Denní souhrn zpráv Zprávy

15-10-2005

Václav Klaus na summitu 16 evropských prezidentů

Je tragédie, že Bosna a Hercegovina musí být stále pod mezinárodní správou vedenou zvláštním zmocněncem a nespravuje si své záležitosti sama. Uvedl to prezident Václav Klaus v Záhřebu po rozhovoru s nynějším předsedou bosenského tříčlenného předsednictva Ivo Miro Jovičem. Oba se setkali v rámci summitu 16 evropských prezidentů. V čele země stojí vysoký představitel OSN a EU Brit Paddy Ashdown. Česká diplomacie nyní usiluje o to, aby ho nahradil diplomat Alexander Vondra, který by tak byl pověřen dohledem nad mírovým procesem v Bosně. "Samozřejmě jsme se o tom zmínili," řekl Klaus k rozhovoru s Jovičem. Svůj názor na spravování země mezinárodním společenstvím Klaus s Vondrou nespojuje. "To není... o konkrétní osobě do tohoto postu, ale je to o roli této instituce," dodal prezident.

Sjednocená Evropa by měla usilovat o rovnováhu mezi snahou o zisky a sociálními programy. Shodli se na tom v Záhřebu hlavy 16 evropských států a podnikatelé z některých velkých evropských společností. Jejich setkání se uskutečnilo v sobotu, na závěr summitu evropských prezidentů, kteří v chorvatské metropoli od čtvrtka debatovali o evropské integraci a rovněž o sociálních a ekonomických otázkách v EU. Českou republiku na summitu zastupoval Václav Klaus. Prezidenti rovněž apelovali na EU, aby neupouštěla od dalšího rozšiřování svých řad.

Rath obhájil pozici prezidenta ČLK, lékaře vyzval k jednotě

Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath, který je jedním z kandidátů na příštího ministra zdravotnictví, obhájil pozici ve vedení této stavovské organizace. Proti jeho odvolání bylo v pátek 151 delegátů sjezdu, pro odvolání 102, 20 se zdrželo. Rathovým odpůrcům se tak opakovaně nepodařilo zbavit ho funkce. Rath vede ČLK od roku 1998, do konce funkčního období mu zbývají dva roky. "Většinovou podporu kolegů mám a já jsem za to vděčný, protože si myslím, že dělám pro kvalitu a českou medicínu hodně," řekl Rath novinářům po hlasování. Své kolegy ve sjezdové diskusi vyzval k jednotě. "Musíme táhnout za jeden provaz. Pokud teď nebudeme ve svých požadavcích jednotni, prohráváme na dlouhou dobu," řekl.

Rathův tradiční kritik a bývalý mluvčí ČLK Jan Jelínek výsledky voleb nezpochybnil, upozornil ale na to, že se podle jeho názoru hlasovalo v rozporu s komorovými předpisy. Rathovým odpůrcům vadí, že chce vykonávat současně funkci prezidenta stavovské organizace i ministra zdravotnictví, pokud mu ji premiér Jiří Paroubek nabídne. Před pražským hotelem Pyramida, kde se sjezd konal, rozdávali letáky s nápisem "Pozor, probíhá derathizace!". Napadali zatahování ČLK do politiky. Spory o to, zda má Rath nadále stát v čele stavovské organizace, v níž je povinně 40.000 lékařů, jsou tradičním bodem programu několika posledních sjezdů.

