Denní souhrn zpráv Zprávy

15-09-2005

ČR má zájem na zlepšení práce OSN, řekl na summitu OSN Paroubek

Česká republika má hluboký zájem na zlepšení práce a posílení role Organizace spojených národů, uvedl v rozpravě na Světovém summitu OSN v New Yorku český ministerský předseda Jiří Paroubek. Reprezentativnímu fóru státníků z více než 160 zemí světa připomněl, že ČR se podílí na mírových misích OSN a na jejím Fondu demokracie, je aktivní v ochraně lidských práv a spolu s ostatními státy bojuje proti terorismu. "Věříme, že tyto závazky nám pomohou získat místo nestálého člena Rady bezpečnosti OSN pro roky 2008 až 2009," prohlásil. V rozhovoru pro Český rozhlas odmítl námitky, podle nichž by bylo členství v Radě bezpečnosti pro ČR drahé.

Paroubek, podobně jako řada jiných řečníků, poukázal na přetrvávající "hlubokou propast" mezi bohatými a chudými zeměmi. Tyto rozdíly, uvedl, se musí snížit a cíle Deklarace tisíciletí, které mimo jiné stanovují snížení extrémní světové chudoby do roku 2015 na polovinu, musí být dosaženy. Ke svému dílu odpovědnosti se hlásí i Česká republika, řekl premiér a připomněl, že je největším dárcem rozvojové pomoci z desítky nových členů Evropské unie. "Česká zahraniční pomoc se více než zdvojnásobila a bude nadále růst," uvedl Paroubek.

Premiér Paroubek na okraj summitu podepsal za Českou republiku mezinárodní úmluvu o potlačování jaderného terorismu. Jako první pod ni ve středu připojili své podpisy šéfové největších jaderných mocností, prezidenti Ruska a Spojených států Vladimir Putin a George Bush. Jde o 13. protiteroristickou konvenci schválenou Valným shromážděním OSN. Smlouva zavazuje vlády členských zemí k trestnímu postihu osob, které nezákonně vlastní jaderné prostředky či radioaktivní materiál. Současně vyzývá členské státy k výměně informací týkajících se boje proti jadernému terorismu. V platnost vstoupí v nejbližší době, jakmile se k ní připojí nejméně 22 států. Už na newyorském summitu se očekává, že ji podepíše více než 50 zemí.

Nespokojení zaměstnavatelé a odboráři odešli z jednání tripartity

Zástupci zaměstnavatelů a odborů ve čtvrtek předčasně opustili jednání tripartity, protože nebyli spokojeni s materiály předloženými vládou. Jde o vůbec první případ, kdy zaměstnavatelé a odboráři takový krok učinili. Zároveň požádali o urychlené zasedání mimořádného předsednictva tripartity za účasti premiéra Jiřího Paroubka, se kterým by chtěli projednat návrhy na řešení situace.

Na svolání mimořádného předsednictva se shodly všechny strany ve svém společném prohlášení. Podle zaměstnavatelů a odborů vládní strana neplní řádně úkoly pro fungování tripartity. "Některé materiály jsme dostali od vlády až na poslední chvíli, některé až po schválení vládou, kdy už nebylo co řešit," řekla ČTK mluvčí Českomoravské konfederace odborových svazů Jana Kašparová. Stejné důvody uvedla za zaměstnavatele i mluvčí Svazu průmyslu a dopravy Anna Veverková.

"Předčasné ukončení jednání nic nevyřeší, pouze posune možnost projednat body, které byly na programu," sdělil ČTK vicepremiér Martin Jahn. Podle něj se zaměstnavatelé a odbory mohou vyjadřovat ke značnému množství materiálů v rámci řádného připomínkového řízení. S jednáním předsednictva tripartity za účasti premiéra ale Jahn souhlasí. Věří, že přispěje k věcnému řešení stávající situace.

