dětí a vnuků, pravnuků i prapravnuků už přes 20. Žijí po celém Česku a část rodiny v Řecku. Česká správa sociálního zabezpečení v červnu uvedla, že v Česku žije 850 stoletých a starších, mezi nimi 712 žen. Například Na Vysočině je nestarší Marie Cahová, která letos v srpnu oslavila 107. narozeniny. Server Ahaonline v říjnu informoval o tom, jak 108letá Vlastimila Češková volila v Jarcové na Vsetínsku.

V pražské Státní opeře vyhlásí výsledky ankety Český slavík

V pražské Státní opeře dnes večer vyhlásí výsledky hudební ankety Český slavík. Uděleni budou zlatí, bronzoví a stříbrní slavíci v kategoriích zpěvák, zpěvačka a hudební skupina. Oceněni budou také vítězové kategorií skokan roku, Český slavík Mattoni Hvězda internetu, MTV videoklip roku a nejoblíbenější píseň posluchačů Rádia Impuls. Interpret, který získal největší počet hlasů, pak převezme cenu Absolutní slavík. Body svým oblíbeným interpretům mohli zájemci pomocí SMS nebo na internetu zasílat do 17. listopadu. Loni způsobila největší rozruch kategorie zpěváků, v níž řadu 13 vítězství Karla Gotta za sebou narušil vítěz Tomáš Klus. V dalších kategoriích zvítězily opět Lucie Bílá a skupina Kabát, u obou šlo o šesté vítězství v řadě. Absolutním vítězem soutěže a držitelem titulu Zlatý slavík byla jako předloni Lucie Bílá.

Nová kniha mapuje gotické kostely rožmberského panství

Po více než deseti letech studia sakrální architektury v jižních Čechách a sousedních regionech vydává Národní památkový ústav knihu, která se zabývá souborem kostelů postavených na přelomu 15. a 16. století v rožmberském panství. Kniha Pozdně gotické kostely na rožmberském panství autora Romana Lavičky obsahuje téměř 300 barevných fotografií a více než 60 nově zhotovených půdorysů staveb doplněných detaily z historických map. K popisu každého kostela je připojen historický německý název lokality a mapa. Nechybí ani soupis zachovaného středověkého mobiliáře. V závěru katalogu je připomenuto několik dnes již neexistujících staveb, které zanikly převážně po druhé světové válce demolicí nebo zatopením kvůli přehradní nádrži Lipno.

Ze sportu:

Basketbalista Jan Veselý z Washingtonu nedohrál kvůli zranění zad páteční duel NBA v Torontu. Český hráč odstoupil z utkání ve třetí čtvrtině, před tím odehrál jedenáct minut a připsal čtyři doskoky. Wizards nakonec kanadskému soupeři podlehli 88:96.

Hokejisté Sparty ve 23. kole extraligy po výhře 5:2 na ledě Vítkovic bodovali již podvanácté za sebou. Náskok na druhý Hradec Králové, který po nájezdech vyhrál ve Zlíně, zvýšili na sedm bodů. Po osmi zápasech a více než měsíci se z výhry radoval Chomutov, který porazil i díky čistému kontu debutujícího Martina Růžičky Liberec 2:0.

Brněnské derby o druhé místo v lize basketbalistek vyhrál Valosun. Domácí celek zvítězil nad euroligovým IMOSem 77:70 a připravil svěřenkyním trenéra Jana Bobrovského čtvrtou porážku v sezoně.

Basketbalisté Nymburka udrželi ligovou neporazitelnost. V hale brněnského nováčka, jemuž v tabulce patří poslední místo, obhájci mistrovského titulu zvítězili 94:66 a v sezoně si připsali šestou výhru.

Házenkářky Mostu stráví prosincovou interligovou přestávku v čele tabulky. Obhájkyně mistrovského titulu v páteční dohrávce osmého kola deklasovaly Olomouc 34:16 a mají dvoubodový náskok před trojicí Slavia, Šaľa, Poruba.

Hokejisté Lva Praha vyhráli v Kontinentální lize na ledě Jekatěrinburgu 3:1 a posunuli se po páté výhře z posledních šesti zápasů v Západní konferenci na páté místo. Všechny tři branky jediného českého zástupce v soutěži vstřelil kapitán Jiří Novotný, za domácí snížil v 59. minutě na 1:2 bývalý hráč Lva Sami Lepistö.

Hokejisté Komety Brno prohráli ve 23. kole extraligy s Litvínovem 2:3 a ukončili svou sérii šesti vítězných zápasů s plným bodovým ziskem na domácím ledě. Litvínov proměnil dvě přesilovky a k vítězství mu výrazně pomohl Martin Ručinský, který vstřelil jednu branku a připsal si dvě asistence. Z devíti zápasů pod vedením nového kouče Rulíka Litvínov v osmi bodoval a připsal si už 18 bodů.

Český brankář Alexander Salák udržel potřetí v tomto ročníku Kontinentální hokejové ligy čisté konto a pomohl Petrohradu k vítězství 3:0 nad Čeljabinskem. Salák zneškodnil 29 střel, z toho 16 v úvodní třetině, a byl vyhlášen nejlepším hráčem domácích. Na druhou branku utkání přihrál jeho krajan Roman Červenka.

V úvodním závodě nové sezony Světového poháru skokanů na lyžích v Klingenthalu se představí tři čeští reprezentanti. Jistý start měl desátý muž minulého ročníku Jan Matura, z kvalifikace postoupili Čestmír Kožíšek a Jakub Janda. Neuspěli naopak Lukáš Hlava, Antonín Hájek a Martin Cikl.

Český profesionální boxer Luboš Šuda nedosáhl na titul světového šampiona menší organizace IBA. Sedmatřicetiletý rohovník prohrál v lotyšské Liepaje s domácím Mairisem Briedisem. Souboj křížové váhy do 90,7 kilogramu skončil předčasně poté, co před začátkem šestého kola hodili Šudovi sekundanti do ringu ručník.

Počasí:

Zataženo nebo oblačno, teploty 5 až 9 stupňů C. V neděli přijde do Česka arktická zima! Teploty i přes den klesnou k nule, nasněží i v nížinách. Na horách napadne až 15 centimetrů, nejvíc zřejmě v Beskydech.

23-11-2013