Denní souhrn zpráv Zprávy

28-03-2005

Gross půjde za Klausem - patrně ho chce informovat o sjezdu ČSSD

Prezident Václav Klaus se v úterý setká s premiérem a novým předsedou ČSSD Stanislavem Grossem. Klausův mluvčí Petr Hájek v pondělí řekl, že odpolední schůzka na Pražském hradě se koná na žádost premiéra. Hájek předpokládá, že Gross chce Klause informovat o výsledcích víkendového sjezdu. Na něm se Gross stal šéfem nejsilnější vládní strany. Podle vládní mluvčí Věry Duškové schůzka obou politiků souvisí s dalším vývojem na politické scéně po sjezdu. Více informací neměla k dispozici, neboť je podle ní premiér kvůli úmrtí tchána v současné době nedostupný. Podle mluvčí ČSSD Lucie Orgoníkové Gross půjde na Hrad spíše jako premiér než jako nově zvolený šéf sociálních demokratů. Hájek už v neděli uvedl, že Klaus čeká, že mu strany vládní koalice dají v co nejkratší době najevo, jaké budou jejich další kroky. Zajímá ho také, zda většinová vláda v současné koaliční podobě nadále potrvá.

Špičky koaličních stran mohou začít řešit vládní krizi v úterý

Koaliční krizí ve vládě by se špičky vládních stran mohly zabývat už v úterý ráno, kdy se sejdou na svém pravidelném jednání. Podle neoficiálních informací ČTK začnou zástupci ČSSD, KDU-ČSL a Unie svobody jednat v 08:30 na úřadu vlády. Sejdou se poprvé poté, co víkendový sjezd ČSSD vynesl premiéra Stanislava Grosse do čela této strany. Nad osudem vlády se nyní vznáší otazník, neboť lidovci naznačovali, že v ní nemusejí setrvat za každou cenu. Důvodem jsou Grossovy majetkové kauzy. Podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala je pravděpodobné, že lidovci budou muset svolat Celostátní konferenci, která rozhodne, zda strana vystoupí z vládní koalice. Lidovci už předtím dávali najevo, že trvají na odchodu Grosse z čela vlády, pokud má KDU- ČSL setrvat v kabinetu do konce řádného volebního období.

Šéf lidovců Miroslav Kalousek sociálním demokratům o víkendu řekl, že jeho strana má zájem spolupracovat s ČSSD do konce volebního období v příštím roce, avšak zároveň připoustil, že to možná nebude možné. Sociální demokraté a lidovci podle něj nemají stejný názor na odpovědnost politiků. Předsednictvo lidovců už před týdnem dostalo za úkol vyjednat s novým vedením ČSSD takové změny koaliční smlouvy, které ukončí vládní krizi. Nejmenší unionisté mají zájem na trvání současné vlády a nechtějí ji opustit. Nepodpoří ji však, pokud by se opírala o důvěru komunistů. Předseda hlavní opoziční strany Mirek Topolánek (ODS) předpokládá, že lidovci vládu opustí. "Podle toho, co řekli, by z té vlády odejít měli," řekl Topolánek novinářům. ODS chce v úterý ve sněmovně iniciovat hlasování o nedůvěře vládě. Topolánek doufá, že by lidovci hlasovali proti vládě.

