Denní souhrn zpráv Zprávy

21-08-2005

ČR si připomněla výročí srpna 1968, zazněla i omluva Jaruzelského

Třicáté sedmé výročí vpádu vojsk někdejší Varšavské smlouvy do Československa si v neděli na několika místech země připomněli občané a politici. K okupaci se také prostřednictvím telemostu z Varšavy vyjádřil bývalý polský prezident Wojciech Jaruzelski. Za vstup polských vojsk do Československa se omluvil. Politici se ve svých projevech shodli na tom, že na srpnové události by se nemělo zapomínat. "Bolí mě to a trápí mě to. Vnímám to s obrovskou lítostí, ale tenkrát jsem nemohl jednat jinak. Byl to politicky hloupý akt," řekl v neděli v ČT dvaaosmdesátiletý Jaruzelski. Připomněl, že v roce 1968 byl ministrem obrany a musel plnit politická rozhodnutí. Až později podle svých slov dospěl k závěru, že toto rozhodnutí bylo špatné a chybné. "A protože jeho realizace jsem se zúčastnil, tak proto se nyní omlouvám. Chci to říci ještě jednou, zdůraznit to a podtrhnout to," řekl. K srpnovým událostem se vyjádřil také prezident Václav Klaus. Při zahájení výstavy historických fotografií a dokumentů v Křížové chodbě brněnské Nové radnice řekl, že okupaci je zapotřebí neustále připomínat. "Tehdejší tragické události by neměly zůstat jen zaprášenými vzpomínkami," soudí. Výstava mapuje události z 21. srpna 1968 i roky bezprostředně následující.

Paroubek přiznal, že CzechTek podcenil, nevěděl prý o co jde

Předseda vlády Jiří Paroubek v neděli přiznal, že akci CzechTek podcenil. V pořadu České televize Otázky Václava Moravce řekl, že vůbec nevěděl, co to CzechTek je a jaké problémy mohou vzniknout. Chyby ale vidí také na straně ministra vnitra Františka Bublana a policie. Bublan měl podle něj o problému více debatovat s politiky a policie měla lépe komunikovat s veřejností. "Sebekriticky musím říci, že jsem to podcenil. Já jsem nevěděl, co je to CzechTek. Já jsem nevěděl, k jakým problémům může dojít. Já jsem to tolik nesledoval. Slibuji, že tyedovat," řekl Paroubek. Chyby vidí také na straně ministra vnitra a policie. "Myslím, že to je záležitost, kterou jsme podcenili. Myslím si, že ministr vnitra měl celou věc komunikovat již dopředu alespoň v koalici a možná i s lídry ostatních politických stran," uvedl premiér. Ministr vnitra František Bublan v rozhovoru pro Radiožurnál část chyb uznal. "Chyby tam samozřejmě byly, to já připouštím, třeba i na své straně i na straně policie. Policie mohla být více aktivní během toho zásahu nebo těsně po zásahu ve vztahu k médiím. Mohlo se lépe odprezentovat, co se vlastně stalo a jak se to stalo. Samozřejmě to vnímáme a vyvodíme z toho nějaké důsledky do budoucna. V tomto směru budeme postupovat lépe," řekl Bublan Radiožurnálu.

Největším eurooptimistou je Havel, europesimistou Klaus, soudí lidé

Největším eurooptimistou na české politické scéně je podle občanů bývalý prezident Václav Havel, naopak největším europesimistou je současná hlava státu Václav Klaus. Vyplývá to z červencového průzkumu agentury STEM. Havel je eurooptimista podle 55 procent respondentů, Klause za euroskeptika označilo 65 procent lidí. Za eurooptimisty lidé dále nejčastěji považují špičky sociální demokracie jako předsedu strany Stanislava Grosse, premiéra Jiřího Paroubka a evropského komisaře Vladimíra Špidlu. Euroskeptikem nazvali lidé kromě Klause také šéfa ODS Mirka Topolánka a šéfa KSČM Miroslava Grebeníčka. Z toho pohledu je podle průzkumu zajímavé, že mezi stoupenci ODS je nejméně euroskeptiků. Nejčastěji se za ně označují příznivci komunistů a lidé, kteří nechodí k volbám. Čelní politici z dalších stran jsou pro občany z tohoto hlediska většinou nečitelní, lidé buď nevědí, jak je zařadit, nebo jim přisuzují eurorealismus. Mezi eurorealisty nejčastěji řadili lidoveckého šéfa Miroslava Kalouska (37 procent lidí).

