Denní souhrn zpráv Zprávy

17-08-2005

Prezident jmenoval Vítězslava Jandáka ministrem kultury

Herec a šéf zlínského dětského filmového festivalu Vítězslav Jandák se oficiálně stal ministrem kultury. Na návrh premiéra ho na Pražském hradě jmenoval prezident Václav Klaus. S hlavou státu se Jandák sešel již ve středu dopoledne. Po jednání novinářům řekl, že bylo nesmírně příjemné a že v rozhovorech budou pokračovat dál. Večer se nástupce zesnulého Pavla Dostála zúčastní zasedání vlády. Premiér Jiří Paroubek od nového ministra mimo jiné očekává, že naváže dialog s církvemi. V pondělí také připomněl, že sněmovna se zabývá zákonem o kinematografii. Ve zlepšení spolupráce ministerstva s katolickou církví věří kardinál Miroslav Vlk.

Nového ministra kultury vybíral premiér ze tří kandidátů, uvažoval také o řediteli české účasti na letošní světové výstavě v Japonsku Vladimíru Darjaninovi a bývalém řediteli Národního divadla Jiřím Srstkovi. Proces výběru kritizovala ODS, v očích nejsilnější opoziční strany byl totiž fraškou. Jandák se hodlá okamžitě rozloučit se svými předchozími aktivitami, chce složit všechny své funkce a přestat podnikat. Zlínský filmový festival, v jehož čele stál osm let, povede pravděpodobně jeho dosavadní umělecký šéf Petr Koliha. S Klausem mluvil Jandák mimo jiné o ochraně památek. Jandák tvrdí, že se pokusí přemluvit sponzory, aby své peníze dávali vedle sportu také právě do obnovy památek. Také již několikrát řekl, že chce otočit sestupný trend, který má již mnoho let částka, již stát ze svého rozpočtu vyčleňuje pro ministerstvo kultury. Tento podíl klesá od roku 1998, i když třeba skutečný objem peněz byl loni a předloni větší než v roce 2002.

Exprimátor Němce se stal šéfem úřadu na ochranu dat

Novým šéfem Úřadu pro ochranu osobních údajů se stal bývalý pražský primátor Igor Němec. Do čela úřadu ho na Pražském hradě jmenoval na návrh senátorů prezident Václav Klaus. Němec se ujme funkce 1. září. "Myslím, že využijete všechny své zkušenosti, které jste nasbíral ve svých různých funkcích ve veřejné sféře v posledních 15 letech," uvedl Klaus. Němec nyní působí na pražském magistrátu. Již dříve ale řekl, že po jmenování se všech funkcí vzdá a odejde i z ODS. "Je to pro mě čest být jmenován v těchto prostorách právě vámi," řekl Němec při jmenování prezidentovi. Úřad má za úkol především bránit zneužívání osobních dat. Může kvůli tomu kontrolovat veřejné instituce i soukromé firmy, které s těmito údaji pracují. Za porušení zákona jim smí udělit pokutu až deset milionů korun a nařídit zničení shromážděných údajů. "Je to agenda relativně nová, nevyzkoušená, která pořád ještě hledá některé své základní definice. Na straně druhé je to agenda velmi vážná, týkající se jedné ze základních svobod, které každý občan demokratické společnosti má," řekl prezident. Počátkem srpna Němec v Senátu uvedl, že by chtěl v horní komoře zřídit podvýbor pro ochranu soukromí. Otázka ochrany osobních údajů je podle něj námětem k diskusi pro veřejnost i politiky. "Zasadím se o to, aby pro tuto diskusi úřad vytvářel odborné zázemí," dodal. Úřad na ochranu soukromí vedl od jeho vzniku v roce 2000 Karel Neuwirt, který se jmenování Němce na Hradě rovněž zúčastnil. Klaus mu poděkoval za jeho dosavadní práci a také "za předpoklady, které vytvořil pro další působení úřadu".

Sněmovna vykročila k růstu nájmů, vláda ale utrpěla dílčí prohru

Sněmovna učinila první krok ke schválení návrhu zákona o nájemném, který počítá s růstem činží od října 2006. V průměru by se měly zvyšovat o 9,3 procenta po dobu šesti let. Poslanci tuto předlohu v prvním čtení nezamítli a přikázali ji k projednání výborům. Podle majitelů domů je vládní předloha v rozporu s ústavním pořádkem a Listinou základních práv a svobod. Sdružení nájemníků ji považuje za přijatelnou v případě, že ji budou doprovázet sociální dávky. Podle majitelů je návrh v rozporu s nálezy Ústavního soudu, který již dříve uvedl, že cenová regulace nesmí majitelům domů bránit v získání prostředků na běžné opravy nemovitosti a v dosahování přiměřeného zisku. Nájmy by proto podle vlastníků domů měly stoupnout okamžitě tak, aby jim náklady plně pokryly. Ministerstvo pro místní rozvoj je ale opačného názoru a tvrdí, že návrh je v souladu s ústavním pořádkem.

