Zprávy

Stanislav Gross: V sobotu ráno se sejdou grémia koaličních stran

Grémia tří koaličních stran se sejdou v sobotu ráno, aby řešila roztržku ve vládní koalici. Po jednání s předsedou KDU-ČSL to oznámil premiér a úřadující šéf ČSSD Stanislav Gross. Šéf lidovců Miroslav Kalousek termín přivítal. Uvedl také, že osobní jednání je vždy lepší než komunikace na dálku. Odkázal tak na spor, který mezi šéfy vládních stran vznikl v úterý ráno, kdy Gross odcestoval do Francie a lidovci oznámili, že s ním chtějí mluvit o urovnání jeho majetkových poměrů. Gross pak odvolal schůzku koalice a sociální demokraté označili jednání lidovců za podraz.

Vláda dál pokračuje v práci. Vyplynulo to z prohlášení, že se členové vedení sociální demokracie, Unie svobody a KDU-ČSL jako obvykle sejdou také v úterý a budou řešit vládní agendu. Na programu koaliční snídaně budou návrhy úprav volebního zákona a změny daní, řekl Kalousek po schůzce s premiérem, která trvala přes hodinu. "ODS má svou opoziční rétoriku, my máme svoji odpovědnost," reagoval Kalousek později na kritiku ODS, že postoj lidovců nic neřeší.

ČSSD podpořila Grosse ve funkci premiéra a chce přiznání majetku

Předsednictvo ČSSD podpořilo Stanislava Grosse ve funkci premiéra a označilo postup šéfa lidovců Miroslava Kalouska za neseriozní. Socialistické vedení rovněž uvedlo, že nynější vláda je funkční, úspěšná a schopná plnit programové prohlášení, řekl na tiskové konferenci po pátečním zasedání předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus. Vedení socialistů vyzvalo koaliční strany i ODS, aby přehodnotili svůj záporný postoj k majetkovým přiznáním, uvedl Gross. Vláda má podle mínění ČSSD co nejdříve předložit novelu zákona o střetu zájmů, dodal.

ODS: Vláda poškozuje pověst země; nechápeme postoj lidovců

Další trvání současné koaliční vlády podle ODS neprospívá České republice a nadále poškozuje její kredit v zahraničí. Občanští demokraté v té souvislosti vyzvali lidovce, aby vysvětlili, proč zůstávají ve vládě, o níž ještě nedávno tvrdili, že je neakceschopná a poškozuje věrohodnost země. Nejsilnější opoziční strana tak reagovala na vývoj aféry s nejasnými majetkovými poměry premiéra Stanislava Grosse. "V normální demokratické zemi by předseda vlády v této situaci buď odstoupil, nebo minimálně sám požádal o důvěru," řekl šéf ODS Mirek Topolánek.

Klaus chtěl s Grossem na setkání EU - Bush; Lucembursko řeklo ne

Prezident Václav Klaus se chtěl v úterý v Bruselu zúčastnit jednání lídrů EU s americkým prezidentem Georgem Bushem, ale Lucembursko, které nyní unii předsedá, mu to kvůli zavedeným zvyklostem neumožnilo. Na schůzce EU tak bude jen premiér Stanislav Gross, který se za Klause přimlouval přímo u svého lucemburského protějšku Jeana-Clauda Junckera. V pátek o tom spolu hovořili po telefonu. "Snažil se ho (Gross) přesvědčit, seč mu síly stačily," řekla ČTK mluvčí vlády Věra Dušková. Juncker podle ní sice řekl, že žádosti rozumí, vzhledem k zavedeným modelům jednání Evropské rady ale nemůže Grossovi vyhovět. Mohlo by to prý vyvolat komplikované reakce jiných států.

Klaus se po Grossově boku zúčastní pouze schůzky mezi NATO a Bushem, upřesnila mluvčí. "Pan premiér (Junckerovi) argumentoval tím, že když budou s prezidentem společně téhož dne na minisummitu NATO v Bruselu, pak by absence pana prezidente na setkání EU s prezidentem USA byla nelogická," řekla Dušková. O setkání špiček EU s Bushem Klaus podle diplomatických kruhů velmi stál, a to právě kvůli přítomnosti amerického prezidenta.

