Denní souhrn zpráv Zprávy

07-12-2013

Koalice se shodla na všem kromě daní a zdravotní péče

Mezi stranami vznikající vlády panuje shoda ve většině bodů budoucí koaliční smlouvy. Společnou řeč zatím nenašly v daních a zdravotnictví. Je však možné, že kompletní koaliční smlouva bude schválena už v úterý. Po zhruba šestihodinovém jednání zástupců stran to novinářům v Poslanecké sněmovně řekl předseda ČSSD Bohuslav Sobotka. Koaliční partneři také přijali lidovecký návrh na pojistku proti přehlasování jedné ze stran. Spory panují v otázce daňové progrese a zavedení takzvané sektorové daně. Podle Sobotky je třeba lépe rozložit daňové zatížení. Druhou spornou oblastí je zdravotní péče. Strany se shodly na zrušení poplatků u ambulantních lékařů a v lékárnách. Hledají ale finanční zdroje pro případ, že by koalice znovu nezavedla ani poplatky v nemocnicích, které od ledna skončí kvůli rozhodnutí Ústavního soudu. Sobotka se prý obává, aby zrušení poplatků nevedlo ke zhoršení situace v podfinancovaném resortu zdravotnictví. Místopředseda lidovců Marian Jurečka uvítal, že se jeho straně podařilo do koaliční smlouvy prosadit snížení daní pro rodiny a úpravy důchodového systému tak, aby průběžný pilíř zohledňoval kromě odpracovaných let i počet vychovaných dětí.

Zeman jednal s poradci o služebním zákoně, o limitech ne

Reforma státní správy a služební zákon byly hlavními tématy debaty poradního týmu prezidenta s Milošem Zemanem v Lánech. Řekl to mluvčí hlavy státu Jiří Ovčáček. Oproti předpokladům expertní tým se Zemanem nehovořil o otázce prolomení limitů těžby hnědého uhlí na severu Čech. Podle prezidenta by přechodná vláda v demisi neměla činit žádná strategická rozhodnutí. Pouze má připravit všechny podklady pro budoucí kabinet, který má o prolomení či zachování limitů rozhodnout, řekl Zeman. Zahájením schvalování služebního zákona prezident podmiňuje jmenování předsedy hnutí ANO Andreje Babiše ministrem financí i bez lustračního osvědčení. Zeman řekl, že pokud zákon projde prvním sněmovním čtením do konce prosince, jmenuje Babiše do vlády.

Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS

Petr Fiala bude kandidovat na předsedu ODS. Exministr školství a bývalý rektor Masarykovy univerzity to oznámil na své přednášce v pražské CEVRO Liberálně konzervativní akademii. ODS se podle Fialy nachází v kritické situaci, kdy je poprvé ohrožena její pozice v politickém systému. Za největším problémem ODS je to, že přestala v některých směrech fungovat jako politická strana, řekl Fiala. Kandidaturu na šéfku ODS už dříve oznámila místopředsedkyně strany Miroslava Němcová. Zatím ale není jasné, zda by kandidovala i proti Fialovi. Ke své kandidatuře se ale nevyslovila. Nominaci od libereckého oblastního sdružení ODS získal europoslanec Edvard Kožušník.

Schwarzenberg: Ztráta voličů TOP 09 posílila

Ztráta čtvrtiny voličů ve sněmovních volbách byla pro TOP 09 bolestná. Stranu to ale nepoložilo, naopak zocelilo. Ve svém úvodním projevu to na republikovém sněmu TOP 09 řekl její předseda Karel Schwarzenberg, který bude svoji funkci obhajovat. Sněmovní volby, v kterých TOP 09 skončila se ziskem 12 procent hlasů čtvrtá, podle předsedy prokázaly, že TOP 09 je "živou stranou a stabilní silou". TOP 09 po volbách zůstala v opozici. Schwarzenberg řekl, že současné vyjednávání o koalici, kterou chtějí sestavit ČSSD, hnutí ANO a KDU-ČSL, jej naplňuje obavou. "Je to trend k autoritativní vládě," řekl. Upozornil především na výroky některých zástupců koalice o zbytečnosti parlamentu. Některé sněmovní nováčky, především z hnutí ANO a Úsvit přímé demokracie, označil Schwarzenberg za populisty, kteří se TOP 09 bojí.

