Denní souhrn zpráv Zprávy

11-08-2005

Vládu čeká po dovolené debata o CzechTeku

Ve Strakově akademii se příští středu po třítýdenních prázdninách znovu sejde koaliční vláda Jiřího Paroubka. Mezi nejsledovanější body bude patřit zpráva ministra vnitra Františka Bublana o policejním zákroku vůči účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Událost rozbouřila domácí politickou scénu a rozdělila veřejné mínění na kritiky a zastánce policejní akce. Vládu požádal o vysvětlení zásahu těžkooděnců vůči vyznavačům technohudby i prezident Václav Klaus. Zatímco prezident tvrdí, že postup policie byl nepřiměřený, premiér i ministr vnitra trvají na tom, že zákrok byl nutný a adekvátní. Paroubek ale nedávno Bublanovi vytkl, že podcenil politické důsledky CzechTeku.

Program vlády čítá na šest desítek bodů. Ministři například posoudí, zda se novým vedoucím úřadu vlády stane nynější náměstek ministra pro místní rozvoj Ivan Přikryl. Vláda vyslechne také zprávu o tom, jak to v Česku vypadá s ochranou vod či jak se daří začleňovat do společnosti zdravotně postižené občany. Paroubkův tým bude diskutovat rovněž o etice výzkumu nebo o tom, zda stát podpoří kandidaturu Ostravy na pořádání hasičské olympiády v roce 2009. Po smrti Pavla Dostála zůstává ve vládě volné křeslo ministra kultury. Premiér se původně chtěl rozhodnout do konce tohoto týdne mezi Vladimírem Darjaninem a Vítězslavem Jandákem. Po středečním setkání s některými umělci ale dal najevo, že bude uvažovat ještě o třetím kandidátovi - bývalém řediteli Národního divadla Jiřím Srstkovi. Srstka je nyní na dovolené v Norsku, s premiérem může mluvit až po víkendu.

Dostálův nástupce nemusí být jedinou personální změnou v osmnáctičlenné vládní sestavě. Paroubek už se nechal slyšet, že po prázdninách uvažuje o výměně jednoho nebo dvou ministrů, nikoho ale nejmenoval. Na seznamu nejvíce ohrožených členů vlády je podle spekulací médií Bublan, kritizovaný za CzechTek a další problematické zásahy policie, ministryně školství Petra Buzková, zdravotnictví Milada Emmerová i ministr zemědělství Petr Zgarba.

Agentura Factum kvůli CzechTeku nezveřejní volební prognózu

Agentura Factum Invenio se rozhodla nezveřejnit výsledky stranických preferencí, které ukazovaly rozložení voličské přízně na přelomu července a srpna. Důvodem je politizace policejního zákroku proti účastníkům technoparty CzechTek 2005 na Tachovsku. Agentura oznámila, že případ vyvolal ve společnosti velmi nestandardní situaci, která není vhodná pro kvalifikovanou analýzu stranických preferencí a hlavně pro stanovení volební prognózy. Jiří Šebor ze společnosti Factum Invenio řekl, že k takovému kroku sáhla agentura vůbec poprvé. Další pravidelný výzkum stranických a voličských preferencí uskuteční společnost v září. Pokud se ukáže, že změny zaznamenané na přelomu prázdnin odrážejí reálné změny chování českých voličů, zveřejní Factum Invenio údaje za toto období společně se zářijovými výsledky.

Další agentury zjišťující postavení politických stran ve veřejnosti - STEM a Centrum pro výzkum veřejného mínění (CVVM) - zveřejní stranické preference v září, jak měly dlouhodobě v plánu. Žádné změny kvůli dopadům CzechTeku podle dnešních vyjádření neplánují. Analytici Factum Invenio uvedli, že názory respondentů získané z doby ovlivněné technoparty signalizují, že ve veřejném mínění mohly vzniknout krátkodobé odchylky od základních trendů. "Zveřejnění volební prognózy založené na datech získaných za takto nestandardních podmínek by mohlo uvést uživatele těchto informací v omyl. Z uvedených důvodů se firma Factum Invenio rozhodla nezveřejnit výsledky tohoto šetření," uvedla agentura.

