Denní souhrn zpráv Zprávy

06-08-2005

Proti zásahu na CzechTeku se v Praze sešlo 4000 lidí

Asi 4000 lidí se v sobotu odpoledne sešlo v Praze na Letenské pláni, aby protestovali proti policejnímu zásahu při technoparty CzechTek. Po sedmnácté hodině začali někteří účastníci protestu z Letné odcházet. Na místě dohlížela policie. Na transparentech se objevila například hesla: "Platíme si daně, za nás na ně zbraně", nebo "Policie lže a mlátí holky". Na demonstraci byla slyšet technohudba, ale i písničky Karla Kryla či Jaromíra Nohavici. Protestující přišli podpořit hudebník Michael Kocáb či spisovatelka Halina Pawlowská. Demonstrace podle policie proběhla v poklidu a nebylo nutné nikoho zadržet či zajistit. Mluvčí pražské policie Iva Knolová řekla, že na pořádek dohlížel zhruba stejný počet policistů z běžných pořádkových jednotek jako při předchozích podobných akcích z tohoto týdne. Přesný počet však neuvedla. Podle organizátorů demonstrace se objevují stále nová očitá svědectví, která dokumentují "policejní brutalitu i velmi daleko mimo plochu, kde festival (CzechTek) probíhal". Pořadatelé ale zdůraznili, že se nechtějí svou akcí stavět na stranu CzechTeku. Požadují vyšetření oprávněnosti policejního postupu a to, aby Bublan a Paroubek z případu vyvodili politickou odpovědnost. Minulou sobotu zasáhla proti asi pěti tisícům účastníků technopárty na Tachovsku tisícovka policistů. Bylo zraněno několik desítek tanečníků i příslušníků policie. Podle ministra vnitra Františka Bublana byl zásah nezbytný, podpořil ho i premiér Jiří Paroubek. Prezident Václav Klaus jej označil za hrubou chybu, odmítli ho také někteří další politici. Podle Senátu byl zákrok nepřiměřený.

Proti policejnímu zákroku na CzechTeku se protestovalo také v Brně

Na 200 mladých lidí se sešlo v sobotu odpoledne v Brně na Moravském náměstí, aby vyjádřili svůj nesouhlas s policejním zásahem na technoparty CzechTek v Mlýnci na Tachovsku o uplynulém víkendu. Na akci dohlížejí policisté. Na rozdíl od předchozích demonstrací pořádaných v Brně účastníci neměli transparenty ani neskandovali hesla. "Chtěli jsme pro lidi uspořádat hezké odpoledne, a ne žádné srocení davů uprostřed města," řekl jeden z organizátorů Luboš Pavlovič. Pořadatelé připravili projekci záběrů z technoparty na Tachovsku. Atmosféru dotvářela hudba ze dvou soundsystémů. Akce je plánována do 18:00. Demonstrace proti zákroku policie na CzechTeku se konala v Brně již počtvrté. Předchozí protestní akce se odehrávaly v České ulici, odkud se protestující přesouvali na náměstí Svobody. Zúčastnilo se jich zhruba od 150 do 300 lidí.

Na demonstraci v Jablonci bylo 200 lidí

Kolem 200 lidí se sešlo v sobotu odpoledne v Jablonci nad Nisou na povolené demonstraci proti policejnímu zásahu na Czechtek 2005 v Mlýnci na Tachovsku. O klid se v Jablonci stará 15 pořadatelů protestu. "Nepředpokládáme žádné výtržnosti, nejsme přece žádní teroristé. Účastníky demonstrace jsme přesto vyzvali, aby u sebe neměli žádné zbraně, výbušniny a nezakrývali si tváře látkami," uvedl hlavní pořadatel Patrik Štrojsa. Pro svůj protest si fanoušci techna vybrali největší jablonecké parkoviště. Z prostranství zněla technohudba, reproduktory však pořadatelé obrátili do míst, kde nestojí obytné domy. "Skladby navíc nepouštíme příliš hlasitě, abychom lidi v okolí obtěžovali co nejméně," uvedl Štrojsa. Na demonstraci se neprodával žádný alkohol, někteří účastníci si ale přinesli pivo nebo víno s sebou. Na dodržování pořádku při demonstraci dohlíželi městští i státní policisté. Podle velitele městské policie Tomáše Rakouše je v záloze celkem 50 příslušníků.