Sjezd ČSSD podle Kasala dál snížil možnost dohody v koalici

Po víkendovém sjezdu ČSSD je podle místopředsedy KDU-ČSL Jana Kasala pravděpodobné, že lidovci budou muset svolat Celostátní konferenci, která rozhodne, zda strana vystoupí z vládní koalice. "Vzhledem k usnesení, které sociálním demokratům zakazuje předčasné volby, a vzhledem, k tomu, že uslyšíme, že vládu bude dál vést Stanislav Gross, je to dost pravděpodobné," řekl ČTK. Gross v pořadu České televize Otázky Václava Moravce zopakoval, že rezignovat nehodlá, nechce ani žádat sněmovnu o vyslovení důvěry. "Míček je na jejich straně," uvedl Gross na adresu lidovců s tím, že sociální demokraté sami žádná vnitrokoaliční jednání nevyvolají. Na žádost lidovců jsou ochotni se sejít, to ale podle Grosse neznamená, že se vládní strany "dohodnou". Později v souvislosti s úvahami o setrvání Zdeňka Škromacha (ČSSD) ve vládě jako vicepremiéra vedle Bohuslava Sobotky řekl, že by se jedno vicepremiérské křeslo mohlo uvolnit. To by se mohlo týkat ministra dopravy Milana Šimonovského, který patří ke třem lidovcům, o jejichž setrvání ve vládě rozhodnou koaliční jednání a Celostátní konference KDU-ČSL. Delegáti sjezdu podle Kasala novému vedení ČSSD "zúžili manévrovací prostor" a ztížili vyjednávání. Sjezd zvolil do čela ČSSD Grosse a jeho prvním místopředsedou Sobotku, oba patří k liberálnějšímu křídlu strany. Usnesení, podle kterého sociální demokraté nesmějí přistoupit na návrh zkrátit volební období, nepřímo znamená, že nové vedení strany bude muset hledat podporu u komunistů.

De Wael: Krize v ČR svědčí především o neprofesionalitě politiků

Po tom, co Stanislav Gross předvedl v minulých týdnech, by bývalo normální předsedu ČSSD a premiéra vyměnit. Na druhé straně není pro vládnoucí politickou stranu snadné takový krok udělat, tím spíš, že by to bylo potřetí a nemá z čeho vybírat, soudí belgický politolog Jean-Michel De Wael, který přednáší střední Evropu na Svobodné bruselské univerzitě. "Otázka je, co je horší - potrestat Grosse a vystavit se další improvizaci, nebo ho nechat být s poškozenou pověstí. Řekl bych, že strana je tak jako tak v pasti a nemůže udělat nic, co by ji zachránilo," řekl De Wael ČTK. Jak Grossovo chování, tak neschopnost strany ho kvalitně vystřídat, podle něj svědčí o "značném amatérismu české politické elity a naprostém nedostatku talentovaných politiků v ní". Upozornil, že v okolních zemích prožívají politické strany také skandály, ty jsou však zvládány politicky daleko profesionálněji. "To, co předvedl Gross s bytem a manželkou, by neobstálo ani jako scénář pro film třetí kategorie. Je to až neuvěřitelné. Česká scéna začíná být politickým neuměním proslulá."

Když ČSSD neprosadí obecné referendum, navrhne speciální zákon

V případě, že se sociálním demokratům nepovede neprosadit v parlamentu obecný zákon o referendu, připraví speciální jednorázový zákon o všelidovém hlasování k euroústavě. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce to bez bližších podrobností uvedl premiér a předseda ČSSD Stanislav Gross. Sociální demokraté tak nebudou brát ohled na návrh ODS, který v uplynulém týdnu schválil Senát. Všelidové hlasování bez podmínky účasti alespoň poloviny voličů pro platnost referenda a mimo termín voleb do sněmovny pomohla občanským demokratům schválit většina lidovců a komunisté. Předseda ODS Mirek Topolánek v pořadu uvedl, že návrh se tak stal kompromisem. Gross to tak necítí. Návrh nyní dostane k posouzení Poslanecká sněmovna, která minulý týden v prvním čtení podpořila vládní ústavní zákon o obecném referendu.

Topolánek: Telecom by se měl prodat přes kapitálový trh

Státní podíl v Českém Telecomu by se měl podle předsedy opoziční ODS Mirka Topolánka privatizovat přes kapitálový trh. Vláda se však podle něj o způsobu prodeje společnosti s opozicí nebaví. Současná snaha premiéra Stanislava Grosse urychlit prodej Telecomu svědčí o nesoudržnosti vládní koalice, řekl Topolánek novinářům po skončení televizního pořadu Otázky Václava Moravce. "Já se domnívám, že to je firma, která by měla být privatizována přes kapitálový trh, ale nikdy jsme na to neměli vliv," řekl Topolánek s tím, že vláda ani neodpovídá na interpelace ODS. Na všech ministerstvech podle něj "probíhají horečnaté práce na tom, dokončit řadu výběrových řízení, které se týkají třeba jen informačních systémů tak, kdyby vláda padla, aby to tato vláda ještě stihla". Premiér Gross na víkendovém sjezdu ČSSD uvedl, že by měla vláda o prodeji Telecomu rozhodnout co nejrychleji, a to zřejmě ještě před parlamentním hlasováním o nedůvěře kabinetu. To chce ODS tento týden iniciovat ve sněmovně. Za klíčové Gross považuje, aby mezi zveřejněním nabídnutých cen a rozhodnutím vlády nebyla moc dlouhá doba. Uzávěrka pro podávání závazných nabídek je v úterý.

