Denní souhrn zpráv Zprávy

24-02-2005

Klaus chce rychlé řešení vládní krize, nevyloučil předčasné volby

Prezident Václav Klaus vyzval ve čtvrtek aktéry vládní krize, aby mu co nejrychleji navrhli řešení politického uspořádání do konce volební období. Případně, aby mu předložili dohodu o vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. Má obavy, že vládní koalice nebere dostatečně vážně zneklidnění veřejnosti a že si neuvědomuje, jaké následky může mít pro politickou budoucnost. "Proto touto cestou žádám politické strany, angažované v této krizi, aby mi v co nejkratší době sdělily, jaké politické uspořádání navrhují na 16 měsíců, které zbývají do konce tohoto volebního období, eventuálně, aby mi předložily dohodu o jeho zkrácení," uvedl Klaus v prohlášení, které zveřejnil po čtvrtečních schůzkách se šéfy ČSSD, KDU-ČSL a ODS.

K tomu, aby se v České republice mohly uskutečnit předčasné volby, je třeba souhlasu ústavní většiny v obou komorách parlamentu. Příčinou vládní krize má být financování bytu premiéra Stanislava Grosse a podnikání jeho manželky. Lidovci uvedli, že chtějí, aby předseda vlády odstoupil. Sociální demokraté ale za Grossem stojí a doporučili mu, aby z vlády nechal odvolat lidovecké ministry.

Premiér ve čtvrtek přišel s několika novými variantami, jak vyřešit koaliční roztržku. Jednou z nich je údajně i menšinová vláda ČSSD, kterou by tolerovala ODS za slib prosazení většinového volebního systému. ODS to ale rozhodně odmítla a chce předčasné volby.

Lidovci prohlašují, že chtějí ve vládě zůstat. Ukládají si "verbální zdrženlivost". Premiér hodlá krizi vyřešit do poloviny příštího týdne, do té doby nebude odvolání lidoveckých ministrů žádat.

Expremiér Zeman považuje za východisko z krize vládu odborníků

Expremiér a bývalý předseda sociální demokracie Miloš Zeman považuje za východisko z nynější koaliční krize kabinet odborníků. "Uznávám, že tato vláda není akceschopná, a proto bych se přimlouval za vládu odborníků, která by tady vládla do řádných voleb v roce 2006," řekl ČTK bývalý premiér, který žije na penzi ve staré tvrzi v Novém Veselí na Žďársku. Zeman nechtěl říci, kdo by měl vládu odborníků jako řešení navrhnout. Uvedl, že je to věc ústavních činitelů, a ne jeho. Na dotaz, co by udělal jako prezident, odpověděl: "Já bych jako prezident samozřejmě prosazoval vládu odborníků, protože bych konstatoval, že současné vládní strany bohužel selhaly."

"Víte, že jsem byl dlouhou dobu zastáncem menšinové vlády sociální demokracie, ale čas pro tuto možnost už uplynul," poznamenal Zeman. Za současné situace by prý ale byl proti předčasným volbám. "Jako sociální demokrat nechci, aby moje strana drtivě prohrála," dodal.

RCA Research: Podle třetiny lidí by zemi prospěly předčasné volby

Téměř třetina Čechů, 31 procent, si myslí, že by zemi prospěly předčasné volby. O opaku je přesvědčeno 45 procent respondentů. Vyplynulo to z průzkumu společnosti RCA Research, která otázku týkající se předčasných voleb položila v souvislosti s nynější vládní krizí. Zhruba čtvrtina z tisíce dotázaných neměla na předčasné volby žádný názor. Počet respondentů, kteří se vyslovili pro předčasné volby, zhruba odpovídá stranickým preferencím ODS. Občanské demokraty by podle posledních průzkumů volilo přes 30 procent oslovených. Téměř třetina dotázaných, 32 procent, si podle zjištění RCA Research také myslí, že by pro zemi byla lepší ekonomická politika ODS než současné koaliční vlády. S hospodařením vlády souhlasí necelá pětina lidí. Ekonomickou politiku jiných stran upřednostňuje 13 procent dotázaných.

Kalousek: Na rodinný dům v Bechyni mi půjčil zavražděný švagr

Předsedovi KDU-ČSL Miroslavu Kalouskovi půjčil peníze na rodinný dům jeho švagr, podnikatel Lubomír Kašák, který byl v roce 2002 zastřelen. Kalousek to uvedl v dopise šéfům parlamentních komor, který se ve čtvrtek rozhodl po poradě s rodinou zveřejnit. "V letech 1997 - 1998 jsme se ženou stavěli rodinný dům v objemu nákladů 2,5 milionu Kč. Částkou 860 tisíc Kč nám přitom vypomohl manželčin bratr, ing. Lubomír Kašák, majoritní společník s. r. o. IDOS Praha. Půjčka byla poskytnuta bezúročně a režim splátek byl ponechán zcela na naší vůli," uvedl Kalousek v dopise. Zveřejnění svého věřitele Kalousek podle dopisu nechtěl kvůli tomu, že Kašáka na podzim 2002 jeho společník zavraždil, a nemůže tak půjčku dosvědčit. Dalším důvodem byla obava z medializování Kašákovy vraždy a následný dopad na jeho rodinu.