Proti zásahu české police na CzechTeku protestovali lidé i v Berlíně

Stovky německých příznivců technohudby protestovaly v sobotu v Berlíně proti zásahu policie při technoparty v Mlýnci na Tachovsku. Řečníci kritizovali "naprostou nepřiměřenost" české policejní akce, která minulou sobotu technoparty rozehnala. "Tanečníci nejsou teroristé," volal jeden z německých organizátorů. Centrem Berlína prošel průvod demonstrantů, který se na 20 minut zastavil také u českého zastupitelského úřadu. Líčil, jak na Tachovsku bylo brutálně zbito asi 100 lidí, kteří "pokojně tančili" a nedopustili se podle něj žádných provinění proti pořádku. Zastávka u českého úřadu se obešla bez incidentů. Stejně jako celému průvodu technařů jí však asistovaly asi dvě desítky policejních aut a několik desítek strážců pořádku. Pochod je součástí takzvané Fuckparade, která se už několik let pořádá v Berlíně jako protiváha někdejší masové a zkomercializované technoparty Loveparade. Ta už se ale nekoná. Fuckparade otevřeně pranýřuje "netoleranci vůči rozmanitosti", nepřízeň státních struktur a údajný policejní útlak své hudební subkultury. Stovky technařů dnes doprovázelo několik aut se soundsystémy.

Louka po CzechTeku už je celá uklizená

Všech 50 hektarů luk u Mlýnce na Tachovsku, kde policie před týdnem rozehnala technoparty CzechTek, už je uklizených. Na trávě zbývají pouze úlomky střepů a drobné papírky, které zemědělci zaorají. "Zhruba 50 technařů a myslivců tu od rána uklízí, čistí už i les. Zítra už na nás asi zbude málo práce," řekl hospodář mysliveckého sdružení Lesy Staré Sedliště Josef Vondráček. Ještě ve středu soukromý zemědělec Jan Zatloukal, na jehož pozemcích se CzechTek částečně odehrával, odhadoval jen škody na plodinách na 250.000 až 300.000 korun. Jeho odhady pak prezentoval i premiér Jiří Paroubek jak při své návštěvě Přimdy, tak i v sobotu v placených inzerátech ve třech celostátních denících. Zatloukal ale prý připustil, že jeho odhady byly nadnesené. Tachovská Státní rostlinolékařská správa tvrdí, že škody, které technoparty CzechTek způsobila přímo na rostlinách na poli u Mlýnce, budou minimální. Na poli je pouze tráva a ta byla v době party posečená. Louku uklízelo zhruba 50 lidí, z toho většina mladých příznivců techna. V sobotu jich z celé ČR dorazilo nejvíce, pokračovat budou i v neděli. Myslivci už musejí zájemce odmítat, neboť 60 přihlášených lidí jim prý postačí. Stovky pytlů s odpadky odvezli myslivci, místní zemědělci a technaři na volnou plochu do Mlýnce, kde si je odeberesvozová firma; odveze je na skládku Černošín u Stříbra.

V pražské Opletalově ulici byl podezřelý balíček, policie ji vyklidila

Policie v sobotu po poledni kvůli podezřelému zavazadlu v pasáži v Opletalově ulici asi na 20 minut uzavřela část Opletalovy ulice a vyklidila i budovu České tiskové kanceláře (ČTK). Zhruba ve 13:40, poté co batoh prověřil pyrotechnik, se lidé mohli vrátit na místo. Provoz zpravodajství ČTK byl po dobu evakuace omezen, nebyl ale zcela přerušen. Podezřelou brašnu možná někdo ukradl a poté ji v pasáži pohodil. "Domníváme se, že může jít o zavazadlo, které pochází z krádeže," řekla mluvčí Iva Knolová. Policie podle ní přijala kolem 12:30 oznámení, že v pasáži v Opletalově je nebezpečně vyhlížející zavazadlo, které tam odložil mladý muž. V batohu policisté našli osobní dámské věci a elektroniku. Policie nechala kolem 13:15 vyklidit část ulice od Václavského náměstí k ulici Politických vězňů.

Nezávislé demokraty vede Vladimír Železný

V čele nové politické strany Nezávislí demokraté stanul europoslanec a bývalý ředitel televize Nova Vladimír Železný. Rozhodl o tom ustavující sněm tohoto uskupení, který proběhl tuto sobotu v Praze. Nezávislí demokraté tvrdí, že budou hájit české národní zájmy. Příští rok po volbách se chtějí dostat do sněmovny i do vlády. "Nechceme být malou stranou, která zůstane někde na okraji," řekl Železný. Celostátní sněm také schvaloval další členy stranického vedení a program, jehož návrh napsal právě Železný. V jeho textu se mimo jiné uvádí, že je třeba znovu projednat podmínky členství v EU, bránit "islamizaci Evropy", podporovat tuzemské vinaře a zemědělce, ale například také umožnit řidičům, aby si před jízdou mohli dát sklenku vína či jedno pivo. Jako host na ustavující sněm dorazil například bývalý člen US-DEU a nyní nezařazený poslanec Tomáš Vrbík. O vstupu do žádné strany teď prý ale neuvažuje a spíš jen "monitoruje situaci". Mezi členy nové strany jsou ale třeba někdejší mluvčí ODS Václav Musílek či bývalá poslankyně ČSSD Jana Volfová, která se stala místopředsedkyní pro řízení. Nezávislí demokraté mají podle ní momentálně asi 500 členů a chtějí "přenést politiku dolů do obcí, do měst". Příští rok bude zřejmě za Nezávislé demokraty kandidovat do sněmovny. Kdyby uspěl, pravděpodobně by se ale mandátu v české sněmovně vzdal a zůstal v europarlamentu. Ve volbách předsedy dnes od delegátů dostal 65 ze 67 hlasů.

