Denní souhrn zpráv Zprávy

25-12-2013

Soudci: Sjednocení výkladu občanského zákoníku potrvá několik let

Kvůli novému občanskému zákoníku, jenž bude účinný od ledna, nebudou soudci mnohdy moci používat ustálenou judikaturu, na kterou byli po léta zvyklí. Prezident Soudcovské unie Tomáš Lichovník uvedl, že v některých případech bude možné za přihlédnutí k novým podmínkám využít předválečné judikáty. Sjednocení právního výkladu na celorepublikové úrovni však podle něj nastane až za několik let - podobně, jako tomu bylo u restitucí. Lichovník připustil, že někteří jeho kolegové uvažují v souvislosti s novou úpravou soukromého práva o odchodu na odpočinek. Pokud by se většina soudců v důchodovém věku skutečně rozhodla z justice odejít, znamenalo by to natolik výrazné oslabení soudů, že by jej nebylo možné rychle napravit.

Duka uvítal na vánočním obědě chudé bezdomovce a uprchlíky

Na tradičním vánočním obědě uvítal kardinál Dominik Duka v Arcibiskupském paláci chudé, bezdomovce, uprchlíky a osamělé lidi. Společné posezení na Boží hod vánoční pro 270 hostů uchystalo letos popatnácté laické katolické hnutí Komunita Sant´Egidio. Pražský arcibiskup Duka popřál všem šťastné a požehnané Vánoce. Vyzval své hosty, aby hledali oporu v druhých lidech, když se jim něco v životě nepovedlo. Všem požehnal a připil si s nimi sklenkou šampaňského. Ještě před jeho příchodem si hosté společně s operní pěvkyní Markétou Mátlovou zazpívali koledy Pásli ovce valaši, Tichá noc a Nesem vám noviny. Po svém příchodu se přidal i Duka ve společném latinském zpěvu. Slavnostní oběd se podával v Arcibiskupském paláci na Hradčanském náměstí a také v sále kapucínského kláštera na Loretánském náměstí. Každý host dostal vánoční balíček. O hosty se staralo kolem 60 dobrovolníků. Společné vánoční obědy uspořádala komunita dnes v 70 zemích celkem pro 200.000 chudých a osamělých lidí.

Češi na Štědrý den poslali 75,2 milionu SMS, nejvíc v historii

Češi na Štědrý den poslali 75,2 milionu SMS zpráv, což je o 6,7 milionu více než před rokem a historicky nejvyšší počet. Mobilní operátoři spojili také celkem 42 milionů hovorů, o čtyři miliony více než loni. Vzrostl i počet zaslaných multimediálních MMS zpráv. Výrazný nárůst pravděpodobně souvisí se zavedením neomezených tarifů, které trojice největších operátorů v ČR nabídla letos na jaře. Češi si o Vánocích přejí podle letošního prosincového průzkumu STEM/MARK pro Mobil od ČEZ nejčastěji právě prostřednictvím SMS zpráv nebo telefonických hovorů. PF v e-mailu posílá 77 procent Čechů a klasický pohled volí polovina populace, kdežto SMS posílá 94 procent lidí a 83 procent přeje telefonicky.

Obchodníci spustí povánoční výprodeje ve čtvrtek

První obchodní řetězce spustí ve čtvrtek 26. prosince povánoční výprodeje, internetové obchody zahajují slevové akce již dnes. Slevy dosáhnou desítek procent. Obchodníci do akcí zařadí mj. elektroniku, zimní oblečení, obuv i sportovní zboží. Hypermarkety Globus nabídnou až 70procentní slevy. V Elektro Worldu nepůjde pouze o výprodeje skladových zásob, které zbyly z Vánoc. Cílí i na zákazníky, kteří dostali pod stromeček hotovost nebo pořízení nové elektroniky odkládají až na povánoční období. V obchodech Euronics bude nejširší nabídka zlevněného sortimentu v kategorii televizí. Slevy přitom budou dosahovat až 50 procent. Obchody s elektronikou Datart spustí výprodeje 3. ledna. V obchodech se sportovním zbožím Sportisimo budou nejvyšší slevy na typicky sezónní zboží, např. zimní oblečení, obuv nebo lyžařské vybavení. Internetové obchody spustily v rámci konkurenčního boje povánoční výprodeje již 25. prosince. Mall.cz zlevní tisíce položek, nejvyšší slevy budou dosahovat až 80 procent. Výprodej bude trvat do konce ledna. V e-shopu Kasa.cz dosáhnou slevy až 73 procent. Alza.cz zákazníkům nabídne ode dneška kromě slev v první vlně výprodejů i kolem tisícovky produktů.

V Třešti na Jihlavsku jsou přístupné domácí betlémy

Do 14 rodin v Třešti na Jihlavsku se mohou ode dneška lidé přijít podívat na domácí betlémy. Příležitost budou mít až do 2. února. Kromě toho si lidé mohou betlémy prohlédnout také na výstavě v Schumpeterově domě, v kostele svaté Kateřiny, na zámku nebo v muzeu. Jeden z třešťských betlémů je vystaven také v Jindřišské věži v Praze. ČTK to řekl vedoucí Spolku přátel betlémů Pavel Brychta. V třešťských rodinách se dodržuje tradice stavění betlémů přes dvě stě let. Plánek města se seznamem rodin umožňujících prohlídku betlémů najdou zájemci na http:// bet lemy trest.wz.cz/ webových stránkách. Také letos betlémáři očekávají podobně jako v minulých letech tisíce návštěvníků.

