Denní souhrn zpráv Zprávy

27-08-2005

Premiér k údajnému nástupci Benešové: Vyvadil bude náměstek Němce

Soudce Nejvyššího správního soudu Jiří Vyvadil, který by podle deníku Právo mohl nahradit nejvyšší státní zástupkyni Marii Benešovou, bude od září náměstkem ministra spravedlnosti. ČTK to oznámil prostřednictvím mluvčí vlády premiér Jiří Paroubek. "Pokud vím z rozhovoru s panem Vyvadilem, bude od 1. září pracovat ve funkci náměstka ministra spravedlnosti," uvedl předseda vlády. Reagoval tak na informaci Práva, že se už s ministrem Pavlem Němcem dohodl na odvolání Benešové, kterou by mohl nahradit právě Vyvadil.

Vyvadil nastoupí na ministerstvo "na stáž coby náměstek, který bude mít v kompetenci koncepční věci justice", řekl ČTK mluvčí ministerstva Petr Dimun. Vyvadil nastoupí jako stážista na určitou dobu kvůli tomu, aby se nemusel vzdát soudcovského mandátu, vysvětlil mluvčí. Vyvadil má podle Dimuna přispět k přípravě norem k dokončení reformy justice, má být styčným důstojníkem pro komunikaci se soudcovskou obcí.

Paroubek v prohlášení také uvedl, že návrh na odvolání a jmenování nejvyššího státního zástupce je plně v kompetenci ministra spravedlnosti. "Pokud tak chce učinit, předpokládám, že využije standardního postupu. To znamená, že předloží tuto otázku na nejbližším koaličním jednání," řekl Paroubek. Představitelé vládní koalice se mají sejít v úterý.

Odborníci: Je třeba více počítat s ekonomickými migranty

Migrační politika jednotlivých zemí by měla více počítat s uprchlíky, kteří svou vlast opouštějí kvůli tomu, aby si zlepšili životní podmínky a mají zájem o legální práci. Vyplývá to ze závěrů třídenní diskuse odborníků o migraci ve střední a východní Evropě, které ČTK tlumočil Marek Čaněk z pořádajícího Multikulturního centra Praha. "Migrační politiky nereflektují to, že je tady poptávka po té práci. Vede to k tomu, že někteří migranti končí místo na normálním regulovaném pracovním trhu v uprchlických táborech," uvedl Čaněk. To pak podle něj vede ke zneužívání žádostí o azyl. Státní správa si uvědomuje nutnost změny, například potřebu umožnit přístup na pracovní trh třeba dočasným migrantům, dodal.

Při debatách o azylové problematice se stalo terčem kritiky Slovensko za to, že počty udělených azylů v této zemi jsou naprosto minimální. Podle Vysokého komisaře OSN pro uprchlíky (UNHCR) v Bratislavě slovenský migrační úřad z rekordních 11.391 žádostí o azyl za loňský rok vyhověl pouze 15 žadatelům, což Slovensko řadí k zemím s nejnižším podílem udělených azylů v EU.

V Česku loni získalo azyl 140 z 5459 uchazečů, v Rakousku dokonce 4986 z 24.676 žadatelů a mnohem vyšší podíly než Slovensko zaznamenalo také Maďarsko a Polsko. Slovenské úřady kritiku odmítají. Nižší počet kladně vyřízených žádostí zdůvodňují tím, že odmítají ekonomicky motivované žádosti o azyl.

Semináře se zúčastnila stovka zástupců univerzit, neziskových organizací a státní správy z téměř 20 zemí, a to nejen ze střední a východní Evropy, ale i z Německa nebo Velké Británie.

