Zprávy

Paroubek: Vláda požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru 13. května

Nová vláda socialistického premiéra Jiřího Paroubka požádá Poslaneckou sněmovnu o důvěru pravděpodobně v pátek 13. května. Předseda vlády to řekl v rozhovoru pro Český rozhlas. Uvedl, že dva nebo tři sociálnědemokratičtí poslanci stále váhají, zda mají jeho kabinet podpořit. Vláda musí podle ústavy požádat sněmovnu o důvěru do třiceti dnů od svého jmenování. Vzhledem k tomu, že ji prezident Václav Klaus jmenoval 25. dubna, má na to čas do 25. května. Paroubkův kabinet se skládá z dvanácti ministrů ČSSD a po třech ministerských křeslech obsadili lidovci a unionisté. Ve dvousetčlenné sněmovně má koalice většinu 101 hlasu.

Odpověď šéfa EP ke sporu o euroústavě není podle prezidenta Klause dostatečná

Prezident Václav Klaus nepovažuje za dostatečnou odpověď dopis předsedy Evropského parlamentu Josepa Borrella týkající se sporu hlavy českého státu se dvěma europoslanci ohledně evropské ústavy. "Já na to prohlášení reagovat nebudu, protože ten jeho dopis není reakcí na dopis můj," řekl Klaus novinářům s tím, že prezidentská kancelář vydá v nejbližší době k celé věci písemné stanovisko. "Já nechci být příliš ironický, já skoro chci věřit, že je to (dopis) nějaký úřednický byrokratický přehmat, že panu Borrellovi dali podepsat něco jiného, než co on skutečně věděl, že podepisuje," sdělil prezident.

"Předkládáte své osobní argumenty proti ústavní smlouvě se značnou silou a přesvědčením. Stejně tak s nimi mohou, se stejnou silou a přesvědčením, další politikové souhlasit, nebo je odmítat," napsal Borrell Klausovi. Podle předsedy Evropského parlamentu europoslanci Vidal-Quadras a Leinen již vysvětlili, že reagovali na Klause jako na politika, který vyjadřuje osobní názory, nikoli jako na prezidenta svrchovaného členského státu. "Informovali mě také, že jejich odpověď nelze považovat za projev nedostatečné úcty k tomuto členského státu, který není vázán názory, jež vy vyjadřujete, což uznali vysocí představitelé České republiky," napsal Borrell. V dopise připomněl, že ČR ústavu jako svrchovaný stát podepsala a chystá se ji ratifikovat.

Politici se zřejmě vrátí k debatě o zrušení vepřína v Letech

Výzva Evropského parlamentu, aby Česko zrušilo vepřín stojící v místech bývalého koncentračního tábora pro Romy v Letech u Písku, nejspíš vyvolá nová jednání na toto téma. Za zrušení vepřína by se přimlouval premiér Jiří Paroubek (ČSSD), obává se však, že rychlé řešení problému nebude možné. Prezident Václav Klaus v reakci na čtvrteční rezoluci europoslanců zdůraznil, že by se o vepřínu mělo rozhodovat v Česku, a nikoli v Evropské unii. Podle prezidenta většina europoslanců nemá k problému potřebné informace. "O vepřínu v Letech hlasovalo 760 poslanců, kteří nevědí, kde jsou Lety, kteří nevědí, že je tam vepřín, kteří nevědí, co se tam stalo," míní prezident. "Rozhodně se o tom bude jednat, ale nějakou senzační zprávu, že by se to okamžitě rušilo, tu nemůžeme vydat," řekl ČTK zmocněnec vlády pro lidská práva a poslanec Svatopluk Karásek. Podotkl, že dosavadní jednání ztroskotala zejména kvůli vysokým nákladům na přemístění vepřína, jež by dosáhly asi 800 milionů korun.

Podle historických pramenů přišlo za války v táboře na tomto místě o život 326 lidí, z nichž asi polovinu tvořily děti. V roce 1995 odhalil v Letech tehdejší prezident Václav Havel památník. Romové se již delší dobu snaží o uzavření vepřína, ale zatím neúspěšně. Výzva k jeho zrušení je součástí rezoluce odsuzující diskriminaci Romů, již Evropský parlament v Bruselu schválil ve čtvrtek. Text vyzývá instituce Evropské unie a členské i kandidátské státy EU, aby přijaly příslušná opatření, která povedou k lepšímu postavení Romů ve společnosti. Předseda poslaneckého klubu ODS v EP Jan Zahradil oznámil, že poslanci strany hlasovali proti rezoluci z toho důvodu, že výslovné uvedení Česka v textu jako jediného konkrétního příkladu diskriminace Romů považují za nepřiměřené.

