Zprávy

Preméři Špidla a Ahern jednali o mezivládní konferenci, ČR ocenila Irsko

Premiér Vladimír Špidla v Dublinu ocenil irskou vládu za to, že povolí zaměstnávání občanů České republiky po rozšíření Evropské unie. "Irsko dodrželo, co slíbilo. Jiné země ne," řekl na tiskové konferenci po jednání s premiérem Bertiem Ahernem. Společně s irským ministerským předsedou Bertiem Ahernem hovořil převážně o postupu mezivládní konference EU. Shodli se v přání, aby ji bylo možno co nejdříve dokončit, a to pokud možno ještě za irského předsednictví do konce června. Podle Špidly to díky intenzivní práci předsednické země možné je. "Jist si tedy v žádném případě nejsem," dodal zároveň a tím zdůraznil, že další vývoj je stále na vážkách. Špidla zdůraznil, že podle jeho názoru by nebylo dobré svolávat mezivládní konferenci na nejvyšší úrovni do té doby, dokud nebudou prakticky všechny problémy vlastně vyřešeny, což se dosud nestalo.

Ahern, který jako premiér předsedající země nyní většinu jednání řídí, odmítl vyslovit odhad, jak blízko jsou šéfové evropských států a vlád ke kompromisu. "Myslím si, že vůbec není už žádných pochyb o tom, že (bude dodržena zásada) jedna země, jeden komisař," řekl ministerský předseda po jednání českým novinářům. Byly již podle jeho názoru vyřešeny prakticky všechny otázky, "kromě té jedné, klíčové, která se ukázala být tou, na níž to všechno klopýtlo, to jest otázka dvojité většiny a případně modelu z Nice". Český premiér si však je jist, že ať dopadne jednání o tom jakkoli, bude to v rámci mandátu, který k jednání dostala jeho vláda.

Vláda schválila Kohouta jako velvyslance při EU - nahradí Teličku

První náměstek ministra zahraničí Jan Kohout se má stát novým českým velvyslancem při Evropské unii. O jeho nominaci do bruselské centrály podle informací ČTK rozhodla vláda na uzavřeném jednání. Kohout má v čele stálé české mise v EU vystřídat Pavla Teličku, který se od května stane evropským komisařem. Velvyslance na návrh kabinetu jmenuje prezident republiky. Kohout nedávno ČTK řekl, že pozice českého velvyslance v EU je jeden z nejdůležitějších diplomatických postů a že by ho taková práce zajímala. Změnu svého dosavadního působení nechtěl tehdy komentovat. O dvaačtyřicetiletém Kohoutovi se nedávno uvažovalo jako o kandidátovi na eurokomisaře, vláda ale nakonec dala přednost Teličkovi. Diplomat a dlouholetý vyjednavač s EU Telička narychlo nahradil poslance ČSSD Miloše Kužvarta, který se nečekaně vzdal nominace.

První náměstek ministra a státní tajemník pro evropské záležitosti Jan Kohout má s bruselskou administrativou zkušenosti, neboť zastřešuje českou politiku vůči EU. Byl také jedním z českých zástupců v Konventu, který se zabýval budoucím uspořádáním unie a návrhem evropské ústavy. Na ministerstvu zahraniční začal Kohout pracovat již v roce 1990.

Vláda zrušila privatizaci dolů, se zájemcem o SU bude dál jednat

Vláda zrušila soutěž na prodej Severočeských dolů a Sokolovské uhelné. U Severočeských dolů kabinet pověřil ministerstvo průmyslu a obchodu tím, aby do konce roku 2004 vypracovalo materiál o dalším postupu. U Sokolovské uhelné vláda zahájí mimo soutěž exkluzivní jednání o navýšení ceny se Sokolovskou těžební. Severočeské doly tak zůstanou státní, uvedl internetový server Euro OnLine. Sokolovská těžební byla jediným uchazečem o Sokolovskou uhelnou. Za státní podíl nabídla 2,1 miliardy, odhadci ji však ocenili na 2,5 až 5,5 miliardy. Pokud jednání se Sokolovskou těžební povede k navýšení kupní ceny, byla by firma pravděpodobně privatizována, uvedla Česká televize.