Kontrolní komise ČSSD o Hojdarově vyloučení nerozhodla

Ústřední kontrolní komise ČSSD v sobotu o platnosti červnové vyloučení poslance Josefa Hojdara ze strany nerozhodla. Během jednání se vyskytly nové podněty a informace, které je třeba prověřit. ČTK to řekla mluvčí strany Lucie Vaverová s odvoláním na šéfa komise Viléma Buriánka. Nedokázala uvést, čeho se nové podněty a informace konkrétně týkají. Jejich prověřování potrvá zhruba do jednání ústředního výkonného výboru ČSSD, který se sejde 24. září. Pokud by výbor ani na tomto jednání o celé záležitosti nemohl rozhodnout, bude se případu znovu věnovat o týden později kontrolní komise, dodala mluvčí s tím, že předseda komise o tomto doporučení informoval předsedu ČSSD Stanislava Grosse.

Sami členové komise se k projednávání případu vyloučení Hojdara ze strany mosteckou organizací ČSSD nechtěli vyjadřovat s tím, že to nechají na vedení strany. Své závěry předají ústřednímu výkonnému výboru strany, který teprve může o Hojdarovi závazně rozhodnout. Místopředseda komise František Adámek ČTK řekl, že Hojdar na jednání komise nebyl přizván.

Hojdarův nedobrovolný odchod ze strany byl výsledkem dlouhodobých sporů v ústecké krajské organizaci ČSSD. Poslanec i po vyloučení zůstal členem poslaneckého klubu ČSSD, vládní koalici v dolní komoře tak udržel nejtěsnější většinu 101 hlasů.

Demonstrace neonacistů v Ostravě se obešla bez incidentů

Bez incidentů a střetů se obešla sobotní hodinová demonstrace příznivců krajně pravicové organizace Národní odpor Slezsko v Ostravě. Na protestní akci proti komunismu a justičnímu systému se sešlo pět desítek lidí, na které dohlížely zhruba tři desítky policistů. Demonstrace byla podle informací severomoravské policejní mluvčí povolena.

Akce začala před budovou Okresního soudu v Ostravě-Porubě, odkud se demonstranti za čtvrthodinu vydali za doprovodu policistů na více než hodinový kružní pochod ulicemi obvodu. Neonacisté, z nichž některým bylo kolem 15 let, po celou dobu provolávali hesla "Nic než národ", "Rudé svině" nebo "Drogy tu nechceme". Někteří měli tváře zakryté kuklami. Během akce se na několik minut zastavili uprostřed Hlavní třídy, kde řečníci přečetli své projevy. Stěžovali si v nich na to, že Česká republika je údajně policejní stát a že jsou bezdůvodně zatýkáni jejich příznivci. Pak se vrátili před budovu okresního soudu a v klidu se rozešli.

Organizace Národní odpor Slezsko byla založena v roce 2003. Po jejím vzniku se do ní přesunula velká část místních ultrapravicových radikálů.

Majitelé vodních skútrů protestovali proti omezováni jejich hobby

Více než třicítka vodních skútrů a několik člunů projela v sobotu po Vltavě z pražských Modřan ke smíchovské pláži, kde se konala krátká demonstrace. Majitelé těchto plavidel tak protestovali proti vyhlášce, která jejich provoz omezuje. Za její sobotní porušení jim hrozí pokuta až 100.000 korun. "Chtěli jsme ukázat, že tu jsou lidé, kteří tento sport provozují," řekl organizátor protestu Roman Ernest. "Nechceme nikoho omezovat při rekreaci a ani ohrožovat provoz ostatních lodí," řekl Ernest asi padesátce shromážděných po přesunu plavidel ke Smíchovské pláži.

V letních měsících mohou majitelé skútrů vyžívat pouze pro ně vyhrazené dráhy. Podle internetových stránek Státní plavební správy je takových zařízení pouze pět, čtyři z nich jsou neveřejné. Vyhláška ministerstva dopravy, která provoz vodních skútrů a kluzáků omezuje, platí od června 2002. Jejich plavbu umožňuje jen v období od 15. září do 15. června v době od 09:00 do 19:00 na vyznačených místech.

