Denní souhrn zpráv Zprávy

12-02-2014

Žalobci hájí obvinění Nečase společenským významem, ODS nesouhlasí

Obvinění expremiéra Petra Nečase (ODS) z podplacení trojice exposlanců souvisí podle olomouckých žalobců s nutností zodpovědět zásadní otázku, zda mají poslanci vykonávat mandát v zájmu všeho lidu. ODS vývoj v případu ostře zkritizovala, obvinění Nečase je podle ní pokusem kriminalizovat politiku. Podle ODS vrchní státní zástupce v Olomouci Ivo Ištvan v případu prokázal absolutní neznalost ústavního práva a stal se kůdcem demokracie a ministryně spravedlnosti Helena Válková (ANO) by měla řešit jeho budoucnost. Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) uvedl, že vláda by do vyšetřování kauzy neměla zasahovat.

Policie Nečase viní z podplacení ve spojitosti s kauzou kolem bývalých poslanců ODS Petra Tluchoře, Ivana Fuksy a Marka Šnajdra. Nečas to odmítá, podle něj šlo o normální politické vyjednávání. Obvinění považuje za mstu za trestní oznámení na šéfa protimafiánského útvaru Roberta Šlachtu.

Ministr obrany Stropnický zastavil prodej kasáren v Karlíně za 600 milionů

Ministr obrany Martin Stropnický z hnutí ANO zastavil prodej kasáren v Karlíně společnosti Griva Art. Podle něj existuje podezření, že dvě firmy, které se zúčastnily soutěže, byly propojené a mohly se tak na nabídce domluvit. Kasárna měla za téměř 600 milionů korun získat manželka finančníka Pavla Tykače. Stropnický chce vyhlásit nový tendr a také vyvodit personální důsledky pro zodpovědné úředníky ministerstva. "My se kloníme v tuto chvíli k názoru, že soutěž vypíšeme znovu v dohledné době. Že ji vypíšeme tak, abychom se pod to mohli podepsat, aby byla co nejtransparentnější a aby ten výnos z toho byl co nejvyšší," uvedl Stropnický.

Brusel potvrdil, že Česko patří v čerpání peněz z eurofondů k nejhorším zemím

Evropská komise potvrdila, že Česko patří k vůbec nejhorším zemím z hlediska čerpání peněz z evropských fondů. Řekl to eurokomisař pro regionální politiku Johannes Hahn po schůzce s českou ministryní pro místní rozvoj Věrou Jourovou. Česko loni přišlo o 10 miliard korun, což je zdaleka nejvíce ze všech zemí EU. Ministryně Jourová zopakovala, že náprava situace v čerpání eurofondů je prioritou nové vlády. Uvedla, že finální verzi nové dohody o partnerství, která umožní čerpání peněz z evropských fondů v novém období, pošle ČR do Bruselu do 22. dubna. S eurokomisařem Hahnem se také Jourová dohodla na spolupráci, která by měla co nejvíce snížit hrozící ztráty z období minulého.

Loňská ztráta z evropských dotací bude na ministerstvu životního prostředí pět a půl miliardy korun

Ministr životního prostředí Richard Brabec (ANO) připustil, že ztráta v Operačním programu Životní prostředí (OP ŽP) za loňský rok bude zhruba 5,5 miliardy korun. Program je v čerpání evropských dotací nejhorší v Česku. Brabec dodal, že ministerstvo se bude při jednání s Evropskou komisí snažit zachránit další zhruba tři miliardy korun. Při horším scénáři by tak MŽP mohlo přijít celkem o devět miliard korun, které loni nestihlo vyčerpat. Další třináctimiliardová ztráta hrozí letos.

Lidé hodnotí prezidenta Zemana hůř než jeho dva předchůdce

Podle tří pětin Čechů a Češek prezident Miloš Zeman špatně dbá o důstojnost svého úřadu a nemá autoritu u občanů. Polovina lidí mu vytýká, že špatně reprezentuje Česko v cizině a negativně ovlivňuje politický život. Nynější hlava státu si tak vysloužila horší hodnocení než její dva předchůdci Václav Havel a Václav Klaus na konci jejich mandátů. Výrazně lepší než oni je Zeman v kontaktu s občany. Vyplývá to z lednového průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM), do něhož se zapojilo 1105 lidí nad 15 let.

