Zprávy

Klaus zatím odmítl jmenovat Ratha ministrem zdravotnictví

Prezident Václav Klaus uvedl, že zatím nemůže jmenovat ministrem zdravotnictví šéfa České lékařské komory Davida Ratha, jehož do funkce navrhuje premiér Jiří Paroubek. Rathovo působení v obou funkcích je podle Klause v rozporu s ústavou. Paroubek uvedl, že pokud bude Klaus i nadále odmítat Ratha jmenovat členem vlády, je připraven sám převzít řízení úřadu a Ratha jmenovat státním tajemníkem ministerstva. Podle Paroubka si Česká republika nemůže dovolit luxus nemít ministra zdravotnictví. Prezident by měl podle něj postupovat odpovědně. Rath se místa v čele komory vzdát nehodlá. V případě svého jmenování ministrem je ale připraven své působení ve vedení komory přerušit. Klausovo rozhodnutí označil za "vrtoch staršího pána". "Měl by své osobní antipatie k mé osobě odložit a měl by se začít chovat jako skutečná hlava státu, a ne jako malé umanuté dítě," řekl Rath. Vicepremiér a pověřený ministr zdravotnictví Zdeněk Škromach ve čtvrtek večer po dohodě s premiérem prohlásil, že možná už v pátek jmenuje Davida Ratha prvním náměstkem ministra. "Ministerstvo zdravotnictví nemůže dlouho zůstat bez stabilizovaného řešení. Uděláme některé kroky tak, aby mohlo být vedení ministerstva od příštího týdne plně funkční," řekl Škromach.

V České lékařské komoře je spor o další vedení

V České lékařské komoře propukl spor o to, kdo ji nadále povede. Její dosavadní prezident David Rath se své funkce v čele komory dočasně vzdává v souvislosti s návrhem, aby se stal novým ministrem zdravotnictví. Podle pravidel by vedení komory měla převzít její viceprezidentka Helena Fousková. Ta uvedla, že je připravena řízení komory převzít. Rath je ale přesvědčen, že by komoru mělo dočasně vést představenstvo. Údajně uzamkl svou kancelář a nechce Fouskové předat svou agendu. Viceprezidentka podle něj má sice ambice, nemá ale důvěru členů komory. Rath zpochybnil i její pracovní nasazení. Loni údajně Fouskovou vyslal na tři desítky akcí, žádné z nich se podle jeho slov ale nezúčastnila. Fousková s tímto postupem nesouhlasí. "Zaráží mne, že prezident České lékařské komory Dr. Rath nerespektuje ustanovení stavovských předpisů," napsala ve svém prohlášení. Proti Rathovu rozhodnutí se bouří i někteří lékaři a uvažují dokonce o tom, že by své členství v komoře pozastavili. Za sporem může být skutečnost, že zatímco Rath stojí spíše na straně doktorů z veřejných nemocnic, Fousková patří k lékařům soukromým. V představenstvu komory mají zdravotníci z veřejného sektoru převahu.

Komise k Unipetrolu žádá o podklady k privatizaci chemického průmyslu

Sněmovní vyšetřovací komise ke kauze Unipetrol se obrátila na státní instituce s žádostí o podklady vztahující se k privatizaci chemického průmyslu. Do 1. listopadu by měla získat materiály z vlády, Fondu národního majetku, Konsolidační agentury, Bezpečnostní informační služby a v neposlední řadě i polského Sejmu. Na základě materiálů pak začne komise formulovat seznam svědků, které hodlá vyslechnout. Pozvat si chce mimo jiné polského lobbistu Jacka Spyru, bývalého šéfa kabinetu předsedy vlády Zdeňka Doležela a někdejšího premiéra Stanislava Grosse. Komise dále požádá českou vládu, aby jí poskytla informace o tom, které podniky chemického průmyslu byly od 1. ledna 1995 privatizovány a jakým způsobem. Vláda by měla také uvést jména osob, které se na rozhodování podílely. Informace má poskytnout i ministerstvo vnitra, a to o všech vyšetřováních, která policie v souvislosti s privatizací chemického průmyslu vedla. Komise podle poslanců rovněž vyzve veřejnost, aby jí sdělila závažné informace o případných nezákonných postupech při privatizaci. Komise by se měla zhruba od poloviny listopadu scházet dvakrát až třikrát týdně. Výsledky své práce má desetičlenný poslanecký tým předložit do konce ledna příštího roku.

