Denní souhrn zpráv Zprávy

23-10-2005

Paroubek čeká, že jeho a Ratha prezident pozve ke konzultaci

Premiér Jiří Paroubek očekává, že prezident Václav Klaus pozve jeho a Davida Ratha v pondělí na Hrad na konzultaci. Chtějí mu vysvětlit, jak je zajištěno, aby se prezident České lékařské komory Rath nedostal ve funkci ministra zdravotnictví do střetu zájmů. Klaus by měl postupovat standardně a neměl by "hledět na to, jestli se někdy v minulosti s panem Rathem střetl", řekl v neděli novinářům Paroubek.

První návrh na jmenování Ratha ministrem zdravotnictví prezident ve čtvrtek odmítl s poukazem na střet zájmů. Rath je jednak prezidentem ČLK a jednak podniká. Komora už ale změnila stanovy tak, aby mu umožnily výkon této funkce pozastavit. Rath také potvrdil, že do měsíce ukončí podnikatelské aktivity. Paroubek v pátek odpoledne návrh na jeho jmenování zopakoval. Prezidentská kancelář oznámila, že se jí bude Klaus zabývat v pondělí.

Premiér obvinil prezidenta, že postupoval protiústavně, a ministr práce Zdeněk Škromach, dočasně pověřený řízením zdravotnictví, jmenoval Ratha prvním náměstkem. Klaus ale prohlásil, že pověření vést ministerstvo nelze na nikoho dalšího přenášet. Premiér na jmenování Ratha ministrem trvá a je v případě pokračujících sporů s prezidentem připraven řízení ministerstva převzít sám a Ratha na ministerstvu ponechat. "Prioritní je rozhodnutí premiéra, prezident je podle ústavy neodpovědný," zdůraznil Paroubek. "Já si myslím, že panu prezidentovi nezbývá nic jiného než tohle akceptovat," dodal.

Paroubek vnímá, že může být jeho rozhodnutí Klausovi nepříjemné. Podle ústavy prý ale má premiér "jasnou prioritu". "Já jsem premiér, premiér se nejmenujme v této zemi Václav Klaus, ale Jiří Paroubek," prohlásil. V takovýchto sporech se podle něho musí přihlížet k ústavě, nikoli ke stranické příslušnosti nebo k něčemu podobnému.

"Je to kozel zahradníkem, řadu let destabilizoval zdravotnictví a nyní by měl chyby, které sám udělal, napravovat," charakterizoval Ratha předseda ODS Mirek Topolánek. Rath je podle něj člověk, který zastupuje jen některé zaměstnance zdravotních zařízení a nyní by měl zastupovat pacienty. "Myslím si, že doktoru Rathovi o to nikdy nešlo," dodal.

STEM pro ČT: Většina lidí připouští v případě Ratha střet zájmů

Většina lidí, 55 procent, které v bleskovém průzkumu pro Českou televizi oslovila agentura STEM, připouští možný střet zájmů v případě jmenování šéfa České lékařské komory Davida Ratha ministrem zdravotnictví. Právě kvůli střetu zájmů v souvislosti s Rathovovým působením v čele komory a jeho podnikatelskými aktivitami ho prezident Václav Klaus nechtěl jmenovat. Jeho názor nezměnil ani Rathův příslib, že tyto činnosti pozastaví na dobu, kdy bude šéfem zdravotnictví. O možném střetu zájmů je zcela přesvědčeno 21 procent, spíše ho připouští 34 procent. Třetina lidí si dále myslí, že jde o osobní spor mezi Rathem a Klausem, stejný podíl dotázaných je přesvědčen o opaku.

Podle průzkumu STEM, který zveřejnila ČT již v sobotu, si ale mírná většina lidí, 53 procent, také myslí, že prezident měl Ratha jmenovat. Prezident trvá na tom, že působení ve vládní funkci a ve vedení profesní organizace zároveň je neústavní. Paroubek míní, že v rozporu s ústavou je naopak Klausovo jednání.

Značný vliv na výsledky průzkumu měla podle sociologů politická orientace dotázaných. "Příznivci sociální demokracie a premiéra Paroubka jsou spíše pro jmenování Davida Ratha ministrem, příznivci třeba ODS a prezidenta Klause jsou spíše proti tomu jmenování," uvedl analytik STEM Stanislav Hampl.

