Denní souhrn zpráv Zprávy

24-05-2005

Stovky lidí vyprovodily Stellu Zázvorkovou na poslední cestě

Za velkého zájmu veřejnosti se v úterý v Praze uskutečnilo poslední rozloučení s přední divadelní, filmovou a televizní herečkou Stellou Zázvorkovou, která zemřela 17. května ve věku 83 let. Velká obřadní síň strašnického krematoria se zaplnila do posledního místa.

Rakev na katafalku obklopovalo množství květů. Byly mezi nimi věnce od prezidenta Václava Klause a jeho chotě Livie, předsedy vlády Jiřího Paroubka, který usedl mezi smutečními hosty, od předsedy Senátu Přemysla Sobotky, ministra kultury Pavla Dostála, od Herecké asociace, České filmové a televizní akademie, televize a rozhlasu, nadace Život umělce a Městských divadel pražských.

V úvodu pietního aktu zazpívala Lucie Bílá. Nejprve Gounodovo Ave Maria a pak rovněž známou píseň Pie Jesu z Requiem skladatele Andrewa Lloyda Webbera za doprovodu královéhradeckého chlapeckého sboru Boni Pueri. Ministr Dostál pak dal zesnulé poslední sbohem nikoli z titulu své funkce, ale jako člověk, který ji měl rád. "Jestli byl někdo tak silně poznamenán člověčinou, byla to právě ona. A to v soukromém životě i na jevišti. Ačkoli její osobní život nebyl vždy jen plný radosti, dokázala sama radost rozdávat plnými hrstmi. Její povaha přinášela pohodu, moudrost, laskavost, dobrou náladu, nakažlivý optimismus, ale i světlo do tmy," uvedl a poděkoval za to, co vykonala pro českou kulturu. Dostál se prý nikdy nepotkal s člověkem, který by o ní řekl byť jen jedno nepěkné slovo. "Kdyby tady byla s námi dalších sto roků, asi by nám pořád přinášela radost. Patřila k těm vzácným lidem, jejichž odchodem ztrácí tento svět mnoho ze svého jasu a barevnosti. Bude nám všem hodně chybět," dodal. Nestyděl se přitom za slzy, které se nejen jemu při "poslední děkovačce" této velké české herečky draly do očí.

Smuteční síní se pak při zavírající se oponě rozezněl potlesk, jímž přítomní herečce naposledy poděkovali. Byli mezi nimi Jiřina Jirásková, Zdeněk Svěrák, Karel Gott, Helena Vondráčková, Miroslav Donutil, Eva Pilarová, Stanislav Zindulka, Miloš Nesvadba, Václav Postránecký, Jiřina Bohdalová, Juraj Herz a mnozí další.

Paroubek by chtěl s Topolánkem mluvit příští týden i o euroústavě

Příští týden by se chtěl premiér Jiří Paroubek sejít se šéfem opoziční ODS Mirkem Topolánkem a hovořit s ním mimo jiné o schvalování evropské ústavní smlouvy. Ministerský předseda ČTK řekl, že sociální demokraté jsou ochotni ustoupit od prosazování obecného referenda a podpořit vypsání jednorázového plebiscitu. Rozhodně ale trvají na spojení termínu referenda a voleb do sněmovny. "Republika si nemůže dovolit plýtvání penězi na dvoje hlasování v průběhu několika měsíců," zdůvodnil postoj ČSSD Paroubek.

Občanští demokraté se obávají, že socialisté použijí část z 200 milionů korun, které vyčlenila vláda na kampaň k referendu, na vlastní předvolební propagaci. Paroubek považuje tento argument za bezpředmětný. Zneužití peněz brání podle premiéra kontrolní mechanismy. "To by si nedovolil nikdo," konstatoval.

S konečným rozhodnutím o způsobu schválení euroústavy čeští politici otálejí mimo jiné kvůli očekávání výsledků francouzského referenda. Francouzi jsou zatím nerozhodní, rozhodnou v neděli. Aby euroústava vstoupila v platnost, musí ji schválit všechny členské státy EU.

VZP poslala dopis nemocnici, v níž měl problémy český pacient

Všeobecná zdravotní pojišťovna odeslala dopis bruselské Nemocnici svaté Anny a svatého Remigia, v němž žádá vysvětlení okolností případu svého klienta. ČTK to řekl mluvčí VZP Jiří Suttner. "Chceme vysvětlit okolnosti," uvedl.

Bruselští lékaři zjistili u sedmapadesátiletého Čecha neprůchodná střeva. Když si vybral, že chce operaci až v Česku, uložili ho v suterénní místnosti a dál se o něj nestarali. Podle českých lékařů přežil jen díky své vitalitě a dobré kondici. Pacient dorazil do pardubické nemocnice více než tři dny poté, co v Belgii určili jeho diagnózu. Po celou dobu byl vystaven velkým bolestem. "Tvrdíme, že postup nemocnice nebyl lege artis, nebyla mu poskytnuta nezbytná péče, byl vystaven značnému riziku i útrapám, a to je pro nás nepřijatelné," řekl ředitel pardubické nemocnice Jan Feřtek.