"Pokud by vládní návrh ve sněmovně prošel, nahrává to vítězství majitelů domů u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku," řekl předseda Občanského sdružení majitelů domů Tomislav Šimeček. K tomuto soudu již majitelé kvůli regulaci nájmů podali kolem 2000 stížností. Odhadují, že v případě úspěchu by český stát žalovali o desítky miliard korun. Ke stížnosti se připojilo i několik senátorů. Sdružení nájemníků vládní předlohu neodmítá. "Zákon považujeme za přijatelný, pokud dojde ke zmenšení rychlého růstu nájmů v Praze 1 a Praze 2, kde by se nájmy zvyšovaly o několik set korun za měsíc," řekl předseda sdružení Stanislav Křeček. Podle něj zákon o nájemném musí doprovázet potřebné sociální dávky. Na přípravě normy, která by zavedla státní příspěvky pro potřebné, nyní pracuje ministerstvo práce a sociálních věcí.

Dolní komora by měla o nájemném rozhodnout nejdříve na podzim. Zatím však není jasné, o kolik a jak rychle činže nakonec porostou, protože zcela jednotná není v tomto ohledu ani koalice. Zatímco zákon o nájemném vláda protlačila do další fáze projednávání, neuspěla se související novelou občanského zákoníku, která měla upravit zvyšování nájmů po roce 2012. Sněmovna hlasy opozičních ODS a KSČM tuto vládní předlohu vrátila k dopracování, což má v praxi obdobné dopady jako zamítnutí. Ministr pro místní rozvoj Radko Martínek řekl, že úprava nájemného po roce 2012 se zřejmě vrátí do hry jako pozměňovací návrh k zákonu o nájemném. Na tom, zda a jak rychle deregulovat nájmy, se politici nejsou schopni shodnout roky. Levicoví poslanci se obávají toho, že při výraznější deregulaci by řada lidí hlavně v Praze nemohla dál svůj byt platit. Podle pravice mají zase lidé v bytech s regulovanými nájmy neoprávněnou výhodu. Regulované činže navíc podle nich tlačí ty tržní do takové výše, že třeba mladé rodiny bez vlastního bytu si žádný pronajmout nemohou. Od listopadu 2002 nemá stát právní předpis na regulaci růstu činží.

Sněmovna je pro zákon o spolupráci veřejného a privátního sektoru

Poslanecká sněmovna v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona o spolupráci veřejného a soukromého sektoru. Soukromé zdroje by mohly podle představ vlády financovat například dopravní stavby, projekty ve školství či sociální péči. Daňoví poplatníci by tak mohli získat lepší a kvalitnější služby za nižší náklady. O konečné podobě předlohy by mohla sněmovna hlasovat na podzim. Takzvaný koncesní zákon, který uvedené záměry obsahuje, má posílit právní jistotu a vytvořit rámec pro projekty označované jako PPP tak, aby veřejné a soukromé subjekty získaly jasná pravidla spolupráce. Současně stanoví proceduru pro výběr koncesionáře, tedy dodavatele, a regulační mechanismy. Jasně nastavené procesy schvalování zlepší podle ministerstva pro místní rozvoj průhlednost ve veřejném zadávání, a tím povedou i k boji proti korupci. Přijetí zákona by mělo podpořit i zahraniční investice. Zároveň se předpokládá, že navrhovaná úprava uspoří veřejné prostředky. Argumentem pro spolupráci státu a soukromého sektoru je například to, že daňoví poplatníci mohou získat služby, které by jim veřejný sektor kvůli nedostatku kapacit nemohl zajistit. V rámci partnerství se také přesouvají rizika na soukromý sektor, tedy na subjekty, které mají obecně lepší schopnost řízení, uvádí ministerstvo. Koncesní projekty se zpravidla projektují na 15 až 20 let. Vyznačují se tím, že určitou míru rizika spojenou s provozem přenášejí na dodavatele. To je odlišuje od veřejných zakázek. Účinnost zákona se předpokládá od 1. ledna 2006.