Profesor, který získal azyl v ČR, je stále držen v Ázerbájdžánu

Už přes dva měsíce zadržuje Ázerbájdžán profesora Sadaje Nazarova, který odtud pochází, ale v České republice získal politický azyl. Nazarov byl v lednu zatčen při návštěvě Ázerbájdžánu. Tamní úřady ho sice později propustily z vězení, ale nevrátily mu pas, takže se nemůže vrátit do České republiky. ČTK to řekl profesorův syn Elšan. Osmapadesátiletý Nazarov byl zadržen při návštěvě své vlasti, kde nyní čelí obvinění z vlastizrady a je vyšetřován. Nazarov jel navštívit nemocného otce, i když ho české úřady před cestou varovaly. V minulosti profesor působil v minulosti jako poradce bývalého ázerbájdžánského premiéra Sureta Husejnova. V roce 1994 kvůli pronásledování režimem prezidenta Hejdara Alijeva vlast opustil. O tři roky později získal v ČR azyl. "Česká diplomacie zkouší různé cesty. Zatím se však otec vrátit nemůže," řekl ČTK profesorův syn Elšan, který žije v Praze. Mluvčí českého ministerstva zahraničí Vít Kolář potvrdil, že Nazarov je stále v Ázerbájdžánu. Čeští diplomaté i mezinárodní organizace od počátku usilují o to, aby se muž vrátil do Prahy. Zatím se pouze podařilo dostat Nazarova z vězení.

Čeští lékaři zachránili život srílanského chlapečka

Malý zázrak se v pondělí podařil českým lékařům z mobilní pediatrické jednotky organizace Hand for Help, která už třetí měsíc na Srí Lance pomáhá obětem cunami. Při pravidelném výjezdu do jednoho z táborů pro oběti se jen díky jejich rychlému zásahu podařilo zachránit život rok a půl starého chlapce, který vypil petrolej do lampy. Dinus Subhavana by s největší pravděpodobností zemřel během několika minut, kdyby mu lékaři v improvizovaných podmínkách bleskově nevyprázdnili žaludek a nezajistili jeho převoz do nemocnice Matara. O hodinu později okatý chlapeček, který téměř kolaboval, už když ho matka donesla lékařům v náručí, pod kyslíkovou maskou v Mataře pravidelně dýchal a zvědavě se rozhlížel kolem sebe. Personál nemocnice vítal lékaře širokými úsměvy už od vrátnice.

Za zázrak ostatně obyvatelé jižní části Srí Lanky považují už samotnou skutečnost, že čeští lékaři působící ve městě Galle tu v místních, velmi složitých podmínkách v rekordním čase vydupali ze země fungující polní nemocnici. Především ale to, že jezdí za nimi do městeček a táborů, kde je nejvíce potřebují. "Je to skvělé, opravdu úžasné, nikdo jiný tady takhle nepůsobí, nejsou tu Angličani, Francouzi, ale jenom Češi," říká pan Sumasidasa, který profesionálnímu zákroku lékařů v Kottegodě přihlížel. "Než sem přijeli a začali za námi jezdit, ani jsem netušil, že nějaká Česká republika existuje," dodává.

