Denní souhrn zpráv Zprávy

13-09-2005

Klaus ocenil odchod Izraelců z Gazy

Česká republika bude pomáhat k "vyváženému přístupu" Evropské unie k izraelsko-palestinským problémům. Při své návštěvě Jeruzaléma to uvedl český prezident Václav Klaus. V úterý ho zde přijal izraelský prezident Moše Kacav. Podle Klause v izraelsko - palestinském konfliktu neexistuje snadné řešení a situaci nelze řešit ani vojensky. ČR proto podporuje všechny iniciativy směřující k mírovému urovnání. Je to obtížný úkol pro Izraelce, pro Araby, pro mezinárodní společenství, dodal český prezident. Česká republika jako nový člen Evropské unie chce volit v této věci vyvážený postup. Politika Evropské unie bývá v Izraeli někdy považována za příliš propalestinskou. Odsun Izraele z Gazy označil Klaus za "průlomovou iniciativu premiéra" Ariela Šarona a "obrovskou naději pro Blízký východ". Podle něj by také Palestinci měli přijít se vstřícnou reakcí. Izraelský deník Haarec ve svém úterním vydání napsal, že se jedná o možné české účasti na mezinárodní pozorovatelské misi, která by dohlížela na hraniční přechody kolem pásma Gazy. Oba prezidenti však o takovém jednání nevěděli, náměstek ministerstva zahraničí Petr Kolář řekl, že jde o "kachnu". Podle něj žádná jednání o nějaké konkrétní účasti neprobíhají ani v EU. Izrael zatím ani nedal najevo, že by s takovou monitorovací misí souhlasil.

Rusku se nelíbí české vojenské dodávky do Gruzie

Rusko vyslovilo znepokojení nad srpnovým rozhodnutím české vlády, která chce bezplatně poskytnout Gruzii dodávku munice. Podle Moskvy to není první případ, kdy se země NATO účastní přezbrojení Gruzie. Toto počínání může vážně destabilizovat situaci v celém Zakavkazsku, uvádí se v prohlášení ruského ministerstva zahraničí. Podle usnesení vlády má ČR Gruzii darovat munici v hodnotě 468.729 korun. Jde o munici vyčleněnou z nepotřebného majetku, kterou by jinak čekala ekologická likvidace. Její darování vyjde podle tvrzení vojáků levněji. Dopravu munice do Gruzie zaplatí Spojené státy. Česko už v minulosti nepotřebnou armádní munici Gruzii věnovalo. Tbilisi také nedávno požádalo ČR o pomoc při modernizaci své protivzdušné obrany. Dodávky munice do Gruzie kritizovala nevládní organizace Amnesty International. Česko-gruzínská dohoda podle ní může být riziková z hlediska dodržování lidských práv. "Gruzínská vláda nekontroluje celé území země, část zbraní armády se v minulosti dostala na černý trh," řekl člen AI Karel Dolejší a upozornil, že zbrojní materiál by se mohl dostat například do Čečenska.

Němec a Nejvyšší státní zastupitelství se přou o zveřejnění auditů

Ministerstvo spravedlnosti odmítá, že by zveřejněním výsledků nedávných kontrol na Nejvyšším státním zastupitelství porušilo dohodu, kterou měly tyto instituce uzavřít. Mluvčí ministerstva Petr Dimun uvedl, že nejvyšší státní zástupkyně Marie Benešová navíc nevytvořila kontrolním pracovníkům při návštěvě jejího úřadu vhodné podmínky k práci. Náměstek Benešové Jaroslav Fenyk to popřel a nadále trvá na tom, že ministerstvo dohodu nedodrželo. O výtkách ministerstva však nechce komunikovat prostřednictvím médií. K ukončení mediálních přestřelek vyzval před časem ministra spravedlnosti i nejvyšší státní zástupkyni premiér Jiří Paroubek. Podle jeho nedávného vyjádření je spor mezi Němcem a Benešovou již neúnosný. Vztahy mezi nimi jsou kvůli mnoha sporným kauzám napjaté již několik měsíců. Vrcholu dosáhly v uplynulých dnech poté, co ministr podal na nejvyšší státní zástupkyni kárnou žalobu, v níž tvrdí, že Benešová nezvládla své mediální vystupování a dopustila se patrně trestného činu tím, že Němcova mluvčího Petra Dimuna obvinila z braní úplatků.