Novela, jež měla zjednodušit konkurzy, ve sněmovně neprošla

Poslanecká sněmovna neschválila novelu, která měla výrazně zrychlit i zjednodušit konkurzy a zároveň snížit možnost korupce. Stále také zůstává velká role soudců na úkor věřitelů. Zlepšení konkurzního práva se tak podnikatelé dočkají pravděpodobně nejdříve od roku 2007. Záměrem novely bylo především výrazně zvýšit roli věřitelů a zajistit jim více peněz od krachujícího dlužníka. Větší jistotu měli mít především banky a další věřitelé, kteří si své pohledávky zajistili. To by zlepšilo přístup malých a středních podniků k úvěrům. Návrh se však při schvalování pozměňovacích návrhů natolik zmírnil, že byl nepřijatelný pro ODS i šéfa KDU-ČSL Miroslava Kalouska.

V konkurzech tak přetrvává současný stav, který umožňuje spolčení soudce a konkurzního správce. Současná podoba úpadkového zákona je již několik let pod palbou kritiky expertů, firem i Evropské unie. Konkurzy trvají podle nich příliš dlouho a jejich výtěžnost je nízká. Podle údajů Světové banky trvá ukončení činnosti podniku v České republice 9,5 roku.

Manažeři musejí zveřejnit příjmy i akciové podíly, ODS neuspěla

Manažerům tuzemských firem, které mají veřejně obchodovatelné cenné papíry, se rozplynula naděje, že by nemuseli zveřejňovat své platy a akciové podíly ve společnostech. Opoziční ODS se v Poslanecké sněmovně nepodařilo tuto změnu prosadit ani v jednom ze dvou zákonů, do kterých ji zapracovala. ODS navrhovala, aby povinnost zveřejnit platy a akciové podíly platila pouze pro společnost jako celek, a nikoli pro každého manažera zvlášť. Společně s některými experty občanští demokraté tvrdili, že by zveřejňování platů mohlo vést ke zneužívání údajů a omezilo by chuť firem vstupovat na burzu. Změnu zákona o podnikání na kapitálových trzích se proto pokusili prosadit ve schvalované novele konkurzního zákona a poté v zákoně o spotřebních daních, kterým se zvyšuje zdanění cigaret.

Ještě při jednání o zákonu o konkurzech byli vládní sociální demokraté ochotni ustoupit. Manažeři společností, jejichž akcie se veřejně obchodují, by tak museli přiznat pouze své platy, zatímco akciové podíly by se přiznávaly za společnost jako celek. Konkurzní zákon však poslanci zamítli a ve druhé přijaté novele zákona o spotřebních daních již ODS s pozměňovacími neuspěla ani částečně.

Poslanci schválili zdražení cigaret

Kuřáci v Česku mohou v nadcházejících letech očekávat růst cen cigaret a tabáku. Poslanci totiž schválili novelu, která zvyšuje spotřební daně u tabákových výrobků. První zdražení by mělo přijít v polovině roku, další pak v roce 2006. Letos se ceny zvýší asi o šest korun, příští rok by to mělo být asi o sedm korun. Stát si od zvýšení spotřebních daní z tabákových výrobků slibuje více peněz ve státní pokladně. "I po tom zvýšení, které bude v letošním roce a v roce 2006 ještě stále nedosahujeme minimální hranice sazby tabákových výrobků, která platí v EU," řekl ministr financí Bohuslav Sobotka.

Účinnost zákona byla sněmovnou schválena od 1. června letošního roku, druhé zdražení bude od 1. ledna 2006. "Vlády, které přijdou po tomto období, ještě budou muset pokračovat v tomto zvyšování," řekl Sobotka. Zdůraznil, že vláda zvolila postupnou křivku zdražování, a to proto, aby se vyvarovala rizika zvýšení daňových úniků a rozšíření prostoru pro šedou ekonomiku. "Země, které razantně zvýšily spotřební daň, jako například Francie nebo Slovensko, se posléze potýkaly s velkým problémem pašování cigaret a velkým problémem falešných kolků," vysvětlil ministr financí.