Prezident Klaus: Česko během roku klidně vplynulo do Evropské unie

Česká republika během roku členství vplynula do Evropské unie celkem klidně, bez jakýchkoli posunů či zvratů. V Brně do v rámci blížícího se prvního výročí členství ČR v evropském společenství řekl prezident Václav Klaus. Výročí připadá na neděli 1. května. Zcela jinou kapitolu podle něj představuje diskuze o budoucnosti unie, jejím směřování a například o evropské ústavě. Český prezident patří k jejím kritikům.

V případu Nižňanský byl vyslýchán svědek z Česka

Mnichovský proces s údajným válečným zločincem Ladislavem Nižňanským (87) se přesunul i do České republiky. Při neveřejném jednání stanul před soudem ve Frýdku-Místku asi osmdesátiletý bývalý příslušník protipartyzánské jednotky Edelweiss. Svědek, který před soudem vypovídal několik hodin, s novináři příliš komunikovat nechtěl. "Zachránil mi život," řekl pouze na dotaz, jak vzpomíná na Nižňanského.

Nižňanský prý velel slovenské části protipartyzánské jednotky Edelweiss, která v lednu 1945 údajně na jeho rozkaz zmasakrovala obyvatelstvo středoslovenských obcí Ostrý Grúň a Kľak za předpokládanou pomoc partyzánům. O pár týdnů později pak prý postřílela židovské uprchlíky poblíž obce Kšinná. Nižňanský, který po válce odešel do Německa, kde působil pro americké tajné služby a později pracoval v Rádiu Svobodná Evropa/Rádio Svoboda (RFE/RL), je obžalován z účasti na těchto masakrech; státní zástupce ho viní z podílu na 164 úmrtích. Nižňanský spoluúčast na vraždách odmítá. V komunistickém Československu byl za údajný podíl na masakrech počátkem 60. let v nepřítomnosti odsouzen k smrti.

Vojenští policisté dostali za své působení v Iráku medaile

Celkem 107 vojenských policistů, kteří byli nasazeni v Iráku, dostalo na pražském Vítkově medaile za službu v zahraničí. Takzvaný pátý kontingent měl na starosti stejně jako jeho předchůdci výcvik místních bezpečnostních jednotek v Šaíbě a na policejní akademii Az Zubajr. Stejné medaile dostalo také osm vojáků působících na velitelství operace KFOR v Prištině. Zástupce náčelníka generálního štábu Emil Pupiš poznamenal, že vojáci splnili nejen stanovené úkoly, ale hlavně se vrátili domů všichni a zdraví. Vidina klidného a mírového života je v Iráku bohužel zatím vzdálená," dodal Pupiš.

Sovětské stíhačky MiG u českého letectva po půl století končí

Sovětské stíhačky MiG po více než půl století u českého vojenského letectva končí. První slavnostní rozloučení s typem MiG-21 se koná tento víkend na pražském letňanském letišti, další ceremonie se plánuje na konec května na letecké základně v Čáslavi, kde jsou letadla umístěna. Ochranu vzdušného prostoru od června převezmou nové stroje Jas-39 Gripen.

Václav Kolouch z Českých Budějovic létal na všech typech stíhaček MiG kromě posledního. "Nejlépe se létalo na MiG-23, velmi spolehlivý byl ale i MiG-15," řekl ČTK. Sovětské stíhačky podle něj vždy obstály ve srovnání se západními stroji, díky jednodušší elektronice prý byly i spolehlivější. Nalétal na nich 2500 hodin bez jediné větší závady. Chválou na sovětské stroje nešetří ani americký vojenský atašé v České republice Edward Gallagher.