Vojenská policie možná bude mít v budoucnu více pravomocí

Vojenská policie by mohla mít v budoucnu více pravomocí. Například by chránila ministra obrany a zřejmě by zajišťovala i ochranu českých představitelů v zahraničí, kde má Česko své vojenské mise. Za nouzového stavu by také získala práva a povinnosti republikové policie. Předpokládá to novelizace zákona, kterou chce ve středu předložit vládě ministr obrany Karel Kühnl (US-DEU). Rozšíření pravomocí ministerstvo navrhuje kvůli možnému teroristickému nebezpečí a také po zkušenostech z povodní před třemi lety, kdy například někteří lidé odmítli prokázat vojenským policistům svou totožnost a museli být předáni republikové policii, píše se v informačním materiálu k novele zákona. Vojenští policisté by posílili své pravomoci také při dohledu nad provozem armádních dopravních prostředků. Současná nedostatečná oprávnění jim podle předkládaného materiálu prakticky znemožňují tento úkol plnit. Týká se to zejména vztahu k civilistům, kteří řídí ve vojenských prostorech.

Šéf AK: Nevyřešený přebytek obilí může přijít rolníky na mld. Kč

Miliardové ztráty mohou zemědělcům vzniknout z neprodaných přebytků obilí z loňské sklizně, pokud se jejich odbyt nepodaří co nejrychleji vyřešit, řekl ČTK prezident Agrární komory Jan Veleba. Na více než dvě miliardy korun se dá podle něj odhadnout ztráta z obilí, které hrozí zůstat ve skladech navzdory všem opatřením na pomoc odbytu. Přetrvá-li přebytek do sklizně, srazí i ceny nové úrody a problém se přesune do dalšího roku. I po nákupu Státního zemědělského intervenčního fondu, předpokládaných vývozech a tendru, v němž odebere část produkce Evropská unie, zůstane podle odhadů v tuzemsku přebytek zhruba 500 až 800.000 tun obilí. "Problém podle mého názoru přesáhl resort zemědělství a měla by se jím zabývat vláda," uvedl Veleba. Uvolnění peněz z vládní rezervy by podle něj umožnilo financovat dopravu do přístavů, například v Německu či Polsku. Odtud by již byl možný prodej do států mimo EU. Dopravní náklady 900 korun za tunu zatím takové řešení znemožňují, uvedl Veleba. Prodej v jiných evropských zemích ztěžuje to, že nadúroda byla v podstatě v celé unii.

Nova: ČOI prověřuje síť obchodů s optikou Eiffel Optic

Česká obchodní inspekce prověřuje firmu Eiffel Optic, která ve své síti obchodů s optikou zřejmě uvádí klamavou reklamu. Televize Nova uvedla, že firma láká zákazníky na slevu ve výši 50 procent; sleva je ale podle inspektorů zavádějící a netýká se zdaleka všech skel. Firmě proto hrozí až milionová pokuta. Inspektorka navštívila jeden z obchodů a žádala skla do přinesených obrouček. Od prodavačky se ale dozvěděla, že v tomto případě sleva neplatí. Inspektorka následně uvedla, že si obroučky koupí, ale dostala slevu jen třicet procent. Prodejce čeká správní řízení a případná pokuta, neboť láká lidi ve výloze na nabídku, kterou není schopen splnit, uvedla Nova.

Zákon o léku má umožnit prodej přes internet a slepecké značení

Prodej léků přes internet a lékové krabičky označené slepeckým písmem, to jsou dvě z řady novinek, jež obsahuje zákon o léku, který připravuje ministryně zdravotnictví Milada Emmerová. Ministerstvo předpokládá, že zákon bude platit od listopadu. Výrobci by podle něj měli ověřovat srozumitelnost příbalových informací speciálním testem a také dokládat dopad užívání léků na životní prostředí. "Zvýší se tak dostupnost léků pro občany a to je dobře. Na druhou stranu chceme upozornit na rizika, která by zákon mohl přinést," řekl ČTK výkonný ředitel České asociace farmaceutických firem (ČAFF) Lumír Kroček. Propagace a prodej léků přes internet jsou nyní v Česku zakázány. Firmy by v zásilkovém prodeji musely zajistit dohled nad tím, aby lék nebyl vystaven výkyvům teplot a lahvičky se nerozbily. "Řadu věcí by musela řešit vyhláška," podotkl Kroček.

