Denní souhrn zpráv Zprávy

02-03-2004

Komisař Byrne Teličkovi předběžně nabídl konkrétní odpovědnosti

Komisař pro zdraví a ochranu spotřebitelů David Byrne nabídl Pavlovi Teličkovi předběžně některé konkrétní oblasti, za které by mohl nést v prvním půlroce působení v Evropské komisi osobně odpovědnost. Mohly by to být zejména aktivity spojené s rozšířením Evropské unie, kde by český komisař od 1. května po rozšíření dobře uplatnil své zkušenosti i vazby. Teličku očividně potěšilo, že v prvním období nebude jen členem kolegia EK, ale čeká ho konkrétní činnost. "Sám přišel s předběžnými návrhy, ve kterých oblastech bych mohl být přímo integrován do práce, do kterých kompetencí bych se mohl zapojit," řekl Telička po prvním setkání se svým budoucím partnerem a školitelem. "Je to pro mě velmi pozitivní, protože to umožní nejen se rychleji integrovat a lépe to tu poznat, ale skutečně pracovat." Byrne podle Teličkových slov naznačil, že by jeho kolega mohl převzít agendu rozšíření Evropské unie, dále pak tu oblast ochrany zdraví, jež se týká HIV-AIDS. Rád by na něj přenesl i některé zahraniční aktivity včetně přednáškové činnosti. O dalších možnostech Teličkova zapojení budou oba mluvit v příštích týdnech, přičemž Byrne očekává, že i budoucí český komisař přijde s konkrétními představami.

Praha se chce zapojit do evropských aktivit na Blízkém východě

Česká republika se chce zapojit do evropských aktivit na Blízkém východě. Tento zájem potvrdil v Berlíně náměstek ministra zahraničí Jan Winkler. Poukázal na to, že německý ministr zahraničí Joschka Fischer nedávno v Mnichově představil plán na stabilizaci Blízkého východu, a uvedl, že Česká republika dává najevo zájem zapojit se do realizace tohoto plánu. "Svůj příspěvek chce založit na dobrých vztazích k Izraeli, arabským zemím, Palestincům," řekl náměstek novinářům. Praha už vyjednává s OSN o možném českém zapojení do práce OSN na takzvané Zelené linii mezi Libanonem a Izraelem. "Česká ambasáda v Tel Avivu bude fungovat jako kontaktní ambasáda NATO, což také představuje určitý příspěvek a my jsme z těch, kdo by podporovali nějakou roli pro NATO v řešení izraelsko-palestinského konfliktu nebo problematiky Golanských výšin," vysvětlil Winkler.

Poslanci přijali Naturu, možná ale omezili pravomoc ministerstva

Poslanci dali zelenou vytvoření sítě chráněných oblastí evropského typu Natura na území Česka. První verzi novely vyžadované Bruselem sněmovna zamítla v listopadu. Dnes předpis schválila, proti byl klub ODS. Jedna formulace, kterou poslanci do novely vložili, oslabuje pravomoc ministerstva životního prostředí rozhodovat o udělování výjimek ze zákona. "O tom, co je veřejný zájem, by nakonec mohla rozhodovat až vláda," řekl ČTK náměstek ministra Ladislav Miko. Novelu vyžadovanou Bruselem ještě musí schválit Senát a prezident. Pokud novela zákona o ochraně přírody a krajiny nevstoupí v platnost 1. května, hrozí státu od Evropské unie sankce. Česko také může přijít o možnost čerpat peníze z evropských fondů, podle některých výpočtů až o dvě miliardy korun. Poslance na to před závěrečným hlasováním upozornil ministr životního prostředí Libor Ambrozek. "Česko je poslední z přistupujících zemí, která ještě směrnice nepřijala," zdůraznil. Na schůzi horní komory se může novela dostat v polovině března. Pro přijetí zákona se těsně před hlasováním přimluvil ve sněmovně i premiér Vladimír Špidla. "Kosmická loď Země je stále ohroženější," řekl dlouholetý člen Českého svazu ochránců přírody poslancům. Uvedl, že vytvoření sítě ochranných území je malým krokem k trvalé udržitelnosti životního prostředí, který společnost nezatíží nepřijatelným způsobem.

