Denní souhrn zpráv Zprávy

06-12-2013

Poslanci schválili základní parametry státního rozpočtu. Opozice je kritizuje

Sněmovna v prvním čtení schválila příjmy, výdaje a schodek státního rozpočtu na příští rok. Schodek má vzrůst proti letošku o 12 miliard na 112 miliard korun. TOP 09 neprosadila návrh na jeho snížení. Po tomto hlasování už Sněmovna nemůže základní parametry rozpočtu měnit. Závěrečné schvalování se očekává za dva týdny. Úřednické vládě v demisi Jiřiho Rusnoka se tak podařilo dostat svůj rozpočet do dalšího projednávání. V něm ale podle vyjádření některých stran dozná změn. Rozpočet podpořilo 133 poslanců především stran chystané vládní koalice, tedy ČSSD, ANO a KDU-ČSL, přidal se k nim i jeden poslanec hnutí Úsvit, ostatní jeho spolustraníci se zdrželi. Pro rozpočet hlasovali i komunisté. Bývalé vládní strany ODS a TOP 09 hlasovaly proti. TOP 09 neuspěla s návrhem snížit schodek na nejvýše 105 miliard korun, jak ještě letos v červnu navrhovala bývalá koaliční vláda Petra Nečase (ODS). Příjmy rozpočtu se mají proti letošnímu roku zvýšit o 18,5 miliardy na jeden bilion a 99,3 miliardy korun. Výdaje vzrostou o 30,5 miliardy na bilion a 211,3 miliardy korun. Kvůli navrženému schodku chce vláda vydat dluhopisy v objemu téměř 114 miliard korun.

Rusnok: Schválení parametrů rozpočtu přispěje ke stabilitě

Schválení základních údajů návrhu státního rozpočtu přispěje podle premiéra v demisi Jiřího Rusnoka ke stabilitě země. Návrh se schodkem 112 miliard korun, který podpořila Sněmovna, byl podle ministerského předsedy připraven poctivě a kvalitně. Naopak podle exministra financí a šéfa poslanců TOP 09 a Starostů Miroslava Kalouska se opustil trend snižování deficitů. Vládě Kalousek vyčetl, že navýšila výdaje, ale nemá pro ně žádné zdůvodnění. Označil je za nesmyslně nafouknuté. Předseda ČSSD a pravděpodobný budoucí premiér Bohuslav Sobotka soudí, že je lepší mít nějaký rozpočet "než se potácet v rozpočtovém provizoriu od počátku příštího roku". Sobotka je rád, že návrh získal vyšší podporu, než kolik je poslanců předpokládané koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL. Pro byli taky komunisté. Sobotka soudí, že rozpočet bude schválen včas.

Kvůli větru byly v ČR bez elektřiny až desetitisíce odběratelů

Silný vítr a sněžení zejména v severní části republiky způsobily v noci na pátek stovky výpadků dodávek elektřiny, bez proudu zůstaly tisíce až desetitisíce odběratelů. Nejvíce byly zasaženy východní Čechy, Chebsko a Děčínsko. ČTK to řekl mluvčí energetické firmy ČEZ Ladislav Kříž. V Královéhradeckém kraji a na Semilsku ČEZ vyhlásil kalamitní stav, řekla regionální mluvčí firmy ČEZ Šárka Beránková. Problémy přetrvávaly i v pátek podvečer. "V pohotovosti jsou všechny poruchové čety, které postupně obnovují dodávky v postižených místech, ale jelikož vítr trvá, tak nadále dochází k výpadkům vlivem především padlých stromů nebo větví do vedení," popsal v pátek situaci Kříž. V Ústeckém kraji hasiči zasahovali především u spadlých stromů a utržených plechů. Kvůli množství poruch energetici vyhlásili také mimořádný stav v distribuční soustavě v Pardubickém kraji a na Havlíčkobrodsku. "V průběhu dne jsme postupně poruchy opravovali, ale dál dochází k dalším poruchám," řekla ČTK kolem 17:00 Barbora Půlpánová z tiskového oddělení ČEZ. V Česku se projevuje okraj bouře Xaver hlavně na horách v severní polovině území.

V Havlíčkově Brodě uvolnil silný vítr velký kus plechu z barokní kopule kostela Nanebevzetí Panny Marie. Plech zůstal srolovaný na střeše, přibližně v třicetimetrové výšce. Hasiči poslali skupinu lezců, kteří střechu provizorně zajistili. ČTK to řekl starosta Jan Tecl. Srolovaný plech podle něj hasiči narovnali a přibili ke konstrukci kramlemi. "V pondělí by měla přijet odborná firma a uvést střechu do stoprocentního stavu," řekl Tecl. Okolí kostela podle něj bude po celou dobu pod zvýšeným dozorem městských strážníků.