Vláda původně předpokládala, že zákon bude platit od počátku roku. V takovém případě by letošní dodatečné příjmy rozpočtu díky zvýšení daně činily 3,4 miliardy korun. Ve druhé variantě se počítalo s účinností od dubna. Dodatečné příjmy tak měly činit 2,55 miliardy korun. V roce 2006 by mělo zdražení cigaret do státního rozpočtu přinést dalších 6,9 miliardy korun.

Ministr Palas požádal EU o mimořádný tendr na nákup českého obilí

Ministr zemědělství Jaroslav Palas požádal Evropskou komisi o vypsání mimořádného tendru na nákup českého obilí. Loňská sklizeň této plodiny byla v tuzemsku rekordní a přebytek se odhaduje na dva miliony tun. Palas to ČTK řekl na sjezdu Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy. Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského je situace vážná, protože obchod s obilím stojí a zemědělcům chybí hotovost. "Pokud se nepodaří obilí vyvézt, bude situace každým měsícem složitější," řekl ČTK Jirovský. Dodal, že obilí je nutné vyvézt do zahraničí, aby se sklady uvolnily pro novou sklizeň.

Zhruba 400.000 tun obilovin by unie podle Palase měla uskladnit v intervenčních skladech. Evropská unie by podle Palase také měla zaplatit dopravu do těchto skladů. Vedle České republiky by s přebytkem obilovin měla tímto způsobem pomoci i Slovensku, Maďarsku a Rakousku.

Bohumír Dufek: Zaměstnanci s platem do 12.000 Kč by neměli platit daně

Zaměstnanci, kteří si za měsíc vydělají méně než 12.000 korun, by neměli platit daně. Na sjezdu Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů to řekl předseda svazu Bohumír Dufek. Průměrná mzda v zemědělství je zhruba 12.000 korun hrubého, přičemž 75 procent zaměstnanců podle něj nebere ani tuto mzdu. Návrh na zrušení daní odboráři předloží ministrovi práce a sociálních věcí Zdeňku Škromachovi, který se sjezdu v sobotu zúčastní. Sociální demokracie navrhuje, aby se daně lidem s nízkými příjmy snížily. "Je to krok správným směrem. Někde se začít musí," řekl ČTK Dufek. Podle něj by se zrušením daní ušetřily prostředky spojené s jejich výběrem.

Průměrný Čech si v loňském třetím čtvrtletí vydělal měsíčně zhruba 17.700 korun hrubého. Pracovníci v zemědělství tak mají přibližně o 5700 korun měsíčně méně. Podle Dufka by si zemědělci měli vydělat kolem 15.000 korun hrubého měsíčně. "Toho bychom chtěli dosáhnout v roce 2006," dodal Dufek. Celkem v zemědělství pracuje kolem 135.000 lidí.

Marie Benešová věří, že odbor pro boj s organizovaným zločinem vznikne

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová věří, že se i přes nedostatek financí ve státní pokladně naleznou prostředky na vytvoření speciálního odboru státních zástupců pro boj s organizovaným zločinem v Česku. Jeho založení navrhla před rokem. Projekt byl sice vstřícně přijat, ale zatím na něj nebyly peníze. "Pokud by odbor začal fungovat dnes, tak by již bylo pozdě," řekla ČTK Benešová.

Nový speciální odbor by se měl zabývat nejzávažnější trestnou činností v Česku týkající se mimo jiné sériových vražd, obchodů se zbraněmi, drogami, bílým masem nebo uranem. Nejvyšší státní zástupkyně upozornila na to, že investice do tohoto projektu se ČR bezpochyby výrazně vyplatí; zvýší se bezpečnost občanů a hlavně se zkvalitní boj s nejtěžšími formami kriminality.

Únorový převrat si připomenou komunisté i jejich odpůrci

Převrat v roce 1948, kdy uchvátila moc v Československu komunistická strana, si 25. února připomenou stoupenci i odpůrci tohoto hnutí. Komunisté se podle tiskového oddělení KSČM sejdou u hrobu prvního svého prezidenta Klementa Gottwalda. Antikomunisté se shromáždí u symbolického hrobu obětí komunismu, který provizorně upraví na pražském Staroměstském náměstí, uvedl za organizátory pietní akce filmový producent a člen Československé obce legionářské Václav Marhoul.