Paroubek: Rath má výborné doporučení na ministra po volbě v ČLK

Prezident České lékařské komory (ČLK) David Rath má vynikající šanci stát se ministrem zdravotnictví, řekl v sobotu ČTK premiér Jiří Paroubek na ústecké krajské konferenci ČSSD v Teplicích. Rath v pátek obhájil svou pozici ve vedení komory. "Je to určitě vynikající doporučení," řekl Paroubek. Rathovo prezidentství není podle něj na překážku. Ideální spojení funkcí by to ale v budoucnu nebylo, dodal. Mezi kandidáty na ministra zdravotnictví je kromě Ratha také dosavadní náměstek ministryně zdravotnictví Jiří Koskuba. "Nového ministra zdravotnictví bychom mohli znát ve čtvrtek," uvedl Paroubek. "Jak se pak pan premiér rozhodne, tak já zareaguji," řekl k výroku premiéra Rath. Stále ale podle něj platí, že rozhodnutí padne od premiéra v příštím týdnu. "Určitě to člověka vždycky potěší, že mi podstatná většina kolegů vyjádřila důvěru (na sjezdu), stojí za mnou a myslí si, že to nedělám špatně," řekl ČTK Rath. Na dotaz, zda si troufne sednout na "elektrické" křeslo, jak sám nazval ministerský post, řekl, že si myslí, že právě tím, že mu kolegové, členové ČLK, vyjádřili podporu, stouply o něco i jeho šance, aby byl úspěšným ministrem.

Prezident SLK varoval před slovenskou verzí reformy zdravotnictví

Před slovenskou verzí reformy zdravotnictví varoval v sobotu prezident Slovenské lékařské komory (SLK) Milan Dragula v odborné diskusi na sjezdu České lékařské komory (ČLK). Označil ji za odstrašující příklad, jak se dělat nemá. "Nepřišli jsme vás vyděsit, ani poučovat, ale přednést fakta, která povedou k vašemu rozhodování," řekl českým lékařům. Výdaje obyvatel na zdraví stoupají podle Draguly na Slovensku nejrychleji na světě. Spoluúčast stoupla za pět let na dvojnásobek, nyní činí 23 procent a představuje 16 miliard korun, do tří let překročí 30 procent. V Česku se pohybuje kolem deseti procent a týká se hlavně doplatků na léky a zubní péče. "Poplatky pacientů přinesly slovenskému zdravotnictví za rok miliardu korun, to je směšná suma vůči peripetiím lékařů, kterým zůstane z těchto poplatků jen malá část," řekl Dragula. Podle něj reforma ve slovenském provedení dopadla nepříznivě na pacienty i lékaře.

Česko koupí dalších 600.000 balení léku proti ptačí chřipce

Česká republika brzy koupí dalších 600.000 balení léku Tamiflu proti ptačí chřipce. ČTK to v sobotu řekl místopředseda vlády Zdeněk Škromach pověřený vedením ministerstva zdravotnictví. Podle něj by se dohoda měla podepsat co možná nejdříve. "Zájemců o tyto léky je mnoho," dodal. Nákup léku bude stát zhruba 600 milionů korun a peníze by se měly najít v rozpočtové rezervě. Účinnost léku však zpochybnil britský vědecký týdeník Nature. Otázku ochrany před ptačí chřipkou probíral Škromach společně s premiérem Jiřím Paroubkem a náměstkem ministerstva zdravotnictví a možným kandidátem na funkci ministra Jiřím Koskubou při pravidelné schůzce sociálnědemokratických ministrů v Kramářově vile.

Paroubek: O zavření drůbeže pod střechu kvůli chřipce neuvažujeme

Česká vláda zatím na rozdíl o rumunské, polské nebo nizozemské neuvažuje o tom, že by zemědělcům jako opatření proti možnému šíření nákazy ptačí chřipky nařídila chovat drůbež v uzavřených prostorách. Rumunští a polští představitelé takové nařízení vydali kvůli tomu, aby se drůbež nemohla dostat do kontaktu se stěhovavými ptáky. "O ničem podobném rozhodně neuvažujeme, panika není na místě," řekl v sobotu ČTK premiér Jiří Paroubek v Teplicích. Ministr zemědělství Petr Zgarba svolal na úterý mimořádné jednání Ústřední nákazové komise, která se má zabývat opatřeními a koordinací postupu při možném ohrožení území Česka ptačí chřipkou. Komise má zhodnotit dosavadní opatření a projednat návrh na posílení prevence a na monitoring území.