SC&C: Lidé hodnotí Klause příznivě, hůře jeho jednotlivé kroky

Lidé hodnotí prezidenta Václava Klause většinou příznivě. Celkem 77 procent Čechů si myslí, že si v prezidentské roli počíná dobře, spíše špatně ho vnímá 19 procent a špatně čtyři procenta oslovených. Když ale lidé mají posoudit jeho konkrétní kroky, bývá Klaus hodnocen průměrně, vyplývá z průzkumu agentury SC&C pro Mladou frontu Dnes. Lidé měli oznámkovat jako ve škole Klausovo počínání v sedmi různých oblastech. Známkou dvě minus ohodnotili působení hlavy státu v domácí politice, reprezentaci v zahraničí, vztah k české veřejnosti, hájení zájmů ČR v Evropě a udělování milostí či vyznamenání. Za vztah k vládě a premiérovi dostal prezident trojku. "Je vidět, že osobnost a charisma Václava Klause má na jeho hodnocení větší vliv než konkrétní činy, které vykonal," komentoval výsledky šetření Petr Šmíd z SC&C.

Tankový den v lešanském muzeu přilákal kolem 30.000 lidí

Ve válečné bojiště se v sobotu proměnila travnatá aréna ve Vojenském technickém muzeu v Lešanech na Benešovsku. Bojové ukázky byly součástí Tankového dne, jímž Vojenský historický ústav připomněl 60. výročí konce války. Akce přilákala na 30.000 lidí. Nad hlavami návštěvníků přelétala sovětská stíhačka Jak-11. "Je to letoun z roku 1947. Je to na světě jediný létající typ tohoto letounu," řekl ČTK ředitel Vojenského historického ústavu Aleš Knížek. Ze zákopů stroj ostřelovali němečtí vojáci. Nad loukou se rozléhala střelba z kulometů a pušek i výbuchy granátů. Do boje později zasáhly i těžké tanky.

Členové klubů vojenské historie se divákům pokusili přiblížit okamžiky Pražského povstání. Po jeho vypuknutí se v květnu 1945 z Benešovska a Neveklovska vydalo na Prahu kolem 10.000 Němců. Jak tenkrát asi jejich postup vypadal, předvedly desítky nadšenců v dobových uniformách. V rámci přehlídky tankové techniky od roku 1938 po současnost diváci viděli například československý prvorepublikový tank LT- 38, ruský T-34, německý Pantzer 4 a britský Cromwell 4. Jsou to jediné dochované exponáty, které má právě lešanské vojenské muzeum, dodal Knížek. Představila se i žhavá novinka současnosti, modernizovaný tank M-72.

Lešanské muzeum je rozlohou i složením sbírek jedním z nejvýznamnějších svého druhu v Evropě. Jeho expozici tvoří více než 350 historických tanků, děl, kanonů a motocyklů a také obrněná, nákladní a osobní vojenská auta z období od roku 1890 až do současnosti. Sbírky jsou vystaveny v několika halách i na volném prostranství.

Ukrajinští adventisté založili v Praze svůj první sbor

Církev adventistů sedmého dne ustanovila v sobotu v hlavním městě první ukrajinský sbor. Má i svého kazatele Alexandra Litovčenka, který bude mít v pastorační péči na 80 věřících. Dosud se ukrajinští adventisté účastnili českých bohoslužeb v modlitebně v Praze na Smíchově. Jak jejich počet narůstal, vznikla potřeba jejich samostatného sboru i kazatele, řekl ČTK předseda Českého sdružení Josef Cepl. "Sbor se bude scházet na pravidelných sobotních shromážděních v pronajatých prostorách Českobratrské církve evangelické v Praze 4, v ulici Žateckých 11," upřesnil. Bohoslužby budou v ukrajinštině. Každý, kdo je navštíví, má podle Cepla možnost studovat Bibli a také slyšet nádhernou hudbu a zpěv.