ČNB podle očekávání ponechala sazby beze změny na 2,25 procenta

Bankovní rada České národní banky ve čtvrtek ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní repo sazba tak zůstává na 2,25 procenta, kde je od ledna. Rozhodnutí očekávala větší část analytiků, někteří předpokládali pokles sazeb o čtvrt bodu. Bankovní rada o sazbách rozhodovala poprvé v novém složení. Úrokové sazby v ČR tak zůstávají čtvrt procentního bodu nad úrovní eurozóny, což přispívá k atraktivitě české měny. Právě kurz koruny měl být podle analytiků pro rozhodování centrálních bankéřů klíčový. Snížení sazeb by korunu v posilování přibrzdilo. Ekonomové se zatím přiklánějí k názoru, že centrální banka přistoupí ke snížení sazeb v březnu. Kromě silné koruny tomu nahrává nízká inflace. Rozhodujícím jazýčkem na vahách tak bude především kurz koruny.

EU proti výkonovým známkám kamionů, placení na hranicích neodmítá

Evropská komise odmítla návrh na dočasné zavedení výkonových známek pro kamiony v ČR. Návrh, který před časem jako řešení přeplněných dálnic předložil předseda legislativní rady vlády Jaroslav Bureš, je podle EU diskriminační. Jeho kontrola by byla jiná pro domácí a zahraničí dopravce. Experti unie to tento týden sdělili v Bruselu zástupcům MD.

EU nevyloučila návrh na zpoplatnění všech kamionů hned na vjezdu do republiky. Nyní kamiony platí stejně jako osobní vozidla pouze na zpoplatněných dálnicích. Podle návrhu ministerstva dopravy by ale ČR mohla již letos pro kamiony zavést zpoplatněné pásmo v pětikilometrovém úseku podél celých hranic, tedy i na silnicích 1. třídy. Všechny kamiony, které přijíždějí do ČR, by si tak musely pořídit minimálně jednodenní dálniční známku za 250 korun bez ohledu na to, chtějí-li ve vnitrozemí dálnice využít nebo ne. Ministerstvo dopravy tak chce omezit tranzit kamionů přes Česko, jehož dálnice patří k nejlevnějším v Evropě. Od loňského května, kdy se po vstupu do EU otevřely hranice, narostl provoz kamionů na českých dálnicích o polovinu. Nyní se čeká další až 20procentní zvýšení provozu kvůli zavedení mýtného v sousedním Německu.

ČR se kvůli americkým vízům postavila proti většině v EU

Česká republika se ve čtvrtek spolu s Polskem postavila proti většině v Evropské unii, a to kvůli americkým vízům. Byla však přehlasována. Český ministr vnitra František Bublan na zasedání se svými protějšky vyslovil nesouhlas se zmírněním "klauzule solidarity", podle níž Evropská komise musí na žádost členské země recipročně zavést víza vůči třetímu státu. Návrh, podle něhož by se o zavedení víz v celé EU, například vůči USA, rozhodovalo kvalifikovanou většinou podle váhy členských států, byl však navzdory českému a polskému nesouhlasu postoupen Evropskému parlamentu.

"Vláda se rozhodla a dala mi mandát, abych vyslovil zamítavé stanovisko, což jsem učinil," řekl ČTK ministr Bublan. Český postoj podle něho pramenil ze snahy zachovat si silnější vyjednávací pozici vůči USA, Austrálii či Kanadě v jednání o zrušení vízové povinnosti vůči českým občanům.

Veteráni druhé světové války zřejmě dostanou příplatky k důchodům

Veteráni, kteří za druhé světové války bojovali v tuzemsku i v zahraničí proti nacismu, zřejmě dostanou ke svým důchodům zvláštní kompenzace. Na čtvrtečním shromáždění bývalých vojáků při příležitosti bitev u Sokolova a Jasla to oznámila předsedkyně Svazu bojovníků za svobodu Anděla Dvořáková.

Padesátikorunové přilepšení za každý měsíc ve vězení a příplatek 2500 korun by mohli dostávat od letošního května, respektive od začátku příštího roku. Návrh vyplácet 2500 korun předložili poslanci ODS, spis již prošel prvním čtením. Padesátikorunový příspěvek je iniciativou KSČM.

Peníze by obdrželi vojáci československých oddílů, které bojovaly na východní i západní frontě, partyzáni i političtí vězni. "Týkalo by se to prostě všech, kteří se podíleli na 2. odboji," řekla ČTK Andělová.

Akademie věd podpořila výzkum všech typů kmenových buněk

Akademie věd podpořila výzkum všech typů kmenových buněk, včetně embryonálních odvozených z lidských blastocyst. Současně považuje za nezbytné, aby urychleně vznikla legislativní úprava, která by regulovala výzkum s přihlédnutím k právním úpravám zemí Evropské unie, stojí ve stanovisku, které ve čtvrtek ČTK poskytl tiskový odbor akademie.

Akademie podporuje tento výzkum za podmínek, že derivace nových linií lidských embryonálních kmenových buněk bude možná pouze z takových blastocyst, pro které již neexistuje přímé léčebné použití a které byly vědomě a se souhlasem darovány pro výzkumné účely po splnění všech zákonných předpisů. Pravidla regulace výzkumu musí být výsledkem společné práce vědců, lékařů, etiků a právníků a musí zaručovat vysokou úroveň základního i klinického výzkumu a laboratorní praxe při dodržení všech etických zásad a zákonných omezení, uvádí se ve stanovisku.

