Denní souhrn zpráv Zprávy

01-03-2004

Vláda má sněmovně vysvětlovat, jak vybírá lidi do EU

Vláda by v úterý měla sněmovně vysvětlovat, jak vybírá kandidáty do orgánů Evropské unie. Schůzi, kde o tom má premiér Vladimír Špidla (ČSSD) poslance informovat, vyvolala ODS. Vláda minulý týden rozhodla o tom, že kandidátem České republiky do Evropské komise bude dosavadní velvyslanec při EU Pavel Telička. Kabinet ho vybral jen několik dní poté, co se nominace vzdal poslanec ČSSD Miloš Kužvart. S Teličkovou kandidaturou nesouhlasí ODS a KDU-ČSL. Občanští demokraté mu vyčítají předlistopadové členství v KSČ, vyjednané podmínky členství v EU i to, že jako úředník a diplomat nemá v České republice politické zázemí. Telička uvedl, že svou minulost v KSČ nikdy netajil a že o výsledcích vyjednávání s Bruselem pravidelně informoval příslušné parlamentní výbory a nezaznamenal tehdy zásadní výtky. Teličkovo někdejší členství v komunistické straně vadí i koaličním lidovcům. KDU-ČSL a ODS žádají, aby byl komisařem po dočasné šestiměsíční období a aby jej na podzim, kdy vznikne nová komise, nahradil někdo jiný. Telička řekl, že kabinet ho jmenoval až do roku 2009, a z toho vychází při přípravě na své budoucí angažmá. Místopředseda ODS Jan Zahradil již minulý týden v této souvislosti vládu kritizoval a hovořil o "trafice" v Evropské investiční bance (EIB) pro bývalého předsedu US-DEU Ivana Pilipa. Lidové noviny (LN) 14. února uvedly, že funkci viceprezidenta EIB by mohl získat právě Pilip, o lidoveckém hejtmanovi kraje Vysočina Františku Dohnalovi se podle listu hovoří jako o možném kandidátovi na generálního ředitele v Evropské komisi. Bylo to ale ještě v době, kdy byl kandidátem na komisaře Kužvart.

Pašeráci heroinu z Thajska stanou v úterý před soudem

Ostře sledovaná kauza dvou českých pašeráků heroinu z Thajska se měsíc a půl po jejich příletu do vlasti dostává před soud. Obvodní soud pro Prahu 6 má potvrdit rozsudky, které nad oběma muži vynesla thajská justice. Emil Novotný by měl ve vězení strávit ještě 34 let, Radku Hanykovicsovi zbývá 17 let. Soud zároveň rozhodne o typu věznice, kam budou umístěni, a každému nařídí zaplacení 100.000 korun za transport z Thajska. Tehdy devatenáctiletého Novotného se 4,2 kilogramu heroinu zatkla policie na letišti v Bangkoku v březnu 1995. Thajské soudy mu vyměřily 50 let vězení, královská amnestie trest zkrátila o sedm a půl roku. Rok nato dostal 50 let i tehdy sedmadvacetiletý Hanykovics, kterého policie zadržela se 2,4 kilogramu heroinu. Královské rozhodnutí mu trest snížilo o 25 let. Vydání pašeráků umožnila česko-thajská smlouva o vzájemném předávání vězňů. Problém byl ale s výší trestů, české právo za drogové trestné činy ukládá maximálně patnáctileté vězení. Nejvyšší soud proto vynesl precedentní rozhodnutí, podle něhož má mezinárodní úmluva přednost. V české věznici si proto bude vůbec poprvé někdo odpykávat za pašování drog tak vysoké tresty. Vězni byli po příletu z Asie nejprve převezeni k obvodnímu soudu pro Prahu 6, který rozhodl o jejich vzetí do vazby. Potom se museli podrobit lékařské prohlídce v brněnské vězeňské nemocnici. Žádné vážnější zdravotní komplikace neodhalila. Nyní jsou oba muži v pankrácké vazební věznici.

