Denní souhrn zpráv Zprávy

13-07-2005

Češi uctí památku obětí útoků na londýnské metro a autobus

Češi se ve čtvrtek připojí k pietě za oběti teroristického útoku v Londýně. Premiér Jiří Paroubek řekl, že ve 13:00 se rozezní zvony a lidé uctí památku obětí dvěma minutami ticha.

Ministerstvo zahraničí už neeviduje žádného Čecha, který by se neozval svým blízkým po teroristických útocích minulý týden. Ministerstvo již v úterý zrušilo zvláštní krizovou linku 224182308, která byla po útocích k dispozici. Možné je tak v případě naléhavosti volat na obvyklá čísla konzulárního odboru 224182754 a v mimopracovní době 224182425. Na seznamu Čechů, o nichž nebyly po úderu teroristů v britské metropoli informace, figurovalo původně asi 28 jmen. Nakonec postupně všichni zavolali domů.

Novým majitelem Vítkovice Steel bude ruská společnost

Novým majitelem státní hutní společnosti Vítkovice Steel bude ruská skupina Evraz, která za firmu nabídla 7,05 miliardy korun. Dalších 800 milionů korun slíbila investovat do rozvoje regionu. Rozhodla o tom ve středu vláda. Paroubkův kabinet tak nepřesvědčily nabídky z posledních dnů, kdy někteří z dalších uchazečů o firmu nabízeli za státní 99procentní podíl až devět miliard korun. Ministr průmyslu a obchodu Milan Urban však dříve uvedl, že tyto nabídky byly mimo výběrové řízení, ve kterém nabídla nejvíce právě skupina Evraz.

Devět miliard korun vládě dříve nabídla skupina Mittal Steel a také Penta. Mittal však privatizační komise do tendru nepustila a nabídku Penty kvůli odchýlení se od smluvních podmínek vyřadila. Privatizaci Vítkovice Steel provázely v minulosti také obavy odborářů firmy i skupiny Mittal Steel, která do státního podniku dodává své výrobky, z propouštění zaměstnanců. Zástupci Evrazu však propouštění vylučovali. Udržení zaměstnanosti by mělo být rovněž podmínkou kupní smlouvy.

Vítkovice Steel jsou třetí největší českou ocelárnou. Nejvýznamnějším produktem jsou tlusté plechy, které v roce 2003 tvořily zhruba 85 procent z celkových tržeb firmy. Celkově firma exportuje dvě třetiny své produkce, především do zemí Evropské unie. Minulý rok firma zakončila se ziskem 1,6 miliardy korun, podnik zaměstnává asi 1600 lidí.

Paroubek: Klaus patrně nepochopil iniciativu na odškodnění

Prezident Václav Klaus patrně nepochopil podstatu návrhu na odškodnění sudetoněmeckých antifašistů a jeho odmítnutím se dostal do "zvláštní společnosti", soudí premiér Jiří Paroubek. Kromě prezidenta a ODS se proti záměru postavil také sudetoněmecký landsmanšaft v Rakousku, uvedl Paroubek v prohlášení pro ČTK. Klaus středeční Mladé frontě Dnes řekl, že odmítá vstřícné gesto k sudetským antifašistům, které plánuje Paroubek. Návrh na jejich odškodnění považuje za nezodpovědný.

Vláda schválila návrh zákona o nájemném

Vláda schválila návrh zákona o nájemném, který předložilo ministerstvo pro místní rozvoj. Norma předpokládá růst nájmů v bytech s regulovanou činží v průměru o 9,3 procenta ročně. Ceny by se měly poprvé změnit příští rok v říjnu.

V České republice se regulované nájemné vztahuje na zhruba tři čtvrtě milionu bytů, což je téměř pětina trvale obydlených obydlí. Soukromí majitelé vlastní asi 300.000 bytů, ostatní patří obcím. Nyní bude muset návrh zákona projednat Poslanecká sněmovna a pokud ho schválí, tak ještě Senát a prezident.