Podle odhadů hledá v Česku dočasné pracovní uplatnění na 200.000 Ukrajinců, asi 22.000 jich zde žije a hlásí se ke svému ukrajinskému původu. Ukrajinci jsou po Vietnamcích a Slovácích třetí nejpočetnější skupinou cizinců v Česku.

Zemřel fotograf Václav Chochola

V sobotu časně ráno zemřel ve věku 82 let v pražské nemocnici v Motole český fotograf Václav Chochola. "Zemřel po krátké závažné nemoci," řekla ČTK jeho dcera, fotografka Blanka Chocholová. Chochola se narodil v roce 1923 v Praze. Fotografovat začal během studií na reálném gymnáziu, po jeho opuštění se učil fotografem a studoval na grafické škole. Byl fotografem ve svobodném povolání, fotografoval pro Národní divadlo a spolupracoval i s řadou dalších scén. Jeho tvorba byla žánrově různorodá; fotografoval sport, akty, imaginativní fotografie i experimentální snímky ovlivněné surrealismem. Známé byly i jeho fotografie pražské periferie; zajímavé dokumentární snímky pořídil v roce 1945 z Pražského povstání. Řadu snímků Chochola vytvořil použitím netradičních technik, vytvářel fotogramy, montáže i roláže. V roce 1970 Chocholu přivedlo fotografování hrobu Jana Palacha na měsíc do vazby.

Česká výtvarnice Judge-Fürstová zahájila výstavu v Cheltenhamu

Městská galerie v anglickém Cheltenhamu zahájila výstavu české výtvarnice Míly Judge-Fürstové. Mladá umělkyně, jejíž dílo má ve své sbírce i britská královna Alžběta II., nyní pracuje právě v tomto anglickém městě jižně od Birminghamu. Judge-Fürstová studovala v Británii a Praze a byla nejmladší členkou londýnské Královské společnosti malířů a grafiků. Má za sebou četné společné i individuální výstavy v Británii, ČR a dalších zemích. "Své zkušenosti z každodenního života kombinuje s mýtem a snem," vysvětluje její výtvarné pojetí kurátorka výstavy Sophia Wilsonová.

Česko-slovenský Rockfest v USA začal v rytmu Diskopříběhu

Česko-slovenský Rockfest ve městě Yorkville v americkém státě Illinois, asi sto kilometrů vzdáleném předměstí osmimilionové aglomerace kolem Chicaga, prošel v noci na sobotu zahřívacím kolem při diskotéce v rytmu hitů z Diskopříběhu, posezením u českého piva a svíčkové a halasným setkáváním přátel z různých koutů USA. Nepřetržitá řada aut s poznávacími značkami z nedalekých i vzdálených států USA po celý páteční večer vjížděla do rekreačního areálu kousek za Yorkville, kde o víkendu mladým Čechům a Slovákům zahrají čeští a slovenští muzikanti.

Do Liptálu přijely folklorní soubory i z daleké Číny a Peru

Exotické folklorní soubory zavítaly na letošní, již 36. ročník mezinárodního folklorního festivalu Liptálské slavnosti v Liptále na Vsetínsku. Návštěvníci mohou obdivovat umění tanečníků a zpěváků z Peru, Číny, Ruska, Řecka nebo Litvy. Festival hostí 27 souborů, z toho 11 zahraničních, a asi 650 účinkujících. ČTK to řekl ředitel festivalu Ladislav Michálek. Slavnosti začaly ve středu, potrvají do neděle. Zahraniční soubory vystupovaly od poloviny týdne v několika městech a obcích regionu. Poslední den festivalu zahájí bohoslužba, poté se vystupující zapojí do průvodu obcí a závěrečného galaprogramu.

V Liptále vystoupilo za 35 let konání slavností více než 320 souborů, z toho 115 zahraničních. Tradice, zvyky, písně a tance z celé republiky, Evropy i světa zhlédlo téměř 130.000 diváků.