Komunisté se scházejí u Gottwaldova hrobu ve výroční den únorového puče a v listopadu, kdy se jejich vůdce narodil. Přičítají mu především zásluhy na únorovém převratu, po kterém se KSČ na 40 let chopila moci. Za příklad dávají i 5. sjezd KSČ z roku 1929, na kterém Gottwald prosadil takzvanou bolševizaci a "vymetl ze strany oportunisty". Komunistickou stranu tehdy opustila většina levicových intelektuálů.

Odpůrci komunismu letos uspořádali petici Zrušme komunisty, ve které vyzývají k zákazu propagace komunismu. Za necelé dva dny ji podepsalo přes 4500 lidí. Je to skoro tolik podpisů, kolik se podařilo loni shromáždit pod tehdejší petici S komunisty se nemluví. Letošní petice vyzývá parlament k přijetí senátorské novely trestního zákona, která má zavést výslovný zákaz propagace komunismu a nacismu jako zločinných ideologií pod sankcí až pěti let vězení. Novela má přimět komunisty ke změně názvu strany i programu. Ti o tom ale neuvažují. Před lety se totiž většina členů strany v referendu postavila proti změně názvu.

Za komunistického režimu bylo popraveno, zastřeleno, utýráno nebo umučeno podle organizátorů akce na 2500 nevinných lidí. Tato jména budou u symbolického hrobu na Staroměstském náměstí před palácem Kinských veřejně předčítána. Organizátoři tam navrší hlínu a postaví třímetrový kříž s trnovou korunou z ostnatého drátu. Položit svíčku je tam možné 25. února kdykoliv od 16:30 do 18:30. Účastníci mohou podepsat i petici za zákaz propagace komunismu a fašismu.

Ministerstvo práce zpochybňuje studii o počtu dětí v ústavech

Ministerstvo práce a sociálních věcí zpochybňuje výsledky mezinárodního průzkumu, podle něhož se v Česku umísťuje do ústavů nejvíce dětí do tří let v Evropě. "V České republice v nich jsou také děti postižené zdravotně a mentálně, které se v řadě zemí do statistik nezapočítávají," řekla ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Beránková. Podle předsedkyně Fondu ohrožených dětí Marie Vodičkové se ale stejně země nemá čím chlubit.

Podle mezinárodního průzkumu Program Daphne žije v ústavech v České republice déle než tři měsíce nejvíce malých dětí mladších tří let z celé Evropy. Celkem to je 60 z 10.000 dětí, zatímco například v Rakousku jde pouze o tři děti z 10.000. Beránková však upozorňuje, že v ČR jsou tyto ústavy vedeny jako zdravotnická zařízení, v nichž jsou umístěny také děti postižené zdravotně a mentálně, které se prý v řadě dalších zemí do statistik nezapočítávají. Podle ní navíc nebyly údaje z mnoha dalších zemí úplné.

"Zpráva míchá hrušky s jablky," řekl ČTK předseda Společnosti sociální pediatrie František Schneiberg. Podle něj u nás plní kojenecké ústavy i úlohu odborných léčebných zařízení, podstatná část dětí je do nich přijímána z důvodů zdravotních a zdravotně sociálních. "Nevím, do jakých statistik započítávají tyto děti jinde. Kdybychom je odečetli, tak jsme srovnatelní s ostatními zeměmi," uvedl.

Primátor Bém přivítal malé Pražánky, kteří se narodili 1. ledna

Pražský primátor Pavel Bém s manželkou Radmilou uvítal nové občánky hlavního města, kteří se narodili v první den letošního roku. V rezidenci primátora na Mariánském náměstí se shromáždilo 23 ze 27 pozvaných novorozenců. Chyběla dvě nemocná miminka a také dvojčata Václav a Viktorka, která se narodila předčasně a zatím jsou ještě v inkubátoru. Jejich tatínek přinesl ukázat alespoň obrázek svých ratolestí. Všem rodičům Bém předal 10.000 korun a pamětní list pro děti. Pro holčičky měl připraveny žluté plyšové medvědy a pro chlapečky béžové plyšové psy.