Zámek v Opočně patří státu, rozhodl soud

Rychnovský okresní soud v úterý rozhodl, že renesanční zámek v Opočně na Rychnovsku by měl patřit Národnímu památkovému ústavu, tedy státu. O zámek se od roku 1995 s památkovým ústavem soudí dcera původního majitele Kristina Colloredo-Mansfeldová. Rozsudek zatím není pravomocný, právní zástupce Colloredo-Mansfeldové se chce odvolat ke krajskému soudu. Rychnovský soud tímto verdiktem změnil své původní rozhodnutí, kterým Opočno Colloredo-Mansfeldové vydal. Stejně rozhodl i Krajský soud v Hradci Králové, ústavní soud však letos v lednu oba rozsudky zrušil a jednání vrátil na začátek. Soudce Ondřej Rott nařídil v roce 2002 vydat zámek Kristině Colloredo-Mansfeldové, protože se neprokázalo, že by původní majitel zámku Josef Colloredo-Mansfeld pozbyl československé státní občanství, jak tvrdili památkáři. Ti zase poukazují na to, že Josef Colloredo-Mansfeld se během 2. světové války přihlásil k německé národnosti. Podle památkářů byla jeho přihláška v letech 1945 až 1947 v pražském archivu, později ale zmizela. Dědicové Colloredo-Mansfeldů usilují o rodový majetek již více než deset let. Kromě zámku a okolních pozemků se soudí o cenný kočár, sbírku obrazů a několik tisíc předmětů z mobiliáře zámku. Památkový ústav jejich hodnotu odhaduje na více miliardu korun.

Schwarzenberg obdržel vysoké rakouské vyznamenání

Český senátor Karel Schwarzenberg ve vídeňském Hofburgu v úterý převzal Velký stříbrný čestný odznak na stuze za zásluhy o Rakouskou republiku. Ocenění mu udělil spolkový prezident Heinz Fischer. Jedná se o třetí nejvyšší rakouské vyznamenání. Rakouský státník ocenil Schwarzenbergův přínos v procesu středoevropské integrace v rámci Evropské unie, osobní podíl na rozvoji česko-rakouských vztahů a vyzdvihl rovněž jeho dlouholetý angažovaný postoj proti porušování lidských práv. Návrh na Schwarzenbergovo vyznamenání Fischerovi podala rakouská velvyslankyně v České republice Margot Klestilová-Löfflerová. Sedmašedesátiletý Schwarzenberg, bývalý kancléř prezidenta Václava Havla, se před listopadem 1989 jako předseda Mezinárodní helsinské federace pro lidská práva zabýval stavem lidských práv ve východní Evropě. Loni úspěšně kandidoval za US-DEU/ODA do Senátu a v horní komoře vystřídal jejího místopředsedu Jana Rumla. Otázkám dodržování lidských práv se Schwarzenberg věnuje nadále. V květnu letošního roku přiletěl do Havany na setkání tamních disidentských skupin, kubánskými úřady však byl později vyhoštěn. V nejbližších dnech se údajně chystá do Afghánistánu.

Zemědělci chtějí, aby stát zastavil prodej půdy spekulantům

Čeští farmáři požadují po ministru zemědělství Petru Zgarbovi, aby opět umožnil prodej státní půdy nájemcům, kteří na ní hospodaří. Chtějí tak revokovat usnesení Pozemkového fondu z 21. července, umožňující nyní spekulativní nákupy zemědělské půdy s pomocí nakoupených restitučních nároků. Podle prezidenta Agrární komory Jana Veleby zůstaly k vypořádání pozemky za asi dvě miliardy korun. Celkový objem vyrovnaných restitučních nároků je podle něj zatím 5,3 miliardy korun. Prezident Agrární komory zopakoval, že tuzemské zemědělství je v kritickém stavu, masivně se zvyšují dovozy vajec, hovězího a vepřového masa. O situaci chtějí farmáři v nejbližší době jednat s premiérem Jiřím Paroubkem a se zástupci parlamentních klubů. V případě neúspěchu nevyloučili ani přípravu protestních akcí, jimiž by politiky na své problémy upozornili.