Paroubek věří, že vláda podpoří gesto vůči německým antifašistům

Předseda vlády Jiří Paroubek (ČSSD) věří, že vláda na svém středečním zasedání stoprocentně podpoří jeho návrh symbolického gesta vůči německým antifašistům z předválečného Československa. Paroubek to v neděli řekl v pořadu České televize Otázky Václava Moravce. Gesto přitom kritizují občanští demokraté a také prezident Václav Klaus. O problematice by měl Paroubek ve čtvrtek telefonicky hovořit s německým kancléřem Gerhardem Schröderem. Premiér v neděli naznačil, jaký bude obsah vstřícného gesta. "V zásadě je to ocenění těch německých občanů bývalého Českolovenska, kteří vystupovali antifašisticky a antinacisticky, kteří byli postiženi nacistickým režimem v průběhu druhé světové války a nebo ještě před ní. Ty jejich osudy byly velmi pohnuté," řekl. Navrhované gesto smíření vůči bývalým sudetoněmeckým antifašistům, které nebude spjato s odškodněním, by se týkalo odhadem zhruba 200 lidí. Paroubek přitom nepochybuje o tom, že vláda jeho návrh schválí. "Já jsem si stoprocentně jist. Myslím si, že je to rozumné. Je to zkrátka gesto vůči lidem, kteří zůstali Československé republice věrni za všech okolností," řekl.

Paroubek: Pokud jsou obvinění Kuše pravdivá, měl by odejít

Pokud jsou obvinění Mariana Kuše pravdivá, měl by odejít ze všech stranických funkcí v ČSSD. Novinářům to v neděli řekl premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Kuše, který je členem Ústředního výkonného výboru ČSSD, se policie chystá obvinit. Údajně svoji stranu poškodil, když si na základě falešného lustračního osvědčení pomohl k funkcím. V pondělí bude zřejmě o jeho případu jednat Krajský výkonný výbor moravskoslezské organizace ČSSD. "Pokud je pravda, co se píše ve všech sdělovacích prostředcích, tak by pan Kuš měl odejít ze všech stranických funkcí," řekl Paroubek. Dodal také, že jestliže jsou obvinění pravdivá, neměl by Kuš čekat na rozhodnutí své místní organizace a odejít sám. Obdobně se již vyjádřil i místopředseda strany Bohuslav Sobotka. České televizi řekl, že setrvání Kuše ve stranických funkcí pokládá za nemožné. Premiér také uvedl, že v případě Kuše jde o selhání člověka, nikoliv o selhání celé strany. Prověřovat další členy vedení ČSSD se tak prý nechystá.

Česko druhé v investičním hodnocení rozvíjejících se trhů

Česká republika se umístila na druhé příčce v žebříčku 27 rozvíjejících se zemí, jejž na základě hodnocení investičních podmínek každoročně sestavuje Kalifornský důchodový systém pro veřejné zaměstnance (Calpers). Informoval o tom deník International Herald Tribune. První místo v seznamu obsadilo Maďarsko, které obdrželo 2,88 bodu. Druhá Česká republika získala 2,75 bodu. Následují Polsko, Tchaj-wan a Chile s 2,71 bodu. Calpers hodnotí země na základě sedmi kategorií, mezi které patří například účetní systém, politická stabilita a podmínky na trhu práce. Země mohou získat nejvýše tři body a nejméně jeden bod. Státy s méně považuje Calpers za nepřijatelné pro investice. Pod touto hranicí letos zůstaly například Rusko a Čína.