Antikomunisté předali ve sněmovně petici proti komunismu

Zástupci petice www.zrusmekomunisty.cz předali tento čtvrtek předsedovi Poslanecké sněmovny Lubomíru Zaorálkovi seznam prvních 50.000 signatářů. Petice poslance žádá, aby schválili novelu trestního zákona, která by zakázala propagaci nacismu, komunismu a fašismu v názvech a programech politických stran. Její organizátoři se Zaorálka snažili přesvědčit, že by se k jasnému odmítnutí komunismu měla přidat i ČSSD. Sociální demokracie v Senátu návrh odmítla a očekává se, že spolu s komunisty zabrání jeho přijetí ve sněmovně. Autoři petice přesto doufají, že se jim podaří přesvědčit alespoň některé poslance ČSSD, aby schválení novely pomohli. Zaorálek antikomunistům slíbil, že se sněmovna nebude projednání návrhu vyhýbat. Se zákazem propagace komunismu ale nesouhlasí. V demokratické společnosti by se podle něho proti komunismu mělo bojovat argumenty. Petici za zákaz propagace komunismu podepsalo na internetových stránkách www.zrusmekomunisty.cz přes 55.000 lidí. Podle odhadu organizátorů petice by se mělo shromáždit 100.000 podpisů. Seznam prvních 50.000 signatářů již organizátoři předali i předsedovi Senátu Přemyslu Sobotkovi.

Vláda musí řešit problémy s převody družstevních bytů

Sněmovna požaduje, aby vláda začala řešit situaci s převody družstevních bytů do osobního vlastnictví. Problémy mají členové zkrachovalých družstev, kteří si byty nemohou do osobního vlastnictví převést, a nemají tak jistotu, že jim zůstanou. Poslanci schválili návrh, který předložil poslanec KSČM František Beneš. Zákony podle něj nectí právo družstevníků na převod bytů do osobního vlastnictví, na které mají právo od roku 1992. Družstevní byty podle něj nemají být do konkurzní podstaty zahrnuty. Sněmovna na jeho popud rovněž po vládě žádá, aby do konce roku předložila návrh zákona o neziskových bytových společnostech. Problémy s převodem bytů do vlastnictví má například bytové družstvo Kavčí skála, které zkrachovalo v roce 1998. Asi 400 vlastníkům hrozí, že kvůli mnohamilionovým dluhům, za které údajně může bývalé vedení, o bydlení přijdou. Správce konkurzní podstaty ale tvrdí, že družstevníci o problémech družstva věděli a byty si chtěli převést do vlastnictví, aby se vyhnuli následkům konkurzu. Podobné problémy má i bytové družstvo Hutmanka či stavební společnost H-System. Kvůli nedokonalé legislativě již členové těchto družstev několikrát demonstrovali. O situaci zkrachovalých bytových družstvech poslance informoval ministr spravedlnosti Pavel Němec. Není mimo jiné spokojen s délkou konkurzních řízení, které mnohdy trvají i déle než sedm let.

Vláda projedná poslanecký návrh ODS na zrušení některých daní

Občanští demokraté po dvou letech opět předložili návrh na zrušení daně dědické, darovací a z převodu nemovitostí. U všech uvedených daní ODS tvrdí, že jejich výnosy jsou neúměrně nízké vzhledem k administrativním nákladům na jejich vybrání. Téměř totožný návrh přitom sněmovna hned v prvním čtení zamítla počátkem prosince 2003. Návrhem se bude ve středu zabývat vláda. Daň dědická působí podle ODS proti vytváření a udržování majetkových hodnot a proti utužování rodinných vazeb a vztahů. "Odbourání této daně povede ke zjednodušení daňového systému ČR a sníží náklady na správu daní," tvrdí ODS. Příjem z této daně činil v roce 2004 zhruba 100 milionů korun. Daňové inkaso u daně darovací činilo za rok 2004 818 milionů korun. S ohledem na nákladnost správy této daně je tato částka podle ODS zcela bezvýznamná. Výše daňového inkasa u daně z převodu nemovitostí pak činila za rok 2004 9,46 miliardy korun. "Zrušení této daně by pomohlo nastartovat trh s nemovitostmi a zejména rozhýbat trh s byty," soudí občanští demokraté. V roce 2003 hlasovali pro návrh ve sněmovně jen občanští demokraté. Poslanci ostatních parlamentních stran se postavili proti návrhu.

