Denní souhrn zpráv Zprávy

15-07-2005

Premiér Paroubek chce o gestu k antifašistům hovořit s prezidentem

Předseda vlády Jiří Paroubek předpokládá, že se sejde s prezidentem Václavem Klausem, aby si vyjasnili stanoviska k premiérovu záměru učinit vstřícné gesto vůči sudetoněmeckým antifašistům. Premiér soudí, že když o něm Klaus řekl, že asi zcela přišel o rozum, mluvil zřejmě v pohnutí mysli. "Myslím, že k té schůzce určitě dojde," řekl Paroubek novinářům. Termín jednání s Klausem ale neupřesnil. Záměr učinit uvedené gesto vyvolal mezi prezidentem a premiérem spor. Klaus prohlásil, že předseda vlády asi zcela přišel o rozum. Reagoval tak na Paroubkovo vyjádření, že prezident patrně nepochopil podstatu jeho smířlivého gesta, a tím, že ho odmítl, se dostal do jedné společnosti se sudetoněmeckým spolkem v Rakousku. Premiér v souvislosti s těmito Klausovými slovy řekl, že na této úrovni nechce debatovat. Pak ale dodal, že prezident nemá pravdu a že zřejmě hovořil "v nějakém chvilkovém pohnutí mysli". "Já ty věci neberu vážně," dodal Paroubek. Předseda poslanců ODS Vlastimil Tlustý soudí, že Paroubek neměl o gestu začít hovořit, aniž by se poradil s dalšími ústavními činiteli. Šéf poslanců ČSSD Michal Kraus uvedl, že v sociální demokracii Paroubek o své iniciativě informoval. Klausovu kritiku si Kraus vykládá tak, že prezident ztrácí nervy.

Nečas kritizoval Paroubka za návrh na odškodnění antifašistů

V otázce gesta vůči sudetoněmeckým antifašistům se premiér Jiří Paroubek podle prvního místopředsedy ODS Petra Nečase chová jako slon v porcelánu. Každý krok nad rámec česko-německé deklarace by podle Nečase měl být učiněn až po nalezení široké politické shody, což se nestalo. Paroubek si tak podle něj zbytečně rozhněval i prezidenta. Za bezpředmětné bludy, které nebude komentovat, označil Nečas Paroubkova slova o tom, že téma otevřela nejsilnější opoziční strana za spolupráce některých indiskrétních úředníků ministerstva zahraničí ve chvíli, kdy bylo pouze "polotovarem".

Šéf landsmanšaftu varuje před novým bezprávím na vyhnancích

Sudetští Němci přijímají oznámení českého premiéra Jiřího Paroubka o plánovaném gestu vůči sudetoněmeckým antifašistům opatrně. Podle šéfa Sudetoněmeckého krajanského sdružení Bernda Posselta návrh vzbuzuje řadu otázek a mohl by znamenat "další zhanobení" pro odsunuté sudetské Němce. "Vzniká nebezpečí, že kvůli takovým pravidlům o výjimkách zůstane většina sudetských Němců dál podřízena morálně a právně zcela neudržitelné hypotéze kolektivní viny. Bezpráví Benešových dekretů by se v takovém případě nezmírnilo, nýbrž upevnilo," varoval Posselt. Sudetští Němci podle svého šéfa trvají na tom, že sudetoněmecké otázky lze upravit jen přímým dialogem mezi českou vládou a volenými zástupci sudetoněmeckého krajanského sdružení. Paroubkovu návrhu se věnuje i komentář listu Die Welt, který naopak míní, že plán českého předsedy vlády znamená část smíření. Paroubek je podle deníku první, kdo chce konkrétním činem odstranit princip kolektivní viny, a potřebuje k tomuto odvážnému kroku podporu, neboť hlavně ve vlastní zemi může čekat mnoho klacků pod nohy. List poukazuje nejen na to, že prezident označil návrh za "mimořádně nešťastný a nebezpečný", ale na to, že i sociální demokraté si stěžují, že Paroubek narušuje konsensus české politiky nechat otázky minulosti v klidu.