Za kupce Severočeských dolů meziresortní komise doporučila společnost J&T. Vedle ní se o doly ucházely Penta a Appian Group. Skupina J&T v soutěži nabídla za 55 procent akcií Severočeských dolů 6,83 miliardy korun. Znalecký posudek, který má k dispozici Fond národního majetku, určil spodní hranici ceny na 7,5 miliardy korun. Zástupci uchazečů o státní podíl informace o rozhodnutí kabinetu nechtěli komentovat s odkazem na jejich neoficiální charakter.

Kvůli výpadku zhruba 7,5 miliardy korun z předpokládaných příjmů státního rozpočtu očekává ekonom Tibor Bokor ze společnosti Wood&Company, že se vláda bude snažit nahradit výpadek příjmů buď výplatou vyšších dividend ve společnosti ČEZ, nebo prodejem až 16procentního státního podílu akcií ve firmě.

Podle analytika společnosti Atlantik finanční trhy Jana Schiessera bude nyní záležet, jakým způsobem se rozhodne postupovat dál. "Pokud se bude opakovat nestandardní a netransparentní prodej, je pravděpodobné dosažení nízké prodejní ceny," uvedl analytik na adresu na dosavadní průběh privatizace.

Odpůrci Urbanovy koncepce přijdou za týden protestovat znovu

Stovka lidí ze severozápadních Čech protestovala ve středu ráno před budovou vlády v Praze proti záměru prolomit limity těžby uhlí a stavět další jaderné bloky. Energetickou koncepci, která určí směr tohoto odvětví na příštích více než 25 let, dostali ministři na stůl po několika týdnech odkladů. Ani nyní ale kontroverzní materiál neprojednali. "Vrátíme se znovu," skandovali lidé poté, co se o odložení projednávání koncepce dověděli. Kabinet se ke koncepci ministra Milana Urbana vrátí zřejmě příští týden. Sedm dnů chtějí ekologové v čele s ministerstvem životního prostředí využít k dalšímu přesvědčování ministrů o nepřijatelnosti materiálu. Ministr Libor Ambrozek už pro svůj kompromisní plán sháněl podporu v uplynulých týdnech. Chce, aby Urbanovu koncepci vzala vláda pouze na vědomí, stejně jako hlavní body koncepce z dílny ministerstva životního prostředí. Jisté má Ambrozek hlasy ministrů menších koaličních stran, mluví se také o ministrech školství a kultury Petře Buzkové a Pavlu Dostálovi ze sociální demokracie.

Pro premiéra Vladimíra Špidlu, kvůli jehož odjezdu do Irska byla koncepce zřejmě odložena, je energetická politika, zahrnující vedle rozvoje jaderné energetiky a těžby uhlí také zvýšení podílu alternativních zdrojů, přijatelná. Vítá plánovanou podporu obnovitelných zdrojů energie, ale bez jaderné energetiky se podle něj Česko v budoucnu neobjede.

Lidé, kteří přijeli do Prahy například ze severočeského Jiřetína, ministry žádají, aby limity těžby platné zatím pouze do roku 2005 zachovali. Každý člen kabinetu od nich dostal pamětní list s poděkováním. Ačkoliv Urbanův náměstek Martin Pecina demonstrantům řekl, že o případné těžbě rozhodnou v budoucnosti kraje, lidé jsou přesvědčeni o tom, že koncepce dá prostor pro vyvlastňování pozemků, pod kterými zásoby uhlí leží. Podle nejčernějších scénářů by tak o domov mohlo přijít 2000 lidí.

Podle návrhu ministerstva průmyslu mají po roce 2010 začít nově stavěné uhelné elektrárny postupně nahrazovat zhruba polovinu dnešního instalovaného výkonu v celkovém objemu více než 5100 megawattů. Koncepce předpokládá vedle prolomení územních limitů těžby hnědého uhlí také vyšší podporu uplatnění obnovitelných zdrojů energie či uvolnění limitů na dovozy černého uhlí. Návrh nevylučuje výstavbu dvou jaderných bloků. Hlavními vizemi návrhu je nezávislost, bezpečnost a udržitelný rozvoj. Mezi čtyřmi cíli státní vize je maximalizace energetické efektivnosti, zajištění efektivní výše a struktury spotřeby prvotních energetických zdrojů, zajištění maximální šetrnosti k životnímu prostředí a dokončení transformace a liberalizace energetiky.