Češi se zlevnění poplatků u bank zřejmě v dohledné době nedočkají

Češi se zlevnění bankovních poplatků, které patří k nejvyšším v Evropské unii, v dohledné době zřejmě nedočkají. Lidé se však po zdražování ze začátku roku dalšího zvyšování cen patrně obávat nemusejí. Zástupci bank, které ČTK oslovila, potvrdili, že změnu bankovních poplatků v nejbližší době nechystají. Stejný názor mají i ekonomičtí experti. Ve snížení poplatků brání podle analytičky Markéty Šichtařové z Next Finance nízké úroky a malý český trh s velkým množstvím bank. "Konkurenční boj se u našich bank vede hlavně prostřednictvím úrokových sazeb a nikoli prostřednictvím bankovních poplatků. A tak banky vytvářejí zisky daleko více z poplatků než z úrokových marží v porovnání s běžným stavem v eurozóně," vysvětlila. V několika dalších měsících zůstanou podle ní poplatky zhruba na současné úrovni. Mluvčí ČSOB Milan Tománek se domnívá, že zlevnění poplatků může přijít ve chvíli, kdy klienti začnou využívat produktů s vyšší přidanou hodnotou. "Tento trend bude navázán na vývoj ekonomiky, a tedy bohatství obyvatel," dodal. ČSOB si nyní za správu nejběžnějšího osobního účtu účtuje 50 korun měsíčně. V ceně je zahrnuta správa účtu, ovládání přes mobilní telefon i přes internet a bankovní karta. Za výběr z bankomatu ČSOB klienti zaplatí pět korun, za výběr z bankomatu jiné banky 25 korun.

Velikonoce v Praze oslavují turisté, Pražané odjeli do přírody

Pražské ulice zely o velikonočním pondělí prázdnotou, Pražané odjeli do přírody. Živo bylo jen na pěších zónách: na velikonočních trzích na Staroměstském náměstí byl nával turistů, dost jich bylo i na Václavském náměstí. Na Národní třídě mával "žílou" podroušený mladík a volal "Hody, hody, doprovody, dajte vejce malovaný", nic ale nedostal. Zato dva školáci s "tatary" si nesli košík s výslužkou. Zbylo i na holuby, na chodníku zobali perníkové drobky. Městem se potulovaly skupinky turistů, někteří s pomlázkami. Většinou to byli Italové, Němci, Britové a Japonci. Aby se průvodkyním výpravy neztratily, vybavily se místo deštníku větvičkou zlatého deště.

Samice jaguára napadla a zranila v ostravské zoo ošetřovatelku

Ošetřovatelku ostravské zoo napadla a zranila v neděli samice jaguára. "Žena skončila v nemocnici. Má od drápů poraněnou hlavu a ruce. Zranění ale nejsou nebezpečná," řekl ČTK mluvčí zoologické zahrady Stanislav Derlich. Samice ošetřovatelku napadla během pravidelného přepouštění zvířat z vnitřního do venkovního výběhu. "Pravděpodobnou příčinou byla nepozornost ošetřovatelky, která otevřela jiná dvířka než měla. Díky duchaplnému zásahu kolegů se jí podařilo uniknout do vedlejší klece," řekl mluvčí. Dodal, že šelma byla po celou dobu zajištěna v manipulačním prostoru pavilonu, který je zabezpečen bezpečnostními mřížemi. "Z tohoto důvodu nehrozil ani chvíli únik zvířete mimo pavilon. K celé události došlo ještě před otevřením zoo pro návštěvníky a pavilon šelem byl po celou dobu uzavřen," vysvětlil s tím, že jaguára se ošetřovatelům podařilo nalákat do prázdné klece a uspat.

Na Rakovnicku se zřítilo malé letadlo, dva lidé zahynuli

U obce Drahouš na Rakovnicku se v neděli zřítilo ultralehké letadlo. V troskách stroje zahynuli dva lidé, údajně manželský pár z Prahy. ČTK o tom informovala mluvčí středočeské záchranné služby Tereza Janečková. Neštěstí se podle ní odehrálo po 16:00. Letadlo po pádu skončilo v poli. "Pod troskami letadla byla nalezena dvě značně ohořelá těla," uvedla mluvčí záchranky. Dodala, že jednou z obětí je čtyřiatřicetiletá žena. Policie uvedla, že druhou obětí je muž, ročník 1957. Inspektor Radomír Havíř z Ústavu pro odborně technické zjišťování příčin leteckých nehod řekl v 20:30 ČTK, že příčina havárie je dosud nejasná a její vyšetřování potrvá zřejmě minimálně týden. Vyloučil ale předem, že by neštěstí mohla způsobit mlha nebo střetnutí s elektrickými dráty. Poopravil také původní informaci policie, že letadlo bylo nalezeno pod vedením vysokého napětí.

