Zprávy

Proubek: Ratifikace euroústavy by se mohla prodloužit

Český premiér Jiří Paroubek a jeho slovenský protějšek Mikuláš Dzurinda při svém úterním setkání v Bratislavě připustili, že by mohli podpořit prodloužení dvouleté lhůty pro ratifikaci návrhu evropské ústavy. Ratifikační proces v zemích unie by měl podle nich pokračovat i nadále. Paroubek nevylučuje, že by prodloužení lhůty pro ratifikaci mohlo změnit i postoj Francouzů nebo Nizozemců k ústavě. Jako příklad uvedl referendum v Irsku o smlouvě z Nice, kterou Irové nejprve odmítli, poté ji ale podpořili. Podle Mikuláše Dzurindy ani navzdory neúspěchu referend ve Francii a Nizozemsku není jedno, jak dopadne ratifikace ve všech zemí unie. "Je proto třeba ukázat i jistou míru trpělivosti, nechat ten ratifikační proces doběhnout, ale jedním dechem dodáváme, že je třeba ukázat i jistou míru flexibility a schopnosti naslouchat argumentům těch dalších," prohlásil Dzurinda. Oba politici se shodli, že neúspěchy při schvalování euroústavy neohrozí jednotnou evropskou měnu. Premiéři jednali rovněž o vztazích mezi oběma zeměmi, které jsou podle nich zcela bezproblémové a bez otevřených otázek. Shodli se také na tom, že visegrádská čtyřka má nadále perspektivu.

Vláda bude žádat za Severočeské doly přes 7,5 mld. Kč

Česká vláda bude požadovat za svůj většinový podíl v Severočeských dolech v případném přímém prodeji více než 7,5 miliardy korun. Během své návštěvy Slovenska to řekl premiér Jiří Paroubek. O konečné formě privatizace se podle něj však ještě nerozhodlo. Vláda zkoumá plán prodat svých 55 procent na Severočeských dolech v přímém prodeji elektrárenské společnosti ČEZ. Tento postup prosazují ministerstva financí a průmyslu a obchodu. ČEZ vlastní v Severočeských dolech 37 procent. Materiál ministerstev o budoucnosti dolů by vláda měla obdržet tento měsíc. Analytici odhadují hodnotu podílu na zhruba osm miliard korun a ČEZ svých 37 procent oceňuje na 3,8 miliardy korun. Vláda kromě prodeje do rukou ČEZ zvažuje i spojení firmy se sousedními doly Mostecké uhelné společnosti. Další variantou je odkup MUS a její prodej ČEZ a zároveň převod podílu v SD rovněž na ČEZ. Vláda se pokusila prodat svůj podíl před rokem a půl, kvůli nízkým cenovým nabídkám však nakonec privatizaci zrušila. Poslední tři zájemci Penta, J&T a Appian Group nabízeli od pěti do sedmi miliard korun. ČEZ stát tehdy do privatizace nepustil.

Premiér kritizuje zdravotní pojišťovny

Premiér Jiří Paroubek trvá na tom, že páteční dohoda o zdravotnictví je platná, i když ji teď zdravotní pojišťovny zpochybňují. Pokud si podle něj někdo myslí, že stát dá do zdravotnictví další miliardy, aniž se na druhé straně začne s veřejnými penězi šetřit, tak se mýlí. Premiér se příští týden chce znovu sejít s "klíčovými hráči" ve zdravotnictví. Osud páteční dohody je zatím nejasný. Pojišťovny tvrdí, že sice mají nutit zdravotníky k úsporám, nikdo jim k tomu ale nedal vhodný nástroj. Navíc prý nevědí, kde mají vzít peníze na slíbené zvýšení lékařských platů a další výdaje. Páteční dohoda dluhy českého zdravotnictví naopak prohloubí, řekl v pondělí ředitel Svazu zdravotních pojišťoven Jaromír Gajdáček. V reakci na Paroubkova slova v úterý mimo jiné prohlásil, že se opravdu musí začít šetřit. Politici to ale podle něj žádají po zdravotních pojišťovnách, kterým současně vyhláškami ukládají navýšit výdaje za léky a úhrady za akutní lůžka.