Zákon, který určí pravidla pro výzkum na lidských embryonálních buňkách, už vládní legislativci připravují. Ředitelka Ústavu experimentální medicíny Akademie věd a Centra buněčné terapie a tkáňových náhrad Univerzity Karlovy Eva Syková ČTK před dvěma týdny řekla, že návrh dostala k vyjádření. Syková reagovala na udělení licence k takovému výzkumu ve Velké Británii. Dostal ji tvůrce první klonované živé bytosti, ovce Dolly, Ian Wilmut. Zdůraznila, že jde o přenos buněčných jader, a nikoliv o reprodukční klonování. To evropská legislativa zakazuje a nepočítá s ním podle Sykové ani návrh českého zákona.

Děkan: Gross by měl vydat svou rigorózní práci jako brožuru

Děkan Právnické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Milan Kindl se domnívá, že by měl premiér Stanislav Gross vydat svou rigorózní práci jako brožuru. Podle něj je kvalitní, a rázem by se tak stala dostupná pro všechny zájemce. Skončily by i všechny mediální pochybnosti o její existenci a úrovni. Kindl to řekl ČTK.

Grossova práce má název Vývoj organizace finanční správy od roku 1918. "Je to kvalitní práce. Zabývá se historií. Její jádro spočívá v období první republiky," řekl Kindl. Práce má 115 stran. Podle děkana je to obvyklý rozsah. Kindl vysvětlil, že uchazeči o rigorózní zkoušku nejsou studenti fakulty. S jejich rigorózní prací proto nemůže fakulta nijak disponovat. Je chráněna autorským právem. "Pokud bychom ji chtěli mít ve své knihovně, musel by autor výslovně prohlásit, že s ní můžeme nakládat," uvedl Kindl. V knihovně nemá fakulta ani jednu rigorózní práci. Řadu z nich má však Kindl ve své pracovně, včetně Grossovy práce. Pokud by si ji chtěl někdo prostudovat, musí k tomu dát Gross souhlas. Kindl je členem poradního sboru prezidenta Václav Klause. Naznačil, že politicky je mu bližší ODS než ČSSD.

Lidé si na výročí února 1948 připomenou oběti komunismu

Lidé by si měli o letošním výročí komunistického převratu v roce 1948 připomenout oběti komunismu. Vyzvali je k tomu odpůrci této ideologie, kteří se v pátek odpoledne sejdou na Staroměstském náměstí v Praze. Položením svíčky k symbolickému hrobu tam uctí památku obětí komunismu a jejich jména veřejně přečtou. Ti, kdo na pietní akt nepřijdou, mohou zapálit svíčky za okny svých příbytků. "I smutná výročí, a tím 25. únor 1948 určitě je, musí být připomínána. Mysleme na to, že ten, kdo se nepoučí ze své historie nesvobody, si svobodu a demokracii nezaslouží," uvedl v pozvánce na akci Václav Marhoul, filmový producent a režisér.

Sami komunisté se v tento den sejdou u hrobu komunistického prezidenta Klementa Gottwalda na Olšanských hřbitovech v Praze. Večer pořádají třešničkový ples.

Kromě těchto akcí se v pátek uskuteční i vzpomínkový pochod za studenty, kteří se před 57 lety vypravili na Pražský hrad za tehdejším prezidentem Edvardem Benešem s žádostí, aby komunistům neustupoval. Komunisty řízená policie tehdy pochod v Nerudově ulici násilně rozehnala, jednoho ze studentů dokonce zabila. "Zde tekla první krev obětí komunismu, zde padl první výstřel komunistické totality," řekl novinářům předseda Akademického klubu 48 Zdeněk Boháč.

Bush posílá pozdrav Havlovi, má ho vyřídit Vondra a Klíma

Bývalého prezidenta Václava Havla nechává z Bratislavy pozdravovat americký prezident George Bush. Pozdrav mají vyřídit bývalý český velvyslanec v USA Alexandr Vondra a spisovatel Ivan Klíma, kteří se ve čtvrtek s Bushem osobně setkali na neoficiální, asi třičtvrtěhodinové schůzce v historické budově Slovenského národního divadla.

Vondra v rozhovoru s ČTK řekl, že Bush považuje Havla za nejznámější symbol svobody a demokracie, hodnoty, o jejichž šíření se Bush podle Vondry sám snaží. "Pozdravy Václavu Havlovi určitě rádi vyřídíme," uvedl Vondra.

Vondra a Klíma, oba dříve odpůrci totality, byli mezi asi dvacítkou lidí, kteří se v různých koutech světa snaží o šíření svobody slova a projevu. Vondra Bushovi řekl, že mu děkuje za to, co v minulých letech Spojené státy vykonaly pro demokratizaci České republiky a předtím Československa. "Neřadím se k těm, kteří jsou v protibushovském tažení. Já si jeho (Bushovy) práce vážím," dodal. Bush prý řekl, že se snaží o takové politické dění, jemuž věří, že je správné a nechce se rozhodovat podle momentální nálady.

Vondra má k Havlovi blízko. Podle některých zákulisních vyjádření prý to byl právě on, který se zasloužil o Havlův podpis pod dopis několika evropských státníků, kterým předloni podpořili vojenské tažení Američanů v Iráku.