Nedávné bleskové průzkumy ukázaly, že CzechTek zahýbal veřejným míněním a rozdělil společnost na odpůrce a kritiky policejního zásahu. Například z průzkumu společnosti SC&C pro Mladou frontu Dnes vyplývá, že premiér Jiří Paroubek kvůli svým názorům na CzechTek ztrácí popularitu. Premiérovi důvěřuje 30 procent lidí, kvůli policejnímu zásahu proti účastníkům technoparty si pohoršil u třetiny dotázaných. Polovina lidí názor na Paroubka nezměnila, uvedl list. Podle bleskového průzkumu STEM, který ve středu zveřejnil deník Právo, rozdělily události kolem CzechTeku českou veřejnost na dva stejně velké tábory. Postup policie považuje za neodůvodněný 50,3 procenta Čechů, zbylých 49,7 procenta oslovených má názor opačný. Policejní zásah rozdělil i politickou scénu. Ke kritikům akce se přidal prezident Václav Klaus, jeho předchůdce Václav Havel, opoziční ODS, někteří vládní politici či obhájci lidských práv, zákrok hájí Paroubek a ministr vnitra František Bublan. Sedmadvacet starostů a místostarostů z Tachovska vyzvalo vládu ke změně příslušných zákonů. V petici vyjádřili přesvědčení, že nebylo možné nečinně přihlížet nezákonnému chování účastníků technoparty a že policie má povinnost pomoci samosprávě, pokud o to požádá.

Europoslanec Zahradil je ochoten vést pražskou volební kandidátku ODS

Europoslanec Jan Zahradil by byl ochoten vést pražskou kandidátku ODS ve sněmovních volbách příští rok. Zahradil řekl, že je to jedna z možností pro případ, že by se šéf strany Mirek Topolánek nakonec rozhodl kandidovat někde jinde než v metropoli. "Pokud to bude přání Prahy (pražské organizace ODS), tak jsem ochoten se tímto způsobem toho účastnit," uvedl europoslanec. Podle šéfa pražských občanských demokratů Jana Bürgermeistra debata o volebním lídrovi teprve začíná, skončí do 10. září. Bürgermeister řekl, že se Zahradilem na toto téma ještě nemluvil. Zahradil si stále myslí, že by bylo dobré, aby Topolánek vedl právě kandidátku v hlavním městě. "Mám pocit, že předseda ODS by měl kandidovat v Praze, což je logické, je to prostě taková naše bašta," řekl. Připomněl, že místopředseda ODS Pavel Bém se již rozhodl obhajovat křeslo pražského primátora a do sněmovny kandidovat nehodlá.

Kdyby byl Zahradil zvolen do českého parlamentu, musel by se vzdát místa v tom evropském. Stínový ministr zahraničí za ODS podotkl, že to by musel udělat i v případě, kdyby se po volbách stal členem vlády. "I toto je neslučitelné, funkce člena vlády s funkcí poslance Evropského parlamentu, takže v tom já žádný problém nevidím," dodal. Premiér Jiří Paroubek (ČSSD) bude podle dřívějších informací médií kandidovat zřejmě v Ústeckém kraji. Vedení pražské ČSSD už debatovalo o možnosti, že by kandidátku v metropoli vedl vicepremiér, nestraník Martin Jahn. Objevilo se i jméno ministryně školství Petry Buzkové, rozhodnuto není.