Slavný válečný pilot František Fajtl: NATO a EU jsou pro Česko nepostradatelné

Legendární pilot z druhé světové války František Fajtl si myslí, že pro ČR je velkým štěstím členství v EU a NATO, protože obě organizace jsou pro ni jedinečnou zárukou míru. Třiadevadesátiletý veterán je jedním z posledních žijících českých letců, kteří se účastnili letecké bitvy o Francii, Británii a slovenského národního povstání. Bývalý letec přijel zavzpomínat na válečná léta na pražské letňanské letiště, kde začíná letecký festival Vzduch je opět naše moře. Na otázku, co si myslí o nových českých stíhačkách Jas-39 Gripen, odpověděl, že jsou určitě kvalitní. "Mí miláčkové jsou ale Spitfire a Hurricane, ty anglické stroje byly výborné," prohlásil.

Sedm desítek ruských veteránů dostalo české pamětní medaile

Na své zážitky z konce druhé světové války vzpomínalo na českém velvyslanectví v Moskvě sedm desítek veteránů. Bývalé vojáky Rudé armády, kteří před 60 lety bojovali na československém území, vyznamenal český ministr obrany Karel Kühnl pamětními medailemi. Pamětníkům událostí před 60 lety je dnes většinou kolem osmdesáti let. Z bojů o Prahu si ruští veteráni vybavují především květiny, slunné počasí a přátelskost lidí, s nimiž se setkávali. V Rusku žije v současné době přes milion veteránů druhé světové války, z toho asi třetina v Moskvě a okolí.

Nejvyšší státní zástupkyně Benešová přitvrdila v kritice ministerstva spravedlnosti

Nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová přitvrdila v kritice ministerstva spravedlnosti. Vše podle ní nasvědčuje tomu, že poškodilo exministra informatiky Vladimíra Mlynáře tím, že předčasně zveřejnilo informace o jeho připravovaném stíhání v kauze Testcom servis. Navíc se Benešová domnívá, že Němcův úřad chce ovlivnit vyšetřování svého postupu při vydávání katarského prince do vlasti, a to tím, že se snaží, aby případ převzali jiní žalobci. Benešová to řekla ČTK s tím, že své námitky písemně co nejdříve sdělí ministru spravedlnosti Pavlu Němcovi (US-DEU). Němcův mluvčí Petr Dimun s názory Benešové nesouhlasí. V souvislosti se sporem mezi Benešovou a ministerstvem spravedlnosti premiér Jiří Paroubek novinářům řekl, že se ministr Němec příští týden s nejvyšší státní zástupkyní sejde, aby všechny sporné kauzy osobně prokonzultovali.

Exministr Bursík kritizuje prezidenta Klause kvůli zákonu o obnovitelných zdrojích

Bývalý ministr životního prostředí Martin Bursík kritizoval názory prezidenta Václava Klause na nový zákon o podpoře obnovitelných zdrojů, z nichž se vyrábí takzvaná zelená elektřina. Klaus zákon označil za "tragický omyl", proto ho nepodepsal ani nevetoval, avšak i tak začne platit. Zákon vychází z požadavku EU vyrábět do roku 2010 z obnovitelných zdrojů, tedy v malých vodních elektrárnách, spalovnách na biomasu a větrných elektrárnách, osm procent veškeré elektřiny. Zatím jsou to asi dvě procenta. Zákon podporuje také využívání sluneční a geotermální energie.

Václav Klaus míní, že výstavbou větrných elektráren se zdevastují Krušné hory a Vysočina. Zákon prý nebere ohled na přírodní realitu ČR, zachází daleko za směrnici EU, je spíše ekonomický a s ekologií má málo společného. V důsledku zvýší cenu elektřiny. Klausovi také vadí, že se zákon vyhýbá jaderné energii.

Vláda posoudí zavedení korespondenční volby pro Čechy v cizině

Zasílání hlasovacích lístků poštou při volbách poslanců má Čechům v zahraničí umožnit senátní novela, kterou bude příští týden posuzovat vláda. Podle platného zákona totiž mohou volit poslance jen na českých velvyslanectvích. Právo volit poslance poštou by podle senátorky Jitky Seitlové mohlo využít až 30 procent krajanů, jejichž počet se odhaduje na 250.000. Nemuseli by tak velvyslanectví či konzulát navštívit osobně a překonat kvůli tomu často dlouhou cestu, která je od účasti ve volbách odrazovala. Hlasování poštou kvůli dodržení tajnosti počítá s principem tří vsunutých obálek. Vnější by byla opatřena adresou velvyslanectví, prostřední má být pro čestné prohlášení voliče o dodržení zásad hlasování a anonymní třetí pro hlasovací lístek. Návrh vychází ze systémů užívaných v USA, Kanadě či Austrálii.