Rath obvinil některé politiky z ODS ze snahy rozkrást nemocnice

Podle náměstka ministra zdravotnictví Davida Ratha je třeba zákonem zabránit "chystanému rozkradení nemocnic některými kraji a některými politiky z ODS". "Vezměte si, co se děje s nemocnicemi ve Středočeském kraji, kde vládne místopředseda ODS pan (Petr) Bendl," prohlásil v nedělním pořadu České televize. Prezidenta České lékařské komory Ratha premiér Jiří Paroubek navrhuje na ministra zdravotnictví. "Pan prezident by samozřejmě musel dát nějaké důkazy. Je to jedna z řad obviňování, jeho nehorázných výroků, takže to nebudu vůbec komentovat," uvedl v pořadu stínový ministr zdravotnictví za ODS Tomáš Julínek.

Rath svým výrokem narážel na zářijové rozhodnutí zastupitelů o tom, že Středočeský kraj převede 11 zdravotnických zařízení, mezi nimiž převažují menší nemocnice, na již vzniklé akciové společnosti. Proti záměru se postavila především opoziční ČSSD, která by dala přednost tomu, aby z nemocnic byly neziskové organizace. Koalice ODS a KDU-ČSL má ale v zastupitelstvu výraznou většinu.

Julínek kritizoval poslanecký návrh zákona o veřejných neziskových ústavních zařízeních, který připravila komora. Rath by k němu chtěl přidat seznam nemocnic, které by měly povinně poskytovat základní péči. Dokument má vyjmenovat nemocnice, které stát nedovolí privatizovat. Podle Ratha by 110 z více než dvou stovek nemocnic mělo být povinně v režimu veřejných neziskových zařízení. "To znamená, že zůstanou v majetku krajů, ale nebudou to ani akciové společnosti, ani společnosti s ručením omezeným, což je naprosto nevhodná forma, kterou nevyužívají nikde na světě. Zbytek nezrušíme, mohou být pronajaty, prodány, vedeny formou akciových společností," uvedl Rath.

ODS prosazuje transformaci nemocnic ve správě krajů na akciové společnosti. Sněmovna koncem září hlasy ČSSD a KSČM přehlasovala prezidentské veto zákona, který to zakazuje. ODS se proto rozhodla pro ústavní stížnost.

Česko zatím nezakáže chov drůbeže na volném prostranství

Pokud Evropská unie zakáže dovoz drůbeže z Chorvatska, Česká republika se připojí. ČTK to řekl ředitel Státní veterinární správy Milan Malena. Další zpřísňující opatření ČR zavede, jestliže se v některé členské zemi EU vyskytne vysoce patogenní kmen ptačí chřipky, což se dosud nestalo, dodal. Pokud by byla některá oblast v Česku vyhodnocena jako riziková, veterináři by v ní zvážili zavedení některých doporučení EU; například uzavřít vodní drůbež "pod střechu". "Určitě bychom ale neudělali to, co udělali v Německu a Rakousku, kde šmahem všechno uzavřeli," řekl Malena. Zákaz chovu drůbeže na volném prostranství platí v obou zemích od soboty. Malena uvedl, že podle zpráv českých ornitologů jsou největší shromaždiště vodní drůbeže, a tudíž jedna z případných rizikových oblastí například kolem Mušovských jezer na jižní Moravě. Vyskytuje se tam podle něj jen asi jedna farma, která by mohla být eventuálně ohrožena. Zabránit přenesení nákazy ze zvířat ve volné přírodě na chovnou drůbež by podle Maleny mohl nejen případný zákaz chovu na volném prostranství, ale například natažení sítí na farmami či to, že by se drůbež krmila výhradně v budovách.

V ČR jsou vzorky u drůbeže odebírány již od roku 2003, kdy se virus ptačí chřipky objevil v Asii. "Zatím jsem neměli ani jeden pozitivní nález," uvedl Malena. ČR do 5. listopadu pošle EU zprávu, jak bude dále proti ptačí chřipce postupovat.

Paroubek chce spolupracovat s TI na změně zákonů proti korupci

Premiér Jiří Paroubek chce spolupracovat s organizací Transparency International na změně zákonů, které by v České republice pomohly omezit korupci. Podněty nevládní organizace nechá zapracovat do zákonů o střetu zájmů, o veřejných zakázkách a insolvenčního zákona, který by měl změnit pravidla konkurzů. Paroubek to uvedl v nedělním pořadu Sedmička televize Nova. Šéf opoziční ODS Mirek Topolánek v tomtéž pořadu podotkl, že s TI spolupracují i občanští demokraté a že už společně napsali nový zákon o veřejných zakázkách.

