Denní souhrn zpráv Zprávy

02-07-2005

ODS nechce o Evropské unii debatovat s komunisty

Představitelé parlamentních stran jsou připraveni diskutovat o EU a jejím dalším směřování. K diskusi šéfy stran a nejvyšší ústavní činitele vyzval v pátek prezident Václav Klaus. Největší parlamentní strany si ale kladou určité podmínky. ODS nechce, aby se debaty účastnili komunisté. ČSSD zase pochybuje, zda má mít Václav Klaus nad celou akcí patronát. Občanští demokraté jsou sice k diskusi připraveni, nelíbí se jim ale, že by s nimi měli u jednoho stolu sedět i komunisté. "Domníváme se, že by se tohoto jednání neměla zúčastnit KSČM. Iniciativu prezidenta ČR považujeme za mnohem efektivnější způsob debaty o evropských tématech, než spektakulární schůzky svolávané předsedou vlády Jiřím Paroubkem," soudí ODS v narážce na nedávnou schůzku Paroubka a šéfa komunistů Miroslava Grebeníčka o EU. Předseda sněmovny Lubomír Zaorálek (ČSSD) ČTK řekl, že po prohlášení ODS přibývá podle jeho názoru nad výzvou Václava Klause otazníků. "Mám pochyby nad jeho patronátem nad touto akcí. Myslím si, že jeho patronát je problém," řekl ČTK Zaorálek. Klaus podle něj zastává ve vztahu k EU nerealistické a mnohdy extremní názory. "Pro ODS je to o tom, kdo se má schůzky účastnit. Pro mě složení problémem není," řekl.

Předseda Senátu Přemysl Sobotka (ODS) iniciativu prezidenta Václava Klause uvítal. Věří, že se bude konstruktivně diskutovat nad otázkami Evropské unie. Za důležité považuje především sjednocení domácí pozice. Soudí, že schůzka o EU by se měla uskutečnit co nejdříve. O euroústavě ale jednat nechce, protože ji "považuje za mrtvou". Vyjádření Sobotky ČTK zprostředkoval ředitel jeho sekretariátu Edvard Kožušník.

Zaorálek v sobotu v rozhovoru pro ČTK připomněl, že již na jaře nabídl prezidentovi veřejnou debatu o evropské ústavě, a to i za účastni odborníků. Jako její téma navrhl to, zda a jak evropská ústava mění a posouvá suverenitu členských zemí EU. Klaus byl ale přesvědčen, že ho Zaorálek nemusí vyzývat k zahájení věcné debaty o euroústavě, neboť prezident ji už vede a jako první ji v Česku veřejně inicioval.

Klaus by uvítal, kdyby se setkání prezidenta, premiéra, šéfů obou parlamentních komor a předsedů stran konalo co nejdříve během léta. "Protože závažnost tématu přesahuje rozměry každodenního politického života, jsem přesvědčen, že tato debata musí proběhnout i na úrovni nejvyšších představitelů České republiky pod patronací hlavy státu," napsal Klaus v dopise, jehož text má ČTK k dispozici.

Posudek ústavu na Český dům hotov, útěk Krejčíře asi kauzu zbrzdí

Ústavní ekonomický posudek v kauze údajně nevýhodného pronájmu Českého domu v Moskvě je hotov. Podle žalobce potvrzuje dosavadní směr vyšetřování včetně toho, že státu vznikla pronájmem lukrativního objektu škoda. Ačkoli je vyšetřování téměř u konce, je otázkou, kdy bude opravdu uzavřeno. Případ totiž dostal na starost jiný policejní komisař protikorupční služby, protože ten původní je kvůli skandálnímu útěku podnikatele Radovana Krejčíře postaven mimo službu. "V tom je teď největší problém," řekl ČTK státní zástupce Zbyněk Podlipný. Ačkoli je podle něj kauza Český dům před skončením, nějakou dobu potrvá, než nový komisař spis nastuduje. Vyšetřování se tak zřejmě dočasně pozdrží, konstatoval žalobce. Smlouvu o pronájmu moskevského komplexu společnosti Hotel Český dům připravil bývalému ministru zahraničí Janu Kavanovi k podpisu někdejší generální sekretář Karel Srba, který si ve vězení odpykává osmiletý trest za přípravu vraždy novinářky.

