Denní souhrn zpráv Zprávy

05-09-2005

Česká armáda může polní nemocnici do USA vyslat do týdne

Česká armáda je připravena vyslat na pomoc oblastem USA postiženým hurikánem a povodní polní nemocnici do týdne. Oznámil to náčelník generálního štábu Pavel Štefka. Na cestu přes oceán se chystají i dva hasičské oddíly s čerpadly a vyprošťovací technikou. Mobilním zdravotnickým zařízením pomůže vojsko podle Štefky v současné situaci více než čímkoli jiným. V provizorní nemocnici se totiž mohou rychle léčit různá zranění a provádět jednodušší operace. Hasiči z Prahy a Hradce Králové chtějí zase přispět dvěma čtyřiadvacetičlennými oddíly s vysokovýkonnými čerpadly, elektrocentrálami a vyprošťovací technikou. "V zahraničí jsme naposledy zasahovali v roce 2003 ve Francii," řekl ČTK mluvčí hasičského záchranného sboru Petr Kopáček. S kynology se naopak podle něj nepočítá. O konkrétní pomoci jihu Spojených států jednal premiér Jiří Paroubek (ČSSD) s americkým velvyslancem v Česku Williamem Cabanissem. Kromě polní nemocnice a hasičů vláda nabídla experty na likvidaci ekologických škod, čerpadla, úpravny vody a přepravu armádními a civilními letadly. Další schůzka je naplánována na konec týdne. Kabinet již v neděli přislíbil částku 25 milionů korun (asi jeden milion dolarů), z kterých se má humanitární pomoc financovat. Na ministerstvu zahraničí byl pověřen její koordinací nový první náměstek Jaroslav Bašta. Úřady odhadují, že katastrofa si vyžádala tisíce obětí. Nejvíce postiženy jsou státy Louisiana, Alabama a Mississippi. Washington o naléhavou pomoc již požádal Evropskou unii a Severoatlantickou alianci, humanitární i finanční dary ale nabízejí desítky dalších zemí. Česká republika do sídla Evropské komise v Bruselu zatím poslala seznam s návrhem pomoci.

Paroubek se přiklání k pozdějšímu přijetí eura v roce 2010

Premiér Jiří Paroubek bude podporovat přijetí eura v roce 2010. Uvedl to při návštěvě České národní banky. Česká republika původně plánovala, že euro přijme během let 2009 až 2010. Rok 2009 ale dnes Paroubek označil jako nevhodný. Ministr financí Bohuslav Sobotka, který navštívil centrální banku spolu s premiérem, připustil, že Česko nebude usilovat o vstup do kurzového mechanismu ERM II, který je předstupněm eura a v němž by se kurz české koruny zafixoval na společnou měnu již v roce 2006. Podle něj by nebylo vhodné, aby o něm rozhodoval ještě současný kabinet. Jednání o vstupu do ERM II by měla začít ve druhé polovině roku 2006. "Pro nás dost dobře není možné, z pohledu České republiky, abychom tato jednání vedli v posledním půlroce této vlády, a vláda která vzejde z příštích voleb, byť to může být vláda politicky stejně orientovaná, byla postavena před hotovou věc," uvedl Sobotka. Podle guvernéra České národní banky Zdeňka Tůmy je vstup do ERM II spojen s přistoupením k eurozóně a v této věci je centrální banka s vládou a ministerstvem financí zajedno. "Nepovažujeme za žádoucí setrvávat v tomto kurzovém mechanismu delší než nezbytně nutnou dobu," dodal a upozornil, že rozhodnutí vlády, zda přijmout euro v roce 2009 či 2010, je pro rozhodnutí o vstupu do ERM II klíčové. MF až dosud uvádělo, že ČR přijme euro mezi lety 2009 až 2010. Ministr financí Sobotka ale již několikrát uvedl, že ČR pravděpodobně nepřijme euro dříve než v roce 2010. Podle Davida Marka ze společnosti Patria Finance je rozhodnutí přijmout evropskou společnou měnu v roce 2010 realistickým krokem. Jednou z výhod je to, že se přestane spekulovat o dvou datech, což bude mimo jiné čitelnější pro trh.

