Denní souhrn zpráv Zprávy

22-08-2005

Nejvyšší soud umožnil vydání prince Sáního do Kataru

Nejvyšší soud umožnil vydání katarského prince Hámida bin Abdal Sáního k trestnímu řízení domů do Kataru. Vyhověl tak návrhu ministra spravedlnosti Pavla Němce. Sání byl v květnu nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení. Nejvyšší soud zároveň rozhodl o propuštění prince z vazby. Nejvyšší soud odmítl argumentaci obecných soudů i Nejvyššího státního zastupitelství, že vydáním do domovské země by byl Sání odňat svému zákonnému soudci - tedy soudci ze země, kde čin spáchal. Soudy i státní zastupitelství tvrdily, že Němec neměl k rozhodnutí o vydání prince do Kataru pravomoc. "Z trestního řádu nelze dovodit, že by takový postup ministra vyžadoval souhlas soudu," uvedl soudce Nejvyššího soudu Antonín Draštík. Katarské úřady již před několika měsíci zahájily Sáního stíhání za přečiny spáchané na českém území, za sex s mladistvými dívkami mu tam údajně hrozí až doživotní vězení.

Česko má dalších šest gripenů, poslední dva obdrží do konce srpna

Česká republika dostala od Švédska dalších šest stíhaček Jas-39 Gripen. Letouny před několika dny přistály na čáslavské letecké základně, armáda nyní kontroluje jejich stav. ČTK to řekl mluvčí základny Michal Prejzek. Prvních šest jednomístných stíhaček přiletělo v dubnu. Do konce srpna Švédové dodají poslední dva stroje, které jsou dvojmístné. Přejímka nových letounů potrvá zhruba do konce tohoto týdne, pak budou zařazeny do ostrahy českého vzdušného prostoru. "Zatím vše probíhá bez závad," uvedl mluvčí. Při přebírání prvních šesti gripenů se vyskytly drobné potíže.

Česká republika si 12 jednomístných a dva dvoumístné gripeny pronajala na deset let za téměř 20 miliard korun. Letos v červnu nahradily staré sovětské stíhačky MiG-21. Podle opoziční ODS je však projekt zbytečně nákladný a nekoncepční. Tvrdí, že letadla nejsou dostatečně vyzkoušena.

O pořízení nových nadzvukových letadel sice rozhodla již před rokem vláda Vladimíra Špidly, dodnes však nestojí nový hangár, v kterém mají být špičkové stroje umístěny. "Do října bude dokončena projektová dokumentace, pak následuje výběrové řízení," řekl Prejzek. Dodal, že se stavbou by se mělo začít příští rok, dokončení se plánuje za dva roky. Letadla zatím stojí v takzvaných úlech, provizorních úkrytech. Do budoucna vojáci počítají s dalším hangárem pro bitevníky L-159 Alca.

Vojenské letectvo má zatím osm vycvičených pilotů, kteří předtím prošli několikaměsíčním školením ve Švédsku. V pondělí odletělo na základnu Satenäs dalších sedm mužů. "Jsou to opět zkušení piloti, předtím létali na letounech MiG-21 a L-159," řekl ČTK Vladimír Ficenec z ministerstva obrany. Ve Švédsku zůstanou asi tři měsíce, zbytek školení absolvují již na českých gripenech v Čáslavi. Armáda bude mít nakonec k dispozici 21 pilotů nových stíhaček.

Pronájem letounů provází takzvané offsetové programy, tedy zpětné investice do tuzemské ekonomiky. Podle konsorcia Gripen International vznikly do konce loňského roku v Česku projekty za více než čtyři miliardy korun. Někteří experti však nedávno poukázali na to, že některé kontrakty by se asi uskutečnily i bez pronájmu supersoniků. Staré migy už vojsko vyřadilo. Za 21 stíhaček, z nich část byla v žalostném stavu, podle ministra obrany Karla Kühnla utržilo 2,4 milionu korun. Některé také skončily v muzeích, dva legendární stroje si ponechala i čáslavská základna - více než třicetiletou službu v armádě budou připomínat na betonových podstavcích.

