Denní souhrn zpráv Zprávy

28-07-2005

Politici a umělci se v Praze rozloučili s Pavlem Dostálem

V historické budově pražského Národního divadla dnes konalo poslední rozloučení s ministrem kultury Pavlem Dostálem, který v neděli prohrál boj s rakovinou. Bylo mu 62 let. Památku nejdéle sloužícího člena polistopadové vlády, poslance ČSSD, divadelníka, novináře a otce čtyř dětí na pietním shromáždění uctili politici v čele s prezidentem Václavem Klausem a premiérem Jiřím Paroubkem. Za herce promluvila Jiřina Jirásková s Tomášem Töpferem. Lidé, kteří se do Národního divadla nedostali, mohli poslední rozloučení sledovat na obrazovkách České televize.

Jeviště v divadle pokryla záplava květin a věnců, nad nimi visela česká vlajka a Dostálova fotografie. Přišli se s ním rozloučit bývalý prezident Václav Havel, někdejší premiéři Miloš Zeman, Vladimír Špidla a Stanislav Gross, umělci, novináři a další osobnosti českého veřejného života. Předseda vlády Dostála přirovnal k francouzským prokletým básníkům z 19. století: "Nebyl beránek, ale buřič a rebel". Dostál podle něj nepatřil mezi levicové salónní intelektuály, jeho krédem byl čin. Paroubek také vyzdvihl ministrův důraz na obranu práv Romů, boj proti nacionalismu, jeho respekt k jiným kulturám a evropanství.

Podle Klause je Dostálova smrt v prvé řadě pro všechny obrovskou ztrátou. Připomněl, že ministr patřil mezi nejoblíbenější politiky. Zároveň však také uvedl, že jeho názory se od Dostálových lišily. "Ukázalo se, že naše názory nejsou stejné, že se v pohledu na mnohé otázky politického směřování naší země lišíme. Zamířili jsme proto na opačné póly formující se politické scény," vzpomínal prezident na období těsně po listopadu 1989. Jejich vztahy to prý ale také díky vzájemnému respektu a otevřenosti nijak nepoznamenalo. Podobně Dostál vycházel i s většinou dalších lidí, poznamenal prezident. Dodal, že i díky tomu se ministr těšil takové důvěře a oblíbenosti mezi lidmi. Mezi proslovy zazněla z reproduktorů píseň Jaromíra Nohavici Kometa, od skupiny Hradišťan skladby O naději a Mrtví, písně Hany Hegerové i Edith Piaf. Smuteční shromáždění zakončila minuta ticha a státní hymna. Rodina se s Pavlem Dostálem rozloučí ještě v pátek, kdy se v Olomouci koná pohřeb.

Mandátový výbor potvrdil, že Hamplové vznikl mandát poslankyně

Sněmovní mandátový výbor potvrdil, že Janě Hamplová vznikl 24. července mandát poslankyně. Hamplová ve sněmovně nahradí poslance a ministra kultury Pavla Dostála (ČSSD), který 24. července zemřel. ČTK to potvrdila předsedkyně výboru Eva Dundáčková (ODS). Hamplová se mandátu naplno ujme složením poslaneckého slibu, což by měla učinit v úvodu sněmovní schůze, která má začít 16. srpna. Hamplová loni po sporech opustila ČSSD. V neděli ale řekla, že vstoupí do poslaneckého klubu sociální demokracie a bude podporovat vládu premiéra Jiřího Paroubka. Koalice si tak ve dvousetčlenné sněmovně nadále udrží většinu 101 hlasů. Ve sněmovně se chce Hamplová věnovat problematice územní samosprávy, kterou se zabývá i v advokátní praxi.

