Denní souhrn zpráv Zprávy

31-08-2005

Premiér Paroubek považuje aféru kolem Unipetrolu za provokaci

Český premiér Jiří Paroubek považuje nynější dění kolem privatizace Unipetrolu polskou firmou PKN Orlen, kterou provázejí nařčení z korupce, za provokaci. Během návštěvy Gdaňsku o aféře jednal i s polským prezidentem Aleksanderem Kwašniewským a premiérem Markem Belkou. Investice polské firmy PKN Orlen do českého Unipetrolu je ochráněna, řekl Paroubek novinářům. Kdo za provokací stojí, však neví.

Také ministr financí Bohuslav Sobotka (ČSSD) trvá na tom, že česká vláda loni prodala Unipetrol PKN Orlen za naprosto průhledných podmínek a za tržní cenu. Podezření z korupce se podle něj rozhodnutí vlády netýká. Kabinet je ale připraven při vyšetřování a polskými či českými úřady spolupracovat. Sobotka připomněl, že privatizaci připravovala meziresortní komise, na základě jejíhož doporučení kabinet rozhodl. V privatizaci se tak angažovalo několik desítek lidí.

O údajné korupci v souvislosti s Unipetrolem hovořil polský lobbista Jacek Spyra se Zdeňkem Doleželem, který byl donedávna ředitelem kabinetu premiéra Jiřího Paroubka (ČSSD) i jeho předchůdce Stanislava Grosse. Spyra naznačil, že úplatky bral i expremiér Gross, který kvůli tomu podal na lobbistu trestní oznámení. Privatizačním partnerem PKN Orlen byl vedle americké společnosti ConocoPhillips ještě Agrofert Andreje Babiše. I tato společnost teď podala trestní oznámení na Spyru kvůli jeho tvrzení, že je Babiš provázaný s Grossem a přes jeho manželku Šárku mu údajně posílal peníze.

Langer: Do případu údajné korupční aféry by se měla vložit BIS

Stínový ministr vnitra Ivan Langer (ODS) soudí, že do případu údajné korupční aféry spojené s privatizací Unipetrolu by se měla vložit Bezpečnostní informační služba (BIS). Domnívá se, že by měla především prověřit informaci, že je polský lobbista Jacek Spyra pracovníkem polské zpravodajské služby. "Pro mě je nepředstavitelné, aby na území České republiky operoval příslušník cizí rozvědky, aniž by to zaznamenala BIS," řekl ČTK Langer. O napojení Spyry na polské tajné služby hovoří podle Lidových novin polský tisk. Samotnou kauzu označil Langer za nepřehlednou.

Jacek Spyra v telefonickém rozhovoru pro ČTK odmítl informace, že je spolupracovníkem polské tajné služby. Tvrdí, že když v tajně natočeném rozhovoru se šéfem kabinetu českého premiéra Zdeňkem Doleželem nařkl Grosse ze žádosti o úplatek, vycházel z informací polského tisku. V prohlášení zaslaném ČTK uvedl, že při schůzce s Doleželem, které zaznamenala televize Nova, mu byla učiněna "finanční nabídka" možnosti návratu firmy Seta, pro niž lobboval, do privatizace společnosti Unipetrol. Společnost Seta ale prý nabídku nepřijala. Ze záznamů odvysílaných v úterý podle televize Nova vyplývá, že Doležel si řekl o pětimilionový úplatek. O blíže neurčenou sumu za schůzku s polským lobbistou si údajně řekl i Gross.

Vláda schválila zákon o úpadku, který by měl zrychlit konkurzy

Vláda schválila návrh nové podoby úpadkového práva, která by měla zrychlit a zjednodušit konkurzy a zvýšit pravomoci věřitelů na úkor soudců. Zákon, který nově zavádí i způsob řešení oddlužení lidí na základě dohody o splátkovém kalendáři s bankou, předložil vicepremiér Martin Jahn společně s ministrem spravedlnosti Pavlem Němcem. Nynější úprava úpadků v ČR je podle expertů katastrofální. Konkurzy trvají léta a věřitelé získají nazpět průměrně jen 17 procent pohledávek, což je nejméně v EU. Konkurzy navíc mají naprostou převahu nad sanací problémových podniků. Zatímco návrhů na konkurz je v ČR ročně kolem 4000, vyrovnání je nejvýše pár desítek.

