Denní souhrn zpráv Zprávy

27-05-2005

Premiér pohrozil Klausovi omezením zahraničních cest

Premiér Jiří Paroubek chce navrhnout prezidentu Václavu Klausovi, aby se zúčastnil některého zasedání kabinetu, na němž budou ministři projednávat zahraniční politiku. Klaus se podle svého mluvčího Petra Hájka návrhu nebrání. "Zatím jsme však svědky poněkud obhroublého mediálního pokřikování," řekl Hájek. Ministerský předseda zopakoval, že za zahraniční politiku nese v parlamentním systému s nepřímo voleným prezidentem odpovědnost vláda a Klaus by to měl respektovat, zejména při vystupování v cizině. Svůj názor Paroubek opírá také o analýzu ústavy, kterou si nechal vypracovat. Premiérovi zejména vadí, že Klaus v zahraničí ostře kritizuje evropskou ústavu, jejíž schválení považuje vláda za svou hlavní prioritu. Pohrozil dokonce, že pokud se Klaus nebude řídit pokyny vlády, omezí některé jeho cesty. Podle Hájka si Paroubek asi neuvědomuje, že už nesedí na pražském magistrátu, ale v čele vlády. "Jen tak je možné si vysvětlit, že nechápe rozdíl mezi státním úředníkem a hlavou státu," řekl Hájek. S prezidentem by se Paroubek měl sejít příští týden, termín zatím Hrad neoznámil. Vláda bude o zahraniční cestě Klause jednat například příští středu, kdy bude schvalovat pracovní návštěvu Rakouska plánovanou na 8. června.

Dohoda ve zdravotnictví je možná, Rath ale vyhrožuje Paroubkovi

Ve sporu lékařů a zdravotních pojišťoven o finanční situaci ve zdravotnictví se možná rýsuje všeobecně přijatelný kompromis. Podmínkou dohody ale je, že ze svých představ ustoupí všichni, řekl premiér Jiří Paroubek po pátečním jednání s ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou, zástupci lékařů, pojišťoven a nemocnic. Příští týden očekává premiér od všech účastníků podněty vedoucí k dalším úsporám, vláda má materiál dostat na stůl o týden později. Spor se vede o to, zda je možné lékařům přidat, aniž se bude prohlubovat zadlužení zdravotního systému. Ještě před schůzkou rozvířil atmosféru ve zdravotnictví prezident České lékařské komory David Rath. V dopise adresovaném Paroubkovi naznačil, že pokud vláda lékařům nedá, co žádají, oni se zasadí o to, aby ČSSD prohrála volby.

Rathovy hrozby na adresu premiéra mnozí lékaři považují za zneužití jeho postavení - lékařská komora se podle nich jako nepolitická organizace nemá do politiky plést. Také politologové soudí, že Rath se nechová jako šéf profesního sdružení, ale jako politik nebo odborář. Rath je nicméně přesvědčen, že komoru do politiky nezatahuje, jen konstatuje realitu.

Katar urguje propuštění Sáního, soudkyně nesouhlasí

Ministerstvo spravedlnosti odeslalo Obvodnímu soudu pro Prahu 2 urgenci Kataru, který žádá o předání případu syna katarské královské rodiny Hámida bin Abdal Sáního. Katar totiž již doručil žádost, která je podle ministerstva spravedlnosti superlegalizována, tedy je ověřena její pravost. Sání je souzen za sex s nezletilými dívkami. V pondělí má být vynesen rozsudek. "Připojili jsme svůj právní názor, že soud má nyní rozhodnout podle paragrafu 448 odstavec 3 a případ Kataru předat," řekl mluvčí ministerstva spravedlnosti Petr Dimun. Úřad se podle něj soudu zároveň zavázal, že zajistí, aby byl Sání po propuštění z vazby předán a neocitl se na svobodě.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec rozhodl o předání kauzy do Kataru ihned po podání obžaloby. Soudy ale jeho rozhodnutí neakceptovaly a označily jeho postup za nezákonný. Postup ministra prověřuje policie, advokát Sáního chystá ústavní stížnost. Katar nedávno zaslal urgenci žádosti, ministerstvo spravedlnosti ji však vrátilo s tím, že není superlegalizována. V pátek úřad podle Dimuna obdržel novou žádost, která podle něj obsahuje všechny potřebné náležitosti, tedy rozhodnutí katarského nejvyššího státního zastupitelství, že stíhání převzalo, a doložku katarského ministerstva zahraničí, že o převzetí rozhodl oprávněný orgán.