V Rajhradě u Brna vytvořili farníci živý betlém

Jeden z největších živých betlémů na Moravě vytvořili farníci na nádvoří benediktinského kláštera v Rajhradě na Brněnsku. Zapojilo se do něj asi 50 nadšenců v kostýmech. Koledy k živému obrazu znázorňujícímu narození Krista zpíval dvacetičlenný sbor. Na akci dorazilo bezmála 800 diváků, řekla za pořadatele Magda Mlejnková. "Živý betlém vytváříme již 13 let, přičemž letos byla jedna z nejvyšších návštěvností," uvedla. Pohled na betlém umocňují prostory historického kláštera. Mnozí diváci na akci přijíždějí ze vzdálených míst. První betlém vytvořil v roce 1223 František z Assisi. Tato událost byla nejen prvním betlémem, ale byla tu prý také poprvé sloužena i půlnoční mše.

Na Liberecku se dražili andělé ve prospěch kostela

Namalovaní či vyfotografovaní andělé od téměř 20 osobností se dražili ve mlýně v Horní Řasnici na Frýdlantsku. První ročník akce ve prospěch záchrany místního kostela vynesl skoro 28.000 korun. ČTK to řekla hlavní organizátorka dražby Jolana Bláhová. Nejvíce vynesla olejomalba Unavený anděl od psychoterapeuta Andrewa Urbiše, která se vydražila za 3000 korun. Zhruba o tisíc méně stál anděl architekta Davida Vávry, nad tisíc korun se dostala i díla písničkáře Jana Buriana nebo básníka Jiřího Žáčka. Aukci organizovalo sdružení pro zvelebení kostela Neposkvrněného početí Panny Marie, které usiluje o jeho záchranu. Peníze z dražby se podle Doubkové použijí při záchraně oltáře, který už byl v hodně zuboženém stavu. Na navrácení původního stavu je potřeba asi 600.000 korun. Původně raně gotický kostel byl postaven ve 14. století a barokně přestavěn v 18. století.

Na zámku Lysice probíhají speciální vánoční prohlídky

Komnaty renesančního zámku v Lysicích na Blanensku provonělo cukroví a jehličí. Jeho správa pro turisty připravila na Boží hod a na 31. prosince speciální vánoční prohlídku. Cílem je ukázat, jak se kdysi slavilo narození Ježíška na šlechtických sídlech. V komnatách jsou vystaveny vazby z jehličí nebo historický papírový betlém. Památkáři příchozím rozdávají vánoční recepty ze zámecké kuchařky z roku 1780. Návštěvníci si mohou odnést recept na kapra namodro nebo mandlové obloučky. Zámek v Lysicích vznikl v 16. století na místě středověké vodní tvrze. Po mnoha přestavbách se jeho součástí stala i věž s hodinami a sloupová kolonáda v zámecké zahradě. Zámek patřil mnoha šlechtickým rodům. Poslední z nich byl rod Dubských z Třebomyslic, který zde sídlil do roku 1945.

Při ranním požáru v Liberci se dva muži přiotrávili kouřem

Při středečním ranním požáru v podkrovním bytě v Liberci se dva muži ve věku 26 a 28 let přiotrávili kouřem. Škoda je za půl milionu korun. Požár vznikl od svíčky, která byla příliš blízko nábytku, řekl operační důstojník hasičů v Liberci. Oba muže, kteří se nadýchali zplodin, záchranná služba převezla sanitkou na internu liberecké nemocnice. K požáru do Okružní ulice vyjela profesionální jednotka z Liberce ráno po 04:00. Štědrovečerní noc byla jinak pro liberecké hasiče klidná. Zasahovali jen dvakrát ve Frýdlantu, při srážce automobilu a motocyklu a požáru komínu domu.

Na Novém Zélandu pohřešují 34letého Čecha

Na Novém Zélandu se od Štědrého dne pohřešuje 34letý Čech Miroslav Tvaroh, který tam žije od roku 2005. Podle serveru Fairfax NZ News má tamní policie obavy, že český občan mohl spadnout z útesu. Na jeho zmizení upozornila úřady jeho přítelkyně, která se za ním přistěhovala na Nový Zéland před dvěma lety. Pohřešovaný jel do pobřežního města Castlepoint a večer se již nevrátil domů. Na Novém Zélandu se usadil poté, co se tam prosadil jako fotbalista na místní soutěžní úrovni.