Vakcína proti chřipce má být za dva týdny, ale nebude jí dost

Další dodávku vakcíny proti chřipce očekává distributorská společnost zhruba za dva týdny, všechny zájemce ale nebude moci uspokojit. ČTK to v sobotu řekl generální ředitel společnosti Alliance UniChem CZ Jan Rohrbacher po setkání s lékárníky a představiteli České lékárnické komory v Praze. "Další dodávku očekáváme zhruba za dva týdny, ale už víme dneska dopředu, že zcela nepokryje absolutně potřeby lékáren a našich pacientů," uvedl Rohrbacher. Problém je podle něj v tom, že výrobci nepředpokládali takovýto průběh a informace o ptačí chřipce tomu daly nový rozměr. Jedním z důvodů nedostatku vakcíny je podle prezidenta lékárnické komory Lubomíra Chudoby "zbytečná panika, která vypukla v rámci celé republiky". Sháňka po vakcíně začala po doporučení Evropské komise, aby státy EU očkovaly rizikové skupiny proti chřipce v souvislosti s možností výskytu ptačí chřipky. Chudoba ČTK řekl, že ministerstvo zdravotnictví mělo už dříve situaci lidem objasnit.

Premiér Jiří Paroubek v sobotu na ústecké krajské konferenci ČSSD v Teplicích ČTK řekl, že zprávy kolem šíření ptačí chřipky bere trošku s rezervou. "Po tom týdnu už mě to připadá, že je to všechno přehnané," uvedl s tím, že za zprávami mohou stát farmaceutické firmy. Pověřil náměstka ministra zdravotnictví Jiřího Koskubu a hlavního hygienika Michaela Víta, aby v pondělí ráno veřejně zprávy uvedli na pravou míru.

Lékárníci: Pozdní platby pojišťoven za léky nám způsobí krach

Lékárníci označují za neúnosné to, aby jim zdravotní pojišťovny poskytovaly platby za léky se sedmdesátidenním zpožděním. Doufají, že se situace rychle zlepší mimo jiné zavedením limitů na léky v nemocnicích, což slibuje premiér Jiří Paroubek (ČSSD). Jinak prý hrozí krach stovkám lékáren především na venkově a v malých městech, oznámili po svém sobotním jednání v Praze. Lékárny podle vyjádření jejich majitelů nejsou schopné zaplatit včas za dodané léky již více než čtyři miliardy korun. Dluh stále roste a letos byl příčinou uzavření již 22 lékáren a výdejen léků, uvádějí lékárníci. Česká lékárnická komora už delší dobu navrhuje, aby se dalšímu zadlužování pojišťoven zabránilo mimo jiné důslednou kontrolou nad výdaji za léky při jejich předepisování a eliminací nadbytečných a nevhodných kombinací léčiv. Doporučuje také zvýšit spoluúčast pacientů na financování zdravotní péče, řekl ČTK prezident komory Lubomír Chudoba.

Paroubek: Rozhodnutí Jahna znám, oznámíme jej v pondělí

Premiér Jiří Paroubek již zná rozhodnutí bezpartijního vicepremiéra pro ekonomiku Martina Jahna, zda povede pražské sociální demokraty do voleb. "Jeho rozhodnutí znám, oznámíme jej však až v pondělí v 09:00 na tiskové konference," řekl v sobotu ČTK Paroubek v Teplicích na ústecké krajské konferenci ČSSD. Jahn nezvedal mobilní telefon. Paroubek se nevyjádřil k tomu, zda by Jahn v případě odmítnutí kandidovat odstoupil z funkce vicepremiéra. Zdroj z vicepremiérovy blízkosti v pátek ČTK řekl, že Jahn by mohl oznámit své rozhodnutí v neděli nebo v pondělí ráno. Uvedl také, že je už takřka na 100 procent rozhodnut sociální demokraty odmítnout. Připustil ale, že jim jiskřička naděje ještě zbývá. Vicepremiér Jahn váhá s přijetím funkce volebního lídra proto, že se obává přílišného odklonu ČSSD doleva. Vadí mu koketování ČSSD s komunisty.