Martínek: Stát půjčí mladým od nového roku i na rekonstrukce bytů

Ministerstvo pro místní rozvoj připravuje nový typ půjček na bydlení pro mladé. Od nového roku by lidé do 36 let mohli kromě osvědčených půjček na pořízení bytu získat půjčku na rekonstrukci bytové jednotky. V Chrudimi to v sobotu řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. "Naše pracovní verze je, že by se výše těchto půjček měly pohybovat mezi 100.000 až 150.000 korunami a byly by splatné do deseti let," řekl ČTK Martínek. Na pokračování programů zaměřených na podporu bydlení chce ministerstvo v příštím roce vyčlenit zhruba tři miliardy korun. "Počítám, že na podporu bydlení pro mladé budeme mít 1,5 až dvě miliardy korun," dodal ministr.

V Bílých Karpatech začalo sečení vzácných orchidejových luk

Ekologové a dobrovolníci v sobotu začali kosit vzácné orchidejové louky v přírodních rezervacích Bílých Karpat. Přestože práci hned první den znepříjemnilo deštivé počasí, podařilo se poséct základní část rezervace Bílé Potoky. ČTK a Českému rozhlasu to řekl Miroslav Janík z pořádajícího Českého svazu ochránců přírody Kosenka ve Valašských Kloboukách na Zlínsku. "Letošní začátek byl asi nejlepší ze všech pětadvaceti ročníků. Účast je velká, seklo asi 30 kos. A i když nejedeme na žádné rekordy, zvládli jsme v nejrychlejším čase poséct základní a nejtěžší část v rezervaci Bílé Potoky. Začali jsme v pět hodin ráno a skončili o půl deváté," řekl Janík. Práce podle něj šla rychle od ruky také proto, že se jí chopili lidé, kteří se již akce v předchozích letech zúčastnili a měli vlastní kosy. Základním smyslem kosení vzácných luk je podle Janíka záchrana přírodního dědictví Bílých Karpat pro budoucí rozvoj této oblasti. Na loukách se vyskytují jedinečné rostliny a živočichové, proto je třeba se o ně starat, řekl. "Rozvíjíme na nich také už sedm let ekologické zemědělství, pasou se na nich zvířata," dodal ekolog.

Martínek: Češi by měli alespoň půl dovolené trávit v ČR

Ministerstvo pro místní rozvoj chce přesvědčit Čechy, aby alespoň polovinu své dovolené strávili doma. Proto připravuje intenzivní celostátní kampaň na podporu domácího cestovního ruchu. ČTK to v sobotu řekl ministr Radko Martínek. "Naši občané loni utratili v zahraničí 51 miliard korun a doma pouhých 18 miliard. Z toho je patrné, že domácí turistický ruch má co dohánět," řekl Martínek. Příjmy z turistického ruchu v ČR přitom podle něj dosáhly loni 107 miliard korun. Kolik bude masivní kampaň na podporu domácí turistiky stát zatím Martínek nedokáže odhadnout. Na jejím financování by se podle něj měly vedle ministerstva podílet jednotlivé kraje a také poskytovatelé ubytovacích služeb, kterým má přinést novou klientelu. "Veškerá reklamní kampaň zatím míří ven. Je to logické, dělají ji cestovky. To chceme zvrátit a nasměrovat zájem lidí domů," řekl Martínek. Kampaň podporovaná ministerstvem pro místní rozvoj nemá ještě konečnou podobu, odstartovat však má podle ministra na podzim.