Hromadná doprava pro zákonodárce zdarma, omezí se některé náhrady

Zákonodárci budou i nadále moci bezplatně využívat veřejnou hromadnou dopravu, omezí se naopak cestovní náhrady některým funkcionářům. Počítá s tím novela, kterou podepsal prezident Václav Klaus. ČTK o jeho rozhodnutí informoval mluvčí Petr Hájek. Poslanci si v novele odmítli zrušit bezplatné vnitrostátní letenky a snížit diety při zahraničních cestách. Původní návrh novely na omezení náhrad zákonodárců byl přitom mnohem širší. Již koncem loňského roku s ním přišel předseda lidovců Miroslav Kalousek. Navrhoval zrušit zákonodárcům bezplatné vnitrostátní letenky a snížit diety při zahraničních cestách. Sněmovna ale v novele nakonec schválila pouze omezení cestovních náhrad pro parlamentní funkcionáře, kteří využívají služební automobil s kartou na benzin a současně berou cestovní náhrady. Kalousek pak před hlasováním poslancům řekl, že se od zákona distancuje. Z jeho původního návrhu zbylo totiž jen torzo. Původní Kalouskův návrh vyvolal u poslanců velkou kritiku. Především ti, kteří na jednání sněmovny cestují ze vzdálených míst České republiky a využívají letadla, tvrdili, že jeho návrh je populistický. Zrušení bezplatné letecké dopravy by se dotklo zejména poslanců a senátorů ze severní Moravy. Sněmovna by zrušením bezplatných letenek ušetřila asi čtyři miliony korun.

Benzin místy zdražil až na 34,90 Kč, ceny asi ještě porostou

Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 se vyšplhala místy až na 34,90 koruny za litr. Na většině čerpacích stanicích jsou ceny nižší, prodejci však očekávají další zdražování. Zejména v pohraničních obcích je přesto nákup benzinu stále výhodný pro řidiče z Polska nebo Německa, kde litr stojí kolem 42 korun. Vyplývá to z aktuální ankety ČTK mezi prodejci pohonných hmot. Cenu 34,90 koruny dnes platí motoristé za litr Naturalu 95 v Houžné na Prachaticku u čerpací stanice OMV, která je předposledním čerpadlem v jižních Čechách před hranicemi s Německem. Podle pracovníka stanice však zájem o nákup benzinu ani po zdražení nepolevil. Prodejci předpovídají, že ceny ještě porostou. Například Agip v Olomoucké ulici v Brně má litr Naturalu za 32 korun a nafty za 30,40 Kč. "Čekáme ale, že se cena dále zvedne," řekla ČTK obsluha čerpadla. Růst cen předpovídají i prodejci stanic Benzina na Dukle v Pardubicích, ETK v Liberci nebo OMV U Hvízdala v Českých Budějovicích, kde benzin stojí 29,90 Kč. "Dosud jsme s cenou nepohnuli, čekáme, až nám přivezou nový benzin, pak teprve zdražíme," řekla ČTK Eva Pernerová z čerpací stanice OMV. Očekává zdražení o tři až pět Kč, a to pravděpodobně během pondělní noci. Navzdory současnému zdražování zůstávají ceny pohonných hmot stále výhodné pro řidiče z Polska či Německa. Řada čerpacích stanic začala ceny zvyšovat v pátek a během víkendu. Na některých místech se kvůli náporu motoristů tvořily i kolony vozidel. Řidiči tankovali nejen do nádrží, ale i do kanystrů a dalších nádob. Zároveň s tím rostly tržby prodejců. Ceny reagují na dlouhodobě rostoucí ceny ropy a v poslední době i výrazné zvýšení cen ropných produktů na evropské burze.

Dopravci mohou kvůli drahé naftě zdražit o deset až 20 procent

Silniční dopravci budou muset kvůli rostoucím cenám motorové nafty zdražit přepravu. Aby se dostali na úroveň zisku, který by jim zajišťoval obnovu vozového parku a nutné investice, museli by nyní zvýšit ceny zhruba o pětinu, nezbytný nárůst pro zachování alespoň minimální rentability je nejméně deset procent, řekl ČTK mluvčí největšího tuzemského sdružení autodopravců Česmad Bohemia Martin Felix. Sdružení dnes vyzvalo autodopravce, aby v zájmu zachování stability dopravního sektoru zahájili jednání o zvýšení přepravních cen se zákazníky. Výraznému zdražování dosud bránila silná konkurence v oboru, která po vstupu do EU ceny spíše tlačila dolů. "Mnoho dopravců si stěžuje, že díky přetlaku kapacit na trhu zákazníci prokazatelně vyšší provozní náklady neakceptují. Na druhou stranu nepromítnutí takovéhoto razantního nárůstu do cen je podnikatelská sebevražda," uvedl generální tajemník sdružení Martin Špryňar. Česmad sdružuje zhruba 1800 dopravců, kteří představují kolem 80 procent tuzemské přepravní kapacity.