Do Prahy míří Belka, Paroubek by se ho mohl ptát i na gesto

Na odloženou návštěvu přijede příští čtvrtek do Prahy polský premiér Marek Belka. Bude jednat se svým protějškem Jiřím Paroubkem. Belka měl přicestovat už 1. července, nakonec se ale nepodařilo sladit program obou premiérů a cesta byla odložena. Na základě Paroubkových vyjádření není vyloučeno, že český premiér by se Belky mohl zeptat, co si myslí o jeho plánovaném smířlivém gestu vůči německým antifašistům z předválečného Československa. Tento týden Paroubek řekl, že by svůj záměr rád projednal i se Slovinci. U slovenského premiéra Mikuláše Dzurindy Paroubek s návrhem na usmiřovací krok narazil, naopak šéf rakouské vlády Wolfgang Schüssel ho uvítal jako příspěvek ke smíření s historií. Česko-polské vztahy jsou bezproblémové. Lze očekávat, že premiéři budou hovořit také o společné budoucnosti v EU. Aktuálně mají obě země zájem na tom, aby byl do konce roku hotov schválen rozpočet unie na léta 2007 až 2013. Na rozpočtu zkrachoval poslední summit špiček EU. Polsko a Česko rovněž chtějí pokračování ratifikace evropské ústavy.

Do tvorby nemocniční sítě zasáhne osobně premiér Paroubek

Do tvorby nemocniční sítě zasáhne osobně premiér Jiří Paroubek. Po setkání s hejtmany a ministryní zdravotnictví Miladou Emmerovou to řekl novinářům. Ministryně projedná s jednotlivými kraji připomínky k síti nemocnic. S představiteli krajů a ministryní jednal v Kramářově vile o dalším osudu nemocnic. "Kraje až na Středočeský a možná jeden, dva další, nepočítají s tím, že nemocnice, které budou převedeny na soukromé společnosti, budou dále privatizovány, takže zůstanou ve stoprocentním vlastnictvím kraje," prohlásil Paroubek. Dodal, že ho tento výsledek pro tuto chvíli uspokojil, a nechal proto hejtmany s Emmerovou dále jednat. Paroubek si umí představit, že tyto nemocnice mohou být časem transformovány na veřejně prospěšné nemocnice, které se budou chovat jako neziskové společnosti. Hejtman Středočeského kraje Petr Bendl potvrdil, že kraje si nemocnice, jež převedly na obchodní společnosti, ponechají ve svém vlastnictví. V ničem jiném se ale s ministryní a premiérem hejtmani podle Bendla neshodli. Emmerová přinesla do Kramářovy vily paragrafové znění návrhu zákona o zdravotnických zařízeních a veřejných službách ve zdravotnictví. V něm právní formu zřizovatele nemocnic nestanovuje, počítá ale s tím, že tuto veřejnou službu by neměla provozovat obchodní společnost za účelem podnikání a tvorby zisku.

Armáda chce bez výběrového řízení nakoupit vozy Tatra

Armáda se definitivně rozhodla pro nákup terénních nákladních automobilů Tatra. Potvrdil to ministr obrany Karel Kühnl. Armádní analýza podle něj potvrdila, že nákup vozů za pět miliard korun bez výběrového řízení je v souladu s českým i evropským právem, protože jde o strategický vojenský materiál. Vojáci by měli do roku 2014 dostat necelou tisícovku tater. První vozy typu valník budou podle ministra dodány příští rok. Tatrovky nahradí staré Pragy V3S a sovětské nákladní vozy, jejichž stáří se pohybuje kolem 30 let. Projektem se bude v srpnu zabývat vláda. Za armádu se postavili i členové sněmovního branného výboru. Možnost, že Tatra získá přímou zakázku, však kritizovala konkurence. Uskupení Poličské strojírny - DaimlerChrysler, které se snaží prodat armádě nákladní mercedesy, uvažuje podle týdeníku Euro o napadení zakázky u Evropské komise. Ve své stížnosti může vycházet z evropských norem, podle nichž nejde v případě nákladních automobilů střední kategorie o techniku určenou výlučně k vojenským účelům. V takových případech proto není možné výběrové řízení obejít, a to ani když nákup organizuje armáda. Kühnl ale tvrdí, že zvažované tatry se od civilních aut zásadně liší a pro běžného zákazníka nejsou na prodej. "Vymezili jsme konstrukční odlišnosti," uvedl.