Čech,zadržený za pálení americké vlajky,podezřelý z držení drogy

Slovenská policie zadržela pětici lidí, kteří přišli na projev amerického prezidenta George Bushe v centru Bratislavy. Tři Slováky předvedli za hanlivé výkřiky a dva Čechy za pálení vlajky Spojených států. U jednoho z Čechů navíc policie našla sušenou látku, jejíž původ zkoumá. ČTK to řekla mluvčí bratislavské policie Silvia Miháliková.

Škoda Auto loni zvýšila čistý zisk o dvě miliardy na 3,5 mld.

Automobilka Škoda Auto meziročně zvýšila nezdaněný zisk o 91,3 procenta na loňských 4,815 miliardy korun. Firma to ve čtvrtek oznámila na výroční tiskové konferenci.

Škoda Auto loni exportovala vozy a náhradní díly v hodnotě přes 131 miliard korun do téměř 90 zemí světa. Podílem 7,7 procenta na celkovém vývozu České republiky si udržela pozici největšího českého exportéra.

Nejprodávanější modelovou řadou byla loni Fabia s 247.600 vozy, automobilka zvýšila prodeje octavií o 9,7 procenta na 181.683 vozů. Z toho 39.734 připadalo na novou octavii, kterou začala firma uvádět na trh až v průběhu roku. Prodeje superbu poklesly proti roku 2003 z 23.135 na 22.292 aut. V západní Evropě přes všeobecnou stagnaci automobilového trhu zvýšila Škoda prodeje o dvě procenta na 240.672 vozů. V ČR snížila prodeje o 9,6 procenta na 64.676 vozů. Posílila ovšem svůj tržní podíl z 47,7 procenta v roce 2003 na loňských 48,5 procenta. Škoda zaznamenala růst prodejů ve Španělsku, Dánsku a Švédsku, ale pokles ve Francii, Velké Británii, Itálii a Rakousku.

Předseda představenstva Detlef Wittig na čtvrteční tiskové konferenci vyjádřil spokojenost s dosaženými výsledky loňského roku, ale Škoda Auto je podle něho zatím na půli cesty k vytčeným cílům. Členové představenstva zdůraznili, že se ukázalo správné strategické rozhodnutí po zavedení nové octavie vyrábět dále starší Škodu Octavia Tour. Zájem o oba modely potvrzuje fakt, že automobilka loni prodala octavií o téměř 16 procent více než v roce 2003.

Dohnálek: Škoda Auto chystá stavbu závodu pro nový model auta

Automobilka Škoda Auto chystá podle zástupce hradeckého hejtmana Helmuta Dohnálka výstavbu závodu na zelené louce pro zcela nový model auta. Závod za řádově miliardy korun by měl přinést asi 3000 pracovních míst. Hradecké hejtmanství bude usilovat, aby automobilka továrnu postavila v Královéhradeckém kraji. Šéf Škody však tuto informaci popřel.

"V současné době nejsme ve stadiu, kdy by bylo rozhodnuto, že sem ta investice přijde," řekl Dohnálek s tím, že jasno by mohlo být během letošního roku. Přilákáním Škody Auto do Královéhradeckého kraje se již nicméně zabývala rada kraje na svém středečním zasedání. Počtem zaměstnanců by se nový závod vyrovnal nové automobilce TPCA v Kolíně, která by měla mít až 3000 lidí.

Škoda Auto má v Královéhradeckém kraji závody v Kvasinách na Rychnovsku a ve Vrchlabí na Trutnovsku, v nichž dohromady zaměstnává asi 2300 lidí. Kvasinský závod, kde se vyrábí limuzína Superb, Škoda Auto před třemi lety nákladem přes šest miliard korun výrazně rozšířila. Právě s ohledem na tyto nedávné investice v Kvasinách předseda představenstva Škody Auto Detlef Wittig možnost výstavby nového závodu jednoznačně popřel.

Terezínská radnice odmítla těžbu písku v blízkosti pietních míst

Terezínští zastupitelé jednohlasně odmítli záměr firmy Posidonia ze Zlatých Hor na Jesenicku těžit štěrkopísek v lokalitě Litoměřice-Želetice. Starosta Jan Horníček ČTK řekl, že podle zastupitelů by těžba rušila klid nedalekého pietního místa na Ohři. V listopadu 1944 tam nacisté vysypali do řeky popel 22.000 zavražděných vězňů. Kromě toho nikdo podle Horníčka neumí odhadnout, jaký dopad na domy v Terezíně by mělo stažení spodní vody do plánovaných jezer po vytěžení štěrkopískového ložiska. Také Památník Terezín je proti otevření těžby surovin v této lokalitě. "Bagry a nákladní auta v bezprostřední blízkosti pietního místa by určitě zvedla velkou vlnu odporu i ve světě," řekl dnes ČTK ředitel Památníku Terezín Jan Munk.

Prezidenta Václava Klause střeží také ženy z Hradní stráže

První žena v historii Hradní stráže začala ve čtvrtek střežit sídlo českých prezidentů. Po slavnostním předání stráží na prvním nádvoří Pražského hradu nastoupila v pravé poledne hodinovou službu u hlavní vstupní brány. Původně měly držet hlídku na strážním stanovišti dvě dívky, jedna z nich ale onemocněla.