Podle původních informací nechtěla nemocnice přijmout evropský průkaz pojištěnce, který pacient měl, ale žádala platbu v hotovosti. Ředitel bruselské nemocnice Guilbert de Fauconval uvedl, že v penězích problém nebyl, protože přijímají platby v hotovosti i bankovním převodem, od pacientů i pojišťoven. Evropský průkaz měl pacientovi zajistit nezbytnou lékařskou péči ve stejném rozsahu jako Belgičanům. Navíc měl komerční připojištění spojené s asistencí u pojišťovny Kooperativa. "Asistenční služba nezvládla svou roli. Pro pacienta přijela po dvou dnech sanita bez lékaře," uvedl Feřtek. Zástupci asistenční služby toto tvrzení odmítli.

Upomínku kvůli poplatkům dostala i řada poslanců, ČT akci hájí

Upomínku kvůli nezaplaceným poplatkům dostali i někteří poslanci. Při úterní rozpravě, na které zástupci vedení České televize před poslanci hájili zátah proti neplatičům, se ukázalo, že dopis obdržela odhadem zhruba polovina přítomných členů mediální komise sněmovny. Některé z nich tím ČT rozčílila.

Zástupci ČT ujistili, že vymáhání dlužných koncesionářských poplatků bude pokračovat. Televize se ale omluvila na chyby, jichž se v začátku akce dopustila. Veřejnoprávní televize věří, že některé poslance nerozzlobila natolik, aby kvůli tomu hlasovali proti zvýšení televizních poplatků. Sněmovna o něm má rozhodnout v červnu. Poplatky nerostly od roku 1997.

Diskuse v komisi skončila bez usnesení. Například Petr Pleva z ODS si ale myslí, že zástupci ČT věc vysvětlili a přiznali chyby. "Zazněl i příslib, že do budoucna se nebudou (chyby) opakovat," řekl ČTK. Hlavně ale oceňuje, že ČT poplatky vymáhá. Za to televizi pochválila i řada dalších poslanců.

Vrchní ředitel ČT František Lambert řekl, že dosud své dluhy uhradilo asi 100.000 lidí, kteří zaplatili zhruba 25 milionů korun. Potvrdil také, že ČT hodlá vymáhat poplatky i od těch, kteří televizi prostě nepřihlásili, a v evidenci tedy nejsou. Varoval je, že jim hrozí pokuta 10.000 korun.

Klaus: tvrzení, že nepřijetí euroústavy by znamenalo konec EU, je nesmysl

Nepřijetím ústavy EU se vůbec nic nestane, život půjde dál; její přijetí by naopak znamenalo skok do temnot supranacionalismu. Evropa není žádná politická jednotka, a nemusí být proto akceschopná jako celek. Je sdružením svébytných států a tak by to mělo zůstat, prohlásil v rozhovoru pro nejnovější číslo německého politického magazínu Focus český prezident Václav Klaus.

"Tvrzení, že nepřijetí evropské ústavy by znamenalo konec EU, krizi integrace a podobně, je nesmysl. To tvrdí jen evropští naivisté. Paniku šíří lidé, kteří nás chtějí přinutit, abychom řekli ano," řekl Klaus. "Nestane se vůbec nic (když ústava přijata nebude). Den poté půjdou lidé znovu spokojeně na procházku," pokračoval Klaus. Připomněl, že EU v různých formách už bez ústavy existuje 50 let. To ale podle něj neznamená, že ústava je nedůležitá. Je totiž pokusem evropské sjednocování urychlit a prohloubit. "Nedůležitá je ale pro každodenní fungování společenství," zdůraznil.

Podle Klause nemá současná debata o ústavě EU nic společného s Evropou. "Nikdo nemá klíče od Evropy. Chceme mít evropské komisaře, ale my Evropané bychom nikdy těmto lidem neměli dávat klíče od kontinentu," řekl.

Kritiku evropské byrokracie odmítl jako lacinou. "Já kritizuji přechod k postdemokratické společnosti. Bez státu nemůžeme mít demokracii. Proto považuji za ohrožení svobody občanů Evropy, když se kompetence států převádějí na EU. V současnosti děláme skok do temnot, skok z intergovernmentalismu (mezistátních vztahů) do supranacionalismu (nadnárodního řízení)."

Severní Korea prý nechce ČR v komisi dohlížející na příměří mezi Korejemi

KLDR si nepřeje návrat České republiky do Dozorčí komise, která dohlíží na příměří mezi korejskými státy. Zástupcům komise to v úterý v demilitarizované zóně na hranici mezi Severní a Jižní Koreou sdělil předseda Poslanecké sněmovny Lubomír Zaorálek, který o tomto tématu v pondělí jednal v Pchjongjangu.

Česká delegace se se švédskými a švýcarskými zástupci Dozorčí komise neutrálních zemí, monitorujících příměří mezi oběma korejskými státy po válce z let 1950 až 1953, setkala na hraničním přechodu Pchanmundžom v demilitarizované zóně. Bývalé komunistické Československo působilo od vytvoření Dozorčí komise v roce 1953 spolu s Polskem v tomto orgánu jako zástupce KLDR, zatímco důstojníci Švédska a Švýcarska reprezentovali Jižní Koreu. Po rozpadu východního bloku využil Pchjongjang rozdělení Československa jako záminky k nesouhlasu s Českou republikou jako nástupnickým státem v komisi, přestože se na tom Česko a Slovensko dohodly. Vzápětí KLDR zablokovala i činnost Polska.

