Denní souhrn zpráv Zprávy

22-02-2005

Klub ČSSD podpořil Grosse i jeho případnou vládu bez lidovců

Poslanecký klub ČSSD v úterý opět podpořil premiéra Stanislava Grosse a jeho vládu, a to i v případě, že v ní nebudou lidovci. Během zasedání klubu to ČTK řekl místopředseda Zdeněk Škromach. Podle tiskové mluvčí ČSSD Lucie Orgoníkové klub rovněž podpořil dosavadní postup vedení strany při vyjednávání s lidovci a odmítl útoky na předsedu vlády ze strany KDU-ČSL. Poslancům zejména vadily poslední výroky lidoveckého předsedy Miroslava Kalouska. Ten v pondělí po odchodu ze schůzky s prezidentem Václavem Klausem řekl, že Gross "je svými příjmy ekonomicky napojen na příjmy z pochybného podnikání včetně pravděpodobných příjmů z prostituce". Podle předsedy klubu Michala Krause tento výrok prohloubil roztržku mezi socialisty a lidovci. Spolu se Škromachem se ale shodl na tom, že je třeba z koaliční krize hledat východisko. Roztržka mezi lidovci a socialisty vyvrcholila poté, co v sobotu lidovci vyzvali socialistického premiéra k rezignaci. On jim naopak pohrozil, že podá prezidentovi Václavu Klausovi návrh na odvolání jejich tří ministrů, když svůj postoj nezmění. Klaus Grosse i Kalouska po separátních konzultacích vyzval, aby na středeční jednání koalice přišli s takovým řešením, které umožní "vykročení z dnešní slepé uličky".

Lidovci nebudou svolávat širší vedení strany

Místopředseda KDU-ČSL Cyril Svoboda v dopise oficiálně požádal o svolání celostátní konference strany, která by podle něj měla ještě do středeční schůzky koalice řešit další postup křesťanských demokratů. Ostatní členové předsednictva KDU-ČSL ale pro svolání širšího grémia strany nevidí důvod. Podle prvního místopředsedy strany Jana Kasala Cyril Svoboda nepodložil při jednání předsednictva svůj požadavek jediným argumentem. Celostátní konference by se podle Kasala měla sejít na mimořádném zasedání jen tehdy, pokud by se KDU-ČSL rozhodla vystoupit z vládní koalice. "A nic takového nehrozí," dodal Kasal. Lidovci trvají na tom, že problémy premiéra Stanislava Grosse s financováním jeho bytu a podnikatelskými aktivitami jeho manželky nevyřeší odchod jejich ministrů z vlády. Oznámení, že Šárka Grossová ukončí společný projekt se stíhanou podnikatelkou Libuší Barkovou, považují za krok správným směrem. "Je to první dobrá zpráva, že si premiér začíná uvědomovat, o jak obrovský problém se jedná," prohlásil předseda lidovců Miroslav Kalousek.

Unionisté nezůstanou ve vládě, pokud bude podporována komunisty

Unionisté nezůstanou v kabinetu s ČSSD, pokud z něho odejde KDU-ČSL a vláda bude závislá na komunistech. Předseda US-DEU Pavel Němec tak na úterní tiskové konferenci reagoval na spor mezi sociálními demokraty a lidovci o setrvání Stanislava Grosse v čele vlády. "Nechceme dávat bianko šek podporu lidovcům, ale US-DEU se nebude podílet na žádné vládě, která bude vládnout s podporou komunistů," řekl. Předsednictvo US-DEU i unionistický klub vyzvaly předsedu lidovců Miroslava Kalouska, aby takovému vývoji situace na středeční schůzce koaličních lídrů zabránil. Němec poznamenal, že za důvěryhodnost premiéra zodpovídá strana, která ho nominovala, tedy ČSSD. Ministr obrany Karel Kühnl k tomu řekl, že požadování demise premiéra, jak to chtějí lidovci, je "nesmysl", protože by to vedlo k pádu celé vlády.