V ČR vítr kácel stromy a ničil střechy

Silný vítr opět v České republice kácel stromy a ničil střechy. Na Lysé hoře v Beskydech dokonce ráno dosáhl v nárazech rychlosti přes 140 kilometrů za hodinu, a překonal tak hranici orkánu. Silný vítr na Rychnovsku v Královéhradeckém kraji ztěžoval dopravu a silničáři před ním varovali řidiče i v Libereckém a Ústeckém kraji. Největší problémy ale působil opět na Moravě, zvláště na severu a východě. Nebezpečně silný vítr hrozí i ve čtvrtek. ČHMÚ rozšířil dřívější varování, určené původně jen pro část Moravy, na všechny moravské kraje a část východních Čech. Velmi silný vítr hrozí na severu Olomouckého kraje, tedy na Jesenicku a Šumpersku, a na Novojičínsku, Bruntálsku a Frýdeckomístecku v Moravskoslezském kraji. O něco méně nebezpečný, ale stále silný vítr zasáhne podle meteorologů zbytek Moravskoslezského a Olomouckého kraje, Zlínský kraj, Jihomoravský kraj, Vysočinu a Orlickoústecko a Svitavsko v Pardubickém kraji.

Na Šumavě začne ve čtvrtek první veřejné krmení jelenů u Srní

V přezimovací obůrce Beranky u Srní na Klatovsku začne ve čtvrtek 26. prosince první krmení jelení zvěře pro veřejnost v této zimní sezoně. Lidé, kteří se na vycházku do obůrky s doprovodem vydají, mohou vidět až 150 kusů jelenovité zvěře, která zde tráví zimu. Největší atrakcí je jelen s nejsilnější a nejbohatší korunou paroží na západní straně Šumavy, přezdívaný Král lesa, řekl mluvčí šumavského národního parku Pavel Pechoušek. Zájemci o krmení, které se bude letos opakovat ještě 28. a 31. prosince, vyrazí společně v poledne od hotelu Vydra v Srní. Po asi dvacetiminutové procházce se dojde k oboře Beranky.

V Praze začíná Týden sportu zdarma

V Praze začíná Týden sportu zdarma. Pražané během něj mohou bez placení využít více než stovku sportovišť po celém městě. Až do konce roku si mohou zahrát fotbal, squash, zaplavat nebo zabruslit na hlavním stadionu hokejové Sparty. K dispozici budou třeba i lezecké stěny. Kvůli omezené kapacitě areálů by si lidé měli rezervovat místo na http://www.prahasportovni.cz www.prahasportovni.cz. Na těchto webových stránkách také najdou otevírací dobu a zjistí, kdy je dané sportoviště přístupné zdarma. Jedním z důvodů, proč akci hlavní město pořádá, je přitáhnout ke sportu děti i dospělé. Zatímco v roce 2011 si přišlo v rámci akce zasportovat 17.000 lidí, loni jich už bylo zhruba 20.000.

Ze sportu:

Na svátek svatého Štěpána se v Praze tradičně uskuteční vánoční turnaj fotbalových internacionálů. Vítězství z minulého roku bude obhajovat Dukla Praha. Devatenáctý ročník nebude jako obvykle hostit slávistická hala v Edenu, kde probíhá rekonstrukce, ale Arena Sparta na Podvinném mlýně ve Vysočanech. Turnaje se znovu zúčastní osm mužstev, která budou rozdělena do dvou skupin po čtyřech. Ve skupině A se představí Sparta, Slavia, Plzeň a Brno, ve skupině B pak Dukla, Bohemians, tým Umbro a Prešov.

Pilot kamionu Tatra Martin Kolomý se chystá na svoji pátou Rallye Dakar a věří, že bude stejně jako před rokem atakovat přední pozice. Třicetiletý závodník z Bruntálu se na start postaví jako nejlepší Čech z minulého ročníku, kdy skončil pátý. Tentokráte však nebude mít k dispozici tak početný podpůrný tým, navíc pojede se zcela novým kamionem tatra.

Hokejisté Vítkovic se potřetí za sebou představí ve švýcarském Davosu na nejstarším turnaji světa Spenglerově poháru. Svěřenci trenéra Petera Oremuse budou na 87. ročníku ve známém alpském středisku obhajovat dvě třetí místa z uplynulých let.

Český hokejový obránce Jakub Kindl se po dvouzápasové pauze vrátí do sestavy Detroitu. Na soupisce Red Wings nahradí Švéda Jonathana Ericssona, který má podle serveru Detroit Free Press zlomená žebra a v NHL si nezahraje tři až pět týdnů. Ohrožen je i jeho start na únorové olympiádě v Soči.

Počasí:

V noci bude oblačno až zataženo, na západě místy déšť, jinde srážky jen ojediněle. Vyjímečně se objeví i mlhy. Noční teploty 7 až 3 stupně, v západní polovině Čech kolem jednoho. Kromě západu republiky má všude foukat čerstvý vítr, v Jeseníkách a v Beskydech s nárazy kolem 110ti kilometrů za hodinu.

Zítra čekáme místy déšť, na horách na jihozápadě budou později večer smíšené srážky nebo sněžení. Teploty 6 až 10 stupňů, na západě jen kolem čtyř, stejně jako na horách. Nejvíc foukat bude na Českomoravské vrchovině, v Jeseníkách a v Krkonoších. Večer by měl vítr slábnout.

25-12-2013