Špidla má stále program upravený tak, aby měl víc času na oddech

Premiér Vladimír Špidla bude mít i tento týden pracovní program přizpůsobený tomu, aby měl více času na odpočinek a spánek. Omezil především večerní a víkendové aktivity, řekla mluvčí vlády Anna Veverková. Předseda vlády a ČSSD v sobotu podstoupil vyšetření srdce v pražském Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM), které neodhalilo žádné větší problémy. "Program je stále trochu upravený, zvlášť víkendy má volnější," uvedla Veverková. Špidla tak například pracuje v sobotu dopoledne, pak má program zase až v neděli odpoledne. Mezitím má čas na oddech a relaxaci. Špidla má méně hektický program od pátku 20. února, kdy zkolaboval ve sněmovně. Měl nízký tlak, doplatil na přepracování a únavu. Lékaři mu po vyšetření ve střešovické nemocnici doporučili zvolnit enormní pracovní tempo a více odpočívat. O víkendu odborníci z IKEM zjišťovali, zda příčinou premiérova kolapsu ještě není něco vážnějšího než stres z přepracování. Speciální vyšetření na kardiologii podle dnešního tisku neodhalilo žádné větší problémy. Premiér běhá pravidelně po ránu a zúčastňuje se i závodů veteránů. Tento víkend měl vyběhnout na trať silničního závodu Rohálovská desítka na Kroměřížsku, kvůli rekonvalescenci ale nakonec jen rozdával ceny vítězům. I tak se Špidla nevzdává myšlenky, že by již tento měsíc mohl běžet půlmaraton. Jeho zatím nesplněným snem je zaběhnout si celý maraton, tedy přes 42 kilometrů. Zkušeným maratonovým běžcem je například jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda.

Ve Svitavách učeň pobodal svého pedagoga, ten zranění podlehl

Učeň Středního odborného učiliště ve Svitavách vážně pobodal svého pedagoga. Ten na následky zranění po převozu do nemocnice zemřel, řekl to mluvčí svitavské policie Stanislav Dobeš. Podle mluvčí východočeské policie Ivy Markové student napadl šedesátiletého učitele bez zjevných důvodů při vyučování. Nožem ho několikrát bodl do těla. Záchranná služba pedagoga okamžitě převezla do nemocnice, tam ale vážnému zranění podlehl.

Učně policie zadržela. Je podezřelý vraždy. V případě, že bude obžalován, hrozí mu, jako mladistvému, trest do poloviny trestní sazby, přičemž nejvíce do pěti let odnětí svobody. Hejtman Pardubického kraje Roman Línek je z této události "rozčarován, zděšen a v šoku". Je přesvědčen, že v tomto směru je česká společnost nemocná. "Bohužel žijeme v období krize autority, a to platí i v případě vztahu žák - učitel. Je mi líto, že můžeme už jen požadovat přísné vyšetření celé tragické události a nemůžeme tuto událost zvrátit," řekl hejtman. Podle některých učitelů se studenti vůči nim v posledních letech chovají vyzývavěji než kdysi.

Učeň, který ve Svitavách ubodal pedagoga, byl prý bezkonfliktní

Žák druhého ročníku Středního odborného učiliště ve Svitavách, který dopoledne ubodal svého pedagoga, byl až do dnešního dne nenápadný a nekonfliktní. Nikdo se neumí jeho jednání vysvětlit. Novinářům to řekl ředitel učiliště. Motiv útočníkova činu nezná zatím ani policie. Šedesátiletý kantor, který měl krátce před důchodem, patřil prý k nejklidnějším a nejhodnějším pedagogům ve škole. Jeho smrt otřásla jak kolegy, tak učni. "Stalo se to prý ve třídě. Učitel mladíkovi vytknul jakousi drobnost a on zareagoval tím, že vytáhl nůž a učitele několikrát bodl," popsal čin zdroj blízký vyšetřování. Policisté se s odkazem na nový zákon o soudnictví mladistvých odmítají k případu vyjadřovat. Nový zákon, který platí od letošního 1. ledna, totiž chrání osobu podezřelého mladistvého i údaje, které by mohly vést k jeho identifikaci. Neveřejné je i soudní projednávání.