Sněmovna přes veto Klause a Senátu zpřísnila zákon o střetu zájmů

Sněmovna přes veto prezidenta a Senátu zpřísnila a rozšířila zákon o střetu zájmů. Kromě poslanců, senátorů a členů vlády se má od 1. března nově týkat i zastupitelů krajů a větších obcí. Novela zákona také nově zavádí za jeho porušení pokutu až 30.000 korun. Platnost novely bude ale ještě posuzovat Ústavní soud; obrátit se na něj chtějí pravicoví senátoři. Podle nich je k přijetí normy nutný souhlas obou komor parlamentu, protože novela mění i zákony o volbách do krajů a obcí. Sněmovna s tímto výkladem nesouhlasila. Prezidentovo veto v úterý přehlasovalo 112 ze 120 přítomných poslanců; pro byli sociální demokraté, komunisté, téměř všichni lidovci a tři unionisté. ODS se hlasování odmítla účastnit.

Trvá zákaz zaměstnávání živnostníků

Zákaz tzv. švarcsystému, tedy najímání živnostníků firmami na zaměstnanecké práce, zůstává v platnosti. Sněmovna v úterý podle očekávání řehlasovala Senát, který chtěl zákaz zrušit úplně. Poslanci se už vyslovili pro vládní návrh na upřesnění tohoto zákazu, definitivně by jej mohli schvalovat ještě tento týden. Oba návrhy jsou reakcí na nejednoznačný výklad zákona o zaměstnanosti, který pod pokutou až dvou milionů korun zakazuje firmám, aby najímaly živnostníky na práce, které by měli vykonávat firemní zaměstnanci. Ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach znovu upozornil na to, že prosté zrušení zákazu by umožnilo daňové podvody a mělo by dopady na systém sociálního a zdravotního pojištění a výběr daní. Ministr proto apeloval na poslance, aby přijali vládní návrh. Na nedostatky změny navržené vládou ale upozorňuje ODS. Tvrdí, že i nová úprava je právně nejasná a přinese do podnikání zmatky. ODS znovu podala návrh, aby byl zákaz najímání živnostníků firmami zrušen. O konečné podobě předlohy by měla sněmovna hlasovat zřejmě již ve čtvrtek 24. února v podvečer.

Sněmovna nezakázala měnit nemocnice na obchodní společnosti

Krajům zatím nebude nic bránit v tom, aby převáděly nemocnice na obchodní společnosti. Měl jim to sice zakázat zákon, prezident ho ale vetoval a poslanci ho v úterý nedokázali přehlasovat. K tomu bylo nutných 101 hlasů, zastánci této sporné normy jich ale dokázali dát dohromady jen 100. Pro zákaz přeměny nemocnic na obchodní společnosti byli hlavně sociální demokraté a komunisté. Hejtmani a ODS naopak považují takové omezení za protiústavní. ODS již dříve uvedla, že pokud parlament zákon schválí, zváží stížnost k Ústavnímu soudu. Také podle prezidenta je sporné, zda by měl stát kraje ve volbě právní formy nemocnic omezovat, když jim je už jednou svěřil. Levice tvrdí, že zisky nemocnic by mohly po jejich přeměně na obchodní společnosti plynout do jiných oblastí. Nemocnice by se prý mohly soustředit jen na lukrativní obory, čímž by byla ohrožena dostupnost péče. Argumenty pravice a krajů se opírají o zkušenosti nemocnic, které již mají změnu za sebou a ekonomicky se jim daří, aniž se péče o pacienty zhoršila.

Letiště v Ruzyni bylo uzavřeno kvůli sněhu

Až do večerních hodin bylo v úterý kvůli hustému sněžení uzavřeno letiště v pražské Ruzyni. Letadla mířící do Prahy byla odkloněna na jiná letiště. Pro vzlety byla od 13.30 hod. zprovozněna hlavní startovací dráha. Sněhová kalamita postihla letiště už minulý týden. Ve středu zde byla situace nejhorší za posledních 15 let. Kvůli sněhové bouři bylo letiště uzavřeno deset hodin, zrušeno muselo být 71 letů. Patnácticentimetrovou vrstvu sněhu údržba odklízela a odvážela ještě několik hodin.