Lídrem KDU-ČSL v Jihomoravském kraji se stal Libor Ambrozek

Lídrem jihomoravské kandidátky KDU-ČSL pro volby do Poslanecké sněmovny se stal současný ministr životního prostředí Libor Ambrozek. V sobotních nominačních volbách porazil až ve druhém kole ministra dopravy Milana Šimonovského, který bude na druhém místě kandidátky. V prvním kole dostali oba kandidáti po 65 hlasech, opakování pak skončilo 71 ku 62 hlasům ve prospěch vítěze. Jihomoravští lidovci jsou s 9500 členy největší krajskou organizací v zemi. Ve volbách v roce 2006 chtějí zvýšit svůj počet mandátů ve sněmovně z nynějších tří na pět. "Nepočítám, že je to jen věcí lídra, ale ten cíl pěti mandátů je reálný," řekl ČTK Ambrozek.

ČSSD v Ostravě chce za volebního lídra v kraji Lubomíra Zaorálka

Ostravská organizace ČSSD podporuje jako volebního lídra v Moravskoslezském kraji šéfa sněmovny Lubomíra Zaorálka, hlasovalo pro něj 90 ze 133 účastníků sobotní ostravské konference strany. Jeho nominaci v září navrhl krajský výbor ČSSD, poté ale Zaorálek prohrál boj o první místo kandidátky ve své mateřské organizaci v Porubě s poslancem Jozefem Kubinyim a prohlásil, že když nezíská důvěru na městské konferenci, nebude ve volbách kandidovat. ČTK to řekl Zaorálkův asistent Ivan Krejčí. Konference ostravské organizace ČSSD schválila celou kandidátku pro parlamentní volby v pořadí navrženém krajským výkonným výborem. Na dalších místech za Zaorálkem jsou náměstek ostravského primátora Jaromír Chalupa a vysokoškolský pedagog Petr Wolf, Kubinyi je až šestý. Poslanec Petr Lachnit z kandidátky odstoupil.

Železniční odboráři se postavili za vládní návrh zákoníku práce

Odborové sdružení železničářů (OSŽ) se na svém sjezdu postavilo za vládní návrh zákoníku práce, jde podle nich o kompromis sociálních partnerů dosažený dlouhým jednáním. Odboráři se rovněž rozhodli bránit železniční dopravu před silniční. Ústředí má podat podnět k antimonopolnímu úřadu, aby přešetřil, zda ministerstvo dopravy nezvýhodňuje dopravu po silnici. V čele odborů zůstává na další čtyři roky Jaromír Dušek. Odboráři jednali ve sportovním centru u Nymburka od pátku, v sobotu sjezd skončil. Vyjádřili také nesouhlas proti rušení regionálních tratí. Podnikový výbor OSŽ při Českých drahách by měl problematice věnovat maximální pozornost, především ohrožené trati mezi Březnem u Chomutova a Chomutovem. V závěrečném usnesení odboráři také pověřili ústředí OSŽ vypracovat vnitřní směrnici, která zaváže všechny volené funkcionáře zpracovat pro potřeby sdružení majetková přiznání ke konci každého kalendářního roku.

Sedm středočeských rolníků a firem má cenu Zemědělský hospodář

Sedm středočeských rolníků a zemědělských družstev v sobotu převzalo v Lysé nad Labem ceny Zemědělský hospodář 2005. Byly uděleny u příležitosti druhých středočeských dožínek po roce 1989. Zástupci agrární komory připomněli, že Středočeský kraj je po jižní Moravě nejdůležitější producent zemědělských výrobků v republice. Cenu získala Zemědělská společnost Skalsko na Mladoboleslavsku, která obhospodařuje přes 2800 hektarů půdy. "My jsme ovlivněni tím, že žijeme v řepařské oblasti a cukrovka je ještě stabilní plodina, která zaručuje pravidelný podzimní příjem. Ale jinak díky absolutně nereálným cenám a vynaloženým nákladům se celkově musí zemědělství dostat do složité situace," řekl ČTK ředitel družstva Evžen Moc. Mezi oceněnými byla Agrofarma Urbánek z Osečku na Kolínsku, která obhospodařuje 130 hektarů zemědělské půdy a specializuje se na výrobu mléka a kvalitních krmiv pro výživu skotu.

