Zprávy

ČNB zvýšila úroky, očekává vyšší inflaci i rychlejší růst ekonomiky

Česká národní banka ve čtvrtek zvýšila odhad růstu inflace i domácí ekonomiky. Podle guvernéra centrální banky Zdeňka Tůmy by inflace v horizontu jednoho roku měla činit 3,0 až 4,4 procenta. V předchozí červencové prognóze centrální banka odhadovala růst cen o 2,1 až 3,5 procenta. Výhled hospodářského růstu se rovněž zvýšil, ekonomika by měla letos vzrůst o 4,6 až 5,1 procenta. Tůma nadále vidí českou ekonomiku jako nízkoinflační, přesto ČNB zvedla úrokové sazby o čtvrtinu procentního bodu. Hlavní repo sazba, od které se odvíjí úročení komerčních úvěrů, se tak opět vrátila na dvě procenta, tedy na úroveň eurozóny. V souvislosti s novou čtvrtletní prognózou České národní banky se dá předpokládat určitý nárůst úrokových sazeb, řekl Tůma. Své vyjádření ale odmítl upřesnit časově i rozsahem. Připomněl také, že do čtvrtečního zvýšení byla cena peněz v tuzemsku se sazbou 1,75 procenta nějaký čas i nejnižší v Evropské unii. Pod Českem se na ještě nižší hladině 1,5 procenta ocitly již jen sazby švédské centrální banky.

Růst sazeb, ke kterému přikročila Česká národní banka, překvapil většinu oslovených ekonomů. Někteří dokonce upozorňují, že rozhodný krok centrální banky se může do budoucna ukázat jako unáhlený, podobně jako v roce 2004. "ČNB je v rámci regionu známa tím, že se rychle snaží reagovat na změny výhledu ekonomiky, především inflace. Nicméně, příklad jejího loňského zvýšení úroků (červen a srpen 2004) ukazuje, že rychlé preventivní jednání nemusí vždy vést k optimálnímu rozhodnutí," řekl Radomír Jáč z PPF Asset Management. Letos podle něj samotná ČNB uznala, že loňské zvýšení úroků bylo unáhlené. Podle Heleny Horské z Raiffeisenbank k růstu sazeb přispěla mimo jiné "jestřábí" osobnost guvernéra ČNB Zdeňka Tůmy a očekávané zvýšení úrokových sazeb Evropskou centrální bankou, která má hlavní sazbu rovněž na úrovni dvou procent. Navzdory všeobecnému překvapení na trhu však ekonomové upozorňují, že situace není tak dramatická, jak se může na první pohled zdát. Podle Markéty Šichtařové z Next Finance zapadá rozhodnutí centrální banky do celosvětového vývoje. Úrokové sazby rychlým tempem rostou ve Spojených státech a o zvýšení se diskutuje i v eurozóně, kde je růst sazeb téměř jistotou. Růst úrokových sazeb o čtvrt procentního bodu je podle ní z makroekonomického pohledu v podstatě symbolický a na hospodářský růst nebude mít zásadní vliv.

Poslanci pustili do výborů zákon o kmenových embryonálních buňkách

Čeští vědci možná budou smět pracovat s kmenovými embryonálními buňkami. Sněmovna totiž ve čtvrtek v prvním čtení podpořila vládní návrh zákona, který umožňuje využít poškozená nebo nadbytečná vajíčka k výzkumným účelům. Zákon by vědcům dovolil pracovat s oplodněnými vajíčky, která nebyla využita při asistovaném porodu a tak jako tak by zanikla. Zakazuje ale klonování a další nepovolené nakládání s lidským genomem a embryi. Vědcům, kteří by pravidla porušili, by hrozila pokuta až dva miliony korun, zákaz činnosti nebo osm let vězení. Norma, která tuto oblast upravuje, zatím České republice chybí. Proti zákonu vystupují především poslanci KDU-ČSL, kteří jakékoli pokusy na lidském zárodku odmítají. Apelovali na poslance, aby zákon z etických důvodů zamítli hned v prvním čtení. Podle KDU-ČSL nelze výzkum na embryích posuzovat jen z vědeckého hlediska. Důležitější jsou podle lidovců morální otázky. "Pro přírodního vědce je embryo jen pouhým shlukem buněk," uvedl místopředseda sněmovny za KDU-ČSL Jan Kasal. "Rozebrání embrya na náhradní díly je ale neospravedlnitelné," dodal. Sněmovna ale zákon výraznou většinou hlasů propustila do další fáze projednávání. Nyní se jím bude zabývat výbor pro sociální politiku a zdravotnictví.

