Denní souhrn zpráv Zprávy

17-09-2005

Premiér Paroubek věří, že oprava Národní budovy New Yorku se stihne do konce 2006

Rekonstrukce české Národní budovy v New Yorku by podle názoru premiéra Jiřího Paroubka mohla být dokončena v závěru příštího roku, jak ukládá vládní usnesení. Úvahy o tom, že nebude stačit již schválených 450 milionů korun, označil za předčasné. Premiér Paroubek se po prohlídce stavby, která je největší státní investicí v zahraničí, setkal s českými krajany. Krátce pohovořil také s generálním tajemníkem OSN Kofi Annanem, který přišel pozdravit českou delegaci na recepci pořádanou v sídle OSN českou stranou pro účastníky končícího Světového summitu OSN.

Newyorskou Národní budovu z roku 1897 koupil ve značně zchátralém stavu v roce 2001 český stát od krajanů za symbolický dolar. Rekonstrukce, původně odhadovaná na 245 až 285 milionů korun, začala v březnu 2003. Letos v květnu převzal krajanský spolek do užívání jedno patro, na jehož pronájem - opět za symbolický dolar ročně - má právo na dalších 396 let. Rekonstrukci nyní provází řada technických, finančních a právních nejasností mezi americkými subdodavateli, kvůli nimž zatím nemůže pokračovat. Po dosavadních zkušenostech, kdy byla česká strana vysoce nespokojena s řemeslnou kvalitou práce místních firem, by nyní stavba potřebovala české ruce, jsou přesvědčeni lidé, kteří postup rekonstrukce sledují. Generální konzul v New Yorku Aleš Pospíšil i přesto věří, že vládou stanovený termín konec roku 2006 je splnitelný a že rozpočet nemusí být překročen. Po dokončení rekonstrukce nalezne v budově své sídlo český generální konzulát a České centrum a bude tam i restaurace, kino a velký multifunkční sál.

Šéf KSČM Grebeníček se v projevu o své rezignaci ani nezmínil

Předseda KSČM Miroslav Grebeníček se v sobotu v projevu na slavnosti Haló novin o svém ohlášeném úmyslu odstoupit z funkce ani nezmínil. Několika tisícům příznivců komunistické strany vesměs důchodového věku na Výstavišti řekl, že strana musí dosáhnout shody a pak "táhnout za jeden provaz". Ujišťoval, že při nich bude stát i nadále a hájit jejich zájmy. Novinářům, kterým se od pondělního prohlášení o rezignaci vyhýbal, po projevu řekl, že se "nemůže chovat jako nedorostlý chlapec". Zvolil ho sjezd, a proto prý pro něj bude zavazující to, co stanoví ústřední výbor strany. Grebeníček nechtěl hovořit o tom, kdo by ho mohl v čele KSČM nahradit.

Filip v Právu: Pokud povedu KSČM, jsem ochoten kandidovat v Praze

Pokud se stanu předsedou KSČM, byl bych ochoten v nadcházejících volbách kandidovat jako lídr strany v Praze. Deníku Právo to řekl místopředseda sněmovny a KSČM Vojtěch Filip. Právě on je nejčastěji považován za možného nástupce Miroslava Grebeníčka. Šéf jihočeských komunistů Petr Braný případné Filipově kandidatuře v Praze podle Práva příliš nakloněn není. Má prý obavy, že jde pouze o snahu oslabit pozici Filipa a Jiřího Dolejše, protože v Praze KSČM příliš silnou pozici nemá. V posledních volbách získala KSČM v Praze 11,1 procenta hlasů, připomíná Právo.

Hasič z Holoubkova se pokusil upálit

Devatenáctiletý dobrovolný hasič z Holoubkova na Rokycansku se pokusil upálit před místní požární zbrojnicí, řekla policejní mluvčí. Mladíkův stav je podle lékařů velmi vážný, leží nyní na klinice popálenin v pražské vinohradské nemocnici. "Muž má popáleniny na 80 procentech těla, vesměs druhého až třetího stupně. Je na umělé ventilaci a jeho zdravotní stav je vážný až kritický," řekl ČTK mluvčí vinohradské nemocnice Leoš Kabát. Proč se mladík pokusil upálit, zatím není jasné a policie případ vyšetřuje. Dobrovolný hasič na svůj čin upozornil nejprve telefonicky hasiče a policii, pak vyšel před zbrojnici, polil se zatím neznámou hořlavinou a zapálil, uvedla policejní mluvčí. Krátce poté, co mladík vzplanul, dorazili na místo lidé, kteří ho uhasili.