Experti: Zeman smí odmítnout ministry jen v závažných případech

Prezident republiky může odmítnout některé kandidáty na ministry pouze ve zvlášť závažných případech, například pokud by prokazatelně neuměli číst a psát nebo byli agenty cizí mocnosti. Jinak podle ústavy musí vyhovět návrhu premiéra. Shodli se na tom právníci oslovení ČTK, kteří se tak vymezili proti názoru prezidenta Miloše Zemana. Zeman ve čtvrtek řekl, že mu ústava dovoluje odmítnout některé kandidáty do vlády, které mu navrhne předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Podle něj to vyplývá z komentáře k ústavě z roku 1997, jehož autorem je právník Dušan Hendrych. Média spekulují o tom, že by Zeman mohl odmítnout jmenovat ministrem místopředsedu ČSSD Lubomíra Zaorálka. Mluví se také o dalším sociálním demokratovi Jiřím Dienstbierovi, který stál proti Zemanovi v prvním kole prezidentské volby.

Metrostav začal se zabedňováním staveniště tunelu Blanka

Metrostav začal zabezpečovat staveniště tunelu Blanka, provizorně už uzavřel dvě vjezdové rampy v ulici Milady Horákové. Řekl to mluvčí společnosti František Polák s tím, že stavbyvedoucí mají za úkol zabednit všechny vstupy na staveniště do sobotního večera, kdy firma na stavbě přeruší stavební práce. Pokračovat naopak budou práce na technologické části, na tom se domluvila Praha s firmou ČKD Praha DIZ, která je buduje. Smlouva je podle obou stran platná. Metrostav zastavuje stavební práce na tunelu Blanka kvůli sporům s pražským magistrátem, který je investorem stavby. Kromě toho, že Praha dluží stavební firmě za provedené práce 2,155 miliardy korun, stavbaři podle Poláka také čekají na to, až jim dokončovací práce magistrát povolí. Vedení Prahy však zpochybňuje platnost celé smlouvy, podle níž se tunel Blanka staví. Vedení magistrátu tvrdí, že je smlouva zřejmě neplatná a že dlužné peníze sice má, ale nemá je jak vyplatit. Praha jednala s Metrostavem už minulý týden, ale neúspěšně. Metrostav pak oznámil, že se obrátí na rozhodčí soud, což učinil ve čtvrtek.

Zeman chce, aby v Hradní stráži byli vojáci, kteří prošli misemi

Prezident Miloš Zeman by si přál, aby se členy Hradní stráže stávali absolventi zahraničních vojenských misí. Navázali by tím na tradici legionářů, kteří stáli u zrodu vojenské ostrahy Pražského hradu. Prezident to řekl v projevu k 95. výročí založení Hradní stráže. Podle něj je v ČR jen málo institucí, které se mohou pochlubit tak dlouhými dějinami. "Historie Hradní stráže je spojena ve svých počátcích s účastí legionářů, kteří byli jádrem původní Hradní stráže. Chtěl bych vyjádřit přání, aby novodobí legionáři, tedy ti, kdo prošli zahraničními misemi, se rovněž postupně účastnili na aktivitách Hradní stráže," řekl v projevu na Pražském hradě Zeman. Podle prezidenta není úkolem stráže ani tak chránit hlavu státu, jako střežit Hrad. Připomněl, že se Hradní stráž účastní i řady humanitárních aktivit. Na závěr projevu Zeman předal Hradní stráži prezidentskou stuhu na prapor. Velitel stráže Radim Studený mu na oplátku předal pamětní odznak a knihu o historii jednotky, který téměř sto let chrání Pražský hrad. Slavnostního nástupu v tradičním sídle českých vládců se kromě příslušníků Hradní stráže zúčastnili členové Československé obce legionářské a muži v historických stejnokrojích představujících vojáky 5. pěšího pluku Tomáše Garrigua Masaryka.