Česko může podpořit uhelný průmysl více než dvěma miliardami korun

Evropská komise ve čtvrtek povolila České republice, aby podpořila uhelný průmysl částkou 74 milionů eur, tedy asi 2,2 miliardy korun. Podle komise je podpora slučitelná s řádným fungováním společného trhu; proto nemá proti požadavku české vlády námitky. Finanční prostředky jsou určeny výhradně na pokrytí závazků, které vznikly v minulosti v souvislosti s uzavíráním uhelných dolů, zdůvodnila komise svoje rozhodnutí. Zároveň připomněla, že český uhelný průmysl nedostává žádné dotace na současnou těžbu uhlí. Komise rovněž schválila financování státního podniku Palivového kombinátu Ústí ze státních prostředků. Kombinát v současné době neprovádí hospodářskou činnost a podpora rovněž pouze pokrývá náklady na závazky, které společnosti vznikly v minulosti. V ČR nyní působí sedm důlních společností, které zaměstnávají téměř 50.000 lidí. Přestože objem těžby uhlí v posledních deseti letech významně poklesl a řada dolů byla uzavřena, do roku 2030 by se mělo uhlí podílet na všech zdrojích energie přibližně jednou čtvrtinou, uvedla EK.

ČEZ podepsal smlouvu o koupi Severočeských dolů

Energetická společnost ČEZ podepsala s Fondem národního majetku smlouvu o koupi téměř 56procentního akciového podílu v hnědouhelné společnosti Severočeské doly za 9,05 miliardy korun. Vláda prodej státního podílu v dolech firmě ČEZ schválila na konci září, prodej musí ještě posoudit český antimonopolní úřad a Evropská komise. Úřad pro ochranu hospodářské soutěže podle mluvčího Kristiána Chalupy však příslušné rozhodnutí ještě nevydal. Stát akcie převede a ČEZ kupní cenu zaplatí podle mluvčího ČEZ Ladislava Kříže až po souhlasném verdiktu úřadu. Koupě dolů podle generálního ředitele ČEZ Martina Romana poskytuje firmě jistotu pro budoucí spolehlivý provoz nových nebo kompletně obnovovaných elektráren. "Nyní můžeme plně rozběhnout program obnovy části uhelných zdrojů, do kterého ČEZ investuje v následujících letech zhruba 100 miliard korun," řekl Roman. Po převodu akcií bude ČEZ v největší české hnědouhelné firmě vlastnit 93,1procentní akciový podíl. Firma podle dřívějšího vyjádření Kříže zváží, jestli nenavýší podíl na sto procent výkupem akcií od minoritních akcionářů.