ČSSD chce dohodnout teze důchodové reformy

Sociální demokraté chtějí dohodnout takové základní teze reformy důchodového systému, které by přečkaly příští volby, řekl vicepremiér a ministr práce a sociálních věcí Zdeněk Škromach. Nepovažuje za rozumné pouštět se do experimentů. Podotkl, že ani občané si to podle průzkumů nepřejí a že chtějí mít relativní jistotu slušného důchodu ze základního průběžně financovaného systému. K dispozici budou podle Škromacha finanční propočty, které ukazují silnější i slabší místa jednotlivých návrhů. Nový systém se bude týkat dnešních čtyřicátníků a mladších, kteří by měli změnit svůj způsob vnímání i zodpovědnosti za své budoucí stáří, ale musí také vědět za jakých podmínek, uvedl ministr. Přiznal, že v českém průběžně financovaném systému je značná míra solidarity bohatých s chudými, a že rozpětí mezi nejnižším a nejvyšším důchodem patří proto v Česku k nejmenším.

Domácnosti se v březnu zadlužily o dalších 7,3 miliardy korun

České domácnosti se v březnu zadlužily o dalších 7,3 miliardy korun a celkem tak bankám dluží již 328,1 miliardy Kč. Vyplývá to ze statistik České národní banky. Odborníci odhadují, že zadlužování domácností dále poroste a na konci roku dosáhne 380 miliard korun. Další zadlužování lidí podpoří čtvrteční krok České národní banky, která opět snížila úrokové sazby na historicky nejnižší úroveň. Základní sazba nyní činí pouze 1,75 procenta, což je méně než v eurozóně. Podle ekonoma PPF Pavla Kohouta však zatím nepředstavuje zadlužení domácností vážný problém. "Podíl špatných úvěrů není příliš vysoký a zejména u hypotečních úvěrů je minimální," řekl s tím, že právě platební disciplína Čechů umožňuje bankám poskytovat velmi nízké sazby. Ekonom HVB Bank Pavel Sobíšek tvrdí, že počet platebních neschopností lidí bude časem narůstat. "Zadlužení domácností je ale stále dost nízké na to, aby insolvence ohrozily stabilitu celého finančního sektoru," uvedl.

Ministr Sobotka poslal vládě návrh na snížení daní lidem a živnostníkům

Ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) odeslal vládě svůj návrh na snížení daní. Vydělat by na něm měli především lidé s příjmy do 20.000 korun měsíčně. Pro většinu z nich by návrh znamenal roční úsporu přes 4000 korun. Živnostníci by měli nárok na výdajové paušály 50 procent a na slevu na dani při pořízení registrační pokladny. Snížení daní by mělo podle Sobotky pocítit 90 procent obyvatel a pro většinu lidí bude výhodnější než rovná daň navrhovaná ODS. Občanští demokraté to však popírají.

STEM: Češi mají nejblíže ke Slovensku, negativně hodnotí Ukrajinu

Češi mají nejblíže ke Slovensku, Francii a Británii, zatímco negativně se vyjadřují nejčastěji o Ukrajině, Číně a Rusku. Ze zahraničních politiků je nejlépe hodnocenou osobností francouzský prezident Jacques Chirac, nejméně sympatií získali italský premiér Berlusconi, ruský prezident Vladimir Putin a jeho americký protějšek George Bush. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky zveřejnila agentura STEM.

K utužování česko-rakouských vztahů slouží nové centrum

Nové kongresové centrum otevřeli v Dunajovicích na Břeclavsku prezidenti České republiky a Rakouska. Centrum nazvané Fórum pro rakousko-český dialog se má stát místem pro přátelská setkávání. "Já to beru jako jistý pokus o akci česko-rakouského porozumění," řekl český prezident Václav Klaus. Vztahy obou států jsou nyní na velmi dobré úrovni, dodal.