Slavnostní ceremoniál se tradičně těší velkému zájmu turistů, davy lidí zaplnily hradní nádvoří i ve čtvrtek. Návštěvníci ihned využívali možnosti se s první strážkyní hradu vyfotografovat. Vysoké vojákyni, která se od svých kolegů lišila jen náušnicemi, se ale dařilo zachovat nehybnou tvář.

Od začátku roku slouží u Hradní stráže 608 vojáků, z toho 14 žen. "Ve strážní jednotce jsou ale pouze dvě ženy," upozornil zástupce velitele Hradní stráže Karel Niederhafner. Další ženy slouží například u jednotky psovodů nebo v motocyklové rotě. Tři ženy jsou na mateřské dovolené.

Reader's Digest: Češi nevěří, ale církve považují za prospěšné

Skoro polovina Čechů si myslí, že církve přinášejí světu prospěch, a téměř každý třetí je přesvědčen, že náboženství je potřebné k rozpoznání toho, co je správné a co je špatné. To jsou podle Veroniky Maxové, šéfredaktorky měsíčníku Reader's Digest Výběr, dva z překvapivých výsledků, které vyplynuly z výzkumu uspořádaného ve 14 zemích Evropy edicemi tohoto časopisu. "Pouze v těchto dvou otázkách se totiž Češi projevili jako menší skeptici než ostatní dotazovaní Evropané. Pokud jde o víru v boha a víru v posmrtný život, tak naopak žebříček zemí bezpečně uzavírají," informovala Maxová ČTK. Nejpropastnější rozdíl se týká víry v boha - zatímco v Evropě v průměru věří v boha sedm z deseti dotázaných, v Česku je to o celou polovinu méně (37 procent). Nejvíce věřících je v Polsku (97 procent). Pokud jde o posmrtný život, nejvíce v něj věří opět Poláci (87 procent) a nejméně Češi (35 procent). Výsledky jsou prezentovány detailněji v článku V co věří Evropa v březnovém čísle časopisu Reader's Digest Výběr.

Husitský patriarcha Schwarz se postí, bude do Velikonoc o vodě

Patriarcha Církve československé husitské Jan Schwarz se ve čtvrtek začal postit. Bez přijímání potravy, jen o vodě, chce vydržet až do Velikonoc, tedy třicet dní. Ani takto radikální půst, jaký podstoupí jen málokterý křesťan, nepovažuje však za extrém. "Rozdíl mezi hladovkou a půstem je v motivaci. Zatímco hladovka je protest proti něčemu, pomalá sebevražda, vydírání, tak půst je návrat k původnímu řádu hodnot," řekl ČTK sedmačtyřicetiletý představitel třetí největší české církve. Smyslem půstu podle Schwarze není dieta a snížení nadváhy, ani okázalé utrpení, ale velmi privátní prožitek zkušenosti, že se tělo podřídí duši a začne jí zase sloužit tak, jak to má být. "Člověk se postí proto, aby se vrátil do uměřenosti," prohlásil patriarcha.

Ledoborec s českou polární stanicí přistál u Rossova ostrova

Chilský ledoborec Almirante Viel s českou polární stanicí složenou v kontejnerech přistál krátce před polednem středoevropského času u Rossova ostrova v Antarktidě. Námořníci i polárníci okamžitě začali vykládat materiál. ČTK to oznámil Hynek Adámek z časopisu National Geographic, který expedici doprovází.

"Panuje příznivé počasí, teplota je minus jeden stupeň, bezvětří, jasno, sněhový poprašek," řekl Adámek. K zahájení stavby je podle Adámka vše připraveno. Aby se zmenšilo zpoždění způsobené selháním přepravních společností, za které chilské válečné námořnictvo zaskakuje, zaměřovala skupina polárníků na ostrově už od 17. ledna umístění staveb v terénu. Polárníci také vykopali základy pro hlavní budovu a vybudovali nádrž na jímání pitné vody. Letos by měla stát hlavní budova stanice, která přes zimu poslouží jako skladiště vybavení. Polárníci ji budou instalovat až příští polární léto.

Vrcholná soutěž miss je kolos za několik desítek milionů korun

Soutěží miss je v České republice celá řada, od regionálních podob po kolosy za několik desítek milionů korun. Letos poprvé se přitom na televizních obrazovkách objeví hned dvě největší klání o korunku miss - první ročník projektu Michaely Maláčové Česká miss a sedmnáctý ročník soutěže Miss České republiky, která je od počátku spjatá s osobou Miloslava Zapletala.

Televize Nova se rozhodla odvysílat obě soutěže krásy, neboť předchozí přenosy Miss ČR byly vždy atraktivní pro diváky, kteří se řádově dali počítat v milionech, a tedy i pro inzerenty. Do loňského roku měli diváci v paměti jedinou velkou soutěž o miss, nyní o pozornost bojují dvě.

Archeologové zkoumají desku modlitební knihy s otiskem písma

Dřevěná deska modlitební knížky pocházející zřejmě z 16. století, na které odborníci při konzervaci objevili otisk písma i zbytky pergamenu, se stala v těchto dnech středem zájmu pracovníků olomouckého pracoviště Národního památkového ústavu. Archeologové ji nalezli před šesti lety v hrobě pod základy kostela svatého Marka v Litovli na Olomoucku. Nyní se k ní vrátili, neboť chtějí při zkoumání využít nových technických možností.