Írán nezavedl obchodní embargo vůči ČR

Írán vůči České republice nezavedl embargo na dovoz zboží. Ve čtvrtek to uvedla česká diplomacie. Podle ní se nepotvrdily zprávy médií, že Írán zastavil dovoz zboží z České republiky. "Na vzájemných vztazích se nic nemění," řekl Richard Krpač z tiskového oddělení ministerstva. Ministr zahraničí Cyril Svoboda předtím uvedl, že jeho úřad zprávy o embargu prověřuje. Agentura Reuters přinesla ve středu informaci, podle níž Írán uvalil obchodní embargo vedle ČR také na Británii, Jižní Koreu a Argentinu kvůli jejich negativnímu postoji k íránskému jadernému programu. Česko-íránské vztahy narušil v minulosti fakt, že z Prahy vysílá do Íránu Rádio Svobodná Evropa/Rádio Svoboda. Írán proto odvolal svého velvyslance z Prahy. Obě země mají nyní zastoupení na nižší diplomatické úrovni chargé d'affaires. Tuto středu s íránským chargé d'affaires v České republice Saídem Hosejnem Rezvaním jednal náměstek ministra průmyslu a obchodu Martin Tlapa, informace o zastavení dovozu zboží z Česka však nepotvrdil. Svoboda zdůraznil, že ČR neučinila ve své zahraniční politice nic, co by bylo sebemenším důvodem pro to, aby Írán omezoval obchod. Česká republika má s Íránem dlouhodobě kladnou obchodní bilanci. Za prvních osm měsíců letošního roku české firmy do této země vyvezly zboží za 86,4 milionu dolarů, naopak dovoz z Íránu obnášel 9,7 milionu dolarů. V případě embarga by mohly být postiženy zvláště severomoravské hutní firmy, které prodávají do Íránu své zboží celkem za 1,5 miliardy korun.

ČVUT tajně dovezlo nové palivo pro svůj školní reaktor

Po nedávném odvozu 14 kilogramů vysoce obohaceného jaderného paliva ze školního reaktoru ČVUT se uskutečnil v Česku další utajený transport štěpného materiálu. Stejné množství již méně nebezpečného paliva dovezla jaderná fakulta z Ruska v rámci americko-ruského programu na snižování hrozby zneužití jaderných materiálů. Ve čtvrtek to sdělilo vedení jaderné fakulty ČVUT. Univerzita místo vráceného materiálu s podílem uranu 36 procent za peníze amerického ministerstva energetiky dostala nové palivo s obohacením izotopu uranu 235 pod 20 procent. Původní materiál se vrátil do Ruska, odkud ho univerzita před lety získala. Stejně jako v případě transportu z 27. září, kterým putovaly tři kontejnery paliva do Ruska, provázely i zásilku opačným směrem přísná bezpečnostní opatření. Výměna paliva je v souladu s trendem snižování podílu štěpných materiálů ve výzkumných reaktorech. Dalším důvodem aktivity USA je zamezení možnému uniku jaderného paliva z vědeckých pracovišť. Štěpný materiál by mohl být zneužit teroristy k výrobě jaderných nebo takzvaných špinavých bomb. Program, který v roce 2004 vyhlásil americký prezident George Bush, je zaměřen na výzkumné reaktory hlavně proto, že vědecké a školní instituce, které je vlastní, většinou nemají dost peněz na vybudování dostatečné ochrany. Odvoz paliva již Američané dojednali také v Srbsku a Černé Hoře, Rumunsku, Bulharsku, Libyi, Uzbekistánu a Lotyšsku. Celkově již transportovaly 122 kilogramů jaderného paliva.

Policie dopadla podezřelého z vražd na Brněnsku a Kladensku

Policie dopadla muže, kterého podezřívá z vraždy manželského páru u Nedvědice na Brněnsku a ze smrti podnikatele, který byl zastřelen u Malíkovic na Kladensku. Potvrdila to mluvčí středočeské policie Soňa Budská. Podle jihomoravského kriminalisty, jenž se podílel na vyšetřování případu, jde o osmadvacetiletého muže ze středních Čech, jenž údajně studoval vysokou školu v Brně. Při zadržení u něj policisté nalezli zbraň. Jaký měl muž k vraždám motiv, zatím není jasné. Starší manželé byli u Brna zastřeleni minulý čtvrtek ráno, když se vydali do lesa s vozíčkem pro dřevo na topení. Tragédie se stala na lesní cestě mezi vesnicemi Nedvědice, Sejřek a Černvír. Nikdo netuší, proč zemřeli. Lidé z Nedvědice se shodují v tom, že manželský pár byl zcela bezproblémový. Soukromý elektrikář z Kladna byl zastřelen v neděli mezi obcemi Drnek a Malíkovice. Muž jezdil do lesů s manželkou pravidelně venčit svého psa. Když se dlouho nevracel, žena ho s příbuznými jela hledat. Mrtvolu našli kolem 20:00 díky psovi, který ležel u cesty a zaštěkal. Na místě vraždy se našly nábojnice. Zatím není zcela vyloučeno, zda dopadený muž také 28. září na parkovišti u silnice 1/6 za Řevničovem na Rakovnicku postřelil ženu, jež zde zaparkovala své vozidlo.