Na Staroměstském náměstí se konal festival dechových orchestrů

Festival dechových orchestrů Brass2005Bohemia se uskutečnil v sobotu na Staroměstském náměstí v Praze. Na druhém ročníku přehlídky vystoupila kromě domácích orchestrů i dechová tělesa z Irska, Finska, Německa a Itálie. "Naši účastníci se vždy naučí a společně zahrají českou skladbu. Poté obvykle zůstane v jejich repertoáru, takže propagují českou hudbu v zahraničí," řekla ČTK organizátorka Vlasta Stadlerová.

Festivalový program odpoledne zahájil společný průvod orchestrů Starým Městem; na Staroměstském náměstí poté dvě stovky účastníků přehlídky zahrály společně píseň Škoda lásky. "Osobně je dirigoval syn autora světoznámé skladby," řekla Stadlerová. Jednotlivé orchestry se potom představily v samostatných blocích. Kromě swingu měly soubory na repertoáru také skladby od jazmannů, jako Dizzy Gillespie, hit Ticket to Ride od Beatles nebo skladby Erika Satieho.

Hrad Helfštýn se stal o víkendu baštou mistrů černého řemesla

Středověký hrad Helfštýn na Přerovsku se o víkendu proměnil v baštu mistrů černého řemesla. Několik stovek kovářů z celého světa zde představuje návštěvníkům své umění v rámci mezinárodního setkání s názvem Hefaiston. Lidé mohou obdivovat jejich práci na devíti pracovištích. Akce, na kterou každoročně zavítá až 10.000 lidí, potrvá do nedělního odpoledne. "Máme registrováno kolem 500 účastníků, mezi kterými jsou kromě uměleckých kovářů také architekti či kunsthistorici. Přijeli z 23 zemí a z celé České republiky. Nechybí mezi nimi například zástupci USA, Japonska, Izraele, Kanady či Litvy a Slovinska," řekla ČTK správkyně hradu Marcela Kleckerová.

Díla, která kováři vyrobí na Helfštýně v rámci setkání Hefaiston, obohatí hradní expozici. Některé kovářské plastiky z předchozích ročníků mohou až do konce srpna obdivovat návštěvníci také v centru nedalekého Lipníka nad Bečvou, kde se díla prezentují poprvé. Umělečtí kováři se na hradě setkávají již od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté černé řemeslo se Hefaiston postupně stal světově uznávanou akcí kovářů.

V Olomouci si daly dostaveníčko české i světové modelky

Ultrakrátké riflové minisukně, módní letní halenky s hlubokými výstřihy a boty na vysokých podpatcích vévodily v sobotu při setkání českých i světových modelek v Olomouci. Tereza Maxová, Petra Němcová, Veronika Vařeková a Andrea Verešová sem přijely podpořit projekt přebudování olomouckého kojeneckého ústavu. Podle účastníků akce krajské město podobnou koncentraci krásy ještě nezažilo. "Jsme kamarádky, držíme při sobě. Pořádně jsme se daly dohromady loni v září. Vidíme se více při takových akcích než při práci," komentovala setkání se svými kolegyněmi v rozhovoru pro ČTK Petra Němcová.

Modelka přiletěla do Olomouce až z New Yorku. Přiznala, že se již pomalu vrací po ničivé pohromě v Thajsku, kterou zažila na vlastní kůži, k práci. "Příští týden začnu fotit pro nadační projekt na pomoc dětem v Thajsku. Jeho smyslem je vybudovat školy, které byly smeteny vlnou. V září se zároveň vrátím i do práce. Svou práci mám ráda, ale budu si nyní už vybírat takovou, která by se dala skloubit s charitou," dodala Němcová.

Na zahradní party, jejímž smyslem bylo získat peníze na projekt, vplula na vysokých podpatcích v hnědých šatech s mírným zpožděním také modelka Andrea Verešová v doprovodu hokejisty Jaromíra Jágra. Při setkání s dětmi z kojeneckého ústavu v rozhovoru pro ČTK přiznala, že je to pro ni nádherný pocit. "Je to nádherné. Já mám třítýdenní neteř, takže už jsem si to vychutnala. Každá žena má v sobě pocit a radost z toho držet dítě v náručí. Ale pak začnou převládat pocity zodpovědnosti. Asi ještě není vhodná doba, protože takové miminko by asi strádalo, kdybych se mu nemohla věnovat pořád," uvedla Verešová s měsíčním kojencem v náručí.