Radní zatím odložili verdikt o jízdném v Praze, rozhodnou prý ale tento týden

Pražští radní odložili verdikt o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě. Rozhodnutí by však mělo do konce tohoto týdne padnout. Stále tak platí, že lidé by mohli platit za jízdenky vyšší částky než nyní už od července, řekli novinářům představitelé vedení města. V návrhu na úpravu cen jízdného chce městská rada ještě některé věci upřesnit. Podle radního Radovana Šteinera (ODS) se týkají třeba zavedení seniorpasu pro důchodce a reformy odbavovacího systému, včetně opětovného zavedení turniketů v metru.

Nikdo z vedení města nechce oficiálně říci, o kolik by se cena jízdenek měla zvýšit. Neoficiálně se ale hovoří o tom, že cena základní přestupní jízdenky za 12 korun by mohla vzrůst na 20, nebo 22 korun. Předplatní kupony by měly podražit přibližně o deset procent. Naopak méně než nyní by mohli díky seniorpasům platit důchodci.

Ceny jednotlivých jízdenek jsou stejné už sedm let, kupony se naposledy zdražovaly před pěti lety. Tržby z jízdného nyní kryjí o něco více než pětinu provozních nákladů dopravního podniku. Zbytek doplácí město. Kritici záměru zase uvádějí, že podnik by měl hledat úspory. Obávají se toho, že se zdražením jízdenek přibude lidí, kteří dají přednost automobilům.

Praha chce zakázat reklamu na erotická vystoupení a služby

Z Prahy by mohly od června zmizet reklamy na erotická vystoupení a služby. Návrh vyhlášky, která by propagaci nočních klubů v podstatě v celé metropoli zakázala, posoudí ve čtvrtek zastupitelé. Předpis míří zejména proti takzvaným naháněčům, kteří v nočních hodinách v centru Prahy obtěžují chodce a lákají je k návštěvě těchto zařízení. "Kritika rozdávání letáků ze strany Pražanů i turistů je velká. Je to problém, který je třeba řešit," řekl primátorův náměstek Rudolf Blažek (ODS). Očekává, že zastupitelé návrh vyhlášky drtivou většinou schválí.

Situace je podle náměstka neúnosná zejména v centru Prahy, konkrétně na Václavském náměstí a v jeho okolí. Podle některých informací tu působí přes deset erotických klubů. Za jejich propagaci i reklamu na další erotické služby budou od června hrozit pokuty. Za porušení vyhlášky by mohli dostat lidé, kteří rozdávají erotické letáky, na místě až tisícikorunovou pokutu, ve správním řízení může dosáhnout 30.000 korun. Na živnostníky pamatují předpisy sazbou až 100.000 korun, postih pro firmy činí až 200.000 korun.

Protože město nemůže zakázat nic na celém území, i v tomto případě rozdávačům erotických letáků jedno místo zbude. Bude to komunikace, která vede z Ďáblické ulice ke skládce komunálního odpadu. "Myslím, že tato činnost patří na skládku," podotkl k tomu Blažek.

ČEZ vyzval EU k jasnější politice, varuje před koncem obchodování

Česká elektrárenská společnost ČEZ vyzvala Evropskou unii k vytyčení jasné politiky pro trhy elektřiny. Zásah je nutný zvláště kvůli prudkému rozšiřování subvencované větrné energie. To by mohlo v Evropě vést až k úplnému konci přeshraničního obchodování s elektřinou, řekl v Budapešti místopředseda představenstva ČEZ Alan Svoboda. ČEZ především poukazuje na propad kapacit pro obchodování s elektřinou mezi Německem a Českou republikou. Společnost je druhým největším evropským vývozcem po Electricité de France a loni vyvezla asi třetinu své produkce.

EU ve snaze mít politiku pro celou řadu oblastí elektroenergetiky od cen přes bezpečnost dodávek po udržitelnost úplně ztratila ponětí o prioritách. "V EU není žádná jasná politika. Jestliže nevytyčíme skutečné priority, budeme těžce bojovat o formování trhů (elektřiny) na nadnárodní úrovni," řekl Svoboda podle agentury Reuters. Za největší problém, s nímž se střetávají trhy elektřiny ve střední Evropě, označil Svoboda dostupnost obchodovatelných přenosových kapacit pro mezihraniční dodávky. Objem těchto kapacit totiž v poslední době prudce snížila expanze větrné energie v Německu s rozsáhlou vládní podporou. Obchodníci nyní mají k dispozici mnohem méně kapacit, protože přenosové sítě se musí vyrovnávat s prudkým kolísáním nespolehlivé produkce větrných turbín. "Musí se změnit politika podpory větrné energie. Pokud se zde nic neudělá, bude to znamenat úplný konec obchodování," varoval Svoboda. "Do pěti let se vrátíme ke starým dobrým časům národních sítí bez mezinárodního obchodu," dodal Svoboda, který je rovněž obchodním ředitelem ČEZ.