Technoparty se příliš nerozjela, první účastníci ji opouštějí

Protestní technoparty ParoubTek v Mlýnci u Přimdy na Tachovsku se od pátku příliš nerozjela. V sobotu dopoledne ji dokonce začali opouštět první účastníci. Akce se koná jako protest proti policejnímu zásahu na technoparty CzechTek, která se uskutečnila na stejné louce 29. července, druhý den ji policie násilím ukončila. Party rozehnala pomocí slzného plynu a vodních děl. Na obou stranách byly desítky zraněných. Někteří odjíždějící účastníci řekli, že je od dalšího setrvání na pronajaté louce odradilo velmi špatné počasí. Další technaři přiznali, že je akce příliš nebaví, protože je až příliš organizovaná. "Máme všechno přesně nalajnováno. Jakmile se hneme jinam, než smíme, hned jsou u nás policajti. Tohle mě příliš nebaví, je to jako ve stáji," uvedl příznivec techno z Prahy. Majitel pozemku organizátorům povolil vstup na louky do příštího úterý.

Policie zadržela v sobotu odpoledne u louky, kde se koná technoparty, mladíka s listy konopí ukrytými v lahvi. Drogu mu zabavila a kriminalisté ho odvezli k výslechu. Od pátečního začátku technoparty to byl třetí případ, kdy policie u lidí mířících na akci našla konopí. Jinak nemusela řešit žádný závažnější incident.

Nova: Muž podezřelý z vraždy střihače ohrožoval lidi už dříve

Jednatřicetiletý David Lubina z Hostouně na Kladensku, který je podezřelý z vraždy střihače televize Nova Michala Velíška, ohrožoval lidi zbraní už dříve. Dvakrát letos v Praze mířil pistolí na cestující autobusové linky 253. Přestože byl obviněn z několika trestných činů, zůstal na svobodě.

Velíšek si při úterní procházce na Karlově náměstí všiml muže, který obtěžoval a ohrožoval mladou ženu. Když se jí zastal, útočník po něm několikrát bez varování střelil. Dvaatřicetiletý televizní pracovník, otec roční dcery, útok nepřežil. Kriminalisté po recidivistovi Lubinovi, který je zřejmě stále ozbrojen, vyhlásili celostátní pátrání.

Nehoda na Chrudimsku si vyžádala tři těžká a šest lehkých zranění

Nehoda autobusu a osobního vozu, která se stala na Chrudimsku, si vyžádala tři těžká a šest lehkých zranění. Dvě starší vážně zraněné ženy z automobilu a jeden muž byli hospitalizováni v Praze a Čáslavi, v ohrožení života však nejsou. "Při předjíždění autobus sjel do příkopu s potokem a osobní vůz přitlačil pod sebe," uvedl operační důstojník chrudimské policie. Míra zavinění se vyšetřuje. Podle informací ČTK nešlo o linkový autobus, ale o výpravu rekreantů, kteří se vraceli z pobytu v Seči na Chrudimsku do Prahy.

Doživotní vězeňkyně Kukačková žádá německého prezidenta o milost

Sedmasedmdesátiletá doživotní odsouzenkyně Miroslava Kukačková znovu žádá o milost. Poté, co předloni neuspěla u prezidenta Václava Klause, obrací se nyní prostřednictvím německého velvyslanectví v Praze na prezidenta Horsta Köhlera. Doživotí jí kvůli objednání vraždy manžela vyměřil před sedmi lety německý soud, trest si na vlastní žádost odpykává v opavské věznici. Čin Kukačkové podle jejího advokáta nesplňuje podmínky, které české zákony stanoví jako nezbytné pro uložení trestu doživotí. V žádosti o milost proto argumentuje mimo jiné i tím, že české soudy by ženě nejpřísnější trest samy neuložily.

