Denní souhrn zpráv Zprávy

07-08-2005

Soudkyně Horová má pozitivní lustrační osvědčení

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Jitka Horová je evidována jako spolupracovnice bývalé komunistické Státní bezpečnosti. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Horová však podle něj popírá, že s StB spolupracovala, a chystá se podat žalobu na ministerstvo vnitra, které jí pozitivní lustrační osvědčení vydalo. Němec uvedl, že soudkyni minulý týden dočasně zbavil výkonu funkce a předseda pražského vrchního soudu na ni podal kárnou žalobu. Kvůli pozitivní lustraci nařídil ministr kontrolu personálních spisů asi 60 dalších soudců. Zákon o soudcích stanovuje, že pro jmenování do funkce musí soudce, kromě dalších podkladů, předložit také potvrzení ministerstva, že není evidován v seznamech spolupracovníků bývalé StB ve vybraných kategoriích. Podle Němce má celý případ původ v roce 1992, kdy bylo do justice přijato asi 134 takzvaných arbitrážních čekatelů. K jejich jmenování za soudce tehdy stačilo pouhé čestné prohlášení, že splňují podmínky zákona. Po mnoha letech přišla na Vrchní soud v Praze stížnost, že soudkyně je pod jménem Kavalírová (jak se Horová jmenovala za svobodna) vedena jako spolupracovnice StB. Vedení soudu poté požádalo Horovou o předložení lustračního osvědčení, a tak vyšla věc najevo. Němec nechtěl komentovat, zda by informace o evidenci Horové v seznamech StB mohla vést ke zpochybnění rozsudků, které soudkyně již vynesla.

V pondělí začne audit na Nejvyšším státním zastupitelství

Speciální kontrolní tým začne v pondělí prověřovat, jak jsou na Nejvyšším státním zastupitelství obsazovány vedoucí funkce. Ministr spravedlnosti Pavel Němec to řekl v nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Audit Němec nařídil kvůli obviněním, která vznesl bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Ondruš. Podle něj zastupitelství účelově ovlivňuje trestní řízení a přijímá nekompetentní pracovníky. Ministr nechce, aby tento krok byl považován za pokračování jeho sporu s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou. "My jsme audit komentovali tím, že věříme, že rozptýlí pochybnosti, které vyslovil doktor Ondruš," řekl v televizi Němec. Kontrola by podle jeho slov mohla trvat deset až 15 dní. Ondruš tvrdí, že Nejvyšší státní zastupitelství přijímá do svých řad lidi, kteří se před rokem 1989 podíleli na zavírání disidentů. Ondruš na konci června rezignoval na svou funkci. Benešová jeho tvrzení označila za pomstu ukřivděného státního zástupce, který odchází. Ondruš byl totiž rok a půl postaven mimo službu kvůli tvrzení jiného státního zástupce, Libora Nedorosta, že Ondruš opsal jeho odborné texty. Prověřují se i jeho další aktivity a zkoumá se, zda se nedopustil trestného činu, dodala Benešová.

Bublan chce kvůli CzechTeku navrhnout změny zákonů

Ministr vnitra František Bublan chce kvůli CzechTeku do konce srpna navrhnout úpravy některých zákonů. Změnit by se mělo současné znění zákona o obcích nebo zákona o shromažďování. Podle Bublana by obce mohly vyhláškou upravit, zda chtějí na svém území mít akci, jako byl Czechek. Bublan to uvedl v nedělním televizním pořadu Otázky Václava Moravce. V případě změny zákona o obcích by pořadatelé podobných akcí museli splnit podmínky stanovené obcí a už by jim nestačil jenom souhlas majitele pozemku. U zákona o shromažďování bude ministr navrhovat, aby se vztahoval také na akce typu technoparty. Současné znění zákona se dotýká pouze politických shromáždění. Bublan ale zároveň vyjádřil obavu, aby přísnější novela zbytečně nepoškozovala pořadatele například hudebních festivalů. Ministrovi kritici ovšem tvrdí, že problém není v zákoně, ale v celém systému řízení policejního sboru. Podle Bublana nelze vyloučit, že se postupem policie na CzechTeku bude na svém zasedání v polovině srpna zabývat také vláda.

