Denní souhrn zpráv Zprávy

09-08-2005

Jiří Paroubek bude ve středu mluvit s umělci o Dostálově nástupci

Premiér Jiří Paroubek se ve středu setká s umělci, kteří mu nedávno v otevřeném dopise nabídli pomoc při výběru nového ministra kultury. Mnozí z nich vyjádřili pochybnosti, zda vhodným nástupcem zesnulého Pavla Dostála je generální komisař české účasti na světové výstavě Expo 2005 v Japonsku Vladimír Darjanin. Druhým Paroubkovým favoritem je herec a šéf zlínského festivalu dětských filmů Vítězslav Jandák. I vůči němu mají mnozí výhrady. Premiér novinářům řekl, že pozval k jednání umělce, kteří měli k Darjaninovi výhrady. "Pozval jsem je, abych s nimi promluvil," uvedl. Zdůraznil nicméně, že nominovat ministra je výhradním právem i odpovědností premiéra. Mezi Darjaninem a Jandákem se chce rozhodnout do konce tohoto týdne. Oba kandidáti jsou podle Paroubka odborně způsobilí a navíc mají blízko ke kulturní politice, kterou hájí ČSSD a kterou prosazoval Dostál. Pokud se nestane nějaká "senzační změna", pak nebude hledat někoho jiného.

Iniciátor otevřeného dopisu, ředitel Letní filmové školy v Uherském Hradišti Jiří Králík Paroubkovo pozvání uvítal. Zdůraznil, že v dopise nezazněly výhrady vůči Darjaninovi nebo jinému kandidátovi, ale jen názor, že premiér by měl nového ministra vybírat uvážlivě. Vedle Králíka se na premiéra obrátili například Zdeněk a Jan Svěrákovi, Jan Hřebejk, Ladislav Smoljak, Olga Sommerová, Jiří Krejčík, Ludvík Vaculík, Zdeněk Mahler, Jiří Stránský, Jindřich Štreit, Jiří Macháček nebo herečka a unionistická poslankyně Táňa Fischerová.

Králík řekl, že signatáře dopisu zarazila rychlost, s jakou se v médiích objevila některá "prapodivná" jména Dostálových nástupců. "Jsme rádi, že pan premiér na naši výzvu zareagoval jako chlap, že se toho nezalekl," uvedl. Uvedl, že na středeční setkání umělci nepřinesou žádný seznam možných ministrů - chtějí si jen s premiérem vyjasnit představy o novém šéfovi resortu. Králík míní, že premiér se v oblasti kultury nepohybuje dlouho. "Setkal se s pár lidmi, které pochopitelně navrhl. Je to přirozené, ale podle nás by měl znát i názory dalších lidí, kteří se v kultuře pohybují," prohlásil.

Premiér slíbil starostům z Tachovska změny zákonů kvůli CzechTeku

Sedmadvacet starostů a místostarostů z Tachovska vyzvalo vládu, aby po nedávných zkušenostech s technoparty v tomto okrese iniciovala změny příslušných zákonů. Premiér Jiří Paroubek při přebírání podpisových archů v Kramářově vile zástupcům obcí slíbil, že jeho kabinet se změnou legislativy počítá a bude na ní pracovat.

V pasáži Lucerna v centru metropole mladí aktivisté sbírali podpisy naopak proti policejnímu zásahu. Vadí jim hlavně to, že policie zasahovala i na místě, které si účastníci CzechTeku řádně pronajali.