Izraelský Osem postaví v ČR továrnu za více než 700 milionů Kč

Divize izraelského výrobce potravin Osem Investments vybuduje v České republice továrnu za 30 milionů dolarů (zhruba 724 milionů Kč). Oznámila to v neděli společnost Osem, v níž vlastní 52 procent švýcarský potravinářský gigant Nestlé. Továrnu postaví divize Tivall, jež se specializuje na výrobu náhražek masa pro vegetariány. Divize s výrobní základnou na severu Izraele je ve svém odvětví klíčovým hráčem na evropských trzích, jako jsou Nizozemsko, Německo a Švédsko.

Nedělní svět: Zemanova dcera bude chodit do školy, kterou vede Klausův syn

Dcera bývalého premiéra a předsedy ČSSD Miloše Zemana bude od 1. září navštěvovat První obnovené reálné gymnázium v Praze, které vede prezidentův syn Václav Klaus mladší. Za vzdělání dcery Zeman zaplatí 28.000 korun ročně. Informuje o tom nedělní vydání Nedělního světa (NS). Nedělník připomíná, že Zeman v minulosti jako šéf ČSSD vystupoval proti placenému školství. "Je to jen něco přes dva tisíce korun měsíčně. Myslím si, že to je únosné," řekl nyní Zeman NS. Ředitel gymnázia Václav Klaus mladší se k přijetí Zemanovy dcery na školu odmítl vyjádřit. Zeman také již dříve uvedl, že vzdělání své dcery bude financovat z prodeje své knihy Jak jsem se mýlil v politice. Expremiérovi dosud jeho publikace, kterou vydalo Ottovo nakladatelství, vydělala kolem 2,5 milionu korun.

SZIF zatím proplatil přes dvě třetiny projektů na přeměnu vinic

Státní zemědělský intervenční fond (SZIF) zatím proplatil více než dvě třetiny projektů na restrukturalizaci a přeměnu vinic. "Celkem je 42 projektů, z nichž vyplaceno bylo dosud 30 v částce přes 15 milionů korun," řekla ČTK mluvčí fondu Jitka Sluková. Zbytek výplat by podle ní mohl být dokončen v brzké době. Na restrukturalizaci vinic je pro rok 2004/2005 k dispozici 54 milionů korun z prostředků EU. Celá částka se asi nyní nevyčerpá, dodala Sluková. Podpora na restrukturalizaci vinohradů, tedy změnu pěstovaných odrůd či technologie pěstování, vychází v průměru asi na 9200 eur (asi 290.000 korun) na hektar. Vyplacená částka ale závisí na počtu provedených opatření v rámci plánu restrukturalizace a přeměny vinic a na počtu žadatelů.

Maková pole na Vysočině jsou proti loňsku asi o polovinu větší

Zemědělci na Vysočině budou letos sklízet mák skoro z 5150 hektarů. Proti loňskému roku se rozloha makových polí zvýšila skoro o polovinu, protože na rozdíl od většiny plodin byl u máku dobrý odbyt. Sklizeň začne počátkem září. "Výnos asi nebude mimořádně vybočovat z normálu," řekl ČTK ředitel třebíčské agrární komory Karel Coufal. Podle něj by kvalitu letošní produkce mohlo poznamenat deštivé počasí z posledních dnů. Minulý rok byl pro pěstování máku mimořádně příznivý. Podle jihlavské pobočky Českého statistického úřadu farmáři v průměru sklízeli 0,9 tuny z hektaru. Na Vysočině byl výnos nižší asi o desetinu, předchozí sklizeň přesto předčil skoro dvojnásobně. Celkem se v republice loni sklidilo 24.821 tun máku, z toho v kraji 2866 tun.

Na jihu a západu Čech se mohou opakovat bouře a rozvodnit řeky

Počasí se opět mění a studená fronta při svém přechodu přes republiku od jihozápadu přinesla v noci na neděli bouřky a průtrže mračen. Zažili je hlavně lidé v jižních a západních Čechách, ale i na Semilsku a Jičínsku. Meteorologové očekávají, že další silné deště by se mohly do pondělních 18:00 vyskytovat hlavně v Jihočeském a Plzeňském kraji. Upozorňují proto na vzestup hladin řek. V Husinci na Prachaticku vyvrátila sobotní noční bouře tři stromy na železniční trať Číčenice - Volary. Padající kmeny nikoho nezranily a neomezily ani provoz vlaků. Hasiči také čistili v Prachaticích zanesené koryto potoka, který hrozil vylitím. V Táboře a Písku pak čerpali vodu ze zatopených sklepů, stejně jako v Mladějově a v Ohařicích na Jičínsku. Silný déšť způsobil problémy i na Plzeňsku, kde voda a spláchnuté bláto nateklo do několika sklepů. V Nýřanech čerpali hasiči vodu z ulice, kde zůstala po dešti. U Horažďovic na Klatovsku hasiči oplachovali proudem vody silnici, kam voda zanesla bláto z okolních polí.