První soukromá věznice v Česku by mohla fungovat od roku 2009

První soukromá věznice v Česku by mohla podle odhadu ministerstva spravedlnosti začít fungovat v roce 2009. "Pokud to půjde rychleji, budeme jenom rádi," řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Dimun. Vybudování věznice s ostrahou za zhruba 1,1 miliardy korun součinností státu a soukromého sektoru podpořila minulou středu vláda. "Partner ze soukromého sektoru by měl věznici navrhnout, postavit, pokrýt finanční náklady a provozovat po vymezené období," uvedl mluvčí s tím, že stát bude vybrané soukromé firmě postupně výstavbu splácet. Podle dřívějších mediálních spekulací by mohla být soukromá věznice postavena na Moravě. Výběrové řízení ohledně stavby věznice se patrně uskuteční již na přelomu roku. Samotná stavba by mohla být zahájena koncem příštího roku, případně počátkem roku 2007, míní Dimun. Za další dva roky by mohlo být zařízení pro více než 500 vězňů zprovozněno. Služby a provoz objektu má zajišťovat soukromá firma, kterou si stát bude v podstatě najímat. Stát zajistí ostrahu odsouzených a platbu za poskytované služby, upřesnil mluvčí s tím, že předpokládaná výše této roční platby činí 135 milionů korun.

Podmínky provozu věznice stanoví vězeňská služba. Jednou z nich bude zaměstnanost minimálně 60 procent vězňů, zdůraznil Dimun. Má se tak řešit otázka problematického zaměstnávání odsouzených, včetně odměny za práci, z níž mají hradit náklady výkonu trestu odnětí svobody. Loni v českých věznicích pracovalo jen asi 45 procent z více než 12.000 práce schopných vězňů.

V Česku je zhruba 19.000 odsouzených a vazebně stíhaných v 35 zařízeních. Z hlediska evropských standardů současná plocha věznic nestačí. V ČR a v dalších postkomunistických zemích, jako jsou Slovensko nebo Maďarsko, je běžné, že v jedné cele bydlí čtyři, šest, osm, ale i šestnáct vězňů. Ubytovací kapacita v plánované soukromé věznici by však již měla podle Dimuna evropský standard splňovat. Na osobu má připadnout šest metrů čtverečních. V současné době přitom české věznice vycházejí z českých předpisů, podle nichž má vězeň nárok na čtyři metry čtvereční.

Česká republika čelí miliardové arbitráži kvůli TV3

Lucemburská společnost EMV zahájila arbitráž proti České republice kvůli údajně zmařené investici do regionální televizní stanice TV3. Hodnotu investice odhaduje společnost na více než 45 milionů dolarů (přes miliardu korun). ČTK to řekl mediální zástupce EMV Jan Chudomel. Společnost EMV pomáhala finančně rozjet televizní regionální projekt Martina Kindernaye s názvem TV3. Po sporech o licenci nakonec celý projekt skončil a licenci posléze získala společnost RTV Galaxie, která poté přešla pod skupinu GES Holding. Pod ni patří i celoplošná televize Prima. "EMV se domnívá, že k poškození investice došlo nezákonným postupem Rady pro rozhlasové a televizní vysílání, která stát zastupuje," řekl Chudomel.

Arbitráž ze strany společnosti EMV je tak v pořadí druhou, kdy se zahraniční investor domáhá navrácení své investice do některé z českých televizí. První a vítěznou arbitráž spustila americká společnost CME kvůli zmařené investici do televize Nova Vladimíra Železného. V arbitráži nakonec CME získala více než deset miliard korun od českého státu.