Centrum nazvané Fórum pro rakousko-český dialog vzniklo přestavbou rodného domu bývalého rakouského prezidenta a dvojnásobného zakladatele státu Karla Rennera (1870 - 1950). Na využití domku se zástupci Česka i Rakouska dohodli již počátkem 90. let, kdy byla na domě odhalena pamětní deska rakouskému státníkovi. Předkové Karla Rennera pocházeli ze Slezska a v roce 1800 se přestěhovali do Dolních Dunajovic.

Češi pomohli na Srí Lance i nemocným dětem ze sirotčince

Zanedbaný sirotčinec ve srílanském Ruhunu, kde děti trpěly svrabem, průjmy, zvracením nebo je ohrožovali paraziti, se podařilo změnit k lepšímu českým dobrovolníkům ze společnosti Hand for Help (HfH) při jejich dobročinné misi. ČTK to řekla jejich mluvčí Jana Eichlerová. Společnost začala na jihu ostrova, který loni v prosinci zpustošila vlna cunami, pomáhat koncem ledna v polní dětské ambulanci. Mezinárodní tým pod vedením české zdravotní sestry Jitky Dresslerové dezinfikoval všechny prostory sirotčince. Zavedl pravidelné praní ložního a ostatního prádla nebo denní likvidaci odpadků.

Česko věnuje na obnovu poničeného parku v Chile 4,5 milionu korun

Česká republika poskytne Chile 4,5 milionu korun na obnovu parku po požáru, který tam v únoru neúmyslně založil český turista. Chilská správa lesního hospodářství za peníze vybuduje školku na výsadbu sazenic patagonských dřevin, jež budou použity na zalesnění ekologicky nejcennějších oblastí parku. Únorový požár v Torres del Paine zničil více než 11.000 hektarů, z nichž přibližně 300 hektarů představují velmi cenné a více než pět set let staré lesní porosty.

Syn zřejmě po rodinné hádce zavraždil svého otce v Rudolfově

Vraždu jednačtyřicetiletého muže z Rudolfova u Českých Budějovic vyšetřují jihočeští kriminalisté. "Důvodně podezřelým je syn oběti," řekla jihočeská policejní mluvčí. Další informace o podezřelém odmítla uvést, protože jde o mladistvého. Muž zemřel ve čtvrtek večer po rodinné hádce na následky bodných ran. Podle místních měl problémy s alkoholem a šestnáctiletý syn údajně bránil svoji matku před jeho útokem. Policisté podezřelého na místě zadrželi. Případy, kdy nezletilci či mladiství zavraždí některého ze svých rodičů, patří k ojedinělým. Přesto ale policie zaznamenala v posledních 11 letech několik podobných událostí.

Policie dopadla brutální skupinu skinů a fanoušků Baníku Ostrava

Ostravští policisté dopadli skupinu příslušníků hnutí skinheads a fanoušků ostravského fotbalového klubu Baník, kteří s mimořádnou brutalitou a bez zjevného důvodu napadli počátkem dubna ve dvou dnech čtveřici mladých lidí. Druhý z útoků skončil pobodáním dvou mladíků. Mírou agresivity jde o nejhorší případ od napadení Ivety Ciché, kterou bezmála před šesti lety zasáhl fanoušek Baníku dlažební kostkou a připravil ji o oko, řekli na tiskové konferenci ostravští kriminalisté. Ve vazbě skončilo pět ze 14 extremistů, kteří se obou násilných akcí zúčastnili.

Ropáka roku získal náměstek ministra průmyslu Martin Pecina

Cenu Ropák, která je udělována za největší antiekologický počin, získal za loňský rok náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Odborná porota mu ji udělila například za prosazování těžby hnědého uhlí v severních Čechách na úkor tamních obcí, za návrhy na stavbu dalších dvou jaderných bloků a za prosazování dalšího zvyšování produkce oxidu uhličitého z českého průmyslu.

Zelenou perlu za největší antiekologický výrok získal vedoucí druhého bloku Jaderné elektrárny Temelín Václav Havlíček. Vysloužil si ji za svůj loňský výrok v Hospodářských novinách. V článku prohlásil: "Ono takzvané vyhořelé palivo tedy můžeme bezpečně ukládat do země. Po třech stech tisících letech se jeho radioaktivita sníží na přípustnou úroveň a pak se s ním může nakládat jako s dnešním popílkem, komunálním odpadem a spoustou jiných produktů moderní civilizace."

