Denní souhrn zpráv Zprávy

08-08-2005

Klaus znovu žádá po vládě vysvětlení zásahu na CzechTeku

Prezident Václav Klaus znovu požádal vládu, aby mu vysvětlila "formu, zadání, organizaci a provedení" policejního zásahu na technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Nic z toho nepovažuje za adekvátní. O vysvětlení žádal kabinet už minulé pondělí. "Uplynul týden, a já vysvětlení tohoto typu nadále postrádám," napsal Klaus v dopise adresovaném vládě, který na Pražském hradě předal ministru vnitra Františku Bublanovi. Bublan po setkání oznámil, že vláda se bude postupem policie proti vyznavačům technohudby zabývat příští týden, na svém prvním zasedání po dovolené. "Diskutovali jsme o otázkách ústavnosti a ochraně veřejného pořádku. Já mám na to zase možná trošku jiný názor, protože v tomto ohledu hájím postupy policie," popsal ministr vnitra asi půlhodinový rozhovor s Klausem. Prezident zdůraznil, že jeho úkolem není zabývat se detaily zásahu ani jednotlivými excesy. "Mně nepřísluší, abych studoval mapy a diskutoval, zda cesta vede přes ten či onen pozemek, zda ten či onen policista překročil svou pravomoc. Na to jsou jiné orgány, kdybych se do toho pletl, to by bylo špatné," prohlásil. Uvedl rovněž, že problém by se neměl zúžit ani na debatu o případné užitečnosti či neužitečnosti "subkultury technařů v naší cynické době". Narážel tak na vyjádření svého předchůdce Václava Havla, který policejní akci rovněž kritizoval a technařů se zastal. Zásadní problém vidí Klaus v tom, zda byl k tak tvrdému chování policie proti účastníkům technoparty důvod. "Neviděl jsem takový zásadní útok na celou naši zemi, na její ústavní pořádek, na její politický systém, její veřejný pořádek, aby vynucoval takový zásah," řekl prezident.

Vyšetřování zákroku policie na CzechTeku potrvá zřejmě týdny

Vyšetřování oprávněnosti zákroku policie při technoparty u Mlýnce na Tachovsku se protáhne na několik týdnů, možná až na dva měsíce. Odhaduje to plzeňská státní zástupkyně Antonie Zelená, která se případem zabývá. "Bude dlouho trvat, než to dáme všechno dohromady," řekla ČTK. Žádné bližší informace však nechtěla uvést. Policie zasáhla proti účastníkům CzechTeku 30. července. Organizátoři si sice pronajali louku, ale majitelé okolních luk, po nichž přijížděli účastníci na pronajaté místo, na ně podali trestní oznámení. Policie proto akci ukončila. Násilně rozehnala asi 5000 lidí a vytlačila je z luk. Potyčky si vyžádaly desítky zraněných na obou stranách. Policejní zákrok vyvolal rozporuplné reakce u veřejnosti i u politiků. Někteří se policistů zastávají, jiní zákrok odsuzují. Podle premiéra Jiřího Paroubka byl zásah oprávněný, ale například prezident Václav Klaus ho považuje za neadekvátní.

Na Nejvyšším státním zastupitelství začal audit obsazování vedoucích funkcí

Na Nejvyšším státním zastupitelství začal audit nařízený ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Speciální kontrolní tým má dnes a v úterý prověřit, jak jsou na Nejvyšším státním zastupitelství obsazovány vedoucí funkce. Audit Němec nařídil kvůli obviněním, která vznesl bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Ondruš. Podle něj zastupitelství účelově ovlivňuje trestní řízení a přijímá nekompetentní pracovníky. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna se auditu účastní zástupce personálního odboru, odboru stížností a odboru generální inspekce. Pracovníci ministerstva v rámci auditu v Brně jednali s nejvyšší státní zástupkyní Marií Benešovou, jejími dvěma náměstky a vedoucími všech osmi odborů zastupitelství. Ondruš už také dříve řekl, že některé další informace může sdělit poté, co bude zbaven mlčenlivosti. To podle Dimuna slíbila Benešová už před dvěma týdny. "Zatím nemám informace, že by tak učinila," řekl mluvčí. Ondruš, který na konci června rezignoval na svou funkci, také tvrdí, že Nejvyšší státní zastupitelství přijímá do svých řad lidi, kteří se před rokem 1989 podíleli na zavírání disidentů. Televize Nova v neděli informovala, že má seznam 22 státních zástupců, kteří se před rokem 1989 podíleli na pronásledování disidentů. Tři zastávají vedoucí pozice na Nejvyšším státním zastupitelství, uvedl dnes Dimun.