Sobotka se bude na Slovensku věnovat Evropě i účtenkové loterii

Premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) předestře při čtvrteční návštěvě Slovenska spolu se svým tamním protějškem Robertem Ficem svou představu o budoucnosti Evropy. Setká se také s ministrem financí Peterem Kažimírem a předsedou slovenského Parlamentu Pavolem Paškou. Informoval o tom úřad vlády. Věnovat se spolu mají mimo jiné registračním pokladnám a účtenkové loterii, které již na Slovensku fungují. Návštěvu Slovenska zakončí setkáním s Paškou. Sobotka již dříve avizoval, že jeho první zahraniční cesta bude tradičně směřovat na Slovensko, nakonec se ale ještě předtím podíval do Maďarska, kde se na konci ledna zúčastnil mimořádného summitu zemí visegrádské čtyřky (V4) k situaci na Ukrajině. Návštěva Slovenska bude nicméně podle úřadu vlády jeho prvním oficiálním výjezdem.

Sněmovna podpořila návrh Úsvitu na omezení lichvy

Sněmovna podpořila v úvodním kole návrh hnutí Úsvit na omezení lichvy. Poslanci hnutí chtějí v novele zákona o spotřebitelském úvěru stanovit nejvyšší roční procentní sazbu nákladů u těchto úvěrů, takzvanou RPSN. Ve výborech se bude předloha pravděpodobně měnit. Pravice ji kritizovala, s návrhem na zamítnutí ani návrhem na vrácení normy autorům k dopracování ale neuspěla. Předkladatelé normu hájili a uváděli, že lichva se stala byznysem s lidskou chudobou. Naopak poslanci z řad ODS a TOP 09 a Starostů poukazovali na to, že úprava by některé klienty donutila vyhledávat šedý trh s úvěry. Úsvit navrhuje, aby u úvěrů do 15.000 korun představovala maximální RPSN nejvýše dvacetinásobek lombardní sazby platné k 1. lednu daného roku a směla by se pohybovat pouze mezi 25 a 100 procenty.

Změna jmenování profesorů bude čelit ve Sněmovně zamítnutí

Předloha bývalé úřednické vlády, podle níž by místo prezidenta jmenoval profesory předseda Senátu, bude čelit ve Sněmovně návrhu na zamítnutí. Prezident Miloš Zeman se chce pravomoci po loňských sporech kolem jmenování akademika Martina C. Putny vzdát. Někteří poslanci ale říkají, že hlava státu své povinnosti musí plnit. Případnou změnu připouštějí až po širší debatě. Sněmovna debatu o normě ve středu přerušila. Kriticky se k předloze vyslovili poslanci z řad hnutí ANO, TOP 09 a Starostů i ODS. Nový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD) řekl, že pokud Sněmovnou norma neprojde, bude muset jednat s vysokými školami a s prezidentem o tom, jak záležitost vyřešit.

Mládek má vypracovat plán, jak dostavět Temelín bez garancí

Ministr průmyslu a obchodu Jan Mládek (ČSSD) dostal za úkol udělat všechno pro to, aby dva bloky Jaderné elektrárny Temelín byly zahájeny a dostavěny bez státních garancí. O vypracování takového plánu ho požádal premiér Bohuslav Sobotka. Mládek to ekl na Žofínském fóru. Premiér minulý týden uvedl, že vláda nebude chtít poskytovat záruky za výkupní ceny elektřiny v souvislosti s dostavbou Temelína. Veřejnou zakázku na dostavbu Temelína vyhlásil ČEZ v srpnu 2009 za vlády úřednického kabinetu Jana Fischera.

Dienstbier: Zákaz adopcí homosexuály by měl posoudit Ústavní soud

Podle ministra pro lidská práva Jiřího Dienstbiera (ČSSD) by měl zákaz adopcí registrovanými partnery či partnerkami přezkoumat Ústavní soud. Nynější právní úpravu považuje za "naprosto absurdní" a neústavní. Řekl to v rozhovoru pro ČTK. Zákon registrovaným partnerům nedovoluje adoptovat dítě, svobodní gayové a lesby si ho osvojit můžou. Dienstbier míní, že politická debata o případném zrušení zákazu bude ale složitá.