Sněmovna nebude jednat o výběru lidí do EU, program neprošel

Schůze Poslanecké sněmovny, kde měla vláda na žádost ODS vysvětlovat výběr kandidátů do orgánů Evropské unie, ani nezačala. Poslanci totiž neschválili její program. Je to další ze série ostrých střetů mezi vládní koalicí a opozicí, které provázejí poslední týdny jednání sněmovny. Premiér Vladimír Špidla (ČSSD) označil snahu nejsilnější opoziční strany vyvolat mimořádné jednání na toto téma za obstrukci. Šéf poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý prohlásil, že premiér nekonzultoval nominaci českého zástupce v Evropské komisi s ostatními stranami, i když to slíbil. ODS podle Tlustého chtěla na mimořádné schůzi diskutovat o postupu, jak vybírat české zástupce do institucí EU a jak do budoucna zabránit ostudě, kterou svojí nečekanou rezignací na funkci eurokomisaře způsobil republice poslanec ČSSD Miloš Kužvart.

Obrana se přiklání k pokračování rozhovorů o gripenech

Příští středu bude mít vláda na stole informaci ministra obrany Miroslava Kostelky o dosavadním stavu vyjednávání se Švédskem o pronájmu 14 stíhaček Jas-39 Gripen. Ministr podle svého úterního vyjádření předpokládá, že vláda dá pokračování rozhovorů se Švédy zelenou. Jeho náměstek pro vyzbrojování Jaroslav Kopřiva doplnil, že součástí materiálu pro kabinet je i text memoranda o porozumění, prvního ze tří dokumentů, jejichž podpis desetiletý pronájem stíhaček zajistí. Švédové nabídli desetiletý pronájem 14 nových stíhaček Jas-39 Gripen za více než 17 miliard korun. Vyjednavači se podle Kopřivy snaží dojednat co nejlepší podmínky pro českou stranu. Konkrétní cenu a i to, zda bude nižší než původní švédská nabídka, ale náměstek neuvedl. Kostelka i Kopřiva si ale v úterý zároveň dávali pozor, aby jednoznačně nevyloučili možnost dalšího vyjednávání i s někým jiným než se Švédy. "Podepsání memoranda je sice jistý signál, neznamená to ale, že bude nutně podepsán konečný kontrakt," prohlásil například Kopřiva. Na druhou stranu Kostelka řekl, že neexistují "fatální důvody", proč by se se Švédskem nemělo dál vyjednávat. Vláda loni koncem roku na doporučení odborné meziresortní komise rozhodla, že Kostelkovi lidé mají jednat se Švédskem exkluzivně a vyjednat co nejlepší podmínky pronájmu. Z pěti nabídek skončili těsně na druhém místě Belgičané s nabídkou svých modernizovaných F-16. Někteří ministři z koaliční Unie svobody se při posledním jednání vlády o tomto tématu klonili spíše k belgické nabídce.

Tresty pašerákům z Thajska potvrzeny, budou ve vězení s ostrahou

Radek Hanykovics a Emil Novotný, kterým thajský soud vyměřil před několika lety vysoké tresty za pašování heroinu, si odsedí zbytek trestu, tedy 17, respektive 34 let v českém vězení s ostrahou. Rozhodl o tom v úterý Obvodní soud pro Prahu 6. Obhájci obou mužů přitom soud žádali o umístění do mírnějšího typu věznice, protože výchovný smysl trestu byl již splněn pobytem v thajském vězení. "Podle mě už není co napravovat, navrhuji proto věznici s dozorem," řekl před trestním senátem obhájce Novotného Tomáš Sokol. Podobně již před ním mluvil advokát Hanykovicse Dušan Doubek. Podle předsedkyně senátu Naděždy Brčákové však pro to nebyly splněny podmínky. Budeme postupovat stejně jako u každého jiného člověka, který spáchal takový trestný čin," řekla.

Ani jeden z pašeráků se nechtěl k procesu vyjadřovat. Novotný pouze odpovídal na otázky svého obhájce týkající se životních podmínek v thajském vězení. "Byli jsme našrotováni s dalšími 30 vězni na 30 čtverečních metrech. Jediným jazykem byla thajština," vzpomínal. Podle něj si 80 procent vězňů odpykávalo trest za vraždu. "Sám jsem několik vražd viděl mezi vězni," dodal. Český soud měl k dispozici posudky, které zhotovilo vedení thajského vězení. Podle nich byli oba Češi vzorní vězni, vždy poslouchali pokyny stráže. Ve spisech Novotného se přesto objevila informace, že se přestupků v thajském vězení dopustil, za to mu měly být na několik měsíců odepřeny návštěvy. Stále není jasné, zda jsou úterní rozsudky pravomocné, oba muži si nechali lhůtu na rozmyšlenou, zda se odvolají. Státní zástupkyně, která věznici s ostrahou navrhovala, se odvolání vzdala.