Česko plánuje další snížení emisí

Česká republika by do roku 2020 měla snížit emise oxidu uhličitého o třicet procent v porovnání s rokem 1990 a v trendu pokračovat nejméně po dalších deset let. Cíl stanovuje Národní program na zmírnění dopadů změny klimatu v České republice, který ve středu schválil kabinet premiéra Vladimíra Špidly. O přijetí materiálu ČTK informovala mluvčí ministerstva životního prostředí Karolína Šůlová. "Během dvou desetiletí by tak české exhalace klesly z více než 12 tun na obyvatele a rok na zhruba 8,7 tuny. Země evropské patnáctky jsou na přibližně této úrovni nyní," řekl ČTK Vojtěch Kotecký z Hnutí Duha. Program podle něj ale jen vágně formuluje opatření, kterými se země má k cíli dostat. Konkrétní kroky k dosažení toho, aby například v roce 2030 pocházela pětina energie z alternativních zdrojů, jsou podle něj v návrhu stanoveny velmi obecně. Do jaké míry bude vláda program akceptovat, se podle ekologů ukáže už koncem dubna, kdy má Česko definovat limity exhalací pro velké podniky.

Vývoj ekonomiky podle programu prokázal, že Česko nebude mít v roce 2012 problém se splněním Kjótského protokolu snižování emisí skleníkových plynů. Kvůli propadu hospodářství v 90. letech jich produkuje o čtvrtinu méně než před čtrnácti lety a tento stav bude trvat. V roce 2012 tak Česko splní závazek vypouštět do vzduchu o osm procent skleníkových plynů méně než v roce 1990. Protokol, který má k roku 2012 snížit světové emise o 5,2 procenta oproti stavu v roce 1990, má začít platit za necelé dva roky. Jeho dopad na klima je podle některých odborníků mizivý a má spíše "výchovný" charakter.

Na léčení iráckých dětí vláda schválila pět milionů korun

Na léčení a operace iráckých dětí v českých nemocnicích dá letos stát pět milionů korun. Návrh ministerstva vnitra schválil ve středu kabinet, řekl ČTK Luboš Šikula z tiskového odboru Úřadu vlády. Loni Česko vydalo na pomoc nemocným a zdravotně postiženým malým Iráčanům sedm milionů. V loňském roce se léčilo v českých nemocnicích 18 dětských pacientů, kteří se dostali do péče lékařů polní nemocnice v Basře. Jejich zdravotní stav byl natolik vážný, že jim v tamních podmínkách nebylo možné pomoci. Tyto děti trpěly především těžkými srdečními vadami, které není možné v jejich vlasti léčit. Pacienti, kteří byli do programu zařazeni, by se podle názoru českých specialistů bez operace nedožili dospělého věku. Operace zajišťovalo dětské kardiocentrum pražské nemocnice v Motole.

Kabinet schválil přesun 28 obcí pod jiný kraj

Vláda schválila ve středu návrh ministerstva vnitra, podle něhož má 28 obcí přejít pod jiný kraj. Pětadvacet obcí z Vysočiny usiluje o přechod pod správu Jihomoravského kraje, tři obce chtějí přejít z Moravskoslezského do Olomouckého kraje. ČTK to řekl Luboš Šikula z tiskového oddělení Úřadu vlády. Zákon o změně krajských hranic ještě musí schválit parlament a podepsat prezident. Zákon má platit od začátku příštího roku. Některé pasáže, které se týkají podzimních voleb do krajských zastupitelstev, mají být zavedena do praxe již od letošního července. Změnu hranic mezi Vysočinou a Jihomoravským krajem podporují jihomoravští zastupitelé. Území, na nichž se více než dvě desítky obcí z Vysočiny rozprostírají, totiž tvořilo do 60. let minulého století se sousedními jihomoravskými obcemi samostatný okres. Starostové obcí usilují o přechod pod jihomoravskou správu takřka dva roky. Důvody jsou podle nich jednoduché: pro lidi je snazší vyřizovat úřední záležitosti ve městech, do nichž většina z nich dojíždí do školy, za prací či na nákupy. Těmito městy jsou vesměs jihomoravský Tišnov a Ivančice.