Diplomacie: Mandela byl mimořádný člověk; Zeman vyjádřil úctu

Někdejší jihoafrický prezident Nelson Mandela patřil k mimořádným osobnostem světových dějin 20. století, sdělila ČTK česká diplomacie. Bojovník proti rasistickému režimu apartheidu a někdejší první černošský jihoafrický prezident zemřel ve čtvrtek ve věku 95 let. Podle diplomacie odešel symbol boje za lidská práva. Prezident Miloš Zeman hledí na Mandelu jako na člověka, jemuž je nutné se poklonit s úctou. "S hlubokou úctou se skláníme před člověkem, který velkou část svého života prožil ve vězení v boji proti nespravedlivému režimu rozdělujícímu lidi nikoli podle jejich schopností, ale podle barvy jejich pleti," uvedl Zeman. Ministerstvo zahraničí vyjádřilo soustrast pozůstalým i všemu lidu JAR, uvedl ministerský tiskový odbor. "Nelson Mandela změnil Jihoafrickou republiku. Jeho životní osud odráží složitou cestu této velké země k demokracii a jeho odhodlání zůstane navždy inspirací pro všechny oddané ideálům svobody a demokracie," uvedl dosluhující ministr zahraničí Jan Kohout.

V Rusku na několik hodin zadrželi zpravodaje České televize

Ruská policie v pátek na několik hodin zadržela zpravodaje České televize v Rusku Miroslava Karase spolu s jeho kameramanem v Krasnodarském kraji na jihu země při natáčení reportáže k olympiádě v Soči. Ruské rozhlasové stanici Echo Moskvy to řekl Andrzej Zaucha, korespondent polské televize TVN. Jak uvedl Zaucha, dvojici zadrželi údajně kvůli nedovolenému překročení hranic. Podle české ambasády v Moskvě se věc již vyřešila a oba novináři byli propuštěni. Mluvčí České televize Alžběta Plívová ČTK sdělila, že policie muže zadržovala asi čtyři hodiny. Podle Zauchy se čeští novináři žádného přestupku ani trestného činu nedopustili. Místní policisté prý jen chtěli ukázat svým velitelům, jak svědomitě plní své úkoly v souvislosti s olympiádou v Soči, která se uskuteční příští rok.

Kariérní řád učitelů má mít čtyři stupně, druhý má být povinný

Kariérní řád učitelů má mít čtyři stupně, postup do druhého stupně bude povinný. Navrhuje to ministerstvo školství, které chce plány ještě projednat se školskou veřejností. Víc peněz pro zlepšující se učitele ale neslibuje, záleží prý na vládě. Ministerstvo to uvedlo v tiskové zprávě. "Od kariérního systému si slibujeme zvýšení prestiže učitelského povolání ve společnosti a zvýšení zájmu o učitelské povolání mezi mladými lidmi," uvedl první náměstek Jindřich Fryč. Kariérní řád připravuje ministerstvo řadu let, nikdy ale nebyl schválen. První stupeň by byl pro začínající kantory. "S postupem do druhého stupně po ukončení dvouletého adaptačního období se počítá jako s povinným," sdělilo ministerstvo. Třetího stupně mohou dosáhnout zkušení učitelé, kteří se pravidelně vzdělávají, mají vynikající pedagogické výsledky a zaučují mladší kolegy. Čtvrtý stupeň je určen expertům, kteří se kromě výuky angažují i v profesních sdruženích či publikují v oblasti pedagogiky.

Inspekce: Základním školám chybí peníze na podporu postižených

Základním školám chybí peníze na začleňování žáků s poruchami a postižením, jen zhruba čtvrtina škol je bezbariérová. Konstatuje to Česká školní inspekce ve své výroční zprávě za minulý školní rok. Celkově se ale základní školy zlepšují, přibývá kvalifikovaných učitelů a díky dotacím jsou školy i lépe vybaveny technikou. "Ředitelé běžných škol uvádějí jako hlavní příčiny nedostatečné podpory inkluzivního vzdělávání materiální a architektonické nedostatky, například často chybějící bezbariérový přístup. V podobné míře byl zmiňován nedostatek finančních prostředků na zajištění specializovaných personálních pozic, jako je například asistent pedagoga nebo speciální pedagog," uvedla inspekce. Problémy více doléhají na malé školy. Dětí se sociálním znevýhodněním evidovaly školy jen 0,9 procenta. "Tato skutečnost naznačuje přetrvávající problém s diagnostikou těchto žáků," upozornili inspektoři, podle nichž může být dětí z problémových rodin až několikanásobně víc. Jinak ale inspekce konstatovala zlepšení ve většině sledovaných parametrů škol.