Odbornice: Uprchlík v Česku musí vystačit s 360 korunami na měsíc

Festival Refufest aneb Přišel svátek, který představoval Pražanům život uprchlíků, znamenal pro mnohé z nich jedinou možnost, jak si přivydělat. Od státu totiž dostávají 360 korun měsíčně a první rok v táboře nesmějí legálně pracovat. "Tato částka se za posledních 13 let nijak nezměnila," řekla psycholožka Věra Roubalová z Poradny pro uprchlíky. Lidé, kteří přišli do Česka požádat o azyl, na pražském Ovocném trhu prodávali své výrobky a nabízeli národní jídla svých zemí. Psycholožka upozornila, že psychický stav lidí, kteří v táborech žijí delší dobu, se postupem času stále zhoršuje. Většina z nich si je dobře vědoma, že naděje na zisk azylu je minimální. Například loni o azyl požádalo 5459 lidí, získalo jej však jen 142. Čerstvě příchozí do táborů si ale většinou nestěžují.

"Konečně se cítíme někde v bezpečí," popsali své pocity dva běloruští uprchlíci, kteří ze strachu nechtěli být jmenováni. Do Česka přišli před několika měsíci, doma je pro jejich náboženské vyznání pronásledoval režim prezidenta Alexandra Lukašenka. Stejně jako jiné uprchlíky i je trápí nedostatek peněz a omezená možnost výdělku. Musí si například stejně jako čeští občané doplácet na léky. "Když jsou děti nemocné, nemáme peníze jim koupit vitaminy," postěžoval si jeden z nich.

Zubaři: Za zpožďování úhrad od VZP může politika ministerstva

Hlavním viníkem zpožďování úhrad od Všeobecné zdravotní pojišťovny (VZP) je podle účastníků valné hromady České stomatologické komory (ČSK) dlouhodobě špatná politika ministerstva zdravotnictví. Zubaře podobně jako lékaře v privátních praxích a nemocnice trápí to, že jim zdravotní pojišťovny za péči o pacienty platí s velkým zpožděním. Řada z nich nedostala dosud peníze za červnové výkony. I když jsou na tom zubaři relativně lépe než ostatní zdravotníci, protože pacienti jim platí hotově asi 15 procent péče, výpadek 85 procent příjmů je existenčně ohrožuje.

Své koncepce zdravotnictví představili na valné hromadě zástupci ministerstva zdravotnictví a stínový ministr zdravotnictví ODS Tomáš Julínek. Prezident ČSK Jiří Pekárek nechtěl říci, která koncepce je komoře bližší. Odůvodnil to tím, že její orgány o tom nehlasovali. Řekl, že může sdělit pouze svůj názor a to, jak dnes reagovala valná hromada. Podle něj se účastníkům jevila jako "daleko modernější, propracovanější a jak pro pacienta, tak pro lékaře lepší" Julínkova koncepce. Představy ministerstva zdravotnictví charakterizoval Pekárek jako "rozbředlou vizi", která vrací celý systém zpátky do socialismu, "kdy nakonec pacient nebude mít možnost si vybrat nové typy péče a bude odkázán na zdravotnictví, které bude tomu socialistickému podobné". Podle Pekárka valná hromada nejednala o hrozícím nedostatku zubních lékařů a o tom, jak problém řešit. Pekárek o něm počátkem týdne mluvil s premiérem Jiřím Paroubkem.

Spojení s Rakouskem zlepší nové přechody na turistických stezkách

Výlety přes česko-rakouskou hranici budou od brzké doby snazší. Přispěje k tomu smlouva o překračování státních hranic na turistických stezkách a ve zvláštních případech a dohoda o hraničních přechodech na společných hranicích, které na hradě v dolnorakouském příhraničním městečku Raabs nad Dyjí podepsali ministři vnitra obou zemí František Bublan a Liese Prokopová.

Smlouva umožní překračování hranic na turistických stezkách a na řece Dyji. Přechody na turistických stezkách ovšem nebudou určeny pro občany třetích států, kteří podléhají vízové povinnosti v Česku nebo v Rakousku. Výhod volnějšího režimu ostrahy hranic využijí jak pěší turisté, tak také cyklisté, lyžaři, vodáci nebo jezdci na koních. Smlouvu o překračování státních hranic na turistických stezkách však ještě musejí schválit parlamenty obou zemí a podepsat prezidenti, takže praktického využití se turisté patrně dočkají nejdříve v první polovině roku 2006.