MF neuvažuje o snížení spotřební daně z pohonných hmot

Ministerstvo financí neuvažuje o snížení spotřebních daní z pohonných hmot, o němž o víkendu hovořili zástupci ODS. ČTK to řekl mluvčí MF Marek Zeman. "Snížení spotřebních daní z pohonných hmot by mělo efekt pouze pro prodejce, výrobce a distributory pohonných hmot. Pro konečné spotřebitele by to nemělo žádný efekt. Není pravda, že by stát vydělával na zvyšujících se cenách pohonných hmot," uvedl Zeman. MF podle něj v úterý uspořádá briefing, na němž se k otázce snížení spotřebních daní vyjádří obšírněji. Ministr financí Bohuslav Sobotka navíc řekl, že prostor, který by vznikl po snížení spotřebních daní, by rychle zaplnili výrobci, distributoři nebo prodejci, a zvýšili by tak své zisky. V Česku totiž v prodeji a distribuci pohonných hmot nestanovuje zákon maximální marži. Cena pohonných hmot je tvořena pevnou sazbou spotřební daně, sazbou daně z přidané hodnoty, cenou ropy, náklady a ziskem rafinerií, distributorů a benzinových čerpadel. Spotřební daň je nyní stanovena pevnou částkou 11,85 Kč za litr benzinu a 9,95 Kč za litr nafty, DPH činí 19 procent. O snižování spotřebních daní ze sousedních států zatím uvažuje pouze Polsko. Například na Slovensku a v Rakousku snížení daní na programu není.

EU se nelíbí program na podporu zastoupení českých firem v cizině

Evropské unii se nelíbí nový program zaměřený na podporu zakládání zahraničních obchodních zastoupení českých firem, který v červenci spustila agentura CzechTrade. EU tvrdí, že program je nepovolenou veřejnou podporou. CzechTrade proto pozastavila příjem žádostí do tohoto programu, o který projevila zájem zhruba stovka tuzemských firem. České úřady nyní chtějí přesvědčit EU o tom, že program Zastoupení neodporuje unijním pravidlům. Náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa novinářům řekl, že EU nečekaně změnila původně kladné stanovisko k tomuto novému programu na podporu českých exportérů. "Nyní tvrdí, že je to nedovolená podpora vývozu. Naše stálé zastoupení v Bruselu proto dostalo argumenty, aby se ohradilo proti této změně stanoviska," uvedl Tlapa. Dodal, že program je v souladu s pravidly EU, což potvrdil český antimonopolní úřad i analýzy ministerstva průmyslu a obchodu. "Jsem připraven osobně intervenovat, abychom s programem uspěli," poznamenal Tlapa.

Zeman už nevylučuje volební vítězství ČSSD, zjemnil svou rétoriku

Bývalý předseda vlády a ČSSD Miloš Zeman, který ještě nedávno nedával ČSSD v příštích parlamentních volbách žádnou šanci na volební vítězství, ho nyní zcela nevylučuje. V rozhovoru pro ČTK jen poznamenal, že dědictví jeho následovníků Vladimíra Špidly a Stanislava Grosse je tak těžké, že sociální demokracie bude mít značné obtíže. Po červencovém setkání s premiérem Jiřím Paroubkem, kterému slíbil podporu v kampani, zmírnil i některé další výroky. O šéfovi strany Stanislavu Grossovi, o kterém v minulosti Zeman hovořil jako o "podrazákovi", dnes pouze řekl, že by pro něj jako pro středočeského volebního lídra ČSSD nehlasoval. Gross spolu s dalšími téměř třemi desítkami socialistických poslanců nedal svůj hlas Zemanovi, když proti Václavu Klausovi kandidoval v prezidentských volbách. "Já otevřeně říkám, že kdybych byl středočeským sociálním demokratem, tak bych pro něj nehlasoval," zdůraznil bývalý šéf nejsilnější vládní strany. Zeman tak reagoval na poslední výzkum agentury STEM, podle něhož si polovina sociálních demokratů myslí, že Grossova kandidatura ve volbách ČSSD poškodí. "Patřím k té polovině, i když jsem se průzkumu nezúčastnil," řekl ČTK. Dodal ale, že rozhodnutí je na středočeských členech ČSSD. Rozhodnutí ministryně školství Petry Buzkové opustit politiku dnes bývalý šéf nejsilnější vládní strany nechtěl komentovat vůbec. Odkázal jen na svou knihu "Jak jsem se mýlil v politice". Jeho názor na Buzkovou je prý "pozornému čtenáři jasný". Zeman v knize píše o její "příšerné lenosti", připouští ale, že se "dobře vyjímala na plakátech". "Já teď vychutnávám podzim na Vysočině a tady je podzim mimořádné krátký," uvedl bývalý premiér, který tráví penzi v Novém Veselí na Žďársku. Potvrdil, že je připraven podpořit některé kandidáty ČSSD ve volbách, jak slíbil při červencovém setkání premiérovi Jiřímu Paroubkovi. Nikoho ale nejmenoval. "Nechte se překvapit," dodal.