Mezi principy zákona patří podle Jahna zejména to, že věřitelé budou mít při konkurzu hlavní slovo. Budou mít například zásadní vliv na jmenování konkurzního správce, kterého budou moci i odvolat. Zatímco nyní končí podniky v konkurzu vesměs likvidací, nová úprava by měla posílit možnost prodeje podniku a nabízí možnost jeho reorganizace, dodal. Nový zákon by měl zavést také osobní bankrot pro občany nebo drobné podnikatele. Ten je podle expertů nutný kvůli rostoucímu zadlužování obyvatel a stále větší oblibě splátkových prodejů. Lidé by měli mít možnost se oddlužit jednorázovým vyrovnáním nebo splátkovým kalendářem.

Vláda schválila rozšíření pomoci nemocným dětem v cizině

V České republice se napříště budou moci léčit další vážně nemocné děti z ciziny. Zatímco doposud se vládní projekt Medevac vztahoval pouze na malé Iráčany, podle návrhu, který schválili ministři, budou moci na léčebné pobyty do Česka jezdit děti i z dalších zemí. Podle ministerstva vnitra bude volba konkrétních zemí i pacientů podléhat pečlivé analýze a výběru. Program humanitárních evakuací zdravotně postižených Iráčanů funguje již od roku 2003. Dosud ho využilo na 26 dětí. Iniciativa zahrnuje celkem tři programy, kromě evakuace zraněných dětí také zásilky léků a zařízení pro tamní nemocnice i pomoc při jejich výstavbě.

ČR věnuje Gruzii tuny armádní munice

Česká republika daruje Gruzii tuny armádní munice. Armáda v předloze pro vládu počítala s podobným darem i pro Egypt, tímto návrhem se však kabinet nezabýval. Trhavina byla vyčleněna z nepotřebného majetku, jinak by ji čekala ekologická likvidace. Její darování vyjde levněji, tvrdí vojáci. Česko již v minulosti Gruzii munici věnovalo. Podle nevládní organizace Amnesty International (AI) může být česko-gruzínská dohoda z hlediska dodržování lidských práv riziková.

Většina bank ministerstvu financí v termínu odpověděla, ministr Sobotka jejich názory vítá

Většina z bank a stavebních spořitelen, které mají nejvíce drobných klientů, odpověděla v prodlouženém termínu ministerstvu financí na obsáhlý seznam opatření ke zlepšení podmínek na trhu. Přestože se finanční ústavy vyjádřily, že s valnou částí návrhů nesouhlasí, ministr financí Bohuslav Sobotka reakce přivítal. Ministerstvo se snaží dosáhnout například toho, aby zákazník měl možnost přehledně porovnat ceny za jednotlivé služby bank. Mezi bankami by klienti mohli přecházet rychle a s minimálními náklady. Ministr chce dosáhnout toho, aby finanční ústavy musely zlepšovat své služby na úkor vlastních vysokých zisků. Pokud banky nepřijmou návrhy, chce je Sobotka prosadit změnou zákona.

Politici: Před lety se v Gdaňsku začala rodit demokratická Evropa

Před 25 lety se společně se Solidaritou začala v severopolském Gdaňsku rodit i demokratická Evropa. Shodli se na tom přední evropští politici, kteří právě do Gdaňsku zavítali na konferenci Od Solidarity ke svobodě. Konference byla součástí oslav čtvrtstoletí vzniku prvních nezávislých odborů v někdejším socialistickém bloku, které významně přispěly k pádu totalitních režimů. Bouřlivým potleskem přivítali účastníci konference mimo jiné bývalého českého prezidenta Václava Havla. Disidenti v tehdejším Československu vznik Solidarity prý vnímali jako ohromnou podporu. Její přínos přitom Havel už tehdy viděl hlavně v tom, že se intelektuální opozice spojila s lidovým vzedmutím.

Majetkové nároky dědičky rodu Walderode semilský soud opět zamítl

Dědička po hraběti Karlu des Fours Walderode Johanna Kammerlanderová u Okresního soudu v Semilech opět neuspěla. Soud zamítl její nároky na vrácení dvou majetků na Turnovsku, které v současné době vlastní firma Helios a Antonín Kučerka. Soudce Vít Záveský ve svém zdůvodnění vysvětlil, že majetky vystřídaly za posledních 15 let několikrát majitele, a poslední vlastník tedy není tím, který byl ho měl dědičce vydat. Podobně rozhodl už v prvním případě v červenci.

Podle právního zástupce žalobkyně Felixe Nevřely bude projednávání případu pokračovat u krajského soudu. "Tam by mohlo padnout rozhodnutí, které by prodeje majetků prohlásilo za neplatné, původní vlastníci je totiž prodali bez ohledu na to, že na ně byl vznesen restituční nárok, což je v rozporu se zákonem," upozornil Nevřela. Kammerlanderová jako dědička rodu Walderode usiluje především o pozemky a budovy v majetku Lesů České republiky, Národního památkového ústavu nebo města Turnov. Podle jejího advokáta jde o majetek v hodnotě přibližně 120 milionů korun a patří do něj i zámek Hrubý Rohozec. Případem Walderode se soudy zabývají již více než 13 let. "Komise pro lidská práva OSN v Ženevě rozhodla, že Česká republika porušila v kauze Walderode zákon a měla by majetek rodu buď vydat, nebo za něj poskytnout náhradu," připomněl Nevřela.

Ministr Bublan vyzval organizátory technoparty k jednání s úřady

Ministr vnitra František Bublan vyzval organizátory technoparty, kterou avizovaly letáky publikované na internetu, aby o jejím uspořádání jednali s úřady a policií. Technoparty nazvaná CZTek se má uskutečnit na dosud neznámém místě od pátku do neděle. "Utajování těchto akcí nahraďte transparentností a větší informovaností," vyzval organizátory Bublan v dopise, který má ČTK k dispozici. "Vyvarujeme se tak vzniku zbytečných problémů a případných střetů," míní Bublan.

Podle anonymního příspěvku do diskusního fóra na internetu má mít akce menší rozsah, než nedávný CzechTek, a bude se konat výhradně na pronajatých pozemcích. "Podle současné legislativy tedy nebude možné proti ní legálně zakročit," uvádí autor příspěvku. Na protest proti policejnímu zásahu na technoparty CzechTek na Tachovsku se ve čtvrtek v řadě měst uskuteční shromáždění spojená s koncerty.

Vojáci se připravují na misi do Kosova a do Iráku

Drátěné zátarasy, kulometná hnízda, obrněné vozy a desítky vojáků se objevily v ulicích Jinců na Příbramsku. Příslušníci zdejší dělostřelecké základny si tu nacvičovali jeden z úkolů, s nímž se mohou setkat v rámci připravované mírové mise KFOR v Kosovu, řekl ČTK velitel brigády Jaroslav Vácha. Jinecká brigáda podle něj pošle do mírové mise poprvé celou jednotku, dosud se podobných akcí účastnili pouze její jednotlivci.

Na vojenském cvičišti ve Vyškově vrcholí přípravy osmého kontingentu vojenské policie, která v Iráku působí v rámci mnohonárodních sil. Kontingent tvoří asi stovka vojáků, z nichž 12 jsou ženy. "Cílem cvičení je sehrát celý tým a procvičit reálné situace, s nimiž se vojáci mohou setkat," řekl velitel kontingentu Roman Gottfried. Vojáci museli řešit dopravní nehodu, při níž zranili iráckého občana. Nehoda okamžitě přilákala pozornost dalších Iráčanů, které přesvědčivě sehráli studenti vyškovské vojenské akademie, a běžná nehoda málem přerostla v otevřený konflikt. Rozezlení Iráčané se snažili odtáhnout zraněného a útočili na jednotku láhvemi. Jejím úkolem bylo zajistit vyšetření nehody a převoz raněného. Z toho, jak zvládnou skutečné situace v Iráku, vojáci strach nemají. "Více než třetina tam již byla, takže vědí do čeho jdou," řekl Gottfried. Podle něj je nejtěžší zvyknout si na odlišnou mentalitu tamního obyvatelstva, jiné hygienické i klimatické podmínky. "Musel jsem se naučit vypít až 10 litrů vody denně," prozradil jeden z členů mise. Kontingent bude působit u jihoirácké Basry. Jeho součástí bude i tým zdravotníků, který bude pracovat v britské polní nemocnici.

Česko již má všech 14 gripenů, přistály poslední dva

Česká republika již od Švédska obdržela všech 14 nových stíhaček Jas-39 Gripen. Poslední dvě přistály ve středu na čáslavské letecké základně, řekl armádní mluvčí Jan Pejšek. Skončila tak obměna českého stíhacího letectva, jehož hlavním úkolem je ostraha vzdušného prostoru. Moderní letouny od britsko-švédského výrobce Saab/BAE Systems, jejichž pronájem na 10 let přijde státní pokladnu na téměř 20 miliard korun, letos nahradily staré sovětské MiG-21. Ty už armáda prodala nebo darovala do muzeí. Poslední dvě letadla, která jsou dvojmístná, budou sloužit k výcviku pilotů.

Armáda dohodla přepravu politiků s ČSA; smlouva platí od čtvrtka

Armáda se dohodla s Českými aeroliniemi (ČSA) na přepravě ústavních činitelů. Smlouva začne platit 1. září, řekl ČTK Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva obrany. Služeb ČSA chce vojsko využít kvůli častým poruchám na svých dopravních letadlech, takzvané vládní letce, kterou politici k cestám využívají. S její obnovou začnou vojáci v první polovině příštího roku.

Vláda přerušila jednání o kontroverzním návrhu zákoníku práce

Vláda přerušila jednání o návrhu zákoníku práce. Kontroverzní návrh vítají odbory, ale odmítají zaměstnavatelé. Přijetí nového zákoníku práce společně s několika dalšími novými zákony by podle mluvčí ministerstva práce a sociálních věcí Kateřiny Beránkové znamenalo největší změnu systému pracovněprávních vztahů od roku 1990. Přerušení projednávání nového zákoníku navrhl vicepremiér Martin Jahn, který chce, aby se na něm ještě pracovalo. Návrh podle něj obsahuje prvky, které vztahy mezi zaměstnanci a zaměstnavateli dělají pružnějšími.

Výstavu Země živitelka navštívilo stejně jako loni 110.000 lidí

Zhruba 110.000 lidí navštívilo letošní 32. ročník mezinárodního agroveletrhu Země živitelka. Cestu na českobudějovické výstaviště si tak našlo stejně lidí jako loni. Akce tím potvrdila pozici nejnavštěvovanější výstavy v České republice. Letošní agrosalon přilákal většinu dovozců a výrobců zemědělské techniky, kterou lze v jihočeské metropoli vidět pouze jednou za dva roky. Výstavu již tradičně zahájil předseda vlády. Poprvé od roku 1990 však na ní zavítal také prezident republiky. Letos se na výstavišti představilo přes 700 vystavovatelů z více než 20 zemí.

Lego zavírá továrny ve Švýcarsku a jde do České republiky

Dánský výrobce hraček Lego příští rok zavře své dvě továrny ve Švýcarsku. O práci tak přijde zhruba 600 lidí. Podnik přesune výrobu do svého závodu, který má ve středočeském Kladně. Cílem firmy je vrátit se k ziskovému hospodaření. Lego je rodinnou firmou, jejíž akcie se neobchodují na žádné burze. Lego zavře distribuční centra v Dánsku, Německu a Francii a nahradí je pouze jediným distribučním centrem, které bude také v Česku. Provozovatelem tohoto centra bude logistická společnost DHL Solutions.

Pracovník energetických závodů přežil výboj 22.000 voltů

Pracovníka energetických závodů zasáhl ve Lhotce na Mělnicku výboj 22.000 voltů. Muž zavadil o dráty vysokého napětí, když prořezával větve. Záchranářům se ho asi po 40 minutách resuscitace podařilo zachránit a odvezli jej do pražské nemocnice Na Bulovce. Podle mluvčí středočeské záchranné služby je ojedinělé, aby někdo podobný zásah elektrickým proudem přežil.

Školské odbory chtějí pro učitele o deset procent vyšší platy

Českomoravský odborový svaz pracovníků ve školství požaduje, aby se příští rok zvýšily učitelům mzdy o deset procent. Ministerstvo financí ve svém návrhu rozpočtu pro ministerstvo školství počítá se zvýšením mezd o 2,5 procenta, a to odboráři považují za nepřijatelné. Může to podle nich ohrozit reformu obsahu vzdělávání, která má za cíl změnit způsob výuky na školách, řekl předseda odborového svazu František Dobšík. Průměrná mzda pedagoga byla v prvním pololetí tohoto roku zhruba 20.000 korun, průměrný plat v zemi byl přes 18.700.

Zájem o výuku náboženství na školách většinou klesá

Převážně s ustupujícím zájmem o výuku náboženství se setkávají české a moravské školy. Souvisí to zřejmě s menším počtem rodících se dětí i klesajícím zájmem rodičů, kteří sami náboženskou výchovu neměli. Rozhoduje zřejmě i to, že lidé, již se hlásí k víře, jsou ve většině krajů v menšině. Od zbytku země se výrazně liší jen Zlínský kraj, který má největší podíl věřících obyvatel v Česku. Naopak v Plzeňském kraji se děti učí římskokatolické náboženství většinou jen na farách, ve školách se vyučuje málokde.

Výzkum: Každý pátý Čech by nemocné schizofrenií umístil do ústavu

Každý pátý Čech se domnívá, že by schizofrenici měli být umísťováni do léčebných ústavů. Vyplývá to z výzkumu, který provedla společnost Dema. Názor, že jde o nebezpečné a násilnické lidi, zastává 13 procent lidí. Třetina dotázaných uvedla, že se schizofrenií není možné normálně žít a pracovat. Většina respondentů na otázky, které se týkaly znalostí této nemoci, ale neuměla odpovědět. Projevem schizofrenie jsou časté úzkostné stavy a halucinace. Počet nemocných je stejný ve všech kulturách, průměrně onemocní jeden člověk ze 100.

Zemřel významný americký teatrolog-bohemista Jarka Burian

Ve věku 78 let zemřel 25. srpna v Americe významný divadelní historik a teoretik, pedagog a režisér Jarka Burian. Byl nejvýznamnějším současným americkým teatrologem - bohemistou. Podle Mirky Potůčkové z pražského Divadelního ústavu v něm česká divadelní historiografie ztratila vynikajícího odborníka, české divadlo vlivného propagátora a zasvěceného znalce.

"Jarka Burian se narodil v USA v roce 1927 jako syn českých rodičů, žijících v New Yorku. Na Cornell University v roce 1955 získal doktorský titul. Až do penzionování v roce 1993 byl členem divadelní fakulty Newyorské státní univerzity. Přednášel rovněž na Kalifornské univerzitě v Berkeley a na Floridské univerzitě v Orlaivadlu a psát o něm v polovině 60. let. Je autorem velké publikace mapující československou scénografii od roku 1914 do roku 1938. Napsal dále monografii o scénografickém díle Josefa Svobody a kritikou ceněnou publikaci Modern Czech Theatre. "Jeho poslední kniha Leading Creators of Twentieth-Century Czech Theatre, kterou Burian osobně představil odborné veřejnosti před třemi lety lety v Divadelním ústavu v Praze, obsahuje portréty velkých postav českých divadelních dějin. Například Karla Hugo Hillara, E. F. Buriana, Alfréda Radoka, Voskovce a Wericha, Jana Grossmana, Miroslava Macháčka, Evalda Schorma, Otomara Krejči a Václava Havla," dodala Potůčková.Jarka Burian navštívil Prahu i loni v červnu, kdy besedoval o poválečném českém divadle na Akademii věd.

Archeologové na Mladoboleslavsku objevili vzácný bronzový poklad

Archeologové objevili na území Českého ráje na Mladoboleslavsku unikátní bronzový poklad starý téměř tisíc let. Byl skrytý mezi dvěma skalisky a archeologové jej považují za objev století. Místo nálezu mohlo na konci doby bronzové představovat jakýsi posvátný háj, řekl ČTK archeolog Muzea Mladoboleslavska Jiří Waldhauser. Archeologové nalezli desítky bronzových předmětů v podobě různých nákrčníků, nápažníků, nárameníků a náramků. Podle nálezců je možné, že tyto předměty původně visely na stromech či na kůlech v této bizarní krajině plné skal, jeskyň a roklí Českého ráje. "Není pochyb o tom, že další nárameníky a náramky zakopali do země z kultovních motivů příslušníci populace snad Venetů, která se označuje také jako lid popelnicových polí," řekl. Za neobvyklý považuje i fakt, že vnější viditelná strana jednoho z nalezených bronzových nákrčníků byla nádherně zdobena, zatímco na vnitřní skryté straně bylo vytepáno sedm neobvyklých obrazců ve tvaru písmene X. I to může mít podle něho kultovní význam.

V Plzni začala výstava nejlepších designerských výrobků

V Univerzitní galerii v Plzni začala výstava nejlepších designerských výrobků loňského roku. Jsou zde vystaveny modely automobilů, svahová sekačka na trávu, ale také městské lavičky či zdravotnické vybavení. "Výstava je výsledkem soutěže Vynikající výrobek 2005. Mapuje, co se odehrálo nového na poli průmyslového designu v minulém roce. Průmyslový design je takový, který se vyrábí v menších či větších sériích. Musí to být produkty skutečné, nejen na papíře," řekla za pořádající Design Centrum Lenka Žižková.

Skleník Fata Morgana v pražské botanické zahradě je ozvučen

Skleník Fata Morgana v pražské botanické zahradě v Troji je ozvučen. Návštěvníci se o tom mohou poprvé přesvědčit tento čtvrtek. Během prohlídky všech tří unikátních částí expozice uslyší více než 80 živočichů. Provázet je bude zvuk tropických lijáků a bouřek, křik papoušků, lvů, opic, hyen a dalších ruchů, které umocní ojedinělý zážitek z návštěvy tropů, řekla mluvčí zahrady Marcela Uhlíková. Do Fata Morgany, která byla otevřena loni v červnu, zavítalo už 160.000 návštěvníků. Procházka mezi exotickými rostlinami je v kterémkoli ročním období velkým magnetem pro obyvatele i návštěvníky Prahy. Stálými obyvateli skleníku jsou i živočichové - tropické žabky, desítky druhů ryb a sladkovodní krevety. Do konce roku k nim asi přibudou tři krokodýlci a snad i netopýři. Oblíbené jsou výstavy tropických motýlů, kteří volně poletují skleníkem.

Koller nabídku Dortmundu na prodloužení smlouvy odmítl

Tato sezona bude pro fotbalového útočníka Jana Kollera v Borussii Dortmund poslední. Podle deníku Blesk se vytáhlý reprezentant rozhodl odmítnout nabídku vestfálského klubu na prodloužení smlouvy, která mu skončí v červnu 2006. Borussia je po ekonomické i sportovní stránce v hluboké krizi a dvaatřicetiletý fotbalista ztrácí motivaci. O návratu do Čech ale Koller nepřemýšlí. První zájemci se údajně ohlásili z anglické ligy.

Sparťanský výprodej pokračuje: záložník Čech přestoupil do Porta

Fotbalová Sparta Praha přišla o dalšího hráče základního kádru. Klub oznámil, že se dohodl na přestupu slovenského reprezentanta Marka Čecha do FC Porto. Portugalci stihnou dvaadvacetiletého hráče zaregistrovat ještě na soupisku Ligy mistrů, jejíž uzávěrka je stanovena na čtvrteční půlnoc.

Počasí

Bude jasno, teploty 26 až 30 stupňů Celsia.

31-08-2005