Krušnohorští záchranáři pomohli za 50 let desítkám tisíc lidí

Členové Horské služby Krušné hory pomohli za 50 let trvání jejich organizace desítkám tisíc lidí v nouzi. Ročně vyjíždějí přibližně pětsetkrát k nejrůznějším případům. Nejvíc zasahují při úrazech, často hledají ztracené turisty. Záchranáři si v sobotu výročí připomněli v Božím Daru na Karlovarsku, kde mají hlavní sídlo, řekl ČTK náčelník Horské služby Krušné hory Rudolf Chlad. Na slavnost přijelo na 150 lidí, byli mezi nimi současní i zakládající členové organizace. Dostavili se i zástupci horských služeb z celé České republiky. Odpoledne následovala ukázka techniky a činnosti záchranářů. Chlad pracuje jako záchranář 35 let, v čele Horské služby Krušné hory stojí už 17 let. Rád vzpomíná na chvíle, kdy se záchranné akce podařily. Připomněl například případ z letošního března, kdy mladého člověka zasypala halda sněhu. Díky mobilnímu telefonu se mu podařilo přivolat pomoc a záchranáři ho vyhrabali.

Prostějovští strážníci zabezpečí seniorům dveře řetízky

Prostějovská městská policie hodlá zvýšit bezpečnost místních seniorů. V rámci projektu prevence kriminality jim budou strážníci zdarma rozdávat a montovat bezpečnostní řetízky na vchodové dveře, řekla ČTK mluvčí místí radnice Jana Gáborová. "Cílem projektu je ochránit staré lidi před zloději a podvodníky. Případy okradených důchodců se v poslední době množí. Kromě řetízkům strážníci nalepí seniorům na dveře samolepku s upozorněním, aby neotvírali každému, kdo u jejich dveří zazvoní," uvedla mluvčí. Bezpečností řetízek strážníci budou podle ní poskytovat seniorům starším 70 let, invalidním důchodcům a starým osaměle žijícím lidem, kteří patří podle strážníků k nejohroženějším skupinám.

Tesco chce příští rok koupit další obchodní řetězec v ČR

Britský obchodní řetězec Tesco chce po nedávném převzetí řetězce Carrefour koupit příští rok další obchodní řetězec v Česku. Uvedl to v rozhovoru pro Czech Business Weekly Online finanční ředitel Tesco Stores ČR Chris Morgan. Žádná konkrétní jednání však firma zatím nevede. Tesco v ČR provozuje šest obchodních domů a 24 hypermarketů. S ročním obratem 21 miliard korun je pátou největší obchodní společností v zemi. Morgan očekává, že příští rok tržby firmy stoupnout na více než 30 miliard korun a firma se tak posune na čtvrtou příčku. Do roku 2010 se chce Tesco stát jedničkou na českém trhu. Za prvních šest měsíců letošního roku tržby Teska stouply o sedm procent na 8,8 miliardy korun, dodal Morgan.

Luboš Andršt s přáteli oslavil čtvrt století svého Blues Bandu

Kytarista Luboš Andršt v pátek ve zpola zaplněném pražském Divadle Archa se svými současnými i bývalými spoluhráči oslavil čtvrt století od založení svého Blues Bandu. V úvodní části koncertu Andršta doprovodili o generaci mladší současní spoluhráči a americká zpěvačka Reesie Davisová; poté hudebník zavzpomínal na své muzikantské začátky. Pětatřicet let starou píseň z alba Město Er skupiny Framus Five si s Andrštem zahráli jeho tehdejší kolegové - baskytarista Vladimír "Guma" Kulhánek a bubeník Erno Šedivý; mikrofonu se stejně jako před lety chopil Michal Prokop. Na programu večera nechybělo ani vystoupení původní sestavy Andrštova Blues Bandu s Kulhánkem, zpěvákem Petrem Lipou a hráčem na foukací harmoniku Ondřejem Konrádem.