Soud uvalil vazbu na čtyři Krejčířovy spoluobviněné

Obvodní soud pro Prahu 9 uvalil vazbu na čtyři spoluobviněné uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. V cele skončili Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku, Tomáš Pavlíček, který prý s Krejčířem chodil na vysokou školu, a Aleš Kohoutek. U tří z nich soud shledal všechny vazební důvody, tedy obavu z útěku, z pokračování v trestné činnosti a z ovlivňování svědků, u jednoho má obavy z útěku a z ovlivňování svědků. Všichni obvinění si proti vzetí do vazby podali stížnost, kterou se nyní bude zabývat pražský městský soud. Krejčíř je již od června stíhán s bývalým obchodním ředitelem státní energetické společnosti Čepro Martinem Pechanem za přípravu podvodu a účast na zločinném spolčení. Podle policie se pokusili na státu vylákat komplikovaným podvodem dvě miliardy korun. Krejčíř, který v červnu policii utekl při domovní prohlídce, je nyní i s rodinou na Seychelských ostrovech, kde má občanství. Jeho vydání českým úřadům je nejisté. Pechan je stíhán na svobodě. Pátou stíhanou je zřejmě zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová, která měla ve firmě na starosti doručené zásilky. Podle policie několikrát skryla obsílky od soudu, který řešil spor mezi Čeprem a Tukovým průmyslem o třímiliardový celní dluh. V Čepru o jednání soudu nikdo nevěděl a proto k němu nikdo nechodil. Soud rozhodl v neprospěch Čepra a podniku hrozila exekuce, která však již zřejmě byla zažehnána. Skopcovou policie ji po obvinění propustila a bude ji stíhat na svobodě.

V Domažlicích přepadli lupiči směnárnu

Ve čtvrtek krátce po poledni přepadli dva ozbrojení lupiči směnárnu v Domažlicích. Z trezoru vzali tašku s větší částkou peněz, nikoho však nezranili. Poté oba uprchli. Informaci poskytla policejní mluvčí Helena Malotinská. "Dva zatím neznámí pachatelé vešli do směnárny. Jeden z nich přistoupil k pracovnici za přepážku a pod pohrůžkou zbraně po ní požadoval vydání klíčů od trezoru. Žena mu klíče dala. Muž si odemkl trezor a vzal si odtud tašku s penězi," uvedla mluvčí. Doplnila, že podle pracovnice směnárny měl jeden z lupičů na sobě část uniformy. O jakou uniformu šlo, zatím policie nezjistila.

Policie viní bývalé vedení České správy letišť z daňových úniků

Policie obvinila dva lidi z někdejšího vedení České správy letišť ze stamilionových daňových úniků. Jde o někdejšího generálního ředitele České správy letišť Miloše Šťastného a bývalou náměstkyni pro ekonomiku Růženu Brabcovou. Trestná činnost se údajně týká let 2000 až 2003 a souvisí se závažnými pochybeními v účtování majetku. Informaci potvrdil náměstek ředitele finanční policie Jaroslav Čmiel, bližší podrobnosti ale sdělit odmítl. Stíhání souvisí s ekonomickými problémy, které České správě letišť vznikly prý neoprávněným čerpáním rezerv na opravy. Tyto nevyužité rezervy nebyly zdaněny, místo toho byly použity na investice. Na investiční projekty lze přitom použít jen zisk po zdanění, a nikoli rezervy, kterými si firma snižuje základ daně. Hovoří se o daňovém úniku kolem 400 milionů korun. Miloš Šťastný, který je nyní v zahraničí, považuje obvinění za nesmyslné. Při chybném zaúčtování investic se podle něj nikdo neobohatil. Třicetimilionovou investici do nových výtahů firma pouze chybně zaúčtovala do provozních prostředků, a nikoli jako investici ze zisku po zdanění. Jakmile na to nové vedení firmy přišlo, mělo podle Šťastného daň z třicetimilionové investice zpětně odvést. Nové vedení podniku, kterým byl pověřen Martin Kačur, nakonec také dodatečné zdanění připravilo. Kačur ministerstvo dopravy o dodatečném odvedení daně v řádu asi 140 milionů korun informoval, ministr Milan Šimonovský ho ale vzápětí odvolal. Novou šéfkou letiště se stala finanční ředitelka Hana Černochová. Stát má v plánu letiště privatizovat. Nejpozději do konce příštího roku by měl proběhnout první krok k jeho privatizaci: transformace dosud státního podniku na akciovou společnost.