V Plzni proběhla povolená technoparty

Čtyři stovky mladých lidí, z toho tak třetina z ciziny, se v neděli odpoledne pohybovaly na povolené technoparty Tanec proti násilí na okraji Plzně na Košutce. Akce, kterou na protest proti policejnímu zásahu na CzechTeku v Mlýnci na Tachovsku zorganizovalo plzeňské občanské sdružení Dope, skončí pondělním velkým úklidem. Uvedl to organizátor Jiří Metod Kassl. Policie nezaznamenala žádné stížnosti od občanů ani od pronajímatele pozemku. Hygienici zatím nezjistili překročení limitů hlučnosti na sídlištích. "Vůbec mi to nevadí, ať se baví," uvedl pětačtyřicetiletý obyvatel nedalekého domku na Košutce Vladislav Havránek. Podle něj není zvuk soundsystémů slyšet, neboť není příliš hlasitý a reproduktorové soustavy jsou otočeny od sídliště do volného prostranství ve směru na Karlovy Vary. Na závěrečném tanci v neděli večer očekávali organizátoři zhruba tisícovku lidí, podobně jako v sobotu. Podle Kassla by se na šest hektarů městských pozemků vešlo až 10.000 lidí. Podle místostarosty obvodu Jiřího Uhlíka jde o nevyužívané městské pozemky, organizátoři party se museli domluvit s jejich nájemcem.

Do Plas přijelo na Czech rock block rekordních 7500 lidí

Zhruba 7500 lidí, o třetinu více než loni, přijelo na letošní 12. ročník festivalu Czech rock block do Plas na severu Plzeňska. Největší západočeská rocková akce se obešla bez problémů, pořadatelé měli zajištěný odvoz účastníků autobusy do Plzně. Festival, který patří spolu s třineckým, trutnovským a Benátskou nocí na Jablonecku do první pětky českých rockových přehlídek, navštívilo za 12 let přes 100.000 platících diváků. Koncerty 12 kapel skončily v sobotu po půlnoci. Na velkou louku u Plas přijela česká rocková špička od Alkeholu, Arakainu, Törru, Divokýho Billa po Harlej, letos poprvé také Aneta Langerová, která sklidila mezi rockery velký úspěch. Czech rock block nabízí lidem poznat umělce zblízka. Muzikanti jsou součástí publika. Letos poprvé byl v Plasích koutek pro děti s horolezeckou stěnou, houpačkami a prolézačkami, dále úschovna zavazadel a poprvé také zajistila pořádající agentura SPV dovoz a odvoz lidí autobusy na trase Plzeň - Plasy. Stanové městečko, parkoviště s více než 500 místy je tradiční.

Louka po CzechTeku už je uklizená

Pětapadesát hektarů luk a 50 hektarů lesů u Mlýnce na Tachovsku, na nichž policie minulý týden rozehnala technoparty CzechTek, je vyčištěných. V neděli proběhl poslední velký úklid, kdy plochy dočistilo 60 myslivců a 20 dobrovolníků. Byli mezi nimi lidé z okolí i technaři. Na trávě zbývají pouze úlomky střepů a drobné papírky, které zemědělci zaorají. Uvedl to hospodář mysliveckého sdružení Lesy Staré Sedliště Josef Vondráček. "Osobně jsem na akci dohlížel a chtěl bych všem, včetně účastníků technoparty, poděkovat," uvedl Jan Sopko, starosta Přimdy, do jejíhož katastru pozemky spadají. Spokojen byl i lesní správce z Přimdy Pavel Kunc. Ještě ve středu soukromý zemědělec Jan Zatloukal, na jehož pozemcích se CzechTek částečně odehrával, odhadoval jen škody na plodinách na 250.000 až 300.000 korun. Jeho odhady pak prezentoval i premiér Jiří Paroubek jak při své návštěvě Přimdy, tak i v placených inzerátech v sobotním vydání tří celostátních deníků. Zatloukal nakonec připustil, že jeho odhady byly nadnesené. Tachovská Státní rostlinolékařská správa potvrdila, že škody, které CzechTek způsobil přímo na rostlinách na poli u Mlýnce, budou minimální. Na poli je pouze tráva a ta byla v době party posečená. Lidé, kteří louku uklízeli, nenašli žádné nebezpečné předměty, například injekční stříkačky.