Diskusi hlavních politických rivalů provázely podobně jako při minulých televizních debatách silné výroky a vzájemná obviňování. Paroubek například uvedl, že kdyby ODS nezastávala "naprosto stupidní" politiku nulové tolerance, mohla se na podobě některých protikorupčních zákonů s ČSSD domluvit. "Já bych si velmi přál, abych sem do těch pořadů mohl chodit se slušným člověkem, což o vás říct bohužel nemohu," uvedl v jiné souvislosti Topolánek.

Podle organizace TI by pozici státu na žebříčku korupce částečně zlepšil právě nový zákon o střetu zájmů. Návrh, jímž se nyní zabývá sněmovna, počítá například s tím, že by funkcionáři zveřejňovali majetková přiznání na internetu. Kdyby majetek nepřiznali nebo uvedli lživé údaje, hrozily by jim pokuty v řádu desítek až stovek tisíc korun. Zároveň má být rozšířen okruh veřejných činitelů, kteří budou muset majetek přiznávat. Topolánek ale uvedl, že ODS návrh zákona v jeho současné podobě nepodpoří.

Krejčíř prý do několika týdnů předloží důkazy o půjčce ČSSD

Uprchlý podnikatel Radovan Krejčíř prý do několika týdnů předloží důkazy o tom, že v roce 2002 půjčil ČSSD 60 milionů korun. "Podám je ve velmi krátké době. V řádu týdnů," uvedl v neděli Krejčíř v telefonickém rozhovoru v diskusním pořadu Nedělní partie televize Prima. Půjčku prý Krejčíř poskytl sociálním demokratům výměnou za slib, že mu strana pomůže mimo jiné získat podnik Čepro. Peníze v hotovosti údajně předal podnikateli Jakubu Konečnému, který je pak půjčil ČSSD. Krejčíř tvrdí, že vlastní originál směnky, kterou mu vystavil Konečný. Velmi brzy prý získá i originál směnky, kterou Konečnému podepsal tehdejší místopředseda ČSSD Stanislav Gross, tvrdil. Odmítl však říci od koho.

Policie ale v pátek zveřejnila notářsky ověřené Krejčířovo čestné prohlášení z června 2002, podle něhož mu podnikatel Konečný nic nedluží. Podle policie to znamená, že není možné, aby Krejčíř nyní vlastnil originál směnky na 60 milionů. "Toto naše vzájemné prohlášení mezi mnou a panem Konečným neneguje existenci směnky z března 2002," prohlásil v neděli Krejčíř.

Konečný byl Krejčířovým obchodním partnerem. Letos v březnu zmizel a policie po něm marně pátrá. Prověřuje několik verzí. Za nejpravděpodobnější považuje to, že byl na popud Krejčíře zavražděn.

Premiér a místopředseda ČSSD Jiří Paroubek Krejčířovo tvrzení ostře odmítl. "Jakou cenu má svědectví zločince?" Tvrzení stíhaného uprchlého podnikatele má podle Paroubka stejnou hodnotu, jako kdyby někdo tvrdil, že sociální demokracie dluží loupežníkovi Václavu Babinskému třeba 70 milionů. Předseda ODS Mirek Topolánek ale soudí, že se může Krejčířovo tvrzení o půjčce sociálním demokratům potvrdit stejně tak, jako se potvrdilo jeho tvrzení o tom, že ho policie nechala volně odejít z jeho pražské vily, když tam konala domovní prohlídku. "Obávám se, že kauza Krejčíř je jen vrcholem ledovce," řekl.

Krejčíř, který žije na Seychelských ostrovech, je v České republice stíhán za rozsáhlou trestnou činnost. Nejvážnější obvinění se točí kolem celního dluhu za dovezené ropné produkty ve výši 2,8 miliardy korun. Policie Krejčíře viní z toho, že byl hlavou zločinného spolčení, v úterý pozatýkala pět jeho údajných kompliců. Obviněn je také z toho, že připravoval vraždu celníka.