MMR: Nový stavební zákon zjednoduší a zrychlí výstavbu

Nový stavební zákon podle ministerstva pro místní rozvoj zjednoduší a zrychlí povolování staveb. Měl by významně pomoci k rozvoji regionů a obcí, rozmachu bytové výstavby i cestovního ruchu. Návrh zákona ve středu vládě předloží ministři pro místní rozvoj a vnitra a životního prostředí. Platit by měl od 1. ledna 2006.

"Předkládaný návrh zákona je vůči platnému právnímu stavu revoluční. V současné době trvá příprava stavby včetně povolení mnohdy déle než samotná realizace," řekl ČTK generální ředitel Svazu podnikatelů ve stavebnictví Miloslav Mašek. Nový zákon by například měl umožnit, aby se vybrané stavby zahájily jen na ohlášení. Do této kategorie budou spadat rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží. Člověk, který takový dům v souladu s územním plánem začne stavět, stavbu pouze ohlásí. Pokud se úřad do 30 dnů neozve, může začít stavět. Z procesu tak vypadává vyřizování stavebního povolení.

Janota: Schodek veřejných financí letos bude 4,8 až pět pct HDP

Schodek veřejných financí letos vzroste podle prvního náměstka ministra financí Eduarda Janoty na 4,8 až pět procent hrubého domácího produktu. Deficit by tak byl nepatrně vyšší, než ČR povoluje současný konvergenční program Evropské unie. Loni schodek činil tři procenta HDP. ČR se v programu zavázala, že schodek nepřekročí 4,7 procenta HDP. Podle Janoty však ministerstvo vyjednalo změnu a nová podoba programu vládě povolí dosáhnout schodku až pěti procent HDP. Pro příští rok jsou podle Janoty bezpodmínečně nutné škrty, jinak vláda program nesplní a bude jí hrozit, že do roku 2010 nepřijme euro. Podle Janoty budou potřebné škrty nejméně 25 miliard korun. Další miliardy bude možná stát muset ušetřit kvůli plánovanému snížení daní lidem s nízkými a středními příjmy. Stát tak přijde asi o deset miliard korun, zatímco zvýšením spotřebních daní na cigarety získá o několik miliard méně.

Soud zamítl návrh na vystěhování modlitebny z domu v Praze 6

Modlitebna, kterou před 60 lety zřídila pravoslavná církev ve sklepení obytného domu v Praze 6 - Bubenči, se zatím stěhovat nemusí. Samosoudce obvodního soudu pro Prahu 6 zamítl žalobu společenství vlastníků, které požadovalo vystěhování kaple a navrácení nebytových prostor. Dům i mobiliář modlitebny byl v roce 2001 státem vyhlášen za kulturní památku. "Z hlediska lidského nesouhlasím s právním názorem žalující strany, že se věc týká pouze vlastnických práv. Jde i o ochranu veřejného zájmu," uvedl soudce Jan Pavlíček.

Dva domy v Rooseveltově ulici postavilo ve 20. letech minulého století družstvo ruských azylantů, většinou pedagogů a vědců. Většina z nich byla po roce 1945 odvlečena do sovětských koncentračních táborů a zbylí byli násilně vystěhováni. Když byli pravoslavní věřící po roce 1945 vykázáni z kostela sv. Mikuláše na Staroměstském náměstí, část předmětů byla převezena právě do bubenečské kaple, která vznikla v suterénu jednoho z domů. V roce 1995 byly na zdi domu odhaleny desky, které připomínají osudy původních družstevníků. Nejsmutnější je podle obhájce Jaroslava Procházky skutečnost, že lidé, kteří se nyní snaží modlitebnu vystěhovat, získali byty bezúplatně a "historicky zadarmo". "Já osobně bych byl pyšný, kdybych něco podobného v domě měl," uvedl.

HK: Přechodná období v EU nemají smysl, neměla by být prodloužena

Hospodářská komora nesouhlasí s prodloužením přechodných období omezujících ve většině zemí EU volný pohyb pracovních sil z nových členských států, protože již nemají své opodstatnění a zbytečně komplikují českým firmám pozici na evropském trhu. Pokud budou tato opatření příští rok přece jen prodloužena, měla by ČR podle prezidenta HK Jaromíra Drábka vůči těmto evropským státům zavést stejný režim.

"Přestože toto omezení (přechodná období) je uvedeno v přístupové smlouvě uzavřené s EU, tak rok zkušeností ukazuje, že není podloženo věcnými argumenty. Pokud nyní máme u nás zaměstnáno více pracovníků z Německa, než je českých pracovníků v Německu, tak přechodné období pro pracovní síly je neadekvátní opatření," řekl Drábek. Čeští podnikatelé by podle něj měli mít na trhu EU stejné postavení a práva jako jejich západoevropští konkurenti. "To není žádný extremistický postoj," podotkl Drábek. Míní, že čeští podnikatelé jsou kvůli přechodným obdobím a náročné administrativně v některých členských státech EU stále diskriminováni.

Přechodné omezení volného pohybu pracovních sil platí s výjimkou Švédska, Británie a Irska ve všech ostatních zemích dřívější "patnáctky". Ty nejpozději do 30. dubna 2006 musejí Evropské komisi oznámit, zda ochranu trhu práce ponechají v platnosti.