Komunisté budou v pátek ladit strategii před schůzí sněmovny

Komunisté budou v pátek ladit strategii před schůzí Poslanecké sněmovny, která začne příští úterý. Širší vedení KSČM se v pražském sídle strany poradí o tom, jaké stanovisko by měli komunističtí poslanci zaujmout k jednotlivým zákonům a novelám. Dolní komora má na programu mimo jiné návrh na snížení daní, na postupné zvyšování nájmů, projedná také změny v životním minimu a další předlohy. Právě o bodech sněmovní schůze by měli členové výkonného výboru ÚV KSČM hovořit, řekla mluvčí strany Monika Hoření. Nevyloučila, že mluvit se bude i o případu CzechTek, který zatím stále ovládá českou politickou scénu. Podle místopředsedy strany Jiřího Dolejše chce KSČM mimo jiné podporovat hromadnou dopravu.

Policejní prezident Kolář projevil zájem o místo na velvyslanectví na Slovensku

Policejní prezident Jiří Kolář, který má 15. srpna skončit ve své funkci, se zřejmě bude ucházet o místo policejního styčného důstojníka na českém zastupitelském úřadu na Slovensku. "Pan policejní prezident hodlá projevit zájem o tuto funkci," řekla Hana Švecová z tiskového odboru policejního prezidia. Zda se již přihlásil do výběrového řízení, zatím ale není jisté. V této funkci by ho rád viděl ministr vnitra František Bublan. Výběrové řízení již bylo vypsáno a konečný termín pro odevzdání přihlášek je 15. srpen. Předpokládaným datem nástupu do funkce je pak 1. leden příštího roku. Kolik lidí se do řízení přihlásilo, policejní prezidium zatím nechtělo sdělit. "Číslo upřesníme po 15. srpnu," uvedla Švecová.

Styční důstojníci pracují na zastupitelském úřadu České republiky a jsou členy diplomatického sboru. Protože však zůstávají zaměstnanci policie, je jim diplomatická hodnost pouze propůjčena. Česko má takové zastoupení zatím jen ve třech zemích, v Rusku, na Ukrajině a na Slovensku. Pracovní náplň policejního atašé je velmi obsáhlá. Hlavním úkolem je zajišťovat policejní spolupráci mezi oběma dotčenými zeměmi. Snaží se navázat kontakty především s útvary, které bojují s organizovaným zločinem, obchodem s drogami, závažnou hospodářskou trestnou činností, praním špinavých peněz, korupcí, a financováním terorismu. V případě společných policejních akcí koordinuje policejní útvary. Na starosti má také vydávání osob hledaných v ČR a zadržených na území Slovenska. Vedení české policie předává zprávy o bezpečnostní situaci a vývoji kriminality v zemi, kde pracuje. Policejním atašé na Slovensku je nyní Mikuláš Tomin, dřívější šéf Inspekce ministra vnitra. Z funkce odchází kvůli svému věku.

Lékaři zproštěni obvinění kvůli poškození mozku tříletého chlapce

Dva lékaři z pražské nemocnice Bulovka nenesou vinu za trvalé poškození mozku malého chlapce při operaci břicha. Pravomocně o tom v odvolacím jednání rozhodl pražský městský soud. Podle verdiktu primář dětské chirurgie Vlastimil Chromčák a anesteziolog Ladislav Kovařík nejsou odpovědni za trvalé zdravotní postižení malého Martina, kterého jako tříletého v roce 2000 operovali. Dítě krátce po operaci utrpělo otok mozku. "Je mi to líto a všechno je to neštěstí, ale nestalo se mou vinou. Přesto musím říct, že to trvá pátý rok a denně si na to vzpomenu. Opravdu je to velmi nepříjemné," řekl chirurg Chromčák krátce po osvobozujícím rozsudku.