Šéf české diplomacie v Košicích otevřel nové České centrum

Položením květin u společného památníku zakladatelů československého státu Tomáše Garrigua Masaryka a Milana Rastislava Štefánika v Košicích zahájil v neděli dvoudenní návštěvu Slovenska český ministr zahraničí Cyril Svoboda. Pak se šéf české diplomacie spolu se svým slovenským hostitelem Eduardem Kukanem zúčastnil otevření nového Českého centra. V pořadí jednadvacáté České centrum v zahraničí sídlí v budově někdejšího generálního konzulátu ČR. Ten se česká vláda rozhodla zrušit po vstupu obou zemí do Evropské unie. "Po našem společném vstupu do unie již na východě Slovenska nebyla taková potřeba vybavování konzulárních záležitostí, ovšem nechtěli jsme naši přítomnost v Košicích zrušit úplně," řekl Svoboda k rozhodnutí vlády nahradit konzulát Českým centrem.

Ředitel Českých center Jan Bondy v této spojitosti zdůraznil, že ode dneška má Slovensko spolu s Německem výjimečné postavení, protože jenom v těchto dvou zemích má Česká republika víc než jedno centrum. Podle Svobody si Česká republika od nově zřízeného centra slibuje, že se stane magnetem pro obyvatele Košic, ale i blízkého okolí a bude výrazně napomáhat, aby měli Slováci i nadále blízko k české kultuře a také českému jazyku. "Zatím tady ta jazykový bariéra není a my bychom chtěli, aby to tak zůstalo i nadále," poznamenal Svoboda.

Lenovo v Praze otevře první kontaktní a servisní centrum v Evropě

Čínská společnost Lenovo, která letos koupila počítačovou divizi IBM, v pondělí otevře v Praze první kontaktní a servisní centrum v Evropě. Další kontaktní místa pod názvem ThinkCentre by měla ještě do konce roku vzniknout v Brně a Plzni, sdělili ČTK zástupci společnosti. Lenovo dokončila koupi celosvětové divize osobních počítačů IBM letos v květnu. Lenovo se tak stalo třetím největším výrobcem PC s předpokládaným obratem 13 miliard dolarů ročně. Lenovo se chce stát do pěti let největším prodejcem počítačů na světě a nejznámější značkou v oboru. V ČR začíná na pozici, kterou si vybudovala tuzemská počítačová divize IBM. Ta se loni pohybovala na třetím místě v prodeji notebooků.

Tošenovský: Jsem přesvědčen, že Korejci budou investovat v Česku

Hejtman Moravskoslezského kraje Evžen Tošenovský (ODS) je přesvědčený, že jihokorejská automobilka Hyundai bude investovat v České republice. Primátor Ostravy Aleš Zedník (ČSSD) se domnívá, že o konečném umístění výrobního a montážního závodu automobilky rozhodne kvalita silničního spojení a pobídky od české vlády. Oba to uvedli poté, co se vrátili z návštěvy Jižní Koreje, kterou vykonali právě na pozvání automobilky.

Hyundai zvažuje, že by svůj závod postavila právě v Moravskoslezském kraji. "Po této cestě jsem přesvědčený o tom, že jihokorejská automobilka Hyundai si jako zemi své další středoevropské investice už vybrala Českou republiku," řekl ČTK Tošenovský. Podle Zedníka se Korejci při výběru lokality budou řídit několika faktory. Rozhodovat bude vzdálenost od slovenské Žiliny, kde staví závod sesterská Kia Motors, a také kvalita silničního spojení. "Neméně důležité budou pobídky, které Korejci očekávají od české vlády minimálně na úrovni Slovenska, a v neposlední řadě také připravenost pozemků," uvedl Zedník na internetových stránkách města Ostravy.

Na pracovní cestu do firmy Hyundai odcestoval Zedník s Tošenovským na pozvání šéfa automobilky Čong Mong-kua. Návštěva ale vyvolala mezi částí veřejnosti nesouhlasné reakce. Kritikům vadí, že se politici vydali na zahraniční cestu i s manželkami a že návštěvu plně hradí korejská strana. Předseda ODS Mirek Topolánek v nedělní Sedmičce televize Nova uvedl, že celou záležitost považuje za nešťastnou, nejde ale podle něj o korupci. Premiér Jiří Paroubek naopak míní, že již lze o určité formě korupce hovořit. Zedníkovi navrhne, aby radní z jeho návštěvy "udělali služební cestu" a zaplatili ji z veřejných peněz. V opačném případě bude muset Zedník cestu zaplatit ze svého, dodal premiér.