Havel získal další čestný doktorát

Americká manažerská škola Thunderbird v sobotu udělila čestný doktorát bývalému československému a českému prezidentovi Václavu Havlovi za jeho přínos svobodě a demokracii. Exprezident ve svém vystoupení při příležitosti promoce českých i zahraničních absolventů univerzity ocenil multikulturní rozměr školy. Ve svém projevu ve Dvoraně pražského Rudolfina řekl, že ve sféře podnikání existují jevy, které nelze promítnout do cifer. Hospodářský rozvoj má své dobré i špatné důsledky, které jsou často velmi dlouhodobé, řekl. "Co je důležité? Jak zacházíme s naší planetou, jak zacházíme s naší vlastí, s naším osídlením, kvalita života, jeho atmosféra, estetická stránka našeho bydlení," jmenovala bývalá hlava státu některé z hodnot přesahujících byznys a podnikání. Prestižní univerzita Thunderbird prostřednictvím spolupracující školy CMC Graduate School of Business v Čelákovicích propůjčila bývalému prezidentovi čestný titul Doktor mezinárodního práva Honoris Causa. Spolu s Havlem obdrželo řádné tituly 22 absolventů druhého ročníku exekutivního MBA programu Thunderbird a CMC. Promující třída byla složena z vrcholových manažerů v oborech telekomunikací, bankovnictví či právního poradenství ze sedmi zemí - z České republiky, Itálie, Kanady, Kuvajtu, Makedonie, Ruska a Spojených států.

Začal jubilejní Jiráskův Hronov

V Hronově na Náchodsku v sobotu oficiálně začal jubilejní, 75. ročník celostátní přehlídky amatérského divadla. Slavnostní zahájení bylo smutnější než v minulých letech. Účastníci uctili památku ministra kultury Pavla Dostála, který nedávno zemřel. Patřil k pravidelným hostům přehlídky a řada amatérských herců na něj vzpomíná jako na přítele. Jiráskův Hronov má za sebou pětasedmdesátiletou tradici a podle organizátorů je nejstarší přehlídkou amatérského divadla v Evropě a zřejmě i na světě. Amatérské soubory se do Hronova sjíždějí od roku 1931, od roku 1991 přehlídka nabízí prostor různým druhům divadla. V hlavním programu přehlídky vystoupí během devíti dnů v osmi desítkách představení na 400 herců. O účast na hronovském festivalu bojovali na regionálních přehlídkách. Další divadelní představení návštěvníkům Hronova nabídne HronOff program, v němž kromě tuzemských souborů vystoupí také divadla z Itálie, Slovenska, Německa a Ruska. Připraveny jsou také různé výstavy či hudební vystoupení. Součástí Jiráskova Hronova jsou tradičně semináře a dílny zaměřené například na režii, herecký trénink či nonverbální komunikaci. Do letošních 13 kurzů se podle mluvčí přihlásilo na 300 zájemců. Letošní přehlídka, která láká do Hronova každoročně tisíce návštěvníků, skončí 13. srpna. Ještě před zahájením byla většina vstupenek tradičně vyprodána nebo rezervována.

Díla rodiny Zoubkovy jsou vystavena v Bystřici pod Hostýnem

Sochy a plastiky Olbrama Zoubka, Jasana Zoubka a Evy Kmentové jsou vystaveny na zámku v Bystřici pod Hostýnem na Kroměřížsku. Jde teprve o třetí podobnou výstavu rodiny Zoubkovy v České republice. Několik desítek děl si mohou návštěvníci zámku prohlédnout ve čtyřech výstavních sálech do září. Sochař Olbram Zoubek je autorem četných prací pro interiéry i exteriéry, například sochařského portrétu Jana Palacha. Eva Kmentová, která zemřela v roce 1980, byla manželkou Olbrama Zoubka. Pozoruhodná jsou například díla, která autorka vytvořila z papíru. Jasan Zoubek je syn Olbrama Zoubka a Evy Kmentové. Upozornil na sebe v 80. letech minulého století monumentální soustavou dřevěných organických prvků na výstavě Sochy a objekty. Od té doby pravidelně vystavuje v tuzemsku i zahraničí.