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda bude na Hagiboru

Nové sídlo Rádia Svobodná Evropa/Rádia Svoboda (RFE/RL) bude v Praze 10 na Hagiboru. Novou budovu americké stanice sídlící v Praze postaví developerská společnost Orco Property Group. O podepsání smlouvy, která radiu zajistí nájem na 15 let s možností prodloužení každých deset let, dnes ČTK informovala mluvčí Anna Rausová. Rádio nyní sídlí v budově bývalého Federálního shromáždění u Václavského náměstí. O přemístění stanice dál od centra města se začalo uvažovat po teroristických útocích na New York a Washington v září 2001. Od té doby je budova bývalého Federálního shromáždění pod přísnější bezpečnostní ostrahou.

Vysoký policejní důstojník se podílí na misi, jejímž cílem je zajišťovat školení iráckých policistů, soudců a úředníků

Vysoký český policejní důstojník odcestoval do Bagdádu, kde se podílí na misi Evropské unie, jejímž cílem je zajišťovat výcvik a školení iráckých policistů, soudců a úředníků. ČTK to potvrdil mluvčí českého zastoupení při EU Jan Vytopil. Cílem operace EujustLex je vytipovat v Iráku osoby, které pak absolvují stáže v členských zemích EU, aby byly připraveny na působení v podmínkách demokracie; do školení je zapojena i Česká republika. Český policista, jehož jméno nebylo z bezpečnostních důvodů sděleno, má v Iráku působit půl roku. Policejní specialisté z ČR se podílejí také na operacích EU v Makedonii a v Bosně a Hercegovině.

Vláda chce novými dluhopisy za 22 miliard nahradit starý dluh státu

Dluhopisy ve výši 22 miliard korun navrhuje zákonem vydat kabinet premiéra Jiřího Paroubka. Penězi chce stát splatit závazek, který již existuje od roku 1997. Stát ale nyní nemá na jeho uhrazení, a proto předložil sněmovně návrh na vydání nových dluhopisů. Vláda navrhuje schválit zákon rovnou v prvém čtení. Není vyloučeno, že předlohou by se mohla sněmovna zabývat na schůzi, která začne 16. srpna. Splatnost dluhopisů je nejpozději 40 let ode dne nabytí účinnosti tohoto zákona.

Státní záruku v rámci konsolidace a stabilizace bankovního sektoru v objemu 22,5 miliardy korun vystavil stát v polovině března 1997. Splatnost dluhopisů byla deset let. V roce 1997 byla tato státní záruka zahrnuta do vládního deficitu a dluhu. "Tato záruka bude splatná 17. května 2007. V říjnu 2004 byla ze státního rozpočtu uhrazena částka půl miliardy korun, což je první část původního závazku 22,5 miliardy korun," píše v důvodové zprávě k předloze vláda.

Od září musí mít auta mezi Frýdkem a Ostravou dálniční známku

Řidiči, kteří budou chtít projet 12,5 kilometru dlouhý úsek rychlostní komunikace R56 mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem, si budou muset od září pořídit dálniční známku. Vyplývá to z nové vyhlášky ministerstva dopravy, která vyšla ve středu ve Sbírce zákonů. Exministr dopravy Martin Říman (ODS) považuje rozhodnutí za nesmyslné. "Úsek nemá žádnou návaznost na dálniční síť, o zpoplatnění se dá uvažovat až po dokončení dálnice D47 a rychlostní silnice R48," řekl Říman. "Ministerstvo vše důkladně zvážilo, vyhláška byla projednána i v mezirezortním připomínkovém řízení," řekla mluvčí ministerstva dopravy Marcela Švejnohová. Vyhláška vymezuje šest nových úseků rychlostních komunikací (celkem 68 kilometrů), kde řidiči mohou jezdit jen s dálniční známkou, například 13 kilometrů dlouhý úsek R1 mezi Slivencem a Ruzyní nebo sedmikilometrový úsek mezi obcemi Bystřany a Řehlovice na Teplicku. V nařízení se nově objevil také úsek komunikace R56 mezi Ostravou a Frýdkem - Místkem v délce 12,5 km, kde se dosud jezdilo zadarmo. Nejbližší zpoplatněná silnice končí v 60 kilometrů vzdáleném Lipníku nad Bečvou. Podle Římana je zvykem, že když dálniční síť kromě tranzitu plní roli i v místní dopravě, poplatky se na ní neplatí. "To respektuje i nová vyhláška, která například nezpoplatňuje úsek D1 kolem Brna v délce 20 kilometrů. O to více je pochybné zpoplatnění R56, která plní tranzitní roli mnohem méně než vyňatý úsek dálnice," řekl Říman. Povinnost dálniční známky na rychlostní spojce mezi Ostravou a Frýdkem-Místkem začíná už od 1. září, lidé si tedy budou dálniční známku pořizovat jen na čtyři měsíce. "Bude to znamenat zvýšené zatížení okolních silnic, neboť mnoho řidičů nebude na tuto absurditu ochotno přistoupit a raději použijí méně komfortní silnice," dodal Říman. Podle ministerstva dopravy si lidé mohou koupit místo celoroční dálniční známky, která stojí 900 korun, známky na dva průběžné měsíce. Ty se prodávají po 300 korunách. "Navíc už od prvního prosince začnou platit známky na rok 2006," dodala Švejnohová.