Pomoc předních modelek ocenil také Róbert Štajniger z želivského premonstrátského kláštera. "Je důležité, co tyto ženy dělají a že svou krásu dokáží přeměnit v dobro. Je to výzva i pro ostatní hvězdy. Od těchto holek by málokdo čekal, že se budou při svých povinnostech věnovat takovým věcem. To je staví nad laťku showbyznysu," podotkl Štajniger.

Degustátorům ve Vizovicích nejvíce chutnala Jelínkova hruškovice

Jelínkova hruškovice Williams nejvíce chutnala degustátorům při třetím ročníku koštu ovocných destilátů ve Vizovicích na Zlínsku. Do akce pořádané vizovickou likérkou přihlásili letos pěstitelé 687 vzorků, zejména slivovice, ale také hruškovice, jablkovice, třešňovice nebo meruňkovice. ČTK o tom informoval zástupce pořadatelů Josef Brabec. Košt v pátek odstartoval třídenní slavnosti Tradiční Vizovické trnkobraní.

U každého vzorku se bodovalo pět základních kritérií - chuť a vůně destilátu, trvanlivost chuťového vjemu, čistota a jemnost destilátu. Komise ochutnaly destiláty od pěstitelů z celé republiky, Slovenska, Švýcarska, Francie a Německa. Nechyběly ani zajímavé pálenky z ostružin, borůvek nebo malin. Vzorky hodnotilo 30 pětičlenných degustačních komisí.

Při koštu se také pokřtila kniha Marcela Sladkowského nazvaná Království slivovice, která se věnuje dějinám palírenství ve Vizovicích od 16. století do současnosti.

Ze sportu:

Fotbalisté Sigmy Olomouc porazili v utkání 4. kola první ligy Slavii Praha 4:3. Dvě branky vítězného týmu vstřelil střídající David Rojka, který navíc přihrál na první gól Melinhovi. Slavia dohrávala bez vyloučeného Holeňáka.

Gólem do sítě Blackburnu se český fotbalista Milan Baroš v sobotu uvedl ve svém prvním ligovém zápase v dresu Aston Villy. Birminghamský klub koupil třiadvacetiletého útočníka tento týden z Liverpoolu za 6,5 milionu liber.

Jiří Jarošík vstřelil v druhém utkání za Birmingham první gól v anglické fotbalové lize a přispěl ve čtvrtém kole k premiérovému vítězství svého nového týmu v sezoně. Český záložník, jenž se během půlročního angažmá v Chelsea mezi tyče netrefil, skóroval hlavou a mužstvo City vyhrálo v městském derby na hřišti West Bromwiche 3:2.

Výborné čtvrté místo vybojovala česká kajakářka Michala Strnadová na mistrovství světa v rychlostní kanoistice v Záhřebu. Bronzová medailistka z červencového evropského šampionátu v Poznani se na kilometru opět prosadila mezi absolutní elitu, od stupňů vítězů ji však dělily více než tři sekundy. Časem měl blíže k medaili kanoista Martin Doktor, který skončil pátý. Čtyřkajak ve složení Martin Chorvát, Jiří Polívka, Jan Souček a Jan Andrlík obsadil na kilometru šestou pozici.

Čeští házenkáři se v předkvalifikaci mistrovství světa utkají ve třetí skupině s Makedonií, Estonskem a Kyprem. Složení pěti skupin určil los ve Vídni. Jejich vítězové postoupí do play off, v němž se příští rok utkají o postup na mistrovství světa v Německu.

Krátce o nedělním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno. Teploty 19 až 23 stupňů Celsia.

27-08-2005