Pražský hrad vystavuje díla Lucase Cranacha

Na Pražském hradě byla zahájena výstava z děl německého malíře Lucase Cranacha. Je na ní zhruba pět desítek obrazů slavného renesančního umělce, poprvé po téměř 400 letech je tu vystavena i rekonstrukce jeho Pražského oltáře. Z původního Cranachova díla, které vzniklo na objednávku Habsburků pro katedrálu sv. Víta, se dochovalo jen pět fragmentů. "Oltář stál přibližně od roku 1520 v kapli sv. Zikmunda v katedrále sv. Víta. V roce 1619 byl téměř zničen," řekla kurátorka výstavy Kaliopi Chamonikola. "Dlouho se vědělo jen o čtyřech fragmentech, v roce 2003 byl v aukční síni Sotheby's objeven pátý," uvedla. Dalším z proslulých děl výstavy je známý obraz Adam a Eva. Objevem výstavy je podobizna mladé ženy s kapradím. Oleje a grafiky z Cranachovy dílny sahají tematicky od oltářních obrazů přes portréty a přes dřevořezby pro Lutherův překlad bible až po světská a mytologická témata libující si v nahých tělech. Z tvorby Lucase Cranacha a jeho dílny se zachovalo na tisíc děl. Pět desítek obrazů z českých sbírek, z nichž třetinu zapůjčila Národní galerie v Praze, tvoří první soubornou výstavu jeho prací v České republice. Výstava potrvá do 8. ledna 2006. Doprovází ji katalog za 1050 korun vydaný nakladatelství Kant.

Forman získal mezinárodní Občanskou cenu

Pátým laureátem mezinárodní Občanské ceny Hanno R. Ellenbogenové se stal americký režisér českého původu Miloš Forman. V Praze to ve čtvrtek oznámili zástupci Pražské společnosti pro mezinárodní spolupráci (Prague Society), která spolu s Nadací Global Panel cenu uděluje. Slavnostního oběda, který se u příležitosti vyhlášení letošního vítěze ceny konal, se Forman ovšem nezúčastnil. Ve Španělsku natáčí svůj nejnovější film Goyovi duchové. Další oslava se proto uskuteční ještě v únoru. Podle premiéra Jiřího Paroubka, který se oběda zúčastnil, je Forman skvělý profesionál, umělec světového jména. Cenu Hanno R. Ellenbogenové v minulosti obdrželi také bývalá ministryně zahraničí USA Madeleine Albrightová či český exprezident Václav Havel. Prague Society ji uděluje. Laureát získá finanční částku 150.000 korun. Bývá zvykem, že oceněný předá peníze mladému nadějnému člověku, který se již nějak zasloužil o rozvoj mezinárodních vztahů a je takzvaně aktivním občanem. Například Albrightová věnovala peníze válečné zpravodajce a humanitární pracovnici Petře Procházkové.