Češi testují vakcínu proti rakovině děložního čípku

Vzniku rakoviny děložního čípku u žen by v brzké době mohlo zabránit očkování. Dvě preventivní očkovací látky nyní testují i odborníci v Česku. Podle Vladimíra Vonky z Ústavu hematologie a krevní transfuze jsou vakcíny schopny ochránit ženy před nádorem děložního čípku téměř stoprocentně. Česko patří v Evropě k zemím s největším výskytem rakoviny děložního čípku. Ročně jí onemocní asi tisícovka žen. Výskyt choroby v ČR je tak asi čtyřikrát vyšší než ve Skandinávii. Stovky pacientek na tento nádor ročně zemřou. Do studií v Česku se zapojilo 1400 žen. Klinické zkoušky vakcín by mohly skončit v polovině příštího roku. Po jejich zvládnutí by se vakcíny mohly začít vyrábět a prodávat. Nádory děložního čípku způsobují viry. Ve světě se nyní testují dvě očkovací látky, které by měly před vznikem onemocnění ochránit. Vonka se přiklání k tomu, aby očkování podstoupily dívky ve věku 12 či 13 let. Mohlo by se to týkat asi 40.000 děvčat. Vyžádalo by si zhruba 400 milionů korun.

Čeští vědci testují i několik dalších preparátů na léčbu rakoviny. Jeden z nejnadějnějších objevili pracovníci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová, kde se přípravek zkouší, uvedla, že testovaná látka dokáže stoprocentně vyléčit nádor u pokusných zvířat. Laboratorní verzi preparátu se nyní snaží do výrobní podoby převést česká farmaceutická společnost. Podle jejího zástupce by měla být schopna v prvním čtvrtletí příštího roku připravovat kilogramová množství látky. Poté by mohly začít klinické testy, které potrvají zhruba devět let. Pacienti by tak nový lék, pokud se potvrdí jeho účinnost, mohli začít užívat kolem roku 2013.

Velvyslanectví USA daruje Plzni knihy ze zlatého fondu

Sadu 144 knih z edice Library of America, která obsahuje nevýznamnější díla zlatého fondu americké literatury, daruje americké velvyslanectví městu Plzeň. Jde o první tak obsáhlý dar českému městu, které má díky osvobození americkou armádou s velvyslanectvím užší vztah. Podle Heleny Stehlíkové z tiskové sekce americké ambasády se tak velvyslanectví snaží zprostředkovat širší přístup čtenářů k americké literární tradici a poskytnout doplňkový informační zdroj studentům a odborné veřejnosti. Knihy poskytne ambasáda v rámci partnerské smlouvy mezi Plzní a městem Birmingham, kterou obě strany podepsaly v rámci květnových oslav 60. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Birmingham ve státě Alabama s 260.000 obyvateli doporučilo Plzni jako partnera právě velvyslanectví USA v ČR. Americké město, založené v roce 1871, je centrem téměř milionové správní oblasti. Podobně jako české krajské město má silně rozvinuté strojírenství, těžký průmysl včetně ocelářství. V 90. letech prošlo restrukturalizací a začalo se více orientovat na rozvoj služeb. Města chtějí spolupracovat zejména na úrovni vědecké práce univerzit, lékařství a kultury.

Na Sázavafestu letos padla "magická hranice" 10.000 návštěvníků

Vystoupením dýdžejů skončila v neděli čtyřdenní hudební přehlídka Sázavafest v areálu Ostrov v Sázavě na Kutnohorsku. Pořadatelé odhadují návštěvnost přes 10.000 lidí. Na šesti scénách se letos představilo 120 účinkujících. Kromě vystoupení kapel a pravidelných autorských čtení sázavských spisovatelů letos přehlídku neplánovaně "zpestřila" projekce záběrů z policejního zásahu proti účastníkům technoparty CzechTek na Tachovsku z minulého týdne. Řada návštěvníků svůj nesouhlas s postupem policie vyjádřila podpisem protestní petice. Ani řada účinkujících se netajila odporem proti postupu policie a jednání politiků, kteří jsou podle nich za zákrok zodpovědní. O zdraví hudebních fanoušků na festivalu pečovali zdravotníci z obecně prospěšné společnosti Drop In, kteří nezaznamenali žádný závažný úraz. "Byla tady klasická drobná zranění, jako vyvrtnuté prsty, odřená kolena a pár žihadel, ale to k festivalu patří," řekl Josef Wünsch z Drop In. Zdravotníci také ošetřili dva účastníky, které postihla nevolnost z vyčerpání organismu. Žádné potíže v souvislosti se Sázavafestem nehlásila ani policie. "Nic mimořádného se nestalo," řekl mluvčí středočeských policistů.