Dobrý voják Švejk se po 90 letech vrátil do polského Přemyšlu

Přetahování pivní bečky přes chladnou řeku San, švejkovský jarmark, plavba na čemkoliv anebo výlet městem ve stopách Josefa Švejka. To jsou jen některé z atrakcí, kterými si v sobotu v polském Přemyšlu milovníci světoznámé knihy Jaroslava Haška připomněli 90 let od doby, kdy do jejich města autor románového hrdinu poslal. "Myšlenka švejkovských manévrů vznikla před osmi lety a od té doby se těší stále většímu zájmu," řekl ČTK Jan Holówka, předseda místního Sdružení přátel dobrého vojáka Švejka. Recesistický víkend na jihovýchodě Polska se samozřejmě nemohl obejít bez dobových uniforem rakousko-uherské c. k. armády a pochodové hudby.

Legionáři si v Blansku připomněli výročí bitvy u Zborova

Státní hymnou a položením květin k pomníku legionáře v Blansku si v sobotu asi dvacítka lidí připomněla 88. výročí bitvy u Zborova. Bitva byla první samostatnou vojenskou akcí nově zformovaných československých legií proti rakouské armádě za první světové války. Vzpomínkovou akci uspořádala brněnská Jednota Československé obce legionářské a další sdružení vojenských veteránů. "Ve společnosti dnes panuje názor, že my nic, že s námi cloumají dějiny a že uděláme nejlépe, když budeme sedět v koutě," posteskl si při ceremoniálu předseda jedné z brněnských legionářských jednot Bohuslav Páral. Právě příklad českých legií, které sehrály významnou úlohu při vzniku Československa a dlouho ovlivňovaly chod nového státu, svědčí podle Párala o opaku.

Pár, který se bral před válkou, slaví platinovou svatbu

Svatební kočár tažený dvěma koni, nevěsta v bleděmodrém kostýmu, ženich v tmavém obleku a klobouku, slavnostní přípitek a plné náměstí lidí, taková byla sobotní svatba manželů Havlíkových z Malých Svatoňovic na Trutnovsku. Nebylo by na ní nic neobvyklého, nebýt toho, že páru je celkem 182 let a slaví 70 let společného života, tedy platinovou svatbu. Když se brali, psal se rok 1935. Druhá světová válka byla na spadnutí, Německo přijetím norimberských zákonů legalizovalo pronásledování Židů, Československo začalo budovat jeden z nejdokonalejších obranných systémů v Evropě a uzavřelo spojeneckou smlouvu se Sovětským svazem. Island jako první země na světě legalizoval potraty. V USA byla uvedena na trh hra Monopoly a v Podkrkonoší se brali dva jednadvacetiletí lidé.

Jiří Krejčík a Robert Redford byli na MFF oceněni za přínos filmu

Americký herec, režisér a producent Robert Redford a přední český režisér Jiří Krejčík převzali v pátek večer v karlovarském hotelu Thermal cenu za mimořádný umělecký přínos světovému filmu. Začal tak jubilejní 40. ročník MFF v Karlových Varech. Zcela zaplněný velký sál aplaudoval oběma filmařům vstoje. "Je pro mě velkým pohnutím přijmout tuto poctu za celoživotní dílo. S pocity o to smutnějšími, že toto dílo končí, aniž by bylo naplněno," řekl Krejčík. Na otázku, které filmy má nejraději, prý vždy odpovídá, že ty, které se mu nepodařilo natočit a které má ve své fantazii. "Na druhou stranu jsem nenatočil některé filmy, jimiž jsem byl vydírán, abych tak učinil - jinak že nebudu moci pracovat," uvedl a sám sebe připodobnil k houslistovi hrajícímu pouze na jedné struně. Za velkou čest označil Robert Redford ocenění, které mu bylo uděleno. Karlovarský festival je podle něj výjimečný. "Umění a umělci mohou ovlivňovat dění, to je cítit právě tady," uvedl s tím, že změnou režimu dali například Václav Havel, umělci i studenti skvělý příklad. "Přicházím z velmi mladé země. Když jsem procházel Prahou, cítil jsem stovky let historie," dodal.