Moravskoslezský výbor ČSSD vyzval Kuše, aby odstoupil z funkcí

Moravskoslezský výbor ČSSD vyzval člena výkonného výboru strany Mariana Kuše, aby dočasně odstoupil ze všech stranických funkcí. Měl by tak učinit do doby, než se vysvětlí obvinění, jimž čelí. Kuš je veden v seznamech spolupracovníků bývalé Státní bezpečnosti (StB) a je podezřelý, že si k funkcím pomohl falešným lustračním osvědčením. Policie se jej chystá obvinit, protože tím podle ní poškodil svou stranu. "Pokud by se cokoliv z těchto podezření naplnilo, je pro nás nepřijatelné, aby takovýto člověk byl členem sociální demokracie," řekl novinářům šéf Poslanecké sněmovny a místopředseda moravskoslezské ČSSD Lubomír Zaorálek.

CVVM: Češi za největší problém své země považují nezaměstnanost

Nezaměstnanost, zdražování a stav životní úrovně považují Češi za největší problém své země. Na druhém místě je korupce a hospodářská kriminalita, následovaná obecnou kriminalitou a politickou situací. Naopak terorismus vnímá jako největší hrozbu jen velmi málo lidí. Vyplývá to z průzkumu Centra pro výzkum veřejného mínění (CVVM) z přelomu června a července. Problémy spojené s ekonomikou označila za nejpalčivější více než čtvrtina dotázaných, korupci umístilo do čela žebříčku nejhorších problémů 15 procent občanů. Kriminalitu a politiku vnímá jako největší zlo šest procent Čechů. Následuje státní rozpočet, problematika Evropské unie a zdravotnictví, které se umístilo na osmém místě. Policii, mezilidské vztahy, ekologické záležitosti a sociální politiku označilo za nejhorší problémy Česka kolem tří procent lidí, dostaly se tak zhruba do poloviny žebříčku CVVM. Na jeho konci jsou terorismus, komunisté a daně.

Nejvíce turistů přijíždí do ČR dle průzkumu poznávat a odpočívat

Turisté ze sousedních zemí jezdí nejčastěji do Česka odpočívat a poznávat. Hodně jich přijíždí také ke známým a příbuzným, na služební cesty a kulturní nebo sportovní akce. Naopak málo cizinců do České republiky cestuje na aktivní dovolenou. Vyplývá to z průzkumu, který mezi 8000 Rakušany, Němci, Poláky a Slováky prováděla vládní agentura CzechTourism. Výsledky zveřejnilo ministerstvo pro místní rozvoj.

Cizinci vnímají Českou republiku jako bezpečnou zemi s bohatou historií. Již méně příznivou zprávou je, že turisté na Česko nahlížejí poměrně konzervativně, tedy jako na pobytovou zemi, jež není příliš lákavá pro turisty, kteří cestují za aktivní dovolenou, řekl ministr pro místní rozvoj Radko Martínek. Zde je podle něho prostor pro lepší propagaci.

Loni Česko podle statistik a odhadů CzechTourismu navštívilo asi osm milionů cizinců, meziročně jich přijelo o 19 procent více. Z nich téměř dva miliony tvořili Němci, 800.000 Slováci, 400.000 Poláci a necelých 300.000 Rakušané. Podle Martínka jsou to poměrně pozitivní výsledky - žádná jiná země EU totiž nezaregistrovala tak vysoký meziroční nárůst počtu příjezdů cizinců. Letos ministerstvo pro místní rozvoj očekává, že se růst zpomalí na deset procent.

Hosté z okolních zemí přijíždějí na dovolenou do ČR zhruba na 11 až 13 dní, Němci někdy až na třítýdenní pobyty. Dopravují se hlavně soukromými auty, autobusová doprava je na ústupu. Němci i Rakušané vynaloží velkou část peněz na svou českou dovolenou již doma. Kupují totiž pobyty all inclusive, a na místě tak utratí méně. Česko je u Němců sedmým nejčastějším cílem dovolené, u Rakušanů osmým, u Slováků pátým a u Poláků dokonce prvním.

