Denní souhrn zpráv Zprávy

23-08-2005

Zástupci stran se většinou shodli na pozdějším odchodu do penze

Na postupném prodlužování věku pro odchod do penze se v úterý většinou shodli zástupci koaličních a opozičních stran ze sněmovny. V následujících dvou měsících se budou snažit najít průnik svých představ o budoucích důchodech i u dalších parametrů penzijního systému. Po první schůzce skupiny stranických zástupců o důchodové reformě to řekl ministr práce Zdeněk Škromach (ČSSD), který tým vede.

Po roce 2012 budou muži i ženy chodit do penze v 63 letech. Ženy budou moci odejít do důchodu podle počtu dětí i dříve. Koaliční strany počítají s tím, že později by na penzi lidé měli nárok od 65 let. Unionisté by přidali ještě dva roky. ODS navrhuje za několik desetiletí důchod v 71 letech. Komunisté by ho oddálili jen tehdy, pokud se život skutečně prodlouží a klesne nezaměstnanost.

Členové Škromachova týmu doufají, že návrh reformy důchodů by parlament mohl projednat ještě do voleb. Politologové ale většinou politikům velké šance na to, že by se necelý rok před volebním kláním dokázali shodnout, nedávají. "Samozřejmě každý má určitý politický zájem, ale myslím si, že začíná převažovat rozum nad populismem," řekl v úterý Škromach. Politická shoda koalice a opozice podle něj zaručí to, aby se důchodový systém neměnil pokaždé s příchodem nové vlády.

Český důchodový systém by měl bez dluhů vydržet ještě 20 let. Společnost ale stárne a seniorů přibývá. Současně ubude lidí, kteří budou do systému přispívat. S prodlužováním života navíc budou lidé penze pobírat déle. Strany by se měly shodnout na tom, jaká část hrubého domácího produktu do důchodů poplyne. Nyní je to asi osm procent. Politici by měli stanovit i míru solidarity, výši pojistného a poměr penzí k výdělkům. Musejí hlavně říct, jak se mají penze financovat. "Všechny navržené systémy počítají se zachováním průběžného, solidárního důchodového systému jako s hlavním pilířem," řekl šéf poslanců ODS Vlastimil Tlustý, který je členem týmu. Systém by mělo doplnit spoření v penzijních a zaměstnaneckých fondech.

Katarský princ už je za hranicemi

Člen katarské královské rodiny Hámid bin Abdal Sání, stíhaný za sex s nezletilými dívkami, odletěl v úterý v podvečer z České republiky. Sáního v pondělí Nejvyšší soud propustil z vazby a zároveň umožnil předání jeho případu do Kataru. "Bylo mi řečeno, že ihned po příletu do Kataru bude Sání vyslechnut," uvedl jeho obhájce Josef Lžičař.

Nejvyšší soud svým verdiktem vyhověl návrhu ministra spravedlnosti Pavla Němce (US-DEU). Sání byl v květnu nepravomocně odsouzen za sex s nezletilými dívkami na dva a půl roku do vězení. Soud o Sáního vině a trestu jednal přesto, že Němec krátce po podání obžaloby rozhodl o předání případu do Kataru. Obvodní soud pro Prahu 2 a poté i Městský soud v Praze však označily Němcův postup za nezákonný a v řízení pokračovaly.

Verdikt Nejvyššího soudu si z Kataru přijela do Česka vyslechnout početná suita. "Bylo tu tak deset až patnáct lidí, z toho tři Sáního bratři. Většina této skupiny odletěla se Sáním," uvedl Lžičař. Katarský princ opustil brány pankrácké věznice v pondělí večer, noc strávil v hotelu. Podle mluvčího ministerstva spravedlnosti Petra Dimuna s ním byl neustále katarský doprovod, včetně prvního náměstka nejvyššího katarského žalobce.

"Katarská strana mi slíbila, že mi o vyšetřování bude podávat informace," řekl advokát Lžičař. Katar se zavázal, že bude informovat také ministerstvo spravedlnosti. Sáního stíhání je v Česku přerušeno. Pokud Katar nedodrží sliby, může být obvinění zase obnoveno a české úřady mohou žádat Sáního vydání.

Katarské úřady podle Dimuna před několika měsíci zahájily Sáního stíhání za přečiny spáchané v ČR. Mluvčí už dříve řekl, že v Kataru mu hrozí až doživotí. V Česku by mohl dostat nejvýše osm let. Téměř rok si odpykal ve vazbě, která se do trestu započítává. Navíc by mohl po půlce trestu požádat o podmíněné propuštění. Pokud by trest 2,5 roku nabyl právní moci, Sánímu by zbývaly pouhé tři měsíce vězení. Sání přesto chce být do Kataru vydán. Objevují se proto spekulace, že má v Kataru jako člen královské rodiny imunitu a vězení mu nehrozí. Sání je bratrancem katarského emíra.

Lžičař řekl, že český stát nezákonně omezil osobní svobodu jeho klienta, a ten by tak mohl podat žalobu o náhradu škody či ušlého zisku. Měsíčně si prý jako podnikatel vydělal až 60.000 dolarů (téměř 1,5 milionu korun). "Zatím se však k této možnosti nevyjádřil, chce si vše dobře promyslet," uvedl advokát.