Na Horalský svátek v Jablunkově přijelo 10.000 lidí

Více než deset tisíc lidí se po oba víkendové dny bavilo na tradičním mezinárodním folklorním festivalu Horalský svátek v Jablunkově. K největším hvězdám festivalu patřily polský soubor Wysla, košický Žielezar a Amastra ze Sicílie. Festival byl součástí Týdne beskydské kultury, který se konal v dalších čtyřech městech na území Polska. V sobotu dopoledne se představily hlavně dětské a mládežnické folklorní soubory z těšínského Slezska, večer patřil přehlídce lidových kapel a karnevalu. Nedělní program otevřel krojovaný průvod z jablunkovského náměstí do Městského lesíku. Odpoledne vystoupilo na hlavním festivalovém pódiu pět českých souborů v čele s uskupeními Gorol a Zaolzie a jejich zahraniční hosté. Účastníci festivalu se měli možnost zapojit do běžecké soutěže o džbánek mléka, někteří vystoupili na okolní beskydské vrcholy. Návštěvníci měli také možnost ochutnat tradiční regionální pokrmy a sledovat řemeslníky, kteří přímo před jejich očima tvořili historické výrobky. Během festivalu udělili pořadatelé cenu Stanislava Jareckého, dřívějšího polského rozhlasového redaktora a propagátora aktivit Poláků v Česku. Cenu letos za kulturní pomoc lidem v Záolší získal Tadeusz Kijonka.

V Plzni se těžce popálil klempíř

Popáleniny na 25 procentech těla utrpěl v sobotu klempíř, kterému kvůli nedbalosti při letování vzplála nově budovaná střecha plzeňské firmy MOVO. Letecká záchranka ho transportovala do popáleninového centra v Praze. Je na jednotce intenzivní péče. Devětačtyřicetiletý muž utrpěl těžká poranění. Jejich léčba bude podle lékařů trvat řádově měsíce. Požár zlikvidovali hasiči po necelé hodině. Na budově vznikla škoda za 100.000 korun.

Vinice na jižní Moravě zasáhla plíseň, škody až 40 mil. Kč

Vinice na jižní Moravě letos postihla plíseň peronospora, která zasáhla až 70 procent ploch. Uvedla to televize Nova s tím, že pokud se situace nezlepší, mohou dosáhnout škody až 40 milionů korun. Pěstitelé révy se obávají toho, že budou muset vinice zlikvidovat a později vysadit nové. Porosty se nyní snaží ochránit postřikem. Náklady se pohybují až kolem 300.000 korun na hektar. Registrovaná plocha vinic je v současné době asi 19.200 hektarů. Po vstupu České republiky do Evropské unie se již nesmí zvyšovat, protože to EU nepovoluje. Loňská produkce vína v České republice dosáhla zhruba 400.000 hektolitrů. Spotřeba vína v České republice v posledních letech stoupá. Zatímco před pěti lety byla průměrná spotřeba 13 litrů vína na osobu ročně, nyní se pohybuje kolem 17 litrů.

Češi mají na MS v Helsinkách první úspěchy

Po sobotní blamáži si čeští atleti na mistrovství světa v Helsinkách v neděli připsali první úspěchy. V prvním dnu šampionátu vypadlo hned pět reprezentantů, postup z kvalifikace se podařil jen výškařce Ivě Strakové. V neděli bez potíží prošla do finále diskařka Věra Cechlová. Vedoucí žena letošních tabulek poslala disk do vzdálenosti 64,26 metru, více než tři metry za čáru limitu. Šestadvacetiletá závodnice letos hodila 66,81 metru. Dařilo se i tyčkařce Pavle Hamáčkové. Senzační tečku za víkendem udělala chodkyně Barbora Dibelková, jež překvapila pátým místem na dvacetikilometrové trati. V životním výkonu v Helsinkách navíc překonala vlastní český rekord o téměř dvě minuty, u jejího jména se zastavila časomíra na hodnotě 1:29:05 hodiny. Od medaile ji dělilo 21 sekund. Naopak ze hry jsou překážkář Jiří Mužík, těsně diskař Libor Malina, kladivář Lukáš Melich, trojskokanka Šárka Kašpárková a koulař Petr Stehlík.