Zákon o veřejných zakázkách sněmovna postoupila do druhého čtení

Poslanecká sněmovna zatím nemá větší výhrady k novému vládnímu návrhu zákona o veřejných zakázkách. Předlohu, která má být podle vlády jednodušší a přehlednější než současná norma, postoupila do druhého čtení. Zákon počítá například s tím, že výběrové řízení na veřejnou zakázku již nebude možné směřovat na jednu konkrétní firmu. Předloha by měla začít platit 1. ledna 2006. Norma zavádí také novinku v podobě elektronického zadávání zakázky. Plně elektronický průběh veřejného zadávání však závisí na celkové úrovni elektronizace veřejné správy. Novými prvky budou elektronické aukce a elektronické řízení pro běžné nákupy, řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Právě elektronizace má podle ministerstva přispět k větší transparentnosti a úsporám při zadávání veřejné zakázky.

K předloze má výhrady ODS. Například poslanec Jaroslav Plachý poznamenal, že zákon je "šitý horkou jehlou". Kritizuje, že vláda během dvou let předkládá již třetí zákon z oblasti veřejných zakázek. Jeho stranický kolega David Šeich poznamenal, že je mylná představa, že nový zákon přinese rychlejší a méně náročnější rozhodování. Současný zákon platí pouhý rok, komunální politici se s ním teprve sžívají a vláda jim připravuje další zásadní změny, tvrdí ODS. Dodává, že současná vláda přijímá evropské předpisy vždy o něco ve tvrdší podobě, než unie vyžaduje.

Ústavní soud rozhodl o vrácení parku zámku v Prstné u Karviné restituentům

Ústavní soud rozhodl, že restituenti zámečku Prstná v Petrovicích u Karviné mají právo i na navrácení zámeckého parku. Zámek šestice získala v restituci již dříve. Vrácení parku ale pozemkový úřad v Karviné zamítl s tím, že způsob, jak o něj přišli, nesplňuje podmínky restitučních zákonů. Zámek v roce 1973 jeho původní majitelé převedli na stát spolu s parkem. Při restitučním řízení v 90. letech se jejich potomkům podařilo prokázat, že převod byl uskutečněn v tísni, což je podmínkou restitucí. Pomohl jim fakt, že v zámku byly byty a na péči o ně i samotnou zámeckou budovu tehdy neměli prostředky. Bez opravy zámku by tehdy zámku hrozilo zkáza. V případě parku naopak karvinský úřad podmínku převodu v tísni neshledal a park v restitučním řízení nevrátil. Potomci neuspěli ani v roce 2002 s odvoláním u ostravského krajského soudu. Vyhověl jim Ústavní soud, když verdikty karvinského úřadu i ostravského soudu zrušil.

Ústavní soudce Vojen Güttler kritizoval obě instituce za "příliš rigidní přístup". Podle ústavních soudců nebylo nutné dokládat zcela konkrétní dobový nátlak. "Celá doba mezi roky 1948 až 1989 byla dlouhodobý nátlak," řekl soudce. Podle něj ve prospěch původních majitelů hovořilo i to, že park jim mohl vydělávat. "Těžko je tak vysvětlitelné, proč by se jej dobrovolně vzdali," zakončil Güttler. Empirový zámeček v Prstné byl postaven byl koncem 18.století tehdejším majitelem Prstné, Vojtěchem Gusnnarem. V roce 1927 obdržela zámek i s přilehlým parkem Sokolská župa Těšínská. Za války byl zámek proměněn v internační tábor pro vysídlené Poláky ze Slezska. V roce 1978 prodělal rozsáhlou rekonstrukci. Nyní je v něm provozována stylová vinárna s velkým hodovním sálem.

Hlavní nádraží bylo kvůli planému poplachu 20 minut uzavřeno

Policisté ve středu odpoledne kvůli podezřelému zavazadlu uzavřeli zhruba na dvacet minut pražské Hlavní nádraží. Přivolaný pyrotechnik zkoumal, zda v odloženém kufříku není výbušnina. Podle policejní mluvčí Evy Brožové však šlo o planý poplach. V zavazadle byly pouze oděvy. Ve stanici byl kvůli nálezu přerušen provoz vlaků, podle mluvčího Českých drah Petra Šťáhlavského však krátká výluka nepřinesla komplikace. Podobný případ se stal v Praze předminulý týden, kdy policie kvůli podezřelému zavazadlu uzavřela část Opletalovy ulice a vyklidila i budovu České tiskové kanceláře. Počátkem měsíce zase pyrotechnici zajišťovali zavazadlo, jež kdosi odložil poblíž pražského Národního divadla. Také v těchto případech šlo o planý poplach.