Očekávané deště by mohly zvednout hladiny řek místy až na úroveň druhého stupně povodňové aktivity. Při intenzivnějších deštích nevylučují meteorologové na jihu Čech krátkodobě ani možnost dosažení úrovně třetího stupně povodňové aktivity. Po přechodu studené fronty, který provází právě tyto deště a mírné ochlazení, by poslední srpnová dekáda měla ještě přinést letní počasí. I první dvě zářijové dekády by podle měsíční předpovědi vydané Českým hydrometeorologickým ústavem v sobotu měly být srážkově i teplotně průměrné.

Chladné léto na některé české památky přivedlo více návštěvníků

Letošní chladné léto příliš nepřálo milovníkům koupání a opalování, na některé české památky však díky němu přišlo více návštěvníků. Větší množství lidí podle památkářů navštívilo například hrady a zámky ve Středočeském, Plzeňském nebo Jihomoravském kraji. Jinde se počet návštěvníků zvýšil jen místy nebo zůstal stejný. Ve východních Čechách a Ústeckém kraji zájem lidí o historické stavby naopak klesl. Studené léto zahnalo turisty na středočeské hrady a zámky. Například na hradě Křivoklát na Rakovnicku letos padají všechny návštěvnické rekordy. Hrad letos zřejmě navštíví přes 100.000 lidí, což se naposledy podařilo před sedmi lety. Více lidí zamířilo i do památek v Plzeňském kraji. Na řadě míst byly zaznamenány návštěvnické rekordy. Extrémně úspěšný týden má za sebou největší česká zřícenina Rabí na Klatovsku. Minulý týden ji navštívilo každý den víc než tisíc lidí.

Na opravu vyhořelého Pernštejna lze přispět i pomoci DMS zpráv

Pomocí dárcovských textových zpráv (DMS) mohou od neděle přispívat milovníci památek na opravu požárem poničených částí hradu Pernštejna. Sbírku před časem vyhlásilo brněnské studio České televize. Nyní na ni lze přispívat i mobilním telefonem. Stačí poslat zprávu ve tvaru DMS PERNSTEJN na číslo 87777, řekla v neděli ČTK mluvčí brněnského studia ČT Hana Orošová. Cena jedné DMS je 30 korun. Textové zprávy mohou lidé posílat až do konce října 2005, uvedla. Opravu poškozeného hradu podpořil i nedělní koncert na nádvoří hradu. Účinkující na něm vystoupili bez nároku na honorář, toho se vzdali i členové televizního štábu, řekla Orošová. Na koncertě zazpívali a zahráli například Pavel Lohonka Žalman, Benedikta, Roman Horký a Kamelot, Koňaboj, Jablkoň, Oskar Petr, Vojenský umělecký soubor Ondráš, Hana a Petr Ulrychovi či členové Městského divadla v Brně.