Objevená památka je zbytkem milodaru, který archeologové našli u pasu pohřbené osoby. "Osobnost byla pohřbená na čestném místě v kostele. Muselo se jednat o významného a bohatého člověka, jinak se totiž lidé běžně pohřbívali vedle kostela. Nalezená deska modlitební knížky by nám mohla pomoci zpřesnit dataci pohřbu a získat informace o totožnosti mrtvého," řekl ČTK archeolog Pavel Šlézar. Desky modlitební knížky byly vyšívané stříbrem. Pokud se prokáže její vznik ve 30. letech 16. století, musela být kniha produktem samých počátků knihtisku.

U kosterních pozůstatků se nacházel také vzácný prsten s vyřezávaným kamenem v podobě Turka. "V 16. století v Litovli probíhala renesanční přestavba kostelů a v pramenech se uvádí, že nadaci na tyto práce založil soukeník Lorenc Lang. Byla to jedna z nejvýznamnějších postav té doby ve městě a domnívám se, že nalezené kosterní pozůstatky by mohly patřit jemu," doplnil Šlézar. Kosterní pozůstatky nyní zkoumají antropologové.

Cenu Plyšový lev kritici udělili tvůrcům snímku Kameňák 2

Cenu Plyšový lev za rok 2003 udělila porota složená z filmových kritiků a publicistů lidové komedii Kameňák 2 režiséra Zdeňka Trošky a producenta Jiřího Pomejeho. ČTK to oznámil Martin Šprinc z České filmové a televizní akademie (ČFTA). Cena Plyšový lev byla v minulých letech protipólem výročních cen ČFTA Český lev. Ředitel ČFTA Petr Vachler se však od tohoto alternativního ocenění již dříve distancoval. "Případné předání (ceny) záleží na zástupci filmu, nebude však realizováno na žádné z oficiálně nahlášených akcí projektu," uvedl Šprinc.

Plyšového lva Troška získal již loni za úvodní díl série filmových "Kameňáků", které točí podle vtipů od diváků. Pro druhý díl série si Troška vybíral ze 60.000 zaslaných anekdot. Tvůrcům Kameňáku loni ocenění Plyšovým lvem nevadilo. "Jsem strašně pyšný, že jsme ho dostali," řekl tehdy novinářům při přebírání umělohmotného modelu lva potaženého plyšem Pomeje, který ale za největší ocenění považoval zájem diváků. Tvůrci jej zaznamenali u obou oceněných snímků. Kameňák 2 se začal promítat v lednu loňského roku a loni ho podle informací Unie filmových distributorů vidělo celkem 400.848 diváků; tržby činily 33,8 milionu korun. Třetí a závěrečný díl série Kameňák 3 se promítá od začátku ledna, v minulém týdnu byl sedmým nejnavštěvovanějším filmem v českých kinech.

Na hradě Špilberku je průřezová výstava malíře Miroslava Šimordy

S celoživotním dílem současného brněnského malíře Miroslava Šimordy se mohou od čtvrtka do poloviny dubna seznámit návštěvníci galerijních prostor na brněnském hradě Špilberk. Součástí výstavy je také katalog, který je vůbec první monografií autorovy více než šedesátileté umělecké tvorby. Naposledy se milovníci výtvarného umění mohli s jeho díly zevrubně seznámit před 16 lety na výstavě v Domě umění města Brna. Expozice na hradě na bezmála osmi desítkách obrazů představuje autorovu výtvarnou genezi od surrealistických a brutálních kompozic po současná meditativní a lyrická plátna. Příchozí uvidí také fotografie děl z druhé světové války, které Šimorda v poválečných letech vyhodil při pobytu v Praze do vodního kanálu Čertovka. "Říkal jsem si, že to nebude problém namalovat znovu a lépe, byla to ale chyba," řekl novinářům Šimorda.

Češi v Bruselu vystavují indické písky i francouzské majáky

Indické pohyblivé písky a francouzské majáky vystavují od čtvrtka v Bruselu čeští výtvarníci Roman Kameš a Miloš Sikora, kteří se v galerii Futurart účastní čtrnáctidenní mezinárodní výstavy. Kromě dvojice českých umělců zde svá dílka představují i malíři a sochaři z Francie, Belgie, Itálie či Španělska. "Tato sbírka se jmenuje indické pohyblivé písky," řekl ČTK na vernisáži Kameš o souboru jednoduchých kreseb v modropískových barvách. V Indii jsem strávil několik let a nyní zpracovávám celou tamní krajinu - hory, monzunový déšť i pohledy z vrcholků hor skrze mraky, vysvětlil poněkud tajemný název výtvarník, který od roku 1973 žije v emigraci v Paříži. Vycházím z evropské abstraktní malby, v poslední době ale přebírám také vlivy z indické a tibetské malby, uvedl Kameš. Asijský původ nemá ostatně jen myšlenka obrazu, nýbrž i použitý materiál. Podklad tvoří "ruční papír z východních Himalájí", na kterém je nanesena modrá tempera a "dva druhy jílu, respektive naplavenin z řeky Indus, kterému se říká markalak", řekl.

I druhý z českých malířů, Miloš Sikora, působí nyní hlavně ve Francii. "Mám prostě teď takové námořní období," uvedl na dotaz, proč na všech jeho vystavených plátnech figurují majáky. "Nedávno jsem také kvůli rakovině strávil sedm měsíců v nemocnici a najednou mě začaly bavit majáky. Někdo mi pak říkal - to máš z toho, že jsi viděl naději," dodal.

Stát převedl trhanovský zámek a kostel do majetku obce

Obec Trhanov na Domažlicku získala od státu zdarma tamní zámecký areál včetně budov kostela. Obec s 550 obyvateli, která se snažila zámek převzít sedm let, převod vítá. Trhanov s pětimilionovým rozpočtem počítá s tím, že by provoz areálu s hospodářskými budovami a parkem s vzácnými dřevinami dotoval ze svého. Chce tam mít kulturně- společenské centrum a ubytovnu pro zahraniční turisty.

Ranně barokní zámek byl postaven v 17. století. Zakladatel zámku Volf Maxmilián Lamingen (Lomikar) se zapsal do českých dějin jako odpůrce Chodů při jejich povstání. Vymohl popravu jejich vůdce Jana Sladkého Koziny a necelý rok po jeho popravě (1676) na zámku zemřel. Tím se údajně splnilo Kozinovo pozvání na boží soud do roka a do dne. Příběh popsal ve Starých pověstech českých Alois Jirásek, který na zámku pobýval.

Litvínov už má darovací smlouvu o převodu zámku na město

Radnice v Litvínově na Mostecku už obdržela návrh darovací smlouvy o převodu Valdštejnského zámku z majetku Ústeckého kraje na město. Po dohodě na definitivním znění smlouvy a jejím podpisu začne náročné shánění peněz na nezbytnou generální rekonstrukci památky, řekl ČTK litvínovský místostarosta Milan Šťovíček (ODS).

Žalobu o určení vlastnictví zámku podal loni u mosteckého soudu Ernst Waldstein-Wartenberg. Nezaplatil však v daném termínu soudní poplatek, navrácení majetku se tak nemůže domáhat. Kromě zámku šlechtická rodina uplatňovala na Mostecku nárok i na řadu dalších polností, pozemků a budov. "Bezúplatnému převodu tak nyní už nic nebrání," uvedl Šťovíček.

Muž v Janovicích natočil pumu, podle odborníků chybí další důkazy

Tajemná puma, která se pravděpodobně už několik měsíců pohybuje Beskydami, o sobě zase dala vědět. Muži z Janovic na Frýdecko-Místecku se ji dokonce podařilo zachytit videokamerou. Záznam si ve čtvrtek prohlédl odborník na šelmy Ludvík Kunc. Po jeho shlédnutí konstatoval, že jde o pumu. Podle něj však chybí další důkazy, jako odlitky stop či pumou zabitá kořist. "Jsme tak stále ve stádiu dohadů," řekl ČTK Kunc.

Slalomář Trejbal veze z juniorského MS historickou zlatou medaili

Slalomář Filip Trejbal vybojoval ve čtvrtek v italské Bardonecchii první zlatou medaili z juniorského Mistrovství světa pro Českou republiku. Dosavadním maximem českých alpských lyžařů v této věkové kategorii bylo stříbro Lucie Hrstkové v obřím slalomu z MSJ 2001, které se konalo ve švýcarském Verbieru. Loni v Mariboru získala Šárka Záhrobská dvě bronzové medaile za své výsledky ve slalomu a kombinaci. Třetí místo obsadila také Hrstková v St. Gervais 1998. Tehdy navázala na poslední československý kov z MSJ, který v roce 1983 dobyla Alexandra Mařasová ve slalomu.

Šéfem fotbalové Slavie se stal finanční ředitel ENIC Collecott

Předsedou představenstva fotbalové Slavie Praha a.s. se stal Angličan Matthew Collecott, finanční ředitel firmy ENIC, která je majoritním vlastníkem klubu. Na čtvrteční valné hromadě dosavadní sedmičlenné představenstvo odstoupilo a bylo zvoleno nové, složené pouze ze tří členů. Collecottovými kolegy se stali Vladimír Leška a Tomáš Rosen. Leška byl členem předchozího představenstva coby generální ředitel klubu, v novém vedení se z toho předchozího jako jediný udržel a rovněž dosavadní funkci bude vykonávat i nadále. Rosen dosud působil v dozorčí radě klubu.

Delegáti valné hromady se podle předpokladů dohodli i na navýšení základního kapitálu Slavie z 22,4 milionu korun minimálně o 400 milionů, na něž majoritní vlastník ENIC použije vlastní pohledávky. Nová dozorčí rada bude šestičlenná, do jejího čela byl zvolen předseda předchozího představenstva Miroslav Ondříček. Pět míst je již obsazeno, šesté je podle Lešky připraveno pro zástupce nového strategického partnera.

Collecott na tiskové konferenci zdůvodnil nepříznivou finanční situaci klubu investicemi do stadionu, špatnými výkony mužstva a korupčním skandálem v českém fotbalu. "Ve finále budeme muset dojít k tomu, že platy hráčů se budou odvíjet od jejich výkonů," řekl. "Pokud budou hráči loajální a podávat kvalitní výkony, zaslouží si odměnu," řekl nový předseda představenstva. Dodal, že současné kontrakty s hráči budou nadále platit, ale nové již budou uzpůsobeny současným podmínkám.