Odbourání kontrol na hranicích s Rakouskem a Německem zatím není možné

Otevřít hranice do členských zemí Evropské unie na východě ještě není možné. Doba k odbourání hraničních kontrol v Bavorsku a Rakousku do nových členských zemí EU Česka a Slovenska ještě nedozrála. Po schůzce v Pasově to zdůraznili ministři vnitra Rakouska Liese Prokopová a německé spolkové země Bavorsko Günther Beckstein. Podle rakouské agentury APA, která o schůzce informuje, jsou oba ministři toho názoru, že zrušení hraničních kontrol do těchto zemí přichází v úvahu až poté, co bude zaručeno trvalé dodržování všech kritérií takzvaných schengenských dohod.

Vláda dá stamiliony korun na nový vízový informační systém EU

Zapojení do nového vízového informačního systému EU, který má zlepšit bezpečnost v členských zemích, bude stát Českou republiku do konce roku 2015 odhadem přes 700 milionů korun. Informační systém má usnadnit kontroly lidí ze zemí mimo EU na vnějších hranicích unie. V Senátu to uvedl ministr vnitra František Bublan. Česká republika by na systém měla být připravena v roce 2007 v návaznosti na vstup do schengenského prostoru, v němž jsou zrušeny vnitřní hranice a pasové kontroly mezi státy. "Příprava na informační systém se nesmí zpozdit," zdůraznil Bublan.

Systém bude mít centrální informační databázi, na kterou se napojí systémy v jednotlivých zemích. V nich si úředníci budou moci zjistit "vízovou historii" žadatele - tedy například ověřit, zda už o vízum žádal v jiné zemi a zda mu tam bylo odmítnuto. Nyní nastávají situace, kdy někdo zkouší žádat o víza do schengenského prostoru nejprve například na belgickém konzulátu, kde neuspěje. Pak ale zkusí jiné úřady, kde třeba uspěje, což není žádoucí.

KSČM chce, aby lidé s majetkem nad deset milionů korun podávali přiznání

Komunisté navrhují, aby byla zavedena povinnost podávat majetková přiznání u osob, jejichž majetek převyšuje deset milionů korun. Pokud člověk neprokáže, jak majetek převyšující tuto částku nabyl a zda jej zdanil, bude muset zaplatit daň 40 procent. Na tiskové konferenci to prohlásil jeden z předkladatelů zákona a místopředseda KSČM Vojtěch Filip. "Není nic špatného, že má někdo nad deset milionů korun, ale musí prokázat, že v minulosti, ať už před rokem 1989 či po něm, majetek, který nabýval, vždy zdanil," prohlásil Filip. "Je potřeba, aby v ČR přestalo neustálé zpochybňování majetkových poměrů," dodal místopředseda Poslanecké sněmovny. KSČM chce příští úterý prosadit, aby bylo projednávání návrhu zařazeno ještě na zářijové zasedání Poslanecké sněmovny, o což se už jednou neúspěšně pokoušela. "Zdá se nám, že není vůle ten návrh zákona přijmout a projednat ho, abychom stihli všechny legislativní lhůty," připustil Filip.

Pravicoví poslanci plošná majetková přiznání nechtějí. "Považujeme to za šikanování obyvatelstva s poměrně obrovskými náklady," řekl ČTK předseda poslaneckého klubu ODS Vlastimil Tlustý. Zákon by podle něho řadu lidí nutil, aby složitě zjišťovali přesnou hodnotu svého majetku. Podle předsedy klubu US-DEU Vlastimila Ostrého by majetková přiznání měli podávat především vyšší úředníci a politici, nikoliv všichni lidé s větším majetkem. Povinnosti politiků by měl stanovit zákon o střetu zájmu, který už sněmovna projednává.

Místopředseda KDU-ČSL Jan Kasal řekl, že se k návrhu vyjádří, až se s ním blíže seznámí. Lidovci však již dříve plošná majetková přiznání odmítli. Sociální demokraté mají s komunisty ve dvousetčlenné sněmovně 111 hlasů. "Majetková přiznání jsou obecně věc, o které sociální demokracie je ochotna se bavit," řekl ČTK místopředseda poslanců ČSSD Michal Hašek. Nyní ale podle něj nelze říct, jak se poslanci sociální demokracie postaví k tomuto konkrétnímu návrhu. Připustil, že návrh zákona přichází z opozičních řad a že platí dohody v koaliční smlouvě.