V tendru na armádní transportéry budou pokračovat čtyři firmy

Ve výběrovém řízení na nové armádní transportéry budou pokračovat čtyři firmy. Do druhého kola tendru postoupily americký BAE Systems, finská Patria, rakouský Steyr- Daimler-Puch a německý Rheinmetall. Nabídku na dodávku transportérů předložilo sedm firem, polský Bumar, italský Iveco Fiat a český Globtrade Air v prvním kole neuspěly. Armáda chce od roku 2007 do roku 2012 nakoupit dvě stovky obrněnců, na dalších 35 bude mít předkupní právo. Projekt, jehož cena možná překročí náklady na pronájem stíhaček Jas-39 Gripen, se asi stane nejdražším v historii české armády.

Bývalá správkyně Union banky podala dovolání k Nejvyššímu soudu

Michaela Huserová, kterou Vrchní soud v Olomouci v minulých dnech odvolal z funkce konkurzní správkyně Union banky, podala kvůli tomu dovolání k Nejvyššímu soudu. Její právníci rovněž připravují ústavní stížnost, řekl mluvčí banky Oldřich Babický. Podle místopředsedy ostravského krajského soudu Rostislava Krhuta a mluvčí Vrchního soudu v Olomouci Petr Angyalossy ale dovolání v takovém případě zákon nepřipouští. "Jediné, co mohla paní Huserová podat, mohla být ústavní stížnost, případně žaloba pro zmatečnost. Ta může být podána například tehdy, pokud by se zjistilo, že například v naší věci rozhodoval soudce, který byl vyloučen z rozhodování v této věci. Ale v našem případě to nepřipadá v úvahu," řekl Angyalossy. Podle něj nepřípustnost dovolání vyplývá už poučení rozhodnutí olomouckého vrchního soudu. Krhut potvrdil, že dovolání Huserové bylo podáno u Krajského soudu v Ostravě minulý pátek. "Až uplynule lhůta podání dovolání všem věřitelům, což jsou dva měsíce od zveřejnění v Obchodním věstníku, bude spis předložen Nejvyššímu soudu," uvedl k postupu soudu Krhut. Zároveň potvrdil, že během srpna jmenuje nástupce Huserové, který by měl konkurz Union banky dokončit.

"Podle vrchního soudu správkyně zpeněžovala majetek, který nebyl zapsán do soupisu konkurzní podstaty, založeného v konkurzním spise. Huserová nesouhlasí jak s rozhodnutím soudu, tak i s odůvodněním, protože rozhodnutí nemá oporu v zákoně, který výslovně neukládá konkursním správcům založit soupis majetku do konkursního spisu, nestanovuje ani žádný termín, ani podobu soupisu," zdůvodnil dovolání Huserové Babický. Podle něj konkurzní správkyně soupis majetku vytvořila hned první den po prohlášení konkurzu v květnu 2003 a dále vyhotovovala dílčí soupisy. Na krajský soud pak podle něj předala kompletní a úplnou podobu soupisu 5. března 2004. "Dovolání k nejvyššímu soudu je první reakcí na rozhodnutí vrchního soudu o mám odvolání. Právníci rovněž připravují ústavní stížnost," dodala Huserová, která vedla konkurz Union banky od jejího krachu v květnu 2003. Huserová své dovolání k Nejvyššímu soudu odůvodnila tím, že vrchní soud vůbec věcně nezkoumal, zda skutečně byl udělán řádný soupis konkursní podstaty či nikoliv. Podle Huserové nevznikla jejím postupem žádná škoda konkurzní podstatě ani věřitelům ani třetím osobám. Správkyně se rovněž domnívá, že pokud vrchní soud dospěl k závěru, že pochybila, měl věc řešit jinak, například vrátit případ k rozhodnutí prvoinstančnímu Krajskému soudu v Ostravě. Konkurz Union banky je zatím pro věřitele nejvýnosnějším bankovním konkurzem v Česku. Banka už vyplatila 75.000 klientům 20 procent jejich pohledávek, a rozdělila tak mezi ně tři miliardy korun. Výnos z konkurzu by měl být podle předběžných odhadů asi 34 procent, průměrný výnos z konkurzů v Česku je tři až pět procent.