Slámův snímek Štěstí získal hlavní cenu na festivalu v Montrealu

Snímek Štěstí režiséra Bohdana Slámy získal hlavní cenu za nejlepší film na 34. ročníku mezinárodního filmového festivalu v Montrealu. Festival du Nouveau Cinema se zaměřuje na nové trendy v kinematografii a jeho mezinárodní soutěž je určena pro první až třetí filmy režisérů, hrané i dokumentární. Štěstí se prosadilo v konkurenci dvaceti filmů. Soupeřilo například se snímkem Opuštěná země, který si odvezl jednu z cen festivalu v Cannes, nebo s filmem Capote o životě legendárního amerického spisovatele. Dalšími zastávkami na festivalové cestě Štěstí budou ještě v říjnu Sao Paulo a Londýn.

Český televizní spot získal cenu na festivalu Prix Europa

Český televizní snímek Home Sweet Home režiséra Michala Jahna zvítězil v kategorii nejlepší televizní spot na festivalu Prix Europa v Berlíně. Je to jediná cena, kterou si letos české televizní a rozhlasové příspěvky z přehlídky odvážejí.

Vyhlášením cen vyvrcholil týdenní festival, který hodnotil nejlepší evropské televizní snímky a rozhlasové příspěvky. O 14 cen v deseti kategoriích se utkalo celkem 672 rozhlasových, televizních nebo internetových pořadů z 35 zemí a podle členů odborné poroty měl letošní ročník Prix Europa vynikající úroveň.

Olga Masaryková se dostává ke čtenářům

První kniha o nejmladší dceři Tomáše Garrigua Masaryka Olze se nyní dostává na knihkupecké pulty. O jejím životě se v Česku mnoho neví - do exilu odjela se svým otcem v roce 1914, do vlasti se krátce vrátila po vyhlášení samostatného státu, ale příští rok opět odjela. Knihu V exilu s Olgou Masarykovou-Revilliodovou vydává nakladatelství Akropolis u příležitosti státního svátku 28. října. ČTK to řekl nakladatel Jiří Tomáš. Knihu napsala Libuše Paukertová-Leharová, vnučka Františka Udržala, prvorepublikového předsedy vlády a dlouholetého ministra národní obrany. S Olgou Masarykovou-Revilliodovou byla až do konce jejího života v písemném styku, ve Švýcarsku, Francii a ve Velké Británii se s přítelkyní své matky setkala i osobně.

Olga Masaryková (1891 až 1978) znovu odešla z Československa v roce 1919 a zanedlouho se ve Švýcarsku vdala za ženevského lékaře Henri Revillioda. Na počátku druhé světové války, kdy Švýcarsku a zejména Ženevě hrozilo obsazení nacistickým Německem, odjela i se svými syny Herbertem a Leonardem do Velké Británie. Odtud se již ani jeden z nich nevrátil; Leonard se jako pilot britského královského letectva zřítil 16. srpna 1944 při hlídkovém letu nad Skotskem, Herbert zemřel 13. února 1945, když se jako člen záchranářské čety, zasahující při náletech, nakazil infekční chorobou, jíž nakonec podlehl. Po válce Olga Masaryková Československo ještě několikrát krátce navštívila, po smrti svého bratra Jana však již do rodné země nikdy nezavítala.

Ve Křtinách na Blanensku byla otevřena ojedinělá kostnice

Pod známým poutním kostelem ve Křtinách na Blanensku byla v neděli otevřena ojedinělá kostnice. Zajímavá není kosterními pozůstatky stovek lidí, ale malovanými lebkami, které podle legend mohou patřit 12 českým pánům sťatým na Staroměstském náměstí v Praze po bitvě na Bílé hoře. "O prohlídku kostnice je již nyní velký zájem," řekl ČTK křtinský kněz Tomáš Prnka. Zdůraznil, že expozice je vytvořena tak, aby příchozí neděsila, ale přiměla k zamyšlení nad životem.

V kostnici jsou kostry objevené v únoru 1991 v kobce pod chrámem. Uprostřed nich je vitrína s lebkami, na nichž jsou uhlem vytvořeny vavřínové věnce a napsáno písmeno T. Jsou to jediné malované lebky, které se v Čechách a na Moravě našly. Záhadu křtinských malovaných lebek se snažili v minulosti rozluštit mnozí odborníci. Podle nich může mít velké písmeno T, které mají na čele, několik významů. Může například jít o symbol řádu svatého Františka či Antonína. "T může vyjadřovat také písmeno tau, které je posledním ve starokananské abecedě. Ve starozákonní knize Ezechiel se hovoří o tom, že kdo bude označen písmenem T, bude zachráněn," poznamenal Prnka. Podle něj se již smysl kreseb nepodaří zjistit. Nezodpovězena patrně zůstane i otázka, komu lebky patřily. Podle vědců nelze zavrhnout ani teorii, že jde o část ze skupiny 27 českých pánů popravených po bitvě na Bílé hoře. Z historické literatury vyplývá, že 12 z nich bylo sťato čtyřmi meči. Lebky pak byly pro výstrahu pověšeny v koši na Mostecké věži. Později se podle legend mohly dostat do Křtin.