CzechTek se uskuteční na soukromé louce, bude tak legální

Zřejmě největší taneční akce v Česku CzechTek 2005 se letos uskuteční legálně na soukromém pozemku se souhlasem jeho majitele. Ve výzvě účastníkům festivalu se to uvádí na internetové adrese http://czechtek.bloguje.cz. Zda je tato informace pravdivá, ale nelze ověřit, za CzechTek nevystupují žádní pořadatelé. Mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová uvedla, že policii bude zajímat především právě to, zda se akce koná se souhlasem majitele pozemku. Kromě toho budou policisté například kontrolovat, zda její účastníci neřídí pod vlivem alkoholu, nedistribuují drogy nebo jinak neporušují zákon. Nelze také vyloučit, že se na policii se stížností na průběh technoparty obrátí příslušná obec. Party začíná v pátek, místo konání se do poslední chvíle přísně tají. Autoři hudby, dýdžejové, majitelé zvukových systémů a další účastníci akce, v prohlášení pro ČTK tvrdí, že splnili všechny zákonné náležitosti k tomu, aby se festival konal bez obtíží. Po skončení CzechTeku bude podle nich, jako v minulosti, zajištěn úklid pozemku. V internetové výzvě pro účastníky party se uvádí, že policie nemá "žádný právní ani jakýkoli jiný nárok tuto akci zakázat či ukončit". Protože CzechTek bude prý legální, výzva obsahuje 11 bodů, jak se mají jeho účastníci chovat v případě, že budou policií "jakýmkoliv způsobem bezdůvodně obtěžováni". Nemají si například nechat sahat na vybavení či zvukovou aparaturu, nemají ani dávat policii jakýkoliv podnět k zásahu nebo se nechat vyprovokovat ke zbytečné agresi. Policie na některých hraničních přechodech rozdává letáky, které mají cizince především upozornit na to, že akce může být nelegální. Letáky také vyjmenovávají trestné činy, kterých se mohou účastníci technoparty dopustit - zejména zmiňují ohrožení životního prostředí, nedovolenou výrobu a držení psychotropních látek a jedů a šíření toxikománie. Účastníci technoparty mají podle pokynů z internetu v případě kontaktu s policií vše pečlivě dokumentovat, zaznamenávat si služební čísla policistů a poznávací značky jejich aut. Mají komunikovat pouze s velitelem zásahu a ne s řadovými policisty, kteří plní rozkazy. O veškerých úkonech policie si mají zúčastnění lidé nechat vystavit kopii protokolu. "V případě vstupu příslušníků Policie ČR na pozemek konání festivalu je upozorněte, že vstupují na soukromý pozemek, kde nemají co pohledávat," uvádí se rovněž ve výzvě.

Čeští záchranáři se vrátili z mise po záplavách v Rumunsku

Z týdenní mise do Rumunska, postiženého záplavami, se v noci na dnešek vrátila skupina jedenácti českých záchranářů z občanského sdružení Záchranného sboru ČR. Pomáhali po šest dnů v obci Nenesti v jednom ze tří nejvíce postižených okresů Vrancea. "Prokopáním hráze jsme zlikvidovali obrovskou lagunu. Práce pro plovoucí a kalová čerpadla či elektrocentrály tady už není. Voda je odčerpána. Čištění a vysoušení ale bude lidem trvat ještě nejméně měsíc," řekl velitel týmu záchranářů Jan Chlebo. Záchranáři z Prahy a okolí a z Plzně si kvůli misi do Rumunska vzali ve svých zaměstnáních týdenní dovolenou. Transport a zabezpečení mise financovala 50.000 korunami organizace ADRA. "Aby lidé co nejlépe zvládli situaci, snažili jsme se pomáhat nejen pumpováním, ale i radami," řekl Chlebo. Venkované podle něj například nevěděli, že je dobré po povodních kvůli dezinfekci vápnit půdu. Češi pomohli i zajistit letadlo pro postřiky proti množícím se komárům.

Do Rumunska nyní odcestoval předseda Nadace ADRA Vítězslav Vurst s cílem zjistit informace o možnostech další systematické pomoci lidem v zatopených oblastech. Do Rumunska Vurst odvezl kompaktní disk s rumunským překladem brožury Obnova bytových domů po záplavách. Šestatřicetistránková brožura, která vznikla na základě zkušeností z povodní v Česku v roce 2002, bude v Rumunsku vytištěna na náklady české Adry. Obsahuje například informace o doporučených postupech při sanaci, proti plísním nebo o používání vysoušečů. Česká ADRA plánuje zapůjčit až 400 vysoušečů. Rozsáhlé záplavy, které v posledních třech týdnech postihly většinu území Rumunska, si vyžádaly 24 lidských životů a výše škody dosáhla 672,5 milionu eur.

Úrokové sazby se během několika čtvrtletí nezmění

Úrokové sazby zůstanou během několika následujících čtvrtletí beze změny. Poté by měly mírně růst, vyplývá z aktuální ekonomické prognózy, kterou představil viceguvernér České národní banky Luděk Niedermayer. Potvrdil tak předpoklady většiny ekonomů, kteří očekávají, že sazby vzrostou až v příštím roce. ČNB podle předpokladů ponechala úrokové sazby beze změny. Hlavní repo sazba tak zůstává na úrovni 1,75 procenta, což je po Švédsku nejméně v Evropské unii. Experti stejně jako ČNB předpovídají, že růst cen v roce 2006 zrychlí a centrální banka bude nucena sazby zvýšit. Z osmi analytiků, které oslovila ČTK, předpokládá pouze jeden růst sazeb ještě letos. Ostatní tipují postupný růst od poloviny příštího roku. Od sazeb centrální banky se odvíjejí úroky bankovních vkladů a úvěrů. Podnikům nízké úroky přinášejí levnější úvěry na investice a provoz, domácnostem levnější půjčky na bydlení. Nízké úroky vyhovují i státu, který je významným dlužníkem. Naopak lidé, kteří mají peníze uložené na účtu u banky, dostávají nižší úroky, než je inflace, a reálně tedy prodělávají.

Obchodní inspekce prověřovala, zda klenotníci neprodávají falešné perly

Česká obchodní inspekce kontrolovala pražská klenotnictví, aby zjistila, zda neprodávají falešné perly. Podnětem ke kontrole nazvané Perla byly četné stížnosti spotřebitelů. Informovala o tom televize Nova. Na prodejce falešných perel si podle Novy stěžují i zahraniční turisté. "Inspekce dostává velice hodně podnětů od zahraničních turistů, že kupují v České republice plagiáty perel," potvrdil ředitel ČOI Jiří Pěkný.