Nemocnice v Jihočeském kraji se změní na akciové společnosti

Zastupitelé Jihočeského kraje rozhodli, že okresní nemocnice v majetku kraje změní z příspěvkových organizací na akciové společnosti. Stane se tak k 1. lednu 2006, kdy se šest nemocnic sloučí do jednoho holdingu. Proti převodu se postavili zastupitelé ČSSD a KSČM. Poslanec a krajský zastupitel Petr Braný (KSČM) se nyní hodlá obrátit na ministra vnitra, aby rozhodnutí kraje pozastavil. Kraj si od převodu slibuje, že nemocnice zlepší hospodaření, zvýší se kontrola nad jejich chodem a zkvalitní se jejich spolupráce. Jihočeský kraj získal od státu nemocnici v Písku, Táboře, Prachaticích, Jindřichově Hradci, Strakonicích a Českém Krumlově. Již loni transformoval na akciovou společnost Nemocnici České Budějovice. Roční obrat těchto zařízení dosahuje zhruba čtyř miliard korun. Své nemocnice už přeměnil na akciové společnosti například Plzeňský či Královehradecký kraj. Novelu zákona pozastavující převody nemocnic v majetku krajů na obchodní společnosti vetoval v pondělí prezident Václav Klaus. Podle něj navržené změny vážně zasahují do pravomocí krajů a obcí. Předloha tak míří zpátky do sněmovny, kde mohou poslanci Klausovo veto přehlasovat.

V Mlýnci se chystá technoparty ParoubTek

V Mlýnci na Tachovsku se o víkendu uskuteční protestní technoparty s názvem ParoubTek. Účastníci tak chtějí vyjádřit nesouhlas se zásahem policie na červencovém CzechTeku, který se konal na stejném místě. "Chceme také vyjádřit nesouhlas s dosavadními výsledky šetření Inspekce ministra vnitra a se stanoviskem vlády k postupu policie," uvedli organizátoři technoparty ve svém prohlášení. Tvrdí, že stejně jako v případě konání technoparty CzechTek 2005 si s předstihem zamluvili pronájem pozemků firmy Italinvest, souhlas majitele pozemků s konáním hudebního festivalu i přítomností účastníků na jeho pozemcích. Zajistili také výměry a viditelné ohraničení pozemků geodetem, dovoz mobilních toalet a cisteren s pitnou vodou na pozemky a odvoz veškerých odpadků po ukončení hudebního festivalu, v případě potřeby i v jeho průběhu. Pro přístup k pozemkům bude využívána komunikace, která je podle odboru dopravy a silničního hospodářství Plzeňského kraje komunikací veřejně přístupnou. Policie proti akci nic nemá, pokud bude v souladu se zákonem. "Když budou splněny všechny náležitosti, policie bude mít standardní roli, bude akci monitorovat a zajišťovat plynulost dopravy," uvedla mluvčí policejního prezidia Blanka Kosinová. Ministerstvo vnitra se podle jeho mluvčí Radky Kovářové nechce k věci vyjadřovat.

Praha pomůže New Orleansu s obnovou památek

Pražský magistrát chce pomoci New Orleansu, zasaženému hurikánem Katrina, s obnovou památek. Do Spojených států hodlá poslat různé odborníky. Podle náměstka Jana Bürgermeistera na to hlavní město vyčlenilo 16 milionů korun. Konkrétní projekty, dohodnuté s americkým velvyslanectvím, mají být známy v říjnu. Odborníci se mají podílet na záchraně historické Francouzské čtvrti, uměleckých předmětů a archivních dokumentů. Bürgermeister připomněl, že s tím mají zkušenosti z povodní, které Českou republiku zasáhly před třemi lety.

Plzeňské divadlo slaví úspěchy v Japonsku

Plzeňský operní soubor slaví na svém turné v Japonsku úspěchy s Bizetovou Carmen a Verdiho Trubadúrem. Oba tituly minulý týden vyprodaly tokijskou Festival Hall s kapacitou 2400 míst. Během šestitýdenního turné, na které divadlo odjelo koncem srpna, zahraje tři inscenace ve 28 reprízách. Třetím titulem je Janáčkova opera Příhody lišky Bystroušky.

Ondřej Suchý oslaví šedesátiny

Šedesáté narozeniny oslaví tento pátek spisovatel, scenárista a karikaturista Ondřej Suchý, bratr zakladatele divadla Semafor Jiřího Suchého. Ondřej Suchý však rozhodně nepomýšlí na odpočinek. Jako redaktor Českého rozhlasu připravuje pořady Padesátník a Nostalgické muzeum zábavy, stále také píše knihy o hercích a zpěvácích. Momentálně pracuje dokonce na dvou knížkách najednou. Jedna z nich, nazvaná Aluminiový klíček Felixe Holzmanna, čtenářům přiblíží životní osudy slavného komika. Chystá se rovněž zpracovat svůj rozsáhlý archiv, který skrývá řadu unikátních historických nahrávek. Chce také vytvořit slovník herců a zpěváků, "které nikdo nezná". Údaje o řadě méně známých umělců totiž podle Suchého v lexikonech a databázích buď zcela chybí, nebo bývají nepřesné. Ondřej Suchý má na kontě dvě desítky knih a téměř 600 písňových textů pro řadu interpretů, od Hany Hegerové po Dádu Patrasovou. Nezapomíná ani na svou profesi výtvarníka - do 1. října v pražské Galerii Zjeviště vystaví své portréty, karikatury, knižní ilustrace a fotografie herců a komiků. Poté se výstava přesune do Národního divadla moravskoslezského v Ostravě.