Starosta Přimdy Ján Sopko novinářům řekl, že obcím chybí kompetence, jak při akcích typu CzechTek postupovat. V petici starostové vyjádřili přesvědčení, že nebylo možné nečinně přihlížet nezákonnému chování účastníků technoparty a že policie má povinnost pomoci samosprávě, pokud o to požádá. K iniciativě se přidali i poslanci Václav Votava (ČSSD), Josef Švarcbek (KSČM) i senátor a starosta Tachova Ladislav Macák (ČSSD). "Je třeba, aby podobné akce byly organizované, aby nebyly problémy jako teď," míní Sopko. Vláda by se podle něj měla inspirovat v zemích EU. Masové technoparty mají být organizované a předem ohlášené, a ne aby se o nich obce dovídaly až pár hodin před začátkem, uvedl starosta. Formu policejního zásahu v Mlýnci hodnotit nechtěl.

Prezident Václav Klaus v pondělí znovu vyzval vládu, aby mu zadání, organizaci a průběh zásahu vysvětlila, Paroubkův kabinet bude o technoparty jednat příští středu. Prezident si v pondělí pozval na Pražský hrad jen Bublana. Premiér pozvání, které očekával, ještě nemá. "Pozvání jsem zatím nedostal, určitě se s panem prezidentem sejdeme," řekl Paroubek.

Organizátoři petice kritizující přístup policie počítali s tím, že je svým podpisem podpoří přední osobnosti kulturní scény. U podpisového archu se však odpoledne zastavilo jen několik lidí včetně člena spolku Šalamoun Johna Boka, výtvarníka Josky Skalníka či bývalého člena skupiny Support Lesbiens Yardy Helešice. "Policie neměla právo vytlačovat lidi z louky, kterou měli řádně pronajatou. Pokud ale porušil zákon někdo z účastníků CzechTeku, tak policie měla konat," řekl Štěpán Dlouhý z internetového serveru www.policejnistat.cz. Dodal, že očekává nezávislý posudek od Inspekce ministra vnitra, která nyní policejní zákrok prošetřuje. Další z pořadatelů podpisové akce Pavel Eichler uvedl, že od začátku protestních akcí petici podepsalo přes 10.000 lidí. Ze známých osobností jmenoval Michaela Kocába a Halinu Pawlowskou. Listina prý poputuje také do divadla Ta Fantastika a k písničkáři Jaromíru Nohavicovi, který v reakci na zásah těžkooděnců složil písničku "Už zase bijou naše děti".

Kluby mají jednat o zřízení vyšetřovací komise k CzechTeku

Sněmovní výbor pro obranu a bezpečnost chce, aby poslanecké kluby posoudily možnost zřízení parlamentní vyšetřovací komise ke kauze CzechTek. Po téměř pětihodinové diskusi výbor vyjádřil přesvědčení, že na technoparty CzechTek 2005 jednali ve vyhrocené atmosféře neadekvátně a protiprávně jak její účastníci, tak i policie. Klíčové části usnesení výboru navrhl a prosadil sociální demokrat Petr Ibl. Dokument také žádá ministra vnitra a ministra spravedlnosti, aby veškeré výsledky šetření související s akcí CzechTek sdělovali neprodleně výboru pro obranu a bezpečnost. Poslanci požádali vládu, aby vyhodnotila zahraniční zkušenosti a připravila právní normy, které by konání podobných akcí umožnily za jasně daných podmínek. Poslanci se kvůli projednání policejního zásahu proti účastníkům CzechTeku sešli s ministrem vnitra Františkem Bublanem, ombudsmanem Otakarem Motejlem a náměstkem policejního prezidenta Vladislavem Husákem. Jednání byli přítomni také zástupci Bezpečnostní informační služby a Úřadu pro zahraniční styky a informace. Podotkli, že se okolnostmi CzechTeku, a to například s ohledem na zahraniční účastníky a členy agresivního jádra technařů, nezabývají. Do debaty se se souhlasem poslanců zapojili i aktivisté a účastníci CzechTeku. Poslanci si na akci udělali názor na základě ministerské zprávy o zásahu, předložených map a promítnutých policejních záběrů. Zhlédli však také záběry, které pořídili účastníci technoparty. Byl mezi nimi i mediálně známý záznam, na němž několik policistů bije účastníka technoparty. Uvedený incident již prošetřuje Inspekce ministra vnitra. "Je velice nezodpovědné něco hodnotit pouze podle jednoho záběru. Je třeba je k tomu nechat vyjádřit a potom rozhodnout. V tuto chvíli k tomu nemám dostatek informací. Ten záběr je velice dramatický. Já si toho samozřejmě jsem naprosto vědom, ale myslím si, že by se k tomu měli vyjádřit všichni kompetentní," řekl Husák. Uvedl, že policisté, kteří zákrok provedli, se k němu sami přihlásili a chtějí vysvětlit, co je k němu vedlo. Dodal, že takový postup není obvyklý a "mělo by se to ocenit". Ministr Bublan také naznačil, jak by se dalo podobným konfliktům předcházet. "Vytypování prostoru by bylo asi nejjednodušší, ale já se obávám toho, že by to příznivci těchto myšlenek odmítli s tím, že by to byl násilný zásah státu do jejich svobody," řekl novinářům. Informoval, že o vytypování prostorů pro podobné akce již mluvil s ministrem obrany. "Stále si ale vnitřně říkám, že to asi nebude průchodné. Spíš bych to nechal na organizátorech," podotkl. Podmínkou by však podle něj měl být i souhlas příslušné obce a vlastníků pozemků. "To je předmětem zákonné úpravy, kterou se pokusím vládě dát ještě v srpnu," informoval.