ČEZ chce modernizovat problémové turbíny v temelínské elektrárně

Energetická společnost ČEZ chystá modernizaci turbín obou bloků jaderné elektrárny Temelín. Chce tak vyřešit problémy s jejich chvěním, kvůli nimž musela v minulosti již několikrát zastavit výrobu elektřiny. ČTK informace, jež jako první zveřejnil týdeník Euro, potvrdil mluvčí elektrárny Milan Nebesář. Kdy se úpravy na nejaderné části bloků uskuteční, zatím nechtějí zástupci ČEZ uvést. Rekonstrukce zařízení by také měla částečně zvýšit výkon elektrárny.

Odborníci nyní zkoumají všechny možné varianty. "Není to záležitost několika dnů nebo týdne. Je to věc obchodních jednání, otázka předběžných poptávek," uvedl mluvčí. Jasné podle něj není ani to, zda budou muset technici elektrárnu odpojit od sítě na delší dobu, či úpravy provedou při plánovaných odstávkách, kdy se mění palivo. "To vše se zatím řeší," uvedl Nebesář. Vyjadřovat se elektrárenský gigant nechce ani k ceně, na kterou modernizace přijde. Týdeník Euro již dříve uvedl, že podle zdrojů blízkých vedení ČEZ dosáhnou náklady desítek milionů korun. Společnost přitom vyčkává, kolik si za výrobu a instalaci nových dílů řeknou již oslovení producenti zařízení.

Podobná výměna se v minulosti uskutečnila i ve třetím bloku dukovanské elektrárny. ČEZ zde vyměnil systém řízení a kontroly a modernizoval části turbíny. "Obdobnou cestou chceme postupovat v Temelíně, tedy inovovat rotory, při jejich výrobě se poučit z technologických problémů vzniklých na těch starých a zároveň zvýšit výkon jednotlivých bloků," řekl týdeníku Euro šéf divize výroby společnosti ČEZ Jiří Borovec.

Občanské sdružení Jihočeské matky, jež na potíže s turbínami upozorňuje několik let, považuje jejich modernizaci za nestandardní situaci. Upozorňuje, že ani budoucí úpravy nemusejí potíže s chvěním nadobro odstranit. "Je velmi výjimečné rekonstruovat turbíny po tak krátké době od uvedení do provozu. Tato situace je dokladem toho, že jako prototyp je turbína problémové zařízení, především konstrukčně," řekla ČTK Dana Kuchtová ze sdružení. Dodala, že pokud by Temelín již dříve tisícimegawattové stroje nahradil menšími s polovičním výkonem, problémy s chvěním by nenastaly. "Škoda, která zařízení vyrobila, je uměla vyrábět a měla odzkoušené. Tohle je jen důkaz megalomanie Temelína," dodala Kuchtová.

Humanitární organizace ADRA vybuduje v Keni ambulanci

Humanitární organizace ADRA vybuduje v nejlidnatější oblasti Keni ambulanci. Zdravotnické zařízení se třemi lůžky a mobilním týmem lékařů vznikne ve vesnici Itibo. Lidé z okolí tam nejvíce trpí malárií, AIDS, onemocněními způsobenými parazity a respiračními nebo kožními chorobami. Novinářům to řekla zdravotní sestra Milena Kalhousová, která v Keni společně se zdravotníkem Alešem Bártou místo pro vznik ambulance hledala. Čeští zdravotníci během své měsíční mise navštívili osm míst, například největší chudinskou čtvrť na světě u Nairobi, kde žije více než milion lidí hluboce pod hranicí bídy. V jihovýchodní části Keni monitorovali situaci sirotků a dětí nakažených virem HIV. Po celou dobu pobytu v případě nutnosti poskytovali zdravotní pomoc.