Pilotům českých vrtulníků v Bosně chybějí brýle na noční vidění

Pilotům dvou českých vrtulníků Mi-17, které od dubna slouží v misi EUFOR v severobosenské Tuzle, chybějí brýle na noční vidění. Terén kolem srbské hranice přitom musí monitorovat i za ztížené viditelnosti. Podle jejich velitele Milana Koutného to pro ně znamená handicap. Například belgičtí piloti speciální brýle mají. Modernizované vrtulníky Mi-171Š, které Česká republika postupně dostává v rámci deblokace státního dluhu z Ruska, jsou však již dodávány s kompletní výbavou, včetně zařízení na noční vidění. S jejich nasazením v misi Evropské unie v Bosně a Hercegovině se ale podle armády už nepočítá. Nový pětadvacetičlenný vrtulníkový tým z Přerova, jehož příjezd do Bosny se očekává v polovině srpna, má být totiž druhou a současně poslední rotací. Hlavním úkolem českých vrtulníků v bosenské misi je transport jednotek a vojenského materiálu a také průzkumné lety. Při nich se vojáci například snaží odhalit pašování lidí či dobytka mezi Bosnou a Srbskem či nelegální kácení lesů. "Od dubna jsme již nalétali kolem 300 hodin a uskutečnili 600 vzletů," pokračoval Koutný. Ve vzduchu jsou prý téměř každý den. Ve službě v České republice se podle něj tak intenzivně nelétá.

Tlustý chce posunout restituční tečku do konce roku 2009

Oprávněné osoby budou zřejmě moci své restituční nároky uplatňovat až do konce roku 2009. Posunutí takzvané restituční tečky navrhl předseda poslanců ODS a stínový ministr financí Vlastimil Tlustý. Nároky řady oprávněných osob podle něj dosud nebyly uspokojeny. "Ukazuje se, že takzvanou restituční tečku sami ti, kdo ji navrhovali, tedy vláda a sociální demokracie, nejsou schopni splnit. Postup státu je pomalý a u řady lidí nejsou restituce stále vypořádány a naděje, že budou do toho stávajícího termínu vypořádány, je v tuto chvíli nulová. Restituční tečka by je tak mohla postavit do situace, kdy je jim odepřeno jejich zákonné právo na přidělení náhradního pozemku, aniž by však mohly tomuto jakkoli zabránit či předejít," tvrdí Tlustý v důvodové zprávě. Sněmovna před časem novelou zákona prosadila restituční tečku k 31. prosinci 2005. Předlohou by se měla na svém středečním zasedání zabývat vláda. Počátkem letošního roku ještě zbývalo Pozemkovému fondu vypořádat v ČR za více než 2,3 miliardy korun nároků oprávněných osob na převod náhradních pozemků. Podle Tlustého je to více než 32 procent dosud rozhodnutých nároků.