V roce 2012 by se už nájmy měly podle návrhu ministerstva pro místní rozvoj určovat dohodou mezi pronajímatelem a nájemcem. Pokud by se strany nedohodly, rozhodl by o výši činže soud. Zástupci majitelů domů dříve požadovali, aby nájmy stouply okamžitě na úroveň, která pokryje alespoň běžné náklady na údržbu. Do roku 2010 by nájmy měly vzrůst na tržní úroveň, která prý běžně v Evropě činí šest až sedm procent tržní ceny nemovitosti. Návrh ministerstva zároveň považují za protiústavní. Příslib existence zákona naopak vítá Sdružení nájemníků. Absence normy podle nich škodí více než samotná výše nájemného. Sdružení již dříve uvedlo, že by podíl výdajů na bydlení neměl přesáhnout 25 až 35 procent z čistých příjmů rodiny. Domácnosti s vyššími náklady by měly obdržet sociální dávky.

Stát dal exkluzivitu ČEZ k jednání o prodeji Severočeských dolů

Stát zahájí exkluzivní jednání se společností ČEZ o prodeji státního většinového podílu v Severočeských dolech. Na svém středečním zasedání o tom rozhodla vláda. ČEZ bude mít na předložení nabídky 90 dnů. Ekonomové odhadují, že ČEZ za uhelnou firmu nabídne mezi osmi až deseti miliardami korun.

ČEZ uvedl, že je připraven nabídku předložit a možnost získat většinový podíl v dolech považuje za významnou. "Jde o možnost získat jistotu pro budoucí provoz nových nebo kompletně obnovovaných elektráren, do kterých ČEZ investuje v následujících letech přes sto miliard korun. Faktické vlastnictví nám dává větší jistotu pro spolehlivý provoz elektráren v budoucnu," uvedl generální ředitel ČEZ Martin Roman.

SD jsou největší tuzemskou hnědouhelnou firmou s loňskou produkcí 22 milionů tun a téměř polovičním podílem na trhu s hnědým uhlím. Více než tři čtvrtiny uhlí firma dodává právě ČEZ. Dalšími dvěma dodavateli jsou Mostecká uhelná společnost a Sokolovská uhelná.

ČEZ je jednou z největších firem v České republice. Provozuje 13 hnědouhelných, jednu černouhelnou, dvě jaderné a desítky vodních elektráren. Firma je nejziskovějším podnikem v zemi. Celá skupina zaměstnává v České republice zhruba 18.000 lidí. Firma zaměstnává také několik tisíc lidí v Bulharsku, kde loni koupila tři distribuční firmy. Vyhrála soutěž také na prodej rumunského distributora a zájem má o podniky a elektrárny v dalších střední a východní Evropy.

Vláda: Elektronické mýtné by měly platit kamiony nad 12 tun

Mýtné by měly platit kamiony nad 12 tun podobně, jak je tomu v Německu. Počítá s tím návrh zákona o pozemních komunikacích, jenž má umožnit výběr mýtného na českých dálnicích. Vláda ho schválila ve středu, přijmout ho však musí ještě parlament. Původně vláda chtěla mýtné od všech vozů nad 7,5 tuny, uvažovalo se také o zpoplatnění všech nákladních aut nad 3,5 tuny jako v Rakousku.

Výkonové zpoplatnění formou tzv. elektronického mýtného chce ČR zavést od roku 2007. Testovací provoz se má rozběhnout příští rok. Stát zatím vyhlásil soutěž na dodavatele systému. Mýtné by se v ČR mělo začít vybírat od nákladních vozidel nejdříve na 970 kilometrech dálnic a rychlostních komunikací. Nejpozději o rok později by se mělo rozšířit na vybrané silnice první třídy. Celkem by se pak mýtné vybíralo na 2100 kilometrech. Osobní vozy mají mýtné začít platit nejdříve v roce 2012.

Čeští odborníci nabízejí územní plán pro jihoiráckou Basru

Čeští odborníci se zřejmě budou podílet na vypracování územního plánu pro jihoiráckou Basru. ČTK to řekl náměstek ministra zahraničí Petr Kolář po setkání s předsedou Rady governorátu Basry Muhammadem Saharem. Pomoc s územním plánem by údajně České republice přinesla výhodu v přístupu k informacím o projektech obnovy na území města a možnost zapojení do obnovy jeho infrastruktury. Basra přitom podle Koláře momentálně patří mezi "nejklidnější" regiony Iráku.