Provoz české porodnice na Srí Lance zdržují místní, říká její šéf

Podle ředitele české mobilní nemocnice na Srí Lance Jaromíra Dolanského stále nefunguje porodnická část zařízení. Klinika je přitom na ostrově už měsíc. Ke zdržování provozu přispívají místní úřady, tvrdí. Další oddělení - dětská ambulance - podle něj pracuje bez problémů. Čeští lékaři v zemi pomáhají ošetřovat domorodce, kterým rozbouřené moře v prosinci zničilo původní nemocnici. "Gynekologie ještě nefunguje tak, aby se tam dalo rodit," řekl ČTK Dolanský. Porodnice prý má konečně veškeré vybavení, na které ve zmatku po přírodní katastrofě musel zdravotnický tým dlouho čekat, stále však nedostal povolení k provozu od srílanského ministerstva zdravotnictví.

Liberecká nadace Hand for Help, která lékařskou misi zorganizovala, do nemocnice posílá záložní elektrocentrálu. V případě, že v Galle budou stále problémy s elektrickým proudem, klinika se přepne na náhradní zdroj energie. V uplynulých týdnech kvůli problémům s elektřinou nefungovala klimatizace a teplota v nemocničních stanech stoupla na 40 stupňů Celsia.

Konto Bariéry pořádá aukci na pomoc lidem postiženým zemětřesením

Konto Bariéry při Nadaci Charty 77 připravilo mimořádnou dobročinnou aukci českého výtvarného umění, jejíž výtěžek je určen na pomoc obětem zemětřesení v jihovýchodní Asii. Aukce se uskuteční 1. března v Letohrádku Portheimka v Praze 5. ČTK o tom informovala Eva Ksiazczak z Konta Bariéry. Konto v aukci nabídne například díla Bořka Šípka, Františka Sopka, Tomáše Císařovského, Olbrama Zoubka, Milana Knížáka, Jiřího Anderleho, Adolfa Borna, Jaroslavy Brychtové a Stanislava Libenského. Veřejnost se bude moci s díly, které umělci do akce nabídli, seznámit v Letohrádku Porthaimka od 26. února. Nadace na dražbu pozve představitele velkých českých a mezinárodních firem a bank, ale vítá i další zájemce.

Peníze z dražby dostane tým českých lékařů a záchranářů z liberecké společnosti Hand for Help z Liberce. Zhruba třicetičlenná mise, složená z gynekologů, pediatrů a dalších specialistů, si vybudovala základnu ve městě Galle. Sdružení Hand for Help poslalo nemocnici na zpustošený ostrov v polovině ledna. Nahradila tam kliniku, zničenou vlnou cunami. Srílanské úřady nedávno českou stranu požádaly, aby nemocnici na ostrově ponechala nejméně půl roku.

Chřipková epidemie zasáhla téměř celou ČR

Chřipková epidemie zasáhla v tomto týdnu téměř celou republiku. Na 100.000 obyvatel onemocnělo 2565, to je oproti předchozímu týdnu nárůst o 18,8 procenta. ČTK to řekla Marie Otavová z národní referenční laboratoře pro chřipku. Nemocných přibylo nejvíce ve věkové skupině 25 až 59 let. Třítisícovou hranici překročily čtyři kraje, nejvíce nemocných na 100.000 obyvatel hlásí Plzeňský kraj, 3601, nejméně Zlínský, 1790. Epidemickou hranici 2000 případů na 100.000 obyvatel překročily všechny kraje s výjimkou Prahy a Zlínského a Karlovarského kraje.

Státní opera Praha spolupracuje s italskými partnery v Maceratě

V koprodukci Státní opery Praha a operního festivalu Associazione Arena Sferisterio v italském městě Macerato vznikne představení krátkých oper Prsy Tirésiovy Francise Poulenka a Lhostejný člověk Marka Tutina. První z nich v sezoně 2005/2006 obohatí repertoár pražského operního domu. Oznámila to jeho umělecká šéfka Ingeborg Žádná. "Červencové premiéry na scéně Teatro Lauro Rossi se zúčastní orchestr a sbor Státní opery a v menších rolích i někteří naši sólisté. V Praze by měla vzniknout i scénografie navržená režisérem Pierem Luigim Pizzim," uvedla.