ČSÚ: Lednová inflace se meziročně propadla na 0,2 procenta

Meziroční inflace se v lednu propadla na 0,2 procenta z prosincových 1,4 procenta, jde tak o nejnižší růst spotřebitelských cen od října 2009. Za poklesem je zejména zlevnění energií. Informoval o tom Český statistický úřad. Proti prosinci ceny stouply o 0,1 procenta, což je nejnižší meziměsíční přírůstek lednových cen od roku 1993. Údaje o meziroční inflaci odpovídají odhadům analytiků, podle kterých částečně ukážou, zda zahájení devizových intervencí bylo oprávněným krokem. ČNB zahájila intervence v listopadu mimo jiné kvůli obavám z deflace, což je pokles cen.

Singer: Údaje o inflaci potvrzují správnost intervencí

Nejnovější údaje o vývoji inflace potvrzují správnost rozhodnutí České národní banky (ČNB) oslabit intervencemi domácí měnu. Guvernér Miroslav Singer to řekl na konferenci v Ostravě, která je živě přenášena na stránkách ČNB. Uvedl, že v současnosti není zapotřebí politiku banky měnit a že kurz koruny nyní odpovídá dvouprocentnímu nárůstu cen, tedy inflačnímu cíli ČNB. Singer řekl, že nyní neočekává výraznější posílení kurzu koruny po ukončení devizových intervencí. "Údaje jsou v podstatě v souladu s naším očekáváním. Ukazují, že bez toho podzimního opatření by ekonomika v tuto chvíli mířila velmi hluboko do deflačního pásma. Současně ukazují, že žádné dramatické úhrnné cenové růsty se samozřejmě nekonají," řekl ČTK Singer.

ROP Severozápad schválil po pauze první dotaci, na obchvat Chebu

Regionální operační program (ROP) Severozápad schválil po téměř dvouleté přestávce první dotaci. Zhruba 333 milionů korun půjde na stavbu jihovýchodního obchvatu Chebu, který se měl stavět už před rokem, ale právě pozastavení ROP Severozápad kvůli policejnímu vyšetřování stavbu oddálilo. Novinářům to ekl předseda výboru regionální rady programu Petr Navrátil (ČSSD). Dokončení stavby, jejíž celkové náklady mají dosáhnout podle projektu 393 milionu korun, je plánováno na srpen příštího roku.

Na Jičínsku a Náchodsku vzniknou nová chráněná území

Veselský háj na Jičínsku a lokalita Dubno - Česká Skalice na Náchodsku se stanou dalšími zvláště chráněnými územími v Královéhradeckém kraji. Veselský háj by měl získat status přírodní památky, lokalita Dubno by měla být přírodní rezervací. Rozhodli o tom radní Královéhradeckého kraje. Obě lokality budou zahrnuty do soustavy významných evropských přírodních lokalit Natura 2000. ČTK to ekl Petr Vinklář z tiskového oddělení hejtmanství.

Olympiáda v Soči

Snowboardistka Šárka Pančochová nepostoupila do finále závodu v U-rampě na olympijských hrách v Soči. Česká freestylistka spadla v semifinále v obou jízdách a mezi šestici postupujících se nevešla. Celkově v Soči skončila šestnáctá, o dvě místa hůř než před čtyřmi lety ve Vancouveru.

Česká reprezentantka Klára Křížová skončila v olympijském sjezdu žen na 21. místě. Křižová si přála mít v cíli ztrátu pod dvě vteřiny, což se jí povedlo. Trať projela bez větších chyb a za vítězkami zaostala jen o 1,90 sekundy.

Dále ze sportu:

Tenistka Petra Kvitová při návratu na okruh WTA po krachu na Australian Open a nemoci zvládla v Dauhá obrovskou bitvu s Venus Williamsovou a zvítězila 6:2, 2:6 a 9:7 v tie-breaku třetí sady. Česká tenistka po dvouapůlhodinovém duelu postoupila do osmifinále, ve kterém se utká s krajankou Lucií Šafářovou. Do třetího kola prošla i Klára Zakopalová, která vyřadila devátou nasazenou Anu Ivanovičovou ze Srbska, vypadla naopak Karolína Plíšková.

Pražský mezinárodní maraton je tři měsíce před startem vyprodaný. Jubilejní 20. ročník se poběží 11. května a zúčastní se ho deset tisíc běžců. O naplnění kapacity s velkým předstihem a v rekordním čase informovali pořadatelé.

Počasí:

Ve čtvrtek bude v Česku zpočátku oblačno, postupně až zataženo, odpoledne a večer občas déšť, na horách sněžení. Teploty 4 až 8 stupňů Celsia.

12-02-2014