Sníh způsobil hromadnou havárii na dálnici u Prahy

Sněhová bouře zablokovala část hlavních tahů ve Středočeském kraji. Na dálnici D8 před vjezdem do Prahy došlo k hromadné nehodě 20 vozidel. Podle dálniční policie je silnice ve směru na Mělník namrzlá a prakticky nesjízdná. Problémy však čekají řidiče i na jiných místech kraje. Obtížně sjízdná je i dálnice D5 ve směru do Plzně. Na 38. kilometru silnic zablokoval havarovaný osobní automobil. Vznikly zde mnohakilometrové kolony. Sníh zkomplikoval dopravu i na takzvané strakonické silnici. Pět lidí se zranilo při dopolední hromadné dopravní nehodě na silnici první třídy nedaleko obcí Bášť a Měšice u Prahy. Linkový autobus nestačil dobrzdit a narazil do osobního vozu před sebou. Skončil v protisměru, kde se postupně srazil s dvěma osobními vozy a dodávkou. V době havárie cestovalo v autobuse 12 lidí, nikdo z nich nebyl zraněn. Policisté řidiče varují, aby vůbec nevyjížděli. Řada silnic je těžko sjízdných a mnohé z nich blokují uvízlé kamiony.

Na dálnici D2 došlo k hromadné nehodě

N dálnici D2 mezi čtvrtým a osmým kilometrem ve směru na Břeclav došlo v úterý ráno k hromadné dopravní nehodě 36 vozů. Dálnice na Bratislavu tak zůstala uzavřena. Nehoda se obešla bez vážných zranění. Lehce zraněni byli dva lidé, podle mluvčího jihomoravských hasičů Jaroslava Haida však oba odmítli lékařskou pomoc. Ve sněhové bouři havarovalo celkem 29 osobních vozidel, šest nákladních aut a jeden autobus. Dálnici zcela zablokoval slovenský kamion s přívěsem, který vezl nádoby se stlačeným plynem. Nádoby se po jeho převrácení vysypaly na vozovku. "Šlo o netečný plyn, účastníkům nehody nehrozilo žádné nebezpečí," zdůraznil Haid. Kolem poledne se podařilo havarované nákladní auto z vozovky odstranit a částečně obnovit provoz alespoň v jednom pruhu dálnice. Dopravu na celém území jižní Moravy v úterý ráno zkomplikovalo sněžení. Téměř na dvě hodiny musela být uzavřena komunikace mezi Holubicemi a Slavkovem, kde v prudkém kopci zůstalo stát několik kamionů. Problémy měly kamiony i na dálnici D1, ta je však už v obou směrech průjezdná.

Na Rychnovsku a Náchodsku vyhlášen kalamitní stav

Silničáři na Náchodsku a Rychnovsku vyhlásili v úterý v poledne kalamitu. Silný vítr zavál sněhem tři silnice na Rychnovsku a jednu na Náchodsku. Na Náchodsku je uzavřena silnice třetí třídy ve směru Horní a Dolní Radechová. Ostatní komunikace, zejména ve vyšších polohách na Broumovsku, jsou sjízdné velmi obtížně. Na Rychnovsku je neprůjezdná silnice druhé třídy mezi Sedloňovem a Úhorem a dále silnice třetí třídy mezi Uhřínovem a křižovatkou Tři lotři a takzvaná horní cesta ve směru od Rokytnice v Orlických horách na Říčky. Podle meteorologů by na Královéhradecku mohlo sněžení ustávat. Vítr však může podle předpovědi ve vyšších oblastech v nárazech dosahovat rychlosti až 54 kilometrů za hodinu.

Trvalé sněžení a vítr přinesou sběhové jazyky

Prakticky celou republiku zasáhlo v úterý trvalé sněžení. S přechodem fronty se k němu přidal vítr, který tvoří sněhové jazyky a závěje. V odpoledních hodinách se závěje tvořily hlavně v Karlovarském, Ústeckém a Libereckém kraji. Od středečních 01:00 do 20:00 pak upozornění Českého hydrometeorologického ústavu na trvalé sněžení platí pro kraje Moravskoslezský, Zlínský, Olomoucký, Pardubický, Královéhradecký a východní oblasti krajů Libereckého, Jihomoravského a Vysočiny. Meteorologové očekávají, že na severovýchodě Čech, na Moravě a ve Slezsku napadne během noci na středu a středy pět až 15 centimetrů, ojediněle až 20 centimetrů nového sněhu.

ČEZ chce stavět vodní elektrárny v Černé Hoře

Elektrárenská společnost ČEZ se vedle norské NTE a některých dalších evropských energetických skupin zajímá o převzetí nebo výstavbu menších vodních elektráren v Černé Hoře. Ve svém úterním vydání to napsal černohorský list Republika s odvoláním na vládní kruhy v metropoli Černé Hory. Podle člena představenstva černohorské společnosti Elektroprivreda Crne Gore Srdjana Kovačeviče ČEZ projevil také zájem o účast v privatizaci vodních elektráren v Makedonii. Představenstvo černohorského podniku bude jednat o privatizaci malých vodních elektráren již na svém příštím zasedání. Celkem má být nabídnuto k prodeji sedm těchto provozů. ČEZ již letos na Balkáně koupil rumunského distributora elektřiny Electrica Oltenia. Český podnik loni koupil také tři rozvodné firmy v Bulharsku, kde se zajímá i o koupi privatizovaných elektráren. Firma sleduje akviziční příležitosti i v dalších zemích střední a východní Evropy.

Osinek loni zvýšil tržby o 50 procent

Padesátiprocentní meziroční nárůst tržeb na téměř 14 miliard korun zaznamenala loni dceřiná firma Fondu národního majetku a.s. Osinek. Hrubý zisk společnosti, jež je vlastníkem většinových podílů hutní firmy Vítkovice Steel a energetické přenosové společnosti ČEPS, je předběžně 800 milionů korun. Podle generálního ředitele Osinku Jiřího Staňka byla do celkového hrubého zisku započtena i dividenda ČEPS, která převýšila tři čtvrtě miliardy korun. Největší podíl na vytvořených tržbách Osinku připadá na hutní produkci. Podíl prodeje v tuzemsku na celkových tržbách vzrostl ze 33 na 44 procent. Tuzemští zákazníci tak nakoupili od Osinku zboží za bezmála šest miliard korun, zatímco v roce 2003 hodnota tuzemského prodeje jen mírně překročila tři miliardy korun. Osinek se vedle správy akciového podílu v elektroenergetické přenosové společnosti ČEPS zaměřuje na nákup surovin a finanční zajištění produkce Vítkovice Steel.

Většina z deseti největších obchodních řetězců porušila zákon

Většina z deseti největších tuzemských obchodních řetězců má podle České obchodní inspekce problémy s dodržováním zákonů. Pracovníci ČOI na začátku letošního roku zjistili porušení zákonů zhruba v každé čtvrté kontrolované velkoprodejně. Kontroly ČOI vyvolal novoroční výprodej, který vyhlásil řetězec Carrefour. Na mnoho zákazníků se tehdy zlevněné zboží nedostalo. V lednu inspektoři podle ústředního ředitele ČOI Jiřího Pěkného zkontrolovali 472 provozoven 22 obchodních řetězců. Ve 123 případech zjistili porušení některého ze zákonů v dozorové pravomoci ČOI. Správní řízení podle něj čeká celkem 117 provozoven. Porušování zákonů inspekce zjistila v prodejnách řetězců Carrefour, Albert, Hypernova, Penny Market, Billa, Globus, Tesco, Plus, Interspar, Delvita, Baumax, Julius Meinl, Lidl a Kaufland. Nejčastějším prohřeškem bylo špatné značení výrobků nebo chybějící návody v češtině. Inspektoři často narazili i na klamání spotřebitele a zjistili předražení kontrolních nákupů až o několik stovek korun.

Za tři loupežné vraždy uložil soud doživotí

Třiadvacetiletý Jaroslav Hejna z Milevska na Písecku kvůli penězům zastřelil dva muže, třetího ubil a stráví za to zbytek života ve vězení. O doživotí v úterý s definitivní platností rozhodl odvolací pražský vrchní soud. Zásadně tak zpřísnil loňský rozsudek českobudějovického krajského soudu, který muži vyměřil výjimečný trest v délce 25 let. Hejna podle soudů předloni v září zastřelil v lese mezi Božeticemi a Vlksicemi u Milevska třiačtyřicetiletého Vietnamce. Po smrtelné ráně do hlavy mu ukradl zlatý řetěz a mobilní telefony. Krátce poté zastřelil ve své chalupě v Božeticích ranou do spánku třicetiletého podnikatele. Tomu ukradl automobil, zlatý řetěz, mobilní telefon a 20.000 korun. Třetí Hejnovou obětí byl šestapadesátiletý muž, kterého zavraždil v jeho bytě v ulici Na Příkopě v Praze 1. Dvěma ranami nezjištěným předmětem do týla mu roztříštil lebku. Z bytu si Hejna odnesl pánský zlatý prsten s briliantem, nejméně 50.000 korun, repliky starožitných hodin, fotoaparát, mobilní telefon a další věci. Podle odvolacího soudu, který rozhodl o doživotním trestu, není naděje na Hejnovu převýchovu. Hejna podle psychiatrů trpí disociální poruchou osobnosti, je egocentrický a také agresivní, když z toho má prospěch. Proti rozsudku se již nelze odvolat. Možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu. Hejna je letos už druhým člověkem, kterému pražský vrchní soud vyměřil pravomocný trest doživotí. Minulý měsíc potvrdil tento mimořádný trest Jaroslavě Fabiánové za vraždění mužů.

V Brně byla odhalena výrobna pervitinu

Laboratoř na výrobu pervitinu zlikvidovali v těchto dnech kriminalisté v Brně-Žabovřeskách. Dva mladí muži si ji udělali v jednom z tamních bytů. Podle policie v ní 14 měsíců vyráběli drogy pro sebe a další narkomany. Při domovní prohlídce objevili kriminalisté v bytě pět gramů pervitinu, větší množství léků k výrobě této tvrdé drogy a také mnoho laboratorního skla. Z dosavadních výsledků šetření vyplývá, že třicetiletý majitel bytu pervitin vyráběl, zatímco jeho o pět let starší přítel se zabýval prodejem této látky. Dvojici hrozí až pět let vězení. Z dlouhodobých průzkumů vyplývá, že pervitin je na jižní Moravě nejužívanější tvrdou drogou. I to je důvod, proč je do roka v Brně zlikvidováno asi 50 pervitinových laboratoří.

Celníci na Liberecku zadrželi pašeráka cigaret

Při namátkové kontrole zadrželi celníci v Hrádku nad Nisou na Liberecku řidiče, jenž převážel téměř 120.000 kusů pašovaných cigaret. Na krabičkách cigaret objevili kontroloři ukrajinské kolky namísto tabákových nálepek platných v ČR. Stát by prodejem těchto cigaret přišel na daních a dalších poplatcích podle Nejedlého asi o 230.000 korun. Muže polské národnosti předali celníci libereckým policistům s návrhem na obvinění ze spáchání trestného činu zkrácení daně, poplatku a podobné povinné platby a porušení předpisů o nálepkách k označení zboží.

V Ruzyni celníci zadrželi pašeráka se vzácnými papoušky

Celníci v pondělí na letišti v Praze - Ruzyni zadrželi pašeráka, který se snažil do země dovézt vzácné papoušky chráněné mezinárodní úmluvou CITES. Zadržený muž ze Slovenska pašoval také lastury a korály. Všechny vzácné druhy přivážel z Jamajky. Převážel dohromady šest vzácných Amazoňanů jamajských a Amazoňanů šedohlavých, kteří se vyskytují pouze na Jamajce. Dále vezl osm lastur a 16 korálů. Pašerák zvířata schoval do plastových nádob. Celníci náklad odhalili při kontrole zavazadel a osobních svršků. Přivolaný inspektor České inspekce životního prostředí odhadl cenu jednoho papouška na 3000 až 4000 amerických dolarů (asi 70.000 až 90.000 korun). Podle něj se zcela jistě jedná o ptáky z volné přírody, nejspíše vybrané jako mláďata z hnízda. Papoušci skončili v záchranném centru; celý případ bude dále řešit Česká inspekce životního prostředí.

Česká porodnice na Srí Lance bude otevřena zřejmě v pátek

Porodnické oddělení české mobilní nemocnice na Srí Lance má tento pátek konečně začít fungovat. Řekl to vedoucí mise Jaromír Dolanský. Nemocnice je na ostrově postupně otevírána od poloviny ledna, kvůli různým potížím se však zprovoznění některých jejích částí zpozdilo. O vyslání kliniky země požádala poté, co vlny cunami na konci loňského roku zničily původní zařízení. Polní nemocnici vyslala do jižní Asie liberecká nadace Hand for Help. Podle její mluvčí Jany Eichlerové je v porodnici již vše připraveno k prvnímu porodu, s oficiálním otevřením se ale čeká, až ho posvětí náboženské ceremoniály tří hlavních náboženství - křesťanů, buddhistů a muslimů. Podle Dolanského byl hlavním důvodem zpoždění nekompromisní přístup srílanského ministerstva zdravotnictví, které spuštění provozu několikrát odložilo. Lékaři velkou část své práce odvádějí v terénu. Starají se hlavně o zraněné a osiřelé děti a v okolních vesnicích také pravidelně prohlížejí těhotné ženy. Podle původního předpokladu měla zhruba třicetičlenná mise na ostrově zůstat tři měsíce. Srílanské úřady však nedávno českou stranu požádaly, aby zařízení na místě ponechala minimálně půl roku. Lékaři se mají střídat po měsíci. Hand for Help náklady na misi zatím odhaduje zhruba na 19 milionů korun; na jejím financování se podílí i horní komora českého parlamentu.

V programu Leonardo odjelo na stáž do zahraničí 7000 Čechů

Na stáž nebo výměnný pobyt do zahraničí vycestovalo v rámci evropského programu Leonardo již zhruba 7000 českých studentů, pedagogů nebo odborných pracovníků. Program, podporující odborné vzdělávání, funguje od roku 1995 a Česko se k němu připojilo o dva roky později. Letos by mohlo na zkušenou odjet až 3000 Čechů. Podle Ivy Tatarkové z Národní agentury programu Leonardo je cílem programu zlepšovat dovednosti studentů odborných škol a usnadnit uplatnění mladých lidí na evropském trhu práce. V prvních dvou letech činnosti získala agentura na české projekty více peněz, než země do programu vložila. Česko nominovalo čtyři své nejlepší projekty do mezinárodní soutěže programu Leonardo da Vinci a dva z nich se dostaly mezi dvacítku nejlepších. Projekt Středního odborného učiliště a Učiliště v Horkách nad Jizerou ve své kategorii dokonce zvítězil. Učiliště uspělo s projektem Agro-gastroteam do Evropy, v jehož rámci odjelo na stáže do Německa a Rakouska téměř 30 žáků. Absolvovali praxi na farmách, v hotelech, restauracích a cukrárnách. Podle ředitele školy Vratislava Moravy si díky stážím žáci zlepší své jazykové znalosti a získají další motivaci ke studiu.

Pražské Divadlo Broadway navštívilo půl milionu lidí

Muzikálová představení v pražském Divadle Broadway navštívilo za uplynulé tři roky na 500 000 diváků. Výročí jeho otevření 22. února 2002 připomněla toto úterý 100. repríza muzikálu Tři mušketýři. Divadlo vzniklo v bývalém kině Sevastopol. Prvním počinem v prostoru pro 730 diváků byl muzikál Kleopatra skladatele Michala Davida, textařů Zdeňka Borovce, Lucie Stropnické, Lou Fanánka Hagena a režiséra Filipa Renče. 300 000 diváků, kteří na Kleopatru zavítali, svědčí o tom, že se nová scéna prosadila. Broadway pak hostila úspěšné Rebely a od loňského podzimu "akční lovestory" Tři mušketýři. Na nich se vedle Davida a Hagena podílel choreograf Libor Vaculík, který představení na motivy slavného románu Alexandra Dumase režíroval. Produkční společnost Cleopatra Musical Oldřicha Lichtenberga a Michala Davida často přispívala na charitu - do letoška na tyto účely věnovala 1,5 milionu korun. Například 100.000 Kč získala nadace Kapka naděje, půl milionu nadace Klíček pro dětské domovy, 50.000 Kč Jazzová sekce a šek na 200.000 korun převzal Jiří Suchý na podporu zatopeného Semaforu. Jako první producenti podpořili výstavbu pomníku Voskovci a Werichovi na Olšanských hřbitovech v Praze a další finance dali nadačnímu fondu Diamant dětem ve prospěch dětských domovů.

Divadlo Ungelt bude hrát na letní scéně pod Loretou

Na letní scéně pod Loretou bude od června hrát pražské Divadlo Ungelt. Od poloviny června až do září tam představí část svého repertoáru. Podle majitele divadla Milana Heina tak na Novém světě vznikne podium s hledištěm po zhruba dvě stě diváků. Součástí letního repertoáru bude podle něj i recitál Marty Kubišové nazvaný Já jsem já. Divadlo Ungelt uvede takéče paní Daisy s Alenou Vránovou a Stanislavem Zindulkou v hlavních rolích a romantickou komedii Sylvie, v níž už sedm let vystupují Vendula Křížová, Oldřich Vízner, Dana Syslová a Jaromír Dulava. Zařadí rovněž herecký koncert Miroslava Etzlera a Zuzany Bydžovské ve hře Donalda Churchilla Na ocet a úspěšnou inscenaci hry Joa Penhalla Láska a porozumění s Davidem Švehlíkem, Martinou Delišovou a Richardem Krajčem. Marta Kubišová v pořadu s názvem Každý na svou židli představíosobnosti, které do divadelního klubu věnovaly židli. Na Hradčanech by v těchto večerech měli účinkovat Jiří Bartoška, Chantal Poullain, Miroslav Etzler a Jiří Lábus. V Ungeltu právě zkouší režisér Viktor Polesný hru amerického dramatika Neila LaBute. V milostném příběhu, který se odehrává 11. září 2001 v New Yorku, se představí Chantal Poullaine a Miroslav Etzler.

V Krkonoších zahynula lyžařka z Nizozemska

Třináctiletá dívka z Nizozemska zahynula v úterý dopoledne na sjezdovce v krkonošském areálu Bubákov u Vrchlabí. "Při sjezdu na lyžích utrpěla velice vážné poranění hlavy," sdělil náčelník krkonošské horské služby Adolf Klepš. Na místo neštěstí okamžitě vyrazili dva pracovníci horské služby, kteří se pokoušeli dívku resuscitovat a přivolali posádku rychlé záchranné služby. I přes veškerou snahu záchranářů lyžařka bohužel svým zraněním podlehla. Letos jde o první případ úmrtí lyžaře v Krkonoších. Naposledy v nejvyšších českých horách zahynul loni v březnu sedmadvacetiletý lyžař, který se na dojezdu sjezdovky ve Špindlerově Mlýně srazil s jiným lyžařem. Poslední smrtelný úraz lyžaře v republice se stal zhruba před dvěma týdny, kdy po najetí do stromu zahynul lyžař na šumavském Špičáku. Mrtvá nizozemská dívka i lyžař na Špičáku byli na sjezdovkách bez lyžařských přileb, po jejichž povinném používání volá horská služba.

Nymburští basketbalisté v Lize FIBA v Petrohradu prohráli

Basketbalisté Nymburka prohráli první osmifinálové utkání Ligy FIBA v Petrohradu 93:101 po poločase 33:47. Odvrátit vyřazení se svěřenci trenéra Michala Ježdíka pokusí v pátek, kdy je v Nymburku na programu odveta. Případný třetí zápas by se hrál za týden v úterý opět v Rusku.

Janiš bude jezdit japonskou sérii Nippon

Automobilový závodník Jaroslav Janiš bude v letošní sezoně závodit v japonské formulové sérii Nippon. Jednadvacetiletý jezdec bude minimálně rok členem týmu Kondo Racing. Na úternídnešní tiskové konferenci v pražském hotelu Hilton to oznámil pilotův manažer Antonín Charouz. Majitel japonského týmu Masahiko Kondo věří, že se Janiš přes japonské angažmá prosadí do nejprestižnějšího formulového seriálu. "Naším snem je, že bude tři roku jezdit formuli Nippon a pak se posune do F1," řekl Kondo. Není to nereálná sen, zkušenosti ze závodů v Japonsku mají například Michael Schumacher, Jacques Villeneueve, Jaen Alesi či Eddie Irvine. Samotný Janiš se na nové angažmá těší, i když si je vědom, že jej v novém prostředí nečeká nic lehkého. Série Nippon je podle něj podobná formuli 3000, ve které ezdil dva roky. Nicméně vozy se v řadě parametrů liší a za svou nevýhodu Janiš považuje neznalost okruhů, na kterých se závodí. Přestože si bude v Japonsku zvykat na nové prostředí i tratě, stanovil před něj manažer Charouz vysoké cíle - skončit v konečném pořadí do třetího místa. První závod devítidílného seriálu se uskuteční 3. dubna v Motegi a čeští diváci jej budou moci sledovat v přímém přenosu na zatím nejmenované televizní stanici. Charouz totiž získal vysílací práva.

Čeští házenkáři budou o mistrovství Evropy bojovat s Portugalskem

Soupeřem českých házenkářů v play off o postup na mistrovství Evropy 2006 budou reprezentanti Portugalska. Rozhodlo se o tom při úterním losování v sídle Evropské házenkářské federace (EHF) ve Vídni. První zápasy play off jsou na programu 11. či 12. června, odvety o týden později. Čeští hráči sehrají úvodní zápas v domácím prostředí, odvetu za týden v Portugalsku. Šampionátu se 26. ledna až 5. února 2006 zúčastní šestnáct celků. Jistou účast měli obhájci zlata z minulého mistrovství ve Slovinsku házenkáři Německa a další celky do pátého místa z tohoto turnaje Slovinsko, Dánsko, Chorvatsko a Rusko a také pořádající Švýcarsko. Zbývajících deset týmů si účast vybojuje v play off. S Portugalskem se již svěřenci trenéra Rastislava Trtíka střetli v play off o postup na letošní světový šampionát v Tunisku. V prvním střetnutí prohráli v Portugalsku 21:28, ale v odvetě v Brně dokázali vyhrát 33:25 a postoupili mezi světovou elitu.

V Česku začala vysílat Realmadrid TV

V Česku začala vysílat fotbalová stanice Realmadrid TV. Bezplatnou stanici zprovoznil jeden z nejslavnějších fotbalových týmů světa první únorový den ve španělských kabelových a satelitních sítích, čeští příznivci ji naleznou v síti UPC Direct. Zároveň začal v této síti vysílat i sportovní kanál Race World. V obou případech jde o volné neplacené kanály na satelitu Astra. Obdivovatelé španělského velkoklubu budou mít možnost sledovat nejen přímé zápasy Realu, ale stanice jim nabídne například i záznamy slavných utkání klubové historie, analýzy a rozhovory.

A jaké bude počasí:

V noci bude oblačno až zataženo, místy má sněžit. Teploty -3 až -7 stupňů, na JZ až -10. Slabý proměnlivý vítr. Přes den má být zataženo nebo oblačno, místy se sněžením. Teploty -4 stupně až nula. Foukat bude slabý, později mírný vítr. Pozor, na Moravě a Ve Slezsku bude sněžit trvale.

22-02-2005