Soudkyně Křikavová: Doufám, že mi nebude upíráno právo na názor

Soudkyně Obvodního soudu pro Prahu 2 Monika Křikavová, jejíž senát odsoudil katarského prince Hámida bin Abdal Sáního za sex s nezletilými dívkami, je připravena hájit svůj právní názor před kárným senátem. "Vždy jsem respektovala, respektuji a respektovat budu právo každého na vlastní názor. Předpokládám však, že stejné právo nebude upíráno mně, členům mého senátu či senátu odvolacímu," sdělila Křikavová v prohlášení, které v úterý zaslala ČTK.

Jediným orgánem, který může navrhnout předání případu do ciziny, je podle Křikavové soud. Činnost ministerstva spravedlnosti je podle ní v tomto ryze formální a úřad nemá žádné rozhodovací pravomoci. Argumenty ministerstva, že postup umožňuje paragraf 448, soudkyně odmítla. Paragraf není podle ní v trestním řádu osamocen, ale je logicky doplňován dalšími ustanoveními. Nejvyšší soud však její argumentaci odmítl. "Z trestního řádu nelze dovodit, že by takový postup ministra vyžadoval souhlas soudu," uvedl soudce Antonín Draštík.

Ministr spravedlnosti Pavel Němec po vynesení verdiktu Nejvyššího soudu označil jednání Křikavové za obstrukce. Až si prostuduje spis a písemné vyhotovení rozsudku, zváží, zda na soudkyni podá kárnou žalobu za průtahy řízení. "Má-li být soudce postihován za svůj odlišný právní názor, jsem připravena stanout a hájit se před kárným senátem," komentovala jeho slova Křikavová.

Podle mluvčího ministra Petra Dimuna však soudkyně nebude postihována za svůj chybný právní názor. "Jde o to, zda obstrukce, průtahy a formální pochybení soudu, který celý tento případ provázejí, nezakládají kárnou odpovědnost," uvedl Dimun.

Němec o předání do Kataru rozhodl bez toho, aby si od soudu vyžádal spis. Jeho postup se zdál podezřelý i nejvyšší žalobkyni Marii Benešové. Požádala proto policii, aby okolnosti Němcova rozhodnutí prověřila.

Také místopředseda Nejvyššího soudu Pavel Kučera v časopise Trestní právo napsal, že není jasné, co ministra k verdiktu vedlo: "Nemůžeme se ubránit dojmu, že v dané věci byl (Němec) při hodnocení vhodnosti předání trestního řízení do Kataru veden jinými než...všeobecně uznávanými hledisky...jeho postup v této věci nebyl zrovna transparentní." Kučera je ale na rozdíl od Křikavové přesvědčen o tom, že Němcův postup byl v souladu se zákonem.

Prima: Němec vyzval Benešovou kvůli kauze Sáního k rezignaci

Ministr spravedlnosti Pavel Němec vyzval k rezignaci nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou kvůli kauze katarského prince Hámida bin Abdal Sáního, který byl v ČR stíhán za zneužívání. Informovala o tom v úterý večer televize Prima. Benešová kritizovala postup ministra, když v dubnu vyhověl nótě Kataru o vydání Sáního. Označila Němcův postup za podezřelý a dala policii pokyn, aby jej prověřila. Ostrý spor mezi Němcem a Benešovou řešil koncem dubna i premiér Jiří Paroubek. "Bylo by velmi na místě, aby nejvyšší státní zástupkyně z tohoto vyvodila osobní zodpovědnost a odstoupila sama," řekl Němec Primě. O odvolání Benešové chce také hovořit s koaličními partnery. "Ať se pan ministr snaží, jak umí," reagovala Benešová.

Šedivá si nemyslí, že by stát musel vyplatit Diag Human 4,6 mld.

Česká republika by nemusela podle bývalé předsedkyně sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Diag Human Hany Šedivé (ČSSD) vyplatit této společnosti 4,6 miliardy korun. Uvedenou částku vypočetla společnost Ernst and Young, u které si arbitři objednali znalecký posudek. Šedivá očekává, že o případu rozhodne až soud. O finanční částce, kterou by měl stát zaplatit, napsalo úterní vydání deníku Právo. Deník uvádí, že stát by měl firmě Diag Human zaplatit 2,5 až 4,6 miliardy korun. Spolu s úroky z prodlení, které znalec ze společnosti Ernst and Young podle deníku do odhadu nezapočítal, by se celkové odškodné mohlo vyšplhat až k deseti miliardám.

Pře s firmou Diag Human zatím stála Českou republiku 327 milionů korun. Rozhodčí řízení řeší, jaká vznikla společnosti škoda, když jí počátkem 90. let nevyšel obchod s krevní plazmou. Arbitrážní řízení trvá již několik let. Právo připomíná, že hlavním problémem bylo to, že se znesvářené strany nedokázaly dohodnout na znalci, jenž by škodu vyčíslil. Nakonec se shodly na společnosti Ernst and Young. S jejím posudkem nyní padla poslední překážka, která dosud bránila vynesení konečného verdiktu v rozhodčím řízení. Z obchodu s plazmou sešlo po nepříznivém vyjádření tehdejšího ministra zdravotnictví Martina Bojara (ODS).