Klaus bude jednat s Juščenkem

Prezident Václav Klaus pojede 14. června na třídenní státní návštěvu Ukrajiny. V Kyjevě se setká se svým ukrajinským protějškem Viktorem Juščenkem a navštíví také Oděsu a Lvov. Návštěva se uskuteční poprvé od ukrajinské dramatické "oranžové revoluce", která koncem loňského roku vynesla Juščenka do čela země. Kromě jednání s ním bude Klaus hovořit i s premiérkou Julií Tymošenkovou a předsedou parlamentu Volodymyrem Lytvynem. Ukrajinu navštívil letos v květnu ministr zahraničí Cyril Svoboda. Jednal tehdy mimo jiné o zmírnění vízového režimu. Češi mohou od 1. května až do 1. září, jakožto občané Evropské unie, cestovat na Ukrajinu bez víz. Ukrajinská strana dala najevo, že zvažuje zrušení vízové povinnosti pro občany EU bez časového omezení. ČR by jako reciproční opatření mohla udělovat víza pro ukrajinské občany zdarma. Se zrušením víz pro Ukrajince nepočítá. Na státní návštěvě Ukrajiny byl naposledy v roce 1997 tehdejší český prezident Václav Havel. Před šesti lety byl také na summitu prezidentů devíti středoevropských zemí ve Lvově. Letos by Českou republiku měla navštívit ukrajinská premiérka Julija Tymošenková a ministr zahraničí Borys Tarasjuk.

Nákladní automobily za 2,5 miliardy chce armáda získat bez tendru

Téměř tisíc nových nákladních automobilů za zhruba dvě a půl miliardy korun chce armáda získat bez výběrového řízení. Měla by je vyrobit kopřivnická Tatra. Podle náčelníka generálního štábu Pavla Štefky jsou totiž armádní náklaďáky vojenský materiál, a na ten se výběrové řízení nemusí vypisovat. Stejného názoru je podle Štefky i ministr obrany Karel Kühnl. Za armádu se postavili i členové sněmovního branného výboru, kteří minulý týden Tatru navštívili. Podle jeho předsedy Jana Vidíma musí mít vojenské vozy z kopřivnické Tatry licenci na vývoz vojenského materiálu. Je proto nutné je za vojenský materiál považovat i v tomto případě. "To auto se musí koupit u nás," řekl Vidím. Případnou přímou zakázku před časem napadla konkurence. O vládní zakázku se totiž chce ucházet i uskupení Poličské strojírny (PS) - DaimlerChrysler. Jeho generální ředitel Jaroslav Trávníček uvedl, že v případě přímé zakázky bude společnost uvažovat o jejím napadení u Evropské komise. Tatra armádě už dodala kolem 2500 hlavně těžkých terénních automobilů. Z celkových 977 nových strojů mají 522 tvořit takzvané střední terénní vozy a 421 speciální terénní automobily. Čtyři budou testovací.

DPH na bydlení možná zůstane nižší i po roce 2007

Česká republika má stále naději, že daň z přidané hodnoty na bytovou výstavbu zůstane i po roce 2007 ve snížené pětiprocentní sazbě. Podle ministra financí totiž lucemburské předsednictví EU v zásadě vyhovělo českému návrhu, aby se dočasné výjimky na nižší sazbu DPH u stavebních prací spojených s bydlením a na dodávky tepla změnily na trvalé. Definitivní rozhodnutí by podle Sobotky mělo padnout na některém z příštích zasedání. Dočasné výjimky na stavební práce spojené s bydlením a teplo platí do konce roku 2007, pak by se musely převést do 19procentní sazby. Blížící se zvýšení daně přispělo v uplynulých měsících k prudkému nárůstu výstavby nových bytů i celkové stavební činnosti. Přeměnu dočasných výjimek v trvalé podporují i další nováčci v EU. Sobotka usiluje o nižší sazbu DPH také pro ekologicky citlivé výrobky, připojení k vysokorychlostnímu internetu a pro dětské pleny. V tomto směru však žádný posun zatím nenastal.

Senátoři znovu navrhují státní vyznamenání pro Mašíny

Senátoři znovu navrhují, aby bratřím Mašínům a dalším členům jejich odbojové skupiny bylo uděleno státní vyznamenání. Stejně jako loni jsou navrhováni na Medaili Za hrdinství. Po návratu z Kanady, kde tuto sobotu Mašínům udělili cenu TGM kanadští krajané, to uvedli senátoři Josef Pavlata (ODS) a Martin Mejstřík (za Cestu změny). Senát jako celek má o nominaci rozhodovat na červnové schůzi. Loni prezident Václav Klaus toto senátní doporučení nepřijal. Mašínům jejich kritici vytýkají, že připravili o život šest lidí, většinou policistů, když se po neúspěšné snaze rozšířit odboj v Československu probíjeli na Západ. "Podle komunistické agitace prostě chodili a stříleli lidi. To vůbec není pravda," prohlásil místopředseda Senátu Edvard Outrata. Beletrizovaný příběh Mašínů přibližuje loňská Kniha roku s názvem Zatím dobrý. V září vyjde podle Pavlaty a Mejstříka v Česku kniha dcery Josefa Mašína, která využívá i archivních dokumentů a informuje o napojení Mašínů na další odbojové skupiny. Bratry Mašíny a další čtyři jejich spolubojovníky vyznamenalo v sobotu České a slovenské sdružení v Kanadě. Mašínové a Milan Paumer cenu převzali osobně. Zbyněk Janata, Václav Švéda a Ctibor Novák, kteří byli v roce 1955 popraveni, byli vyznamenáni in memoriam. Senátoři při kongresu sdružení pozvali Mašíny k návštěvě Česka.

Krajané navrhují zřídit v Praze muzeum hanby komunismu

Čeští krajané žijící v Kanadě navrhují zřídit v Praze muzeum hanby komunismu. Oznámil to předseda Vojenského sdružení rehabilitovaných Miroslav Pavlík. Myšlenka na zřízení muzea se podle něj zamlouvá jak rehabilitovaným, tak Konfederaci politických vězňů. "Je to návrh, který chceme podpořit. Muzeum by ukazovalo zvěrstva, která se udála za komunismu," uvedl Pavlík na celostátním aktivu předsedů Vojenského sdružení rehabilitovaných, pořádaném k uctění 60. výročí konce druhé světové války. Vojenské sdružení rehabilitovaných rovněž uvedlo, že společně s konfederací chce prosadit zákon o třetím odboji, který by ocenil lidi bojující proti komunismu a případně je i odškodnil. Vojenské sdružení rehabilitovaných vzniklo v roce 1989 a má několik tisíc členů. Sdružuje vojáky a občanské pracovníky protiprávně propuštěné z armády v letech 1945 až 1989.

Cabaniss předal archivu dokumenty o procesech z 50. let

Americký velvyslanec William Cabaniss předal v úterý v Praze zástupcům Národního archivu zhruba 200 originálních dokumentů a soudních spisů, které se týkají politických procesů v Československu na přelomu 40. a 50 let. Všechny dokumenty se podle ředitelky archivu Evy Drašarové vážou k regionu střední Moravy. "Dokumenty jsme našli na ambasádě při uklízení našeho politicko-ekonomického oddělení a zjistili jsme, že nám nepatří. Projevil o ně zájem Národní archiv, proto jsme mu je rádi předali. Doufám, že přinesou cenné poznatky," řekl Cabaniss. Soudní spisy obdrželo americké velvyslanectví v roce 1970 od neznámého člověka. Zřejmě je chtěl zachránit před skartací, která dokumentům hrozila. Po podrobném prozkoumání dokumentů je Národní archiv dá k dispozici pracovníkům Úřadu dokumentace a vyšetřování zločinů komunismu (ÚDV), kteří se zabývají objasňováním pozadí politických procesů. "Je to naprosto skvělá věc, je tam celá řada zajímavých materiálů. Věříme, že třeba odhalíme některé případy a další zločiny," uvedl pracovník ÚDV Jiří Jauce.

V dole Darkov zahynuli dva horníci ze Slovenska

V podzemí Dolu Darkov na Karvinsku v úterý ráno zemřeli dva horníci ze Slovenska. Padající hornina je zavalila asi 800 metrů pod povrchem. Sedmačtyřicetiletý muž a jeho o čtyři roky mladší kolega likvidovali před závalem pracoviště a odstraňovali výztuže. Zástupce hornických odborů Lumír Krečmer zatím o příčinách neštěstí hovořit nechce. Podle něj však činnost, kterou jeho kolegové v podzemí dělali nebezpečná není - pokud se dodrží bezpečnostní přepisy. Krečmer také potvrdil, že odbory sice mohou odškodnit jen rodiny svých členů, pomoci se podle něj ale dostane i pozůstalým po dvou Slovácích, a to z nadace Barborka.

Na Přerovsku unikla kyselina, 19 lidí je v nemocnici

Několik tisíc litrů kyseliny dusičné uniklo v pondělí v noci z prasklé cisterny v areálu soukromé firmy v Želatovicích na Přerovsku. Kvůli havárii skončilo v nemocnici 19 lidí, z toho deset hasičů. Podle mluvčí krajských hasičů Vladimíry Hacsikové jsou na pozorování. Údajně sedmdesátiprocentní roztok kyseliny vytekl na plochu parkoviště přepravní firmy, dostal se do místní kanalizace a poté do potoka. Podle odborníků látka životní prostředí nepoškodila, v potoce však začínají hynout ryby. Část kyseliny se během havárie odpařila. Vzniklý oblak odvál vítr mimo vesnici, kde se rozptýlil. Podle zástupce hlavního inspektora olomouckého pobočky České inspekce životního prostředí Radka Pallóse kyselina dusičná, pokud se neutralizuje, obvykle prostředí vážněji nezasáhne. Ohrožuje spíše životy bezprostředně při havárii. Na místě havárie zasahovalo v noci osm hodin pět jednotek hasičů společně s dobrovolnými záchranáři. Hasiči utěsnili prasklinu v plášti cisterny, neutralizovali uniklou kyselinu zásadovými materiály a změřili koncentraci. Zbytek kyseliny, která zůstala v prasklé cisterně, byl přečerpán do nové cisterny.

Policisté dopadli ve Šternberku dealera při výrobě pervitinu

Přímo při výrobě pervitinu dopadli v pondělí večer policisté v jednom z bytů na sídlišti ve Šternberku na Olomoucku sedmadvacetiletého muže. Podezřelého dealera drog sledovali již půl roku. Podle olomoucké policejní mluvčí měl dealer od roku 2003 prodat nebo dát pervitin nejméně osmi osobám. Jedna z osob přitom byla mladší 18 let. Policisté při akci s krycím názvem Lennon zadrželi na místě i čtyři odběratele drog. Podezřelého umístili policisté do cely a státní zástupce podal soudu návrh na jeho umístění do vazby. Muži hrozí až deset let vězení. Policisté nevylučují, že v případu budou stíhány i další osoby. Cena pervitinu se podle odborníků z Národní protidrogové centrály pohybuje na ulici v závislosti na množství od 400 do 2000 korun. Policistům se zatím nepodařilo vyčíslit, kolik si podezřelý prodejem vydělal.

Českou turistiku letos čeká mírný růst

Domácí turistika by letos mohla růst o tři až čtyři procenta. Očekává to ředitel agentury CzechTourism Rostislav Vondruška. Češi se podle něj už nabažili cestování do zahraničí a řada z nich se vrátí k domácím pobytům. Loni domácí turisté uskutečnili v ČR 5,5 milionu cest. Jejich výdaje na domácí turistiku dosáhly 18,7 miliardy, uvádí ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Útrata českých turistů za domácí dovolenou tak roste rychleji než jejich výdaje na dovolenou v cizině. Peníze, které Češi vynaloží za cesty po republice, ale stále představují jen čtvrtinu jejich celkových výdajů na dovolenou. Ministerstvo a CzechTourism proto chce Čechy motivovat, aby trávili více pobytů v ČR. MMR uvažuje i o možnosti podpory zaměstnavatelů, kteří přispějí svým zaměstnancům na domácí pobyty. Mělo by jít o podporu formou tzv. poukázkového systému, podobně jako je tomu ve Francii. Domácí turisté jsou zajímaví hlavně pro podnikatele v regionech. I čeští turisté jsou však ze svých dovolených v zahraničí zvyklí na poměrně vysoký standard a tomu se musí přizpůsobit také nabídka služeb regionálních ubytovacích zařízení.

Na moskevském festivalu se představí i české filmy

Mezi sedmnácti snímky, které budou soutěžit o hlavní cenu letošního Moskevského mezinárodního filmového festivalu, bude i český film Příběhy obyčejného šílenství. Jeho autorem je scénárista a režisér Petr Zelenka. Česko bude mít své zastoupení i v soutěžní sekci Perspektivy, kam byl vybrán film režisérky a výtvarnice Marii Procházkové Žralok v hlavě. Předsedou poroty, která bude vybírat nejlepší debut, byl zvolen v Praze žijící slovenský režisér Juraj Jakubisko. Česká a slovenská filmová tvorba se představí také v nesoutěžní části programu. V oddíle nazvaném Pevnost Evropa budou uvedeny filmy režisérů z východní a střední Evropy a jejich pohled na problematiku, kterou s sebou nese rozšiřovaná Evropská unie. Historie moskevského filmového festivalu se datuje do roku 1935, kdy se konal první ročník. Poté se z různých důvodů přehlídka téměř čtvrtstoletí neuskutečnila; obnovena byla až v roce 1959 - pořádala se však jen jednou za dva roky. V roce 1972 byl festival zaregistrován Mezinárodní asociací producentů a stal se jednou z šesti největších filmových přehlídek světa. Od roku 2000 je organizován každoročně. Posledních několik let mu čestně předsedá ruský režisér a herec Nikita Michalkov.

Praha má nové kino

Dalším klubovým kinem v Praze se v těchto dnech stal rekonstruovaný Atlas v Sokolovské ulici v Karlíně. Kino zcela zničily povodně v roce 2002 a jeho rekonstrukce se protáhla na tři roky. Nyní má Atlas dva klimatizované sály s celkovou kapacitou 186 diváků. Malý sál byl dříve kavárnou - dnes je v něm 58 míst a umožňuje projekci z nosičů DVD. Vstupné do kina Atlas je jednotné a činí 99 korun. Distribuční společnost Hollywood Classic Entertainment, která je provozovatelem Atlasu, zde od 9. do 12. června uvede v předpremiéře americko-německý snímek Kinsey. Je věnován průkopníku sexuologických studií, profesoru Alfredu Kinseymu, který se v první polovině 20. století proslavil otevřenou studií lidské sexuality. Titulní roli vytvořil populární Liam Neeson.

V Braníku vzniká filmová galerie

Městská část Praha 4 podpořila projekt renomovaného filmového historika a sběratele Milana Wolfa. V nevyužívaných prostorách vedle Branického divadla otevře tento týden filmovou galerii, která poskytne místo především výstavám o osobnostech českého kulturního života. Wolf je dosud pořádal ve svém muzeu v nuselském kině Morava. První z expozic bude věnována 95 letům od narození Adiny Mandlové a pětaosmdesátinám herečky Evy Gérové. Gérovou si fanoušci starších českých filmů mohou pamatovat například ze snímku Otec Kondelík a ženich Vejvara, který podle románu Ignáta Herrmanna v roce 1937 natočil režisér Miroslav Josef Krňanský. Wolf na výstavu dodal originální dobové plakáty, fotografie, kinoprogramy a další "důkazy doličné" z dob největší slávy obou hvězd. Sběratel připustil, že galerii v Branické ulici 71 otevírá tak trochu ze zištných důvodů. Každou středu odpoledne v ní totiž bude organizovat nákup i prodej promítaček, kamer, fotoaparátů, plakátů, fotografií, časopisů, knih a všech zajímavostí o kinematografii.

Národní muzeum prezentuje Tchaj-wan

Přírodu, tradice, zvyky a kulturu vzdáleného Tchaj-wanu přiblíží návštěvníkům výstava, která ve středu začne v Národním muzeu v Praze. Expozice nazvaná Formosa tisíce tváří představuje více než tři stovky exponátů různého druhu a potrvá až do 15. září. Kromě klasických exponátů, které představují faunu a flóru Tchaj-wanu či oděvy a předměty denní potřeby původních obyvatel ostrova, doplňují moderně a reprezentativně vyhlížející expozici videoprojekce a stanoviště se zvukovým doprovodem. Výstava je největším zahraničním projektem NM v letošním roce. Její uspořádání stálo přibližně osm milionů korun, česká strana ale podle ředitele Národního muzea Michala Lukeše zaplatila jen asi milion. Tchajwanský ministr kultury Čchen Ťi-nan připomněl, že název ostrova Formosa pochází z označení, který pro vzdálenou zemi používali portugalští mořeplavci, tedy lidé ze západní Evropy. V případě výstavy má pomoci komunikaci mezi Východem a Západem. Zatím je k dispozici čínsko-anglický katalog, pořadatelé připravují česko-anglickou verzi, která bude k dispozici zdarma.

Žitava představuje v Liberci své poklady

Své nejcennější poklady - takzvaná postní plátna - představilo v úterý v Krajské vědecké knihovně německé město Žitava. Ředitel Městských muzeí v Žitavě Volker Dudeck současně představil projekt Via sacra, který chce turistům otevřít nejcennější sakrální památky v trojúhelníku tří zemí - Německa, Polska a Česka. Výstava v liberecké knihovně představuje dvě postní plátna. Návštěvníci se ale musí spokojit jen s fotografiemi, plátna jsou totiž příliš rozměrná a cenná na to, aby je bylo možné převážet. Velké postní plátno pochází z roku 1472. Na 90 obrázcích jsou výjevy z bible od stvoření světa. Scény vytvořil neznámý mistr temperou na plátno. Více než osm metrů vysoké a téměř sedm metrů široké plátno sloužilo v obdobích půstu k zakrytí oltáře. Cenná památka se několikrát ztratila, po porážce Německa dokonce sloužila sovětským vojákům jako závěs v lázni a pak byla rozřezána. Přes všechna poškození se plátno podařilo zachránit a v polovině 90. let bylo restaurováno švýcarskou nadací Abeqq. Dnes ho mohou návštěvníci vidět vystavené ve vitríně v žitavském kostele Svatého kříže. Podobných velkých pláten se na světě zachovalo jen 18, v Německu je jediné. Ještě letos v září by se mělo veřejnosti představit i malé postní plátno z roku 1573. Je přes čtyři metry vysoké a více než tři metry široké a je rovněž malováno temperou neznámým mistrem. Zobrazuje ukřižování Krista a celý výjev je lemován nástroji jeho mučení. Podobných pláten se zachovalo na světě jen šest, vystaveno bude ve františkánském klášteře.

Zámek Troja nabídne procházku českou historií

Procházku českou historií nabízí putovní výstava Krásy a tajemství České republiky, která bude od středy přístupná na zámku Troja v Praze. Cestovat v čase na ní mohou návštěvníci od pravěku přes dobu bronzovou či slavnou éru císaře Karla IV. a rudolfinskou renesanci až ke vzniku České republiky. Výstava má být poznávací, proto ji tvoří repliky, kterých se mohou návštěvníci dotýkat. Expozici doplňuje videoprojekce a hudební doprovod, který připravil Jan Jirásek, držitel Českého lva za hudbu k filmům Kytice a Nejasná zpráva o konci světa. Výstava putuje po republice od listopadu 2002 a po Praze bude mít další zastávky až do roku 2006. Pořádající společnosti Praga Mystica a Nadace Hieronymus chtějí expozicí představit českou historii a kulturu v evropských souvislostech; připravily ji před vstupem země do Evropské unie. Společnost Praga Mystica pořádala v roce 2000 ve sklepení Staroměstské radnice výstavu Praha mystická. I na ní byly repliky archeologických nálezů a uměleckých děl. Setkala se s kritikou odborníků, ale byla hojně navštěvována.

Hrad Kašperk rozšíří prohlídkovou trasu

Druhý návštěvnický okruh zpřístupní letos v létě šumavský strážní hrad Kašperk na Klatovsku. "Návštěvníci budou moci od 1. července poprvé navštívit prostory západní věže, z jejíž vyhlídky je nejkrásnější výhled z celého hradu," uvedl kastelán Kašperku Zdeněk Svoboda. Zájemci mohou zavítat i do expozičních prostor purkrabství, kde se seznámí se zajímavými příběhy z mládí Karla IV. Druhý prohlídkový okruh zavede turisty zejména na vyhlídku z východní věže s podsklepeným prostorem purkrabství. Od léta bude také v okolí hradu otevřena naučná trasa Na stezkách strážců hranice. Tvoří ji linie objektů lehkého opevnění československé armády z 30. let 20. století. Turisté se na ní seznámí také s historií ostrahy hranice. Dozvědí se tak o neustálém zápasu příslušníků finanční stráže s pašeráky v šumavských kopcích a lesích. Gotický hrad Kašperk nechal postavit v roce 1356 Karel IV. k ochraně nedalekých zlatých dolů, Zlaté stezky a zabezpečení zemské hranice. Nejvýše položený královský hrad v Čechách od poloviny 16. století chátral, v roce 1617 ho zpustlý koupilo město Kašperské Hory, které ho vlastní dodnes.

V Luhačovicích chystají Dny slovenské kultury

Dny slovenské kultury letos poprvé obohatí nabídku kulturních programů letní lázeňské sezóny v Luhačovicích. Koncem června se tu při nultém ročníku akce představí vokální soubor z Nitry, bratislavské Divadlo Astorka a folklorní soubor Družba z Trenčína. Mitranský vokální soubor Close Harmony Friends uvede aranžmá známých skladeb populární, muzikálové i jazzové hudby. Herci bratislavského divadla Anna Šišková a Ady Hajdu vystoupí se hrou Odchody vlakov. Pro prezentaci slovenské kultury se vedení lázní rozhodlo zejména kvůli dlouhé tradici vzájemných vztahů se Slovenskem. V Luhačovicích se již řadu let pravidelně setkávají také čeští a slovenští intelektuálové, politici, spisovatelé a umělci na konferenci Luhačovice Vlada Čecha. Během léta čeká na návštěvníky Luhačovic kromě tradičních kolonádních koncertů na lázeňském náměstí například řada vystoupení hostujících divadelních souborů. Na konci července se bude konat již 14. ročník hudebního festivalu Janáček a Luhačovice, v srpnu Letní houslové kurzy pořádané Václavem Hudečkem nebo přehlídka komorní divadelní tvorby.

Umělci v Litovli promění kmeny zničené tornádem v sochy

Šest sochařů se bude od neděle v litovelském Parku míru snažit proměnit následky tornáda, které se loni v červnu přehnalo městem, v umělecká díla. Sejdou se na Litovelském sochařském plenéru 2005, které má řádění přírodního živlu připomenout. Práci umělců budou moci lidé sledovat zhruba dva týdny. Tvorbu soch doprovodí i bohatý kulturní program. Sochaři představí na speciální výstavě svoji dosavadní tvorbu, svůj pohled na loňské tornádo přinesou i fotografové. Na písňovém večeru vystoupí Ester Kočičková a Lubomír Nohavica. Podle kurátora projektu Jiřího Tomance budou sochy v červenci vystaveny na výstavě Návrat stromů a poté zůstanou v majetku města. Vichřice a tornádo loni v Litovli poničily na 350 vzrostlých stromů. Škoda dosáhla 100 milionů korun. Vláda následně schválila městu poskytnutí 42 milionů. Na obnovu zeleně město získalo státní dotaci 18 milionů korun. S výsadbou zeleně chce radnice začít na podzim.

V Praze se uskuteční celosvětový pochod proti hladu

Praha se 12. června opět stane jedním z měst, kde se uskuteční celosvětový pochod proti hladu Fight hunger: Walk the world. Pochod v ČR již druhým rokem pořádá Světový program pro výživu (WFP) OSN a společnost TNT. "Chceme ukázat, že sebevětší problém je řešitelný," řekl ředitel TNT Express v ČR Petr Chvátal. Na pětikilometrový pochod, který začne v 10:00, se vydají lidé ve více než dvou stech městech po celém světě. V Praze povede trasa z Letné na Střelecký ostrov. Cílem je upozornit na problém hladu ve třetím světě, kde každý den zemře na jeho následky 18.000 dětí. Součástí akce je finanční sbírka, do které mohou zájemci přispět libovolnou částkou. Peníze budou použity na zajištění potravin a škol pro děti v rozvojovém světě. Podle výpočtů WFP částka 38 eur, tedy asi 1200 korun, zajistí v těchto zemích jednomu dítěti stravu a vzdělání na celý rok. V loňském roce se na celém světě takto vybralo 750.000 eur, za které bylo nakrmeno asi 300.000 dětí. Účastníci pochodu v Česku tehdy věnovali 55.000 korun. Letos chce WFP získat dva miliony eur. Chvátal doufá, že se v Praze podaří vybrat alespoň 300.000 korun, které by měly pomoci dětem v africké Tanzanii.

Vodáci na Vltavě pokřtili nové dračí lodě

Tradičním rituálem a vodou z Vltavy pokřtili v úterý čeští vodáci novou flotilu dračích lodí. Předseda České asociace dračích lodí Petr Klíma nabral na koupališti ve Žlutých lázních vodu z řeky a polil jí oči dračí hlavy. Lodě pro dvacet pádlujících členů, kormidelníka a bubeníka budou zakotveny právě na novém pražském koupališti, kde si je v případě zájmu bude moci vyzkoušet i veřejnost. Nové 12,5 metru dlouhé lodě přivezli zástupci České asociace dračích lodí z Číny, jedna přijde zhruba na 250.000 korun. "Příští rok bychom měli nakoupit dalších šest lodí," řekl při dnešním křtu Klíma. V Praze na Vltavě se totiž bude příští rok konat mistrovství Evropy a organizátoři chtějí mít zajištěnou flotilu. Startovat by mohli i rychlostní kanoista Martin Doktor a veslař Václav Chalupa, kteří s týmem přivezli loni z mistrovství světa čtyři medaile včetně zlaté. Nejbližší významnou akcí bude osmý ročník festivalu dračích lodí v Praze mezi Karlovým a Mánesovým mostem, který se uskuteční 2.-3. července.

Česká fotbalová jednadvacítka zvítězila nad Makedonií

Česká fotbalová reprezentace do jednadvaceti let v šestém zápase evropské kvalifikace zvítězila nad Makedonií 2:0. O branky vítězů se postarali ve druhém poločase kapitán Svěrkoš z pokutového kopu a Papadopulos. Svěřenci kouče Ladislava Škorpila se tak díky výhře vyhoupli do čela první kvalifikační skupiny. Na vedoucí příčku se může ve středu vrátit Rumunsko, které hraje s Arménií. Češi mají nyní o dva body víc než Rumunsko a jeden zápas navíc k dobru.

Štěpánek postoupil v Londýně do osmifinále

Radek Štěpánek zvládl svůj první zápas na travnatém kurtu a v londýnském Queen's Clubu prošel do osmifinále. Český tenista, který měl coby čtvrtý nasazený v prvním kole volný los, v úterý porazil ve třech setech Gregoryho Carraze z Francie 6:2, 4:6 a 7:5. Štěpánkovým příštím soupeřem bude buď domácí Greg Rusedski, nebo Rus Dmitrij Tursunov. V osmifinále nechybí ani turnajová jednička a londýnský vítěz z let 2000 až 2002 Australan Lleyton Hewitt.

A jaké bude počasí:

V noci má být velká oblačnost, místy přeháňky, na horách sněžení. Teploty 8 až 4 stupně. Přes den čekejte velkou oblačnost s přeháňkami, na hřebenech hor sněhovými, na západě polojasno až oblačno a přeháňky jen ojediněle. Teploty 12 až 16 stupňů, na horách kolem 5.

Tolik zprávy Radia Praha