Usnesení branného výboru k policejnímu zásahu proti CzechTeku

Výbor pro obranu a bezpečnost na základě informací, videozáznamů a proběhlé diskuse vyjadřuje přesvědčení, že na setkání CzechTek s největší pravděpodobností docházelo ve vyhrocené atmosféře k neadekvátnímu protiprávnímu jednání jak ze strany účastníků CzechTeku, tak i ze strany příslušníků Policie ČR. Výbor pro obranu a bezpečnost žádá ministra vnitra a ministra spravedlnosti, aby veškeré výsledky šetření související s akcí typu CzechTek sdělovali neprodleně výboru pro obranu a bezpečnost. Výbor pro obranu a bezpečnost žádá vládu České republiky, aby vyhodnotila zahraničí zkušenosti a případně připravila právní normy, které by umožnily za jasně vymezených podmínek konání akcí typu CzechTek, například s ohledem na zajištění ochrany soukromého majetku a s jasně vymezenou odpovědností za organizaci podobných akcí s větším počtem účastníků. Výbor pro obranu a bezpečnost žádá poslanecké kluby, aby se na své nejbližší schůzi zabývaly námětem na zřízení parlamentní vyšetřovací komise k objasnění okolností policejního zásahu CzechTek 2005.

Česko musí provést reformy, aby udržela hospodářský růst

Česká republika musí provést řadu reforem, aby udržela vysoký hospodářský růst, vyplývá z hodnocení Mezinárodního měnového fondu, které zveřejnila Česká národní banka. MMF sice hodnotí Česko jako jednu z nejotevřenějších a nejrozvinutějších ekonomik mezi novými členskými státy Evropské unie, ale zároveň varuje před vysokými rozpočtovými deficity, malou pružností trhu práce a stárnutím populace. "Udržení dobré výkonnosti ekonomiky si vyžádá jednotnou reakci hospodářské politiky na tyto výzvy," uvedli zástupci MMF a upozornili, že především k odvrácení nepříznivého dopadu stárnutí celé populace bude zapotřebí ambiciózní penzijní reformy, jinak se situace stane neudržitelnou. Varovali rovněž před zpožďováním reformy zdravotnictví a před opakovaným poskytováním finanční pomoci zdravotním pojišťovnám, které by mohlo zvětšit případné rozpočtové závazky.