Triatlonista Ospalý vyhrál závod SP

Triatlonista Filip Ospalý vyhrál v Hamburku podruhé v kariéře závod Světového poháru. V dramatickém finiši porazil Švýcara Reta Huga. O jeho vítězství musela rozhodnout až cílová fotografie. Člen brněnského Olympo Teamu obhajoval na olympijských tratích v Hamburku loňské druhé místo a po doběhu musel chvíli čekat na výsledek. Jeho prvenství potvrdila až jury. Hug i Riederer skončili na dalších medailových stupních ve stejném čase. Vítězství v prestižním pohárovém seriálu se Ospalý dočkal po třech letech, tehdy porazil všechny soupeře v Lausanne. Na stupně vítězů se v seriálu prosadil pošesté v kariéře, před týdnem v britském Salfordu doběhl druhý. Dva týdny před ME v Lausanne tak potvrdil výbornou formu. "Zaměřuji se na jeden závod sezony, kterým bude mistrovství Evropy. Během zimní přípravy se mi vyhnula zranění a zcela jsem splnil svůj tréninkový plán. Poslední dva závody mi již vyšly výborně," dodal spokojeně.

Kozlíková vyhrála domácí šampionát

Cyklistka Lada Kozlíková vyhrála v Blšanech domácí šampionát s hromadným startem a připsala si v pořadí již osmadvacátý titul v kariéře. Členka nizozemského celku Buitenpoort Flexpoint přijela do cíle s náskokem minuty a tří vteřin před Kateřinou Bohatou ze Scanie Apache Kolín, bronz vybojovala Martina Růžičková z Rostexu Quantum. Na cyklistky čekalo deset okruhů po 11 kilometrech. Hned v prvním z nich ujela Bohatá, v třetím kole se na ni dotáhla olympionička Kozlíková. Spolu vydržely až do osmého kola, kdy Bohatá zkušenější Kozlíkové nestačila a favoritka si dojela pro jasné prvenství.

Hlaváčová skončila šestá v závodu SP v Kanadě

Česká reprezentantka Yvetta Hlaváčová skončila šestá v závodu Světového poháru v dálkovém plavání na jezeře Magog v Kanadě. Hlaváčová se na start závodu na 34 kilometrů postavila pouhých pět dnů po překonání kanálu La Manche. "Můj cíl po náročném programu byl tentokrát pouze doplavat," řekla plavkyně, která strávila na cestě z Londýna do Kanady dva dny. "Nechtěla jsem podlehnout únavě a bolesti, ovšem v závodě jsem neuvěřitelně trpěla. Po dvou hodinách jsem už bojovala s každým záběrem," dodala Hlaváčová. Proti myšlenkám na odstoupení se pojistila tím, že vydala svému doprovodnému trenérovi poněkud zvláštní pokyn. "Byli jsme domluveni, že kdybych sebevíce prosila, aby mě vzal na loď, tak musel ujet. Nesměl mně dovolit závod předčasně ukončit."

Bruslař s dvojčaty v kočárku dojel do Šluknovského výběžku

Svou kuriózní cestu ukončil v neděli na hraniční čáře v Rožanech u Šluknova Pavel Hudeček z Českých Budějovic. Přejel při ní republiku z jihu na sever na kolečkových bruslích a tlačil při tom před sebou kočárek se svými dvojčaty, devítiměsíčními holčičkami Juditou a Agátou. Za deset dní najel 301,5 kilometru. "Nemám jediný puchýř ani otlak, z hlediska fyzičky bych jel klidně ještě dál, ale psychicky už jsem rád, že to mám za sebou," řekl po dojezdu do cíle. Devětatřicetiletý realitní makléř tím má šanci vytvořit nový rekord. V jednom ze dvou doprovodných vozidel s ním jela jeho partnerka a maminka dvojčat Lenka Rosková i dvě starší dcery. V průměru ujel Hudeček za den 40 kilometrů, dopravně nejfrekventovanější úseky na trase z Vyšebrodského průsmyku do Šluknovského výběžku projeli autem. Cestu monitorovala pelhřimovská agentura Dobrý den, zaměřená na kuriozity a rekordy. Její komisař Hudečka doprovázel i do cíle. "Denně jsme posílali zprávy z cesty, máme nafoceny všechny značky měst, jak tudy projíždím. Navíc agentura sledovala cestu nezávisle na nás, zahlédli jsme například jejich auto schované kousek za Novým Borem," upřesnil Hudeček.

A jaké bude počasí?

V noci oblačno, místy přeháňky, teploty 10 až 6 stupňů. V pondělí bude oblačno s přeháňkami, teplotní maxima 14 až 18 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha.

07-08-2005