Havárie opět zkomplikovala chod dětské nemocnice v Motole

Havarijní technický stav budov dětské nemocnice v Praze-Motole opět zkomplikoval chod tohoto špičkového zdravotnického zařízení v Evropě. Zdravotníci museli v pondělí evakuovat osm malých pacientů z chirurgického oddělení. V sedmém patře, kde se děti léčily, se totiž vzedmula podlaha. Je to několikátá havárie v poslední době. Situací se začala zabývat ministryně zdravotnictví Marie Součková. ČTK řekla, že je v kontaktu s ředitelem motolské nemocnice Miloslavem Ludvíkem i s řediteli ostatních pražských nemocnic. "Pokud bude narušena statika tak, že by byla nutná evakuace celého pavilonu, jsou ředitelé pražských fakultních nemocnic připraveni převzít pacienty," řekla Součková ČTK. To však podle ředitele nemocnice nebude potřeba. "Statik nám jednoznačně zaručil, že problém nehrozí. Stav nebyl dnes zas až tak závažný. V podstatě se nestalo nic moc, na co bychom tu nebyli zvyklí," uvedl Ludvík. Motolské vedení už několik let upozorňuje na to, že dětský areál z let 1964 až 1977 je v havarijním stavu. Každoročně v zimě se opakují havárie topení a vody. Nevyhovující jsou i operační sály. Rekonstrukce si - alespoň podle materiálu, který byl v únoru k dispozici ministrům - vyžádá přes pět miliard korun. Podle ministra vnitra Stanislava Grosse, který si v pondělí v pavilonu prohlédl rozsah škod, je reálné, aby vláda v nejbližší době schválila projekt "v řádu miliardy korun". Tato suma by stačila na první etapu oprav, upřesnil Ludvík. Dětská část Fakultní nemocnice v Motole je špičkové a komplexní pracoviště, na pomoc politiků ale dosud čekala marně. Sněmovna v minulých letech opakovaně odložila debatu o zákonu, který by nemocnici zajistil úvěr na rekonstrukci. Vláda měla jednání o dotaci pro Motol na programu 11. února, ale věc odložila. Ministryně Součková dostala měsíc na dopracování svého materiálu o rekonstrukci dětské části. Kabinet má o Motolu znovu jednat 10. března. V dětském Motole je 18 specializovaných pediatrických pracovišť s celkem 677 lůžky. Nemocnice zajišťuje čtyři unikátní programy, které nemají v ČR obdobu - kardiocentrum a transplantace kostní dřeně, ledvin a jater. Praha nemá k dispozici pracoviště, která by mohla nahradit například kardiochirurgické dětské centrum či dětskou jednotku transplantace kostní dřeně. Kdyby se v následujících dnech objevily v objektu statické poruchy a musel být uzavřen, malí pacienti by putovali nejspíš do zahraničí, uvedla ministryně.

Škodovka představila novou Octavii

Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto na ženevském autosalonu představila nový model Škody Octavie. Nejlevnější verze má stát necelých 425.000 korun. Proti srovnatelné verzi dosavadního modelu tak bude dražší o 25.000 korun. Nová Octacia je oproti stávající generaci o 7 centimetrů delší, zachovává však typ karoserie - liftback. Další varianta kombi by měla být předvedena na podzim v Paříži. Firma začne podle dřívějších informací uvádět nový vůz na vybrané trhy až v červnu.

Vrah Kajínek figuruje v reklamě

Pět set billboardů, na kterých doživotně odsouzený nájemný vrah Jiří Kajínek propaguje Rádio Kiss, se objevilo po celém Česku. Fotografie s usmívajícím se Kajínkem a textem "Rádio na doživotí", se mají během března objevit také v tisku. Smlouvu uzavřelo rádio se samotným Kajínkem, který za komerční využití svého snímku získal řádově několik desítek tisíc korun. Kampaní se bude nejspíš zabývat Rada pro reklamu, podle jejího prezidenta Radka Pokorného se totiž může jednat o neetickou reklamu.

Počasí

Noc i středa budou zatažené s občasným sněžením. Noční teploty +2 až -2 stupně, denní 1 až 5, na horách 3 pod nulou.

02-03-2004