Zaorálek by rád etický kodex poslanců vyhlásil 28. října

Pravidla vztahu politiků a lobbistů, která má do sněmovny vnést etický kodex, dostávají konkrétnější obrysy a mohla by být vyhlášena 28. října, v den výročí vzniku československého státu. Autor kodexu, šéf dolní komory Lubomír Zaorálek do něj zapracoval připomínky parlamentních klubů. Jednotlivým frakcím teď rozesílá návrh textu, který už konkrétně vymezuje podmínky působení lobbistů ve sněmovně a obsahuje třeba i představu, jak by mohla vypadat jejich průkazka.

Zaorálek na setkání s novináři hovořil o tom, že i český parlament by se měl stát pomyslným "domem ze skla", místem, které bude pro veřejnost maximálně srozumitelné a průhledné. Řekl mimo jiné, že od ledna příštího roku by mělo na Malé Straně v paláci Smiřických fungovat informační středisko sněmovny.

Kritici míní, že kodex nic zásadního nepřinese. Například stínový ministr spravedlnosti za ODS Jiří Pospíšil ČTK řekl, že to, co o něm zatím ví, v něm vyvolává spíš skepsi. Zaorálek říká, že svůj projekt nepokládá za nic samospasitelného a je mu jasné, že pravidla bude možné obejít. Doufá ale, že během několika let by se mohla prosadit a čím dál tím víc poslanců je začne respektovat. Teď je podle něj situace velmi nepřehledná. "Dneska nikdo neví, jak to (lobbing) funguje," řekl.

Zaorálek uvedl, že sněmovna by lobbistům za jejich registraci mohla nabídnout některé výhody. Získali by nárok třeba na informace o dění ve sněmovně, které se týká jejich oboru. Průkazky by lobbistům vydával kancléř dolní komory, a to až poté, co konkrétní zájmová skupina, respektive například firma či nějaké sdružení, takového člověka zmocní k zastupování svých zájmů. Nešlo by tedy jen o reprezentanty podnikatelských kruhů, ale i odborů, škol, nadací, myslivců a dalších skupin.

Poslanci by se podpisem pod etický kodex zavázali k dodržování jeho pravidel, mimo jiné k tomu, že se budou ve sněmovně stýkat jen s takto evidovanými lobbisty, či ke zveřejňování všech darů kromě skutečných maličkostí. Nejde o zákon, ve hře by tak nebyly sankce typu pokut. Zákonodárce by riskoval spíš ostudu. "Když to poruší, budeme po něm moci chtít, aby to uznal a omluvil se," řekl Zaorálek.

Lobbista by se po sněmovně měl pohybovat v doprovodu člověka, který ho pozval, případně někoho, koho tím tento člověk pověří. Měl by dodržovat další obecné předpisy pohybu ve sněmovně. Kdyby se jim zpronevěřil, mohl by o průkazku přijít.

Senát navrhl usnadnění cesty k předčasným volbám do sněmovny

Senát navrhl usnadnění cesty k předčasným volbám do Poslanecké sněmovny jako způsobu řešení vládní krize. Počítá s tím předloha ústavní novely, se kterou horní komora ve čtvrtek souhlasila. Novelu nyní dostanou ke standardnímu projednání poslanci, neboť Senát může návrhy zákonů předkládat jen jako celek.