Letní shakespearovské slavnosti jsou prakticky vyprodány

Letní shakespearovské slavnosti na Pražském hradě jsou prakticky vyprodány. Pořadatelé z agentury Schok v těchto dnech uvolnili do prodeje posledních 500 lístků na původně zadané představení Večera tříkrálového v pátek 2. září. Shakespearova komedie s Jiřím Langmajerem, Lindou Rybovou, Zuzanou Vejvodovou, Oldřichem Navrátilem a dalšími je novinkou letošního ročníku této prestižní přehlídky. Podle výkonného ředitele festivalu Václava Beránka lze pár desítek lístků sehnat na jiné termíny, ale jde prý o poslední zbytky. Zájemci mohou ještě na nádvoří Nejvyššího purkrabství vidět Romea a Julii. Tato inscenace v režii Martina Huby s Emílií Vášáryovou, Bohumilem Kleplem, Miroslavem Táborským, Davidem Suchařípou a Markem Vašutem se na Pražském hradě hraje do 27. srpna. "Také ona, podobně jako Hamlet, letos končí. Příští rok už s oběma v programu nepočítáme," řekl Beránek.

Ač to tak vzhledem k nepřízni počasí v posledních týdnech nevypadá, chladné a deštivé léto se na dosavadním průběhu akce pod širým nebem nepodepsalo tragicky. "Kvůli dešti jsme od června zatím zrušili pouze jediné představení a jenom dvakrát jsme nedohráli," uvedl Beránek. V těchto případech lze navíc vstupenky vyměnit na jiný termín nebo je proplatit v místě jejich zakoupení. "Zrušit představení je poslední možnost v extrémních podmínkách, a tak o něm rozhodujeme vždy přímo na místě. Pokud tedy má někdo lístek, doporučujeme mu na Hrad přijít. Právě kvůli publiku se vždycky snažíme hrát. A to se nám zatím letos i navzdory chladnějšímu klimatu skoro až zázračně daří," dodal Beránek. Končící přehlídka vedle Romea a Julie nabídne od 29. srpna do 10. září třináct repríz Večera tříkrálového v režii Viktora Polesného. Spíše než deštníkem Beránek divákům doporučuje vybavit se teplou a nepromokavou bundou či pláštěnkou. Deštníky totiž ostatním sedícím překáží ve výhledu na jeviště.

Festival Jihlava 2005 přinese filmy, které tvořili čeští režiséři v emigraci

Návštěvníci letošního Mezinárodního festivalu dokumentárních filmů Jihlava 2005 budou mít příležitost vidět snímky českých tvůrců, které se ještě v Česku nepromítaly. Hlavní festivalová sekce letošní přehlídky s názvem Do exilu připomene díla významných českých režisérů, kteří tvořili v emigraci. "Většinou půjde o první projekce těchto filmů v Česku," řekl ředitel festivalu Marek Hovorka. Diváci uvidí například film Vojtěcha Jasného Stromy, ptáci a lidé, který režisér natočil v Německu v 70. letech minulého století. "Národní filmový archiv připraví speciálně pro festival novou kopii tohoto filmu," uvedl Hovorka. Na programu budou také polyekranové projekce v duchu laterny magiky, které pro světovou výstavu v kanadském Montrealu vytvořil Emil Radok. Filmoví fanoušci si budou moci vychutnat také retrospektivní přehlídku snímků režisérky Jany Bokové.

Na festival dokumentárních filmů, který se uskuteční ve dnech 25. až 30. října, upozorňuje reklamní trolejbus, který začal jezdit jihlavskými ulicemi. Přehlídku budou propagovat také upoutávky v České televizi, která je i letos hlavním mediálním partnerem festivalu. Začnou se vysílat už na přelomu září a října, uvedl Hovorka. Během trvání přehlídky představí ČT2 denně kolem 21:30 v pořadu Festivalové minuty z Jihlavy do hlavy nejvýznamnější hosty festivalu a programové zajímavosti.

V neděli 21. srpna začne první doprovodná akce festivalu, jíž je seriál projekcí na veřejných prostranstvích Živé kino. Od 20:30 mohou diváci na parkovišti před hypermarketem Tesco zhlédnout film Český sen. Promítání se zúčastní i oba režiséři Vít Klusák a Filip Remunda. Dalších pět projekcí se uskuteční na sídlišti Březinky, na koupališti Vodní ráj a dalších netradičních místech. "Zasazením do specifického prostředí získají filmy zcela jiný rozměr, prožitek diváků je úplně jiný," řekl Hovorka. Loni se promítání Živého kina zúčastnilo kolem 400 lidí. V Česku to bylo podle Hovorky vůbec poprvé, kdy se s filmy pracovalo takto interaktivně.

Počasí ve čtvrtek v České republice

Bude polojasno až oblačno, ojediněle se slabým deštěm, hlavně na jihovýchodě Moravy. Nejvyšší teploty 22 až 26 stupňů, v 1000 m na horách kolem 19 stupňů Celsia.

17-08-2005