ČR opět uzavře s Ruskem dohodu o průmyslové spolupráci

Česká republika bude mít opět dohodu s Ruskem o hospodářské, průmyslové a vědeckotechnické spolupráci. Obdobnou smlouvu Česká republika vypověděla loni na jaře kvůli vstupu do Evropské unie. Dohodu ve čtvrtek v Moskvě podepíše ministr průmyslu a obchodu Milan Urban, podpisu se zúčastní také premiér Jiří Paroubek a ruský premiér Michail Fradkov.

Podle mluvčího MPO Iva Mravinace by nová dohoda měla potvrdit zájem o vzájemnou spolupráci například v oblasti dopravy, energetiky, chemického, petrochemického či plynárenského průmyslu. Dohoda naopak neřeší otázku obchodního režimu mezi Českou republikou a Ruskou federací. Ten je stanoven dohodou o partnerství a spolupráci mezi Evropskou unií a Ruskou federací.

Vláda na začátku roku přijala obchodní strategii zaměřenou právě na export do Ruska, obdobný materiál přijala i vzhledem k Číně. Rusko s Čínou a Japonskem patří mezi země, se kterými má Česká republika největší obchodní deficit.

Češi podle průzkumu ze zemí EU nejvíce nakloněni tržní ekonomice

Postoje Čechů vůči tržní ekonomice jsou nejliberálnější ze všech zemí Evropské unie. Obyvatelé ostatních členských států si naopak přejí spíše tržní ekonomiku, která má určité hranice, a solidární společnost. Vyplynulo to z průzkumu veřejného mínění v deseti zemích EU. O průzkumu, který vypracovaly společnost Euro RSCG a institut TSN Sofres, informuje francouzský list Le Figaro.

Podobně liberálně jako Češi uvažují Poláci a Finové. Sociální model je zase nejbližší Francouzům. Britové se oproti očekávání nevyslovili pro "ultraliberální" tržní ekonomiku, ale podobně jako ostatní členské země pro kontrolované tržní hospodářství.

Denso Manufacturing musí zaměstnávat 15 procent cizinců

Společnost Denso Manufacturing v Liberci musí zaměstnávat přes 280 cizinců. Hlavně Slováci a Poláci tak představují zhruba 15 procent zaměstnanců. Denso je největším zaměstnavatelem v Průmyslové zóně Liberec-jih, v současné době má přes 1600 kmenových pracovníků a dalších 280 brigádníků zajišťují personální agentury. Liberecké Denso, které je druhou největší japonskou investicí v České republice, se velmi rychle rozvíjí. Jak řekl mluvčí firmy Zdeněk Okleštěk, je proto nutné stále nabírat nové lidi, místní trh je ale dost přebraný. Denso proto hledá pracovníky i ve vzdáleném okolí, například na Frýdlantsku či Jablonecku. Zhruba 120 lidí denně dopravují zvláštní autobusy i z polského Zawidóva.

Komunisté navrhli přilepšit důchodcům, rozpočet na to prý má

Komunisté chtějí finančně přilepšit důchodcům a tvrdí, že státní rozpočet na to má. Skupina poslanců KSČM mimo jiné navrhla, aby se důchody nezvyšovaly podle inflace, ale v závislosti na růstu životních nákladů penzistů. V příslušné novele autoři uvedli, že tyto náklady rostou zpravidla poněkud rychleji než inflace. Poslanci KSČM uvedli, že poměr mezi průměrným důchodem a průměrným platem už řadu let klesá. V roce 1991 to podle nich bylo 55,3 procenta, loni už jen 40,6 procenta.

Komunisté do sněmovny v těchto dnech předložili hned dvě novely penzijního zákona. Ve druhé navrhli vyrovnat na českou úroveň penze českým občanům, kteří před rozdělením federace pracovali na Slovensku, respektive pro zaměstnavatele se sídlem na Slovensku. Nyní žijí v České republice, ale pobírají slovenský důchod, který je však vzhledem k rozdílnému měnovému kurzu a odlišné výkonnosti ekonomik nižší než průměrná česká penze. Jde o nejvýše zhruba 2800 lidí, jejichž situace je podle poslanců KSČM velmi obtížná.

Projevů antisemitismu v ČR přibývá; je jich ale relativně málo

Počet projevů antisemitismu v České republice roste, ale v porovnání s ostatními státy Evropské unie je malý. Vyplývá to z výroční zprávy Fóra proti antisemitismu za rok 2004, kterou v úterý novinářům představilo Mezinárodní křesťanské velvyslanectví Jeruzalém (ICEJ).

Zatímco v roce 2003 nebyl zaznamenán žádný případ fyzického napadení, loni jich bylo pět. Přibylo také útoků na majetek. Podle Mojmíra Kalluse z ICEJ je nárůst projevů antisemitismu celosvětovým jevem. Projevuje se také například ničením židovských památníků či náhrobků na židovských hřbitovech a slovními útoky. Nejzávažnější jsou nyní v Česku podle Kalluse množící se projevy antisemitismu na koncertech některých hudebních skupin.

Také izraelský velvyslanec v ČR Arthur Avnon a ředitel Evropské komise pro Izrael Rijk van Dam se na úterní tiskové konferenci shodli, že v České republice je projevů nenávisti k židům málo ve srovnání s jinými státy Evropské unie. Avnon však upozornil, že statistiky mohou podchytit pouze vnější projevy antisemitismu, nikoli skrytou xenofobii a nenávist vůči židům.