Za patnáct let vzrostl počet nakladatelů sedmdesátkrát

V České republice působí přes 3600 nakladatelů. Proti situaci před rokem 1989, kdy v celém tehdejším Československu působilo jen 50 nakladatelských domů, jde o sedmdesátinásobný nárůst. Výrazně se zvyšoval i počet vydaných titulů - rok 2003 byl rekordní s 16.451 tituly, naopak prudce klesly náklady jednotlivých vydání. Jde především o novinky, dalšího vydání se dočká jen málokterý titul. Vyplývá to z údajů Svazu českých knihkupců a nakladatelů. Literatura byla první oblastí v kultuře, kde se společenské změny v roce 1989 projevily nejdříve. První soukromé nakladatelství vzniklo již v prosinci roku 1989 - byl jím nyní renomovaný nakladatelský dům Paseka. Vydává knihy, ale provozuje také čtyři knihkupectví, má svá obchodní zastoupení na Slovensku a ve Francii. Vlastní a provozuje Portmoneum - Muzeum Josefa Váchala v Litomyšli. Váchal je kmenovým autorem Paseky, která se zaměřila na historiografickou literaturu, českou i překladovou beletrii, poezii a esejistiku i populárně-vědeckou literaturu. Mnoho nových nakladatelství ale také zaniklo, respektive vydalo třeba jen několik málo titulů a další činnost nevyvíjí. V těchto dnech také ohlásil konec působení brněnský Petrov, úspěšné nakladatelství Martina Pluháčka, v nejširší veřejnosti známé vydaváním knih Michala Viewegha. Pluháček se rozhodl z osobních důvodů, značku neprodává, chce, aby zanikla. Některé autory bude dál vydávat jako soukromá osoba.

Hlavní cenu českého ex libris v Chrudimi získal malíř Jiří Brázda

Hlavní cenu na XI. trienále českého ex libris, které v sobotu začalo v Chrudimi, získal akademický malíř Jiří Brázda. Porota ocenila vysokou uměleckou úroveň jeho souboru devíti děl, řekla ČTK pořadatelka akce Marie Sedmíková. Ceny za celoživotní dílo v tomto oboru dále získali Alena Antonová a Jiří Bouda. Přehlídky současné tvorby uměleckých označení vlastnictví knih, tzv. ex libris, se účastní 269 autorů. Výstava zahrnuje 685 výtvorů, včetně studentských prací. Mezi nimi si hlavní cenu odnesl Karel Musil z Pedagogické fakulty Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích.

Umělci z výtvarného sdružení Valašský názor tvoří v krajině

Umělci z volného výtvarného sdružení Valašský názor se v sobotu sešli na společném plenéru ve Velkých Karlovicích na Vsetínsku. Inspirací je jim především krajina Valašska a tamní život lidí. Hotová díla, která vzniknou během víkendu, ozdobí galerii v prostorách penzionu u Polanských v části zvané Podťaté, řekl ČTK organizátor uměleckého setkání a jeden z malířů Oldřich Krajíček. Podzim ve Velkých Karlovicích je podle výtvarníka jedním z nejkrásnějších období na Valašsku. Krajinu v okolí Velkých Karlovic přezdívá českým Švýcarskem. Kromě přírody, upravených pastvin a lesů si pochvaluje také přístup místních lidí, kteří jsou ke všem velmi přátelští a milí.

Kachyňův snímek Ucho bude uveden na filmovém festivalu v Moskvě

V komunistickém režimu zakazované filmy dostaly letos prostor na moskevském filmovém festivalu států visegrádské skupiny, tedy Česka, Slovenska, Polska a Maďarska. Českou kinematografii bude na pátém ročníku festivalu zastupovat filmové drama Ucho režiséra Karla Kachyni. Festival visegrádské čtyřky patří v ruské metropoli tradičně k hojně navštěvovaným kulturním akcím; při jeho organizaci spolupracují kulturní centra z Maďarska, Polska, Slovenska a Česka, řekla ČTK šéfka Českého centra v Moskvě Kateřina Novotná. Letos se k čtveřici "visegrádských" filmů přidá i jeden ruský snímek. Festival v sobotu začal trezorovým filmem Ucho z roku 1970, který mohli čeští diváci spatřit na plátnech kin poprvé až 20 let po jeho dokončení. V příběhu, jenž je obžalobou totalitního systému, tehdy excelovali Jiřina Bohdalová a Radoslav Brzobohatý.