Předloha má umožnit poslancům, aby na návrh prezidenta republiky předčasně ukončili své funkční období poté, když by vláda podala demisi a další kabinet by s ohledem na rozložení politických sil ve sněmovně neměl šanci dostat její důvěru. Novelu předložili senátoři ODS v souvislosti s několikaměsíční krizí bývalé vlády Stanislava Grosse. Předseda ústavně-právního výboru Jaroslav Kubera i šéf senátní ústavní komise Jiří Stodůlka odmítli námitky, že by přijetí novely posílilo prezidentské pravomoci. Podle novely o rozpuštění sněmovny rozhodnou sami poslanci. Navrhovanou změnu už Senát předložil v roce 2001 v rámci rozsáhlejší ústavní novely, sněmovna ji tehdy ale v předvolebním období neschválila. Návrh rozšiřuje dosavadní ústavní možnosti k vyřešení vládní krize. Ústava nyní umožňuje prezidentovi vyhlásit mimořádné volby do sněmovny například tehdy, když vláda třikrát po sobě nezíská důvěru sněmovny, nebo když poslanci do tří měsíců nerozhodnou o zákonu, s nímž kabinet spojil otázku důvěry.

Senát chce Velký pátek zařadit mezi státem uznané svátky

Velikonoční Velký pátek má podle Senátu patřit mezi státem uznané svátky. Počítá s tím návrh novely zákona o státních svátcích, kterou ve čtvrtek horní komora podpořila. Zároveň podobně jako loni doporučila na návrh Josefa Pavlaty vypustit Mezinárodní den žen ze seznamu významných českých dnů. Takový návrh tehdy ale odmítla Poslanecká sněmovna, která novelu nyní dostane k projednání. Před rozšiřováním původní předlohy varoval v zájmu jejího schválení senátor Martin Mejstřík. Odpůrci předlohy argumentovali především ekonomickými dopady rozšíření počtu státních svátků. Pavel Eybert proto neúspěšně navrhoval výměnou zrušit 1. květen jako Svátek práce.

Odhad ekonomického propadu kvůli novému svátku někteří senátoři vyčíslili na 20 milionů až jednu miliardu korun, Eybert dokonce na deset miliard korun. Jiří Stříteský jménem "několika tisíců drobných podnikatelů" varoval, že je zavedení nového svátku může ekonomicky ohrozit. "V současné době ještě není situace na to, abychom mohli Velký pátek jako svátek slavit," prohlásil.

Nadměrné dopady na ekonomiku zpochybnil senátor Karel Schwarzenberg, podle něhož lidé v pátek nejsou vzhledem k blížícímu se víkendu nejpracovitější. "Jestliže Česká republika je v produktivitě práce na 63 procentech Evropské unie, domnívám se, že jsme i v ČR schopni výpadek, který vznikne zavedením dalšího státního svátku, doplnit," přidala se Alena Gajdůšková.

Klaus vetoval novelu, která zavádí institut korunního svědka

Prezident Václav Klaus vetoval novelu, která má zavést institut korunního svědka. Takto označovaní svědci by byli pachatelé, kteří by mohli počítat se shovívavostí soudců a vyšetřovatelů, kdyby pomáhali při odhalování závažné kriminality. O změně trestního řádu a trestního zákona nyní bude znovu hlasovat Poslanecká sněmovna. Pokud novelu podpoří alespoň 101 ze 200 poslanců, Klausovo veto zvrátí. Již dříve předlohu odmítl i Senát, ale dolní komora jej přehlasovala.

Klaus odmítl novelu zavádějící institut korunního svědka podepsat kvůli tomu, že u tak zásadních právních norem je podle něj třeba souhlasu obou parlamentních komor, informoval ČTK hradní mluvčí Petr Hájek. Sněmovna navíc přehlasovala Senát jen velmi těsně. Vadí mu i to, že zákon mění tradiční chápání pojmu spravedlnosti a práva vůbec. Popírá podle něj dosavadní princip, že každý pachatel má být potrestán. "Vnímání státu jako garanta spravedlnosti se tím oslabuje," uvedl. Pocit pachatelů, že stát by mohl jejich činy tolerovat, může vést k destabilizaci právního vědomí, míní Klaus. "Nelze souhlasit s tím, že pachatel trestného činu nebude souzen za to, co spáchal, ale podle toho, jak atraktivní informace vyšetřovatelům poskytl," zdůraznil. Upozornil také na to, že rozhodující pravomoc rozhodnout o vině a trestu novela přesouvá ze soudu na státního zástupce. Třetím důvodem pro veto byl fakt, že i nynější právní úprava umožňuje přistupovat k pachatelům, kteří se ke svým deliktům přiznají a pomáhají objasnit i jinou trestnou činnost, mírněji než k ostatním. Je možné například podmíněně zastavit trestní stíhání, přihlédnout k polehčujícím okolnostem nebo mimořádně snížit trest, argumentoval prezident.