Duha: Urbanův úřad nadstandardně spolupracoval s uhelnými firmami

Konfliktu zájmů se podle ekologického Hnutí Duha dopustilo ministerstvo průmyslu a obchodu při přípravě energetické koncepce, když politiku už ve fázi příprav konzultovalo s uhelnými společnostmi, sdělil to Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Úřad pod vedením ministra Milana Urbana (ČSSD) se hájí tím, že materiál konzultoval se všemi zainteresovanými stranami. Ministerstvo podle Koteckého nechtělo uvolnit materiály o spolupráci s uhelnými společnostmi, proto se ekologové domáhají informací soudně. "Ministerstvo totiž nezákonně utajuje zápisy a korespondenci, která by vnesla světlo na to, jakou roli při psaní návrhu důlní společnosti hrály," uvedl. "O neposkytování informací nic nevím," reagoval náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Podle něj ministerstvo návrh koncepce konzultovalo se všemi zainteresovanými stranami, nejvíce právě s hnutím DUHA, KALA, Jihočeské matky a dalšími. "Pochopitelně i s odbory, zaměstnavateli, ministerstvy atd., na tom není nic špatného. Jestli tam byl i nějaký zaměstnanecký svaz z hornictví, nevím, ale je to pravděpodobné," uvedl Pecina na adresu Zaměstnavatelského svazu důlního a naftového průmyslu, ve kterém měli být zástupci uhelných společností.

Hnutí Duha se rovněž nelíbí, že seskupení velkých uhelných společností reprezentovala při jednáních o koncepci stejná firma, která ministerstvu radila při práci na dokumentu. Vláda by měla o návrhu státní energetické koncepce jednat na středečním zasedání. Kritikem materiálu ministerstva průmyslu jsou například ministr životního prostředí Libor Ambrozek (KDU- ČSL) a ekologové. Ambrozek návrhu vytýká především orientaci na nové jaderné zdroje a úpravy, které by mohly vést ke rušení územních limitů těžby hnědého uhlí.

ČR se musí připravit na změnu pravidel světového snižování emisí

Vývoj ekonomiky prokázal, že Česko nebude mít v roce 2012 problém se splněním Kjótského protokolu snižování emisí skleníkových plynů, uvádí zpráva o zmírnění dopadů změny klimatu, kterou ve středu projedná vláda. Kvůli propadu hospodářství v 90. letech jich produkuje o čtvrtinu méně než před čtrnácti lety a tento stav bude trvat. V roce 2012 tak Česko splní závazek vypouštět do vzduchu o osm procent skleníkových plynů méně než v roce 1990. Později ale mohou zemi hrozit problémy. V její neprospěch se totiž zřejmě změní pravidla mezinárodní smlouvy. Protokol už nebude možná počítat s pouhým absolutním snížením celkových emisí, ale bude přihlížet i k objemu skleníkových plynů na počet obyvatel a energetickou náročnost výroby. "Tyto ukazatele nejsou pro ČR příznivé," uvádí se ve zprávě. Debaty kolem protokolu jsou stále otevřené vzhledem k nesouhlasu největšího znečišťovatele - Spojených států - s podmínkami snižování. Jako alternativu k současné podobě Kjótského protokolu Spojené státy navrhují právě snižování energetické náročnosti výroby a zohlednění makroekonomických hledisek. Kdyby světové společenství přistoupí na návrhy Američanů, musela by Česká republika snížit k roku 2030 energetickou náročnost výroby na úroveň 60 až 70 procent současné spotřeby primárních energetických zdrojů. Aby se do roku 2030 podařilo dostatečně snížit produkci emisí skleníkových plynů na hlavu, bude také nutné převést pětinu dopravy na alternativní paliva.