Němcová (ODS) nabídla TOP 09 spolupráci v senátních volbách

Místopředsedkyně ODS Miroslava Němcová nabídla TOP 09 spolupráci v senátních volbách, které budou v příštím roce. Strany by se podle ní mohly v některých obvodech domluvit na společném kandidátovi. Němcová to řekla na republikovém sněmu TOP 09, na kterém se bude volit nové vedení. TOP 09 se spolupráci nebrání, podle místopředsedkyně Heleny Langšádlové je ale diskuse o tomto tématu předčasná. Podle Němcové by bývalé vládní strany, které po říjnových sněmovních volbách skončily v opozici, mohly spolupracovat už v senátních volbách na podzim 2014. Společně by mohly podle Němcové postupovat někde také na komunální úrovni.

Romská strana chce s budoucí vládou řešit sociální problematiku

Romská demokratická strana (RDS) chce vést dialog s budoucí vládou a jednat o podobě zákonů o sociálním podnikání a sociálním bydlení. Usilovat bude i o změnu zákona o veřejných zakázkách. Levicová RDS se zároveň ohradila proti postoji Senátu, který odmítl doporučení Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. Zástupci RDS se chtějí setkat s prezidentem republiky a předsedy obou komor Parlamentu. Senát v říjnu odmítl zavádění jakýchkoli sociálních opatření podle etnického klíče, protože ústavní pořádek ani mezinárodní závazky neumožňují ČR vymezovat příjemce sociální pomoci podle etnické příslušnosti. Shodl se na tom senátní výbor, když se zabýval doporučením Rady EU o účinných opatřeních k integraci Romů. RDS vznikla jako politická strana v polovině srpna letošního roku, v současnosti má zastoupení v osmi krajích, chybí například ve Zlínském, Olomouckém nebo Karlovarském. Registruje téměř 1700 členů. O hlasy voličů se ucházela už v předčasných volbách v rámci kandidátky Strany zelených.

O českých zástupcích na Mandelově pohřbu se stále jedná

Ministerstvo zahraničí stále jedná o složení české delegace, která se v Jihoafrické republice zúčastní pohřbu bývalého jihoafrického exprezidenta a legendárního bojovníka proti apartheidu Nelsona Mandely. Konkrétní jména účastníků by měla být známá v nejbližších dnech, řekla mluvčí ministerstva Johana Grohová. Internetem se začalo šířit video se soukromým rozhovorem premiéra Jiřího Rusnoka s ministrem obrany Vlastimilem Pickem, který zachytily mikrofony v Poslanecké sněmovně. Záznam ze Sněmovny odvysílala Česká televize a vyplývá z něj, že premiérovi se do JAR příliš nechce. "Já se úplně třepu, abych tam nemusel jet," říká na záznamu mimo jiné Rusnok. Rusnok se za svá slova omluvil. Mandela zemřel v Johannesburgu v noci na pátek. Státní pohřeb se uskuteční v neděli 15. prosince.

LN: Exposlanci Věcí veřejných založili novou stranu Republika

Exposlanci Věcí veřejných Michal Babák a Otto Chaloupka jsou mezi zakládajícími členy nové strany s názvem Republika. Má nahradit Věci veřejné. Hlavním cílem striktně pravicového uskupení jsou komunální volby v příštím roce, strana by se mohla účastnit i evropských voleb. Informují o tom Lidové noviny (LN). Republika byla na ministerstvu vnitra zaregistrována 25. listopadu, má 13 krajských organizací a několik desítek členů. Je mezi nimi například i manželka šéfa Hospodářské komory Šárka Kuželová a bývalý šéfreportér TV Nova Stanislav Brunclík. Ustavující sjezd strany se uskuteční v lednu. LN s odkazem na důvěryhodný zdroj uvádí, že za projektem nové strany stojí snaha bývalého šéfa VV Víta Bárty vyvinout tlak na Úsvit přímé demokracie Tomia Okamury. Bárta za něj kandidoval v nedávných parlamentních volbách, poslanecký mandát mu ale unikl.