Na hradě Hukvaldy začíná hudební festival věnovaný Janáčkovi

Dvanáctý ročník mezinárodního hudebního festivalu Janáčkovy Hukvaldy začíná v sobotu na hradě Hukvaldy na Frýdecko-Místecku. Festival otevře v 16:00 vyprodaný zahajovací koncert Janáčkova komorního orchestru, který má na programu i Suitu pro smyčce skladatele Leoše Janáčka. Večer si pak návštěvníci mohou zpříjemnit rovněž Janáčkovou operou Liška Bystrouška v podání operního souboru Moravského divadla Olomouc. Vstup na představení je bezplatný. Až do 12. srpna se návštěvníci mohou těšit na řadu koncertů nejen vážné hudby, ale i jazzu či blues. K vrcholům festivalu by měla patřit scénická středověká show se závěrečným ohňostrojem Carmina Burana, jež se na festivalu opakuje na vyžádání návštěvníků či koncert předního českého houslisty Pavla Šporcla.

Brněnský Měsíc autorského čtení představí i slovenské literáty

Po celý červenec bude Brno hostit tradiční literární festival Měsíc autorského čtení 2005. Na třech scénách se milovníkům literatury představí asi stovka českých a slovenských autorů. Právě přítomnost spisovatelů ze Slovenska činí letošní ročník festivalu poprvé mezinárodním. Novinkou je také možnost sledovat autorská čtení prostřednictvím on-line přenosu na internetových stránkách www.autorskacteni.cz. Měsíc autorského čtení se koná do 31. července na třech místech v centru Brna. V Paláci šlechtičen se budou každý den od 18:00 prezentovat čeští básníci, například Jíří Krchovský, Jiří Kratochvíl či David Vávra. České beletristické tvorbě bude vždy od 20:00 patřit Divadlo Husa na provázku na Zelném trhu; se svou tvorbou návštěvníky seznámí například Arnošt Lustig nebo Ludvík Vaculík. Prezentaci soudobé slovenské literární tvorby je vyhrazeno Divadlo v Sedm a půl v brněnské Sukově ulici. Zazní tam díla Milana Lasicy, Petra Repky, Jána Štrássera a dalších. Začátek čtení je vždy v 19:00.

Burza Burianových obrazů a knih skončila dříve, přišlo málo lidí

Burza obrazů, knih a dalších zajímavostí souvisejících s dílem světoznámého malíře pravěku Zdeňka Buriana v novojičínském Žerotínském zámku skončila předčasně. Během dopoledne ji podle pokladníka navštívilo jen dvacet lidí, a proto ještě před dvanáctou hodinou odešli poslední ze tří prodávajících. Původně měla být otevřena do 18:00. Burza uzavřela sérii akcí s názvem Týden se Zdeňkem Burianem v jeho rodném kraji. Akce měly připomenout slavného kopřivnického rodáka, jenž by se letos v únoru dožil sta let. "Škoda že se burza nepovedla jako v minulých letech, kdy tam bývalo plno. Lidé jsou asi zvyklí jezdit za Burianem do Štramberka," řekla ČTK vedoucí odboru kultury ve Štramberku Věra Michnová.

Volejbalistky přišly o přímý postup na MS i první nahrávačku

České volejbalistky přišly o přímý postup na mistrovství světa 2006 i zraněnou první nahrávačku Andreu Krupníkovou. Na kvalifikačním turnaji v Moskvě po páteční porážce s domácím Ruskem podlehly v sobotu 0:3 i Ázerbájdžánu a v neděli se utkají s Bulharskem o třetí pozici ve skupině, která zaručí lepšímu týmu ještě účast v srpnovém play off o poslední volné místo na MS v Japonsku. Krupníková si zvrtla kotník při rozcvičování, když šlápla na nohu útočící Monice Kučerové. "Tento moment nás hodně ovlivnil, vlastně až po dvou setech to z holek spadlo," řekl ČTK trenér Stanislav Mitáč. Šampionát v Japonsku ještě není pro české hráčky ztracený: ke třetímu místu ve skupině však musejí Bulharsko porazit. Ázerbájdžán a Rusko už se mohly radovat z přímého postupu mezi světovou elitu.

Čeští softbalisté porazili Dánsko a vrátili se na evropský trůn

Softbalisté se vrátili na evropský trůn. Český tým v sobotním finále mistrovství Evropy v Nijmegenu porazil Dánsko 4:0 a počtvrté se v sedmileté historii šampionátů starého kontinentu radoval z titulu. Zlato softbalisté získali třikrát po sobě v letech 1997 až 2001. Předloni v Chocni prohráli ve finále s Nizozemci. Dánům čeští softbalisté podlehli v základní části turnaje i v prvním utkání play off, aniž bodovali. To se změnilo hned v první finálové směně, v které Češi třikrát skórovali. Dva body stáhl Václav Svoboda a po chybě nadhazovače přidal třetí. Na nadhozu držel Dány zkrátka Luboš Vrbenský, který udělal osm strikeautů a povolil jen tři odpaly. Čtvrtý bod přidal v šesté směně Svoboda, který doběhl po hitu Patrika Kolkuse. Do finále se Češi dostali po výhře 6:2 nad Nizozemskem. Před sedmou směnou byl nerozhodný stav 2:2 a zápas jako ve skupině směřoval do prodloužení. Čechy ovšem posunul do finále vydařený odpal Svobody, kterému se podařil čtyřbodový homerun.

Při Rallye Bohemia byli zraněni tři lidé, žena bojuje o život

Tři lidé byli v sobotu kolem 16:00 zraněni při Rallye Bohemia v Liberci. O život mladé ženy stále ještě bojují lékaři liberecké nemocnice na operačním sále, další dva muži vyvázli se středně těžkým a lehčím zraněním a oba byli hospitalizováni. "Lehce zraněni byli zřejmě i další diváci, nikdo z nich ale o ošetření nepožádal," řekl ČTK vedoucí lékař liberecké záchranky Petr Hartl. Nehoda se stala v liberecké čtvrti Radčice v blízkosti restaurace U Lípy. Norský závodník Anders Kjear v sedmé rychlostní zkoušce nezvládl ostrou zatáčku a vjel se svým peugeotem do diváků. "Dostal smyk nebo mu možná selhaly brzdy, to teprve zjišťujeme," řekl ČTK operační důstojník liberecké policie.

Překážkářka Martincová na MČR opět atakovala český rekord

Oštěpařka Barbora Špotáková a Lucie Martincová v běhu na 100 metrů překážek předvedly nejlepší výkony v dosavadním průběhu mistrovství České republiky v atletice v Kladně. Špotáková potvrdila dobrou formu z posledních týdnů a poslala své náčiní na značku 61,91 metru, Martincová se podruhé v letošní sezoně dostala pod hranici 13,10 sekundy. "Je to dobrý výkon, ale můj trenér tvrdí, že limity nejsou naším cílem. Tím jsou daleko lepší výkony a časy," řekla po obhajobě loňského titulu Martincová, která proběhla cílem v času 13,09 sekundy. Ještě o dvě setiny byla rychlejší v minulém týdnu při mítinku Praga Academica. Na spadnutí je tak překonání českého rekordu, který má hodnotu 13,05 sekundy.

Volejbalistky prohrály v kvalifikaci MS s Ázerbájdžánem 0:3

České volejbalistky prohrály v kvalifikaci mistrovství světa 2006 v Moskvě s Ázerbájdžánem 0:3 a prakticky tak ztratily šanci na přímý postup do Japonska. V neděli se utkají s Bulharskem, a pokud ve skupině obsadí třetí místo, dostanou ještě šanci bojovat o šampionát v srpnovém play off. Svěřenkyně trenéra Stanislava Mitáče podlehly v pátek favorizovaným domácím Ruskám rovněž ve třech setech, Ázerbájdžán si stejným poměrem poradil s Bulharskem. České reprezentantky ani neměly proti razantní hře soupeřek příliš šancí, vedly jen na počátku třetího setu.

Počasí

V neděli bude polojasno až oblačno s ojedinělými přeháňkami. Teploty 23 až 27stupňů, na horách bude kolem 20, se slabým proměnlivým větrm.

02-07-2005