Václav Klaus připomíná, že Islanďané mají možnost volby vstupu do EU

Česká republika by podle prezidenta Václava Klause uvítala, kdyby byl Island členem Evropské unie. "Určitě bychom hlasovali pro," řekl Klaus ČTK po úterním setkání s islandským premiérem Halldórem Ásgrímssonem v Reykjavíku. Island o vstup do EU dosud nepožádal, je ale členem Evropského hospodářského prostoru. Ten tvoří vedle členských států EU ještě tři vyspělé západní země Island, Norsko a Lichtenštejnsko. "To podle mého názoru vede k tomu, že (Islanďané) mají všechny výhody, které z toho plynou, a nemají náklady, které ještě s sebou navíc přináší členství," uvedl Klaus. Islanďané si jsou podle něj dobře vědomi toho, že v otázce vstupu do unie "mají volbu". "Vysvětloval jsem panu předsedovi vlády, že pro Českou republiku to nebyla volba, ale nezbytnost," dodal Klaus.

Již v pondělí Klaus v Reykjavíku zopakoval, že s radostí uvítal výsledek referend ve Francii a Nizozemsku, v nichž tyto země odmítly přijetí společné evropské ústavy. Podle Klause dal negativní výsledek všelidových hlasování impulz k debatě uvnitř EU, která je nezbytná.

Ve věku 92 let zemřel malíř Josef Liesler

V noci na úterý zemřel ve svém pražském bytě český malíř a grafik Josef Liesler, který by 19. září oslavil 93. narozeniny. ČTK to řekl jeho syn Thomas J. Liesler. Liesler patřil ke klasikům české moderní výtvarné kultury. Výtvarní teoretici na Lieslerově díle, které vznikalo sedm desítek let, oceňují zejména univerzálnost, lehkost improvizace a výjimečnou pracovitost autora. Kombinace těchto tří schopností mu umožnila zasahovat do rozmanitých výtvarných oborů - malby, volné a užité grafiky, známkové tvorby, plakátu, ilustrace i monumentálního malířství, mozaiky, sgrafita, textilu i plastiky.

Josef Liesler vystudoval obor kreslení na Vysoké škole architektury a pozemního stavitelství při Českém vysokém učení technickém v Praze. Od roku 1942 byl členem Spolku výtvarných umělců Mánes, o tři roky později pak Sdružení českých uměleckých grafiků Hollar. Koncem války vytvořil svá nejsilnější díla, na nichž kombinoval citace známých děl, například Goyi, Picassa, El Greca či Salvadora Dalího, s vlastními prožitky, ironickým odstupem a humorem. Mísil fantastické představy se vzpomínkami, současnou situaci s historickou pamětí. Maloval apokalyptické obrazy monster a fantomů, srostlých lidí a strojů, bestií a zrůd ohrožujících člověka.

Liesler byl čestným členem belgické královské akademie, loni mu prezident Václav Klaus udělil Medaili Za zásluhy druhého stupně.

MF má od úřadů připomínky k rozpočtu, požadavky nižší než loni

Ministerstvo financí dostalo již od všech úřadů připomínky k návrhu státního rozpočtu na příští rok. Požadavky na další peníze jsou podle mluvčího MF Radka Němečka celkově nižší než loni, kdy ministerstva a státní úřady chtěly o 45 miliard korun více, než dostaly přiděleno. Na analýzu a zpracování rozpočtu má ministerstvo financí čas do konce srpna, 7. září se pak dostane návrh rozpočtu na příští rok poprvé na jednání vlády, uvedl Němeček, celkové požadavky ale nesdělil. Stát by měl v příštím roce hospodařit se schodkem 76,4 miliardy korun, což je o sedm miliard méně než letos.

V Praze se objevily billboardy odpůrců vstupu Turecka do EU

Čeští odpůrci vstupu Turecka do Evropské unie nechali v hlavním městě vyvěsit 16 billboardů, na některých z nich oslovují i premiéra Jiřího Paroubka. "Pane premiére Paroubku, chcete Turecko v EU? Většina českých občanů ne," stojí na jednom z nich. Další, nazvaný Islamizace veřejného života, spojuje vstup Turecka s muslimskou otázkou.

"Billboardovou kampaní chce občanská iniciativa oslovit občany ČR a také apelovat na vládu i české politiky, aby věnovali pozornost vůli českých občanů a postavili se proti zahájení přístupových jednání s Tureckou republikou," řekla ČTK Jana Kadeřábková za iniciativu Hlas pro Evropu. Sdružení soudí, že připojení Turecka k EU by neprospělo ani jednomu z vyjednávajících partnerů. Upozorňuje hlavně na kulturní a sociální rozdíly mezi Evropou a Tureckem.

Billboardy, které nechala iniciativa vylepit, apelují podle politologa Miroslava Mareše z Masarykovy univerzity v Brně na obavy lidí před tím, co přinášejí do Evropy přistěhovalci. ČTK řekl, že věc ale v Čechách nehraje takovou roli jako v sousedním Německu či Rakousku, kde žije početná turecká komunita.

Čáslavskou leteckou základnu pomůže chránit orel skalní

Čáslavskou leteckou základnu, na které jsou umístěné stíhačky Jas-39 Gripen, pomůže chránit orel skalní. Vojáci minulý týden získali několikaměsíční mládě, s jehož ročním výcvikem začínají v těchto dnech. ČTK to řekl velitel místních sokolníků Jiří Rybář. Dravec se připojí k sokolům a jestřábům, kteří na letišti mají za úkol zahánět špačky, vrány, racky a další opeřence. Střet s nimi totiž představuje zvlášť pro nadzvukové stíhačky velké nebezpečí. Jiné metody plašení ptáků, například hlasitá hudba, dělobuchy, různé záblesky či imitace hlasů ptáků, se časem ukázaly být zcela neúčinné.

"Orla jsme získali z umělého odchovu, jinak to nejde. Je to přísně chráněný živočich," uvedl Rybář. Pokud se vše obejde bez komplikací, bude dravec moci na letišti sloužit po mnoho roků - orli skalní se totiž dožívají až 40 let. Hlavní výhodou ptáka, který má v dospělosti rozpětí křídel kolem dvou metrů, je schopnost zaplašit i relativně velká zvířata včetně zajíců, bažantů a havranů. Jeho stinnou stránkou je ale komplikovanější a delší výcvik než u menších dravců.

"Krmíme ho syrovými holoubaty a drůbeží. Pokud během hlídání letiště uloví vlastní kořist, musíme mu ji vzít, aby si na ni nezvykl," vysvětlil Rybář. Pak by podle něj hrozilo, že pták uletí. Zatím se tak ale u žádného vycvičeného opeřence v Čáslavi v posledních letech nestalo. V opačném případě vojsko nasadí speciální vysílače, kterými je prý schopno dravce dohledat.

Ve Švýcarsku se zřítilo malé letadlo s českou registrací

V jižním Švýcarsku se v úterý zřítilo malé letadlo, které bylo registrováno v České republice. Po jeho pádu zahynuly čtyři osoby, jejichž totožnost není zatím známa. S odvoláním na švýcarskou kantonální policii o tom informovala agentura AFP. Podle místní policie šlo o jednomotorové letadlo. Letoun se zřítil v 15:40 SELČ v kantonu Valais poblíž simplonského průsmyku nedaleko švýcarsko-italské hranice. Stroj letěl z Locarna a měl namířeno do německého Friedrichshafenu. Podle jednoho očitého svědka citovaného policií mělo letadlo před pádem potíže. V době nehody vládlo v oblasti pěkné počasí, v daném úseku je ale obvyklé klesající vzdušné proudění, které mohlo strhnout stroj k zemi.

Gruzie požádala Česko o pomoc při modernizaci protivzdušné obrany

Gruzie požádala Českou republiku o pomoc při modernizaci své protivzdušné obrany a při začleňování svých ozbrojených sil do NATO. Na Kavkaz tak v budoucnu zřejmě zavítají na konzultační návštěvu čeští vojenští experti, řekl ČTK náměstek ministra obrany Martin Bělčík po jednání s gruzínským ministrem pro evropskou a euroatlantickou integraci Georgijem Baramidzem.

Bělčík zdůraznil, že Česko snahy Gruzie začlenit se do euroatlantických struktur vítá. "Je stabilizační prvek v oblasti, má snahu vystupovat jako solidní partner," řekl. Země je podle něj velmi ambiciózní, své vojáky vyslala například do Afghánistánu, Iráku a na Balkán. Připustil však, že stále není dořešena řada vnitřních problémů. Česko má v Gruzii pět vojenských pozorovatelů, kteří tam pracují v misi UNOMIG pod OSN.

Na památník generála Pattona v Dýšiné se už nasbíralo půl milionu

Na památník amerického generála George Pattona v Dýšiné na Plzeňsku se ve veřejné sbírce nasbíralo již téměř půl milionu korun. Je to více než polovina částky, kterou má obec sochaři zaplatit. Památník už od května stojí před místní školou. ČTK to řekla starostka obce Václava Kuklíková.

Bronzovou sochu generála, jenž v roce 1945 velel osvobozujícím jednotkám amerických vojáků na jihozápadě Čech, vytvořil sochař Jaroslav Bocker původně pro Plzeň. Proti autorovi se však zvedla u části veřejnosti vlna odporu kvůli jeho bývalé spolupráci s komunistickou státní tajnou službou. Město Plzeň již hotovou sochu odmítlo a autorovi ji nezaplatilo. Hodlá nyní vyhlásit na ztvárnění pomníku generálu Pattonovi architektonickou soutěž. Zastupitelé obce Dýšina se však s Bockerem domluvili a sochu si od něj vzali. Chtěli lidem připomenout, že zde generál Patton často pobýval. V Dýšiné bylo totiž umístěno velení 22. divize. Z veřejné sbírky chce vesnice zaplatit autorovi alespoň režijní náklady.

"Peníze posílají obce z celé republiky, dávají je firmy i soukromé osoby. Je to někdy až dojemné. Památník se už téměř stal poutním místem. Míří k němu turisté, školní zájezdy, přijeli i veteráni," uvedla starostka. Na počest generála se také zdejší základní škola bude od září jmenovat Škola generála Pattona. Deska s názvem bude slavnostně odhalena v sobotu 3. září.

Uprchlý podnikatel Sotona byl odsouzen k sedmi letům vězení

Uprchlý podnikatel Luboš Sotona má strávit sedm let ve věznici s ostrahou. Podle pravomocného verdiktu pražského vrchního soudu se dopustil několika podvodů, krádeží, loupeže a krácení daní. K výkonu trestu však podnikatel v nejbližší době nenastoupí, od loňského května je totiž stíhán jako uprchlý.

Sotona zároveň figuruje jako korunní svědek v nejznámější korupční aféře 90. let, v níž byl za braní úplatku odsouzen k šestiletému trestu bývalý šéf Centra kuponové privatizace Jaroslav Lizner. Ten byl v roce 1996 odsouzen za zneužití pravomoci veřejného činitele a úplatkářství k šesti letům vězení. O dva roky dříve převzal osmimilionový úplatek nastrčený policií. V prosinci 1998 byl podmíněně propuštěn. Ve vězení strávil více než polovinu vyměřeného trestu. Stále trvá na své nevině, a proto chce nový proces, který by ho očistil. Jeho žádostí se nyní zabývá Ústavní soud.

Sotona je prý v soudních i zločineckých kruzích znám také jako policejní informátor v případu údajného Berdychova gangu. Podle některých zdrojů může být již několik měsíců dokonce mrtev.

V případu polských podvodníků zřejmě policie chybovala

Policisté řešící případ polských podvodníků, kteří se zaměřovali na herny s elektronickou ruletou a vinou administrativní chyby museli být propuštěni, nepostupovali správně. Jejich pochybení připustil ředitel severomoravské policie Radim Pražák. Ještě v pondělí přitom šéf kriminalistů Karel Trčka tvrdil, že chyboval někdo jiný.

Dva ze šesti členů gangu policisté dopadli začátkem minulého týdne. Po zbývajících čtyřech pátrali a zároveň žádali, aby soud uvalil na zadržené vazbu. To se ale nakonec nestalo a podvodníci byli propuštěni. Podle soudkyně karvinského soudu policisté nepředložili písemný překlad obvinění v polštině.

Gang měl zřejmě šest členů ve věku od 23 do 39 let. Podle policie dokázali podvést čtecí zařízení hracích strojů, a tím získat kredit k další hře. Vydělali si tak téměř milion korun. Policie zadržela dva ze členů, již skončili v cele. Po zbývajících pátrala. Je pravděpodobné, že v současné době jsou už ve vlasti.

Církev chce zpět Františkánskou zahradu v centru Prahy

Církev chce zpět Františkánskou zahradu v centru Prahy v těsném sousedství Václavského náměstí. Provincie bratří františkánů podala k Obvodnímu soudu pro Prahu 1 žalobu na určení vlastnictví pozemků veřejně přístupné zahrady. Soud vyhověl jejímu návrhu na předběžné opatření, aby zabránil první městské části v plánovaném rozšíření dětského hřiště, informoval v úterý starosta Prahy 1 Vladimír Vihan. Záměr církve potvrdil ČTK provinciál františkánů Jan Dohnal. Františkáni, kteří působili v klášteře Panny Marie Sněžné na Novém Městě až do komunistického záboru v roce 1950, chtějí aby jim byly vráceny pozemky, které jim staletí patřily. Na péči o zahradu ale nemají dost peněz. Starost o park chtějí proto svěřit někomu jinému. V tuto chvíli ještě nevědí, kdo by to měl být. "Mohla by to být třeba i první městská část," poznamenal Dohnal.

Církev o restituci pozemků původně nepožádala. Domluvila se s Prahou 1 na tom, že městská část obnoví park a bude se o něj starat. Současné vedení Prahy 1 ovšem zatím neví, zda byla dohoda stvrzena písemně. Zahradu v současné době vlastní hlavní město, které ji předalo do správy Prahy 1. Městská část už investovala do obnovy parku v 90. letech miliony korun. Jen běžná údržba ji ročně vyjde na dva miliony korun. Spor vypukl podle starosty v okamžiku, kdy se Praha 1 rozhodla rozšířit hřiště pro nejmenší děti, a to na nevyužitý pozemek podél zdi kláštera. Předpokládá, že se soudní řešení potáhne léta a zablokuje budování zóny pro maminky s dětmi v části metropole, kde je jen málo míst, kde si mohou děti hrát.

Festival Iberica se bude věnovat španělské hudbě a tanci

Španělské hudbě a tanci se míní věnovat nový festival Iberica, jehož první ročník začne ve středu v Boskovicích. Část programů se uskuteční i v Brně a Praze. Letošní program bude věnován převážně flamengu a hudbě, jež se jím nechala inspirovat, řekl ČTK za pořadatele Jiří Pištělák. Další rok by organizátoři chtěli festival obohatit o hudbu jednotlivých španělských regionů.

Festival vyvrcholí hlavním závěrečným galakoncertem v sobotu od 18:00 na nádvoří boskovického zámku. Hlavními hvězdami budou tanečnice Matilde Gómez Romerová, kytarista Rafael Gómez a slovenská formace Los Remedios kombinující flamenco s jazzem. Koncerty se konají za každého počasí. Celá akce bude doprovázena ochutnávkou andaluských specialit a degustací španělských vín, řekl Pištělák.

Kupec kostela již zaplatil Národní knihovně 46 milionů korun

Národní knihovna už má peníze od kupce, kterému před měsícem prodala bývalý kostel svatého Michala v centru Prahy. "Zaplatili den před podepsáním smlouvy," řekl ČTK ředitel knihovny Vlastimil Ježek. Knihovna peníze použije například na rekonstrukci Révového nádvoří Klementina, části oprav jeho fasády a dalších nezbytných úprav, které však celkově vyžadují stovky milionů korun.

Zaprášené a poloprázdné prostory uvnitř budovy upomínají na kritizovaný a komerčně neúspěšný multimediální program o českých dějinách, ukončený před třemi lety. Kontroverzní bývalý nájemce a dnešní majitel chce objekt proměnit na "prodejní galerii, doplněné o stylovou kavárnu či restauraci".

Podle Ježka kupní smlouva neošetřuje, co se bude v kostele konat. "Je to zbytečné, taková ustanovení lze vždycky obejít," řekl. Podle něj stačí, že zákony ošetřují to, jak lze nakládat s památkami; kostel je národní kulturní památkou. Přesto se v něm konaly akce, které byly podle odborníků v rozporu s tímto faktem. Smlouva o pronájmu ale údajně NK neumožňovala vykonávat nad programem dozor, knihovna mohla jen kasírovat peníze.

Kostel získala do pronájmu společnost Kontakt Moravia, která za tímto účelem vytvořila dceřiné firmy Kontakt Moravia - Evropa (KME) a později Michal Praha s.r.o. Jediným jednatelem společnosti Michal Praha je dnes Jerri Nowikovsky. Toho podle informací některých médií vyšetřovala ukrajinská a rakouská policie pro podezření z podílu na praní špinavých peněz. Nikdo ze zástupců firmy Kontakt Moravia nebo Michal Praha nikdy nechtěl komunikovat s médii.

Státní zástupce zrušil obvinění organizátora CzechTeku Šrouba

Tachovské státní zastupitelství zrušilo obvinění organizátora CzechTeku Václava Šrouba. Podle něj se trestného činu poškozování cizí věci nedopustil. Případ vrátilo zpátky policii k došetření, řekla to ČTK Šroubova advokátka Klára Slámová. Podle rozhodnutí státního zástupce Milana Pózla má policejní obvinění zásadní vady, pro které je nutné jej zrušit.

Šroub si od firmy Italinvest pronajal na Tachovsku na přelomu července a srpna pozemek, na němž se konala technoparty. Policie ji 30. července násilím ukončila. Zásah hájila tím, že účastníci poškodili i přilehlé pozemky a jejich majitelé požádali policii o pomoc.

Při výpravě za samorosty našel muž v lese pozlacenou monstranci

Výprava Vítězslava Vítkoviče z Jihlavy do lesa za samorosty skončila nedávno překvapivým nálezem pozlacené monstrance. Muž poblíž obce Rounek na Jihlavsku vytrhl ze země kořen a objevil pozlacený úlomek. Po chvíli vykopal a vyřezal ze změti kořenů celou monstranci, která ležela asi půl metru pod povrchem. Stav nálezu podle něj svědčí o tom, že monstrance ležela v zemi velmi dlouho. "Hodnotu monstrance a dobu jejího vzniku posoudí odborníci. Pokud bude zájem, přenechám nález Muzeu Vysočiny," řekl Vítkovič ČTK.

Podle bývalého pracovníka okresního archivu v Jihlavě Ladislava Vilímka je monstrance pro region důležitým nálezem. Představuje pohled na průčelí gotického kostela. Podstavec není tepaný, ale zřejmě odlitý. Obdélníkový rámeček, kam se vkládala hostie, je osazen slídou. "To by mohlo svědčit o stáří předmětu," soudí Vilímek. Monstrance se podle něj mohla ztratit z některého z kostelů v okolí po nástupu protestantů ve druhé polovině 16. století. Další z možností je, že bohoslužebný předmět ukradli Švédové, kteří okupovali v polovině 17. století Jihlavu a drancovali v širokém okolí. "Monstranci mohli ztratit nebo pohodit při návratu z loupežných výprav," uvedl Vilímek.

Slávisté chtějí zlomit prokletí a poprvé vstoupit mezi elitu

Krok od soutěže snů, bohatství a také nesmazatelného zápisu do klubové kroniky jsou fotbalisté Slavie Praha před odvetou třetího předkola Ligy mistrů s Anderlechtem Brusel. Postupové trumfy sice drží po domácí výhře 2:1 hosté z Belgie, ale český vicemistr mu slibuje pernou středeční odvetu před vyprodaným stadionem.

V Lize mistrů však nejde jen o slávu, ale také o obrovské příjmy, které mohou být klíčové pro budoucnost pražského klubu, potýkajícího se v posledních sezonách s finančními těžkostmi. Příjem ve výši 110 až 120 milionů korun, který mají zajištěn každoročně účastníci základních skupin za startovné a prodej televizních práv, by červenobílé mohl významně vzpružit.

Slavia nastoupí proti Anderlechtu v plné sestavě, do týmu se už vrátil po nemoci i Patrik Gedeon. Poprvé na podzim bude k dispozici Michal Švec, který doléčoval letní zranění kotníku, a Jarolím přiznal, že s ním počítá. Naopak stejný problém trápí Martina Černocha, který bude jediným absentujícím hráčem.

Uvnitř výpravy Anderlechtu byla zřejmá nervozita. Trenér Frank Vercauteren zakázal po příletu hráčům mluvit s novináři, které odkázal na podvečerní tiskovou konferenci. Na ní se ale překvapivě neobjevil český gólman Daniel Zítka. "Nemohu sem přivézt osm hráčů, čeká nás ještě trénink," vysvětlil kouč. Podle něj budou jeho svěřenci k případnému postupu potřebovat lepší výkon než v Bruselu. "Tam nám zápas příliš nevyšel a tady to musíme napravit," řekl pouze ke středečnímu odvetě.

Slávisté postoupí v případě výsledku 1:0, radovat se budou i při každé dvou a vícebrankové výhře. Hosté si zajistí postup v případě jakékoliv remízy či vítězství. V případě, že český klub vyhraje 2:1, bude se prodlužovat o dvakrát patnáct minut a může dojít i k penaltovému rozstřelu.

Baník řešil ostudu v Mostu pohovory s hráči i trenérem

Čtyřgólovou blamáž z Mostu nemíní vedení fotbalistů Ostravy, loňského mistra ligy, zatím řešit žádnou drastickou metodou. I když dvě porážky ze tří kol jsou důvodem k nespokojenosti, šéfové klubu prý neuvažují o změnách. Nepříjemné pohovory s vedením však v úterý musel absolvovat kouč Jozef Jarabinský i někteří fotbalisté. "Měli jsme sezení s hráči i trenérem. Samozřejmě, že jsme ve špatné situaci, ale pořád věříme, že se to obrátí," řekl ČTK předseda představenstva Jakub Kahoun. Podle zákulisních informací pozná tým pondělní propadák v Mostu na srpnových výplatách, ale to Kahoun nepotvrdil. "Rozebírali jsme příčiny neúspěchu," dodal.

Baroš opouští Liverpool, na čtyři roky se upsal Aston Ville

Fotbalový útočník Milan Baroš podepsal v úterý čtyřletou smlouvu s Aston Villou, kam přišel z Liverpoolu. Přestupová částka činí 9,6 milionu eur (zhruba 284 milionů korun). Baroš se tak stal sedmým nejdražším hráčem v historii českého fotbalu. Před čtyřmi lety při přestupu na Anfield Road za něj Baník Ostrava inkasoval kolem 180 milionů korun. V Aston Ville se Baroš sejde s krajanem Patrikem Bergrem, s nímž nastupoval už v Liverpoolu.

Úterním podpisem smlouvy s birmighamským klubem se uzavřela dlouhá sága. Český reprezentant řešil svou budoucnost v Liverpoolu od předminulé sezony, kdy jej nestavěl Francouz Gérard Houllier. Barošovi nepomohla ani Zlatá kopačka pro nejlepšího střelce mistrovství Evropy, ani změna trenéra. Rafael Benítez dal několikrát jasně najevo, že s třiadvacetiletým útočníkem v budoucnu nepočítá.

Od začátku přestupního období v červnu tak Baroš s manažerem Pavlem Paskou řešili záplavu nabídek. Postupně zkrachovala jednání s Valencií, Lyonem, Schalke a dalšími uchazeči, nejvytrvalejší byl zájem Aston Villy. Před několika dny se pro jeho přestup z Liverpoolu vyslovil i reprezentační kouč Karel Brückner.

Liverpool, v jehož dresu na jaře Baroš korunoval téměř čtyřleté působení triumfem v Lize mistrů, opustil bez výčitek. "Přestup do Villy pro mě není krok zpátky. Je to kvalitní klub a budu tam mít lepší pozici," citoval jej server uefa.com. Za Liverpool odehrál v lize 68 zápasů, v nichž nastřílel 19 branek.

Fotbalista Heinz možná zamíří do Galatasaraye Istanbul

Český fotbalista Marek Heinz možná opustí Borussii Mönchengladbach a zamíří do Galatasaraye Istanbul. Slavný klub se o sedmadvacetiletého ofenzivního hráče zajímal už na konci července, nyní se turecký vicemistr o Heinze uchází znovu poté, co na poslední chvíli zkrachovala jednání o příchodu argentinského středopolaře Kilyho Gonzáleze. O Heinzově odchodu z Mönchengladbachu se spekuluje už několik měsíců. Hráč se na jaře nepohodl s tehdejším koučem Dickem Advocaatem a byl na čas vyřazen z prvního mužstva. Podle sportovního ředitele Borussie Petera Pandera je Heinzův odchod nepravděpodobný. "Žádné nabídky jsme nedostali a Marek figuruje v našich plánech na tuto sezonu," prohlásil podle agentury SID.

O technického fotbalistu, který v předloňské sezoně pomohl 19 brankami ostravskému Baníku k mistrovskému titulu a poté zazářil na ME v Portugalsku, se pak ucházela pražská Sparta. V létě o něj usilovaly i kluby z Anglie, Skotska či Francie. Minulou středu se Heinz v přátelském duelu ve Švédsku po půlroční odmlce vrátil do národního týmu.

Jachtařka Šmídová zahájila mistrovství světa čtvrtým místem

Čtvrté místo obsadila jachtařka Lenka Šmídová v první rozjížďce mistrovství světa třídy 470 v San Francisku, na kterém startuje v posádce s Američankou Elizabeth Kratzigovou. Ve druhé se jim dařilo méně a skončily dvanácté. Stříbrná olympijská medailistka Šmídová absolvuje teprve druhý start ve dvouposádkové třídě 470, do které přešla po loňském úspěchu v Aténách v kategorii Evropa. V dubnu na Světovém poháru v nizozemském Medembliku byly s Kratzigovou páté.

Hilgertová se bude v Penrithu chystat na obhajobu pět týdnů

Plných pět týdnů bude mít Štěpánka Hilgertová na to, aby se připravila v australském Penrithu na závod mistrovství světa. Dvojnásobná olympijská vítězka bude o třetí světový titul bojovat na přelomu září a října, trénovat na olympijský kanál v Sydney se však vydá již ve čtvrtek. Ve svých očích nebude v Austrálii nastupovat jako obhájkyně titulu z Augsburgu z roku 2003, ale jako spolufavoritka díky kvalitním výkonům z letošní sezony.

Hilgertové se na olympijských kanálech nebývale daří. První titul mistryně světa získala v roce 1999 na olympijské trati ve španělském Seu, dějišti her v roce 1992. V Augsburgu se konala olympiáda v roce 1972. Výjimkou mohou být loňské hry v Aténách, kde sice skončila pátá, ale letos tamtéž triumfovala v závodu Světového poháru. A trať v Penrithu? Tam se jel olympijský závod v roce 2000, kde Hilgertová obhájila zlato z Atlanty.

Hokejový Vsetín možná získají Rusové

Extraligový hokejový klub ze Vsetína by mohl přejít do rukou ruských obchodníků. O prodeji majoritní části akcií ruské společnosti, která drží většinový podíl v Dynamu Moskva, vyjednává jako zástupce současného majitele klubu vsetínský starosta Jiří Čunek. Ve hře je balík 70 procent akcií, který v klubu šestinásobného českého mistra ovládá město Vsetín. "Hlavním a jediným důvodem je finanční zabezpečení našeho klubu," řekl Čunek. O námluvách Vsetína s ruskými subjekty se v zákulisí debatuje už delší dobu, nyní se ale podle všeho rozjela konkrétní jednání.

Příchod strategického partnera by hokejistům Vsetína významně ulehčil život. Valašský klub po štědrých sezonách za vlády někdejšího majitele Romana Zubíka živoří a s problémy plní rozpočet. Po loňské sezoně neprodloužil smlouvu generální sponzor Česká pojišťovna. "Město samo chod klubu táhnout nemůže. Spotřebovali bychom na to veškeré prostředky z rozpočtu," řekl Čunek.

Hokejový útočník Eliáš se dohodl s New Jersey na roční smlouvě

Hokejový útočník Patrik Eliáš se dohodl s vedením New Jersey Devils na roční smlouvě. Dvojnásobný vítěz Stanleyova poháru přijal takzvanou kvalifikační nabídku, která mu zaručuje v příští sezoně příjem 4,18 milionu dolarů. Po skončení kontraktu se Eliáš stane volným hráčem a bude moci o svém dalším angažmá jednat se všemi zájemci.

Škoda nasadí do Německé rallye tři vozy, poprvé i Kopeckého

Trojice pilotů Armin Schwarz, Alex Bengué a Jan Kopecký bude v závěru týdne hájit barvy továrního týmu Škoda Motorsport v Německé rallye, desátém podniku mistrovství světa v automobilových soutěžích. Zatímco Schwarz startuje v celém šampionátu, Bengué usedne do fabie WRC teprve podruhé. Pro Kopeckého bude start letošní premiérou ve světové konkurenci za volantem mladoboleslavského speciálu. "Německo je pro značku Škoda velmi významným trhem a tak je tato soutěž pro nás velmi důležitá," řekl vedoucí týmu Martin Mühlmeier v oficiální tiskové zprávě Škody. Na předešlé rallye ve Finsku se podle jeho slov ukázalo, že fabia je spolehlivější, což by měl být základ pro dosažení solidního výsledku. "Máme velmi dobrou jezdeckou sestavu a během několika minulých týdnů jsme intenzivně testovali," uvedl Mühlmeier.

Počasí:

Ve středu má být oblačno až zataženo s přeháňkami, ojediněle bouřkami. Déšť hlavně na severovýchodě, ale během dne v Čechách bude ustávat a oblačnost má ubývat. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

23-08-2005