Podle ministryně školství Petry Buzkové je embryonální výzkum v České republice na špičkové úrovni. Vědci ale nutně potřebují legislativní úpravu, která stanoví jasná pravidla bádání. Zákon podle ní v žádném případě neumožňuje, aby byl mařen lidský život. Embryonální výzkum může výrazně pomoci při léčbě srdečních chorob, cukrovky nebo Parkinsonovy choroby. Kmenové buňky mají schopnost přeměnit se v jakoukoli buňku či tkáň. Podle odborníků je možné jimi léčit závažné nemoci nebo napravit poškozené tkáně, protože dokážou nahradit poškozené buňky. Výzkum všech typů kmenových buněk včetně embryonálních podporuje i Akademie věd. Současně ale považuje za nutné, aby zákon tento výzkum reguloval. Ve shodě s vládním návrhem se Akademie domnívá, že linie lidských embryonálních kmenových buněk by se měla získávat pouze z takových oplodněných vajíček, pro která již neexistuje přímé léčebné použití a která byla vědomě a se souhlasem darována pro výzkumné účely.

Armáda od roku 2003 prodala stovky tanků, transportérů a letadel

Kolem 300 nepotřebných tanků, zhruba 1200 zastaralých obrněných transportérů a bojových vozů a asi 100 letadel a vrtulníků prodala armáda od začátku reformy v roce 2003. Mezi nepotřebnými zbraněmi se i s výzbrojí objevily tanky T- 72, vrtulníky Mi-24 a obrněné transportéry, bez výzbroje letouny L-39 Albatros, vrtulníky Mi-17 a Mi-2 a vyprošťovací tank VT-55. Armáda se také zbavila kolem 2000 automobilů různých typů. Za starou techniku utržila takřka 180 milionů korun. Vyplývá to ze statistiky, kterou zveřejnilo ministerstvo obrany. Armáda odmítá sdělit, komu a za jakou cenu jednotlivé zbraňové systémy prodává. Je to prý kvůli ochraně obchodního tajemství a plnění přání partnerů. "Platí, že odprodej movitého majetku je prováděn pouze českým fyzickým a právnickým osobám, ministerstvo není oprávněno prodávat přímo do zahraničí," uvedl Jan Pejšek z tiskového odboru ministerstva. Do ciziny se tak zbraně mohou dostat pouze prostřednictvím firem, které k tomu musí na ministerstvu průmyslu a obchodu získat licenci. Tímto způsobem armáda například darovala nepotřebnou munici egyptské vládě či vyvezla dvě stíhačky MiG-21 do západní Afriky. Zatímco vojáci jsou spokojeni, že jim ubývá zastaralá, rezavějící technika, experti zabývající se lidskými právy se obávají, že zbraně mohou být v některých zemích použity k potlačování demokracie či v občanských válkách.

Policie se připravuje na páteční demonstraci neonacistů

Policie bude pečlivě dohlížet na to, aby neonacisté při páteční demonstraci před německým velvyslanectvím v Praze neporušovali zákon. Policisté se také připravují na případný střet neonacistů s odpůrci jejich demonstrace. Ve čtvrtek to ve sněmovně řekl ministr vnitra František Bublan. Demonstraci na podporu Ernesta Zündela, který je v Německu stíhán za popírání holokaustu, její organizátoři předem ohlásili a pražský magistrát ji povolil. Argumentoval přitom tím, že nemůže zakázat žádnou akci, ze které by jednoznačně nevyplývalo, že v jejím rámci bude naplněn trestný čin. Proti demonstraci protestuje Federace židovských obcí, proti se staví i Česká rada pro oběti nacismu, Sdružení osvobozených politických vězňů a pozůstalých a senátor Jaromír Štětina. Předseda rady a sdružení Oldřich Stránský požádal dopisem předsedu Senátu Přemysla Sobotku, aby se zasadil o to, že jakékoli veřejné akce směřující ke zpochybňování a falšování minulosti budou postaveny mimo zákon. Neonacisté se mají před německým velvyslanectvím sejít v pátek v 11:00. Jejich odpůrci si na stejném místě dali sraz o hodinu dříve.