Krypta nalezená pod křtinským kostelem ukrývala ostatky asi tisíce lidí. Pravděpodobně jde o pozůstatky ze hřbitova, který byl u kostela zrušen v 18. století. Kostnice bude otevřena vždy o svátcích a také v době letní turistické sezony.

SZPI: V Albertu v Mníšku pod Brdy přelepovali datum spotřeby

Kontroloři našli v supermarketu Albert v Mníšku pod Brdy případy klamání spotřebitelů změnou dat spotřeby a hmotnosti výrobků. Řekla to v debatním pořadu ČT24 ředitelka pražské Státní zemědělské a potravinářské inspekce Inka Laudová. Obchod podle ní může čekat statisícovou pokutu. "Opět se (v Albertu v Mníšku pod Brdy) přelepuje, ačkoli to byla tolik zmedializováno, že by člověk čekal, že v dohledné době, minimálně měsíc, dají pokoj," řekla. "Kupodivu se tam současně objevilo i přelepování gramáže," dodala.

Laudová se domnívá, že pochybení jsou výsledkem selhání středního managementu, vedení jednotlivých provozoven. "Kdyby to bylo systémové selhání (jednoho řetězce), tak by to bylo všude. A tak to není," uvedla. Brněnský inspektorát zjistil, že k podobným problémům dochází v celé republice, uvedl ředitel České obchodní inspekce Jiří Pěkný. "Vyhodnotili jsme to jako systémovou chybu, a proto jsme dali jednorázovou pokutu Aholdu jeden milion korun," řekl. "Podle nás jde o systémovou chybu Aholdu," doplnil.

ČT: Bývalí pohraničníci se brání nařčení, že zabíjeli nevinné

V Praze se setkalo na 300 pohraničníků, kteří hlídali hranice socialistického Československa. Brání se nařčení, že na hranicích stříleli po nevinných lidech. Tvrdí, že taková byla doba a že se tehdy jen řídili platnými zákony. Někteří z nich jsou vyšetřováni, uvedla to Česká televize.

Úřad pro dokumentaci a vyšetřování zločinů komunismu podle ČT právě uzavírá případ dalších pěti vojáků, kteří na hranici někoho zastřelili. Hrozí jim vězení. Šlo o dobře vyškolené lidi, věděli kdy a kde použít zbraň, řekl na adresu pohraničníků mluvčí ÚDV Jan Srb. Při pokusech o ilegální překročení hranic zahynulo asi 300 lidí. Více než 190 jich zastřelila pohraniční stráž, ostatní zemřeli v drátech vysokého napětí. Umírali i pohraničníci.

Nova: Policie zatkla Albánce, který obchodoval s drogami

Policie zadržela mladého Albánce, který je podezřelý z obchodů s heroinem a pervitinem. Informovala o tom televize Nova. Cizinec žije trvale v České republice. V zemi podle policie skupoval drogy od desítek výrobců a dealerů a poté je vyvážel do zahraničí. Cílovou zemí obchodu bylo Německo, řekl Nově ředitel Národní protidrogové centrály Jiří Komorous. Dodal, že v dohledné době předpokládá další zatýkací akce. Čeští kriminalisté sledovali překupníka ve spolupráci s německými kolegy několik dní. Cizince zatkala středočeská zásahová jednotka na mladoboleslavské dálnici. Albánec je nyní ve vazbě. Hrozí mu až 15 let vězení.