Soud se však Sáního případ do Kataru předat nechystá. "Je to (superlegalizovaná žádost) jen potvrzení, že o převzetí stíhání v Kataru rozhodl oprávněný orgán, na právním názoru soudu a dalším postupu to ale nic nemění," řekla soudkyně Monika Křikavová. Soudkyně nadále trvá na tom, že ministr nemohl o předání případu do Kataru rozhodnout bez předchozího návrhu soudu. Nelíbí se jí také, že jí ministerský verdikt či verdikt orgánu cizí země nutí přerušit řízení a pustit obžalovaného prince z vazby. Advokát Sáního Josef Lžičař s postupem českých soudů nesouhlasí a chystá ústavní stížnost.

Veleta se u soudu hájil, že tragickou srážku s Hlinkou nezavinil

Okresní soud v Karlových Varech začal projednávat případ dopravní nehody, při níž loni v srpnu zahynul u Karlových Varů hokejový trenér Ivan Hlinka. Obžalovaný řidič nákladního automobilu František Veleta, který do Hlinkova vozu narazil, znovu odmítl, že by srážku zavinil. Snažil se prý vyhnout zvířeti, které mu vběhlo před avii a přitom se dostal do protisměru. Karlovarský státní zástupce Pavel Dvořák před soudem uvedl, že řidič avie porušil důležitou povinnost vyplývající ze zákona. Přejel souvislou čáru na silnici a nedal přitom přednost protijedoucímu autu. "K přejetí plné čáry do protisměru došlo poté, co jsem se snažil vyhnout zvířeti. Avie se při brzdění začala chovat podivně, nereagovala, když jsem se pokoušel vrátit do svého jízdního pruhu," řekl soudkyni Veleta. Přijíždějící automobil Hlinky údajně Veleta spatřil až těsně před nárazem. Auto prý přijíždělo velmi rychle, pak následovala rána a nic dalšího si ze srážky nepamatuje.

Vynesení rozsudku v kauze Příplata odloženo

Rumunský nejvyšší soud v Bukurešti v pátek opět nedospěl k rozhodnutí v případu českého podnikatele Františka Příplaty a odročil vynesení rozsudku na 2. června. Příplata je obžalován z účasti na vraždě místního odboráře a také z ošizení rumunského státu; v případě prokázání viny mu hrozí vysoký trest odnětí svobody. Český podnikatel ale jakýkoli podíl na obviněních, která mu obžaloba přičítá, vždy rozhodně odmítal. Rumunská strana nepovažuje vleklou kauzu podnikatele Příplaty za problém v dobrých česko-rumunských vztazích. Prohlásil to nedávno předseda rumunského senátu Nicolae Vacaroiu při návštěvě Prahy.

Do tendru na armádní transportéry se hlásí 46 firem

Do výběrového řízení na nové armádní osmikolové transportéry za 25 miliard korun se přihlásilo 46 firem. Potvrdil to mluvčí ministra obrany Andrej Čírtek. Podle očekávání jsou mezi uchazeči rakouské stroje Pandur od firmy Steyr-Daimler-Puch a finské transportéry AMV od společnosti Patria. Nejdražší projekt v novodobé historii české armády, který státní pokladnu přijde o pět miliard korun dráž než pronájem stíhaček, vláda schválila letos v dubnu. Na dvě stovky nových obrněnců nahradí zastaralé OT-64, z nichž většina je už v nepoužitelném stavu. Hlavními nedostatky starých vozů jsou špatná ochrana posádky, nedokonalé přístroje a vzhledem ke stáří i nespolehlivost. Smlouva by měla být podepsána přibližně za rok. Armáda se zaváže ke koupi 199 obrněnců a na dalších 35 získá předkupní právo. Údržba nového vozového parku bude v příštích 20 letech stát dalších téměř 20 miliard korun. Kritici projektu upozorňují na to, že armáda si dlouho nebyla schopná ujasnit, kolik transportérů vlastně potřebuje. Vadí jim také, že se nepodařilo najít žádného českého výrobce.

Ve Švédsku vyrobili zbylých osm gripenů pro českou armádu

Ve švédském Linköpingu byla nedávno dokončena hrubá konstrukce osmi zbývajících stíhaček Jas-39 Gripen určených pro českou armádu. Stroje se nyní upravují podle českých požadavků a testují se jejich přístroje. ČTK to tento týden řekl Ulf Lindström z tiskového odboru švédské obranné agentury. K šesti letounům, které do Česka přiletěly v dubnu, se zbylé stroje připojí zřejmě v druhé polovině srpna. Celkem 14 letounů si Česká republika od Švédska pronajala na deset let za 19,6 miliardy korun. Od srpna se na švédské vojenské základně Satenäs bude na nové stíhačky školit další skupina českých pilotů. Dohromady se na létání na gripenech přeškolí asi 20 Čechů. Letouny začnou střežit český vzdušný prostor 15. června. V té době doslouží staré sovětské MiG-21, s jejichž rozprodejem již vojsko začalo.

Úroda obilí by letos mohla být nadprůměrná, soudí šéf Agrární komory

Úroda obilí by se letos mohla pohybovat nad průměrem, který činí 6,5 až sedm milionů tun, odhaduje prezident Agrární komory Jan Veleba. Po studeném začátku května jsou podle něho nyní dobré teploty, což přesně porosty potřebují. Bude ale záležet na dalším počasí, dodal s tím, že loňský rekord kolem 8,8 milionu tun se bude opakovat jen těžko. Česká republika se dosud potýká s přebytkem obilí z loňské sklizně. Tuzemské sklady jsou přeplněny. Podle informací televize Nova souhlasila Evropská unie s přeskladněním českých přebytků obilí do Německa. Za uskladnění obilí v zahraničí Česko zaplatí asi 24 milionů korun. EU podle Slukové přispěje 34 miliony korun.

Škoda Power dodá dánské elektrárně zařízení za 500 milionů Kč

Plzeňská Škoda Power dodá dánské elektrárně Amager na předměstí Kodaně turbosoustrojí, tedy turbínu a generátor, za téměř půl miliardy korun. Zařízení o výkonu 80 megawattů odebere Energi E2, jedna z největších dánských energetických firem, která vlastní a provozuje elektrárny v Dánsku, Švédsku, Španělsku a Řecku. "Dílo uvedeme do provozu v lednu 2009," řekla ČTK mluvčí Škody Holding Radka Pistoriusová. Podle ředitele Škody Power Jana Musila rozhodla o vítězství především celková účinnost tepelného cyklu požadovaná zákazníkem. "Dále jsme navrhli nejlepší dispoziční a technicko-ekonomické řešení z hlediska dlouhodobého provozu," dodal. Škoda uspěla v Dánsku po šesti vítězstvích ve výběrových řízeních ve Finsku a Švédsku během jednoho roku.

Toyota z Kolína bude za 259.900 Kč

Cena malé čtyřmístné Toyoty Aygo z kolínské automobilky TPCA bude začínat na 259.900 Kč. Vůz tak bude dražší než modely Peugeot 107 a Citroen C1, které bude vyrábět stejná továrna. Jejich základní cena začíná na 236.900 Kč. V porovnání s vozy Peugeot a Citroen však nabízí minivůz Toyoty v základní ceně vyšší výbavu, například posilovač řízení, výškově nastavitelný volant nebo rádio s CD přehrávačem. Vozy z Kolína si podle ředitele Sdružení automobilového průmyslu Antonína Šípka určitě na českém trhu najdou zákazníky. Významným faktorem je podle něj fakt, že jde o auta známých světových značek a také to, že jsou vyrobeny v ČR. Nejprodávanější vozy ve třídě Kia Picanto, Fiat Panda a Hyundai Atos v současnosti začínají s cenou těsně pod hranicí 190.000 korun. Nejlevnější model fabie z Mladé Boleslavi, která však patří o třídu výš, zákazníky přijde na necelých 225.000 Kč. Fabia je nejprodávanějším vozem v tuzemsku. Prodej minivozů loni stoupl o sedm procent na 3738 aut, zatímco celkový trh o 11 procent poklesl.

Francouzský Macatheylor postaví ve Slaném továrnu na výrobu součástek pro automobily

Francouzská společnost Mecatheylor postaví ve Slaném továrnu na výrobu součástek pro automobily. Slánští radní schválili prodej pozemku o rozloze téměř 10.000 metrů čtverečních v jižní části města. Mecatheylor za něj zaplatí 3,8 milionu korun, sdělil novinářům slánský starosta Ivo Rubík. Do roku 2010 by ve Slaném mělo najít zaměstnání 200 lidí. Společnost Mecatheylor předpokládá investice 30 milionů korun. V první fázi do ledna 2007 počítá firma s výstavbou části závodu a instalací 20 strojů vyrábějících součástky do airbagů a bezpečnostních pásů. O rok později již chce mít strojů 35 a v roce 2010 po dokončení továrny 50.

Radní: Zdražení jízdenek je první krok k elektronickému jízdnému

Rozhodnutí pražských radních o zdražení jízdného v městské hromadné dopravě je podle radního pro dopravu Radovana Šteinera (ODS) začátkem k přechodu na zcela jiný tarifní a odbavovací systém. "Chceme jít cestou elektronického jízdného a elektronických jízdních dokladů a elektronického odbavování," řekl radní. Proces by měl trvat několik let. Do konce roku mají odborníci předložit radním návrh na změnu jízdného z časového na pásmové, uvedl předseda finančního výboru města Miroslav Poche (ČSSD). Při zavedení pásmového jízdného by bylo bezpodmínečně nutné, aby se v metru opět objevily turnikety. Odborníci mají načrtnout, jak by to vypadalo a kolik by to stálo, uvedl Poche.

Podle rozhodnutí radních zdraží od července výrazně jednotlivé jízdenky. Například základní přestupní lístek bude stát 20 korun místo nynějších 12 Kč. Předplatní kupony budou dražší asi o deset procent. Kromě některých opozičních zastupitelů se zdražení jízdného nelíbí například bývalému ministrovi životního prostředí Martinu Bursíkovi. Lidi to podle něho odradí od využívání hromadné dopravy. Městská rada vysvětluje zdražení zvyšováním nákladů u položek, které není možné ovlivnit. Nepoměr mezi tím, že tržby kryjí 23 procent nákladů na hromadnou dopravu ve městě a zbytek tvoří dotace, je ve srovnání s jinými evropskými městy obrovský, tvrdí Šteiner. Třeba ve Varšavě kryjí tržby přes 71 procent nákladů, v Bratislavě téměř 45 procent a v Budapešti a ve Vídní shodně asi 40 procent. V Berlíně je to 33 procent, v Bruselu 28 procent, uvedl magistrát. Na bruselskou úroveň by se od zdražení měla dostat i Praha.

Radní Radovan Šteiner (ODS) hovořil o zavedení takzvané pražské karty. Jde o to, že by celodenní jízdenka, kterou používají hlavně turisté, byla spojena s dalšími výhodami, jako jsou slevy na vstupném do různých městských kulturních i jiných zařízení. O tom by se mělo rozhodnout do konce roku, řekl radní.

Nafta, která unikla na Táborsku z potrubí, znečistila rybníky

Nafta, která ve čtvrtek v podvečer vytekla z potrubí firmy Čepro do soukromého pole na Táborsku, se dostala i do dvou malých rybníků v okolí. Hasiči tam postavili norné stěny a nasypali vapex, což podle České inspekce životního prostředí zabránilo dalšímu rozšíření havárie. Mluvčí Čepro řekla, že na místě uniklo asi deset metrů krychlových nafty. Podle ní nejsou podzemní vody ohroženy a událost nebude mít ani žádný dopad na životní prostředí, protože jde o menší únik, než se původně zdálo. "Okamžitě po zjištění nehody byly pohonné hmoty z potrubí vyčerpány, takže nemůže docházet k žádnému dalšímu úniku," dodala. Potrubí je zhruba metr a půl hluboko. Hlavní inspektor Ladislav Krátký řekl, že místo, kde potrubí prasklo, dosud není lokalizované.

Ve Strážnici začal dětský folklorní festival

Průvodem v lidových krojích začal ve Strážnici na Hodonínsku dvoudenní festival dětských folklorních souborů. Letošního ročníku se účastní 18 souborů a na pódiu se v jednotlivých pořadech vystřídá 600 dětí. V pátek odpoledne se na strážnickém náměstí v pořadu Na veselém vandru představily soubory ze Slovácka. V sobotu se program přesune do strážnického skanzenu, kde se v pořadu Muzikanti hrajte budou zpívat a hrát písničky o jídle. Festival v sobotu odpoledne zakončí společné vystoupení všech soborů. Tradici samostatných dětských folklorních přehlídek obnovila Strážnice v roce 2000. První festival se tam uskutečnil už koncem 50. let 20. století. Dětská Strážnice je předzvěstí mezinárodního folklorního festivalu, jehož letošní jubilejní 60. ročník se ve Strážnici uskuteční od 23. do 26. června.

Štěpánek prohrál na Roland Garros s Grosjeanem

Radek Štěpánek se v pátek jako poslední český zástupce ve dvouhrách rozloučil s grandslamovým turnajem Roland Garros. Podlehl v utkání třetího kola Francouzi Sebastienu Grosjeanovi v pětisetové bitvě za čtyři hodiny a jednu minutu 1:6, 6:4, 6:3, 3:6 a 4:6. Šestadvacetiletý Štěpánek před bouřlivým publikem rychle ztratil první set, v dalších dvou měl ale navrch a dostal se do vedení. Ve čtvrté sadě ovšem nezachytil úvod a manko 0:3 už nedotáhl. V rozhodující páté sadě si soupeři navzájem prolomili podání, Grosjean pak znovu uspěl při Štěpánkové servisu a získal vedení 4:3, které už nepustil. V poslední hře český tenista odvrátil tři mečboly, čtvrtý jeho soupeř proměnil. Třetí kolo tak pro Štěpánka zůstává na grandslamových turnajích maximem. Momentálně nejlepší český tenista ještě nikdy na žádném ze čtveřice prestižních podniků nepostoupil ve dvouhře do osmifinále.

Volejbalisté zahájili kvalifikaci na MS výhrou nad Anglií

První překážku na cestě na mistrovství světa čeští volejbalisté úspěšně zdolali, Anglii v pátek porazili 3:0. Jejich dalšími soupeři na čtyřčlenném opavském turnaji budou o víkendu Dánsko a Ukrajina. Do červencové třetí fáze postoupí dva týmy, šampionát uspořádá v příštím roce Japonsko.

Sosenka vyhrál časovku v závodu Kolem Belgie

Cenného úspěchu dosáhl český cyklista Ondřej Sosenka, když v pátek vyhrál časovku v závodu první kategorie Kolem Belgie. Člen italské profesionální stáje Acqua e Sapone předstihl v druhé části třetí etapy na patnáctikilometrové trati o sedm sekund domácí hvězdu Toma Boonena. Sosenka ztratil naději na solidní výsledek v celkovém pořadí ve čtvrtek, kdy zaostal za nejlepšími o více než šest minut. Nyní si v průběžné klasifikaci polepšil na 56. místo.

V Alpách zahynul český horolezec

Český horolezec přišel v pátek o život v italských Alpách. Podle agentury ANSA se čtyřiadvacetiletý muž zřítil ve výšce kolem 3200 metrů nad mořem v masivu štítu Matterhornu na italsko-švýcarském pomezí. Pod horolezcem se na svahu utrhl sníh a mladík se zřítil do pětisetmetrové hloubky. Jeho kamarád pak zavolal záchranáře. Ti už jen vrtulníkem přepravili do údolí mrtvé tělo.

A na závěr jaké nás čeká počasí?

Bude slunečno, teploty se vyšplhají až k 32 stupňům.

Tolik zprávy Radia Praha.

27-05-2005