MfD: ČNB se právní cestou ohradila proti zpochybnění intervencí

Česká národní banka se začala právní cestou bránit nařčením, že se díky spuštění intervencí směřujících k oslabení koruny mohli obohatit členové bankovní rady. Mluvčí centrální banky Tomáš Zimmerman to řekl Mladé frontě Dnes. "Rozhodli jsme se podniknout odpovídající právní krok, který v této souvislosti považujeme za vhodný," uvedl mluvčí. Neprozradil však, jestli banka mířila na někoho určitého, ani zda podala žalobu nebo trestní oznámení. Z osobního prospěchu z měsíc starého rozhodnutí o intervencích nařklo členy bankovní rady občanské sdružení Právníci radící občanům, v jehož čele je aktivista a právník v důchodu Josef Hörl. Ve druhé polovině listopadu kvůli tomu podalo na členy vedení centrální banky trestní oznámení, podnět adresovalo Nejvyššímu státnímu zastupitelství a protikorupční policii. Podle oznámení údajně guvernér ČNB Miroslav Singer, viceguvernéři Mojmír Hampl a Vladimír Tomšík a čtyři členové bankovní rady Kamil Janáček, Lubomír Lízal, Pavel Řežábek a Eva Zamrazilová zneužili pravomoc úřední osoby. ČNB zahájila intervence 7. listopadu s cílem oslabit korunu. Za jediný den se jí podařilo snížit kurz české měny z přibližně 25,80 na 27 korun za euro. ČNB prý musela ke kroku přistoupit především kvůli hrozbě deflace, která by se bez ovlivnění kurzu ještě více prohloubila.

Metrostav přerušil stavební práce na tunelu Blanka

Metrostav přerušil stavební práce na tunelu Blanka. Důvodem je, že magistrát stavební firmě dluží už více než 2,1 miliardy korun. Volný zůstal pouze vjezd v Troji. Firma začala staveniště zabezpečovat již v pátek. Jak dlouho budou práce přerušeny, nikdo neví. Metrostav se kvůli dluhu již obrátil na rozhodčí soud. Na něj se zřejmě obrátí i Praha, tvrdí, že smlouva s Metrostavem je neplatná. Na stavbě budou pokračovat práce na technologické části, v pátek se na tom domluvila Praha s firmou ČKD Praha DIZ, která je buduje. Smlouva je podle obou stran platná. Metrostav zastavuje stavební práce na tunelu Blanka kvůli sporům s pražským magistrátem, který je investorem stavby. Kromě toho, že Praha dluží stavební firmě za provedené práce 2,155 miliardy korun, stavbaři také čekají na to, až jim dokončovací práce magistrát povolí.

Lidé v Dobrovízi v hlasování výstavbu haly pro Amazon odmítli

Lidé v Dobrovízi u Prahy odmítli výstavbu distribučního centra amerického internetového obchodu Amazon. Proti projektu bylo 121 lidí, podpořilo jej naopak 76 lidí. Účast na lidovém hlasování byla zhruba poloviční. Výsledky v sálu kulturního domu oznámila volební komise asi 20 obyvatelům. V plebiscitu převážil názor, že obyvatelé podporují původní záměr, který počítal s tím, že ve zdejší průmyslové zóně vzniknou čtyři menší skladovací haly. Výstavba distribučního centra Amazonu na ploše 95.000 metrů čtverečních neuspěla ani v případě, že by byl vybudován obchvat obce. Lidé z Dobrovíze se totiž zejména obávají zvýšené dopravní zátěže a toho, že se centrum otevře dřív než plánovaný obchvat obce. Původně se mluvilo o tom, že se kvůli výstavbě uskuteční referendum. Jeho vyhlášení by však podle zákona trvalo déle, a tak se hlasovalo v anketě, jejíž výsledkem se zastupitelé nemusejí řídit. Výsledek plebiscitu má pouze zastupitelům napovědět, jak lidé plánovanou výstavbu vnímají.