Za vydírání reportéra Hynka padly až sedmileté tresty

Tresty v rozmezí šesti až sedmi let odnětí svobody vyměřil Krajský soud v Praze třem mužům za vydírání reportéra České televize Jiřího Hynka. Skupina v čele s podnikatelem Stanislavem Ohemem podle soudu Hynkovi vyhrožovala fyzickým napadením za jeho reportáže o podezřelé činnosti jejich firmy. Společně s dalšími obviněnými navíc vydírali jiného podnikatele. Hynek v roce 2003 v pořadu Fakta uvedl, že společnost Fytoz dovážela z Ruska padělky hnojiv. Podnikatelé podle Hynka nakoupili chemickou látku, kterou po přelepení štítku na obalu vydávali za americký přípravek Command. Prý ho prodávali pětkrát dráž, než kolik chemikálie běžně stojí, kvalita jejich zboží tomu však neodpovídala.

Muž dostal 10,5 let za 11 let starou loupež

Na deset a půl let poslal ostravský krajský soud do vězení sedmatřicetiletého Pavla Cakirpaloglu. Podle rozsudku byl členem organizované skupiny, která na Slovensku v roce 1994 přepadla automobil převážející v přepočtu přibližně 7,6 milionu korun. Na loupeži se podílelo dalších šest lidí. Všichni už byli odsouzeni. Cakirpaloglu účast na loupeži odmítá a tvrdí, že s ní nemá nic společného. Na místě se proti rozsudku odvolal. Státní zástupce si ponechal lhůtu na rozmyšlenou.

V Číně bude vystavena kniha s ilustracemi Františka Kupky

Pražská galerie Zdeněk Sklenář od pátku vystavuje jedinou knihu, která je ovšem skutečným unikátem. Obsahuje soubor kreseb, jimiž malíř František Kupka před 100 lety doprovodil dílo Člověk a Země francouzského geografa a historika Éliséa Recluse. Jedná se vlastně o obrazový atlas světa, který zahrnuje výjevy z různých končin světa a historie lidstva od pravěku do doby vzniku knihy, tedy do roku 1905. Jde o exkluzivní vydání podle tradice čínské knižní kultury. Luxusní rozměrná publikace byla vydaná v omezeném množství 333 kusů, graficky ji upravil mistr čínské tušové malby Šen Šao-ťün, vytiskla ji čínská tiskárna a ke každé knize patří speciální dřevěná kazeta a stůl, na němž se kniha prohlíží. Náklad je rozdělen do tří edic, nejluxusnější je osazena třemi diamanty. Reprodukce vystavené v Galerii Sklenář představují díla, která budou od 26. července do 7. srpna vystavena v Národním muzeum Číny v Pekingu. Galerista na uspořádání výstavy v Číně velmi hrdý. Jedná se podle něj o první prezentaci českého umění v Číně po 50 letech. Nad výstavou v Číně má záštitu prezident Václav Klaus.

V Boskovicích začal festival propagující židovskou čtvrť

Otevření dvou výstav a koncert balkánských písní ve čtvrtek v Boskovicích zahájily 13. ročník tradičního kulturního festivalu, který propaguje tamní židovskou čtvrť. Na několika místech po celém městě nabídne až do neděle koncerty, autorská čtení, divadelní vystoupení, výstavy či filmové projekce. Boskovický hrad nabídne divadelní představení, prostor před hradem vystoupení dýdžejů, zámecký skleník jazzové koncerty. Při pochodu z centra města na boskovický hrad uvede pohyblivé představení soubor Kvelb. Rocková scéna je za muzeem, do amfiteátru letního kina se mohou zájemci vydat na "velké" koncerty zejména folkových interpretů. Kromě Jiřího Schmitzera vystoupí maďarská zpěvačka Erzi Kiss Music nebo vokální trio Charming Hostess z USA či domácí Tata Bojs a projekt muzikanta Jana P. Muchowa Umakart. Muzeum Boskovicka představuje fotografie Dany Kyndrové a Michaely Thelenové. Zajímavostí bude přednáška o brněnské vile Tugendhat, která je na seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. S podrobným programem akcí na jednotlivé dny se lze seznámit na internetové adrese www.unijazz.cz. "Loni přišlo na 5000 platících diváků, nejméně obdobný zájem očekáváme i letos," řekl Čestmír Huňát z pořádajícího sdružení Unijazz..

V Bechyni proběhne jazzový festival

Třídenní jazzový festival začne v pátek v Bechyni na Táborsku. Vystoupí na něm 85 účinkujících, mezi nimi světoznámý basista amerického původu Marcus Miller a polský altsaxofonista Henryk Miskiewicz. Představí se i česká špička tohoto žánru. Organizátoři očekávají asi 2000 návštěvníků. Součástí úvodního koncertu, který bude uvádět zpěvačka Jana Koubková, bude vernisáž obrazů a soch výtvarníka Václava Bláhy v zámecké jízdárně. Pořadatelé návštěvníkům nabídnou žánrové rozpětí od blues přes latinu až k popu. Z českých interpretů se představí bluesman Jan Spálený se skupinou A.S.P.M., Jana Koubková, Monkey Business Romana Holého, Quartet Františka Kopa s pianistou Petrem Maláskem, pražská kapela Cuban Summer hrající latinský jazz, dvě jihočeské kapely Acoustic Impact a Tarapaca Jazz a další. Novinkou letošního ročníku je nedělní program nazvaný Jazz Brunch v parku, který dává šanci začínajícím kapelám hrajícím jazz a funky, aby si zahrály na pódiu, kde před nimi stály světové a tuzemské hudební hvězdy.

Na židovském hřbitově v Třebíči se opravuje obřadní síň

Třebíč pokračuje v postupné obnově židovského hřbitova. Odborníci opravují obřadní síň z počátku minulého století. Budova získala novou střešní krytinu a nyní se pracuje na fasádě. Opravy se provádějí několik let. Na rozsáhlé ploše hřbitova se nachází kolem 11.000 hrobů a přibližně 3000 náhrobků. Nejstarší z nich pocházejí z 20. let 17. století. S jejich zajištěním pomáhají i mladí dobrovolníci, kteří do Třebíče přijíždějí pravidelně každé léto. Poslední pohřeb se na hřbitově konal před 13 lety. Podle správce se požadavky objevují i dnes, třeba od Židů ze zahraničí, kteří měli ve městě předky. Památka je běžně přístupná. Podle odhadu si ji ročně prohlédne až 35.000 turistů. Třebíčský židovský hřbitov je se svými renesančními, barokními a klasicistními náhrobky jednou z nejvýznamnějších památek svého druhu ve střední Evropě. Před třemi lety byl prohlášen národní kulturní památkou. Na seznam památek UNESCO byl spolu s židovskou čtvrtí a bazilikou svatého Prokopa zapsán v roce 2003.

Výškař Bába prošel na ME atletů do 22 let hladce do finále

Český výškař Jaroslav Bába na mistrovství Evropy atletů do 22 let v německém Erfurtu nezaváhal v kvalifikaci a bez velkých potíží se dostal do finále. Bronzový medailista z olympijských her v Aténách překonal napodruhé 221 centimetrů a v neděli bude útočit na svůj poslední mládežnický titul. Jednadvacetiletý juniorský mistr Evropy měl v soutěži první úspěšný pokus na 215 centimetrech, úvodní skok nad laťkou o šest centimetrů vyšší mu však nevyšel. Napodruhé už kvalifikační limit hravě překonal. O zlatou medaile bude Bába bojovat v neděli od 14 hodin. Z rozběhu na 110 metrů překážek postoupil do semifinále časem 13,94 sekundy Stanislav Sajdok, naopak Petr Svoboda s výkonem 14,19 vypadl.

A ještě krátce o počasí na území České republiky.

Bude oblačno až zataženo s přeháňkami a bouřkami, na východě území zpočátku polojasno. Odpoledne a večer od severozápadu ubývání oblačnosti a ustávání srážek. Teploty vystoupí na 22 až 26, na východě až na 28 stupňů.

15-07-2005