Umělé přerušení těhotenství nevadí sedmi lidem z deseti

Sedm Čechů z deseti se domnívá, že žena má právo rozhodnout o svém těhotenství sama. Od roku 1990 se tak podíl lidí, kteří mají tolerantní přístup k interrupcím, zvýšil o deset procent. Naopak názor, že umělé potraty by měly být zakázány, zastávají dvě procenta Čechů. Vyplývá to z šetření, které poskytlo Centrum pro výzkum veřejného mínění. Necelá pětina dotázaných podle sociologů soudí, že interrupce by měly být povolovány s přihlédnutím ke zdravotnímu stavu ženy i dítěte či sociálnímu postavení matky. Šest procent oslovených souhlasí s provedením tohoto zákroku pouze v případě ohrožení života těhotné ženy.

Kinematovlak se z Tábora vydal na měsíční pouť po republice

Na svou měsíční pouť se z Tábora vydal kinematovlak. Kino na kolejích je společným projektem mezinárodního festivalu filmů pro děti a mládež ve Zlíně a Českých drah, které ho letos pořádají podruhé. Jeho program budou moci zhlédnout děti na 28 místech republiky, řekl duchovní otec projektu a ředitel festivalu Vítězslav Jandák. Kinematovlak se vydá přes jižní Čechy, Vysočinu a jižní Moravu směrem do Zlína. Svou cestu ukončí 5. června ve Vizovicích. "My jsme specielně vybrali místa, kde nemají kino ani nějaký kulturák, a vlak tak přiveze poselství zlínského festivalu," uvedl Jandák. Děti mají vstup do kinematovlaku zdarma.

Pláž s bazénem bude v Praze otevřena koncem června

První pražská pláž vznikne stejně jako loni na vltavské náplavce v Praze 5. Návštěvníky přivítá koncem června. Nabídne jim největší mobilní bazén v České republice, prostor pro relaxaci i sport, bary, restauraci a řadu služeb. Na památkově chráněné kamenné nábřeží bude navezeno více než 700 tun bílého písku. Pláž bude ještě o něco větší než loni. Bude dlouhá 200 metrů a v nejužším místě široká 17 metrů. Pojme najednou až 800 návštěvníků, kteří budou mít k dispozici bazén dlouhý 15 a široký sedm metrů. Koho omrzí koupání a slunění, může si i zabruslit. Kluziště s umělohmotným povrchem umístí v horní části pláže smíchovská radnice.

Cyklistický Závod míru se v letošním roce neuskuteční

Cyklistický Závod míru se letos z ekonomických důvodů neuskuteční. Konal se bez přestávky od roku 1948, jeho osmapadesátý ročník se měl jet od 7. do 15. května. Do potíží se tradiční měření sil dostalo z důvodu dlouho nevyřešených vlastnických práv na ochranu známky a názvu závodu. "To nám přineslo obrovské problémy, především jsme nemohli včas zahájit marketingová jednání," oznámil ředitel soutěže Pavel Doležel.

Hokejisté už jsou v dějišti mistrovství světa, hned trénovali

Český hokejový tým, jeden z favoritů nadcházejícího mistrovství světa, dorazil do Vídně a už má za sebou i první přípravu. Nikoliv sice v hlavní Stadthalle, kde se budou zápasy šampionátu hrát, ale v přilehlé malé tréninkové hale. Hlavní plocha po středeční destrukci ledu ještě stále není plnohodnotně připravena.

Cesta mužstva leteckým speciálem z Prahy do rakouské metropole proběhla bez sebemenších problémů. To kustodi při nočním pozemním přesunu materiálu a spolu s nimi také řidič autobusu, který na hokejisty čekal na letišti ve Schwechatu, zažili na hraničním přechodu v Mikulově horké chvilky. Rakouští celníci tvrdošíjně vyžadovali originál licenční smlouvy autobusové společnosti a českou minivýpravu drželi na přechodu přes dvě a půl hodiny. Uspokojil je až faxový dokument.

Počasí

Bude oblačno až polojasno. Odpolední teploty 18 až 22 stupňů, na horách 12 stupňů Celsia. Povane slabý proměnlivý vítr.