Zprávy

Japonský císař se ptal Paroubka na Havla, hovořili též o kultuře

Sídlo nejdéle vládnoucí dynastie na světě navštívil ve čtvrtek český premiér Jiří Paroubek. V Tokiu se v královském paláci setkal s japonským císařem Akihitem: hovořili spolu o Praze, kultuře, hudbě, problémech spojených s globálním oteplováním... Na závěr Akihito požádal Paroubka, aby pozdravoval bývalého prezidenta Václava Havla; monarcha se také zajímal o Havlovo zdraví. "Ujistil jsem ho, že pan prezident se těší velmi dobrému zdraví a že ho budu od císaře pozdravovat. Myslím, že to pana Havla určitě potěší," přiblížil Paroubek průběh audience.

Císař Akihito a císařovna Mičiko Prahu navštívili před třemi roky, tehdy byl jejich hlavním hostitelem právě Havel. V témže roce českou metropoli postihly povodně, takže se Akihito ptal, jak se historické centrum s řáděním vodního živlu vypořádalo. "Ujišťoval jsem ho, že vypadá ještě lépe než předtím," podotkl ministerský předseda. Paroubek monarchovi rovněž vylíčil svůj návrh na vyhlášení zvláštní soutěže znalostí o české hudbě pro japonské školáky. "Odměnou by byla cena předsedy české vlády," uvedl premiér.

Ceny za šíření dobrého jména země putují do 12 států

Ceny za šíření dobrého jména České republiky si ve čtvrtek z Černínského paláce odnesli čeští krajané či přátelé české kultury, vědy i politiky. Ceny Gratias agit, které udílí ministerstvo zahraničí, putují do 12 zemí čtyř kontinentů. Za všechny oceněné poděkoval Tomáš Baťa mladší, když ministra Cyrila Svobodu ubezpečil, že lidé, podobní těm nyní oslavovaným, budou šířit dobré jméno České republiky i v budoucnu.

Vedle Bati dostal cenu například spisovatel a bývalý diplomat Viktor Fischl, který si však pro ni ze zdravotních důvodů nemohl přijet. "Mám z toho velkou radost jako ze všeho, co mi připomíná Českou republiku a to, že Česká republika myslí na mě," řekl tento týden ČTK Viktor Fischl z Izraele, kde žije. Kromě dalších tří laureátů si všichni ceny od ministra Svobody osobně převzali.

"Dobré jméno České republiky netvoří její poloha nebo její krásy, jsou to lidé, kteří se o její dobré jméno zasloužili a jejichž dílo je dobré," řekl Svoboda. "Ti lidé bohužel stále tvoří menšinu ve společnosti a byly doby, kdy byli dokonce na jejím okraji," připomněl Svoboda. Spolu s těmi, kteří dobré jméno republiky tvořili, lidé v zahraničí její dobré jméno šířili; díky oběma nyní můžeme žít ve svobodné a demokratické zemi, dodal.

Sněmovna posoudí možnost korespondenční volby pro Čechy v cizině

Češi žijící v zahraničí mají stále šanci, že by v budoucnu nemuseli volit poslance jen na velvyslanectvích, ale korespondenční formou hlasování. Počítá s tím senátní novela zákona o parlamentních volbách, kterou v prvním čtení projednala Poslanecká sněmovna. V příštích týdnech novelu posoudí výbory. O jejím přijetí by mohla sněmovna rozhodovat nejdříve na podzim. Sněmovní debata však naznačila, že schvalování předlohy nebude úplně jednoduché. Výhrady k ní měli například komunisté. Některým z nich se nelíbí, že by o vývoji v zemi měli rozhodovat lidé, kteří dlouhodobě, třeba i několik desítek let, žijí v zahraničí. Část sociálních demokratů zase upozornila, že bude třeba vyčkat na vládní novelu volebního zákona.

Právo volit poslance poštou by podle senátorů mohlo využít až 30 procent krajanů, jejichž počet se odhaduje na 250.000. Nemuseli by tak velvyslanectví či konzulát navštívit osobně a překonat kvůli tomu často dlouhou cestu, která je od účasti ve volbách odrazovala. Náklady spojené s korespondenčním hlasováním v cizině senátorka odhaduje na 30 až 35 milionů korun.

Senát vyzval vládu, aby byla k euroústavě zdrženlivá

Senát na návrh opoziční ODS vyzval vládu, aby se při dalším jednání o budoucnosti euroústavy chovala zdrženlivě. Kabinet má respektovat odmítnutí této smlouvy ve francouzském a nizozemském referendu a také nejednoznačný postoj k evropské ústavě v Česku, který vládě "nedává silný mandát k radikálním postojům". Senát o tom rozhodl po debatě o výsledcích summitu EU v Bruselu, na kterém se dohodlo pokračování ratifikace evropské ústavní smlouvy. Vládní strany chtějí, aby se referendum o euroústavě konalo společně s volbami do sněmovny v červnu 2006, nebo s následujícími krajskými volbami. Kabinet hodlá do půlky července posoudit novou koncepci informační kampaně o Evropské unii, která se zaměří vedle evropské ústavní smlouvy i na jiná témata.

Odbojáři mají dostávat k důchodu nejméně 200 korun

Odbojáři z první a druhé světové války a pozůstalí po nich mají podle Senátu dostávat k důchodu minimálně 200 korun měsíčně. S touto úpravou Senát téměř jednomyslně sněmovně vrátil k novému projednání návrh zákona o ocenění účastníků národního boje za vznik a osvobození Československa. Zákon má zavést příplatek k důchodu pro odbojáře ve výši 50 korun měsíčně za každý měsíc v odboji, což by například za dobu druhé světové války představovalo 3450 korun. Vdovy a vdovci po nich by měli dostávat příplatek v poloviční výši, sirotci pak příplatek ve výši dvou třetin uvedené sumy, což by bylo podle návrhu zákona 20 korun za každý měsíc alespoň jednoho z jejich rodičů v odboji. Podle senátorů by minimální slušná výše tohoto příspěvku měla představovat nejméně 200 korun.

Lidé by podle navrhovaného zákona měli mít nárok na příplatek za každý měsíc strávený v koncentračním či internačním táboře a za boj se zbraní v ruce za vznik Československa nebo proti nacistické diktatuře. Pokud by se do odboje během druhé světové války zapojili na dobu kratší než tři měsíce, dostali by jednorázově 30.000 korun. Nyní mají jednorázovou částku dostat jen lidé, kteří v druhém odboji působili déle než tři měsíce.

Zákon má také zavést zvláštní příspěvek k důchodu ve výši 2500 korun měsíčně pro lidi, kteří byli pronásledováni komunistickým režimem a bojovali proti němu. Příspěvek má být kompenzací za to, že tito lidé ne vždy mohou využívat bezplatné telefonování, vnitrostátní veřejnou dopravu a další výhody. Nárok na částku v poloviční výši by měli i vdovy a vdovci. Příspěvek mají dostávat lidé, kteří byli vězněni za svůj odpor vůči komunistickému režimu nebo byli v táborech nucených prací. Nárok na něj budou mít i ti, kteří se účastnili povstání proti nacistickému režimu v květnu 1945.

Zákon si v případě přijetí příští rok vyžádá ze státního rozpočtu 1,7 miliardy korun, o rok později to má být 1,2 miliardy korun. V dalších letech se částka zřejmě bude prudce snižovat. Lidí, jichž se má zákon týkat, je zhruba 25.000 a je jim v průměru 80 let. Ještě před pěti lety jich byl dvojnásobek.

Senát zřejmě nedá obcím právo zakázat výstavbu atomových zařízení

Senát zřejmě nedá obcím právo veta při rozhodování o umístění jaderného zařízení na jejich území. Kontroverzní návrh, který se aktuálně týká obcí vybraných jako možná místa výstavby hlubinného úložiště, stáhla před hlasováním v horní komoře jedna z autorek novely atomového zákona, senátorka Jitka Seitlová. Uvedla, že idea nemá v Senátu podporu, a požádala alespoň o to, aby obce dostaly právo účastnit se řízení spojených s atomovou bezpečností. Kvůli řadě dalších nových pozměňovacích návrhů senátoři projednávání novely přerušili.

Novela obsahuje i návrh navýšení kompenzací obcím, které leží v bezpečnostních zónách atomových zařízení. Náhrady mají provozovatelé jaderných zařízení vyplácet ve větší míře například za to, že na jejich území klesají ceny pozemků. Obcí, kterých se provoz jaderných zařízení dotýká, je podle Seitlové v Česku 170, žije v nich na 130.000 obyvatel.

Senátoři opět nominují na státní vyznamenání bratry Mašíny

Senát zopakuje svůj loňský návrh, aby prezident Václav Klaus udělil státní vyznamenání šesti členům protikomunistické odbojové skupiny, kterou před 50 lety vedli bratři Ctirad a Josef Mašínové. Skupinu navrhl nominovat spolu s dalšími kandidáty organizační výbor horní komory, po zpochybněném hlasování senátoři nakonec kontroverzní návrh přijali. Kromě bratří Mašínových byli členy jejich odbojové skupiny ještě Milan Paumer, Václav Švéda, Zbyněk Janata a Ctibor Novák. O nominaci posledního z nich, který byl popraven před padesáti lety, uvažovala i dolní komora, její organizační výbor ho však ve čtvrtek ze seznamu kandidátů vyškrtl. Konečné slovo mezi svými kandidáty bude mít sněmovna jako celek. Nakonec však bude rozhodnutí na prezidentovi, loni návrh nevyslyšel.

Snaha ocenit Mašíny je každoročně příčinou sporů, neboť na jejich protikomunistickou činnost nejsou shodné názory. Počátkem června bratry Mašíny a jejich čtyři spolubojovníky vyznamenalo České a slovenské sdružení v Kanadě Masarykovou cenou. Mašínové a Milan Paumer cenu převzali osobně. Janata, Švéda a Novák byli vyznamenáni in memoriam. Cenu dostali podle předsedy sdružení Miloše Šuchmy "za odvahu v době, která byla jedním z nejkrutějších období v komunistickém Československu". Senátoři při kongresu sdružení pozvali Mašíny, kteří dosud žijí ve Spojených státech, k návštěvě Česka.

Skupina Mašínů zabila před 50 lety při útěku na Západ šest lidí z ozbrojených složek státu. Někteří lidé jim ale dodnes vyčítají, že postřelili hasiče a zastřelili ozbrojeného muže, který převážel peníze, a chloroformem omámeného příslušníka tehdejší policie. Beletrizovaný příběh Mašínů přibližuje loňská Kniha roku s názvem Zatím dobrý. Právě z ní citovali odpůrci nominace, aby dokázali, že Mašínové nemají na vyznamenání právo.

Delegáti konference ČSSD vyloučili poslance Hojdara ze strany

Předseda sněmovního hospodářského výboru Josef Hojdar byl vyloučen z ČSSD. Rozhodli o tom delegáti mimořádné okresní konference sociálních demokratů v Mostě. Poslanec byl podle ústeckých krajských orgánů ČSSD začátkem března neregulérně zvolen do čela mostecké okresní organizace, a tím prý porušil stranické stanovy. Hojdar se konference kvůli schůzi sněmovny nezúčastnil. Omluvil se i původně ohlášený předseda ČSSD Stanislav Gross. Podle mluvčí sociální demokracie Lucie Vaverové s oběma stranami sporu již hovořil. Josef Hojdar už dříve prohlásil, že i v případě vyloučení z ČSSD bude v Poslanecké sněmovně podporovat vládní koalici.

V Mostě se sešlo 38 ze 60 pozvaných delegátů. Ústecký krajský výkonný výbor sociálních demokratů prohlásil dříve Hojdarovu volbu za neplatnou, což potvrdila i kontrolní komise. Šéfem mostecké okresní ČSSD je podle ní Karel Strakoš, zvolený několik dní po Hojdarovi. Problémy v mostecké organizaci jsou důsledkem rozkolu mezi dvěma tábory v ústecké krajské organizaci ČSSD. Hojdar podporoval na lednové krajské konferenci ve funkci předsedy Jaroslava Foldynu, většina delegátů však prosadila návrh na Foldynovo odvolání. Ten nakonec sám rezignoval.

Platforma ČSSD chce mimořádný sjezd a odchod Grosse

Platforma pro renesanci ČSSD doporučuje svolání mimořádného sjezdu, který by se zabýval změnami ve vedení strany, volebním programem, předvolební kampaní a změnou stanov. "Další setrvání Stanislava Grosse ve funkci předsedy ČSSD snižuje výrazným způsobem její šance na důstojný výsledek ve volbách do Poslanecké sněmovny," uvádí se v prohlášení, které platforma rozdala na čtvrteční tiskové konferenci. Mluvčí Jaroslav Doležal uvedl, že platforma naopak podporuje premiéra Jiřího Paroubka, který dokázal zkvalitnit práci kabinetu a zvrátit klesající podporu voličů sociální demokracii. Přetrvávají prý ale nedostatky v řízení strany, "která je do značné míry paralyzována nedostatečnou aktivitou jejího vedení, především předsedy strany Stanislava Grosse". Také Gross chce, aby byl lídrem sociální demokracie v parlamentních volbách i kandidátem na příštího předsedu vlády právě Paroubek. O kandidátkách pro příští volby do Poslanecké sněmovny v roce 2006 bude ČSSD rozhodovat v září či v říjnu.

Krajští lídři výzvu ke svolání mimořádného sjezdu odmítli. Od březnového sjezdu se podle nich situace nijak dramaticky nezměnila, aby to bylo nutné. Předseda ČSSD Ústeckého kraje Petr Benda ke zpochybnění Grosse v čele strany řekl: "Jsou to trapné personální útoky." Moravskoslezský lídr a místopředseda ČSSD Petr Vícha má platformu za nevýznamnou a nepovažuje za nutné se jejími výzvami zabývat. Šéf poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus výzvu k mimořádnému sjezdu odmítl, prý nemá smysl se jí zabývat. "Tato skupinka", neboli platforma, má podle něj pocit, že v ČSSD je třeba neustále vytvářet rozruch. "Aby se o nich mohlo mluvit," dodal.

UNICEF v Česku na dětské oběti cunami vybral přes 33 milionů

Dětský fond OSN (UNICEF) získal v České republice na pomoc zemím postižených vlnou cunami více než 32,6 milionu korun a 20.000 eur (asi 600.000 korun). Z této částky vláda přispěla pěti miliony na pomoc dětem na Srí Lance. ČTK o tom informoval Český výbor pro UNICEF. Na sbírku UNICEF v ČR na pomoc dětem v zemích zasažených cunami přispělo přibližně 12.000 lidí. "Vlna solidarity ze strany veřejnosti, vlád, firem a společností, která se zvedla v odezvě na katastrofu způsobenou cunami, nemá obdoby," uvedl UNICEF ve svém prohlášení.

Veřejné sbírky na získání peněz k zajištění bezprostřední humanitární pomoci pořádá dvacítka českých nevládních a charitativních organizací. Sbírky schvaluje ministerstvo zahraničí a sama vláda schválila na pomoc postižené oblasti přes 240 milionů korun. Část vládní pomoci byla využita na zaslání materiální pomoci a část pro české nevládní organizace na rehabilitaci oblastí postižených katastrofou. Mezi českými občany a organizacemi se dosud vybralo téměř 360 milionů korun. Nejvíce peněz přišlo na účty Člověka v tísni (131,1 milionu) a společnosti ADRA (asi 120 milionů).

Statistici: Počet obyvatel Česka stoupá, přicházejí cizinci

Počet Čechů stoupl za první čtvrtletí letošního roku o zhruba tři tisíce, k 31. březnu tak měla Česká republika 10,223.713 obyvatel. Výsledek ovlivnili především cizinci, kteří do Česka přicházejí. Za první tři měsíce letošního roku přibylo v důsledku migrace v České republice přes osm tisíc lidí. Vyplývá to z údajů, které zveřejnil Český statistický úřad. Největší změna, kterou v prvním čtvrtletí statistici zaznamenali, nastala v počtu rozvodů. Ve srovnání se stejným obdobím roku 2004 jich bylo o 1136 méně. Soudy od ledna do března ukončily necelých 7900 manželství.

Expert: ČR měla loni svou první oběť na předávkování kokainem

Česko zaznamenalo loni svou první oběť na předávkování kokainem. Při úmrtí dalších čtyř lidí pak tato droga sehrála hlavní roli. Sdělil to vedoucí Národního monitorovacího střediska pro drogy a drogové závislosti Viktor Mravčík. Doplnil, že kokain stává stále dostupnějším. Lze ho získat nejen v Praze a Brně, ale i v menších městech. Podle policejního prezidida se cena jednoho gramu kokainu pohybuje mezi 1500 a 3000 korun, a patří tak mezi nejdražší drogy. Na nebezpečí omamných látek upozornili odborníci v souvislosti s mezinárodním dnem proti zneužívání drog a nelegálnímu obchodování s nimi, který připadá na 26. června.

Zda měla omamná látka na úmrtí člověka podíl, se v ČR sleduje od roku 1998. Zaznamenávají se nejen počty předávkovaných, ale i smrtelné nehody, násilné činy či sebevraždy pod vlivem drogy. Počet obětí předávkování podle Mravčíka v posledních letech klesá. Česko tak má poměrně nízké počty. Zatímco po velké dávce opiátů do roku 2001 každoročně umíralo na 50 osob, za poslední tři roky to bylo vždy zhruba 20 lidí.

Podle IFPI je každý třetí hudební disk padělaný, ČR na špičce

Podle Mezinárodní federace fonografického průmyslu (IFPI) je dnes ve světě každý třetí hudební disk padělaný. IFPI letos zařadila Českou republiku do skupiny 31 zemí, kde se prodá více padělaných než legálních disků. Loni se ve světě prodalo podle IFPI 1,2 miliardy disků s ukradenou hudbou, což je 34 procent všech prodaných disků. V České republice to ovšem podle téhož zdroje bylo více než 50 procent prodaných disků. Česká republika přitom v této skupině ještě předloni nebyla, takže jde o zhoršující se situaci. ČR rozšířila skupinu těchto zemí společně s Chile, Indií, Řeckem, Tureckem a Střední Amerikou. Ve stejné skupině jsou dále Rusko, Srbsko, Bulharsko, Pákistán, Egypt, Kuvajt a Čína, která je podle IFPI největším pirátským trhem. Slovensko je ve skupině mezi 20 až 50 procenty prodaných nelegálních disků z celkového počtu prodejů.

Do Prahy prý míří motorkáři ze zahraničí, policie má pohotovost

Stovky motorkářů, členů gangu Pekelní andělé (Hells Angels MC), míří na víkend do Prahy, kde mají mít v sobotu takzvanou konferenci. Sraz se má konat v areálu pražského koupaliště Džbán a první členové gangu by měli přijíždět již v pátek. ČTK to řekla pracovnice kempu. Pekelní andělé, kteří vznikli v USA a mají své pobočky po celém světě, jsou agresivní a často ozbrojení. "Pokud se do ČR dostane vedení gangu, bude se jejich konference konat. Když se nám podaří nepustit je přes hranice, pojedou po republice pouze spanilou jízdu," řekl ČTK dobře informovaný policejní zdroj. V Česku by měli být pasováni na nové členy gangu čekatelé z ČR, Slovenska a Polska. Právě kvůli této plánované akci má podle informací ČTK cizinecká a pohraniční policie pohotovost na všech hraničních přechodech s Německem a Rakouskem. Její mluvčí Taťána Muselová už ve čtvrtek oznámila, že lidé někde mohou počítat s prodloužením čekacích lhůt.

Události z roku 1866 u Hradce oživí pietní akty i bitevní ukázky

Letošní akce u příležitosti 139. výročí prusko-rakouské bitvy na Chlumu na Královéhradecku z roku 1866 nabídnou návštěvníkům kromě dvou ukázek střetu historických jednotek například i ohňový průvod či pietní akt u pomníku padlých vojáků. Celkem se akcí, které se v Hradci Králové a na Chlumu uskuteční 1. a 2. července, zúčastní asi 360 členů vojenských historických klubů, řekl v Hradci Králové novinářům spoluorganizátor Radek Balcárek.

V bitvě u Hradce Králové se 3. července 1866 utkala pruská a sasko-rakouská vojska v rozhodujícím střetu války o nadvládu v německých zemích a střední Evropě. V krvavé bitvě stálo proti sobě zhruba téměř 440.000 vojáků, během několikahodinové bitvy zemřelo, bylo zraněno či zajato více než 50.000 vojáků. Zabito bylo také 6000 koní. Rakouské jednotky začaly po ztracené bitvě ustupovat směrem na Vídeň a habsburský trůn byl nakonec nucen přijmout pruské podmínky příměří.

V Čáslavi se uskuteční rekonstrukce bitvy z třicetileté války

Městské muzeum v Čáslavi připravilo na víkend historickou slavnost, jejíž součástí bude rekonstrukce bitvy z třicetileté války. Obyvatelům i návštěvníkům tak chce zábavnou formou připomenout jednu z etap dějin. "Švédové Čáslav plenili, zničili část města," řekla ČTK ředitelka muzea Soňa Dedíková. Slavnost začne v pátek, kdy se vydá ze Žižkova náměstí do ulic města historický průvod šermířů a bubeníků. Bude zvát na sobotní program v parku u zemědělské školy. Otevře se tam dobové tržiště a vojenský tábor. Rekonstrukce bitvy se zúčastní kolem 150 vojáků v dobových uniformách.

V Jihlavě začne v pátek 48. ročník Festivalu sborových umění

Koncertem v chrámu sv. Ignáce začne v pátek již 48. ročník mezinárodního Festivalu sborového umění Jihlava 2005. Kromě devíti českých sborů se na přehlídce špičkových amatérských pěveckých těles představí také interpreti z Rakouska, Belgie a Švédska. Další koncerty se konají v sobotu a v neděli v hotelu Gustav Mahler a domě kultury. "Závěrečný koncert se uskuteční v neděli v rodišti Gustava Mahlera v Kalištích u Humpolce," řekl ČTK ředitel jihlavského domu kultury Radek Blecha.

Pravidelnou součástí festivalu je odborný seminář. Letos se bude týkat jevištního projevu a povede jej belgická sbormistryně Sabine Haenebalckeová. Sobotní dopoledne v hotelu Gustav Mahler je vyhrazeno komorním sborům. Třetí festivalový koncert v sobotu od 19:00 v domě kultury doplní předání cen, které udělila Unie českých pěveckých sborů českým sbormistrům. Dramaturgie podle Blechy usiluje o pestré složení festivalového programu. Jsou zastoupeny všechny typy sborů, zazní lidové písně, duchovní i moderní skladby.

Ze sportu:

Novým hlavním trenérem hokejové reprezentace do dvaceti let se stal podle předpokladů Radim Rulík, jenž povede juniorský národní tým společně s Janem Votrubou. Jeho jmenování schválil výkonný výbor Českého svazu ledního hokeje, který také rozhodl, že společně s Aloisem Hadamczikem povedou seniorskou reprezentaci Mojmír Trličík a Ondřej Weissmann.

Český fotbalista Pavel Nedvěd o dva roky prodloužil smlouvu v Juventusu Turín a v týmu úřadujícího italského mistra zůstane až do roku 2008. Dosavadní kontrakt bývalého kapitána české reprezentace měl vypršet na konci příští sezony. Informaci ČTK potvrdil hráčův manažer Zdeněk Nehoda.

Další letní posilou fotbalistů pražské Sparty se zřejmě ještě před začátkem přípravy stane někdejší slávistický obránce Adam Petrouš. Podle hráčova manažera Pavla Zíky je pravděpodobné, že se na Letné v nejbližších dnech domluví na smlouvě. Vše nyní závisí na tom, kdy se zástupcům českého mistra podaří uzavřít dohodu s Kazaní, kam Petrouš odešel v závěru roku 2003. Tam si ale příliš nezahrál a poslední rok strávil na hostování v Austrii Vídeň.

Dvanáctý ročník bude pro Memoriál Josefa Odložila klíčový. Pondělní závod Grand Prix II v Praze na Julisce je posledním v letošním modelu seriálu atletických mítinků IAAF a organizátoři si chtějí kvalitními výkony zajistit účast mezi světovými podniky i pro další sezonu. Mezinárodní federace IAAF bude měnit hierarchii závodů na zasedání v Helsinkách a udržet společně s ostravskou Zlatou tretrou dva vrcholné mítinky na české území bude velmi obtížné. Stolní tenista Petr Korbel získal v německé lize svůj čtvrtý titul. V minulých letech se třikrát radoval s Grenzau a tentokrát dovedl z pozice prvního hráče týmu k premiérové výhře v lize celek Müller Würzburg. Ve finále Würzburg hrál s TTC Frickenhausenem. První zápas skončil nerozhodně 5:5 a odvetu vyhrál Würzburg 6:2 za podpory 2500 fanoušků. Korbel v sérii neprohrál ani jeden zápas.

Krátce o pátečním počasí v České republice:

Skoro jasno až polojasno, na západě ojediněle bouřky. Teploty 27 až 31 stupňů Celsia.