Soška bohyně může být novodobý odlitek

Soška bohyně Anáhitá, kterou objevili archeologové nedaleko Prahy, může být nepovedený novodobý odlitek. Dvaasedmdesátiletý Jiří Šimůnek z Dolních Měcholup řekl, že vlastní formu, s jejíž pomocí tyto sošky v roce 1968 zhotovoval pro své přátelé. Před pěti lety se prý pokoušeli udělat odlitky i jeho vnuci. Protože se jim nepovedly, hodili je do kontejneru s hlínou. Formu si prý Šimůnek vyrobil podle sošek, které má po zemřelém bratrovi. Ten pracoval v keramických závodech, kde se tyto sošky vyráběly. Soška s erotickým motivem je podle něj jeptiška. Uvedl, že existovala i podobná soška mnicha. Pokud by se potvrdily původní odhady archeologů, že se jedná o sošku starověké perské bohyně plodnosti, šlo by o unikátní nález srovnatelný s Věstonickou venuší a inventářem moravské krasové jeskyně Býčí skála. Ten proslul mimo jiné soškou bronzového býčka z halštatské doby (asi 500 let před Kristem).

Panenka UNICEF znamená očkování pro jedno dítě

Český výbor pro UNICEF (Dětský fond OSN) prodává panenky, které pomáhají zachránit životy dětí z chudých zemí. Částka 600 korun, za kterou se prodávají, totiž odpovídá nákladům na očkování jednoho dítěte proti šesti hlavním smrtelným chorobám. Vinou těchto chorob ročně umírají ve světě tři miliony dětí, jejichž životy by očkování mohlo zachránit. Uvedla to Rosa Šimberská z Českého výboru pro UNICEF. Panenky se v Česku prodávají již čtvrtým rokem. Na loňském prodeji výbor vybral milion korun a umožnil očkování 1666 dětí. Pro letošní prodejní kampaň je již připraveno více než 2000 panenek. Každá z nich je opatřena rodným listem se jménem a adresou tvůrce. Projekt byl poprvé uveden v Itálii přes více než dvaceti lety a koná si i v dalších evropských zemí. "Česká republika ale patří k těm, které vyberou asi nejvíce," dodala Šimberská. Každým rokem se díky očkování podaří zachránit tři miliony dětí, téměř stejný počet však umírá na nemoci, proti kterým se dá očkovat, varuje UNICEF. Z důvodu nedostatku očkovacích látek, špatného vybavení zdravotních center nebo nedostatečné informovanosti rodičů zůstává na celém světě 30 milionů dětí bez patřičného očkování. Loni na očkování dětí v chudých oblastech UNICEF vydal 293 milionů dolarů. Za celou dobu kampaně očkoval jen v Africe asi 80 milionů dětí.

CK Caravella Tours zkrachovala, bez zájezdu je 400 lidí

Cestovní kancelář Caravella Tours zkrachovala, bez zájezdu se tak ocitlo 400 jejích klientů. V zahraničí je celkem 92 klientů, kteří však mají podle vyjádření zástupců CK zajištěny veškeré služby, včetně návratu do České republiky. Potvrdila to Renata Werliková z pojišťovny Generali, která bude v příštích týdnech vyplácet peníze za neuskutečněné cesty. Cestovní kancelář Caravella Tours se specializovala na Tunisko a Egypt. Podle obchodního rejstříku je jejím stoprocentním majitelem 35letý Tunisan Zijád bin Muhammad bin Zíja. Kancelář se snažila na poslední chvíli stornovat co nejvíce zájezdů a klientům zrušení oznámit, aby se vyhnuli zbytečné cestě na letiště. Letos jde o třetí známý krach cestovní kanceláře a zároveň největší. V srpnu skončila společnost Travel Studio International, o měsíc dříve Connexion Voyages. Krach se dotkl v prvním případě asi 40 klientů, ve druhém stovky.

A jaké nás čeká počasí?

Noc bude oblačná až polojasná, teploty 12 až 8 stupňů. Přes dne má být polojasno. Teploty 20 až 24 stupně, na horách kolem 17.

Tolik zprávy Radia Praha.

13-09-2005