Policie při zátahu obvinila 15 organizátorů prostituce

Policie uspořádala v pátek v nočních klubech na Liberecku, Jablonecku a Děčínsku zátah proti organizátorům prostituce. Kvůli organizování obchodu s lidmi, kuplířství a ohrožování výchovy mládeže obvinila 15 lidí. Dva navíc z neoprávněného podnikání. Tři hlavní podezřelí, majitelé klubů, jsou v cele předběžného zadržení. V pondělí má soud rozhodnout o jejich vazbě, řekla ČTK policejní mluvčí Blanka Kosinová. Zásah se uskutečnil na 19 místech. Zúčastnila se ho stovka policistů, ale i pracovníci živnostenských úřadů. Na místě byla služba cizinecké a pohraniční policie a finanční policie. Provedeny byly i domovní prohlídky. Výslechy obviněných pokračují a vypovídají také dívky z nočních klubů.

Skupinu 15 lidí, kteří organizovali prostituci v nočních podnicích v Kořenově, Desné, v části Liberce Rochlice a v Jílovém u Děčína, sledovali detektivové útvaru pro odhalování organizované zločinu zhruba rok. Zaznamenali 60 dívek, které se v klubech střídaly jako prostitutky. Byly mezi nimi i cizinky, zejména z Ukrajiny a Slovenska. Sedmi nebylo ještě 18 let.

V Břestku si udělali pořádnou zásobu kysaného zelí na zimu

Lidé v Břestku na Uherskohradišťsku si udělali v sobotu večer na zimu pořádnou zásobu kysaného zelí tradičním způsobem, ušlapáním v kádi. Zpracovali rovných 130 kilogramů zelí, které museli předtím ručně nakrájet a nastrouhat. Zábavný večer spojený s tradiční výrobou kysaného zelí připravil pro místní i návštěvníky Spolek pro udržení tradic Břestek. "Jen jsme se mezi sebou chvilku hádali kvůli receptu, každý dělá zelí jinak. Nakonec jsme se rozhodli pro tradiční způsob, kdy se dává jen zelí se solí, kmínem a cibulí. Někteří přidávají křen nebo panenská jablíčka, to jsme ale zavrhli," řekl ČTK pořadatel Květoslav Trávníček.

Ušlapat zelí v kádi během večera bylo stejně jako v minulých letech úkolem žen, zelí potom zraje v několika nádobách. "Ochutnáme ho při mikulášské nabídce, to bude čertům moc chutnat," uvedl Trávníček. Se šlapáním zelí bylo spojeno také zpracování kukuřice, která se zbaví šustí, sváže se do svazků a nechá se sušit. Výroba zelí je jednou z řady aktivit, kterými chce spolek oživit staré tradice. Pořádá také pochovávání basy, stavění máje, pálení čarodějnic nebo vaření povidel. Například vlastnoruční výroba zelí se podle Trávníčka do domácností stále více vrací.

Výlov rybníku v ostravské zoo přilákal davy zvědavců

Davy zvědavců přilákal v neděli výlov jednoho ze čtyř rybníků, které se nacházejí v areálu ostravské zoo. Pro mnohé byla velkým lákadlem především možnost zakoupit si úlovek. Někteří lidé tak stáli ve frontě už dvě hodiny před zahájením výlovu, řekl ČTK mluvčí zahrady Stanislav Derlich. Během výlovu se podařilo vytáhnout i některé kapitální úlovky. "Mě nejvíc překvapil bolen dravý, který měl zhruba metr. Jinak jsme objevili cejny, candáta, sumce a samozřejmě kapry, karase či amury," řekl Derlich. Vypuštěný rybník chce zoo vyčistit od nánosu bahna a zvažuje, že na něm vybuduje vyhlídkový ostrov pro návštěvníky. Čtyři rybníky v zoo napájejí dva potoky. Část ryb se tak do rybníku dostala sama, v minulosti tam však byly i vysazovány. Dva z rybníků však podle Derlicha zřejmě nebyly vypouštěny od 60. let, kdy se rybníky stavěly.

Slavia porazila v derby Spartu 4:1, vyhrála po šesti letech

Fotbalisté Slavie v neděli porazili Spartu 4:1 a v pražském derby dosáhli nejvyššího vítězství od roku 1989. V samostatné české lize zdolali svého soupeře teprve potřetí, naposledy se jim to podařilo před šesti lety. Hosty poslal do vedení v úvodu zápasu Matušovič, domácí ještě do přestávky vyrovnali a tři góly přidali po změně stran v rozpětí sedmi minut. Navíc ještě Fořt za stavu 1:0 neproměnil penaltu. Fotbalisté Slavie jsou po výhře v derby třetí, Sparta je devátá.