Tříletý Martin byl v roce 2000 na Bulovku přivezen z Brandýsa nad Labem kvůli střevní neprůchodnosti. Chromčák se rozhodl chlapce operovat laparoskopicky. Kovařík se staral o narkózu. Při zákroku došlo ke krátké zástavě srdce a lékaři museli chlapce resuscitovat. Po operaci byl přeložen na jednotku intenzivní péče, kde se jeho strav zhoršil a lékaři ho nechali převézt na specializované pracoviště do Krče. Nyní osmiletý chlapec má v důsledku otoku poškozený mozek a není schopen navázat kontakt s okolím, trpí takzvaným apalickým syndromem. Nemůže pohybovat končetinami, ani neudrží hlavu. Jediné, co zvládne, je žvýkání.

Podle obžaloby jeho stav zavinili Chromčák, který chlapce operoval bez předchozího vyšetření, a Kovařík, který ani po několikaminutové zástavě srdce nenaordinoval potřebné úkony. S tímto názorem však již v březnu nesouhlasil Obvodní soud pro Prahu 8, který se přiklonil na stranu lékařů. Stejný názor zastává i odvolací senát. Obvodní soud v březnu konstatoval, že událost se sice stala, ale není trestným činem. Podle jeho verdiktu se neprokázalo, že trvalé poškození zdraví způsobilo dítěti chování obžalovaných. Není totiž jasné, co vlastně bylo příčinou otoku mozku a následného trvalého poškození chlapcova zdraví. Jako nejpravděpodobnější se podle znalců i obou soudů jeví předčasné odpojení dítěte od dýchacích přístrojů, kterého se však ani jeden z obviněných lékařů nezúčastnil, ani je nenařídil. "Klíčové jsou závěry znalců z oboru anestezie. Podle nich nelze zjistit pochybení obžalovaných lékařů, které by bylo příčinou závažného stavu dítěte," uvedl předseda odvolacího senátu Alexander Sotolář. Podle něj tento případ svědčí o nedokonalém stavu českého zdravotnictví. "Dítě má viditelné potíže, přesto je posláno domů a později kvůli nedostatku místa odesláno do jiného zařízení. Je to, bohužel, smutná realita," podotkl soudce. Již loni jiný soud v civilním řízení rozhodl, že nemocnice na Bulovce má zaplatit chlapcově rodině deset milionů korun jako odškodné. Je to dosud nejvyšší odškodné, jaké český soud v takovém případě přiznal. Nemocnice se odvolala, odvolací senát čekal na konečné rozhodnutí v trestním řízení.

Po profesionalizaci je kriminalita vojáků nižší - a současně jiná

Od začátku roku, kdy je česká armáda plně profesionální, se kriminalita vojáků výrazně snížila. Vojenská policie za první pololetí letošního roku prověřovala o více než polovinu méně trestných činů než za stejné období loni. Současně se mění struktura deliktů, uvedl na dotaz ČTK mluvčí vojenské policie Jan Čermák. Dříve, když v kasárnách sloužili vojáci základní služby, převažovaly takzvané vojenské trestné činy - zběhnutí, neuposlechnutí rozkazu či nedovolené opuštění útvaru. U profesionálního vojska je zase vyšší podíl majetkových trestných činů, jako jsou podvod, zpronevěra, krádež, nebo hospodářských provinění, například pletichy při veřejné soutěži či zneužívání informací v obchodním styku. "V této oblasti šlo u vojáků základní služby spíše o drobnou majetkovou kriminalitu," dodal Čermák. U případů, které vojenská policie prověřovala během loňského prvního pololetí, tvořily vojenské trestné činy 67 procent, majetkové 29 procent. Zbytek připadal na ostatní překročení zákona. Letos se bilance otočila. "Ve stejném období roku 2005 z celkové trestné činnosti připadalo na vojenské trestné činy 19 procent a majetkové trestné činy 74 procent," uvedl mluvčí vojenské policie.