Eva Švankmajerová náhle zemřela

Tento čtvrtek v Praze náhle zemřela výtvarnice Eva Švankmajerová. Informoval o tom producent Jaromír Kallista, blízký spolupracovník jejího manžela, režiséra Jana Švankmajera. Malířka, keramička, loutkářka a filmová výtvarnice Eva Švankmajerová oslavila 25. září pětašedesáté narozeniny. Lidé ji znali především jako spolupracovnici režiséra Švankmajera. Stejně jako on měla zálibu v surrealistickém pohledu na svět, od roku 1970 byla členkou Surrealistické skupiny v Československu. Na přelomu 60. a 70. let se proslavila svým Emancipačním cyklem, svéráznými variacemi na slavné obrazy, ve kterých ženu nahradila mužem. Výtvarně se podílela na slavném filmu Juraje Herze Deváté srdce, zejména však na snímcích svého muže - Zahrada, Něco z Alenky, Lekce Faust, Spiklenci slasti, Otesánek či na nejnovějším Šílení. Ten bude mít premiéru v polovině listopadu. Loni měli manželé Švankmajerovi velkou retrospektivní výstavu na Pražském hradě.

Jakub a jeho pán se vracejí na scénu

Inscenace slavné divadelní hry Milana Kundery Jakub a jeho pán ožije po třiceti letech v pražském Divadle Bez zábradlí. Premiéru má 24. října v Karlových Varech a o den později i v Praze. "Nejslavnější český Jakub a jeho pán - Jiří Bartoška a Karel Heřmánek - skládají po třiceti letech hold Denisu Diderotovi, neméně slavnému Milanu Kunderovi, ale hlavně divadlu, které nepostrádá šarm a vtip," řekla mluvčí této scény Renata Elhenická. Inscenace byla poprvé uvedena v roce 1975 v režii Ivana Rajmonta v Činoherním klubu v Ústí nad Labem, kde měla během čtrnácti let 223 repríz. V roce 1993 ji v obnovené premiéře uvedlo Divadlo Bez zábradlí a teď se k ní opět vrátilo. Podle jeho šéfa Karla Heřmánka se ale za třicet let od ústecké premiéry hodně změnilo. "Naštěstí Kunderova hra je věčně aktuální a její protagonisté nejsou věkově určeni. Dostali jsme tak s Jirkou Bartoškou ojedinělou, fatální příležitost projít s postavami Jakuba a Pána všechny etapy našeho hereckého života," uvedl Heřmánek. Inscenaci stejně jako před třiceti lety nastudoval režisér Ivan Rajmont. Další role ztvární například Veronika Freimanová, Petr Pospíchal, Dana Morávková, Zdeněk Žák a Josef Carda.

Archeologové zřejmě našli Pravý Hradec

Slovanské hradiště v Klecanech u Prahy je zřejmě Pravým Hradcem, tedy hradem, který dlouho nebylo možné spojit s konkrétními pozůstatky v krajině. Tuto pravděpodobnost značně zvýšily nálezy luxusních náušnic i skleněných perel, které byly objeveny v kostrových hrobech společensky významných osob. Podle Nadi Profantové, která prozkoumala v Klecanech desítky hrobů, totiž archeologové objevili takové šperky i na velkomoravských pohřebištích. Nově nalezené hroby pocházejí podle archeoložky z poslední třetiny devátého století a z desátého století. Příslušníci společenské elity zde pohřbení nejspíše žili na nedalekém hradišti. To naznačuje, že hradiště fungovalo o více než 200 let dříve, než se dosud soudilo. Vzniklo nejspíš už na počátku 10. století. Nejstarší sídlo přemyslovských knížat - Levý Hradec - je podle Profantové o něco starší. Obě objevená pohřebiště v Klecanech, jedno přímo na hradišti pro společenskou elitu, a druhé v jeho blízkosti, časově odpovídají pohřebištím poblíž Levého Hradce, uvedla archeoložka. Objevené hroby na pravděpodobně Pravém Hradci v Klecanech pocházejí z doby vlády přemyslovských knížat Bořivoje (874 až 889) a Spytihněva (895 až 915) minimálně až po dobu Boleslava I. Desáté století znamenalo konsolidaci Českého státu a vytvoření velké říše obou Boleslavů, I i II.

A jaké bude počasí?

V noci oblačno až polojasno, teploty klesnou na 5 až 1 stupeň. Přes den bude oblačno až zataženo a mlhavo. Teploty 8 až 12 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha