Denní souhrn zpráv Zprávy

28-06-2005

Česká republika prodala Estonsku pasivní radar Věra

Česká republika prodala Estonsku zhruba za 100 milionů korun jeden komplet pasivního radiolokátoru Věra. Potvrdil to ministr obrany Karel Kühnl. Pobaltská země bude teprve druhým zahraničním uživatelem špičkového přístroje schopného odhalit nepřátelský radar. Dalším vlastníkem jsou Spojené státy. Součástí smlouvy je také kurz pro obsluhu radiolokátoru. Věra je nástupcem legendární Tamary. Mobilní přístroj je schopen vyhodnocovat informace, aniž je sám odhalen. Česká armáda používá zatím jeden komplet, umístěný nedaleko Českých Budějovic. V budoucnu počítá ještě s jedním. O systém projevilo zájem několik zemí, kromě Estonska a Spojených států také Čína, Malajsie a Vietnam. S exportem do Číny však nesouhlasilo ministerstvo zahraničí. Kritizovaly ho i Spojené státy, které poté odkoupily jeden radiolokátor Věra na zkoušku.

Gripeny začnou hlídat český vzdušný prostor 1. července

Šestice nových stíhaček Jas- 39 Gripen začne hlídat vzdušný prostor České republiky 1. července ráno. Stroje nahradí zastaralé sovětské MiG-21. Armádní představitelé původně mluvili o tom, že moderní švédské letouny nahradí migy již v polovině června, termín však později posunuli. Zdržení podle nich způsobily nedokončené hangáry na základně v Čáslavi a výcvik pilotů. Velitel vojenského letectva Ladislav Minařík vyloučil, že by se na zdržení podílela nedávná závada na jednom z gripenů. Stíhačka nemohla několik dnů létat, protože se jí rozbil displej. Za pronájem 14 švédských letounů na deset let Česká republika zaplatí 19,6 miliardy korun, projekt loni schválila vláda Vladimíra Špidly (ČSSD). Předtím byly ve hře také americké F-16 či francouzské Mirage. Česko bude první zemí NATO, která gripeny zařadí do své výzbroje, dalším státem má být Maďarsko. Vlastní je také Švédsko a nákup rozjednala Jihoafrická republika.

Klub ČSSD o Hojdarovi dosud nerozhodl, čeká na výsledky kontroly

Poslanci ČSSD se v úterý nezabývali tím, zda Josef Hojdar i po svém vyloučení z nejsilnější vládní strany zůstává členem sněmovního klubu. Zákonodárci chtějí počkat na to, až Hojdarovo vyloučení ze strany přešetří ústřední kontrolní komise strany. Do měsíce má komise rozhodnout, zda mostecká organizace vyloučila poslance ze svých řad v souladu se stranickými stanovami. Hojdarův případ je vyústěním sporů mezi dvěma tábory v ústecké krajské organizaci ČSSD. Poslanec na úterním jednání klubu oznámil, že své vyloučení považuje za neplatné, nadále se cítí členem ČSSD a hodlá se proti rozhodnutí svých stranických kolegů bránit. Hojdar v minulých dnech tvrdil, že chce, aby o jeho setrvání ve sněmovním klubu poslanci hlasovali, a to tajně. Jednání klubu ukázalo, že velká většina sociálních demokratů je pro Hojdarovo setrvání v poslanecké frakci. "Pan poslanec Hojdar naši důvěru má a není důvod, proč by ji neměl," uvedl předseda poslaneckého klubu ČSSD Michal Kraus. Věří, že klub ještě během léta definitivně rozhodne o tom, zda má stále 70 členů jako dosud. Vláda má ve sněmovně nejtěsnější většinu 101 z 200 hlasů, nemůže si proto dovolit ztrátu ani jediného koaličního zákonodárce.

Neprůhledné státní zakázky připravily loni ČR o více než 30 miliard

Neprůhledné státní zakázky připravily loni Českou republiku o více než 32 miliard korun. Odhaduje to studie české pobočky organizace Transparency International (TI). Na neefektivních zakázkách se podle ní podílely přibližně stejně stát i obce. Největší problém je podle expertů ovlivňování veřejných zakázek politiky. "Výše ztrát je alarmující, korupcí ročně unikají desítky miliard," řekla ředitelka TI ČR Adriana Krnáčová. Podle jejího kolegy Davida Ondráčky dosahují roční ztráty z korupce a neefektivity ve veřejných zakázkách v přepočtu asi 3000 korun na obyvatele. Situace se prý nezmění k lepšímu ani v nejbližší době. Vláda loni podle odhadů TI a expertů Vysoké školy ekonomické nakoupila zboží a služby za 118,3 miliardy korun, z čehož 17,4 miliardy Kč prý bylo použito neefektivně. U obcí dosáhly celkové náklady na zboží a služby 171 miliard korun, přičemž neprůhledných bylo 15 miliard korun. Ve srovnání se zeměmi Evropské unie jsou veřejné zakázky v ČR jedním z největších byznysů. Trh se zakázkami prý dosáhl v roce 2003 asi 450 miliard korun, tedy přes 17 procent výkonu ekonomiky. To je téměř dvojnásobek, než činí průměr EU nebo OECD. Počet zakázek se vyšplhal téměř na 13.000. Ministerstvo pro místní rozvoj kritiku Transparecny International odmítá.

Rodinné domy se budou zřejmě moci stavět bez stavebního povolení

Rodinné domky do 150 metrů čtverečních a tří nadzemních podlaží bude zřejmě moci stavebník stavět jen na základě ohlášení. Papírování také ubude při dalších malých stavbách, jako například garážích nebo při přestavbách bytů. Sněmovna totiž v úterý do druhého čtení postoupila vládní návrh stavebního zákona, který k uvedeným stavbám již nepožaduje stavební povolení. S předlohou ale nesouhlasí ODS. Tvrdí, že zákon rozšiřuje prostor pro vyvlastnění, omezuje obecní zastupitelstva a vzdaluje výkon státní správy od občanů. Zapříčiní podle ní i vysoký nárůst úředníků. Občanští demokraté proto navrhli předlohu vrátit vládě k dopracování. Sněmovna je ale přehlasovala. Kabinet si od předlohy slibuje, že podpoří rozvoj regionů i výstavbu bytů. Ministerstvo pro místní rozvoj navrhuje, aby zákon začal platit 1. ledna 2007. Stavebníci tvrdí, že předkládaný návrh zákona je vůči platnému právnímu stavu revoluční. Za hlavní přínos nového zákona považují snížení administrativy, která zjednoduší přípravu a provedení staveb. V současné době trvá příprava stavby včetně povolení mnohdy déle, než samotná realizace. Dosud se museli stavebníci přizpůsobovat administrativě s pravidly ze 60. let. Stavební řízení skládající se z několika správních kroků se táhlo měsíce.

Klientům zkrachovalých bank vzrostla šance na odškodnění

Klienty zkrachovalé Union banky, Plzeňské banky a Kreditní banky Plzeň mají reálnou šanci, že dostanou další odškodnění. Sněmovna totiž do druhého čtení hladce propustila novelu, která chce odstranit nerovnosti při odškodňování klientů zkrachovalých bank. Právě klienti uvedených bank dostali méně než ostatní klienti padlých bank. Poslanci počítají s tím, že na odškodnění by se mělo vynaložit více než 2,6 miliardy korun. Odškodňování zatím stálo asi 28 miliard korun. Proti přijetí zákona se ale staví vláda. Ministerstvo financí uvedlo, že pokud by novela prošla, nárok na náhradu by získali i majitelé anonymních vkladů, což je podle ministerstva porušením evropského práva. Peníze by tak získali i klienti, z jejichž vkladů se neplatily poplatky do fondu pojištění a které pojištěné nebyly.

Kulínský může opustit vazbu, státní zástupkyně je proti

Sbormistr Bambini di Praga Bohumil Kulínský má šanci, že opustí vazební celu. Obvodní soud pro Prahu 4 ho v úterý z vazby propustil, státní zástupkyně ale podala stížnost. Podle ní nadále hrozí, že by Kulínský ovlivňoval svědkyně či pokračoval v trestné činnosti. Kulínský, stíhaný za sexuální zneužívání nezletilých sboristek, tak musí zůstat ve vazbě, dokud městský soud o stížnosti nerozhodne. Obvodní soud jednal den poté, co Ústavní soud zrušil jeho únorový verdikt o prodloužení sbormistrovy vazby. Odvolací instance ale již několikrát odmítla Kulínského z vazby propustit. V dubnu dokonce na rozdíl od obvodního soudu vyhověla státní zástupkyni a přidala Kulínskému druhý vazební důvod - pokračování v trestné činnosti. Manželka Kulínského Linda Vágnerová úterní verdikt obvodního soudu přivítala s radostí, stížnost žalobkyně ji nepřekvapila. Pokud Městský soud v Praze verdikt obvodního soudu potvrdí a jejího muže pustí na svobodu, chtěla by za měsíce vazby odškodnění. Kulínského přišlo k soudu podpořit několik členů sboru, dívky i chlapci. Svému sbormistrovi prý stoprocentně věří, jeho obvinění však nechtějí komentovat. Kulínský byl obviněn loni na podzim, počet poškozených dívek se postupně vyšplhal na číslo 49.

Dva mrtví novorozenci byli nalezeni na Českolipsku

V bývalých kasárnách v Hradčanech na Českolipsku byla objevena těla dvou mrtvých novorozenců. Na místě ležela zřejmě více dní. Příčiny jejich smrti, stáří i pohlaví musí určit soudní pitva. Tělíčka našel starosta obce Okrouhlá Jiří Vosecký v pondělí poté, co ho dva mladíci upozornili na to, že v areálu kasáren nalezli podezřelý balík. Na místě starosta zjistil, že jde o tělo dítěte a zavolal policii. Nález v bývalých kasárnách v Hradčanech je letos druhým takovým případem. V dubnu policisté nalezli mrtvolu novorozeněte v Klučově na Kolínsku. Loni média zaznamenala tři podobné případy. V březnu 2004 nalezl v Krupce na Teplicku mrtvé novorozeně bezdomovec. Dítě leželo v plastovém kontejneru na odpadky před domem. V září policie našla mrtvého novorozence v areálu znojemské nemocnice. Na tělo dítěte v tomto případě upozornila sama matka, která ho krátce předtím na parkovišti nemocnice porodila. V listopadu objevili lidé tělíčko mrtvého novorozence na skládce u Nové Role na Karlovarsku.

V Plzni byla nalezena mrtvola pohřešovaného policisty

Mrtvolu muže ve značném stupni rozkladu nalezli v úterý lidé u silnice z Plzně do blízkých Radčic. Podle oblečení a dokladů, které policisté u mrtvoly našli, šlo s největší pravděpodobností o sedmapadesátiletého policistu cizinecké a pohraniční policie z Folmavy na Domažlicku. Policista byl od 28. května pohřešován. Podle policejního mluvčího soudní lékař na místě nedokázal určit přesnou příčinu ani dobu úmrtí. Přesnější odpovědi dá pitva. Podle mluvčího hasičů leželo tělo za betonovými svodidly pod skálou. Policie vyhlásila pátrání po muži na začátku června. Muž byl prý odkázán na pravidelné užívání léků, neměl je ale u sebe. Podle tehdejších informací policie odešel 28. května ráno z domova, naposledy se údajně objevil o den později v obci Lipno u Hracholuské přehrady na severu Plzeňska 29. května.

Chorvatská policie zadržela Čecha podezřelého z pedofilie

Chorvatská policie zadržela čtyřiašedesátiletého Čecha pro podezření z pedofilie. Policisté ho zadrželi poté, co v kempu v Makarské na jihu země natáčel nahé děti na video. Jeho zadržení potvrdilo české ministerstvo zahraničí. "Byli jsme informováni o tom, že český občan je v souvislosti s mravnostním deliktem vyšetřován v Chorvatsku. Bylo o tom informováno i naše konzulární jednatelství ve Splitu," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Nyní je tento muž zadržen a uskuteční se další řízení, dodal mluvčí. Další podrobné informace k případu zatím úřad podle Koláře k dispozici nemá. Bude-li zatčený odsouzen, hrozí mu až pětileté vězení.

Léky v července možná podraží

Přestože ministryně zdravotnictví Milada Emmerová slíbila, že na každou nemoc bude jeden lék bez doplatku, budou si lidé zřejmě muset v červenci na svůj lék připlatit. Léková vyhláška totiž mění od 1. července úhrady pojišťoven. Někteří distributoři sice podle dohody s pojišťovnami své přípravky s předstihem zlevnili, jiní je ale dodávají za původní cenu i v těchto dnech. Lékárny tak mají zásoby přípravků, jejichž cenu úhrady od pojišťoven nepokryjí. Zásoby těchto dražších léků jim mohou vydržet asi měsíc. Po tu dobu buď budou doplácet lidé, tudíž na to doplatí pacient, nebo lékárník, který bude muset upravit cenu ke své škodě. Příčinou těchto problémů je podle lékárníků to, že ministerstvo zdravotnictví nedodržuje časový harmonogram. Vydává lékovou vyhlášku dvakrát do roka vždy na poslední chvíli, takže se na to nemohou připravit pojišťovny, firmy ani lékárny.

Polský rozhlas varuje turisty mířící do Prahy

Polský rozhlas varuje turisty, kteří míří do Prahy, před podvodníky. Zvláštní pozor si prý mají dávat především při výměně peněz a na falešné revizory. "V ulicích české Prahy se opět objevili veksláci. Pracují jednotlivě i ve skupinách na turisticky atraktivních místech," napsala polská Informační radiová agentura. Veksláci se podle jejího zpravodaje po několikaleté přestávce objevili poblíž Václavského a Staroměstského náměstí. Původní místa Čechů podle agenturní zprávy obsadili Bulhaři, Srbové, Rumuni a obyvatelé republik bývalého Sovětského svazu. Zaměřují se prý na zahraniční turisty, kteří po výměně peněz zjistí, že dostali méně, než měli obdržet. "Turisté by si měli rovněž dávat pozor v metru na falešné revizory. Skuteční revizoři ukazují příslušnou legitimaci," uvedla IAR. Návštěvníci Prahy by prý měli rovněž bedlivě hlídat své tašky a batohy a nikomu kromě policistů a pracovníků recepcí hotelů nedávat svůj pas.

Česká televize uvede seriál o českých zahraničních misích

Česká televize uvede o letních prázdninách dokumentární seriál o zahraničních misích české armády. Dokument bude mít deset dílů, televize je bude vysílat od 7. července vždy ve čtvrtek od 21:00. Jeho hlavním cílem je podle autorů přiblížit lidem smysl vojenských kontingentů a práci vojáků, o které mnozí téměř nic nevědí. "Od roku 1990 nevznikl žádný dokument o činnosti Čechů v zahraničí, lidé tak například nechápou, proč se angažujeme v zemích, které s námi nesousedí," řekl mluvčí ministerstva zahraničí Vít Kolář. Ministerstva zahraničí a obrany se na dokumentu finančně spolupodílejí. Diváci se blíže seznámí s jednotlivými českými kontingenty od Iráku po Kosovo. Čtyři díly jsou věnovány pozorovatelským misím v Africe a Gruzii. Česká republika má nyní v zahraničních misích zhruba 650 vojáků. Téměř dvě třetiny z nich jsou v operaci KFOR v jihosrbském Kosovu, stovka vojenských policistů působí v jižním Iráku, 85 příslušníků armády pracuje v misi EU Althea v Bosně a Hercegovině a 55 vojáků je v Afghánistánu. Dalších 16 českých vojenských pozorovatelů je pod velením OSN a OBSE v Sieře Leone, Etiopii, Kongu, Libérii, Gruzii a Kosovu.

Třebíč postaví boží muka, jež byla zničena za komunismu

Město Třebíč znovu postaví boží muka, která byla zničena za komunismu. Raně barokní památku ve Znojemské ulici, z níž zůstalo jen torzo, odborníci zrekonstruují podle dochované dokumentace. Potřebných 500.000 korun radnici v plné výši uhradí státní dotace. Kamenná boží muka stála u frekventované cesty do města od roku 1665. V roce 1975 byla památka zřejmě záměrně poničena. Nacouvalo do ní nákladní auto. Ze sloupu se zachovaly jen některé části. Obnova je možná jen díky tomu, že místní obdivovatel František Veselý tvar sloupu důkladně zdokumentoval. Práce do letošního podzimu společně provedou restaurátoři a kameníci.

Uherskobrodské muzeum vystavuje moravské kroje

Moravské kroje zdobené krajkou vystavuje Muzeum Jana Amose Komenského v Uherském Brodu. Návštěvníci si mohou prohlédnout různé krajkářské techniky, nejvíce je zastoupena krajka paličkovaná. Vystavených je asi 140 kusů oděvu, zejména pokrývky hlavy, čepce a šátky, ale i rukávce nebo zástěry. Nechybí ani několik krajkou zdobených interiérových textilií. Krajka je podle autorky výstavy Lenky Novákové typickou součástí moravských krojů, přestože se tato ozdoba ve většině případů na Moravě nevyráběla, ale dovážela z Čech či Slovenska. Krajky se přitom lišily například svou barevností nebo jemností použitého materiálu. Kroje se podle Novákové začaly zdobit v 18. století, nejvíce se pak zdobily ve století devatenáctém. Vystavené exponáty pocházejí ze sbírek Etnografického ústavu Moravského zemského muzea v Brně, lidé si mohou prohlédnout také pomůcky k výrobě krajek nebo výrobu krajky v různých fázích, nechybějí ani dobové fotografie z výroby zdobných částí oděvu. Výstavu nazvanou Čipky, pletenice, ficle, grunšpic, což znamená slovo krajka v různých nářečích, si mohou lidé prohlédnout do 21. srpna.

Bývalý krasobruslař Jelinek podporuje projekt olympiády v Praze

Bývalý úspěšný krasobruslař Otto Jelinek se postavil do čela občanského sdružení Olympiáda pro Českou republiku. Hlavním úkolem sdružení je propagace pořádání olympijských her v Praze v roce 2016 nebo 2020. Někdejší kanadský ministr českého původu má s organizací olympiády zkušenosti, v roce 1988 měl za úkol přípravy na ZOH v Calgary a před dvěma lety se podílel na přípravě úspěšné kandidatury Vancouveru na hry v roce 2010. Sdružení má vazby na pražský magistrát i Český olympijský výbor a snaží se získat podporu mezi známými osobnostmi ze všech sfér veřejného života. Pod prohlášení vyjadřující souhlas s myšlenkou uspořádání her v Praze se podepsali mimo jiné prezident Václav Klaus, olympijská vítězka z Helsinek 1952 Dana Zátopková, loňský olympijský šampion v desetiboji Roman Šebrle nebo herečka Jiřina Bohdalová. Jen na Pražském mezinárodním maratonu se k iniciativě připojilo 3703 občanů. Podle ekonomické analýzy by hry stály asi 600 miliard korun. Většina z této částky by však sloužila na výstavbu infrastruktury, tedy například modernizaci železnice a dostavbu dálniční sítě, což je podle radních nezbytné bez ohledu na olympiádu.

Jaroš stanul na vrcholu Nanga Parbat

Český horolezec Radek Jaroš v úterý v dopoledních hodinách středoevropského času vylezl bez kyslíku na 8125 metrů vysoký vrchol Nanga Parbat. Společně s Petrem Maškem využili dobrého počasí, které jim v minulých dnech příliš nepřálo. Mašek na vrcholu ale nebyl, pro totální vyčerpání se otočil 250 metrů před cílem. Oba po dosažení prvního cíle své výpravy do Himálají začali sestupovat dolů a podle posledních zpráv jsou v pořádku ve čtvrtém výškovém táboře. Jaroše s Maškem čeká po sestupu do základního tábora přelet k 8611 metrů vysokému vrcholu K2, druhé nejvyšší hoře světa, která je dalším jejich cílem. Na jednu z nejtěžších osmitisícovek na světě chtějí vylézt alpským stylem přes Scottův pilíř. Jaroš patří mezi nejúspěšnější české horolezce, Nanga Parbat byla již jeho šestou osmitisícovkou. Na všechny vystoupil bez kyslíku a bez pomoci výškových nosičů. Byl na Everestu, třetí nejvyšší hoře světa Kančendženze, Broad Peaku, Čo Oju a jako první Čech na Šiša Pangmě, navíc alpským způsobem. S Maškem společně dvakrát vystoupili nad 8000 m na druhé nejvyšší hoře světa K2, kterou ale ještě nevylezli.

Fotbalista Johana přestoupil ze Sparty do tureckého Manisasporu

Fotbalový stoper Petr Johana přestoupil ze Sparty Praha do tureckého Manisasporu, který je nováčkem první ligy. Ambicióznímu klubu podepsal tříletou smlouvu s roční opcí. Informoval o tom Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která hráče zastupuje. Osmadvacetiletý Johana absolvoval v pondělí důkladnou zdravotní prohlídku. V úterý už pouze potvrdil souhlas s kontraktem, který mu po vyšetření turečtí funkcionáři nabídli. Odchovanec litvínovského fotbalu se tak rozhodl rozšířit českou kolonii v turecké první lize. V Kayserisporu hrají Tomáš Pešír s Erichem Brabcem, do Denizlisporu v minulém týdnu přestoupil Radek Dosoudil, ve stejném klubu loni působil Martin Horák. Navíc ani Johana nemusí být posledním novým Čechem, protože jeho nový zaměstnavatel by prý rád získal také jednoho útočníka. Johana zažil nejslavnější chvíle své kariéry ve Slovanu Liberec, s nímž před třemi lety získal titul. Totéž dokázal také letos ve Spartě, ale během působení na Letné měl smůlu: kvůli zranění byl nucen vynechat celý loňský podzim. V lize má bilanci 127 startů a deset branek, v národním týmu se představil třináctkrát.

Železný nepojede na mítink do Paříže

Český oštěpař Jan Železný musel zrušit už třetí původně naplánovaný mítink. Světový rekordman se stále zotavuje z květnové operace Achillovy šlachy a na páteční úvodní díl seriálu atletické Zlaté ligy v Paříži nepojede. Již dříve ze stejných důvodů odvolal své plánované starty v katarském Dauhá a na ostravské Zlaté tretře. Trojnásobný olympijský vítěz stále ještě nemá limit k účasti na srpnovém mistrovství světa, který je 79 metrů. Přísnější kritérium má hodnotu 81,80 metru. Železný však o víkendu odletí na zasedání Mezinárodního olympijského výboru do Singapuru, kde bude jako člen komise sportovců jedním z těch, kdo zvolí pořadatele olympijských her v roce 2012. Za favority jsou považována města Paříž a Londýn.

A jaké bude počasí?

V noci čekáme skoro jasno. Teploty 15 až 11 stupňů. Ve středu má být skoro jasno, k večeru se objeví přeháňky a bouřky. Teploty 26 až 30 stupňů, na horách 25.

28-06-2005