Českým atletům se nedaří na mistrovství světa v Helsinkách

Českým atletům se na světovém atletickém šampionátě v Helsinkách nedaří. Do finále nepostoupila trojskokanka Šárka Kašpárková, která svou sportovní kariéru končí. Kvalifikací neprošel ani překážkář Jiří Mužík, který kvůli zranění doběhl poslední. V rozběhu na 400 metrů překážek zavadil při přeběhu předposlední překážky kolenem o sousední plůtek. Vzniklou ztrátu neměl šanci dohnat, doběhl poslední v čase 52,21 sekundy bez nadějí na postup a musel se zraněným kolenem vyhledat pomoc lékařů. Neuspěl ani kladivář Lukáš Melich. Ten skončil až čtrnáctý.

Fotbalová liga začala senzací: Slavia - Jihlava 1:1

Třináctý ročník fotbalové ligy dnes začal senzací. Pražská Slavia, druhý tým loňského ročníku a účastník předkola Ligy mistrů, dnes doma uhrála s nováčkem z Jihlavy jen remízu 1:1. Tu pro slávisty zachránil až v 68. minutě Piták.

Na fotbalovém zápasu v Plzni bylo přes 400 sparťanských fandů

Zhruba dvě stovky radikálních fanoušků Sparty Praha v kotli a 150 roztroušených příznivců na tribunách bylo na plzeňském stadionu při zahájení sobotního ligového zápasu s fotbalisty místní Viktorie ve 14:25. "Dalších 80 prochází postupně turnikety, jsou trochu opilí, ale problémy nedělají. Naši lidé jim provádějí osobní prohlídky," řekl velitel městské policie Luděk Hosmann. Na stadionu bylo 50 strážníků, přes sto státních policistů a stovka pracovníků bezpečnostní agentury, s níž má FC Viktoria smlouvu. Poblíž areálu se pohybovaly další desítky hlídek. Na zápas první ligy, která se do Plzně vrátila po roční odmlce, přišlo kolem 6000 diváků. To je o 1800 méně, než je plná kapacita stadionu ve Štruncových sadech.

Sparta se po sto letech vrátila k dresům, v nichž málem zanikla

Fotbalisté Sparty Praha v sobotu přesně po sto letech oživili vzpomínku na poslední dresy, které předcházely současným rudým barvám. V premiérovém prvoligovém duelu na trávníku Viktorie Plzeň nastoupili v pruhovaných rudobílých dresech, v nichž hráli v sezoně 1905/06. Přitom právě na tuto sezonu z počátku minulého století nevzpomíná Sparta zrovna s nadšením. Klub se tehdy potýkal s obrovskými ekonomickými potížemi, největší hvězdy utíkaly do konkurenční Slavie a dokonce se zdálo, že Sparta zanikne. Všechno se zlepšilo až v průběhu jara, po němž sparťané dres vysvlékli a načali svou rudou éru. Tu způsobil funkcionář Petr Petřík, kterého během obchodní cesty do Londýna nadchla bordó barva Arsenalu, a od té doby už Sparta tmavé dresy nesundala. Návrat k rudobílým dresům znamená i návrat k bílým trenýrkám, které jsou v sadě k utkáním na stadionech soupeřů. K rudým dresům totiž sparťané už několik let - navzdory tradici - navlékají rudé trenýrky.

Dvojskif juniorek obhájil zlato na mistrovství světa

Dvojskif Gabriela Vařeková, Jitka Antošová obhájil pozici nejlepší světové posádky v juniorské kategorii. Na mistrovství v německém Brandenburgu si české veslařky zajistily další zlatou medaili s velkým náskokem: dnešní finále Vařeková s Antošovou vyhrály o devět sekund před Německem. Třetí byl rumunský dvojskif. České juniorky potvrzovaly roli největších favoritek od samého začátku, svou rozjížďku ve středu vyhrály a postoupily přímo do semifinále. Dvojka bez kormidelníka Jan Vacek, Jiří Vaněk obsadila ve finále A poslední šesté místo, stejně jako osma juniorek ve složení Francová, Šulcová, Kloudová, Kociánová, Mikluščáková, Fülleová, Zdeníková, Chovaňáková a kormidelnice Bilíková.

A jaké bude počasí:

Noc bude oblačná, přechodně i polojasná, místy s přeháňkami. Teploty klesnou na 11 až 7 stupňů. Zítra čekejte oblačno až zataženo, občas déšť, ojediněle bouřky. Teploty 13 až 17 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.

06-08-2005