Škoda Auto letos vyrobí v ČR o 22.000 aut méně než loni

V automobilce Škoda Auto letos vyrobí v tuzemských závodech asi o 22.000 vozů méně než loni. Uvedl to týdeník odborů automobilky Škodovácký odborář, automobilka to nekomentovala. Loni Škoda v ČR vyrobila 651.750 aut. Letošní pokles výroby minimálně o 15.000 aut očekává také druhá středočeská automobilka TPCA v Kolíně, která vyrábí malé městské vozy Peugeot, Toyota a Citroën. Ta podle jejího mluvčího Radka Kňavy letos vyrobí méně než 200.000 vozů. Výroba osobních aut v Česku klesla od ledna do října meziročně o šest procent na 936.532 vozů. Produkce se postupně zotavuje z propadu na začátku roku, který za první čtvrtletí přesáhl 18 procent.

Na silnicích zemřelo za 11 měsíců 529 lidí, nejméně od roku 1970

Na českých silnicích zemřelo od ledna do listopadu letošního roku 529 lidí, což je o 107 méně než loni ve stejném období. Je to vůbec poprvé od roku 1970, co za prvních 11 měsíců klesl počet obětí dopravních nehod pod 600, sdělil šéf dopravní policie Tomáš Lerch. Podle něho jde však proti jiným vyspělým zemím stále o poměrně vysoké číslo. Za alarmující Lerch považuje počet usmrcených chodců. Od ledna jich na silnicích zahynulo 114, jen za listopad pak 22. Apeluje proto na chodce, aby na oblečení nosili reflexní prvky.

Porcelánka Royal Dux slaví 160 let, vyrábí už jen na objednávku

Už jen na konkrétní objednávku vyrábí tradiční výrobce figurálního porcelánu Royal Dux z Duchcova na Teplicku. Ve firmě, která ve svých nejslavnějších dobách zaměstnávala i přes 500 lidí, dnes pracují tři desítky zaměstnanců. Společnost se potýkala se stejnými problémy jako jiné porcelánky, ubývalo jí zakázek, výrobu ovlivnila ekonomická krize a levné výrobky z Asie. "Zkoušely se vyrábět například urny a všechno možné. Společnost zkoušela, co mohla, aby neztrácela odbytiště. Ale když není odbyt, nejsou potřeba lidi," řekl ČTK bývalý dlouholetý ředitel společnosti Karel Jelínek. Složitým obdobím prošla porcelánka v 50. letech 20. století v době tzv. kulturní revoluce, kdy do výroby výrazně zasahoval komunistický režim. V současné době pracuje společnost na výhradní zakázky. Veškerou ruční výrobu dělají tři desítky zaměstnanců.

Výstava v Rychnově nabízí 150 betlémů z nejrůznějších materiálů

Ve Společenském centru v Rychnově nad Kněžnou začal 17. ročník výstavy betlémů nazvané Betlémy z kraje Orlických hor. Návštěvníci uvidí na 150 betlémů z nejrůznějších materiálů. Expozice bude přístupná do 29. prosince, řekl ČTK Jan Tydlitát, který výstavu pořádá. "Letos máme nejpestřejší výběr materiálů, ze kterých se betlémy vyrábějí. Kromě historických betlémů jsou k vidění v premiérách i díla vyrobená současnými tvůrci přímo pro naši výstavu," řekl Tydlitát. Letošní ročník výstavy, kterou v minulých letech navštívilo až 10.000 lidí, je zároveň poctou tvůrcům Orlickoústeckých malovaných betlémů. Vystavené jsou například betlémy ze dřeva, cínu, perníku, drátěné či textilní.

Ze sportu:

Rychlobruslařka Martina Sáblíková vyhrála na Světovém poháru v Berlíně závod na 3000 metrů a po třetím triumfu na dlouhých tratích za sebou si upevnila vedení v celkovém pořadí seriálu. Časem 4:02,25 minuty porazila v přímém souboji v poslední rozjížďce domácí matadorku Claudii Pechsteinovou.

Biatlonistka Veronika Vítková skončila druhá ve sprintu v rakouském Hochfilzenu a podruhé v kariéře v individuálním závodu Světového poháru vystoupila na stupně vítězů. Gabriela Soukalová po dvou chybách na střelnici dojela třiadvacátá. Vyhrála Švýcarka Selina Gasparinová.

Kvalifikací na závod Světového poháru na můstku v Lillehammeru prošel z pěti českých skokanů pouze Jakub Janda. Janu Maturovi postup do sobotního závodu unikl o jedinou příčku a dvě desetiny bodu.

Sobotní počasí :

Proměnlivá oblačnost se sněhovými přeháňkami, na horách sněžení. Teploty -1 až +3 stupně Celsia, na horách pět pod nulou. Místy se objeví náledí, hlavně ráno a večer. Vítr by měl slábnout až odpoledne nebo večer.

06-12-2013