Van Dam, který se pokouší o srovnání situace v různých zemích Evropy, označil za poměrně antisemitské například Irsko, Francii a Španělsko. Bývalý poslanec Evropského parlamentu připomněl, že jde o státy, které blokují zařazení fundamentalistického šíitského hnutí Hizballáh, jehož konečným cílem je zničení židovského státu, na seznam teroristických organizací.

Vojáci se ve Vyškově připravují na velení v kosovské misi KFOR

Ve vyškovském vojenském středisku vrcholí příprava českých vojáků na velení části mezinárodních sil KFOR v srbské provincii Kosovo. Češi 1. srpna převezmou od Finů velení mnohonárodní vojenské brigády operující v centrální části Kosova. Budou zastoupeni i v hlavním velitelství KFOR. Čeští velitelé budou mít rok na starost vojenské kontingenty Slovenska, Irska, Lotyšska, Švédska a Finska. Na rozdíl od předchozích let už nebude fungovat společný česko-slovenský prapor, vojáci obou zemí budou působit v rámci brigády samostatně.

V Kojčicích napáchala bouře milionové škody, družstvo nemá krmení

Milionové škody napáchala bouře s krupobitím v pondělí v podvečer v Kojčicích na Pelhřimovsku. Podle starosty Jaroslava Roubíka tam mezi 17:00 a 18:00 napadlo až 30 centimetrů krup. Některé kusy ledu byly o velikosti slepičího vejce, řekl ČTK. Zničené jsou polní plodiny, zahrady, stromy. Zemědělské družstvo Kojčice nemá dostatek krmení pro 1000 kusů hovězího dobytka. Zhruba tři miliony korun bude podle hrubých odhadů zapotřebí na opravy komunikací, kanalizace, hrází rybníků a koryt vodních toků. "Krajnice silnic jsou podemleté, škody se jen těžko odhadují, protože cesty jsou dosud až pod metrovou vrstvou bahna a kamení," popsal starosta.

V Blešně v bouři spadl topol s populárním čapím hnízdem

Bouře doprovázená deštěm a větrem v pondělí večer poničila také populární čapí hnízdo v Blešně na Královéhradecku. Na torzu topolu v těsném sousedství hlavního silničního tahu mezi Hradcem Králové a Ostravou žili čápi desítky let, strom však nevydržel nápor větru a i s hnízdem spadl. "V hnízdě bylo pět vajec, tři z nich se pádem rozbila. Zbývající dvě jsem převezl do líhně dvorské zoologické zahrady," řekl ČTK David Číp ze Záchranné stanice pro ohrožené živočichy v Jaroměři na Náchodsku. Podle něj je pravděpodobnost, že se z vajec vylíhnou čápi, nízká, jasno by mělo být do tří dnů. Čapí pár, který v Blešně hnízdil, se podle Čípa pohybuje zřejmě v okolí obce, letos však již hnízdění nestihne. Ochránce přírody z Jaroměře povolali do Blešna tamní obyvatelé.

Motoristé, kteří směřují po hlavní silnici, ani obyvatelé obce by však o oblíbenou atrakci, kterou je výhled na čapí rodinku, nemuseli přijít. Ochránci přírody se společně s obcí chtějí pokusit čapí hnízdo obnovit. "Ještě letos chceme na místo umístit dřevěnou hnízdní podložku, na kterou položíme zbytky starého hnízda. Čápi už letos hnízdit nebudou, ale příští rok by se mohli do Blešna opět vrátit," řekl Číp. Podle něj by podložka se zbytky hnízda mohla být umístěna v koruně břízy, nedaleko od původního hnízda, záleží však na jednání s majitelem pozemku.

Ovocnáři budou dál usilovat o projekt dotovaného školního ovoce

Čeští ovocnáři se i přes negativní postoj ministerstva zemědělství nechtějí vzdát možnosti dodávat do škol státem dotované ovoce. Plán oznámil bývalý ministr zemědělství Jaroslav Palas letos v lednu, ale jeho nástupce Petr Zgarba o projektu podle pondělních Hospodářských novin zatím neuvažuje. "Dále se budeme snažit, aby projekt vešel v život," řekl ČTK tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Systém by fungoval podobně jako u školního mléka, které stát ročně podporuje asi 80 miliony korun. U ovoce by se roční dotace mohla pohybovat mezi deseti až 20 miliony korun, odhadl Ludvík s tím, že část peněz by mohla přijít i z dotačních programů Evropské unie. Rozhodující část dodávky do škol by podle ovocnářů měla tvořit jablka, v menší míře hrušky a švestky.

Hokejová generalita se ve středu pokusí zvolit Růžičkova nástupce

První pokus zvolit nástupce Vladimíra Růžičky na střídačce reprezentačního týmu čeká ve středu vedení Českého svazu ledního hokeje. O tom, kdo Růžičku nahradí, se spekuluje již od konce vídeňského mistrovství. Vedení svazu v čele s předsedou Vratislavem Kulhánkem se stejně jako generální manažer týmu Zbyněk Kusý stále nevzdávali myšlenky, že úspěšného trenéra přesvědčí, aby mužstvo vedl alespoň na dvou vrcholných akcích příští sezony. Růžička však v pondělí definitivně potvrdil, že se bude plně soustředit na pražskou Slavii, kde je generálním manažerem i trenérem. "Bylo to sice těžké rozhodování, ale chci se naplno věnovat práci ve Slavii," řekl Růžička ČTK.