V jižních a západních Čechách budou opět stoupat hladiny řek

V Jihočeském a Plzeňském kraji budou opět stoupat hladiny řek. Kvůli pokračujícímu tání sněhu a očekávaným srážkám mohou na některých tocích platit první a výjimečně i druhý povodňový stupeň. Výstraha platí do úterních 22:00, informoval ČTK Český hydrometeorologický ústav. Hladiny řek jsou na většině území dosud zvýšené. Stupně povodňové aktivity přetrvávají na dolním Labi, Lužnici, Sázavě, Moravě a Svratce. Při denním kolísání vystupují na úroveň prvního stupně horské a podhorské toky v povodí horního Labe. Na jihozápad od území ČR se podle meteorologů udržuje frontální rozhraní, které bude až do středy ovlivňovat zejména jižní a západní oblasti republiky. Do úterního rána se v nich budou vyskytovat občasné dešťové srážky s úhrnem do deseti, ojediněle 15 milimetrů. Obdobné množství srážek naprší na jihozápadě i během dalších 24 hodin, tedy do středečního rána.

Na japonského prince čeká v českém pavilonu na Expo 2005 dárek

Na japonského korunního prince Naruhita čeká v českém pavilonu na světové výstavě Expo 2005 dárek. Jedná se o skleněný artefakt pod názvem Nevěstin stolec, který vyšel z dílny slavné české dvojice sklářů Stanislav Libenský a Jaroslava Brychtová. Plastiku, která při různém nasvícení mění barvu, chtěli Češi princi jako čestnému prezidentu výstavy předat už minulý týden při jejím otevření. Nenašel se ale vhodný okamžik. Takže čeští organizátoři musí hledat jinou příležitost, řekla ČTK mluvčí české expozice Martina Hončiková. Libenský a Brychtová patří k nejvýznamnějším českým umělcům 20. století tvořících se sklem. České ateliérové sklo je v Japonsku oblíbeným artiklem a za éru posledních desetiletí si vybudovalo pevnou pozici. Důkazem toho jsou úspěchy českých sklářů na Expo v roce 1970 v Ósace, četné autorské výstavy i lektorské působení předních českých sklářů v japonských sklářských školách.

Havlovy hry v newyorském divadelním studiu; autor přijíždí do USA

Tři jednoaktovky dramatika a bývalého českého prezidenta Václava Havla uvádí od konce března do začátku dubna newyorský divadelní soubor The Endeavor Theater ve spolupráci s Českým centrem v New Yorku. Pro 11 představení ve studiu Divadla Johna Housemana na newyorské 42. ulici zvolil mladý profesionální soubor hry Audience, Vernisáž a Protest, které prokládá živé vystoupení rockové kapely Devola. Jednoaktovka Protest z roku 1978 je na americkém jevišti uváděna vůbec poprvé. "Pokládali bychom si za čest, kdyby se Václav Havel na nás přišel podívat," řekl při premiéře ČTK producent souboru a jeden z herců Isaak Scranton. Autor sice přijíždí ve čtvrtek na studijní pobyt do Washingtonu, představení v New Yorku, která končí tento pátek, ovšem pravděpodobně nestihne. Během zhruba dvou měsíců se Havel hodlá věnovat především práci v knihovně Kongresu Spojených států. Při cestě do USA ho bude doprovázet manželka Dagmar.