Fond naopak vyjádřil uznání státním orgánům za dosažení nízké inflace a podpořil nedávná snížení úrokových sazeb. "Zejména nejistota ohledně fiskální politiky však vyžaduje opatrný přístup k budoucímu snižování úrokových sazeb," uvedla výkonná rada MMF. Konkurenceschopnost ČR není v nejbližší době údajně ohrožena, ale pokračující růst mzdových nákladů ve srovnání s obchodními partnery by byl znepokojivý. MMF rovněž vyzval státní orgány, aby přijala opatření, která povedou k větší pružnosti trhu práce. Měl by se zpřísnit nárok na sociální dávky, zvětšit podpora rekvalifikace a zvýšit ochota lidí ke stěhování za prací. ČR by navíc měla zrychlit reformu konkurzního řízení, která stěžuje restrukturalizaci špatně hospodařících firem. Kladného hodnocení se naopak dočkalo obnovení privatizace státních podniků.

Soud zablokoval akcie Vítkovice Steel, podle Osinku je to nesmysl

Krajský soud v Ostravě podle severu Euro OnLine zablokoval předběžným opatřením nakládání s akciemi Vítkovice Steel (VS). Podle státní firmy OSINEK, která VS ovládá, je zablokování postaveno na nesmyslných základech. Firma bude všemi dostupnými prostředky usilovat o jeho zrušení. Zablokování akcií by mohlo zkomplikovat privatizaci oceláren do rukou ruské skupiny EvrazHolding, se kterou minulý týden stát podepsal smlouvu o prodeji asi 99 procent akcií VS za 7,05 miliardy korun. Soud rozhodnutím vyhověl požadavku společnosti MP Consult. Někdejší věřitel státní firmy Vítkovice napadl u soudu způsob, jakým stát před čtyřmi lety Vítkovice oddlužil. Tehdy odkoupila vítkovické hutě státní firma Osinek, která je nyní prodává Evrazu. MP Consult v žalobě tvrdí, že hutě tehdy koupila společnost, která byla spřízněná s akcionářem, tedy Osinek. "Zatím se jedná o předběžné opatření soudu, proti kterému se odvoláme," řekl serveru náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Pecina. Podle Osinku nebyly splněny základní podmínky pro vydání předběžného opatření.

Na Nejvyšším státním zastupitelství začal audit obsazování vedoucích funkcí

Na Nejvyšším státním zastupitelství začal v pondělí audit nařízený ministrem vnitra Pavlem Němcem. Speciální kontrolní tým má prověřit, jak jsou na Nejvyšším státním zastupitelství obsazovány vedoucí funkce. Důvodem je obvinění, které vznesl bývalý žalobce Nejvyššího státního zastupitelství Radek Ondruš. Podle něj zastupitelství účelově ovlivňuje trestní řízení a přijímá nekompetentní pracovníky. Ondruš také dříve řekl, že některé další informace může sdělit poté, co bude zbaven mlčenlivosti. To podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna slíbila Benešová už před dvěma týdny. "Zatím nemám informace, že by tak učinila," řekl mluvčí. Ondruš, který na konci června rezignoval na svou funkci, také tvrdí, že Nejvyšší státní zastupitelství přijímá do svých řad lidi, kteří se před rokem 1989 podíleli na zavírání disidentů. Televize Nova v neděli informovala, že má seznam 22 státních zástupců, kteří se před rokem 1989 podíleli na pronásledování disidentů. Tři zastávají vedoucí pozice na Nejvyšším státním zastupitelství, uvedl Dimun.