Vysočina se ale nechce svého území vzdát. Argumentuje tím, že část majetku jednoho kraje, silnice druhé a třetí třídy, bude ležet na území druhého kraje. Vnitro ale tvrdí, že až začne platit zákon, bude převedeno i vlastnické právo k těmto silnicím. Vysočině se nelíbí ani to, že Velká Bíteš se změnou hranic nesouhlasí. "Nesouhlas města stojí proti požadavkům 17 obcí jeho správního obvodu, které naopak změnu hranic krajů požadují," uvedlo ve své zprávě pro vládu ministerstvo vnitra.

Lidé ze tří vesnic ze severní Moravy chtějí do Olomouckého kraje proto, že mají jak do sídelního města, tak do Šternberku blíž než do Ostravy a Rýmařova. Moravský Beroun, Norberčany a Huzová leží těsně za krajskými hranicemi na Bruntálsku.

Ministr Kostelka: Česká armáda musí být vyvážená a specializovaná

Ministr obrany Miroslav Kostelka chce zachovat vyváženost armády, pokud jde o druhy vojsk. Zároveň chce ale posílit specializaci. Je výhodnější mít menší jednotky velmi dobře vybavené, než jednotky masovějšího charakteru, které nejsou tak mobilní a flexibilní, uvedl ministr při středečním veřejném slyšení o armádní reformě a obranné politice, které se konalo v sídle Senátu. "Chceme udržovat vyváženou armádu a vytvořit podmínky pro to, aby obrana České republiky byla zabezpečena," prohlásil Kostelka. Reagoval tak mimo jiné na námitky, že reforma armády je neujasněná. Ministr připomněl, že při obraně země se sice Česko může spoléhat na partnery ze Severoatlantické aliance. "Žádná země ale nemá právo pouze se obracet na alianci, ale musí sama mít dostatečné schopnosti pro to, aby dokázala úkoly obrany republiky plnit," poznamenal Kostelka.

Podstatou reformy armády je podle ministra zajištění dostatku finančních prostředků na modernizaci a výcvik, snížení výdajů na platy vojáků a civilních příslušníků armády propuštěním části z nich a snížení počtu posádek. Po profesionalizaci armády se má do roku 2012 počet příslušníků armády zredukovat na 35.000 osob. Výdaje na investice mají činit minimálně 25 procent, na výcvik 20 až 25 procent rozpočtu ministerstva.

Verhofstadt diskutoval s Klausem o "evropské politice"

Belgický premiér Guy Verhofstadt se na Pražském hradě setkal s českým prezidentem Václavem Klausem. "Mluvili jsme o všem, o evropské politice," řekl po schůzce Verhofstadt ČTK. Dotaz, o čem konkrétně s Klausem diskutoval, nechtěl komentovat. V úterý se belgický premiér setkal se svým českým protějškem Vladimírem Špidlou. Také s ním jednal o evropské problematice. Český premiér vyjádřil během schůzky roztrpčení nad tím, že Belgie zavedla omezení vstupu českých občanů na svůj pracovní trh. Po květnovém rozšíření Evropské unie o deset států se Belgie hodlá chránit před příchodem pracovníků z nových členských zemí minimálně dva roky, stejně jako většina dalších současných členů bude nadále požadovat pracovní povolení.

Václav Havel převzal nejvyšší kanadské vyznamenání

Bývalý prezident Václav Havel převzal z rukou kanadského velvyslance v Praze Bruce Jutziho Řád Kanady nejvyššího stupně. Řád udělila Havlovi loni v srpnu generální guvernérka Kanady Adrienne Clarksonová, která v zemi vykonává moc britské královny Alžběty II. Mezi 109 lidmi oceněnými tímto nejvyšším kanadským vyznamenáním byl Havel loni jediný cizinec. "Uvědomuji si, že se ocitám ve velmi malé vybrané společnosti, která má tu čest nosit řád této třídy. O to víc si toho vážím," uvedl po převzetí vyznamenání Havel. Z cizinců se kromě Havla dostalo tohoto ocenění nejvyššího stupně pouze britské královně matce a bývalému jihoafrickému prezidentovi Nelsonu Mandelovi.