Sahar ocenil pomoc České republiky při návratu poválečné ho Iráku k normálnímu životu. Češi například školí irácké diplomaty a soudce a rovněž vypracovali návrh územního plánu irácké metropole Bagdádu, což podle Černínského paláce rovněž představuje potencionální příležitost pro oboustranně výhodné zapojení českých subjektů do poválečné rekonstrukce Iráku.

Nedaleko Basry působí zhruba stočlenný kontingent českých vojenských policistů. Část vojáků má na starosti výcvik iráckých nováčků v policejní akademii v Az-Zubajru a druhá část vede na základně Šaíba například kurzy věnované dopravní policii, kriminalistickým technikám a vyšetřování trestné činnosti a výuce instruktorů.

Pytle s penězi zabavené u Krejčíře ještě nebyly otevřeny

Policie ještě stále přesně neví, kolik peněz zabavila v pražském sídle firem stíhaného miliardáře Radovana Krejčíře. Zatavené pytle, nalezené při domovní prohlídce, dosud ještě nebyly otevřeny. "Budeme žádat Českou národní banku, aby nám poskytla velké počítací stroje," řekla ČTK státní žalobkyně.

Ohledně bankovek, jejich pravosti a nominální hodnoty se přitom již objevila řada informací. Sám ministr vnitra František Bublan nejprve tvrdil, že nalezená suma se pohybuje řádově v miliardách a že je většina bankovek pravá. Později ale řekl, že je většina peněz falešná a pravých je kolem 50 milionů korun.

Policie Krejčíře stíhá jako uprchlého, při domovní prohlídce totiž zmizel. Je obviněn z přípravy vraždy celníka a přípravy podvodu. Kauza souvisí se sporem Čepra a Tukového průmyslu o pohledávku ve výši 2,8 miliardy korun. Jeho útěk stál funkce šéfa a náměstka protikorupční policie, rezignoval také policejní prezident Jiří Kolář.

EK popotahuje Česko kvůli aplikaci směrnice o autorském právu

Evropská komise poslala České republice varovný dopis, ve kterém se pozastavila nad aplikací směrnice EU o autorském právu z roku 2001 a požádala o další informace. Je to první etapa procedury pro porušení práva, která může skončit až u Evropského soudního dvora. Praha má na odpověď dva měsíce. Mluvčí českého ministerstva kultury Kateřina Besserová ČTK řekla, že problémy, na něž komise poukazuje, by měla odstranit novela autorského zákona. Zároveň potvrdila, že její úřad se bude dopisem EK zabývat a vypracuje odpověď.

EK připomněla, že zmíněná směrnice je základním kamenem evropského autorského práva a zajišťuje rovnou ochranu duševního vlastnictví v digitálním prostředí. Vyžaduje, aby členské státy zavedly do svého práva postihy proti "hackerům" a počítačovým pirátům a zajistily ochranu děl zveřejňovaných v elektronické podobě.

Ze sdělení EK vyplývá, že Česká republika směrnici převedla do svého práva, jsou však pochybnosti o její aplikaci. Podle českého diplomatického zdroje nezahrnuje platná úprava v ČR všechny prvky směrnice EU a autorský zákon bude třeba novelizovat.

Francie a Finsko obdržely ve středu v této věci už druhé varování, protože jejich právo zatím na předpis EU nebere vůbec zřetel, ačkoli měl být převeden do konce roku 2002. Španělska se EK naléhavě dotázala, zda a jak hodlá konečně reagovat na rozsudek Evropského soudního dvora, který konstatoval, že v této zemi směrnice EU zatím neplatí.

Muzeum v Plzni dostalo mapy pilota z USA, jenž bombardoval Škodu

Muzeum Škoda v Plzni dostalo tento týden unikátní exponát od bývalého amerického pilota, který 25. dubna 1945 bombardoval se spojenci Plzeň. Dvaaosmdesátiletý David Lustig z Waldenu ve státě New York věnoval muzeu svůj takzvaný únikový balíček. Je to plátěný nepromokavý sáček s mapami a dalšími pomůckami pro piloty, kteří by museli při bombardování seskočit padákem a ocitli by se na cizím území.