Ambulance vznikne uprostřed vesnice na pozemku, na kterém již nyní stojí několik budov pro zdravotnickou péči. Objekty jsou ale zchátralé. Stavba i zprovoznění ambulance a rozestavěné porodnice přijde zhruba na 250.000 korun. V centru najdou práci až dva lékaři, dvě zdravotní sestry a laboranti. "Pokud by byl zájem, mohou zde pracovat i čeští lékaři, kteří by se zde věnovali studiu tropické medicíny," dodal Bárta.

Misi do Keni podpořila 200.000 korunami zlínská pobočka ADRA, jež peníze uvolnila ze svého speciálního projektu ADRA ÚL. Projekt se snaží o rozšiřování sítě drobných dárců, z jejichž příspěvků se vytváří takzvaný pohotovostní fond. Přispívá do něj pravidelně zhruba 850 dárců z Česka.

Policie zadržela Ukrajince, který měl několikrát hrozit bombou

Pražští policisté zadrželi v sobotu osmadvacetiletého muže z Ukrajiny, který měl na tísňové lince opakovaně vyhrožovat umístěním bomby v metru. Policie musela kvůli výhrůžce prohledávat jednu ze stanic podzemní dráhy. ČTK o tom informovala mluvčí pražské policie Daniela Razímová. Zadržený muž podle policie v sobotu několikrát telefonoval na tísňovou linku. Vždy oznámil, že v jedné ze stanic pražského metra umístil výbušninu. Policisté, pyrotechnik a speciálně vycvičený pes tak stanici několikrát prohledali, žádnou bombu však nenalezli. Policistům se nakonec podařilo muže zadržet. Obvinili ho z trestného činu šíření poplašné zprávy. Cizinci hrozí v případě prokázání viny až pět let vězení.

Na Korsice byli zadrženi dva čeští mladíci - čelí podezření ze založení požáru

Dvojice mladých Čechů, kteří byli v pátek zadrženi na Korsice, přiznala, že týž den způsobila požár, kvůli kterému byla zadržena. Zda šlo o zapálení záměrné, nebo náhodné, nyní zjišťuje vyšetřující soudce. ČTK to řekl prokurátor z korsického Ajaccia José Thorel. Mladíci ve věku 17 a 19 let byli zadrženi v pátek na okraji městečka Porto-Vecchio poblíž ohniska požáru. Prokurátor řekl, že vypadali, jako by chtěli utéct. Četníci je zastavili a našli u nich zápalky, zapalovač a cigarety a na místě vypuknutí požáru rovněž zápalky a napůl spálené stejné cigarety. Mladíci prý přiznali, že se bavili tím, že po sobě házeli zapálené zápalky, od kterých chytil porost. Prokurátor odmítl říci, zda šlo o zapálení záměrné, nebo náhodné, a odkázal na výsledky vyšetřování. To prý může trvat několik týdnů nebo i dva až tři měsíce. Vyšetřující soudce oba muže vyslechl v neděli odpoledne a znovu tak učiní v příštích týdnech. "Myslím, že pak budou propuštěni a budou čekat na soud na svobodě," řekl prokurátor. Nějaké zkrácené řízení se podle něj nedá čekat.

Žhářství je ve Francii stíháno velmi přísně, lze za ně dostat až deset let vězení, řekl Thorel. V případě obou mladíků je ale podle jeho odhadu reálné čekat odsouzení na několik měsíců, i s přihlédnutím k tomu, že - jak už si francouzská strana ověřila v Praze - nemají žádný záznam v trestním rejstříku. Prokurátor dodal, že mladší z nich bude postaven před soud pro mladistvé, starší před normální trestní soud.

Oba muži pracovali podle zprávy agentury AFP na Korsice jako sezónní dělníci. Thorel ale řekl, že jejich postavení v tomto ohledu je "nejisté" - pracovali v jedné restauraci, ale oficiálně byli na Korsice na jazykové stáži. Podle informací z dalšího zdroje však údajně byli v restauraci na praxi ze své hotelové školy. Česká konzulka ve Francii Ljuba Svobodová ČTK řekla, že je kvůli tomuto případu ve spojení jak s rodinami obou zadržených, tak s francouzskými úřady i s advokátem, který jim byl přidělen.