Havel získal titul čestného společníka Řádu Kanady, který je oceněním za celoživotní zásluhy. Velvyslanec Jutzi zdůraznil, že Havel je pro Kanaďany významným zastáncem demokracie. Kanaďané ocenili u českého politika také to, že se dlouhodobě angažuje v boji za lidská práva. Důležitá je podle nich rovněž role, kterou sehrál při přípravách České republiky na vstup do Severoatlantické aliance a Evropské unie. Havel ve své řeči připomněl, že pravděpodobně první poctou, které se mu v dobách normalizace dostalo, byl čestný doktorát Torontské univerzity.

Havel není prvním Čechem, který Řád Kanady dostal. V roce 1981 byl řádem oceněn za ekologické zásluhy i československý emigrant, zpravodajec československého odboje, přírodovědec a ekolog Vladimír Krajina, v roce 1992 spisovatel Josef Škvorecký, již v roce 1971 podnikatel Tomáš Baťa, ale i další rodáci z bývalého Československa.

Eduard Janota: Stát by mohl vydávat v zahraničí asi pětinu dluhopisů

Stát by mohl v zahraničí vydávat přibližně pětinu dluhopisů. První emise v objemu přibližně miliardy eur (asi 33 miliard korun) se na trh dostane ve druhém čtvrtletí letošního roku. Pokud přetrvají současné výhodné podmínky, stát bude ve vydávání takzvaných eurobondů pokračovat i v dalších letech. ČTK to řekl náměstek ministra financí Eduard Janota. Ministerstvo financí se rozhodlo vydat zahraniční dluhopisy i přes odpor České národní banky, která se obává přílišného posílení koruny. Ministerstvo však tvrdí, že se vydávání dluhopisů v korunách začíná prodražovat. "Ještě před rokem a půl bylo domácí financování výhodnější, ale to se velmi změnilo," řekl Janota.

Vláda chce pokrýt letošní očekávaný schodek 115 miliard korun především dluhopisy za 103,6 miliardy korun. Další prostředky vláda získá pomocí dlouhodobých úvěrů ve výši 9,9 miliardy korun. Zbylé 1,4 miliardy stát získá ze svých účtů. Návrh zákona o státním dluhopisovém programu Poslanecké sněmovně doporučil ke schválení její rozpočtový výbor.

Oběti okupace z roku 1968 možná dostanou odškodnění

Lidé, kteří utrpěli zdravotní újmu v souvislosti s okupací Československa vojsky Varšavské smlouvy, a příbuzní jejích obětí se možná dočkají finančního odškodnění. Naznačilo to středeční jednání ústavně-právního výboru sněmovny, který velkou většinou hlasů dolní komoře doporučil, aby tento návrh několika poslanců ODS schválila. Příslušný zákon předpokládá odškodnění českých občanů zraněných či znásilněných okupanty, ale také nejbližších příbuzných lidí, které okupanti zabili. Počítá s odškodněním ve statisícových částkách, příbuzní zabitých by mohli dostat milion korun. Parlament již dříve schválil odškodnění pro oběti komunismu a vyplacení finančních odměn bojovníkům proti fašismu.

Vláda návrh ODS odmítla, v ústavně-právním výboru pro něj ale hlasovali i poslanci nejsilnější vládní strany - ČSSD. Poslanci se však shodli na tom, že zákon je sice správný, ale jeho naplňování může přinést řadu problémů. Prokázat po mnoha letech, že smrt či zdravotní újmu způsobili okupanti, bude podle nich často obtížné. Předloha ve znění doporučeném výborem připouští jako důkazy úmrtní list, lékařskou zprávu, výpověď nejméně dvou svědků i "jiný způsob" prokázání nároku. Lidé by ho měli uplatňovat u České správy sociálního zabezpečení.

Ministerstvo vybralo další cizince, jimž umožní pracovat v Česku

Ministerstvo práce a sociálních věcí vybralo další cizince, kterým umožní pracovat v České republice. V rámci pilotního projektu, jehož cílem je přilákat do republiky zahraniční odborníky, dostalo šanci žít a pracovat v Česku dalších 33 Bulharů a dva Kazaši, sdělila ČTK mluvčí ministerstva Kateřina Prejdová. Mezi nově vybranými účastníky je 12 zástupců technických profesí, čtyři pracují v managementu, tři ve zdravotnictví. Zbylí cizinci pracují v různých profesích. Zahraniční pracovníci jsou vybíráni podle věku, vzdělání, pracovních zkušeností, jazykových znalostí i podle rodinného zázemí. Česko zájemcům nezajistí zaměstnání, ubytování, vízum a další výhody. Vybraní cizinci budou moci po dvou a půl letech požádat o udělení trvalého pobytu.

