Denní souhrn zpráv Zprávy

25-02-2005

Škromach navrhl, jak z krize

Zatímco místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach už mluví o menšinové vládě sociální demokracie, šéf poslanecké frakce strany Michal Kraus si myslí, že současná koalice ještě má šanci na přežití. "Stále si myslím, že setrvání této koalice je z hlediska politického, ekonomického i z hlediska zdravého rozumu tím nejmenším zlem," řekl v pátek ČTK.

Reagoval tak na páteční slova vicepremiéra Škromacha, který hovořil o menšinové vládě ČSSD, která by podle něj mohla získat důvěru ve sněmovně spolu s návrhem zákona o majetkových přiznáních. "Ještě není potřeba stahovat kalhoty, brod není tak blízko, abychom teď říkali, co bude dělat menšinová vláda sociální demokracie," míní Kraus.

V koalici po několika hektických dnech, během nichž se stupňovala roztržka mezi lidovci a sociálními demokraty, zavládl v pátek relativní klid. Podle informací ČTK ale politici pokračují v neformálních konzultacích a hledají cestu ze slepé uličky. Kraus si myslí, že další koaliční schůzka bude spíš až po neděli, neočekává ani, že by se v sobotu scházelo předsednictvo ČSSD.

Škromach soudí, že případná menšinová vláda ČSSD by mohla žádost o důvěru ve sněmovně spojit s přijetím zákona o majetkových přiznáních. Ústava takový postup umožňuje. Kraus si ale myslí, že ČSSD by měla aktuálně klást důraz hlavně na nový zákon o střetu zájmů, který by zprůhlednil majetkové poměry politiků. O urychleném předložení této normy již v minulých dnech mluvil premiér Stanislav Gross (ČSSD). Právě nejasnosti kolem majetkových poměrů jeho rodiny koaliční krizi odstartovaly.

Kraus řekl, že zákon o střetu zájmů brzo dorazí do sněmovny. "Považuji za velmi důležité, jak k tomuto zákonu přistoupí ostatní strany," uvedl. Kritici majetkových poměrů premiéra pak podle něj budou moci v praxi dokázat, jak jim tato oblast leží na srdci. Nedomnívá se ale, že by kabinet měl spojit otázku důvěry se střetem zájmů. "Proč by tato koaliční vláda měla cokoli spojovat s hlasováním o důvěře, když jednou důvěru dostala?" dotázal se řečnicky. Řekl, že když mluví o koaliční vládě, myslí tím kabinet v čele s Grossem. Jeho odchod žádají lidovci.

Občanští demokraté již oznámili, že pokud Gross projde vládní krizí a složí kabinet na základě nynější koalice, vyvolají ve sněmovně hlasování o nedůvěře kabinetu. Zkusí kvůli tomu oslovit i komunisty. Předseda klubu KSČM Pavel Kováčik nechtěl spekulovat o tom, jak by komunisté hlasovali. "Situace se stále vyvíjí," řekl ČTK. Ani ODS a komunisté společně ale nemají ve sněmovně dost hlasů na to, aby sami dokázali prosadit vyslovení nedůvěry.

Klaus: Nejpřirozenějším řešením krize by byly předčasné volby

Prezident Václav Klaus považuje za nejpřirozenější řešení vládní krize předčasné volby. "Já si myslím, že musí být dohoda, to znamená dohodou zkrátit volební období," řekl v pátek prezident. Klaus již ve čtvrtek vyzval aktéry vládní krize, aby mu co nejrychleji navrhli řešení politického uspořádání do konce volebního období, případně aby mu předložili dohodu o vypsání předčasných voleb do Poslanecké sněmovny. V pátek uvedl, že cesta opakovaných pokusů sestavit vládu, která nezíská ve sněmovně důvěru, není možná. "To by byla opět věc, kdy bychom působili ve světě opravdu trochu panoptikálně," řekl prezident.

Druhou variantou řešení, kterou by si prezident uměl v krajním případě představit, je menšinová vláda, jež by se ale zavázala, že nebude přijímat žádná zásadní ideová rozhodnutí. "Kdyby vypukly povodně, to ať je nejrychlejší a nejlépe fungující vládou, ale že nebude pootáčet naší zemí doleva doprava ideově," uvedl prezident. I s touto variantou by podle něj museli souhlasit všichni zúčastnění.

Slovensko vyhostilo dvojici Čechů, kteří pálili americkou vlajku

Slovenská policie v pátek brzy ráno vyhostila ze země dvojici Čechů, které zadržela za pálení vlaječky Spojených států během čtvrtečního projevu George Bushe v centru Bratislavy. Oba Češi nesmí vstoupit na území Slovenska. Oznámila to v pátek mluvčí bratislavské policie Silvia Miháliková.

Policie zatkla na Hviezdoslavově náměstí dvojici Čechů a tři Slováky, kteří vykřikovali na Bushe hanlivé výrazy. Nikoho z nich ale úřady neobvinily z trestného činu, jejich vystupování ohodnotila jako přestupek. Jednomu z Čechů ale hrozí obvinění za držení marihuany, protože policisté u něj našli sáček se sušenou látkou, kterou poslali na výzkum.

Chřipková epidemie zasáhla již celou republiku kromě Prahy

Chřipková epidemie zasáhla v tomto týdnu již celou republiku kromě Prahy. Na 100 000 obyvatel v Česku onemocnělo 3040, nemocnost oproti předchozímu týdnu stoupla o 18,5 procenta. ČTK to řekla Marie Otavová z Národní referenční laboratoře pro chřipku.

Největší nárůst nemocnosti, o 65,3 procenta, zaznamenal kraj Moravskoslezský, kde chřipková onemocnění trápí 3907 ze 100 000 obyvatel. Více než třicetiprocentní zvýšení nemocnosti se projevilo v Karlovarském, Ústeckém a Olomouckém kraji, nemocnost poklesla na Vysočině, v kraji Libereckém a v Praze.

Komise: Tiscali se může účastnit privatizace Českého Telecomu

Italská firma Tiscali se může spolu s konsorciem PPF/J&T/InWay účastnit tendru na prodej 51tiprocentního podílu státu v Českém Telecomu. Rozhodla o tom meziresortní privatizační komise, ale doporučila, aby Tiscali, jako přímý konkurent Telecomu, měla jen omezený přístup k datům při hloubkové kontrole, sdělila ČTK mluvčí FNM Petra Krainová.

Konsorcium v čele s finančními investory PPF a J&T se spojilo s Tiscali poté, co vláda rozhodla, že si musí vedle malé telekomunikační firmy InWay najít jiného významnějšího partnera z oboru telekomunikací. Stejná podmínka platí i pro druhé finanční konsorcium Blackstone/CVC/Provident.

Podle podmínek privatizační komise musí mít takový partner za tři poslední roky výnosy z telekomunikační činnosti přesahující půl miliardy eur ročně a v konsorciu by měl získat podíl nejméně 20 procent, stejně jako na hlasovacích právech. Tiscali tyto podmínky splnila.

Češi patří podle studie mezi 13 procent nejbohatších lidí na světě

Přestože si občané České republiky občas stěžují na pomale rostoucí příjmy, ve srovnání s celým světem patří k bohatým. Čech s průměrnou mzdou 17 800 Kč patří mezi 13 procent nejbohatších lidí světa. To znamená, že 5,2 miliardy lidí po celém světě jsou na tom finančně hůře. Vyplývá to ze studií Světové banky a CIA, kterou zveřejnil internetový server Měšec.cz.

Náhled na to, kdo je chudý, se v Evropě a třetím světě liší. V Evropské unii se za chudého považuje každý, jehož příjem je pod 60 procenty průměrného platu v jeho zemi. Mezi Čechy jsou tak podle statistiků postiženi chudobou lidé s měsíčním příjem menším než 10 500 korun.

Obyvatelé EU s nízkými příjmy jsou však před pádem do skutečné chudoby obvykle ochráněni silným polštářem sociálních dávek. "Většina z nich má možnost svoji situaci zlepšit a mnoha z nich pohodlný život na sociálních dávkách vyhovuje. Evropští chudí jsou ve světovém měřítku střední třídou," uvedl analytik serveru Měšec.cz Petr Gola.

Skokan Janda získal na MS druhou medaili, tentokrát bronz

Český skokan na lyžích Jakub Janda obsadil v závodě mistrovství světa v Oberstdorfu na velkém můstku třetí místo a získal na šampionátu druhou medaili. Vyhrál Fin Janne Ahonen, druhý byl Nor Roar Ljökelsöy.

Záhrobská získala titul juniorské mistryně světa ve slalomu

Šárka Záhrobská se stala juniorskou mistryní světa ve slalomu. Dvacetiletá lyžařka napodobila v italské Bardonecchii den starý úspěch Filipa Trejbala, který rovněž ve slalomu získal historicky první české juniorské zlato ze sjezdového lyžování. O svém vítězství Záhrobská rozhodla až v druhém kole, po prvním dějství závodu byla druhá.

Záhrobská prožívá vynikající sezonu. Na nedávném světovém šampionátu dospělých získala v Santa Caterině pro české sjezdové lyžování vůbec první medaili, když ve slalomu dojela bronzová. Teď byla ve zmírněné konkurenci ve stejné disciplíně nejrychlejší.

Ale na vrchol vystoupila až po druhém kole. V tom prvním, které stavěl její otec a trenér, dojela druhá. Na vedoucí Rakušanku Kathrin Zettelovou ztrácela čtyři desetiny vteřiny, ale její soupeřce se na tvrdé, zmrzlé trati nevydařila druhá jízda. Talent českého lyžování naopak tradičně zajel druhou jízdu nejlépe ze všech a o 65 setin sekundy předstihl třetí Anu Jelušičovou z Chorvatska.

Lyžaři Koukal s Kožíškem získali na MS bronz ve sprintu dvojic

Čeští běžci na lyžích Martin Koukal s Dušanem Kožíškem získali bronz v premiérovém závodu ve sprintu dvojic volnou technikou na mistrovství světa. Z vítězství se v mužské i ženské kategorii radovala v Oberstdorfu družstva z Norska.

Mužské duo pro Českou republiku získalo překvapivě už třetí medaili na šampionátu a zkompletovalo pro výpravu sbírku cenných kovů. Koukal vybojoval medaili na druhém šampionátu za sebou, před dvěma lety ve Val di Fiemme se stal mistrem světa v závodu na 50 kilometrů. Pro jednadvacetiletého Kožíška je páteční výsledek největším úspěchem kariéry. "Mysleli jsme na šesté místo, ale tohle je krásné překvapení a jsem z toho velmi nadšený," radoval se nejmladší běžecký medailista dosavadního průběhu šampionátu. Koukal podobně jako ve Val di Fiemme uspěl ve svém posledním startu. "Je to více, než jsme očekávali. Dušan jel rychle jako vítr, já se moc neloudal a je z toho bronz," radoval se šestadvacetiletý Koukal. K úspěchu jim prý pomohl i hovězí steak, na který večer před závodem zašli.

Liga odstartuje na sedmi stadionech, v Drnovicích se nehraje

Fotbalová liga i přes nástrahy počasí startuje, ale bez zápasu Drnovice - Jablonec, který byl odložen kvůli přemrzlému terénu. V sobotu odpoledne se na pražském Strahově rozehraje duelem Slavia - Olomouc sedmnácté kolo soutěže, která skončí v polovině června. V ohrožení je i zápas Blšany - Zlín, ale tam se stav trávníku výrazně zlepšil.

Do Drnovic a Blšan v pátek sportovní šéf ligy Ivo Lubas poslal hlavní rozhodčí, aby zkontrolovali současný stav. Zatímco z jihu Moravy mu už krátce po poledni hlásil Petr Čecháček, že se hrát nedá, z Blšan dorazila od Tomáše Čuřína opačná zpráva: páteční slabá obleva stav hřiště výrazně zlepšila, a pokud nepřijde nic neočekávaného, hrát se bude - poprvé za umělého osvětlení.

Počasí

Oblačno, místy slabé sněžení, od severu zataženo a sněžit bude trvaleji. Teploty -2 až +2 stupně, na horách kolem -3.

25-02-2005