Rekonstrukce schůzky Kořistka-Večerek-Dalík bude až v říjnu

Vyšetřovací pokus, který bude rekonstruovat schůzku unionistického poslance Zdeňka Kořistky s poradcem šéfa ODS Markem Dalíkem a lobbistou Janem Večerkem, na níž oba muži údajně Kořistkovi nabídli za nepodpoření vlády deset milionů korun, se uskuteční až v říjnu. "Není technicky možné pokus provést dříve," řekla ČTK šéfka ostravského státního zastupitelství Tamara Kornasová.

Rekonstrukce má prověřit věrohodnost svědka Ladislava Sommera, který se policii přihlásil po roce od začátku kauzy, a tvrdí, že v kavárně ostravského supermarketu zaslechl rozhovor poslance a jeho dvou společníků. Svědek ČTK řekl, že slyšel slova o deseti milionech a politické budoucnosti. Rekonstrukce má podle Kornasové osvětlit, zda Sommer vůbec rozhovor od vedlejšího stolu mohl slyšet.

Dalík s Večerkem ale už dříve prostřednictvím tisku vzkázali, že se pokusu nehodlají účastnit. "Zatím nemám, a předpokládám, že ani policie ne, jejich oficiální zamítavé stanovisko," uvedla žalobkyně. Nepředpokládá však, že se oba muži do rekonstrukce zapojí. "Už dříve se vyjádřili, že se nehodlají účastnit dalších úkonů," řekla. "Pro nás to skončilo," řekl ČTK právní zástupce Dalíka s Večerkem Stanislav Devátý s tím, že jeho klienti se vyšetřovacího pokusu rozhodně nezúčastní. Devátý to prý sdělil i vyšetřovateli případu, který se jej na případnou účast telefonicky dotazoval. "Já v tom vidím pokusy zatáhnout zase klienty do politické hry," podotkl advokát. Podle něj navíc není svědek Sommer důvěryhodný. Poukázal mimo jiné na fakt, že nový svědek se přihlásil až v době, kdy už bylo vyšetřování uzavřeno odložením.

V polovině října by mohlo být jasné, jaký bude další vývoj v této aféře. Pokud se potvrdí věrohodnost svědka, mohli by být eventuálně Dalík s Večerkem znovu obviněni. "Nyní ale musíme počkat na vyšetřovací pokus a nemůžeme dělat předčasné závěry. Jasno bychom měli mít v polovině října," řekla státní zástupkyně.

Kavan nepřišel svědčit a soud mu dal 30.000 korun pokuty

Obvodní soud pro Prahu 1 ve čtvrtek uložil poslanci za ČSSD Janu Kavanovi pořádkovou pokutu ve výši 30.000 korun. Někdejší ministr zahraničí a bývalý předseda Valného shromáždění OSN Kavan se totiž bez omluvy nedostavil k výslechu v kauze svého falešného asistenta Lukáše Kohouta. Kavan v případu figuruje jako poškozený. Předvolání Kavan převzal 7. července a měl dost času, aby si své záležitosti zařídil, nebo se soudu omluvil, prohlásila předsedkyně senátu Dana Šindelářová. Kohout se za Kavanova asistenta podle obžaloby vydával před řadou lidí a tuto funkci uváděl také při objednávání letenek do celého světa, které prý odebíral, ale neplatil.