Fotbalovou ligu čeká třicáté kolo, ale soutěž ještě neskončí

Neobvyklý závěr čeká první fotbalovou ligu. Soutěž byla významně poznamenána vyšetřováním korupčního skandálu z minulé sezony a bude zakončena nezvyklým termínovým zvratem. Ve středu se sice půjde už na 30. kolo, ale soutěž skončí až v sobotu zápasy 29. kola.

Liga zná mistra i sestupujícího, ale dosud nezná odpověď na další otázky: Kdo Opavu doprovodí do druhé ligy? Kdo bude hrát předkolo Ligy mistrů, Pohár UEFA a kdo bude muset vzít zavděk Pohárem Intertoto? Všechny středeční zápasy začínají v 16:40.

Největší boj se vede o druhé místo. Ve hře jsou Slavia, Teplice a Olomouc, po úterním rozhodnutí odvolací komise z boje odpadl Liberec, který po skončení ligy přijde o šest bodů. V Teplicích si po prohře s Libercem mohli alespoň ulevit, že na reparát nemusejí čekat celý týden, teď přivítají Ostravu. "Po každé prohře je vždycky lepší, když se hraje co nejdřív. Jen musíme naši dobrou hru potvrdit ziskem bodů," uvedl trenér Vlastislav Mareček, který bude postrádat distancovaného Radu. Ostrava ví, jak se z teplických Stínadel vozí body, v posledních dvou startech zde uspěla. Teď ji ale víc než liga zajímá finále poháru.

Slávisté na jaře doma ztrácejí neobvykle často, ale se Zlínem si to nemohou dovolit, jinak na stříbrné medaile mohou zapomenout. "Je smutné, že jsme ve dvou zápasech doma nedali ani jeden gól. Musíme zachovat klid a věřím, že se podaří konečně prosadit útočníkům, či někomu z druhé řady," mínil trenér Karel Jarolím. Hrát nebude Koloušek, otazník je nad Švecem a Zbončákem.

Zlín ještě nemá stoprocentně jistou záchranu, a tak by rád bodoval. "Určitě už ale můžeme hrát proti Slavii uvolněněji a bez nervozity," říkal trenér Pavel Hapal, kterému stále chybí zraněný gólman Baránek.

Podobný souboj ohroženého s týmem pokukujícím po horních pozicích se odehraje v Českých Budějovicích, kam přijede Olomouc. Domácí mají pád na dosah. "Naděje je malá, ale budeme se prát," tvrdil trenér František Cipro, kterého trápí rozsáhlá marodka. Ke Gruberovi, Němcovi a Horejšovi se přidali už i Pončák a Chlebek, navíc Homoláč má osm žlutých karet.

Olomouci se otevřel velký cíl a chce udělat všechno pro jeho splnění. "Domácí mají motivaci jako hrom, je to pro ně zápas o bytí a nebytí. Bude to proto nesmírně obtížně," tušil trenér Petr Uličný, který postrádá jen dlouhodobě zraněného Pečnika.

Nejblíže Českým Budějovicím je v lize Slovácko, které nyní přivítá Spartu. Domácí jsou remízovým králem ligy, už třináctkrát se o body dělili. "Sparta má svoje problémy. Pro naše hráče musí být motivací, že si mohou zajistit prvoligovou příslušnost," burcoval trenér Ladislav Molnár. Chybět bude Lukáš Jarolím.

Sparta má za sebou jablonecký debakl, navíc ještě vůbec netuší, zda ji do zápasu povede Jaroslav Hřebík, kterého trápí nepříjemný pásový opar. "O tom, zda bude s týmem, se rozhodne až během dnešního odpoledne," řekla mluvčí Lenka Raková. Přítomnost trenéra je ohrožena, účast kapitána vyloučena; Poborský má osmou žlutou kartu a dvouzápasový trest si odpyká v závěru jara; nepřenese ho tak do příští sezony. Zraněn je stále Pergl.

Jablonec proti Spartě poprvé vyhrál na jaře na domácím trávníku, ale teď ho čeká potvrzení v duelu s Mladou Boleslaví. "Je to menší derby. Soupeř je to hodně nepříjemný, venku hraje velmi dobře," míní kouč Petr Rada, který má problémy s postem defenzivního záložníka: Kordula a Rosický jsou zraněni, Hušek netrénuje kvůli bolestivým puchýřům.

Mladá Boleslav má naději, že hned v první sezoně mezi elitou pronikne do Evropy. Pokud Ostrava vyhraje pohárovou soutěž, stačí jí skončit před Zlínem a bude hrát v Intertotu. Do sestavy se vracejí Langer a Baranek. "Hra zálohy a útoku v Brně nebyla dobrá," sliboval si Uhrin od zkušených hráčů zlepšení.