V Ústí nad Labem bude Pomník obětem holokaustu

V Ústí nad Labem bude 9. října odhalen Pomník obětem holokaustu. Davidova hvězda ze žuly, která bude jako by z poloviny zabořena do země, bude na místě bývalého židovského hřbitova. Autorem pomníku je ústecký architekt Michal Gabriel. O pomníku, který by připomínal ústecké oběti holokaustu, uvažovalo město už od roku 1995.

V roce 60. výročí ukončení druhé světové války již uctili obyvatelé města na Labi památku obětí bombardování Ústí nad Labem spojeneckými letadly v dubnu 1945 a masakru německého obyvatelstva z 31. července téhož roku. Zatímco pietní vzpomínka na 520 mrtvých po bombardování Ústí nad Labem nevyvolala mezi obyvateli krajského města žádné emoce, odhalení pamětní desky obětem masakru německého obyvatelstva se neobešlo bez protestů. Podle historiků zahynulo 31. července 1945 v centru města přibližně 50 lidí. Útoky Čechů na Němce následovaly po výbuchu muničního skladu v ústecké části Krásné Březno. Sudetoněmecké zdroje mluví o "tisících obětí" ústeckého masakru.

Ministr Jandák navrhne, aby točna v Českém Krumlově zůstala v zahradě další tři roky

Ministr kultury Vítězslav Jandák podepíše příští týden návrh na tříleté prodloužení lhůty, do které má ze zámecké zahrady v Českém Krumlově zmizet otáčivé hlediště. Zároveň podpořil projekt starosty Krumlova Františka Mikeše, který počítá s novým demontovatelným zařízením, jež by sloužilo divadlu jen v létě a na zimu se rozebralo. Píše o tom jihočeská příloha Mladé fronty Dnes. Náklady na stavbu konstrukce by dosáhly osm až 20 milionů korun. Českokrumlovská točna je v barokní zahradě, jež je společně s Českým Krumlovem zapsána do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO. Mezinárodní dohoda mezi státem a UNESCO vyžaduje, aby otáčivé hlediště, které není původní součástí historického areálu, ze zahrady zmizelo.

Výstavu České dny v Budapešti navštívilo přes 12.000 lidí

Víc než 12.000 lidí navštívilo podle odhadu šéfa budapešťské pobočky agentury CzechTrade Jaroslava Seidla v uplynulých třech dnech výstavu České dny ve Velké městské tržnici. Cílem výstavy byla propagace ČR jako turistického cíle a významného obchodního partnera. První budapešťské prezentace se podle Seidla zúčastnilo 34 firem. Už dnes patří ČR k významným obchodním partnerům Maďarska. Jak informoval vedoucí obchodního oddělení českého velvyslanectví v Budapešti Ladislav Lukács, objem vzájemného obchodu mezi těmito zeměmi vzrůstá každoročně o zhruba 30 procent. Zatímco v roce 2000 dosáhl jedné miliardy amerických dolarů, loni to bylo už 3,3 miliardy USD.

Téměř čtvrtina obyvatel desetimilionového Maďarska nemá podle průzkumu maďarského statistického úřadu žádné informace o České republice. Podle Betty Ledererové z budapešťské kanceláře agentury CzechTourism se to ale netýká Budapešti, kde je informovanost o ČR poměrně dobrá, ale spíše venkova. Právě proto míní jejich agentura uspořádat několik prezentací České republiky na různých výstavách cestovního ruchu, přičemž první bude již v listopadu turistický veletrh Hóshow (Sněžní show).

V Praze soutěžili hasiči a předváděli kaskadérské kousky

Dech se tajil lidem, kteří přišli na pražskou Pankrác k budově City Tower, která je se 109 metry nejvyšší v republice. Hasiči z ní udělali pomocí kladek lanové přemostění, jímž se pak přesouvali k protější 189 metrů vzdálené budově bývalého Motokovu. Ještě náročnější pak bylo stometrové slaňování, které ti nejlepší "pavoučí" muži zvládnou zhruba za deset sekund. Obě kaskadérské disciplíny zpestřovaly čtvrtý ročník hasičské soutěže Iron Fireman, v níž v plné zbroji vážící 25 kilogramů měřili síly nejlepší čeští a slovenští požárníci.