Expedice do Austrálie v historické Tatře 805 v neděli vyjela z Brna

Křtem vozu šampaňským a troubením na Jakubském náměstí se v neděli rozloučila s Brnem expedice, která se vydala v historickém nákladním voze Tatra 805 z roku 1957 na cestu okolo Austrálie. Cesta pětičlenné posádky směřuje nejprve do Hamburku. Tam vůz naloží do přepravního kontejneru a lodí šest týdnů poputuje k protinožcům. "Měli jsme trochu problém s výškou vozu, aby se do kontejneru vešel," svěřil se krátce před odjezdem ČTK člen expedice Petr Kopečný. Ze západoaustralského Perthu čeká od 6. října vůz, který již na expedicích skupiny nadšenců najel na 70.000 kilometrů, 12.000 kilometrů dlouhá cesta po Austrálii. Z Perthu povede trasa na sever směrem k Austinovu jezeru. "Nemineme žádné národní parky, chceme pokořit západoaustralskou poušť, navštívit čtyřicetimetrový kráter po dopadu meteoritu. Jedeme plni očekávání, je to čtvrtá expedice této Tatry," řekl Kopečný. Expedice se vydává po stopách československého cestovatele Jiřího Bauma. V letech 1934 až 1935 podnikl spolu se svojí ženou cestu okolo světa, a to ve stroji Tatra 72. Nadšenci teď chtějí jet alespoň v Austrálii místy, jimiž mladý pár kdysi cestoval. "Žije tam jeho syn, který byl zhruba před měsícem u nás na návštěvě," svěřil se Kopečný.

Výstavu Adolfa Borna na Hradě v Praze navštívilo přibližně 27.000 lidí

Výstavu prací Adolfa Borna, která se konala od 7. dubna do neděle v Císařské konírně na Pražském hradě, vidělo přibližně 27.000 lidí. ČTK to řekla Adéla Douchová z tiskového oddělení Hradu. Přehlídka oblíbeného kreslíře, grafika a ilustrátora se tak řadí k divácky úspěšnějším výstavám. Pokud se výstava porovná s nejnavštěvovanější akcí loňského roku, jíž byla expozice děl Františka Skály v pražském Rudolfinu, má ale přibližně jen třetinovou denní návštěvnost. Na Skálu chodilo průměrně 618 lidí denně, na Borna jen asi 230, to loni stačilo na páté místo. Vzhledem k loňské návštěvnosti výstav pořádaných Správou Pražského hradu ale Born bodoval. Nejúspěšnější z dočasných výstav, tedy kromě Příběhu Pražského hradu, jež je stálou expozicí, loni byla přehlídka díla manželů Švankmajerových s denní návštěvností 165 diváků. O 20 lidí méně přicházelo denně na architektonickou výstavu Nové stavební umění, výstavu díla Vladimíra Boudníka vidělo denně 114 lidí. Letošním trhákem Hradu pravděpodobně bude výstava Zdeňka Buriana, která ještě po prodloužení pokračuje do 11. září. Za tři měsíce trvání ji ale už vidělo 55.000 lidí.

Za Pastrňákem po letech "přišly" písničky, Buty mohou točit desku

Již čtyři roky uplynuly od vydání předchozího alba ostravské skupiny Buty. Její frontman a autor písní Radek Pastrňák se totiž dlouhá léta trápil s jejich skládáním. "Snažil jsem se, aby přicházely. Zkoušel jsem to na namokro, nasucho, navšelijako. Písničky nešly," řekl Pastrňák ČTK po vystoupení na Open Air Music Festivalu v Trutnově. "Všechny způsoby jsem vyzkoušel a zjistil, že už asi žádná písnička nebude. S tím jsem žil asi půl roku a pak jsem se prohlásil za důchodce. Až pak začaly chodit písničky," popsal svá tvůrčí muka Pastrňák, který proto autorskou pauzu vyplnil občanským životem. "Normálně jsem fungoval a staral jsem se o děti," vysvětlil Pastrňák, který nyní s kapelou připravuje nové album.

Hip Hop Kemp v Hradci Králové navštívilo rekordních 16.000 lidí

Rekordních zhruba 16.000 lidí navštívilo od pátku třídenní festival Hip Hop Kemp na letišti v Hradci Králové. "Letošní čtvrtý ročník byl jednoznačně nejúspěšnější. Mnoho lidí přijelo ze zahraničí, zejména z Polska, Německa, Slovenska, Rakouska a Velké Británie," řekla v neděli ČTK mluvčí akce Tereza Reindlová. Loni na festival na hradecký Stříbrný rybník přišlo 13.000 lidí. Festival je největší přehlídkou rapu a hiphopové kultury ve střední a východní Evropě.