"Je to pro nás velice cenné. Je to unikátní kousek, který se velice málo nachází muzeích. Málokdy se po celých 60 let zachoval v tak kvalitní podobě," řekl ČTK Vladislav Krátký z Muzea Škoda. V balíčku, který piloti nosili v kapse kombinézy, byla zejména dvoustranná mapa bombardovaného území a přilehlých států. Letci se podle ní měli v případě potřeby dostat na neutrální nebo spojenci kontrolovaná území. I po 60 letech je mapa tištěná na hedvábí jako nová, nikde se tisk nerozmazává ani nemizí. Americká armáda si dala záležet, takže jména českých obcí a měst vytiskla včetně čárek a háčků nad písmeny, které jinak angličtina nezná.

Lustig byl za války radista a střelec. V Plzni byl naposledy letos v květnu na velkých oslavách 60. výročí osvobození. Dostal zde medaile, které mu osobně předal prezident Václav Klaus a představitelé města. Mezi veterány byl podle Krátkého jediným letcem, který na oslavy přijel.

Velké bombardování Plzně se uskutečnilo 25. dubna 1945, letadla vzlétla z několika základen v Anglii. Útočila na Škodovku a letiště. "Předtím poprvé a naposled v dějinách druhé světové války bylo civilní obyvatelstvo varováno před náletem ve vysílání BBC," poznamenal Krátký. Dělníci proto podle něj opustili fabriku nebo se ukryli v krytech. Protože ale Němci o náletech věděli, byli připraveni na ostřelování. Nad Plzní bylo 25. dubna sestřeleno šest letounů B-17 a zahynulo 24 letců, 56 strojů bylo poškozeno.

Poslanci chtějí, aby kvůli očkování lékaři získali údaje o lidech

Kraje a obce možná budou muset zdravotnickým zařízením poskytovat osobní údaje o svých obyvatelích, pokud to lékaři potřebují kvůli povinnému očkování těchto lidí. Počítá s tím návrh dílčí novely, který sněmovně předložili tři poslanci KDU-ČSL. Uvedli, že jejich předloha není v rozporu s právem na ochranu osobních údajů. Lékaři podle nich musí zachovávat mlčenlivost, potřebují ale vědět, kdo zákonem nařízené očkování nepodstoupil. "Například při přeočkování proti tuberkulóze je třeba obeslat všechny osoby jednoho ročníku, kterých se v daném roce přeočkování týká," uvedli poslanci v důvodové zprávě. Proti vybraným nemocem je v České republice očkováno 97 procent dětí. Někteří rodiče očkování svých dětí odmítají například z náboženských důvodů, jiní jsou přesvědčeni, že očkování je nepotřebné a jejich potomkovi může spíš uškodit. "Žijí v domnění, že zdravý životní styl jejich dítě ochrání před nemocemi, což je ale zásadní omyl," řekl ČTK již loni ředitel Krajské hygienické stanice v Brně Jan Mareček.

Průzkum: Češi patří mezi největší jedlíky uzenin v Evropě

Češi patří společně s Maďary a Slováky mezi největší jedlíky uzenin v Evropě. Zatímco evropský průměr podílu uzenin na celkovém prodeji potravin se pohybuje kolem 4,49 procenta, v ČR to podle průzkumu společnosti Makro Cash&Carry činí 8,73 procenta. "Češi se v podílu uzenin na celkovém prodeji potravin umístili v Evropě na druhém místě za Maďary," řekla novinářům nákupčí masných výrobků společnosti Makro Cash&Carry Petra Jelečková. Dodala, že průměrný Čech při tisícikorunovém nákupu potravin utratí za uzeniny 87 korun, což je dvojnásobek evropského průměru a více než čtyřnásobek ve srovnání s Velkou Británií. "Prodej uzenin by se v ČR již neměl výrazně zvyšovat. Lze spíše očekávat další přesun poptávky směrem ke kvalitnějším výrobkům, jako jsou uzená masa či šunky," uvedla Jelečková.