Kryštof a The Ecstasy of Saint Theresa zahráli v Divadle Kolowrat

Kmenoví herci činohry Národního divadla Richard Krajčo a Kateřina Winterová se v neděli se svými kapelami představili pražským divákům. Během koncertu v komorním prostředí Divadla Kolowrat společně zahráli v netradičním pojetí známé skladby obou skupin, ostravského Kryštofa i pražské The Ecstasy of Saint Theresa. Před vyprodaným sálem představili muzikanti v hodinovém setu nazvaném Hudební kolowrátek písně, ve kterých využívali stylů obou souborů. Anglicky zpívané písně skupiny The Ecstasy of Saint Theresa, které často podbarvovaly smyčky elektronických samplů, se střídaly s převážně akusticky hranými skladbami populárního Kryštofa. Příjemný hudební dialog vrcholil při skladbách, do kterých se zapojili společně oba zpěváci. Do písně ostravské skupiny Pohádkách si hudebníci vypůjčili refrén známé skladby Richarda Müllera Po schodoch. Winterová zazpívala například cover verzi písně Perfect Needle od britských Telescopes, do které se Krajčo neváhal zapojit i melodií ze svého mobilního telefonu.

Finálovou dvanáctku SuperStar doplnili Peterková a Foret

Po nedělním večeru, kdy osm semifinalistů soutěže Česko hledá SuperStar dostalo od poroty možnost využít druhou šanci na postup do finále, jsou známa jména všech dvanácti finalistů. Nejvíce diváckých hlasů od diváků televize Nova do finále posunulo Kristýnu Peterkovou; získala celkem 28 procent hlasů. Díky "divoké kartě" od poroty se posledním dvanáctým finalistou SuperStar stal Michael Foret. Soutěžící zazpívali za doprovodu klavíru stejnou píseň, kterou si vybrali již pro své první semifinálové vystoupení. Dvacetiletá studentka policejní akademie v Praze Kristýna Peterková bodovala s písní Fill Me Up od Lindy Perryové. "Já vás obviňuju z toho, že máte talent, obviňuju vás veřejně z toho, že máte velkou suverenitu a vůbec nejvíc vás obviňuju z toho, že máte krásný výraz. Doufám, že až předstoupíte před soud diváků, že vás pěkně odsoudí a pošle vás vykonávat veřejně prospěšné práce do finále," zhodnotil její výkon předseda poroty, textař a podnikatel Michal Horáček. Osmnáctiletý student obchodní akademie z Prostějova Michael Foret si získal porotu díky provedení písně Eltona Johna Something About The Way You Look Tonight.

Tenista Novák prošel v Miami bez boje do osmifinále

Tenista Jiří Novák postoupil bez boje do osmifinále turnaje v Miami. Dvanáctý nasazený Španěl Tommy Robredo k utkání třetího kola s českým hráčem nenastoupil, takže Novák ušetřil síly na další zápas, v němž ho čeká Švéd Thomas Johansson. Ten naopak svedl třísetovou bitvu s turnajovou pětkou Carlosem Moyou, v níž udolal Španěla po více než dvou hodinách. Z nejvýše nasazených hráčů v neděli opustil soutěž také Argentinec David Nalbandian, turnajová osmička, když nestačil na španělského tenistu Davida Ferrera.

Cyklisté Lazar s Bláhou skončili na MS šestí v bodovacím závodu dvojic

Nejlepší výsledek pro české barvy na světovém šampionátu v dráhové cyklistice v Los Angeles vybojovali v závěrečném dnu Petr Lazar s Martinem Bláhou. V bodovacím závodu dvojic skončili na šestém místě, z prvenství se radovali Britové Mark Cavendish s Robertem Haylesem. Zbývající zlaté medaile vybojovali ve sprintu Rene Wolff z Německa, ve scratchi Ruska Olga Sljusarevová a v keirinu Clara Sanchezová z Francie. Cavendish s Haylesem jako jediní v poli osmnácti dvojic dokázali získat v závodu na 50 kilometrů kolo náskoku. Výtečnou formu nizozemských cyklistů na letošním šampionátu potvrdili druhým místem Robert Slippens a Danny Stam, bronz vybojovali Matthew Gilmore a Iljo Keisse z Belgie. Lazarovi s Bláhou, kteří zvítězili v celkovém hodnocení Světového poháru, tak útok na vytouženou medaili nevyšel.

Počasí

V úterý bude zataženo až oblačno, v jihozápadních Čechách s přeháňkami. K ránu se místy vytvoří mlhy. Noční teploty 6 až 3, na severovýchodě kolem jednoho stupně. Denní maxima 9 až 13 stupňů, na horách kolem 7.

28-03-2005