Příští víkend se u Chicaga uskuteční 6. česko-slovenský Rockfest

Americké městečko Yorkville nedaleko Chicaga o příštím víkendu opět přivítá tisíce Čechů a Slováků, kteří se sjedou na hudební festival CS Rockfest USA. Tradiční česko-slovenská párty pod širým nebem patří mezi největší setkání krajanů v zahraničí. Na letošním šestém ročníku vystoupí česká skupina Kabát, Michal David s doprovodem, rockové trio Michal Prokop, Luboš Andršt a Jan Hrubý, bluesrockoví Staří psi z Holešova, zlínská formace Voiceband a slovenští Horkýže Slíže a Vidiek. Program doplní místní kapely Doggybag a C.I.A. ze Chicaga a slovensko- americká skupina z Minnesoty Five Ounces. Průvodci festivalu budou moderátor Zdeněk Izer a modelka a herečka Jitka Kocurová. "Zájem o Rockfest rok od roku roste," řekl ČTK Jerry Beran z pořadatelské organizace CSWorldnet. Podle jeho odhadu zamíří do Yorkville podobně jako loni kolem pěti tisíc návštěvníků ze všech koutů Spojených států i z Kanady. Program začne stejně jako v minulých ročnících už ve čtvrtek večer autogramiádou umělců v krajanské hospodě Klas na chicagské třídě pojmenované podle legendárního starosty Chicaga ve 30. letech minulého století, kladenského rodáka Antona Cermaka.

Kamery ve vile Vyvolených sledují první účastníky reality show

Kamery ve vile VyVolených od nynějška sledují prvních šest účastníků reality show televize Prima. Do vily vstoupila šestice finalistů v přímém přenosu v sobotu večer a diváci u obrazovek mohli prostřednictvím kamer sledovat jejich první kroky, počiny a reakce. Ve vile bude bydlet celkem 13 účastníků, o dalších sedmi rozhodnou lidé hlasováním v následujících dnech. Jako poslední ze šesti finalistů si v sobotu vybojovala postup v hlasování diváků sedmadvacetiletá barová tanečnice Regina Holásková. Ve vile je čeká pár měsíců života, v izolaci od okolního světa a pod neustálým dozorem všudypřítomných kamer. Prima spustila svou reality show uplynulou neděli.

Jaromír Jágr je rekordmanem Zlaté hokejky, vyhrál pošesté

Útočník Jaromír Jágr v sobotu v Karlových Varech pošesté převzal trofej pro nejlepšího českého hokejistu. V tradiční posezonní anketě Zlatá hokejka triumfoval s náskokem více než 150 bodů před obráncem Tomášem Kaberlem a překonal dosavadní rekordní počet pěti prvenství, o nějž se dělil s gólmanem Dominikem Haškem. Třetí v letošním pořadí skončil brankář Tomáš Vokoun. Jágr zvítězil po sezoně, na jejímž začátku táhl Kladno, pak v dresu ruského Omsku vyhrál premiérový turnaj evropských mistrů Super Six a nakonec i se zlomeným malíčkem pomohl národnímu týmu ke zlatým medailím na mistrovství světa ve Vídni. Druhý skončil jeho klubový spoluhráč z Čech Tomáš Kaberle, který na rozdíl od Jágra v kladenském dresu zůstal celou sezonu. Největším překvapením ankety je bronzový stupínek pro Vokouna, jenž jako jediný z elitní desítky na sobotním slavnostním vyhlášení v sále hotelu Thermal chyběl.

Barum rallye ve Zlíně vyhrál Ital Travaglia

Ital Renato Travaglia vyhrál s vozem Renault Clio Super 1600 35. ročník automobilové soutěže Barum rallye. Zopakoval tak prvenství z roku 2002 a v průběžném pořadí mistrovství Evropy zvýšil svůj náskok před krajanem Giandomenikem Bassem, který v neděli obsadil ve Zlíně druhé místo. Basso útočil od začátku dne, během kterého vyhrál pět z šesti rychlostních zkoušek. Ke druhému místu mu nechtěně pomohl český závodník Martin Prokop (Suzuki Ignis Super 600), který dopoledne havaroval, ale vyvázl bez zdravotních následků. Z českých jezdců skončil nejlépe na třetím místě Jan Kopecký s produkčním Mitsubishi Lancer a porazil o 7,6 sekundy Václava Pecha, jedoucího na stejném typu vozu. Kopecký vyhrál absolutní klasifikaci mezinárodního mistrovství České republiky před Pechem, který si upevnil vedení v průběžném pořadí šampionátu.