Koruna posílila na 29,39 Kč/EUR, je nejsilnější od března

Česká měna prudce posílila o více než 30 haléřů na 29,39 Kč/EUR. Dostala se tak na nejsilnější úroveň od první poloviny března. Důvodem posilování byly příznivé ekonomické statistiky, řekl ČTK Tomáš Vlk z Patria Online. Vůči dolaru koruna rovněž silně zpevnila až na 23,76 Kč/USD. České měně nejvíce pomohly další nad očekávání dobré výsledky zahraničního obchodu. Ten v červnu skončil s přebytkem 7,5 miliardy Kč, zatímco trh očekával přebytek přes čtyři miliardy Kč. "Statistika byla pro korunu velkou vzpruhou, protože potvrdila, že koruna může posilovat dál, aniž by tím zásadním způsobem utrpěla ekonomika," řekl ekonom Volksbank Vladimír Pikora.

Soudkyně Horová má pozitivní lustrační osvědčení

Soudkyně Vrchního soudu v Praze Jitka Horová je evidována jako spolupracovnice bývalé komunistické Státní bezpečnosti. V nedělním pořadu České televize Otázky Václava Moravce to řekl ministr spravedlnosti Pavel Němec. Horová však podle něj popírá, že s StB spolupracovala, a chystá se podat žalobu na ministerstvo vnitra, které jí pozitivní lustrační osvědčení vydalo. Němec uvedl, že soudkyni minulý týden dočasně zbavil výkonu funkce a předseda pražského vrchního soudu na ni podal kárnou žalobu. Kvůli pozitivní lustraci nařídil ministr kontrolu personálních spisů asi 60 dalších soudců. Zákon o soudcích stanovuje, že pro jmenování do funkce musí soudce, kromě dalších podkladů, předložit také potvrzení ministerstva, že není evidován v seznamech spolupracovníků bývalé StB ve vybraných kategoriích. Podle Němce má celý případ původ v roce 1992, kdy bylo do justice přijato asi 134 takzvaných arbitrážních čekatelů. K jejich jmenování za soudce tehdy stačilo pouhé čestné prohlášení, že splňují podmínky zákona. Po mnoha letech přišla na Vrchní soud v Praze stížnost, že soudkyně je pod jménem Kavalírová (jak se Horová jmenovala za svobodna) vedena jako spolupracovnice StB. Vedení soudu poté požádalo Horovou o předložení lustračního osvědčení, a tak vyšla věc najevo. Němec nechtěl komentovat, zda by informace o evidenci Horové v seznamech StB mohla vést ke zpochybnění rozsudků, které soudkyně již vynesla.

Nezaměstnanost v červenci stoupla, bez práce je půl milionu lidí

Míra nezaměstnanosti se v červenci podle očekávání zvýšila na 8,8 procenta. O měsíc dříve zaměstnání hledalo 8,6 procenta práceschopného obyvatelstva. Počet uchazečů o práci se vrátil nad půlmilionovou hranici a oproti červnu vzrostl o 10.581 osob. Oznámilo to dnes ministerstvo práce a sociálních věcí. Proti loňskému červenci, kdy úřad uváděl míru nezaměstnanosti 9,2 procenta, se počet nezaměstnaných snížil o 31.803 osob. Největší problémy při hledání práce mají stále lidé na Mostecku, kde se nezaměstnanost pohybuje nad 22 procenty. Těžké je najít práci i na Karvinsku. Bez zaměstnání je tam 19 procent lidí. Následuje Chomutovsko, kde nezaměstnanost dosahuje 16,1 procenta.

Češi testují vakcínu proti rakovině děložního čípku

Vzniku rakoviny děložního čípku u žen by v brzké době mohlo zabránit očkování. Dvě preventivní očkovací látky nyní testují i odborníci v Česku. Podle Vladimíra Vonky z Ústavu hematologie a krevní transfuze jsou vakcíny schopny ochránit ženy před nádorem děložního čípku téměř stoprocentně. Česko patří v Evropě k zemím s největším výskytem rakoviny děložního čípku. Ročně jí onemocní asi tisícovka žen. Výskyt choroby v ČR je tak asi čtyřikrát vyšší než ve Skandinávii. Stovky pacientek na tento nádor ročně zemřou. Do studií v Česku se zapojilo 1400 žen. Klinické zkoušky vakcín by mohly skončit v polovině příštího roku. Po jejich zvládnutí by se vakcíny mohly začít vyrábět a prodávat. Nádory děložního čípku způsobují viry. Ve světě se nyní testují dvě očkovací látky, které by měly před vznikem onemocnění ochránit. Vonka se přiklání k tomu, aby očkování podstoupily dívky ve věku 12 či 13 let. Mohlo by se to týkat asi 40.000 děvčat. Vyžádalo by si zhruba 400 milionů korun. Čeští vědci testují i několik dalších preparátů na léčbu rakoviny. Jeden z nejnadějnějších objevili pracovníci z Ústavu makromolekulární chemie Akademie věd ČR. Ředitelka Mikrobiologického ústavu Akademie věd Blanka Říhová, kde se přípravek zkouší, uvedla, že testovaná látka dokáže stoprocentně vyléčit nádor u pokusných zvířat. Laboratorní verzi preparátu se nyní snaží do výrobní podoby převést česká farmaceutická společnost. Podle jejího zástupce by měla být schopna v prvním čtvrtletí příštího roku připravovat kilogramová množství látky. Poté by mohly začít klinické testy, které potrvají zhruba devět let. Pacienti by tak nový lék, pokud se potvrdí jeho účinnost, mohli začít užívat kolem roku 2013.