Program byl zahájen v loni v červenci. Během tří výběrových kol dal úřad šanci téměř 150 zájemcům z Bulharska, Chorvatska a Kazachstánu. Mezi úspěšnými uchazeči z posledního kola jsou zejména lidé, kteří žili a pracovali v České republice a přihlášku podali v Praze. Narozdíl od předchozích kol se nepřihlásili zájemci z Chorvatska, uvedla Prejdová.

Pětiletý projekt s názvem Aktivní výběr kvalifikovaných zahraničních pracovníků připravilo ministerstvo práce a sociálních věcí, podílejí se na něm i resorty zahraničí a vnitra. Česko je první z postkomunistických zemí, která se snaží zahraniční odborníky cíleně získávat. Do budoucna se počítá s výběrem většího počtu zájemců, rozšířit by se měl i seznam zemí. Cizinci se mohli do projektu hlásit jak v Česku, tak také ve zemi prostřednictvím českých zastupitelských úřadů. Další výběrové kolo se uskuteční na konci dubna.

Zemní plyn od dubna zlevní, domácnostem průměrně o 3,5 pct

Domácnostem v Česku od dubna zlevní zemní plyn v průměru o 3,5 procenta. Domácnost, která používá plyn na vaření, ohřev vody a topení, by mohla v ročně ušetřit až stovky korun. Ostatní odběratelé na plynu uspoří ještě více, v průměru cena plynu klesne celkem o čtyři procenta. Informoval o tom předseda Energetického regulačního úřadu Pavel Brychta. Důvodem zlevnění plynu je podle úřadu pozitivní předpověď vývoje kurzu české koruny vůči euru a dolaru a příznivý vývoj odhadů cen topných olejů. Nejvíce od dubna zlevní plyn domácnostem na jižní Moravě, a to o 3,9 procenta, nejméně v západních Čechách, o 2,8 procenta. Podle způsobu vytápění a ohřevu vody klesnou roční platby domácností řádově o desítky až stovky korun. Domácnost, která žije v rodinném domku a zemní plyn používá na topení, ohřev vody a vaření, může ušetřit ročně až 900 korun. Domácnost se spotřebou plynu pouze na ohřev vody a vaření uspoří zhruba do 200 korun. Ti, kteří používají plyn jen na vaření, uštří ročně zhruba 25 korun. Velkoodběratelům plynu zlevní v průměru o 4,4 procenta a střední odběratelé (do 4200 MWh) 4,3 procenta. Maloodběratelům z řad podnikatelů cena klesne o zhruba čtyři procenta.

Romové z celé republiky se chystají na ples do Lysé nad Labem

Romové z celé republiky se chystají na sobotní celostátní reprezentační romský ples na výstavišti v Lysé nad Labem na Nymbursku. Pravidelně se této akce, která se koná již posedmé, účastní kolem 500 Romů z Česka, Slovenska i Německa. ČTK to řekl Milan Horvát z pořádajícího Sdružení romských občanů Lysá nad Labem. "Jezdí sem například Romové z Ostravy, Olomouce, Ústí nad Labem, Liberce i Jablonce nad Nisou," upřesnil. I když se podobné akce pořádají i na jiných místech, považují pořadatelé ples v Lysé za jeden z největších. Jeho prestiž dokládají tím, že se na něj podobně jako v loňském roce i letos chystá manželka prezidenta republiky Livia Klausová. "Už nám potvrdila účast," řekl Horvát. V hudební programu se představí romské kapely Gypsy Bily z Nymburka a Gypsy Melodic z Lysé. Vystoupí zde i dětský pěvecký soubor Khosnoro, který působí v rámci pořádajícího sdružení.

Sdružení romských občanů Lysá nad Labem pořádá nejen plesy a další kulturní akce, ale i kurzy výuky na počítači, kurzy vaření, či různé přednášky pro nezaměstnané. Sdružení se 150 přihlášenými členy má v Lysé vlastní budovu.