Brnu dva góly v Olomouci na bod nestačily, Mazura začal prohrou

Brněnští fotbalisté dali v neděli v Olomouci dva góly, ale nestačilo to ani na bod. Domácí vyhráli 3:2 a nový brněnský trenér Josef Mazura tak zahájil své působení porážkou, po níž jeho tým zůstává v tabulce poslední. Hlavní postavou vítězů byl Michal Hubník, který dal dvě branky a vykoledoval si penaltu, z níž Hudec přidal třetí.

Fotbalisté plzeňské Viktorie otočili utkání s Marilou Příbram a zvítězili 2:1.

Výhru jim svou pátou trefou v sezoně zajistil Robert Vágner. Vyrovnat mohli hosté v předposlední minutě, po dlouhém centru se v pokutovém území domácích objevili Hašek a Formánek, při zakončení se však ve výskoku srazili a míč minul Ticháčkovu branku.

Blšany dál čekají na výhru, se Slováckem doma jen remizovali

Blšanští fotbalisté ani v šestém zápase za sebou nepoznali radost z vítězství. V nedělním duelu remizovali se Slováckem 1:1 a v domácím prostředí potřetí za sebou získali jenom bod. Jihomoravany poslal do vedení ve 12. minutě maďarský záložník Róth, šest minut před poločasem zařídil smír domácí Kolář, který ještě loni působil na Slovácku.

Zlín ukončil střelecký půst a porazil Mladou Boleslav

Fotbalisté Tescomy Zlín v nedělním utkání s Mladou Boleslaví ukončili střelecký půst a po čtyřech zápasech bez vítězství se po výsledku 2:0 dočkali tříbodového zisku. Zlínské čekání na gól ukončil po 431 minutách střídající Martin Bača, pojistku přidal ve třetí minutě nastavení Josef Lukaštík.

Baník proti Jihlavě zklamal, přesto získal tři body

Branka útočníka Michala Papadopulose vysvobodila fotbalisty Baníku Ostrava z utrpení v nedělním zápase proti Jihlavě. Domácí přemohli nováčka Papadopulosovým gólem z 89. minuty, když těsně předtím přestáli dvě brankové příležitosti soupeře. Hosté měli na Bazalech blízko k bodu.

Tepličtí fotbalisté vyzvou Liberec v přímé bitvě o první místo

Přímý souboj o vedení ve fotbalové lize se v pondělí rozhoří v Teplicích. Na Stínadla v očekávaném šlágru podzimu zavítá Liberec, který vede soutěž jen díky o gól lepšímu skóre právě před Teplicemi. Proto má vždy prestižní severočeské derby o další náboj postaráno.

Vést po třetině soutěže ligovou tabulku, to je pro oba týmy lákavá představa. "Ale stejně by to nic podstatného neznamenalo. Důležité je, jak vypadá tabulka po třiceti kolech. Teď jde o to získat nějaký vklad a ten potom co nejlépe opatrovat," řekl ČTK teplický kouč Vlastislav Mareček. "Zápas s Libercem bude hlavně velkým svátkem," uvedl.

I pod Ještědem je prý cítit, že pondělní bitva nebude tuctovým ligovým duelem. "Hraje první s druhým, to je pokaždé výjimečný zápas. V kabině to je na atmosféře poznat, je to jenom dobře," uvedl trenér Lavička, který nehodlá příliš přeceňovat dvě loňské liberecké výhry nad Teplicemi. "Nesmíme se tím nechat unášet, před pondělním zápasem to mnoho neznamená."

Dlask obsadil v úvodu cyklokrosového SP třetí místo

Český reprezentant Petr Dlask zahájil Světový pohár cyklokrosařů třetím místem. Úspěšnější než vicemistr světa z roku 2001 byli v neděli v belgickém Kalmthoutu pouze domácí jezdci Sven Nijs a Bart Wellens. Za týden se světová cyklokrosová elita představí v Táboře. Dlask tak potvrdil vynikající formu v úvodu sezony, kterou naznačil výhrami ve všech třech dosavadních závodech domácího Budvar Cupu, jichž se zúčastnil. Čtrnácté místo dnes obsadil Zdeněk Mlynář, jenž v minulém roce premiérový závod Světového poháru dokonce vyhrál. Do dvacítky se vešel i osmnáctý Radomír Šimůnek.

Počasí:

V pondělí očekávají meteorologové oblačno, postupně až polojasno, ojediněle se může objevit slabý déšť. Nejvyšší denní teploty vystoupí na 11 až 15 stupňů Celsia.

23-10-2005