Depo metra, tramvají a autobusů si prohlédly desetitisíce lidí

Desetitisíce lidí se přišly podívat do hostivařského areálu pražského dopravního podniku, kde se opravují a myjí vozy metra a kde je též zázemí tramvají a autobusů. Každoroční akce se tentokrát konala také při příležitosti Evropského dne mobility a dopravní podnik ji pojal zároveň jako jednu z oslav 130. výročí zahájení hromadné dopravy ve městě. Proto byly pro děti připraveny nejrůznější atrakce. Po dni městské dopravy se bude v neděli konat další akce dopravního podniku. Prahou pojede kolona historických vozidel. V průvodu budou čtyři desítky různých tramvají, některými se budou moci lidé svézt. Na trase C metra bude jezdit původní souprava.

Ve znalostech z Bible zvítězili křesťané z Liberecka

Mistrovství České republiky ve znalostech bible vyhrálo v Praze čtyřčlenné družstvo tvořené křesťany ze tří různých církví z Liberecka a Podkrkonoší. Soutěžilo celkem 14 družstev. Podle organizátorů byla soutěž zejména v závěru dramatická - pro diváky zajímavá a pro účastníky adrenalinová. V jednotlivcích tradičně vynikl Zdeněk Hlávka z římskokatolické farnosti ve Šlapanicích u Brna. Česká soutěž je světovým unikátem - v jiném státě se zatím podobná nepořádá. Ani světové mistrovství plánované do Jeruzaléma se dosud nekonalo, a to kvůli bezpečnostní situaci v Izraeli. Ředitel českého mistrovství Karel Sedláček nevyloučil možnost, že by se v Česku konala tato soutěž jako mezinárodní. Hlavním posláním akce je podle něj přispět k návratu bible do širšího povědomí české společnosti, která je označována za jednu z nejateističtějších v Evropě.

Na Veveří byla odhalena deska připomínající návštěvy Churchilla

Na hradě Veveří, tyčícím se nad Brněnskou přehradou, památkáři odhalili pamětní desku připomínající, že tento objekt kdysi třikrát navštívil proslulý britský státník Winston Churchill (1874-1965). Na hrad se vracel rád. Posledním majitelem objektu byl totiž jeho přítel baron Arnold de Forest, řekl kastelán hradu Petr Fedor. "Mnozí turisté jsou překvapeni, když se u nás o této zajímavosti dozvědí. Churchill byl u nás s manželkou Clementine v září 1908 dokonce na svatební cestě," upřesnil kastelán. Tvůrcem desky je sochař Otmar Oliva.

Na slavkovském bojišti byl odhalen Památník tří císařů

Památník tří císařů byl odhalen na slavkovském bojišti. Připomíná slavnou bitvu, při níž se v roce 1805 střetla Napoleonova armáda se šiky rakouského císaře Františka I. a ruského cara Alexandra I. Památník stojí na Prateckém kopci, z něhož je výhled na celé bojiště. Vznikl v místě, jímž podle historických dokumentů v den bitvy prošli krátce po sobě tři císaři, řekl zbýšovský starosta Jaroslav Žalkovský.

Památník tvoří kruh o průměru šest metrů, v němž stojí 3,6 metru vysoké sloupy. Napoleona symbolizuje sloup z francouzské šedobílé žuly, ruského cara pilíř z ruské hnědé žuly a rakouského císaře sloup z temně šedé německé žuly. Pomník je v krajině nepřehlédnutelný. Letos si připomenou milovníci historie 200. výročí slavné bitvy tří císařů. Na akci se sjedou členové napoleonských klubů z celého světa. Na slavkovském bojišti vytvoří dvouhodinovou ukázku, při níž se v dobových uniformách představí 4000 členů klubů vojenské historie. Během akce spotřebují 1500 kilogramů střelného prachu. Bitva se odehrála 2. prosince 1805. Je jedním z největších střetů Napoleonovy éry. Padlo při ní téměř 40.000 vojáků. Vzpomínkové akce na tento střet se konají již 25 let vždy na přelomu listopadu a prosince.