Policie požádala Senát o vydání Janáčkové k trestnímu stíhání

Policie požádala horní komoru parlamentu o vydání senátorky Liany Janáčkové (za hnutí Nezávislí) k trestnímu stíhání. Tato starostka ostravského obvodu Mariánské Hory a Hulváky ČTK řekla, že se žádost zřejmě týká trestního oznámení pro podezření ze zneužití pravomoci veřejného činitele, které na ni loni v srpnu podali bývalí kolegové z ODS kvůli transakcím kolem hulváckého koupaliště. Podotkla, že ji policie o svém postupu neinformovala. Senátorka jakékoli provinění odmítá.

Vojáci budou na Libavé cvičit zásah po havárii jaderné elektrárny

Armáda se chystá příští týden na velké cvičení, při němž bude ve výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku trénovat zásah po havárii jaderné elektrárny, spojené s únikem nebezpečných látek do okolí. Cvičení Havárie 2005 se od 20. do 22. září zúčastní 700 vojáků a 217 vojenských strojů, informoval ČTK Petr Sýkora z ministerstva obrany.

Na armádní cvičení krátce nato, v noci na 23. září, naváže protiteroristické cvičení složek integrovaného záchranného systému v Praze a Kralupech nad Vltavou. Hasiči, záchranáři a policisté budou nacvičovat postup při výbuchu vlaku, odstraňování nastražené bomby a zamoření vzduchu nebezpečnou látkou.

Armáda plánuje nové aktivity v Afghánistánu pod velením Polska

Česká armáda plánuje další vyslání vojáků do Afghánistánu. Zapojí se do mnohonárodnostního sboru Východ - sever, který bude v zemi působit v letech 2007 až 2008. Sbor nyní vzniká v polském Štětíně a začlení se do něj i slovenští vojáci, řekl v Senátu ministr obrany Karel Kühnl. Dodal, že jednotce budou velet Poláci. Podle dřívějších informací je nyní v Afghánistánu pět desítek českých vojáků. Menší část z nich slouží v Kábulu, kde zajišťují pyrotechnickou ochranu letiště a meteorologickou službu. Většina je ale na severu země v týmu s Dány a Němci. Kühnl již dříve řekl, že počet Čechů v Afghánistánu stoupne příští rok na 80.

ČBA: Diskuse ministerstva financí a bank k poplatkové politice začne příští týden

Ministerstvo financí začne s bankami diskutovat o jejich poplatkové politice příští týden, vyplývá podle náměstka ředitele České bankovní asociace Pavla Štěpánka ze čtvrtečního jednání zástupců asociace a ministra financí Bohuslava Sobotky. V pondělí bude ministerstvo financí bankám prezentovat výsledky a vyhodnocení dotazníku s 88 otázkami, který jim před časem poslalo. Debata by měla začít v dalších dnech, dodal Štěpánek. Ministerstvo financí o průběhu jednání nebude sdělovat žádné informace, uvedl mluvčí ministerstva Marek Zeman.

Snaha ministerstva, které chce zlepšit postavení spotřebitelů v kontaktu s bankovními domy, podle asociace zatím nikam nevede. "ČBA upozornila na to, že iniciativa ministerstva financí jako celek ani její náměty dosud nejsou postaveny na základě nějaké objektivní analýzy," řekl ČTK Štěpánek. Zástupci asociace, která sdružuje všechny české banky, dotazník ministerstva v minulých dnech kritizovali. Otázky jsou prý formulovány velmi tendenčně a mnohdy jde o "hrubé vměšování do interních mechanismů jednotlivých bank". Struktura námětů, které by měly vylepšit postavení klientů, podle Štěpánka vznikala velmi nahodile a nestojí za nimi žádná analýza. Většina navrhovaných opatření prý navíc v současnosti funguje.