Nadace Charty 77 poprvé udělila ceny seniorům a jejich klubům

Nadace Charty 77 udělovala poprvé ceny lidem seniorského věku za jejich výjimečné výkony a aktivitu. Titul Senior roku 2013 získal dvaasedmdesátiletý Zdeněk Joukl z Desné v Jizerských horách za své sociální projekty. Seniorským klubem roku se stalo komunitní centrum Prádelna z Prahy 5. Pořadatelé vítězům ocenění předali v centru Pražská křižovatka. Ocenění je součástí projektu SENSEN - tedy Senzační senioři. Vítěze vybírala odborná porota. Posuzovala 115 seniorů a seniorek a 43 klubů.

Výstava v Mladotově domě ukazuje události a setkání v katedrále

V Mladotově domě ve Vikářské ulici na Pražském hradě je přístupná fotografická výstava Katedrála a živá setkání. Předznamenává 670. výročí katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha, které připadá na příští rok. Výstavu připravila Metropolitní kapitula u sv. Víta v Praze ve spolupráci s fotografy Romanem Albrechtem a Irenou Grimovou a potrvá do 12. ledna. Výstava navazuje na expozici, která se konala před rokem. Proti loňsku se obměnili autoři fotografií, kterých je celkem šest a vystavují téměř 60 nových snímků vzniklých v metropolitní katedrále v letošním roce. Jejich zaměření se podle Albrechta trochu liší. Autoři projektu Katedrála a živá setkání o fotografiích říkají, že se snaží zachytit neviditelné - duchovní rozměr člověka.

Desítky lidí uctily v Praze památku disidentky Gorbaněvské

Uctít památku zesnulé ruské disidentky, překladatelky a básnířky Natalje Gorbaněvské přišlo k budově Českého rozhlasu na Vinohradskou ulici v Praze několik desítek lidí. Gorbaněvská, která v srpnu 1968 v Moskvě odvážně protestovala proti sovětské vojenské invazi do Československa, zemřela koncem minulého týdne ve věku 77 let. Lidé rozsvítili pod pamětními deskami na budově rozhlasu svíčky. Připomněli zároveň i současné protesty na Ukrajině. Ve stejnou dobu byly podle platformy BEZ komunistů.cz, která vzpomínkovou akci pořádá, zapáleny svíčky také na mnoha místech světa i v České republice, například v Liberci, Plzni, Ústí nad Labem, Krakově, Varšavě nebo Tel Avivu.

Na setkání s Gorbaněvskou zavzpomínal i poslanec Karel Schwarzenberg (TOP 09), to první se prý odehrálo před 25 lety v Moskvě, poslední letos v říjnu v Praze. "Oni věděli, co je to za režim, co se jim stane. Přesto vyjádřili solidaritu s námi. Někdy mám dojem, že si ani svobody nevážíme, kterou jsme mezitím vydobyli. Nám spadla do klína," řekl Schwarzenberg, "rád bych věděl, kdo by z našich představitelů vzal za svobodu Ruska nebo Ukrajiny na sebe to stejné utrpení jako Gorbaněvská a její přátelé". Gorbaněvská za účast na protestní akci pykala v tehdejším Sovětském svazu mimo jiné nuceným pobytem v psychiatrické léčebně. V roce 1975 emigrovala. Po emigraci do Francie byla Gorbaněvská zbavena sovětského občanství a měla dlouho status uprchlíka.

Ze sportu:

České házenkářky prohrály v úvodním vystoupení na světovém šampionátu v Srbsku s favorizovaným Maďarskem 27:35. Svěřenkyně Jana Bašného držely s bronzovými medailistkami z loňského mistrovství Evropy v první půli krok, v úvodu druhého poločasu je ale postihl výpadek, který rozhodl. V dalším duelu změří český celek v pondělí od 17:00 síly s Německem, do vyřazovací fáze postoupí čtyři týmy z šestičlenné skupiny.

České florbalistky potvrdily na úvod domácího mistrovství světa v Brně roli favoritek a vyhrály nad Norskem 6:1. Třemi body za gól a dvě asistence k tomu pomohla obránkyně Nikola Černá. Další zápas čeká český tým v neděli od 17:00 proti Švýcarsku, s kterým bude zřejmě bojovat o prvenství ve skupině B.