Celkový počet trestných činů, které vojenská policie letos prověřovala, klesl oproti prvnímu pololetí předchozího roku o více než padesát procent. Armáda očekává, že s čím dál důkladnějším výběrem profesionálních vojáků se bude kriminalita dále snižovat. Na druhou stranu se musí vojenská policie připravit na to, že bude růst "rafinovanější" kriminalita a že bude složitější takové trestné činy odhalovat. Vojenská policie se snaží vedle represivních úkolů působit i preventivně. Pravidelně například kontroluje u vojenských útvarů možnou přítomnost drog, hlídá zabezpečení zbraní a munice, doplnil Čermák. Armáda má nyní přes 20.000 profesionálních vojáků. Dalších téměř 20.000 lidí mají tvořit občanští zaměstnanci. Kromě pravidelného vojska má Česká republika k dispozici ještě aktivní zálohy, které mají pomáhat hlavně při řešení nevojenských krizových situací. Ostatní občané mohou být do zbraně povoláni pouze v případě ohrožení státu nebo ve válečném stavu. Armáda si pochvaluje, že o službu v uniformě je velký zájem - adeptů je desetkrát více, než může přijmout.

Česká armáda ocenila dva vojáky za záchranu turisty v Tatrách

Česká armáda ocenila dva vojáky, kteří v červenci pomohli zachránit ve slovenských Tatrách život dvaasedmdesátiletého slovenského turisty. Oba muži obdrželi Čestný pamětní odznak štábního kapitána Václava Morávka. Vyznamenání obdrželi četaři Jaroslav Mlčúch z 231. pěší roty ze Zlína a Ondřej Skypala z 241. pěší roty z Brna. Oba byli členy skupiny vojáků z aktivní zálohy, která se v červenci ve Vysokých Tatrách podílela na likvidaci následků ničivé vichřice.

Odpůrci a zastánci jezu na Labi spolu plují z Ústí do Drážďan

Z Ústí nad Labem do Drážďan se vydali ve třech gumových člunech odpůrci a zastánci výstavby jezů na Labi. Ekologické sdružení Arnika společně s německým Spolkem pro ochranu přírody a životní prostředí (BUND) pro ně připravily třídenní plavbu po Labi pod názvem Dialog na lodi. Akci zaplatily Nadace Partnerství a Česko-německý fond budoucnosti. Již před nástupem do člunů bylo z diskuse účastníků plavby zřejmé, že obě strany mají po ruce plno argumentů. Odpůrci výstavby vodních stupňů na Labi argumentovali především tím, že jezy by ustálily hladinu řeky na jedné výšce, což by zničilo ekosystémy, pro které je životně důležité kolísavá výška hladiny. Zastánci jezů zase oponovali výhodami lodní dopravy, která je podle nich levná a ekologická. Jezy by měly přispět k tomu, aby Labe bylo po většinu roku splavné.

Ernst Paul Dörfler, který patří k aktivním odpůrcům stavebních úprav na českém úseku Labe, novinářům řekl, že lodní doprava se již do této doby nehodí. Současná úroveň výroby podle něj nepotřebuje převážet objemné náklady, jako v minulém století. Proto by Labe mělo zůstat bez jezů. Jiného názoru byl Fritz Heinrich ze Saského přístavního a dopravního spolku. Po Labi by podle něj mohly lodě přepravovat podstatnou část nákladu, který nyní vozí kamiony po přetížených českých silnicích. Proto jeho spolek podporuje všechny aktivity českých zastánců výstavby jezů na Labi. Přes rozdílné názory ale bylo při nastupování Heinricha a Dörflera do člunu vidět, že jejich vztahy jsou velmi přátelské.

Ministerstvo dopravy původně počítalo s výstavbou dvou jezů na Labi: v Malém Březně na Ústecku a v Prostředním Žlebu na Děčínsku. Měly zlepšit plavební podmínky na Labi tak, aby řeka byla celoročně splavná pro lodě s ponorem 140 centimetrů. Náklady na jejich výstavbu by přesáhly šest miliard korun. Protože se však dlouhou dobu nedařilo zlomit odpor ekologů a ministerstva životního prostředí, přišlo ministerstvo dopravy letos s návrhem na výstavbu jen jednoho jezu v Děčíně. Ani tento kompromisní návrh se ale ekologům nelíbí.