V Budapešti odstartovaly České dny ve Velké městské tržnici

Ve Velké městské tržnici v Budapešti ve čtvrtek odstartovala prezentace českých firem v Maďarsku, která má za cíl představit Českou republiku nejenom jako zajímavý turistický cíl, ale také jako významného obchodního partnera. Na ploše zhruba 400 čtverečních metrů se zde až do soboty představí 34 českých firem, přičemž návštěvníci akce budou mít možnost seznámit se nejenom s tradičními českými výrobky, ale prostřednictvím různých ochutnávek i s tradiční českou kuchyní.

FNM: Kupní cena za Unipetrol by měla být o 1,645 miliardy vyšší

Polský koncern PKN Orlen by měl za státní podíl v Unipetrolu zaplatit o 1,645 miliardy korun více, než kolik dosud uhradil. Vyplývá to z výsledků dodatečného auditu ve společnosti Unipetrol, který provedla firma KPMG. ČTK to sdělila mluvčí Fondu národního majetku Petra Krainová. Firma PKN Orlen je prý připravena cenu, na které se s FNM dohodne, doplatit.

Zentiva získá za 102 milionů dolarů většinu v rumunském Sicomedu

Farmaceutická firma Zentiva, která je největším výrobcem léků v zemi, podepsala smlouvu o koupi předního rumunského výrobce generických léčiv Sicomed za 102 milionů dolarů, v přepočtu více než 2,4 miliardy korun. Kontrolní podíl Sicomedu získá prostřednictvím akvizice firmy Venoma Holdings Limited, která má v Sicomedu asi 51 procent akcií.

Trhovci zbili v Aši inspektorku ČOI, je v pracovní neschopnosti

Trhovci v Aši na Chebsku napadli v pondělí inspektorku České obchodní inspekce (ČOI), která kontrolovala, zda neprodávají padělané značkové zboží. Žena je v pracovní neschopnosti, má pohmožděnou ruku a rameno. Případem se zabývá policie, řekl ČTK ředitel plzeňské obchodní inspekce ČOI Václav Havlík. "Stánkaři napadli dva inspektory, muže a ženu. Muž se ubránil, ale žena dopadla hůř. Podali jsme trestní oznámení na majitele i provozovatele stánku. Víme, kdo to je," uvedl Havlík.

Agresivita stánkařů vůči kontrolorům se podle něj zvyšuje, a to zejména na Chebsku a na Sokolovsku. Například před měsícem napadlo na tržišti Dragoun v Chebu pět trhovců celníky. Jednoho z nich zbili tak, že byl v pracovní neschopnosti. Jeden z trhovců byl obviněn z výtržnosti a ublížení na zdraví.

Inspektoři společně s celníky často kontrolují obchodníky na tržištích, zda neprodávají padělky značkového zboží. Stánkaři obvykle utečou a zboží jim nechají napospas. Stává se také, že stánky uzamknou a zmizí. Někdy kontrolory napadnou. Poslední velkou razii provedli inspektoři minulou sobotu v Železné Rudě na Klatovsku. Zabavili falzifikáty za 15 milionů korun. Tato akce se obešla bez incidentů.

Ze sedmi vězňů byli v Brně na vysokou školu přijati čtyři

Čtyři ze sedmi vězňů, kteří dělali minulý týden v nápravném zařízení v Brně-Bohunicích přijímací zkoušky, budou přijati k dálkovému studiu na ekonomicko-správní fakultu brněnské Masarykovy univerzity. ČTK to řekla její pracovnice Alena Suchánková. Přijatí měli velmi dobré výsledky. "Tři budou studovat management a jeden regionální rozvoj a cestovní ruch. Jsou to bakalářské obory," uvedla. U tří nepřijatých vězňů se podle ní mohla na špatném výsledku podepsat i tréma.