V centru Prahy vystoupily folklorní soubory z několika zemí

Folklorní soubory z pěti evropských zemí se v sobotu setkaly v Praze při mezinárodní festivalové přehlídce. V krojích prošly Starým Městem, aby v poledne zahrály, zazpívaly a zatančily na Staroměstském náměstí, plném turistů. "Asi nejexotičtější je pro nás dětský soubor ze vzdáleného Murmansku na severu Ruska. Vedle českých přijely také lidové hudby, taneční a národopisné soubory z Rakouska, Německa a Slovenska; rovněž mezi nimi jsou dětské a mládežnické," řekl Michal Švarc z pořádající agentury. Účast na festivalu podle něj však na poslední chvíli museli odříci přihlášení Gruzíni, protože někteří z nich nedostali víza.

Dlaskův statek složil hold cibuli a česneku

Péct cibulový koláč nebo připravit bramboráky podle více než sto let starých receptur se učili hosté Oslav posvícení, které připravilo Muzeum Českého ráje na Dlaskově statku v Dolánkách u Turnova. Cílem projektu, zařazeného do programu Dnů evropského dědictví, je přiblížit lidem tradiční obyčeje, spojené se životem v zemědělské usedlosti v období podzimní sklizně. Dlaskův statek pochází z roku 1716. Patří mezi nejvýznamnější památky pojizerské lidové architektury. Zakladatel statku, rychtář Josef Dlasek, se proslavil především jako písmák, který pečlivě zaznamenal dřívější venkovský život. Muzeum si statek pronajímá od soukromé majitelky, které se vrátil v restituci. Ročně ho navštíví 20.000 zájemců o vesnickou historii.

Čápi jsou na cestě do zimovišť, cestu dvaceti sleduje satelit

Čápi černí z většiny Evropy se v uplynulém týdnu vydali na cestu do zimovišť. Pohyb dvaceti z nich sledují letos ornitologové pomocí satelitů. "Už víc než polovina čápů opustila svá hnízdiště, respektive místa, kde byli odchyceni a označeni vysílači," informuje o začátku projektu Flying over Natura 2000 koordinátor sledování Miroslav Bobek z Českého rozhlasu. Na cestě do zimovišť jsou i tři čeští sledovaní čápi. Eliška, která se dlouho zdržovala nejprve v Německu a pak ve Francii, se přibližovala ve čtvrtek k Pyrenejím. Dalibor byl nad východní Francií a Tomáš zvolil let Podunajím do Rumunska. Cesty čápů z Čech a dalších sedmi zemí Evropy mohou uživatelé internetu sledovat na stránkách www.rozhlas.cz/flyingover.

V Kopřivnici se otevřely expozice věnované Zátopkovi a Burianovi

V Kopřivnici na Novojičínsku se otevřely dvě nové muzejní expozice věnované slavným rodákům města. Návštěvníci Technického muzea budou moci navštívit expozici světově proslulých atletů Emila a Dany Zátopkových, která prezentuje především jejich sportovní úspěchy. Před prázdninami otevřená Šustalova vila bude zase sloužit jako muzeum věnované místní keramické výrobě a dalšímu známému rodákovi, malíři Zdeňku Burianovi. Budou zde nejen originály Burianových obrazů, ale také jeho knižní ilustrace či dokumenty o jeho životě.

Sparta opět na hřišti Slovácka neuspěla a prohrála 0:2

Fotbalisté pražské Sparty prohráli na hřišti Slovácka 0:2. Na půdě tohoto soupeře podlehli obhájci titulu už potřetí za sebou a vždy stejným rozdílem. Brankami je pokořili krátce po přestávce čerstvá maďarská posila Sowunmi a minutu před koncem kanonýr Malár. Snaha Letenských o ofenzivní hru nevedla k šancím, po kombinačních nepřesnostech a neproduktivní hře do šířky se přes pozornou domácí obranu často ke střele nedostávali. Slovácko spoléhalo na rychlé protiútoky.

Skácel ve Skotsku skóroval posedmé a překonal Larssonův rekord

Fotbalista Rudolf Skácel vstřelil branku také v sedmém utkání v úvodu skotské ligy, čímž překonal rekordní bilanci někdejšího kanonýra Celtiku Glasgow Henrika Larssona. Český záložník zajistil týmu Heart of Midlothian vedení 1:0 ve 28. minutě zápasu na hřišti Invernessu.

Počasí

Bude slunečno, teploty 13 až 17 stupňů Celsia, na horách kolem sedmi. Severovýchodní až východní vítr povane na Moravě a ve Slezsku rychlostí až 70 kilometrů za hodinu.

17-09-2005