Setkání se zúčastnila slavná sopranistka a umělecká ředitelka festivalu v Maceratě Katia Ricciarelliová. Když hovořila o tom, co se na festivalu uskuteční, spontánně zazpívala několik tónů, charakterizujících to či ono dílo. "Mou povinností je inscenovat i moderní věci a nepřihlížet k osobnímu vkusu," řekla s tím, že Poulenkova hudba se jí líbí.

Fotograf Křenek představuje v Paříži svůj pohled na svět konzumu

Krutý pohled na některé stránky nové české reality předvádí obyvatelům francouzské metropole výstava snímků mladého českého fotografa Jiřího Křenka v pařížském Českém centru. Jde hlavně o fotografie z nových obřích hypermarketů a z nových satelitních městeček. Další část výstavy se věnuje masovosti používání mobilních telefonů ve světě. Výstava se jmenuje Konzumace - Globalizace a snímky ukazují, že jejich autor se na tyto aspekty dnešního světa dívá přinejmenším s odstupem. Dojem odlidštěnosti, který navozuje jejich obsah, posiluje i jejich forma, především časté použití studených, nepřirozených barev. Křenek "formou moderního fotografického dokumentu ukazuje různé problémy a klade rozličné otázky, jejichž zodpovězení nechává na divákovi", píše v katalogu výstavy přední český fotograf a teoretik z oblasti fotografie Vladimír Birgus. Výstavu doplňuje několik snímků z prostředí automobilových závodů Formule 1.

V Českém centru v Moskvě jsou k vidění snímky Prahy očima Rusů

Karlův most, malostranské uličky, labutě na Vltavě a tichá zákoutí pražské Kampy jsou nejčastějšími náměty fotografií, které se v Moskvě zúčastnily soutěže Nejlepší snímek z návštěvy České republiky. Účast ve fotografickém klání, které vyhlásila Česká centra ve všech svých pobočkách, přijalo v Moskvě na pět desítek amatérských fotografů. Podle ředitelky moskevského centra Kateřiny Novotné patřila k nejoriginálnějším kouskům kolekce fotografií barevných umělohmotných skulptur krav rozmístěných v létě po celé Praze. "Výstavu jsme inzerovali od loňského května. Až do října jsme měli pouze čtyři fotografie - Karlovy Vary a Prahu. Byla jsem nešťastná. Ale v polovině listopadu najednou začaly fotografie chodit a měli jsme jich najednou na 250," popsala ČTK peripetie zniku výstavy. Barevné i černobílé snímky fotografů-amatérů měly podle ředitele moskevského Fotocentra Valerie Nikiforova, který zasedal v porotě, slušnou úroveň.

Ze sportu:

Český sdruženář Ladislav Rygl obsadil desáté místo na mistrovství světa v klasickém závodu v severské kombinaci v německém Oberstdorfu. Titul obhájil domácí favorit Ronny Ackermann. Triumf německých lyžařů podtrhl druhým místem Björn Kircheisen a třetí skončil Rakušan Felix Gottwald.

Juniorský biatlonista Ondřej Moravec obhájil ve stíhacím závodu titul mistra Evropy. Na Sibiři, kde si reprezentanti museli kvůli třeskutému mrazu na stíhačku den počkat, vrátil porážku ze středečního sprintu Olegu Běrežnému z Ukrajiny. Třetí za nimi skončil Rus Ivan Pančenko, půl minuty od medaile zůstal Petr Hradecký.

Širokou podporu bývalých fotbalistů, funkcionářů, ale především fanoušků cítí Ivan Hašek, jeden z kandidátů na funkci předsedy fotbalového svazu. Bývalý internacionál na tiskové konferenci zveřejnil stěžejní úkoly, které by rád prosadil, pokud by se stal prvním mužem českého fotbalu. Vrátit by mu chtěl především prestiž, kterou mu vzala úplatkářská aféra.

Dráhový cyklista Pavel Buráň vybojoval třetí místo v keirinu v závěrečném čtvrtém dílu Světového poháru v Sydney, čímž dosáhl nejlepšího výsledku v sezoně. Závod vyhrál suverénně nizozemský mistr světa ve sprintu Theo Bos, druhý skončil Francouz Laurent Gané.

Krátce o sobotním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, sněžení nebo sněhové přeháňky. Teploty minus 3 až plus 1 stupeň Celsia.