Správa Národního parku Šumava navrhuje nové rozdělení zón

Správa Národního parku Šumava navrhuje nové rozdělení zón v parku. Až trojnásobně na 26.000 hektarů by se měla rozrůst první zóna, tedy nejpřísněji chráněná část s nejcennějšími biotopy. Nyní zabírá kolem 8000 hektarů. Návrh dnes vedení parku představilo novinářům. Při navrhování první zóny odborníci přihlíželi k botanickým, zoologickým a lesnickým hlediskům. Území parku hodnotila skupina odborníků několik měsíců. Počítačový překryv všech tří pohledů pak navrhl novou první zónu. Plán nyní posoudí ministerstvo životního prostředí. Vyjádřit se k němu budou moci i krajské úřady, ekologové a obce, jejichž pozemky leží na území parku. Plán již lesníci představili v několika obcích. První zóna by podle jejich představ měla zabírat 39 procent celkové rozlohy parku, nyní tvoří 13 procent parku. V prvních, tedy nejcennějších zónách parku, se mohou lidé pohybovat pouze po vyznačených trasách. V druhé zóně už je pohyb volný. Plán navrhuje, aby minimálně na pětině první zóny byla zakázána jakákoli činnost. Ekologové navíc chtějí jednat o tom, aby se k této bezzásahové zóně přiřadilo dalších 19 procent území, uvedl ředitel správy parku Alois Pavlíčko. Správci doufají, že nový režim by mohl v nezpochybnitelných oblastech, tedy na Modravských slatích, Vltavském luhu a Trojmezenské hornatině, platit ještě letos. Tato místa mají být ponechána přirozenému vývoji horského pralesa, mokřadů a dalších vzácných ekosystémů. O dalších částech první zóny chtějí potom hospodáři jednat zhruba každých pět let. K problematice bezzásahovosti se minulý týden v Písku vyjádřil i prezident Václav Klaus. Řekl, že člověka nelze ze Šumavy vytlačovat po vzoru severoamerického kontinentu a afrických stepí. "Pokoušet se vrátit divočinu, to není příklad malé České republiky a tisíc let kultivované krajiny," uvedl.

Zelení podali stížnost na Brno kvůli reklamě na nábor modelek

Členům Strany zelených se nelíbí reklamy nabízející práci modelek pro internetové chaty umisťované v prostředcích hromadné dopravy a na dalším majetku městských firem. Podle zelených jde totiž o nábor dívek, jež pak prý natáčí erotické scény, které jsou následně šířeny po internetu. Zelení kvůli tomu podali na město Brno stížnost k Arbitrážní komisi Rady pro reklamu. Zástupci města i reklamní agentury se brání tím, že s problémem nemohou nic dělat. "Přestože komise již dvakrát doporučila stáhnout tuto reklamu z veřejných míst, neboť porušuje etický Kodex reklamy, nikdo na to v Brně nereagoval," řekl ČTK člen Strany zelených Svatopluk Bartík. Zelení proto tentokrát vyzvali přímo brněnské radní, aby do omezení takové reklamy zapojila své zástupce v městských firmách, jako jsou Dopravní podnik města Brna a Technické služby města Brna. Představitelé města o problému ví, sami však údajně nejsou schopni s ním nic dělat. "Otázkou jsme se zabývali a byli jsme nuceni konstatovat, že není naplněno porušení mravní výchovy a ani sama reklama není v rozporu se zákony," řekl ČTK náměstek brněnského primátora Jan Holík (KDU-ČSL). Soukromé společnosti si reklamní plochy pronajímají od reklamní agentury a město do toho nemůže zasahovat, dodal.

Ve Sloupsko-šošůvských jeskyních budou opět netopýří prohlídky

Ochránci přírody připravují prohlídku Sloupsko-šošůvských jeskyní v Moravském krasu spojenou s pozorováním netopýrů. Jeskyně patří k nejvýznamnějším zimovištím netopýrů na Moravě. Netopýří prohlídky se v ní konají již devět let. Každá akce obvykle přiláká asi 300 milovníků přírody. "Vstup do jeskyně bude samozřejmě bezplatný. Pro zájemce vypravíme na akci autobusy z Blanska a z Brna," řekl dnes ČTK vedoucí Chráněné krajinné oblasti Moravský kras Leoš Štefka. V Moravském krasu zaznamenali biologové výskyt 21 z 23 netopýřích druhů žijících v Česku. Početná populace netopýrů je právě ve Sloupsko-šošůvských jeskyních, v nichž přes zimu přebývá až tisíc těchto zvířat. V krasu lze najít i velmi vzácné druhy, k nimž patří například netopýr severní, pobřežní nebo pestrý.

Podhorácké muzeum připomíná trať Tišnovku i díla Adamové

Dobová kancelář přednosty stanice s kompletním vybavením i výdejnou jízdenek či interiér salonního vozu ze 40. let, taková jsou hlavní lákadla výstavy Tišnovka a Horka v Podhoráckém muzeu v Předklášteří u Tišnova na Brněnsku. Výstava připomíná historii železniční dopravy na Tišnovsku u příležitosti 100. výročí dráhy Tišnov - Žďár nad Sázavou a 120. výročí tratě Tišnov - Brno. Na výstavě nechybí řada dobových fotografií, plány tratí, nákresy stanic, jízdní řády, nádražní telefony či řídící panel motorového vozu. "Vybrali jsme i řadu materiálů z dobového tisku," řekl ČTK vedoucí Podhoráckého muzea o historii tratě. Výstava potrvá do 18. září.

Obchody ožijí Vánocemi opět o něco dříve, první již v září

Obchody ožijí vánoční atmosférou opět o něco dříve než v loňském roce. První obchodníci podle průzkumu společnosti GE Money Multiservis chtějí zahájit předvánoční kampaň již na přelomu září a října, většina z nich pak o tři až pět týdnů později. Vánoce jsou tradičně nejsilnějším nákupním obdobím v roce a obchodníci se kvůli konkurenci snaží vánoční prodej odstartovat co nejdříve. "V průměru se akční nabídky a marketingové kampaně (zaměřené na Vánoce) objeví dříve než loni, někteří obchodníci zahájí kampaně již ve druhé polovině září," řekl ČTK mediální zástupce GE Money Multiservis Miroslav Beneš. Vánoční prodej odstartuje v druhé polovině října například společnost Tesco Stores ČR. "Bude to o zhruba pět dní dříve než loni. Vyzdobíme obchody a představíme naši vánoční nabídku zboží," řekla dnes ČTK mluvčí Tesco Stores ČR Jana Matoušková. Stále více spotřebitelů dává podle odborníků přednost nákupu vánočních dárků prostřednictvím internetových obchodů. "Předvánoční kampaň budeme startovat ve druhé polovině října. Začínáme tedy mírně dříve než v loňském roce," uvedl marketingový ředitel společnosti InternetShops Tomáš Kudweis. Výdaje Čechů za vánoční dárky jsou v posledních třech letech zhruba na stejné úrovni a pohybují se v průměru kolem 4600 až 4700 korun. Loni lidé před Vánocemi kupovali hlavně dárkové balíčky, alkohol, kosmetiku, elektroniku včetně drahých plazmových televizorů, ale i třeba lednice či pračky. Velmi žádané byly také počítačové hry a DVD filmy.

Počasí

V noci čekáme skoro jasno. Teploty 12 až 8 stupňů C.

Úterek bude také slunečný, ráno ojediněle s mlhami. Teploty 24 až 28 stupňů, na horách kolem 20 st. C.

05-09-2005