Inspekce navrhla obvinit jednoho z policistů kvůli útěku Krejčíře

Inspekce ministra vnitra navrhla státnímu zástupci zahájit trestní stíhání proti jednomu z policistů, kteří prý nesou vinu na nedávném útěku podnikatele Radovana Krejčíře. ČTK to řekla mluvčí ministerstva vnitra Radka Kovářová. "Inspekce podala podnět k zahájení trestního stíhání jednoho policisty pro podezření z trestného činu maření úkolu veřejného činitele z nedbalosti," upřesnila Kovářová. Jméno policisty však mluvčí neuvedla. Podle informací ČTK je jím zřejmě velitel neúspěšného zásahu v Krejčířově vile Jan Špitálský, což před časem naznačil také ministr vnitra František Bublan. Poznamenal, že trestní odpovědnost nemusí nutně souviset přímo s korupcí, ale i s tím, jak Špitálský plnil své povinnosti. "Spis k nám došel teprve v pondělí. Musíme ho nejprve prostudovat a posoudit, zda zahájíme trestní stíhání, nebo věc vrátíme inspekci k došetření," řekl státní zástupce Svatopluk Nauš, který má případ nyní na starosti. "To je zase mezi inspekcí a státním zástupcem. To já nechci a ani nemohu komentovat," řekl novinářů Bublan. Uvedl, že byl informován o tom, že šetření probíhá a že státní zástupce uložil inspekci, aby provedla ještě některé úkony. Více celou záležitost nekomentoval. Špitálský a devět zasahujících policistů bylo po miliardářově červnovém zmizení postaveno mimo službu. Devět z nich již poslalo stížnost k policejnímu prezidiu, které však zatím nerozhodlo. Poradní komise policejního prezidenta si nyní jednotlivé policisty zve k výslechu, první z nich by se měl dostavit ve čtvrtek. Komise má dát prezidentovi doporučující stanovisko, jak má o stížnostech policistů rozhodnout.

Kvůli skandálu s Krejčířovým útěkem rezignoval policejní prezident Jiří Kolář, Bublan odvolal šéfa protikorupční policie a jeho náměstka. Šetření inspekce návrhem na obvinění jednoho policisty tak podle mluvčí ministerstva zatím skončilo. "Pokud státní zástupce nerozhodne o doplnění šetření inspekce, věc je skončena," podotkla Kovářová. Krejčíř, stíhaný za přípravu vraždy celníka a přípravu podvodu, zmizel při domovní prohlídce v jeho luxusní černošické vile letos 18. června. Inspekce již prověřila všechny předpokládané verze Krejčířova útěku a vyslechla všechny policisty a státní zástupce, kteří se prohlídky účastnili. Někteří ze zasahujících policistů již dříve řekli, že akci v Krejčířově vile nepokazili. Po celou dobu prohlídky podnikatelovy vily prý nevěděli, zda byl Krejčíř zadržen, nikdo z nich údajně nebyl pověřen tím, aby Krejčíře střežil. Bublan připustil, že někteří z přítomných policistů neměli přesné informace, příkaz ke střežení Krejčíře však podle něj vydán byl. Špitálský se však podle informací ČTK při výslechu u inspekce hájil tím, že nevěděl, že je Krejčíř zadržen. Fatální chyba se podle Bublana stala ve chvíli, kdy jeden z policistů odešel s Krejčířem kamsi dozadu do vily, podle některých informací mu šel Krejčíř ukázat, kde je záchod. V té chvíli byl Krejčíř pouze s jedním policistou, který šel na WC, kde za sebou zavřel dveře. Kamery u domu natočily podnikatele, jak odchází zadními vrátky zahrady do lesa.

Nezaměstnanost v červenci stoupla, bez práce je půl milionu lidí

Míra nezaměstnanosti se v červenci podle očekávání zvýšila na 8,8 procenta. O měsíc dříve zaměstnání hledalo 8,6 procenta práceschopného obyvatelstva. Počet uchazečů o práci se vrátil nad půlmilionovou hranici a oproti červnu vzrostl o 10.581 osob. Oznámilo to ministerstvo práce a sociálních věcí. Proti loňskému červenci, kdy úřad uváděl míru nezaměstnanosti 9,2 procenta, se počet nezaměstnaných snížil o 31.803 osob. Největší problémy při hledání práce mají stále lidé na Mostecku, kde se nezaměstnanost pohybuje nad 22 procenty. Těžké je najít práci i na Karvinsku. Bez zaměstnání je tam 19 procent lidí. Následuje Chomutovsko, kde nezaměstnanost dosahuje 16,1 procenta.