Basketbalistky Brna porazily v semifinále Světové ligy Peking

Basketbalistky Gambrinusu SIKA Brno pokračují ve Světové lize ve vítězném tažení a v semifinále dnes zdolaly po velmi dobrém výkonu Peking 97:76. V nedělním finále narazí svěřenkyně Jana Bobrovského na vítěze druhého semifinálového zápasu mezi domácí Samarou a kubánským výběrem z Havany. Brňankám příliš nevyšel vstup do zápasu. Dlouho se nemohly dostat do střelecké pohody a po čtyřech minutách prohrávaly 2:11. Díky zpřesněné obraně a rychlým protiútokům ale velmi rychle otočily vývoj, střelecky se chytly nejdříve Američanka Miltonová, k ní se přidala i Žirková a postupně také Machová s Vítečkovou. Již po deseti minutách Brno vedlo 20:19 a ve druhé čtvrtině zasadilo soupeři rozhodující úder.

Tenistka Vaidišová se přiblížila finálové hře

České tenistce Nicole Vaidišové chybí již jen jedna výhra k vítěznému hattricku na okruhu WTA. Šestnáctiletá hráčka porazila v sobotním semifinále turnaje v Bangkoku argentinskou soupeřku Giselu Dulkovou po setech 3:6, 6:0, 7:6 a protáhla svou sérii úspěšně zvládnutých zápasů na čtrnáct. Vítězka předchozích turnajů v Soulu a Tokiu se ve finále utká s Ruskou Naděždou Petrovovou. Ve velkém thajském vedru a vlhku se rozhodovalo v napínavé koncovce třetího setu, v němž nebyla Vaidišová daleko od porážky. Po prohraném servisu podávala Dulková za stavu 5:4 na vítězství v zápase, talentovaná Češka však dokázala kritický moment zvládnout a naopak sama mohla duel rozhodnout.

Nedvědově návratu nic nebrání, vítají ho i Brückner s Košťálem

Opětovnému začlenění bývalého kapitána Pavla Nedvěda do fotbalové reprezentace už nic nebrání. Vedení reprezentačního celku v sobotu prostřednictvím mluvčího mužstva Lukáše Tučka ČTK informovalo, že jeho návrat vítají jak manažer týmu Vlastimil Košťál, tak trenér Karel Brückner. Nedvědův příchod mužstvu pomůže týmu přiblížit splnění cíle, kterým je postup na mistrovství světa, píše se v prohlášení. Košťál s Brücknerem tak v sobotu oficiálně reagovali na páteční Nedvědovo vyjádření, že je připraven reprezentovat v nadcházejícím barážovém dvojzápase s Norskem, pokud bude nominován. "Bylo by to jen na ty dva zápasy, ale byl bych velmi šťastný, kdybych mohl své zemi pomoci," řekl v pátek záložník Juventusu Turín.

Slavia uspěla poprvé venku, třemi góly po přestávce porazila Most

Na pátý pokus se v sobotu fotbalisté Slavie dočkali prvního tříbodového zisku na hřišti soupeře v sezoně. Nováčka z Mostu zdolali Pražané 3:0, ale branek se dočkali až po hodině hry - Fořt s Hrdličkou vstřelili dvě v rozmezí dvou minut, třetí přidal Lukáš Jarolím v nastaveném čase z penalty. Severočeši prohráli počtvrté za sebou. Domácí trenér Přemysl Bičovský se musel obejít bez Novotného, jehož trápí bolavá záda, hostující kouč Karel Jarolím musel řešit problémů více, protože nastoupit nemohli potrestaný Piták a marodi Gedeon se Zábojníkem.

Počasí

Sobotní jasné počasí se udrží až do neděle, bude slunečno s teplotami od 9 do 13 stupnů, na horách kolem 6.

15-10-2005