Přibyslav ke kulatému výročí úmrtí Jana Žižky opravila mohylu

Město Přibyslav na Havlíčkobrodsku dokončilo opravu Žižkovy mohyly. U památníku na místě, kde Jan Žižka zřejmě zemřel, se letos plánují oslavy dvou kulatých výročí spojených se jménem slavného husitského vojevůdce. Do podzimu se proto provedou také zásadní úpravy přilehlého půlhektarového parku, řekl ČTK místostarosta Michael Omes. Letos v září uplyne 130 let od dokončení mohyly a o měsíc později 580 let od Žižkovy smrti. "Mohyla patří k nejnavštěvovanějším památkám regionu," konstatoval Omes. Velký zájem o ni mají turisté, cykloturisté a zastavují u ní i zájezdové autobusy.

Téměř patnáctimetrový kamenný monument restaurátoři během několika měsíců očistili a chemicky ošetřili proti působení kyselého deště, mechů a lišejníků. Pak obnovili nápisy, které připomínají Žižkovy vítězné bitvy a názvy památných míst Čech a Moravy, odkud byly kameny na stavbu přivezeny. Větší potíže měli s opravou téměř dva metry vysokého kamenného kalicha, který mohylu uzavírá. Památkáři dokonce radili nahradit rozpadající se 1,5 tuny vážící kolos železnou replikou, ale to by opravu příliš prodražilo. Stavební firma provedla práce k zajištění statiky památníku.

Jan Žižka zemřel při obléhání Přibyslavi v roce 1424. Mohyla u silnice ve směru na obec Žižkovo Pole pochází z roku 1874. Při porovnávání dobové dokumentace nyní badatelé ke svému překvapení zjistili, že vlastenecký symbol po nějaký čas zdobila i rakousko-uherská orlice.

Ze sportu:

Fotbalisté Teplic sice v odvetném utkání 3. kola Poháru UEFA porazili zásluhou Maškovy branky z 35. minuty Celtik Glasgow 1:0, ale postup do osmifinále soutěže jim to nepřineslo. Severočeský klub soupeřův tříbrankový náskok z prvního utkání už neohrozil.

Fotbalisté Baníku Ostrava rozdrtili v odložené dohrávce 18. ligového kola Synot 6:2. Svůj náskok na druhou Slavii zvýšili znovu na šest bodů.

Český hokejista Patrik Štefan se třemi gólovými nahrávkami významně podílel na vítězství Atlanty na ledě New Yorku Rangers 4:3. Štefan udržel svůj tým v bojích o Stanleyův pohár. Na osmou příčku zajišťující playoff ztrácejí Thrashers 11 bodů.

Basketbalistky ruského Jekatěrinburgu, čtvrtfinálové soupeřky Brna v Evropské lize, byly z prestižní klubové soutěže vyloučeny kvůli podvodu s falešnými pasy. Manažerovi brněnského týmu Jiřímu Hamzovi to telefonicky sdělil člen řídící komise evropských pohárových soutěží FIBA, Maďar Ivan Bodrogvary. Čtvrtfinálovou sérii play off proti Brnu prohrál ruský celek obhajující prvenství kontumačně 0:2 na zápasy a české mistryně postoupily do Final Four.

První vítězství ve Světovém poháru vybojovala česká sportovní střelkyně Kateřina Kůrková, která v Sydney vyhrála sportovní malorážku na 60 ran. V neolympijské disciplíně zvítězila s náskokem čtyř bodů před Dánkou Charlotte Jakobsenovou a Maďarkou Beatou Krzyzewskou.

Čeští stolní tenisté porazili na mistrovství světa družstev v Dauhá Řecko 3:0 na zápasy a jedna výhra ze dvou zbývajících zápasů jim stačí k prvnímu místu ve skupině C. V tom případě by hráli v play off s vítězem skupiny D o postup do elitní divize pro příští ročník šampionátu.

Českému házenkáři Janu Filipovi se podruhé v krátké době dostalo velké cti. Po prosincovém zápase za výběr světa v rámci oslav 75. výročí založení ruské házenkářské federace v Moskvě byl nominován i do týmu hvězd, které se 30. března utkají v Saarbrückenu s Německem. Křídelní hráč působí od roku 2000 v Nordhornu v německé bundeslize, která je označována za nejlepší házenkářskou soutěž na světě.

Krátce o čtvrtečním počasí v České republice:

Polojasno až oblačno, ojediněle sněhové přeháňky. Teploty minus 2 až plus 2 stupně Celsia.