Denní souhrn zpráv Zprávy

25-07-2005

Politici vyjádřili lítost a smutek nad úmrtím ministra Dostála

Čeští politici vyjádřili lítost a zármutek nad úmrtím ministra kultury Pavla Dostála. Exprezident Václav Havel a jeho manželka Dagmar považují Dostálův odchod za velkou ztrátu pro Českou republiku. Premiér Jiří Paroubek prohlásil, že Dostálovo úmrtí je obrovskou ztrátou pro sociální demokracii. Podle prezidenta Václava Klause byl Dostál důkazem toho, že politika nemusí za každou cenu lidi rozdělovat. "Že i když se díváme na leckteré politické věci odlišně, můžeme být v tak hezkém vztahu, jako jsme byli s Pavlem Dostálem. V tom byl, myslím, výjimkou," řekl Klaus novinářům. Paroubek řekl, že Dostál byl skvělý člověk, vynikající služebník státu a dobrý ministr. Málokterý člověk měl na českou veřejnost takový vliv jako on, uvedl. "Potkávali jsme se často v divadle. Měl mimořádný vztah ke kultuře a umělcům. Rozuměl jim, byl jedním z nich. Bude nám všem chybět," uvedl premiér. V České televizi Paroubek poukázal na to, že Dostál provedl českou kulturu složitým posttransformačním obdobím. Řada projektů pod jeho vedením se až neskutečně povedla, řada jich bude působit dlouhá léta ještě po jeho odchodu, pokračoval Paroubek. Dostál byl podle něj mimořádně respektovaný člověk v české kultuře a také velmi oblíbený. "Pokud jde o sociálnědemokratickou stranu, byl jednou z čelných osobností strany a byl také nejuznávanější politickou osobností země z výkonných politiků. Samozřejmě pro ČSSD je to obrovská ztráta," řekl Paroubek v ČT. Václava Havla i jeho manželku Dagmar zpráva o úmrtí hluboce zasáhla. Byli dobří osobní přátelé, Dostál byl podle Havla ministrem, který měl kulturu opravdu rád, protože z ní sám vzešel, řekl ČTK exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Dostálův odchod považují manželé Havlovi za velkou ztrátu pro naši zemi. Expremiér a bývalý předseda ČSSD Miloš Zeman řekl, že se s Dostálem naposledy setkal zhruba před měsícem, kdy ho s manželkou navštívil v nemocnici v Brně. Dostál tehdy podle Zemana překypoval životním optimismem a stále ještě věřil, že nemoc překoná. "Ten optimismus byl tak sugestivní, že jsem tomu uvěřil i já. O to více je mně líto, že odešla jedna z mála skutečných osobností, které jsem v životě znal," konstatoval Zeman. Zpráva o Dostálově smrti hluboce zasáhla předsedu vládní KDU-ČSL Miroslava Kalouska. "Pavel Dostál byl skvělý a statečný chlap. Neměli jsme stejné politické názory, ale řadu věcí jsme společných měli. Měl jsem ho velmi rád a bude mi moc chybět. Bude mi hrozně chybět naše vzájemné posílání si básniček po esemeskách, tu jeho poslední si budu pamatovat do smrti," řekl. "Je mi to strašně líto, že zemřel," uvedl předseda opoziční ODS Topolánek, který se zprávu o Dostálově úmrtí dověděl z vysílání rozhlasu. S Dostálem si tykal a měl ho rád.

Umělci: Dostál byl báječný člověk, statečný muž a dobrý ministr

Jako na báječného člověka, statečného muže a dobrého ministra kultury vzpomínají na Pavla Dostála umělci, které ČTK oslovila. Podle ředitele Divadla Na Fidlovačce Tomáše Töpfera byl Dostál nejlepším porevoluční ministrem kultury. Skvěle se orientoval v oboru a měl velký respekt. "Byl to báječný rovný chlap. To vám asi řekne každý, ale já teď především myslím na to, že to byl také manžel a táta. Myslím na jeho skromnou tichou ženu a na jeho děti, protože ti tady zůstanou," řekl. Ředitel Divadelního ústavu Ondřej Černý uvedl, že Dostál si svým osobním zaujetím dokázal získat pro českou kulturu respekt veřejnosti. Vyznával princip "ručení osobností". Věděl co to je, nést kůži na trh. Uměl bojovat, byl to skutečný muž. "Měl jsem ho rád, vážil jsem si ho," doplnil Černý. Také ředitel Národního divadla Daniel Dvořák vyzdvihl Dostálovu statečnost v životě i v boji s chorobou. Podle ředitele Národní galerie Milana Knížáka si Dostál získal přízeň až lásku obrovskou pracovitostí a odvahou, se kterou vstupoval do problémů. Neváhal podpořit i politické odpůrce, pokud byli profesně zdatní. Byl jemný, bláhový, hektický a především báječný kamarád. "Jsem přesvědčen, že tak obětavého ministra kultury Česká republika hned tak nenajde," řekl Knížák. Zpěvák Karel Gott rozhlasové stanici Frekvence 1 řekl, že společně s přáteli se v posledních dnech snažil Dostála podporovat a dát mu najevo, že si ho jako člověka nesmírně váží. Hodně lidí si s ním o tom povídalo, a hlavně ve chvílích, když už věděl, že je to špatné, dodal Gott.

Lidé mohou vyjádřit lítost nad smrtí Pavla Dostála

Lítost nad smrtí ministra kultury Pavla Dostála, který zemřel v neděli po dlouhé nemoci, budou moci lidé vyjádřit v Praze zápisem do kondolenčních listin. "K dispozici budou po poledni v sídle ministerstva v Nostickém paláci na Maltézském náměstí.

Poslední rozloučení s Dostálem bude v Praze, pohřeb v Olomouci

Poslední rozloučení s ministrem kultury Pavlem Dostálem, jehož život se uzavřel v neděli ve věku 62 let, se rozdělí mezi Prahu a Olomouc. Podle informací z úřadu vlády by se měl konat ve čtvrtek dopoledne v pražském Rudolfinu nebo v Národním divadle pietní akt; v Olomouci, kde Dostál žil, bude pak v pátek v pohřeb.

Dostálova náhradnice Hamplová bude ve sněmovně podporovat vládu

Vládní koalice si udrží i po úmrtí ministra kultury a poslance ČSSD Pavla Dostála těsnou parlamentní většinu nad opozicí. Dostálova náhradnice Jana Hamplová, která loni po sporech opustila ČSSD, řekla, že vstoupí do poslaneckého klubu sociální demokracie a bude podporovat vládu premiéra Jiřího Paroubka. Koalice si tak ve dvousetčlenné sněmovně nadále udrží většinu 101 hlasů. "Připadá mi logické, že budu v klubu ČSSD, když jsem za ni kandidovala. Vládě určitě nebudu dělat potíže," prohlásila Hamplová. Mandátu se naplno ujme složením poslaneckého slibu, což by měla učinit v úvodu sněmovní schůze, která má začít 16. srpna. Kolem příchodu Hamplové do sněmovny panovala určitá nervozita a nejistota, a to i přesto, že už koncem června v prohlášení pro deník Právo deklarovala, že by pro Paroubkovu vládu nebyla "žádným problémem". Nejistota kolem Hamplové panovala kvůli tomu, že se v uplynulých letech dostala s ČSSD do několika ostrých sporů. Stranu nakonec loni na podzim opustila kvůli neshodám s krajskou organizací v Olomouci.

Stovky turistů se po útocích v Egyptě vrací domů, jiní míří tam

Do České republiky se vrátilo několik set turistů, kteří se rozhodli kvůli sobotním teroristickým útokům přerušit svou dovolenou v Egyptě. Navzdory explozím však zhruba stejný počet lidí do egyptského letoviska Šarm aš-Šajch odletěl. Zájezdy měli předplacené a nezrušili je, i když tak podle cestovních kanceláří mohli učinit zadarmo. "Rušení zájezdů zatím není hromadné. Co mám zprávy od kolegů, tak může jít tak o jedno procento lidí," uvedla majitelka kladenské cestovní agentury LC Kontakt Romana Literová. Větší část turistů letěla podle Daniely Hupákové z tiskového oddělení ČSA do Egypta z Prahy, přibližně čtvrtina startovala z Ostravy. Pracovnice ostravské kanceláře Exim Tours ale řekla, že od explozí agentura zatím žádný nový zájem o pobyt v Šarm aš- Šajchu nezaznamenala. Zájezdy do jiných egyptských letovisek se ale podle ní prodávají. Podle odhadů ministerstva zahraničí se v oblasti nachází 1500 až 2000 českých občanů, kteří jsou ubytováni v několika desítkách hotelů. Informace pochází od velkých cestovních kanceláří i z odhadů diplomatů. Při sobotních explozích v Šarm aš-Šajchu zahynulo odhadem šest až osm desítek lidí, mezi nimi jeden mladý Čech. Ministerstvo zahraničí ale na rozdíl od některých dalších zdrojů neeviduje žádné zraněné české občany. "Můžeme mluvit o štěstí, že to nezasáhlo více Čechů," řekl mluvčí ministerstva Vít Kolář. Dodal, že český konzul nyní objíždí místní nemocnice a po případných dalších raněných českých občanech pátrá. Češi, které oslovila ČTK po jejich příletu na ruzyňském letišti, zaznamenali sobotní útok především jako obrovskou ránu, bydleli často blízko exploze. Následoval strach z toho, co přijde. Někteří si stěžovali, že veškeré aktuální informace v místní televizi byly k dispozici pouze v angličtině či němčině.

Policie zvýší bezpečnostní opatření, zpravodajci budou aktivnější

Česká policie zvýší v reakci na útoky teroristů v Egyptě bezpečnostní opatření, zavede některé novinky a aktivnější budou pro případné odhalování teroristů i české tajné služby. "Je jisté, že zpravodajské služby budou muset některá jiná témata utlumit a napřít své síly tímto směrem," oznámil po zasedání Ústředního krizového štábu ministr vnitra František Bublan. Premiér Jiří Paroubek doplnil, že bezprostřední nebezpečí útoku teroristů České republice nehrozí, ale zároveň se taková akce nedá předem vyloučit. "České republice bezprostředně nehrozí riziko, ale to neznamená, že je z tohoto rizika vyloučena," řekl premiér s tím, že zásahy teroristů se objevují po celém světě. Krizový štáb podle Bublana rozhodl, že větší bude dohled nad přepravou nebezpečných látek, výbušnin a zbraní a více bude oblastí, kam v letadlech létá policejní doprovod. Policie bude rovněž sledovat aktuální dění v ulicích přes kamerové systémy strážníků, nebude dění jen zpětně vyhodnocovat. Dalším opatřením je zvýšení počtu policejních psů schopných odhalovat výbušniny a policisté také budou vyjíždět do krizových zemí, kde se budou podílet na vyřizování vízových žádostí cizinců. Bublan předpokládá, že plánované cvičení simulující likvidaci následků teroristického útoku se bude konat v polovině září. Premiér dále požádal všechny úřady, které mají co do činění s protiteroristickými opatřeními, aby přišly s náměty na zlepšení bezpečnosti. Ministr vnitra by je měl shromáždit a postupně uvádět v život. Paroubek i Bublan se zdráhají dávat přímá doporučení, zda například do Egypta cestovat, či ne. Oba uvedli, že teroristé jsou nevypočitatelní a každý si musí odpovědět sám na otázku, kam pojede. Bublan nicméně radí sledovat aktuální cestovatelská doporučení českého ministerstva zahraničí. Paroubek v souvislosti se situací ve světě uvedl, že vláda neplánuje stáhnutí Čechů z Iráku. I když má výhrady k tomu, že Američané do Iráku vtrhli i bez rezoluce Rady bezpečnosti OSN, soudí, že poraženecký odchod by nyní byla "nedozírná rána" pro celý západ i pro spojence. Ústřední krizový štáb se schází po mimořádných událostech. Útoky v Egyptě přišly krátce po teroristických akcích v Londýně. Vláda po situaci v Londýně rozhodla o prvním posílení bezpečnosti. Více policistů je v metru, na mezinárodním ruzyňském letišti i před některými velvyslanectvími.

Vládní odbor vypsal grantové řízení na informační kampaň k EU

Zájemci, kteří se chtějí podílet na vládním projektu informační kampaně o Evropské unii, mohou vládnímu odboru pro informování o EU posílat své nabídky. Odbor vypsal grantové řízení a jeho podrobné podmínky zveřejnil na internetových stránkách vlády a také na adrese www.euroskop.cz. Kabinet letos hodlá na tyto účely vynaložit až 20 milionů korun. Koncepci kampaně vláda schválila 13. července. Kabinet původně počítal s informační kampaní pouze k evropské ústavní smlouvě, nakonec se ale rozhodl, že eurokampaň bude obecnější a měla by rozproudit veřejnou debatu o evropské problematice. Změna v plánech vlády nastala poté, co Francouzi a Nizozemci v květnu návrh euroústavy odmítli. Zatímco koaliční strany dál hovoří o referendu o evropské ústavě, opoziční ODS soudí, že ratifikace podle ní "mrtvého dokumentu" je zbytečná. Přiblížit EU lidem se snaží nejen česká vláda, ale v celoevropském kontextu i Evropská komise. Minulý týden schválila akční plán - má pomoci tomu, aby komise obyvatele zemí EU srozumitelně informovala o tom, co dělá, a vysvětlovala jim výhody evropské integrace pro jejich každodenní život.

Vicepremiér Jahn hovořil s akademiky o biotechnologickém centru

Vicepremiér pro ekonomiku Martin Jahn hovořil s akademiky o vybudování biotechnologického centra a laboratoře specializované na výzkum a praktické využití kmenových buněk v krčském areálu medicinských ústavů Akademie věd. "Pan Jahn je tomu velmi nakloněn. To byl můj dojem," řekl předseda Akademie věd Václav Pačes. Jahn se zapojil do diskuse o projektech s mladými věci podle Pačese velice zasvěceně. Rozhodnutí o financování nepadlo. Pačes ale poznamenal, že financování je nad možnosti akademie. Biotechnologické centrum je podle Jahna "běh na středně až dlouhodobou trať". Za příznivý signál považuje, že zahraniční firmy začaly pohlížet na Česko jako na slibnou výzkumnou a vývojovou základnu. Může to přinést investice do těchto věcí. Je proto potřeba o nich uvažovat a diskutovat. Perspektiva výzkumu a praktického využití kmenových buněk, které mohou být základem pro jakýkoli tělesný orgán, je podle Jahna hodně závislá na tom, jak se Česko naučí využívat strukturálních fondů Evropské unie v roce 2007. Důležité bude i to, jak se podaří akademii nasměrovat finanční prostředky, které má k dispozici, a jak se rozběhne transformace výzkumných ústavů na veřejné výzkumné instituce. Bude důležitý také zájem farmaceutických firem a privátních lékařů, dodal. Zákon o veřejných výzkumných institucích, na které se má transformovat na 60 ústavů Akademie věd, už schválila Poslanecká sněmovna a příští týden se jím má zabývat Senát. Výzkumným ústavům otevře cestu k právní subjektivitě, což přispěje k lepší spolupráci mezi ústavy, akademickou sférou a soukromým sektorem. Vicepremiér byl po setkání s akademiky příjemně překvapen, jak moc mladých lidí navzdory zprávám o odlivu českých mozků do zahraničí v českých výzkumných ústavech pracuje. Jahn navštívil výzkumná pracoviště akademie na pozvání jejího předsedy Pačese.

Ministr Němec podal návrh na zahájení kárného řízení proti soudci Pojkarovi

Ministr spravedlnosti Pavel Němec podal návrh na zahájení kárného řízení proti soudci Okresního soudu v Teplicích Jindřichu Pojkarovi. Ten podle Němce zavinil, že se členové údajného mezinárodního gangu, který v Česku organizoval prostituci, dostali na svobodu. "Důvodem je zaviněné porušení povinností soudce a ohrožení důvěry veřejnosti v nezávislé, nestranné, spravedlivé a zákonné rozhodování soudů," uvádí se v prohlášení ministerstva spravedlnosti. Pokud by se kárný senát ztotožnil s Němcovým názorem, mohl by Pojkar přijít o talár. Kárný senát může potrestat soudce také důtkou či snížením platu. Kdyby se soudce rozhodl řady soudců opustit dobrovolně, řešil by jeho rezignaci prezident republiky. Policie členy údajného mezinárodního gangu, jehož šéfem by údajně Sergej Onyskiv, zadržela před rokem při velkém zátahu na nevěstince v Dubí na Teplicku. Akce tehdy skončila obviněním 14 lidí z Česka, Ukrajiny, Běloruska, Chorvatska a Bosny a Hercegoviny z kuplířství. Před soudem jich stálo 13. Chorvat Alahudin Halilagič uprchl, je na něj vydán mezinárodní zatykač. Skupina podle obžaloby vytvořila systém transportu dívek z Běloruska do Česka. Dívky údajně odjížděly z domova s vidinou, že v Česku vydělají peníze. V Dubí však prý některé z nich byly donuceny k prostituci. Ve vazbě bylo osm mužů a žena, která údajně zprostředkovávala cesty dívek z Běloruska. Soud s obviněnými začal koncem května. Ústecký krajský soud již dříve uvedl, že obviněné muže musel propustit právě kvůli vážným chybám Okresního soudu v Teplicích. Hlavní pochybení vidí Němec především v tom, že ačkoliv o ponechání obžalovaných ve vazbě rozhodl Pojkar již 4. dubna, spis s námitkami obžalovaných předložil krajskému soudu až 11. července, tedy více než tři měsíce po podání stížnosti proti vzetí do vazby. Kromě toho před rozhodnutím o vazbě nezajistil účast obhájců při výslechu obžalovaných. Tím omezil jejich právo na obhajobu. Podle ministra mohl Pojkar také případ osmi obžalovaných ukončit už na začátku června. Kvůli devátému z mužů ale věc odročil na neurčito a až do 11. července nenařídil hlavní líčení.

Politikům začíná čas dovolených

Prezident Václav Klaus a jeho choť Livia stráví tento týden v tyrolských Alpách. V rakouských horách trávil prezidentský pár letní dovolenou i loni. Klausův předchůdce v čele státu Václav Havel relaxuje již týden v Portugalsku. "Zhruba ještě týden tam zůstane," řekl exprezidentův tajemník Jakub Hladík. Havel vlastní v Portugalsku letní rezidenci v přímořském letovisku v Olhos d'Agua. Především kvůli komplikacím s dopravou ji však naposledy navštívil v roce 2003. Do Alp se v srpnu chystá stejně jako Klaus i premiér Jiří Paroubek. Tento týden chtěl šéf české vlády strávit v Chorvatsku na lodi svého kamaráda Bohumíra Ďurička. Když ale média začala informovat o Ďuričkově spolupráci s StB, premiér sdělil, že s ním na dovolenou neodjede a že místo toho bude odpočívat v České republice. Po dobu vládních prázdnin bude ministerského předsedu zastupovat vicepremiér a ministr financí Bohuslav Sobotka. Ministři budou odpočívat doma na svých chalupách a chatách, u příbuzných, v mořských letoviscích či na horách. Mnozí se budou kvůli pracovním povinnostem čas od času do svých úřadů vracet, hned první týden dovolené čeká některé z nich obhajoba vládních předloh v Senátu. Po návratu z třítýdenních prázdnin se zástupci vlády sejdou v Poslanecké sněmovně, která na polovinu srpna svolala mimořádnou schůzi. Na ní mají poslanci projednat několik vládních předloh.

Zemřel průkopník urgentní medicíny Jan Štěch z pražské záchranky

Průkopník urgentní medicíny, bývalý ředitel pražské záchranné služby Jan Štěch náhle zemřel. ČTK to řekl ředitel pražské záchranky Zdeněk Schwarz. Štěcha znal od svých studentských let a nějaký čas s ním pracoval na stejném stanovišti. "Střídal jsem se s ním, byl opravdu osobnost v našem oboru, byl pro něj zaujatý," podotkl Schwarz. Dodnes se v pražské záchrance říká řadě postupů či vylepšení ve výstroji záchranářů, že jsou "od Štěcha". Původní profesí chirurg s pozdější specializací na anesteziologii strávil Štěch celý svůj profesní život u pražské záchranky. "Šil batůžky a taštičky k opasku, aby doktor při zásahu měl nejakutnější potřeby při ruce," popsal Schwarz. To podle něj výrazně urychlilo ošetření pacienta a jistě zachránilo i řadu lidských životů. V pražské záchrance působil 28 let, v letech 1996 až 1998 byl jejím ředitelem.

Železný popřel, že by se dohodl se CME na ukončení sporů

Poslanec Evropského parlamentu a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný popřel, že by uzavřel se staronovým majitelem Novy, společností CME, dohodu o urovnání sporu. Časopis Týden uvedl, že CME se na Železného chystá převést zpět nemovitosti, obrazy a peníze v celkové hodnotě půl miliardy korun. Železný by se podle týdeníku měl na oplátku vzdát svého 60procentního podílu ve společnosti CET 21, která drží vysílací licenci Novy. "Nikdy jsem se společností CME podobnou dohodu neuzavřel, ani bych s ní nejednal," sdělil Železný prostřednictvím mediálního servisu PressNews. Informace zveřejněná v Týdnu jej údajně poškozuje na cti i v podnikatelských aktivitách. Zvažuje proto právní kroky proti redakci časopisu. Týden se odvolával na údaje z pražského katastrálního úřadu. Od 7. července jsou zde zaplombovány tři nemovitosti v Praze, které kdysi Železný vlastnil a podle všeho na něj budou převedeny. V katastru je nyní zaplombován dům v Dlouhé ulici na Starém Městě, kde sídlí Galerie Zlatá Husa s obrazy ze Železného sbírek, vila s pozemky v Sibeliově ulici v Praze Střešovicích a palác v Thunovské ulici na Malé Straně. O zabavení nemovitostí rozhodl v roce 2001soud na návrh CME. U všech tří objektů je nyní uvedena CME Media Enterprises jako oprávněná a Železný jako povinná strana.

Babinský, stále živá loupežnická legenda, zemřel už před 126 lety

Václav Babinský, stále živá loupežnická legenda, zemřel 1. srpna před 126 lety téměř čtyřiaosmdesátiletý jako poctivě se živící zahradník v ženském klášteře v Praze-Řepích. Pohřben je tam na dnes už neužívaném vězeňském hřbitově. K pomníku mu tam lidé dosud nosí květiny a zapalují u něj svíčky, třebaže hrob už čas srovnal se zemí. Před lety prý u pomníku ještě byla měděná tabulka, z níž se bylo možné dovědět něco o jeho životě. Kdosi ji prý ale ukradl, říkají místní lidé, kteří ochotně ukazují zájemcům jeho hrob. Z Babinského udělala legendu až lidová tradice, zvláště kramářské písně, dávno potom, co skončil s loupežnickou živností. Podle autora Muzea zločinu Miloslava Jedličky byl jen tuctovým zločincem. Kolem roku 1830 dal dohromady loupeživou bandu a přepadával pocestné. Zatkl ho v lednu 1832 rychtář v obci Kuří Vody, když se mu prokázal falešným pasem. Navíc jeho milence Apoleně Hoffmanové vypadly dvě nabité bambitky. Při zatýkání prý Babinský kousl rychtáře do prstu a zranil dva biřice. Po čtyřech měsících vazby uprchl. V srpnu 1834 přepadl v Horní Kamenici pláteníka, kterého ubodal nožem a oloupil a pak utekl do polské Lodže. Dopaden byl na podzim 1835, když přišel navštívit své příbuzné na Litoměřicko. Dvacetiletý trest, ke kterému byl odsouzen, si odpykával v letech 1841 až 1861. Vězněn byl v Brně na hradě Špilberku a v pražských Kartouzích. Na Špilberku ukazují jeho celu a přepilovanou mříž, kudy prý utekl a nakrátko pobyl na svobodě. V archivních dokumentech o tom ale není zmínka. Píše se o něm naopak, že byl pokorným vězněm, nosil růženec a při každé příležitosti se modlil. Babinský se dokonce stal ošetřovatelem nemocných vězňů. Při tom poslouchal jejich příběhy. Když se jako pětašedesátiletý dostal na svobodu, vysedával v pražských hospodách a vyprávěl tyto historky jako příběhy ze svého loupežnického života. Rok po jeho propuštění vyšla v Hradci Králové i kniha "Babinský, vůdce loupežníků v českých zemích", uvádí Jedlička.

Na slavkovském bitevním poli bude svatba v napoleonském stylu

Netradiční svatba v napoleonském stylu se bude v srpnu konat na slavkovském bojišti. Své "ano" si na vrchu Santon, na němž se v prosinci 1805 opevnila francouzská armáda při Bitvě tří císařů, řeknou Blanka Vondráková a Jan Pražák. Na cestu do společného života je vyprovodí asi 300 nadšenců v dobových uniformách. Po obřadu se počítá se slavnostní salvou i četnými výstřely z děl. Pro novomanžele vznikne i čestná brána, kterou nadšenci vytvoří z pozvednutých šavlí. "Chceme udělat svatbu tak, jak se asi mohla skutečně kdysi odehrát," prozradil prezident Středoevropské napoleonské společnosti Ivan Vystrčil. Plánovaná akce přiměla mnoho milovníků historie, aby se místo svých zbraní začali věnovat historické literatuře. Žádný z vojenských řádů neurčuje, jak takový sňatek před 200 vypadal. Svatby vojáků a jejich průběh může být ale popsán v pamětech účastníků slavných Napoleonových bitev. Svatba se uskuteční u kapličky na vrchu Santon. Všichni svatebčané budou v dobových kostýmech. Týká se to i oddávajícího. Tím bude starosta obce Tvarožná František Kopecký, který je také členem jednoho z klubů vojenské historie. Obřad bude vytvořen tak, aby ukázal, jak kdysi mohla proběhnout svatba vojáka Napoleonovy armády s jednou z kantiniérek (kantýnských). Obřad se měl konat na zámku ve Slavkově u Brna, kde v době bitvy pobýval Napoleon. "Nakonec jsme to odmítli, abychom se co nejvíce přiblížili historii. Prostý voják by totiž neměl na svatbu na zámku," řekl Pražák, který je s přáteli členem 57. regimentu Napoleonovy armády tvořeného z českých nadšenců. Snoubenku k netradičnímu sňatku ani nemusel přemlouvat. Svatba se uskuteční 13. srpna mezi 11:00 a 12:00. Budoucí ženich si na ni v těchto dnech nechává šít novou uniformu. Obřad se stane součástí Napoleonských dní, jimiž Tvarožná ožije v polovině srpna. Setkání bude pozvánkou na vzpomínkové akce na Bitvu tří císařů, které se uskuteční koncem roku.

Počasí

Bude oblačno, přechodně až polojasno, ojediněle s deštěm, na východě a jihovýchodě Moravy a Slezska zpočátku oblačno až zataženo, občas déšť nebo přeháňky. Nejvyšší teploty 23 až 27 stupňů Celsia, v 1000 m na horách kolem 19 stupňů Celsia.

25-07-2005