Na Jindřichohradecku vykolejila historická parní lokomotiva

Historická parní lokomotiva z roku 1898 v pondělí vykolejila na úzkokolejné trati z Jindřichova Hradce do Nové Bystřice. Provoz na trati byl přerušen. Podle předběžných informací nebyl nikdo zraněn, řekl ČTK mluvčí Drážní inspekce Zdeněk Neusar. Pravděpodobnou příčinou vykolejení je podle provozovatele podmáčení trati. Podle ředitele Jindřichohradeckých místních drah Jana Šatavy nebyl v historické soupravě nikdo zraněn díky tomu, že se historické vlaky pohybují rychlostí jen 30 kilometrů za hodinu.

Parlamentní komory spustily virtuální prohlídky svých prostor

Virtuální prohlídku budov obou parlamentních komor mohou zájemci zhlédnout na internetových stránkách sněmovny a Senátu. Stránky jsou spuštěny přibližně od poloviny prázdnin a zájemci na nich mohou vidět panoramatické snímky hlavních jednacích sálů, reprezentativních prostor a okolí budov a paláců horní a dolní komory na pražské Malé Straně.

Sněmovní virtuální prohlídka obsahuje celkem 14 panoramatických snímků, které návštěvníkům přibližují všechny tři bloky domů a paláců na Malé Straně. K vidění je například panoramatická fotografie hlavního průčelí bývalého Thunovského paláce ve Sněmovní ulici, nádvoří s kašnou, vchod do pracovny předsedy Poslanecké sněmovny, jeho pracovna, sněmovní kuloáry a hlavní jednací sál.

Pozadu v prezentaci svých prostor nezůstala ani horní parlamentní komora. Na svých internetových stránkách nabízí od tohoto měsíce téměř dvě desítky komentovaných videozáběrů svého barokního sídla a jeho prostor včetně těch, kam se běžní návštěvníci nedostanou. K vidění je také multimediální pohled na Valdštejnskou zahradu. Zájemci se mohou díky videoprezentaci seznámit také s činností a pravomocemi Senátu a jeho historií.

Fotbalista Jarošík míří do Birminghamu

Český fotbalista Jiří Jarošík opouští po půl roce londýnskou Chelsea. Sedmadvacetiletý reprezentační záložník odchází na roční hostování do Birminghamu. ČTK to řekl hráčský agent Viktor Kolář z agentury Sport Invest, která Jarošíka zastupuje. O Jarošíkově odchodu se začalo hovořit poté, co se londýnskému klubu podařilo získat z Lyonu Michaela Essiena. Ten sice není podobným typem hráče, ale ve středové řadě anglického mistra tak zesílil přetlak, který by zřejmě způsobil, že se Jarošík do sestavy příliš často nedostane. Podle Koláře se kluby i hráč domluvili na ročním hostování, které se může během příštího léta změnit v přestup, pokud s tím bude fotbalista souhlasit. "Kluby mají už předjednánu přestupovou sumu, ale bez Jirkova souhlasu k přestupu dojít nemůže," vysvětlil manažer.

ČHMÚ: Řeky na jihu a jihozápadě Čech budou ještě stoupat

Na Šumavě spadlo velké množství srážek a meteorologové očekávají na jihu a jihozápadě Čech další déšť. Řeky v těchto oblastech proto mají zvýšené hladiny a budou se podle meteorologů ještě zvedat. Upozorňuje na to Český hydrometeorologický ústav na své internetové stránce.

Počasí

V úterý očekáváme oblačno až zataženo s občasným deštěm nebo přeháňkami, místy bouřky. V Čechách to budou zpočátku i trvalejší srážky. Teplotní maxima 18 až 22 stupňů, na horách kolem 13 stupňů. Mírný severní až severozápadní vítr bude mít rychlost do 20 km za hodinu.

22-08-2005