Richard Blatný zdolal vlastní rekord v dálkové plavbě

Čtyřicetiletý dálkový plavec, otužilec a pokořitel průlivu La Manche Richard Blatný má na svém kontě nový světový rekord v dálkovém plavání ve sladkých vodách. V neděli ráno dokončil po 29 hodinách plavbu od Slapské přehrady až za soutok Vltavy s Labem v Mělníku, a zdolal tak trasu dlouhou 81,7 kilometru. Překonal vlastní čtyři roky starý rekord, kdy na této trase uplaval přes 54 kilometrů. Za nejtěžší úsek celé plavby označil Blatný její začátek pod Slapskou přehradou. "Voda byla teplá jen devět deset stupňů, bylo to v úplné tmě. Pak v průběhu plavby sem ještě prodělal asi pět krizí," řekl ČTK po úctyhodném výkonu na doprovodné lodi vyčerpaný, ale spokojený plavec. Sám si cení plavby nejen kvůli její délce, ale i proto, že plaval stylem prsa bez neoprenu a ploutví.

Prokop vyhrál potřetí závod SP ve fourcrossu, Horáková byla druhá

Cyklista Michal Prokop vyhrál v italské Pile třetí ze šesti letošních závodů Světového poháru ve fourcrossu na horských kolech. Před finálovým podnikem se obhájce celkového prvenství dotáhl na vedoucího Američana Briana Lopese na rozdíl 24 bodů. Výborně si v sobotu počínala také mistryně světa Jana Horáková, která obsadila druhé místo a průběžně je sedmá. Po úspěšném vstupu do sezony se Prokopovi nepovedly červencové závody v Brazílii a USA, kde vinou pádů jednou nebodoval vůbec a podruhé získal pouze sedm bodů. V Itálii se mu však opět dařilo. V nadmořské výšce 1800 metrů vyhrál kvalifikaci a suverénně prošel všemi vyřazovacími koly až do finále, v němž porazil svého hlavního rivala Lopese.

Trenér fotbalistů Hearts vyhlížel v Česku další posily

Nákup českých fotbalistů se skotskému klubu Heart of Midlothian bohatě vyplácí a k trojici Rudolf Skácel, Michal Pospíšil a Roman Bednář možná brzy přibudou další. Trenér George Burley po sobotním vítězství 2:0 nad Aberdeenem prohlásil, že mužstvo ještě potřebuje posílit a do konce přestupního termínu chce přivést ještě alespoň dva hráče. A naznačil, že posily by opět mohly být z České republiky, kde byl v tomto týdnu na průzkumné misi. "V posledních sezonách jsme sledovali trh v Česku a Polsku. Na českém trhu jsme měli úspěch a pořád je možné tam dostat dobrou cenu," řekl Burley novinářům.

Bratři Benešové mají první titul mistrů ČR v plážovém volejbalu

Bratři Josef a Petr Benešové získali první titul mistrů republiky v plážovém volejbalu. Ve finále v Brně v neděli porazili obhájce loňského prvenství Michal Bízu s Igorem Stejskalem 2:1 po setech 18:21, 21:17 a 15:9. V zápase o třetí místo Jaroslav Pavlas a Michal Svoboda zdolali Martina Tichého a Petra Nezdařila 2:0. Finálový souboj dvou nejvýše nasazených párů, které se v příštím týdnu představí na mistrovství Evropy v Moskvě, přinesl dramatickou bitvu s lepším úvodem pro Stejskala s Bízou. Až do stavu 14:14 bylo utkání vyrovnané.

Počasí

Odpoledne zpočátku polojasno, na jihozápadě oblačno až zataženo, místy s přeháňkami. Postupně oblačno až zataženo a místy déšť nebo bouřky. Teploty 23 až 27 stupňů, na jihozápadě a na horách kolem 20ti. Mírný východní vítr v bouřkách přechodně zesílí.

21-08-2005