Fotbalisté Drnovic už nemají po sportovní stránce existenční starosti, ale stále je nevyjasněna jejich profesionální licence. V derby s Brnem bude mít větší motivaci hostující tým, který není zachráněn. Domácím bude chybět potrestaný Gába. "Nyní už nedoléhá na naše hráče psychický tlak záchrany, budou ale hrát o body, prémie a případně nové smlouvy," řekl trenér Josef Mazura. Stopera Schindlera čeká jubilejní dvoustý ligový start.

Trenér Brna Jiří Kotrba už může počítat se Živným, nejistý je start zraněného Mezlíka. "Soupeře máme dobře zmapovaného z jeho posledního vystoupení. V domácím prostředí představují Drnovice velmi kvalitního soupeře," uvedl Kotrba. Brno vyhrálo v Drnovicích naposledy před devíti lety.

Opava se minimálně na rok rozloučí s první ligou na vlastním stadionu. Před derniérou má problémy s marodkou: zranění jsou Šalamoun a Laciga, šrámy mají Kulig s Burešem. "Budeme to těžce lepit dohromady, ale věřím, že našim fanouškům ještě naposledy uděláme radost," řekl trenér Vlastimil Palička. Slezanům se doma proti Příbrami nevede, z pěti zápasů vyhráli jediný.

Marila se rozhodla z Moravy přivézt záchranu a definitivu si může vybojovat v Opavě. Trenér Pavel Tobiáš s týmem od víkendu zůstal na soustředění nedaleko Vyškova. "Když se vydáme na více než sto procent, budeme odjíždět z Moravy spokojeni," tvrdí kouč.

Ani Blšany ještě nemohly slavit, po Liberci by se jim to však mohlo poštěstit. "Hrajeme s velice kvalitním soupeřem, kterému se daří. Víme ale také, že bod by znamenal definitivní pojistku," řekl trenér Michal Bílek. Chmel doma poslední čtyři zápasy neprohrál, ale pouze jednou se radoval z vítězství.

Liberec vynesly poslední dvě výhry na druhé místo, ale musí po sezoně počítat se šestibodovým odpočtem za korupci. "Bude to minimálně tak těžké jako v sobotu v Teplicích. Z Blšanských spadlo napětí a nedostávají moc gólů," připomněl trenér Stanislav Griga. Potrestaný je Šinglár, zraněni Došek s Abrahámem.

Odvolací komise ČMFS potvrdila tresty pro Liberec a Myslivečka

Odvolací komise Českomoravského fotbalového svazu zamítla odvolání Slovanu Liberec a jeho bývalého sportovního ředitele Františka Myslivečka proti trestům za účast v korupční aféře. Potvrdila tak postihy, které v únoru vynesla disciplinární komise. Liberec po konci ligy přijde definitivně o šest bodů, funkcionář nesmí dva roky působit ve fotbale. Klub navíc zaplatil pokutu půl milionu korun a Mysliveček sto tisíc. Podle disciplinární komise se Mysliveček dopustil korupčního jednání před loňským jarním zápasem se Zlínem, v němž Slovan Liberec vyhrál 3:0. V utkání tehdy Severočeši potřebovali vyhrát, aby si udrželi šanci na účast v Poháru UEFA. Zápas rozhodoval Václav Zejda, který byl již dříve potrestán tříletým zákazem působení ve fotbale.

Slovan Liberec úterním rozhodnutím definitivně přišel o možnost vybojovat si druhou příčku v konečném účtování ligové soutěže, a zajistit si tak účast v předkole Ligy mistrů, která znamená obrovské finanční zisky.

Fotbalovému svazu minulost lékaře národního týmu Krejčího nevadí

Lékař fotbalové reprezentace Petr Krejčí má plnou důvěru vedení svazu i poté, co se v médiích objevily zprávy o jeho podílu na řízeném dopingu sportovců v socialistickém Československu. Generální sekretář svazu Petr Fousek v úterý pro ČTK uvedl, že fotbaloví funkcionáři o někdejším kontroverzním působení Krejčího vědí. Primář interní ambulance Střešovické nemocnice má podle Fouska důvěru svazových zástupců, kteří ho berou především jako špičkového odborníka.

Krejčí promluvil o své účasti ve státem řízeném dopingu v pondělním pořadu České televize Reportéři ČT. Dnes považuje za osobní chybu, že proti užívání nedovolených podpůrných látek nebojoval. "Byla to chyba, že jsem s tím souhlasil. Je to omyl, který dneska ale už nedokážu napravit," řekl Krejčí, který byl na konci 70. let lékařem reprezentace běžců na lyžích a později šéfem komise pro kontrolu dopingu při zdravotnické radě ÚV ČSTV.

Fousek informace z minulosti nepovažuje za podstatné. "V té době v celé společnosti fungoval zcela jiný, centrálně řízený systém, který mohl jednotlivec jen velmi omezeně ovlivnit. Nevidím důvod podílet se na jitření minulosti způsobem, jakým byla problematika dopingu z 80. let minulého století prezentována v některých médiích," uvedl Fousek. "Tehdejší působení Petra Krejčího ve svazu lyžování je nám známo, stejně tak ovšem jeho osobní stanovisko k uvedeným záležitostem," dodal.

Počasí:

Ve středu má být polojasno, ráno se mohou objevit mlhy. Teploty 20 až 24 stupňů Celsia, na horách kolem 17-ti stupňů. Slabý západní vítr. Tlak se měnit nebude.

24-05-2005