Česká piva se v chuti a vůni pohybují nad průměrem

Česká piva jsou podle experta Miloše Hrabáka v chuti a vůni nadprůměrná. Málokdy jsou úplně ideální, na standardní stupnici od jedné do devíti se zpravidla pohybují mezi dvojkou až pětkou, uvedl Hrabák na setkání s novináři. V současnosti prý ale není schopen jmenovat na světě region, kde by bylo špatné pivo. Například při degustacích v Rusku v roce 1995 bylo podle jeho hodnocení 30 procent vzorků mezi sedmičkou a devítkou, tedy špatných až mimořádně špatných. Dnes by prý i tam byl takový mok výjimkou. V pivu by se neměly vyskytovat cizí příchutě a vůně. Mezi základní patří příchuť ovocná, která je u některých piv žádoucí, u českého ležáku je ale chybou. Vzniká například tehdy, když se na pivo spěchá a kvasí při příliš vysokých teplotách. V českých pivech se podle Hrabáka z cizích příchutí vyskytují ve velmi slabé intenzitě hlavně tyto ovocné.

Pivo může mít také příchuť tzv. esterovou až rozpouštědlovou, kterou způsobuje třeba nekvalitní slad, spěch při výrobě či přílišný tlak na snižování výrobních nákladů. Poměrně často se vyskytuje příchuť pasterizační či oxidační, která se může objevit například u piva těsně před vypršením trvanlivosti. Její vznik ovlivňuje mimo jiné způsob plnění a uchovávání moku. Mezi nepříjemné patří příchuť diacetylu a pokud pivař vypije moku s jejím obsahem více, ráno si to dobře pamatuje. Vzniká tehdy, pokud při výrobě piva nefunguje ideálně proces kvašení. Celkově je v pivu od 800 do 2000 senzorických látek a existuje řada způsobů senzorického hodnocení, uzavřel Hrabák, někdejší vedoucí Pokusného a vývojového střediska Výzkumného ústavu pivovarského a sladařského v Praze.

Divadelní produkce pod širým nebem odolávají nepřízni počasí

S proměnlivým počasím posledních dnů se musejí vyrovnat nejen rekreanti u vodních nádrží a táborníci v v kempech, ale i herci a návštěvníci divadelních produkcí pod širým nebem. Metropole hostí tři dlouhodobé akce, z nichž největší jsou Letní shakespearovské slavnosti na Pražském hradě. Také Hudební divadlo Karlín na nádvoří Nostického paláce a Divadlo Ungelt na přírodní scéně pod Loretou na malostranském Novém Světě zvou diváky ke sledování svých inscenací. Pouze jediné představení, jímž byla repríza Shakespearovy komedie Večer tříkrálový, zatím kvůli dešti zrušili na Pražském hradě, dvakrát se představení vzhledem k nepřízni počasí nedohrálo. Výprava i herci se pak přestěhovali do Brna, od začátku srpna hráli pětkrát v Bratislavě. Do Prahy se inscenace vrátí 29. srpna a hrát se bude až do 10. září. Od poloviny srpna bude na repertoáru Romeo a Julie. Podle mluvčí projektu Magdaleny Bičíkové exceluje v těchto dnech na Pražském hradě Jiří Langmajer v titulní roli Shakespearova Hamleta. Hraje se už třetím rokem a letošních celkem třináct repríz je definitivně posledních. Derniéra bude 13. srpna.