Fotbalová liga se bude na jaře sbírat z následků korupční aféry

Těžké chvíle čeká domácí nejvyšší fotbalovou soutěž, která zvedne v sobotu odpoledne svou jarní oponu. Korupční aféra ještě deset měsíců po jejím vypuknutí není zcela uzavřena a není vůbec vyloučeno, že budoucí kroky disciplinární komise budou mít na tabulku první ligy větší vliv než výsledky 112 zápasů, které do konce soutěže zbývají. Vidět to je nejlépe na případu tří klubů, které už bodový odpočet postihl. Zatímco Slovácko a Opavu čeká zoufalý boj o holé prvoligové bytí, Liberci se hodně zkomplikovala jeho výborně rozehraná sezona, na jejímž konci měla být účast v předkole Ligy mistrů, možná i útok na neohroženou pozici Sparty.

Jarní liga má před startem řadu otázek, ale ta největší je podle všeho už zodpovězena: mistrem bude Sparta. Shodli se na tom i prvoligoví trenéři, které krátce před ligovým startem oslovila ČTK. "S devítibodovým náskokem čtrnáct kol před koncem se titul neztrácí, zvlášť při tak nabitém kádru," zněla nejčastější odpověď, kterou trenéři zhodnotili reálnou situaci v čele soutěže.

Právě o Liberci se spekulovalo, že díky své síle by ještě mohl sparťanům mistrovské plány zkomplikovat, ale po šestibodové ztrátě se to zdá být vyloučeno. Na paty půlmistra tak mohou šlapat nejspíše už jen Teplice, jenže ty trápí produktivita, o níž svědčí, že nejlepším kanonýrem během zimní pauzy byl defenzivní záložník Jiří Sabou.

Všichni odborníci se proto shodují, že svým největším soupeřem může být jen Sparta sama. Prosincová revolta fanoušků po nečekané změně trenérů se zdá však zdá být už zažehnána a nový kouč Jaroslav Hřebík podle všeho velmi záhy našel ideální sestavu, která by měla bez zaváhání titul vrátit na Letnou. Sám Hřebík o současném kádru tvrdí, že je silnější, než jaký býval v době jeho působení v roce 2001.

Aspirantů na pohárové pozice je naopak celá řada. S plánem znovu dobývat Evropu se netají vedle Teplic v Olomouci, Liberci, Ostravě a především ve Slavii, která však více problémů než na trávníku bude mít s tím, jak v současně ekonomické krizi dokáže přežít možná nejhorší chvíle své bohaté historie.

Jenže slávisté nejsou v ekonomických problémech sami a jaro bude velkou zkouškou, jak se současnou krizí dokážou kluby vyrovnat. Blšany s Opavou do jara nastoupí s hrozbou hráčské rebelie, pokud nebudou znovu pravidelně dodržovat mzdové požadavky fotbalistů, a ani jiné kluby si nemohou zrovna vyskakovat.

Není dokonce vyloučeno, že právě prázdné pokladny budou nakonec určující v tom, kdo ligu nakonec opustí, protože sportovní a ekonomické výsledky jdou s výjimkou Slavie a Mladé Boleslavi většinou ruku v ruce. Na základě prvoligové tabulky mají po šestnáctém kole nejblíže k propadu Opava a Slovácko, ale vyhráno určitě nemají ani zdaleka v Českých Budějovicích, Blšanech či Příbrami.

Ani sama záchrana ale ještě nemusí pro ekonomicky slabší kluby v současné situaci znamenat klid. Při vzpomínce, jak některé celky obtížně obhajovaly licenci pro jaro, nemusí být sestupový rébus vyřešen ani ve chvíli, kdy bude letošní ligový ročník uzavřen.

Hradečtí fotbalisté dostanou od města miliony na dohrání sezony

Druholigový fotbalový klub SK Hradec Králové dostane do tří dnů od hradecké radnice finanční dotaci do výše 4,3 milionu korun na to, aby zaplatil dluhy, kvůli nimž mu hrozí odebrání licence Českomoravského fotbalového svazu. Vyplývá to ze smlouvy, kterou ve čtvrtek podepsal primátor Hradce Králové Otakar Divíšek.

Zastupitelé navrhli podpořit SK Hradec Králové, který se dostal do vážné finanční krize, již na svém lednovém zasedání. Město bylo ochotné podpořit fungování klubu, podmínkou však bylo, že se majitel klubu Jan Voda zaváže podpisem směnky. To však Voda odmítl s tím, že není schopen zaručit splacení této sumy.

Český basketbalista Welsch míří z Bostonu do Clevelandu

Jediný český zástupce v zámořské basketbalové NBA Jiří Welsch mění dres. Pětadvacetiletý křídelní hráč odchází podle internetového serveru Boston Herald z týmu Boston Celtics, kde působil od začátku minulé sezony, do Clevelandu za právo volby v prvním kole draftu v roce 2007.

Počasí:

Pátek má být oblačný, přechodně se částečně vyjasní, ojediněle může sněžit nebo se objeví sněhové přeháňky. Na severu zpočátku až zataženo a sněžení místy. Denní teploty -2 až +2 stupně Celsia.

24-02-2005