Karlštejn otevře v úterý své brány prvním návštěvníkům

Hrad Karlštejn zahájí v úterý letošní turistickou sezonu. Návštěvníkům se otevře první prohlídková trasa vedoucí přes Císařský palác, Mariánskou věž, Červenku, která sloužila dříve jako vězení, a interiér hradní studně. Zahájení sezony 6. března doprovodí koncert středověké hudby, informoval o tom kastelán Jaromír Kubů. Na otevření druhé prohlídkové trasy, jejíž součástí jsou nejcennější prostory Kaple svatého Kříže s nejzachovalejší sbírkou středověkých deskových obrazů na světě, si budou zájemci muset počkat na začátek července. Již nyní by ale neměli váhat a prohlídku si rezervovat. Podle zaměstnankyně hradu Hany Přečkové je totiž kapacita druhé trasy omezená. Za hodinu jí totiž může projít pouze 12 návštěvníků. Návštěvníci hradu mohou v letošní sezoně vidět téměř všechny hradní sály s výjimkou audienční síně Karla IV. Památkáři tam opravují dřevěné obložení. Karlštejn byl založen v roce 1348, mezi českými hrady zaujímá výjimečné postavení. Český král a císař Karel IV. ho nechal vybudovat jako místo pro uložení královských pokladů, především sbírek svatých relikvií a říšských korunovačních klenotů. Loni hrad navštívilo 214.000 návštěvníků, což je o něco méně než v minulých letech.

Novým ředitelem Moravské galerie se dnes stal Marek Pokorný

Novým ředitelem Moravské galerie v Brně, která je druhým největším muzeem výtvarného umění v Česku, se stal Marek Pokorný. Přesně před rokem na funkci rezignovala tehdejší ředitelka Kaliopi Chaminikola poté, co ji podřízení obvinili ze spolupráce se scientologickou církví. Pokorného může znát veřejnost jako výtvarného kritika a kurátora několika výstav. Výrazné změny zatím v galerii nepřipravuje. "Měla by jít směrem k udržení a posílení svého významu s průnikem na mezinárodní scénu. Měla by se také více otevřít návštěvníkům," řekl Pokorný ČTK. Podle svých slov je připraven podporovat především výstavy, které se zrodí přímo v Moravské galerii a budou schopny překročit hranice regionu. Cílem Pokorného je výrazněji do výstav zapojit audiovizuální techniku. Stále více je totiž prostředníkem mezi dílem a návštěvníkem, vysvětlil ředitel. Nedoplnil ale, do kdy by tyto změny měly nastat a kolik finančních prostředků si vyžádají. Moravská galerie má rozsáhlé expozice ve třech brněnských památkách - Pražákově paláci, Uměleckoprůmyslovém muzeu a Místodržitelském paláci. Prezentuje se na internetové adrese www.moravska-galerie.cz.

Sport

V plesové atmosféře by mohla Kateřina Neumannová dostat novou medaili z olympijských her v Salt Lake City. Český olympijský výbor (ČOV) se podle jeho místopředsedy Františka Dvořáka pokusí zajistit, aby cenný kov dorazil do republiky co nejdříve a mohl být běžkyni na lyžích předán 19. března buď na dopoledním plénu ČOV nebo na večerním bálu. Mezinárodní olympijský výbor (MOV) o víkendu potvrdil listopadové rozhodnutí Mezinárodní sportovní arbitráže a odebral Rusce Olze Danilovové všechny medaile získané v Salt Lake City. Na základě toho Neumannové připadlo místo bronzu v kombinaci na 5 +5 km klasicky a volně skoro přesně dva roky po závodu stříbro. Neumannová na olympiádě získala původně jen bronz na volné patnáctce s hromadným startem, jenomže Ruska Larisa Lazutinová musela kvůli dopingu vrátit medaile a Neumannové připadl vedle stříbra z patnáctky i bronz za kombinaci. Poprvé tak Neumannová dodatečně převzala medaile loni 21. listopadu v pražském Karolinu na slavnostním zasedání ke stému výročí Svazu lyžařů ČR.

Počasí

I když se na první březnový den lidé těší v očekávané předtuše jara, všichni dobře vědí, že do skutečného začátku nového ročního období zbývají ještě tři týdny. Astronomické jaro nastává až 21. března a letošní zima mu zřejmě vládu dříve předat nehodlá. I když pranostiky mají pro období na přelom února a března termín matějská obleva, letošní začátek března je mrazivý a na mnoha místech České republiky znovu napadl nový sníh. Zima potrvá ještě nejméně celý týden.

Během noci se zatáhne a začne sněžit. Teploty -3 až -7 stupňů, na jihovýchodě -10. V úterý bude zataženo s občasným sněžením, v nížinách Čech může i pršet. Teploty nula až 4 stupně, na horách kolem tři pod nulou.

01-03-2004