Mezi nejoblíbenější masné výrobky v ČR patří párky, trvanlivé salámy, paštiky, šunky a v posledních letech se do popředí zájmu dostávají i uzená masa. "Nárůst prodeje uzených mas činil za posledních pět let 200 procent," podotkla.

Marhoulův Mazaný Filip byl oceněn na festivalu v Houstonu

S cenou stříbrný Remi se vrátil z 38. ročníku MFF v Houstonu, známém též jako WorldFest, snímek scenáristy, režiséra a producenta Václava Marhoula Mazaný Filip. V Texasu byl uveden v hlavní soutěži v kategorii fantasy/horor. ČTK to řekla mluvčí filmu Pavlína Fechterová. Podle Marhoula bylo těžké dostat na mezinárodní filmový festival klasickou komedii. Podobné přehlídky podle něj dávají přednost dílům se závažnými tématy, aktuálně se vyjadřujícími k problémům současného světa. "O to větším překvapením bylo vítězství v kategorii, ve které byli v minulosti oceněni například Steven Spielberg nebo David Lynch. Cena je uznáním pro celý náš štáb i herce, kteří se na filmu podíleli," uvedl Marhoul. Ostře nabitou parodii na motivy povídek Raymonda Chandlera o šarmantním detektivovi Philu Marlowovi natočil v roce 2003 na základě vlastního scénáře a stejnojmenné divadelní hry pro divadlo Sklep.

Houstonský filmový festival byl založen v roce 1961 jako třetí filmová přehlídka v Severní Americe po San Francisku a New Yorku. Z původní přehlídky nezávislých filmů a videí (prý nejstarší na světě) se v roce 1968 stala mezinárodní soutěž. Kromě nezávislých filmů jsou na festival přijímána zajímavá díla vždy z jedné vybrané země; soutěž je pořádána i v kategorii televizní produkce, reklamních klipů, studentských a experimentálních snímků, hudebních videí, webového designu a scénářů.

Pražská zoo otevře výběh orangutanů a gibonů a uspořádá koncerty

Návštěvníci pražské zoologické zahrady se v sobotu mohou přijít podívat na otevření nového venkovního výběhu orangutanů a gibonů, který lidoopi "testovali" již od konce června. Už ve čtvrtek zoo zahájí vystoupením africké hudební a taneční skupiny Iyasa cyklus koncertů, které se budou ve vzdělávacím centru zoo konat vždy druhý čtvrtek v měsíci.

"Iyasa je skupina sedmi dívek a sedmi chlapců ze Zimbabwe," řekl ČTK mluvčí pražské zoo Vít Kahle. "Jejich vystoupení je velmi pestré, z části vychází z tradice jejich kultury, ale obsahuje i moderní prvky," konstatoval.

V Ostravě uhynul žralok, mohl prý dostat infarkt z hluku

Téměř čtyřletý žralok útesový černocípý uhynul ve středu ráno v ostravském Mořském akváriu, které sídlí v prostorách výstaviště Černá louka. Podle jeho provozovatele Olega Cedivody za smrt může šok způsobený hlukem během víkendového festivalu Colours of Ostrava. "Je to velmi pravděpodobné. Skleněné výplně se jen otřásaly. Pódium od nás bylo několik metrů," řekl ČTK. Organizátoři případnou souvislost mezi akcí a úmrtím žraloka odmítají. "Je to absurdní. Žralok byl za několika dveřmi. Festival se v areálu Černé louky konal už několikrát. Vždy tam bylo i akvárium a nikdy nebyly problémy," řekla ČTK pořadatelka akce Zlata Holušová. Organizátoři navíc upozorňují na fakt, že měli areál výstaviště pronajatý celý. "Jde o snahu svést odpovědnost na někoho jiného," dodala Holušová.