Nejsilnější české pivo má 35 stupňů a musí se pít velmi opatrně

Česká republika má další pivní unikát. Pražský minipivovar U medvídků totiž uvařil údajně nejsilnější pivo v zemi, které má 35 stupňů a obsah alkoholu kolem 13 procent, což je až třikrát více než u klasické "dvanáctky". Čeští pivaři, kteří si na silném pěnivém moku chtějí pochutnat, však musejí zapomenout na klasické půllitry. Polotmavý ležák nazvaný X-32 se podobně jako víno pije z dvoudecilitrových skleniček, protože po několika vypitých půllitrech by milovníci piva nemuseli dokázat odejít z restaurace po svých. "Stupňovitost našeho piva patří mezi nejvyšší v Evropě. Pivo s tak vysokým obsahem alkoholu, který je srovnatelný s vínem, už vlastně ani nepatří do kategorie piv. Je to spíše ječné víno," řekl novinářům autor receptu nejsilnějšího českého piva Jan Šuráň. Majitelé minipivovaru se podle něj chtějí pomocí silného piva odlišit od konkurence a nabídnout milovníkům piva specialitu, která v ČR nemá obdoby. Nejsilnější česká piva totiž mají "jen" zhruba 24 stupňů.

Archeologové: Našli jsme první žárové pohřebiště z neolitu v ČR

Vůbec první žárové pohřebiště z mladší doby kamenné v České republice nalezli archeologové v prostějovské průmyslové zóně. Nález je unikátní, protože dosud byly žárové hroby z období 6000 až 5000 let před naším letopočtem v ČR nalezeny jen ojediněle a jejich určení bylo nejasné, řekl ČTK archeolog Miroslav Šmíd z Ústavu archeologické památkové péče Brno. Nález odborníci učinili zhruba před měsícem. Zveřejnili ho ale až se zpožděním, neboť se obávali nevítaných návštěvníků na vykopávkách. V současné době výzkum pokračuje v nedaleké lokalitě na sídlišti první zemědělské komunity na Moravě.

"Nalezli jsme skupinu 38 žárových hrobů na ploše zhruba 20 krát 30 metrů. Je to unikátní objev, protože o existenci žárových hrobů z tohoto období byly zatím jen neurčité informace. Dostáváme tak odpověď na otázku, jakým způsobem se lidé v mladší době kamenné pohřbívali," uvedl Šmíd. Hroby byly uloženy pouze 30 až 40 centimetrů pod povrchem. Malá hloubka je zřejmě důvodem, proč dosud nebylo podobné pohřebiště objeveno. Byla zřejmě zničena při orbě a podobně. V Prostějově k uchování pomohly i přírodní podmínky, půdy zde kvůli naplavování spíše přibývalo.

K dataci pohřbů odborníkům pomohly předměty, které v nich nalezli. "V hrobech byly uloženy kopytovité klíny. Jedná se o univerzální nástroj, který sloužil jako pracovní nástroj či zbraň. Klíny i nalezená keramika byly přepálené, hořely tedy na hranici s těly zemřelých," vysvětlil archeolog. Žárové pohřebiště překrývalo starší kostrové hroby, kterých archeologové objevili devět.

Národní knihovna v Praze začala pořádat Knižní čtvrtky

Národní knihovna v Praze začala pořádat Knižní čtvrtky. Čeští nakladatelé jejich prostřednictvím dostávají jednou týdně odpoledne prostor pro prezentaci novějších titulů. "Pořady v Zrcadlové kapli budou doplňovány autorským čtením, autogramiádami a prodejem knih," řekla ČTK mluvčí knihovny Eva Štanská. Pro první Knižní čtvrtek se však podle ní všechny představy o spolupráci se Svazem českých knihkupců a nakladatelů ještě nepodařilo zcela naplnit. Nakladatelství mohou nabízet příchozím svou produkci zhruba hodinu. Jejich knihy pak bude možné zakoupit za zvýhodněné ceny ještě dalších 14 dnů v prodejně Národní knihovny. "Byly bychom rádi, aby se Knižní čtvrtky staly tradicí. Plánujeme je s menší přestávkou kvůli jedné výstavě až asi do poloviny prosince a pak po Novém roce," uvedla Štanská.

Počasí

Meteorologové očekávají, že v pátek bude zataženo až oblačno, občas se objeví déšť nebo přeháňky, ojediněle i bouřky. Teploty 16 až 20 stupňů.

15-09-2005