Karlínští uvádějí na nádvoří Nostického paláce úspěšný muzikál Noc na Karlštejně, který podle stejnojmenného filmu na motivy hry Jaroslava Vrchlického upravil Zdeněk Podskalský mladší. Karla IV. alternují Petr Štěpánek a Pavel Rímský, v roli Elišky Pomořanské se střídají Kateřina Brožová a Monika Absolonová a v roli Arnošta z Pardubic Radoslav Brzobohatý a Petr Kostka. Do konce měsíce je čeká ještě deset repríz. Inscenace se na prozatímní scéně v Kongresovém centru objeví až v říjnu.

Divadlo Ungelt nabízí do 14. srpna na Novém Světě úspěšnou inscenaci romantické komedie o vztahu člověka a psa Sylvie. Titulní roli ztvárnila Vendula Křížová, další hrají Dana Syslová, Oldřich Vízner a Jaromír Dulava. Koncem měsíce bude v repertoáru hra Joa Penhalla Láska a porozumění, v níž v režii Hany Burešové účinkují Linda Rybová, David Švehlík a Richard Krajčo. "Počasí zatím negativně ovlivnilo pět večerů, které jsme museli zrušit," řekl ČTK šéf Ungeltu Milan Hein.

České muzeum hudby vystavuje Foersterovy obrazy

Malířské dílo skladatele Josefa Bohuslava Foerstera představuje až do konce listopadu Národní muzeum v Českém muzeu hudby v Praze. Většina exponátů pochází z rozsáhlé umělcovy pozůstalosti, uložené v muzeu. Její nákup v letech 1997 a 1998 financovalo ministerstvo kultury. Výstava nazvaná Paleta srdce je podle organizátorů první příležitostí, jak se veřejnost může seznámit s málo známou stránkou Foersterovy osobnosti. Foerster (1859 až 1951) po sobě zanechal stovky akvarelů, kreseb a drobných i rozměrnějších olejomaleb, v nichž zachytil motivy většinou z míst svých prázdninových pobytů. Hlavním námětem jeho obrázků je krajina nebo venkovská architektura. Foerster sám byl často portrétován významnými malíři své doby, z nichž mnozí patřili k jeho dobrým přátelům. Součástí výstavy jsou proto portréty od Josefa Multruse, Oldřicha Blažíčka a Jana Křížka. Foerster náleží k nejvýznamnějším osobnostem české kultury první poloviny 20. století. Je autorem oper, melodramů, děl orchestrálních, klavírních a komorních, zejména ale skladeb určených lidskému hlasu. Vedle písní jsou to především sbory, tvořící dodnes základ repertoáru pěveckých těles. Vrcholu kariéry dosáhl Foerster opakovaným zvolením do funkce prezidenta České akademie věd a umění v letech 1931 až 1939. V roce 1945 mu byl udělen titul národní umělec.

Na Slovácku byl zasazen strom pojmenovaný po Pavlu Dostálovi

V Javorníku na Hodonínsku roste Dostálova oskeruše. Strom vysadil jeho přítel režisér Břetislav Rychlík. Vzácné jeřáby oskeruše jsou mohutné dřeviny stojící v polích, které utvářejí krajinný ráz Slovácka. Každá z nich je obvykle po někom pojmenována. "Proto jsem i té, kterou jsem před časem vysadil u naší chalupy, dal jméno," řekl Rychlík. V jednom z posledních dokumentů zachytil boj exministra kultury Dostála se zákeřnou rakovinou. Po jeho smrti dostal asi 1,5 metru vysokou sazenici oskeruše, kterou později s přáteli vysadil. Oskeruše nejsou původním středoevropským stromem a na Moravě vymírají. Rostou v jižní Evropě. V krajině jsou nepřehlédnutelné, lze vidět samostatně stojící na polích. Rostou až 600 let.

A jaké bude ve středu počasí:

Bude většinou polojasno, během dne postupně oblačno a místy, zejména v Čechách, přeháňky. Odpolední teploty 16 až 20 stupňů, na jihu a východě kolem 22-ti, v 1000 metrech na horách 14 stupňů Celsia.

Tolik zprávy Radia Praha

09-08-2005