Cedivoda tvrdí, že žralok v hodnotě 300.000 korun byl zdravý a v dobré kondici. "V sobotu přestal plavat a jen ležel u dna akvária. Tito mořští dravci jsou citliví a reagují na stres tímto způsobem," doplnil. Šéf Mořského světa v Praze Richard Balvín připustil možnou spojitost mezi hlukem a úmrtím žraloka. "Můžou dostat něco jako infarkt." Josef Drtil z olomoucké zoo, kde jsou i žraloci, je podobného názoru. "Žraloci jsou vnímaví a případné otřesy voda dobře přenáší," řekl. Uhynulý žralok byl chloubou Mořského akvária, ve které mohou návštěvníci vidět i krokodýla nilského, morénu či piraně.

Výškař Bába je favoritem na titul mistra Evropy do 22 let

Výškař Jaroslav Bába je hvězdou šestnáctičlenného týmu českých atletů, které čeká od čtvrtka do neděle mistrovství Evropy do 22 let v německém Erfurtu. Český rekordman, který v zimě skočil již 237 centimetrů a pod otevřeným nebem zdolal v pátek jen o centimetr méně, je jasným favoritem na titul. Bába je juniorským mistrem Evropy a v jednadvaceti letech je pro něj tento šampionát poslední šancí na zisk titulu v některé z mládežnických kategorií. "Pak už budu jen mezi dospělými, takže chci vyhrát. Ale rozhodně to není jasná záležitost, ty kluky moc neznám, uvidíme," prohlásil bronzový olympijský medailista z Atén.

Prsař Jedlička je největší nadějí na mistrovství Evropy juniorů

Jiří Jedlička je největší oporou českého plaveckého týmu, který odjel na mistrovství Evropy juniorů do Budapešti. Pardubický závodník, který se nominoval také na nadcházející MS do Montrealu, poplave všechny tři prsařské tratě. V českém týmu je sedm juniorů a dvě juniorky. Šampionátu se od čtvrtka do neděle zúčastní plavci osmatřiceti zemí.

"Jedličkovi věřím nejvíc. O medailové umístění mi ani tak nepůjde, spíš mi bude stačit postup do finále a časy plavců na úrovni jejich osobních rekordů," řekl ČTK kouč juniorské reprezentace Petr Ryška. Loni v Lisabonu byl nejlepší Zdeněk Františák coby čtvrtý prsař na 50 metrů. Poslední česká medaile pochází z roku 2002, kdy skončila Petra Chocová druhá na trati 100 metrů prsa.

Osmnáctiletý Jedlička je v aktuálních tabulkách své věkové kategorie na třetím místě na 50 metrů prsa a šestý na prsařské dvoustovce. V letošní sezoně už dokázal několikrát porazit někdejšího nejlepšího českého prsaře a dvakrát pátého muže z olympiády v Sydney Daniela Málka.

Sparta připravila pro záložníka Šimáka novou roční smlouvu

Fotbalista Jan Šimák podle všeho odehraje další sezonu v pražské Spartě. Kontroverzní hráč, jenž strávil v týmu českého mistra uplynulý soutěžní ročník, po vypršení smlouvy s mužstvem na začátku července nezahájil letní přípravu. Vedení klubu ale se Šimákem dál počítá a nabídlo mu roční prodloužení kontraktu, který by měl fotbalista podepsat pravděpodobně ve čtvrtek. ČTK to dnes řekla mluvčí klubu Lenka Raková.

Sedmadvacetiletý Šimák do Sparty přišel loni v červenci po devítiměsíční herní pauze. Předtím působil v bundesligovém Hannoveru, ale v září roku 2003 s profesionální kariérou kvůli psychickému vyčerpání skončil. Návrat do vrcholového fotbalu Šimákovi ve Spartě příliš nevyšel. Do základní sestavy letenského mužstva se neprosadil, do hry zasáhl jen v patnácti zápasech, v nichž vicemistr Evropy do jednadvaceti let z roku 2000 vstřelil dvě branky. Šimák si zahrál i v pěti zápasech základní skupiny Ligy mistrů. Nyní se klub rozhodl, že fotbalovému rebelovi dá další šanci.

Počasí:

Ve čtvrtek má být polojasno, odpoledne oblačno, místy se objeví přeháňky nebo bouřky. Teploty vystoupí na 24 až 28 stupňů Celsia, na horách bude kolem 20 stupňů. Slabý proměnlivý vítr bude mít rychlost d 15 km za hodinu.

13-07-2005