Podle výkonného ředitele České gemologické asociace Michala Košelji jsou imitace perel vyrobeny z plastu, který je pokryt speciální hmotou připravenou z rybích šupin. Skutečná hodnota falešné perly tak činí zhruba 200 korun, zatímco za pravé perly prodejci účtují kolem 3000 korun, vyplynulo z televizní reportáže. Pokud znalci zakoupené perly označí za napodobeniny, hrozí majitelům obchodů až milionová pokuta, uvedla Nova.

Celníci objevili v Chebu dvě auta nekolkovaných cigaret

Celkem 281.600 kusů nekolkovaných cigaret objevili celníci ve dvou vozidlech zaparkovaných v areálu tržnice Dragoun v Chebu. Prohlídku vozidel povolil státní zástupce v Chebu, informovala dnes mluvčí plzeňské celní správy Jitka Blahutová. Při prodeji nelegálních cigaret by vznikl daňový únik 383.000 korun. K prohlídce vozidel přimělo celníky chování vietnamského občana, který překládal kartóny z jednoho auta do druhého. Než jej ale celníci stačili zkontrolovat, zamknul auta a utekl. Celníci si proto vyžádali povolení státního zástupce k prohlídce vozidel.

Ředitel ryzyňské věznice bude odvolán

Generální ředitel Vězeňské služby Luděk Kula se rozhodl, že k 1. srpnu odvolá ředitele ruzyňské věznice Jana Hofmana. Na jeho místo bude jmenován Milan Hospodka, který do té doby řídil věznici v Radonicích. Kula ČTK řekl, že důvodem odvolání je zajištění podmínek pro vyšetření ekonomických nesrovnalostí, které byly v ruzyňské věznici zjištěny. Nedávno byl odvolán ekonomický ředitel ruzyňské věznice.

Čeští kuchaři chtějí, aby světový kongres byl roku 2010 v Praze

Asociace kuchařů a cukrářů usiluje o to, aby se v roce 2010 světový kongres tohoto cechu uskutečnil v Praze. Kandidaturu budou čeští kuchaři obhajovat příští rok na kongresu Světové federace kuchařských sdružení (WASC) na Novém Zélandě. "Ucházíme se o pořádání této akce, setkání špičky gastronomického světa, spolu s Chile, Srí Lankou a Ruskem," řekl prezident české asociace Miroslav Kubec. Svaz kuchařů jako cechovní organizace vznikl v českých zemích už roku 1903. Hájil zájmy svých členů, zabýval se odbornou výchovou a nezapomínal ani na společenskou a kulturní oblast činnosti. Moderní asociace sdružující v osmi regionálních pobočkách přes 1000 kuchařů a cukrářů z celé republiky navazuje po obnově činnosti po roce 1990 vědomě na tuto historickou tradici. Světová organizace WASC sdružuje 96 států a má na 1,6 milionu členů.

Zákaz koupání platí v Česku na osmi místech, zřejmě jich přibude

Hygienici vyhlásili zákaz koupání v celkem osmi lokalitách s přírodními koupališti v Česku. Lidé by se měli vyhnout koupání v České Lípě-Dubici, v Marešáku v Lužanech na Jičínsku, v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku, v jezerech v Hustopečích nad Bečvou, v Plumlovské přehradě, v Brněnské přehradě, v koupališti v Černíkově-Úžlebci na Domažlicku a v přehradě Skalka u Chebu. Odborníci předpokládají, že nynější vedra množství zákazů koupání ještě zvýší. Nejčastějším důvodem pro uzavření sledovaných koupališť je rozmnožení toxických sinic. Někde ještě nepřesahují normu, ale mohou přesto způsobit potíže. Citlivější či staří lidé, matky či děti by se měli nádržím s vyšším výskytem sinic či jiných nebezpečných látek či organismů vyhnout.

V Libereckém kraji je nejnebezpečnějším přírodním koupalištěm nádrž v České Lípě-Dubici. I nadále tam platí zákaz koupání, protože množství sinic ve vodě desetkrát překračuje normu. Koupališti nepomohla ani ozdravná chemická kúra. V nádrži v Hamru na Jezeře hygienici nedoporučují koupání citlivým lidem. Lidé by měli být opatrní také v liberecké přehradě, stejně jako na koupališti v Liberci-Vápence.

V Královéhradeckém kraji kvůli sinicím i nadále platí zákaz koupání v rybníku Marešák v Lužanech na Jičínsku. Hygienici však v regionu zrušili zákaz koupání v Tiché Orlici v lokalitě pod splavem v Borohrádku na Rychnovsku. Po koupání ale odborníci lidem doporučují osprchování pitnou vodou, totéž by měli rekreanti udělat i po koupání v Divoké Orlici v Kostelci nad Orlicí, na Stříbrném rybníku v Hradci Králové a v Ostružně na Jičínsku.

Na Vysočině hygienici vyhlásili kvůli sinicím zákaz koupání v rybníku Kachlička na Havlíčkobrodsku. Naopak zákaz koupání v přehradě Sedlice na Pelhřimovsku zrušili. Rekreantům ke koupání odborníci doporučují celkem 18 sledovaných vodních ploch v kraji. Naopak v jedenácti by citliví jedinci mohli mít po koupání potíže. Nejhorší situace s koupáním v kraji je na Žďársku. Zhoršená kvalita vody je v Pilské nádrži či ve Velkém Dářku.

V Olomouckém kraji platí zákaz koupání v jezerech v Hustopečích nad Bečvou, kde je výrazné množství sinic včetně výskytu vodního květu. Stejná situace stále panuje v Plumlovské přehradě. Ve Zlínském kraji hygienici nedoporučují koupání v luhačovické přehradě a slepém ramenu řeky Moravy v Napajedlech na Zlínsku, takzvaném Pahrbku.

V Karlovarském kraji vyhlásili zákaz koupání v přehradě Skalka u Chebu. V nádrži se rozmnožily sinice. Voda nevhodná ke koupání je nově i Velkém Rybníku u Hroznětína. Zhoršenou kvalitu vody má rybník Tajch v Šindelové, přehrada Jesenice u koupaliště Dřenice, Nová Role či rybník ve Žluticích.

Ve vodních nádržích v Budišovce nad Budišovkou na Opavsku a Kletné na Novojičínsku v Moravskoslezském kraji hygienici objevili zvýšené množství sinic. Zatím však pro většinu lidí nepředstavují zdravotní riziko. Větší množství sinice se objevilo také na jihu Moravy. Od pátku je zakázáno koupání v Brněnské přehradě, nevhodný ke koupání je rybník Olšovec na Blanensku a druhá laguna horní nádrže vodního díla Nové Mlýny na Břeclavsku.

V Plzeňském kraji teplé počasí zhoršilo kvalitu vody na řadě míst - vodní květ znehodnotil vodu v přehradě České údolí v Plzni, voda se zhoršila i na přehradě Hracholusky na severu Plzeňska a v části přehrady Radost. Podle posledních rozborů vody z poloviny července je však zatím v kraji zakázáno koupání jen na koupališti v Černíkově-Úžlebci na Domažlicku.

Na zámku Kratochvíle začíná série divadelních představení

Na zámku Kratochvíle začíná série unikátních divadelních představení, která speciálně pro zdejší park s vodním příkopem připravilo 60 umělců spjatých s Divadlem Continuo. Mezinárodní projekt Kratochvílení nabídne do 7. srpna 11 představení, která se pak už nikde jinde nezopakují. Kratochvílení se letos koná už podeváté, letošním tématem je odvěká touha člověka létat. Continuo se vyznačuje nezaměnitelnou výtvarnou poetikou - divadelní postupy spojuje s cirkusovou technikou, takže lidé uvidí mimo jiné akrobaty na hrazdách a závěsných šálách, žongléry, hru ohňů, světel i stínů. Scénou pro příběh z hlubin času i vědomí je noční zahrada, vodní hladina i lešení na jedné straně zámecké budovy.

Plzeň je hlavním městem světové turistiky - začala tu olympiáda

Plzeň se do neděle změnila na hlavní město světové turistiky. Začala zde devátá mezinárodní turistická olympiáda, na kterou se registrovalo přes 1000 domácích a 3000 zahraničních turistů z 28 zemí světa. Olympiáda má na programu 15 pochodů na deset, 20 nebo 50 kilometrů, maraton i kratší sedmikilometrové trasy. Součástí jsou i čtyři cyklistické trasy, trasa po tělesně postižené a plavání v bazénu na 300, 500 a 1000 metrů. Zajistit organizačně akci, o jejíž pořádání letos stálo také Estonsko a Anglie, pomáhá na 400 lidí, většinou dobrovolníků. Organizátoři musí například turistům na pochodech nabídnout každých pět kilometrů malé občerstvení. Ke spokojenosti turistů má přispět nejen doprovodný program olympiády, ale také další aktivity města Plzně a Plzeňského kraje. Po dobu olympiády je posilněna a rozšířena činnost informačních center, město před akcí zprovoznilo novou bezbariérovou trasu na břehu největšího místního rybníka. Kraj uvedl do provozu internetový turistický portál, vyšla řada informačních letáků, map a brožur. Dokončovalo se značení cyklotras ve městě i kraji. Ubytovací kapacity v Plzni jsou tento týden kvůli olympiádě plně obsazené. Tradičně nejpočetnější výpravy jsou z Německa a Norska, velkou skupinu přihlásilo Japonsko. Zástupci Turecka, Slovinska, Číny, Maďarska a Brazílie jsou na olympiádě turistů vůbec poprvé. Z Brazílie přijelo i několik starostů velkých měst. Světová turistická olympiáda se koná jednou za dva roky od roku 1989. Plzeň je první místo v bývalém východním bloku, kde se koná.

Roman Šeberle vyhrál trojboj ve Finsku

Olympijský vítěz v desetiboji Roman Šebrle vyhrál trojboj na mítinku ve finském Aänekoski, který pro něj byl posledním mezinárodním testem před mistrovstvím světa v Helsinkách. Diskem hodil světový rekordman 48,19 metru, 110 metrů překážek zvládl za 14,45 sekundy a dvoustovku zaběhl za 22,38. Celkem nasbíral 2595 bodů a jasně zvítězil. Šebrle si vyzkoušel i skandinávské počasí, podmínky v Aänekoski rozhodně nebyly ideální. "Bylo jen sedmnáct stupňů, občas pršelo a navíc dost foukal vítr. Pocitově to už bylo výrazně lepší než o víkendu v Bernu, cítil jsem se hlavně rychlejší," řekl Šebrle.

Český fotbal chce pořádat ME do jednadvaceti let v roce 2007

Vedení Českomoravského fotbalového svazu rozhodlo, že se bude ucházet o pořádání mistrovství Evropy hráčů do 21 let v roce 2007. Turnaj se uskuteční poprvé podle nového systému a bude současně kvalifikací na olympijské hry v roce 2008. Poprvé v historii bude mít pořádající země zajištěnou účast v závěrečném turnaji bez kvalifikace. O šampionát v roce 2006, který se bude hrát naposledy podle starého modelu, se Česká republika nebude ucházet. Dalším významným turnajem by mohlo být mistrovství Evropy do 19 let, které hodlá svaz pořádat v roce 2008. Ten by se uskutečnil na stadionech v Čechách.

Česko čekají tropické dny

Počasí má být v pátek tak letní, že až může lidem působit zdravotní potíže. Podle předpovědí meteorologů čekají Česko tropické dny. Není vyloučeno, že padnou teplotní rekordy. Teploty by mohly vystoupit až na 37 stupňů Celsia. Zdravotníci očekávají, že vzroste počet případů nevolností, kolapsů z horka, bolestí na hrudi, dušností, úžehů a úpalů. Vedra působí proudění tropického vzduchu od jihozápadu až jihu. Meteorologové očekávají, že skončí v sobotu příchodem zvlněné studené fronty od západu.

28-07-2005