Snowboardcrosařka Eva Samková zahájila olympijskou sezonu vítězstvím ve Světovém poháru. V rakouském Montafonu vyhrála dvacetiletá trojnásobná juniorská mistryně světa všechny vyřazovací jízdy a dočkala se druhého triumfu v kariéře. Poprvé stála nejvýše letos v únoru v Kanadě, na stupních vítězů je v elitním seriálu počtvrté.

Štafeta českých biatlonistů Michal Krčmář, Jaroslav Soukup, Zdeněk Vítek a Ondřej Moravec obsadila na Světovém poháru v Hochfilzenu po výborné střelbě sedmé místo. Ženám se úvodní štafeta olympijské sezony nepovedla: Veronika Vítková, Gabriela Soukalová, Eva Puskarčíková a Barbora Tomešová skončily dvanácté. Vyhráli Norové a Ukrajinky.

Český sdruženář Miroslav Dvořák obsadil osmé místo v závodu v norském Lillehammeru a vylepšil si letošní maximum ve Světovém poháru. Zvítězil favorizovaný Francouz Jason Lamy Chappuis.

Běžec na lyžích Lukáš Bauer obsadil v závodu na 15 km klasicky ve Světovém poháru v Lillehammeru devatenácté místo. Poprvé v kariéře triumfoval Nor Paal Golberg, závod žen vyhrála Polka Justyna Kowalczyková.

Hokejový útočník Jan Kovář pomohl v KHL gólem v předposlední minutě k vítězství Magnitogorsku 4:3 po samostatných nájezdech nad Jekatěrinburgem. Český reprezentant se podílel na vyrovnávacím gólu Metallurgu ve čtvrtém duelu po sobě.

Hokejový útočník Jan Kolář předčasně ukončil angažmá v Nižněkamsku. Dvaatřicetiletý hráč v Neftěchimiku vydržel jen měsíc. Do ruského klubu Kontinentální ligy se Kolář vrátil v listopadu a odehrál za něj sedm zápasů s bilancí jedné branky a jedné asistence.

Golfistka Klára Spilková ukončila letošní sezonu na okruhu LET 17. místem na turnaji v Dubaji. Až díky birdie na závěrečné jamce zvítězila v soutěži dotované půl milionem eur Pornanong Phatlumová z Thajska.

Český útočník Patrik Eliáš asistoval v pátečním utkání NHL u jediné branky New Jersey, které na vlastním ledě podlehlo Detroitu 1:3. Třebíčský rodák našel přesnou přihrávkou před brankou soupeře osamoceného Andyho Greenea, jenž šikovnou tečí otevřel skóre zápasu, ale v poslední minutě druhé třetiny srovnal Joakim Anderson a ve třetí části dokonali obrat Johan Franzén a Tomáš Tatar. Jaromír Jágr ve čtvrtém utkání v řadě nebodoval.

Hokejisté Hradce Králové zdolali v 28. kole extraligy Třinec 2:0 a po šesté domácí výhře za sebou ztrácejí na druhém místě opět už jen devět bodů na vedoucí Spartu. Ta ve čtvrtek vyhrála na ledě posledního Chomutova 7:0. Na předposlední místo kleslo po prohře 2:3 ve Zlíně Kladno, které předstihly Karlovy Vary díky výhře 4:0 ve Vítkovicích.

Hokejisté Lva Praha prohráli v Kontinentální lize s Jaroslavlí 0:1 v prodloužení, přesto protáhli svoji bodovou sérii už na dvanáct utkání. Zápas rozhodl v čase 60:56 útočník Sergej Plotnikov, který z úhlu překvapil Petriho Vehanena. Lokomotiv potvrdil, že má nejlepší defenzivu v soutěži a gólman Curtis Sandford udržel už šesté čisté konto v sezoně.

Basketbalisté Nymburku v dohrávce 6. kola NBL porazili doma USK Praha 69:50. Pro úřadujícího mistra, který vyhrál i sedmý ligový duel sezony, je však nejdůležitější zprávou, že po zranění nastoupil reprezentační pivot Petr Benda. Žádný z hráčů v utkání nedal dvouciferný počet bodů.

Počasí v neděli:

Bude oblačno až zataženo, zpočátku místy sněžení. Během dne v Čechách a na západě Moravy srážky smíšené nebo dešťové. Teploty 0 až plus 4 stupně Celsia.

07-12-2013