Běžný účet platební bilance prohloubil schodek na 15,3 mld. Kč

Běžný účet platební bilance v červnu prohloubil schodek na 15,289 miliardy korun. Oznámila to Česká národní banka. Výsledek ovlivnil vyšší deficit bilance výnosů, který činil 24,541 miliard korun a byl způsoben vyplácením dividend. V květnu běžný účet vykázal podle revidovaných údajů schodek 6,046 miliardy korun, v dubnu byl schodek 3,281 miliardy korun. "Roční úhrn běžného účtu vykazuje od září 2004 postupný pokles pasiva, který se v posledních dvou měsících zastavil," uvedla centrální banka.

Přebytek obchodní bilance v červnu vzrostl na 7,473 miliardy korun, přebytek bilance služeb stoupl na 1,361 miliardy korun. Bilance běžných převodů skončila přebytkem 417,8 milionu korun, zatímco o měsíc dříve vykázala schodek 238 milionů korun. Je v ní zahrnuto pasivní saldo převodů z České republiky do rozpočtu EU ve výši 0,3 miliardy korun. Kapitálový účet pak zahrnuje aktivní saldo převodů z rozpočtu EU ve výši 0,2 miliardy korun.

Podle ostravského úřadu práce se zvyšuje diskriminace zaměstnanců

Podle statistik ostravského Úřadu práce se v prvním pololetí letošního roku na Ostravsku zvýšila diskriminace zaměstnanců. Za šest měsíců úřad prokázal diskriminaci 13 zaměstnavatelům celkem ve 36 případech, což je o 80 procent více případů než loni. Nejčastěji se nerovný přístup týká odměňování, lidé dostávají při stejné práci rozdílnou mzdu. Řekla to vedoucí kontrolního oddělení Šárka Petrová. Podle názoru kontrolorů je diskriminace ještě vyšší, ale špatně se prokazuje. "Nesnadné je prokázat zejména diskriminační přístup firem při přijímání nových zaměstnanců," vysvětlila Petrová.

Ostravský Úřad práce za šest měsíců letošního roku zkontroloval dodržování pracovně právních předpisů u 175 firem, více než 90 procent kontrol se konalo na podnět občanů. Jen deset zaměstnavatelů, tedy necelých šest procent, při kontrole obstálo. Loni byly kontroly bez problémů v osmi procentech firem. "Zaměstnavatelé porušují zákony stále častěji, někteří z nevědomosti, jiní úmyslně," řekla Petrová. Úřad v prvním pololetí uložil 24 zaměstnavatelům pokuty v celkové výši téměř 800.000 korun, což je přibližně o 200.000 více než ve stejném období roku 2004.

Ve věku 81 let zemřel po dlouhé nemoci herec Ilja Prachař

Ve věku 81 let zemřel ve středu večer po dlouhé nemoci herec Ilja Prachař. Za svou kariéru vytvořil Prachař desítky rolí ve filmu i v divadle. Oceňovaná byla také jeho práce v dabingu. V paměti snad všech dětí zůstane zapsán jako Trautenberk z večerníčkového seriálu Krkonošské pohádky. Diváci si ho mohou pamatovat například jako Orgona z Tartuffa, Falstaffa z Veselých paniček windsorských či advokáta v Ibsenově Noře. Ve filmu zazářil například ve snímcích Král Šumavy, Spalovač mrtvol, Všichni dobří rodáci nebo Světáci. V roce 1997 dostal Ilja Prachař Cenu Františka Filipovského za dabing. Natočil také mnoho rozhlasových her.

Tři roky po povodních otevírá pražská zoo expozice u Vltavy

Přesně tři roky po povodních, které katastrofálně zasáhly areál pražské zoologické zahrady, skončily v trojském areálu práce na expozici Vodní svět a opičí ostrovy. Slavnostně bude prostor otevřen v neděli. V místech poblíž vltavských břehů, kde by se hladina mohla znovu zvednout, vybudovala zahrada jednoduché letní ubikace uprostřed vodních ploch místo finančně náročných pavilonů, jejichž obyvatele i zařízení by mohla velká voda ohrozit. Autorem návrhu expozice je ředitel zoo Petr Fejk.

"Koncept expozice počítá s takovým pojetím celého území, které podpoří přírodní ráz krajiny a zároveň nevyžaduje stavbu složitých a náročných ubikací či expozic," osvětlil základní myšlenku projektu mluvčí zahrady Vít Kahle. Zvířata zoologové vybrali ve dvou kategoriích, a to ta, jejichž život je s vodou přímo svázaný, nebo naopak ta, pro která je voda přirozenou bariérou. V jedné expozici tak budou trávit letní měsíce plameňáci, pelikáni, vrubozobí ptáci, tapíři a kapybary spolu s s opicemi, které neumějí plavat, například lemury a chápany. Oběma expozicím dominují vodní plochy díky vodnímu kanálu delšímu víc než 300 metrů. Ubikace pro zvířata jsou řešeny jako jednoduché stavby maskované přírodními materiály. Součástí návštěvnického prostoru je také odpočinkové místo s občerstvením a 230 metrů dlouhá vyhlídková cesta z akátového dřeva.

Na ochoz hradu Veveří vystoupí první návštěvníci již za deset dnů

Za deset dnů budou moci první turisté vystoupat na romantický vyhlídkový ochoz hradu Veveří u Brněnské přehrady. Otevření vyhlídky mezi věžemi takzvaného Příhrádku bude součástí velké Šermířské slavnosti, která se bude konat 20. srpna. Nové dřevěné zábradlí kolem celého ochozu je hotové již dva týdny, opravené je i přístupové točité schodiště. "Zpřístupnění vyhlídky zpozdila nutnost instalace osvětlení na tmavém schodišti. Například jen natáhnout žárovku nebylo z bezpečnostních důvodů možné," řekl kastelán Petr Fedor. Na zpřístupnění ochozu použila správa Veveří část z pětimilionové dotace od města Brna. Peníze slouží i k opravám ve druhém patře hradního paláce. V něm stavbaři upravují vnitřní prostory tak, aby se patro vrátilo do podoby z druhé poloviny 19. století. Opravy se dočkaly také stropy paláce. Na dokončení rekonstrukce ve druhém patře by ale bylo potřeba ještě asi 2,5 milionu korun, které zatím nemá správa hradu k dispozici. První písemná zmínka o Veveří pochází z roku 1213. Od roku 1925 je majetkem státu. Od poloviny 90. let je hrad postupně rekonstruován. Šermířské slavnosti s rekonstrukcí bitvy připomenou 360. výročí švédského obléhání města Brna.

Loketské hradní slavnosti budou letos ve stylu Rudolfa II.

Loketské hradní slavnosti, které každoročně pořádá Hrad Loket a letos začnou v sobotu 13. srpna, budou ve stylu císaře Rudolfa II. Byl to právě Rudolf II., který hrad i s podhradím předal městu, řekla kulturní referentka hradu Šárka Žižková. Slavnosti, které každoročně do Lokte přilákají tisíce českých i zahraničních návštěvníků, se budou odehrávat nejen v hradním areálu, ale i v jeho okolí. "Jedno představení bude na nádvoří hradu, druhé bude paralelně probíhat v zatáčce na cestě k hradu. Tematicky se bude vše zabývat dobou renesance," uvedla Žižková.

Loketské slavnosti byly původně věnovány historicky doloženému purkrabí Půtovi, poté baronu Prášilovi. Letos se v Lokti chtějí vrátit k postavě, která se Lokte skutečně historicky dotýkala. "Císař Rudolf II. prodal 30. června 1598 hrad i podhradí měšťanům a od té doby patří městu," vysvětlila Žižková. Návštěvníci se mohou těšit na alchymisty, dobovou vojenskou gardu, která pod hradem rozbije svůj tábor, ale i kejklíře, tanečnice a další historické postavy. Nebude chybět ani tradiční průvod městem, který začne ve 13:30. Loket při něm přivítá císaře Rudolfa II.

Hrad Sovinec si připomene svého bývalého majitele, rytíře Kobylku

Hrad Sovinec na Bruntálsku ožije o víkendu středověkým hodokvasem. Při slavnostech si připomene posledního českého majitele hradu - rytíře Kobylku z Kobylí, který vyženil dnes státem chráněnou památku koncem 16. století. Organizátor slavností Zdeněk Zedek řekl, že program letošního hodokvasu pořadatelé zaměří především na prezentaci historických řemesel. "Jarmarku se zúčastní 27 řemeslníků. Přijedou například pradleny, kováři a pekaři. Návštěvníci si budou moci řemesla také vyzkoušet," uvedl Zedek. V průběhu dvoudenní akce budou na hradě také bojovat šermíři, své umění předvedou sokolníci, žongléři a kejklíři. Sobotní program vyvrcholí ohňostrojem. Hodokvas rytíře Kobylky patří k nejnavštěvovanějším akcím hradu. Loni se slavností zúčastnilo více než 5000 lidí.

Rytíř Jan Jiří Kobylka z Kobylího vyženil Sovinec koncem 16. století. Hospodářsky vzkvétající panství jej zařadilo mezi významné členy moravské stavovské obce. Aktivně se zúčastnil stavovského povstání. Po bitvě na Bílé hoře byl přinucen hrad prodat Řádu německých rytířů.

Ze sportu:

Do sedmnáctičlenné nominace fotbalové reprezentace před přípravným utkáním se Švédskem se poprvé dostal záložník Sparty Praha Tomáš Sivok. Ve výběru, který oznámil trenér Karel Brückner, chybějí tradiční opory Karel Poborský, Tomáš Rosický, zranění Vratislav Lokvenc, Jaroslav Plašil, rekonvalescent Marek Jankulovski a Martin Jiránek. Naopak po delší době se vracejí Rudolf Skácel a Marek Heinz.

Útočníci Libor Došek z Liberce a Zbyněk Pospěch ze Slovácka se stali novými posilami fotbalistů pražské Sparty, kde se oba dohodli na čtyřletých smlouvách. Pospěch však v dresu úřadujícího mistra nastupovat zatím nebude, protože letenští funkcionáři jej poslali na roční hostování do libereckého týmu jako součást obchodu za přestup Doška. Finanční podrobnosti obou kontraktů zůstaly utajeny. Podle všeho ale Sparta musela za Doška zaplatit okolo 25 milionů, Pospěch údajně stál o pět milionů méně.

Novým trenérem českých házenkářů bude Pavel Pauza, který dosud vedl juniorskou reprezentaci a Duklu Praha. Pauzu vybral výkonný výbor svazu na zasedání v Brně. Do konkurzu se ještě přihlásil další bývalý házenkář Jiří Liška. Pauza střídá u národního týmu Rastislava Trtíka, jenž vede nováčka německé bundesligy z Melsungenu. Z funkce reprezentačního trenéra odstoupil v červnu po prohře s Portugalskem v kvalifikaci mistrovství Evropy. Úkolem nového trenéra je postup na světový šampionát v roce 2007 v Německu.

Krátce o počasí v České republice:

Čekejte převážně oblačno, v Čechách místy, jinde jen ojediněle přeháňky. Ojediněle bouřky. Nejvyšší teploty 20 až 24 stupňů, na jihovýchodě Moravy až 26, v 1000 m na horách kolem 17 stupňů Celsia.

11-08-2005