Velvyslanectví USA daruje Plzni knihy ze zlatého fondu

Sadu 144 knih z edice Library of America, která obsahuje nevýznamnější díla zlatého fondu americké literatury, daruje americké velvyslanectví městu Plzeň. Jde o první tak obsáhlý dar českému městu, které má díky osvobození americkou armádou s velvyslanectvím užší vztah. Podle Heleny Stehlíkové z tiskové sekce americké ambasády se tak velvyslanectví snaží zprostředkovat širší přístup čtenářů k americké literární tradici a poskytnout doplňkový informační zdroj studentům a odborné veřejnosti. Knihy poskytne ambasáda v rámci partnerské smlouvy mezi Plzní a městem Birmingham, kterou obě strany podepsaly v rámci květnových oslav 60. výročí osvobození Plzně americkou armádou. Birmingham ve státě Alabama s 260.000 obyvateli doporučilo Plzni jako partnera právě velvyslanectví USA v ČR. Americké město, založené v roce 1871, je centrem téměř milionové správní oblasti. Podobně jako české krajské město má silně rozvinuté strojírenství, těžký průmysl včetně ocelářství. V 90. letech prošlo restrukturalizací a začalo se více orientovat na rozvoj služeb. Města chtějí spolupracovat zejména na úrovni vědecké práce univerzit, lékařství a kultury.

Čech těžce zraněn při rekonstrukci bitvy v Rakousku

Při rekonstrukci napoleonské bitvy u rakouského Hollabrunnu byl v neděli těžce zraněn 28letý muž z České republiky. Oznámily to dnes místní úřady v tomto dolnorakouském městě. Při bitvě z 18. století, které se zúčastnilo několik stovek nadšenců v historických uniformách a jíž přihlíželo na 3000 diváků, došlo k předčasné explozi střelného prachu ve starém kanónu při jeho nabíjení, uvedla místní policie. Čech, který toto dělo obsluhoval, utrpěl tak vážná poranění dolních končetin, že jeho stav je přes okamžité ošetření a převoz do nemocnice kritický, informuje agentura AP.

V Plzni začíná 12.ročník největšího kulturního festivalu Na ulici

V Plzni začíná největší kulturní festival hudby a divadla Na ulici, jehož loňský 11. ročník přilákal do centra města přes 100.000 lidí. Festival začne v 17:00 na náměstí Republiky a potrvá až do 19. srpna. V Plzni vystoupí například jazzmani Peter Lipa, Laďa Kerndl a Sextet Milana Svobody, z folku Robert Křesťan, Fleret s Jarmilou Šulákovou, populární a rockovou hudbu budou reprezentovat Václav Neckář a Vladimír Mišík. Z herců dorazí Pavel Liška, Saša Rašilov, David Vávra, Monika Načeva a pohybové divadlo Continuo. Organizátoři zvolili před dvěma lety jiný model než v předcházejících letech. Původně akce trvala tři týdny, kdy každý z nich byl věnován jednomu žánru - jazzu, folku či divadlu. Nyní je festival kratší a žánry jsou promíchané, zapojena jsou také filmová představení. Propojení muziky, divadla a filmu zvýšilo návštěvnost ulic po celou dobu festivalu.

Na Slovácku byl zasazen strom pojmenovaný po Pavlu Dostálovi

V Javorníku na Hodonínsku roste Dostálova oskeruše. Strom vysadil jeho přítel režisér Břetislav Rychlík. Vzácné jeřáby oskeruše jsou mohutné dřeviny stojící v polích, které utvářejí krajinný ráz Slovácka. Každá z nich je obvykle po někom pojmenována. "Proto jsem i té, kterou jsem před časem vysadil u naší chalupy, dal jméno," řekl ČTK Rychlík. V jednom z posledních dokumentů zachytil boj exministra kultury Dostála se zákeřnou rakovinou. Po jeho smrti dostal asi 1,5 metru vysokou sazenici oskeruše, kterou později s přáteli vysadil. Oskeruše nejsou původním středoevropským stromem a na Moravě vymírají. Rostou v jižní Evropě. V krajině jsou nepřehlédnutelné, lze vidět samostatně stojící na polích. Rostou až 600 let.

Počasí

V noci bude oblačno až polojasno s ojedinělými přeháňkami. Teploty klesnou na 11 až 7 stupňů.

V úterý nás čeká zpočátku velká oblačnost a na většině území občas déšť, zejména na severu a severovýchodě. Teploty 15 až 19, na horách kolem 11 stupňů.

08-08-2005