Policie provedla rekonstrukci vraždy Michala Velíška

Na pražském Karlově náměstí proběhla ve čtvrtek dopoledne rekonstrukce vraždy střihače televize Nova Michala Velíška. Obviněný David Lubina, který tu 13. září Velíška zastřelil, byl na místo přiveden v neprůstřelné vestě. Policistům popsal a ukázal, jak se tragédie odehrála. Jednatřicetiletý Lubina podle policie obtěžoval na Karlově náměstí mladou ženu a ohrožoval ji pistolí. Dvaatřicetiletý Velíšek si toho všiml, a když se ženy zastal, útočník po něm několikrát bez varování vystřelil. Otec roční dcery útok nepřežil. Recidivista z Hostouně na Kladensku po vraždě zmizel. Policie ho po třítýdenním pátrání zadržela poblíž stanice metra Černý Most v Praze 9. Předtím se ukrýval v lesích na okraji Prahy, kde si vybudoval podzemní skrýš. Obvinění Lubiny policie opírá o jeho doznání a analýzu DNA. Přitěžuje mu motiv. Podle policie chtěl vraždou Velíška zakrýt jiný trestný čin, vydírání, z něhož byl rovněž obviněn. Podle obhájce jednal Lubina zkratkovitě - Velíška se totiž lekl. Zabít ho prý nechtěl. Údajně byl i dost opilý.

Vrchní soud potvrdil osmnáctiletý trest za brutální vraždu

Vrchní soud v Olomouci potvrdil dvacetiletému Martinu Eliášovi z Olomouce výjimečný trest 18 let vězení za brutální vraždu olomouckého podnikatele, k níž došlo loni v listopadu. Soud dále uznal mladíka vinným z krádeže, porušování domovní svobody a neoprávněného užívání cizí věci. Eliáš tak neuspěl s odvoláním proti rozsudku krajského soudu z letošního srpna. Mladík napadl podnikatele v jeho bytě. Bil ho pěstí do hlavy, kopal ho a dupal po něm. Poškozenému pak odcizil mobilní telefon a peníze. Po několika desítkách hodin se do bytu vrátil, zraněného opět napadl a odnesl si jeho zlatý řetízek. Při třetí návštěvě bytu Eliáš odcizil se svým komplicem elektroniku, kterou odvezl vozem podnikatele. Napadený zemřel v bytě nejpozději tři dny od prvního útoku. Mladík u soudu odmítl, že by chtěl podnikatele zabít, a to navíc ze zištných důvodů. Požadoval snížení trestu. Již dříve se přiznal k prvnímu útoku. Uvedl, že podnikatele napadl, protože se ho pokusil pohlavně zneužít, když v jeho bytě usnul. Další návštěvy bytu odmítl. Tvrdil, že dal klíče od bytu podnikatele svému známému. Usvědčili ho však svědci. Soud přihlédl i k trestní minulosti mladíka, který byl v minulosti odsouzen za krádeže. Nápravu odborníci označili jako ztíženou.

Soud potvrdil muži podmínku za vyhrožování teroristickými útoky

Mostecký podnikatel Jiří Zmeškal dostal dvouletý trest s podmínkou na zkušební dobu pěti let za vyhrožování českému státu teroristickým útokem. Konečný verdikt vynesl odvolací pražský vrchní soud, který tak potvrdil červencový rozsudek městského soudu. Muž podle něj hrozil teroristickými útoky na vlaky a požadoval od státu 20 milionů korun za to, že je neprovede. Odvolací soud nevyhověl žalobkyni, která s ohledem na společenskou nebezpečnost jednání žádala, aby šestapadesátiletý Zmeškal šel do vězení. Hrozil mu až osmiletý nepodmíněný trest. Podle soudu však jde o dosud bezúhonného člověka, který se přiznal a projevil lítost. Vyděračské dopisy psal s pocitem, že ho hospodářská politika státu přivedla do dluhů a osobních i pracovních problémů. Žádné další kroky k uskutečnění útoků na železnice ale nepodnikl. Zmeškal státu vyhrožoval přes policejní prezidium, kterému zaslal dva dopisy. První odeslal policejnímu prezidentovi loni 19. února a žádal v něm od státu 16 milionů korun. Jinak prý vykolejí osobní vlak nebo vyřadí brzdy nákladního vlaku. V dopise stát nařkl z toho, že chce zničit malé a střední podnikatele. Zmeškal se tehdy podepsal jako restituent. Odpověď prezidia očekával přes inzerát v Annonci. Inzerát však vyšel jen v pražské příloze a Zmeškal si ho nevšiml. Loni v květnu tak poslal druhý dopis, v němž už žádal 20 milionů korun. K penězům se ale nedostal, o měsíc později ho policie zadržela. Zmeškal při hlavním líčení uvedl, že ho k napsání dopisů přivedl neblahý duševní stav. Po povodních v roce 1997 se prý jeho firma dostala do finančních problémů. Proti verdiktu se již nelze odvolat, možné je pouze dovolání k Nejvyššímu soudu.

Na Přerovsku unikl čpavek, případ šetří policie

Zhruba 80 až 90 litrů čpavku uniklo ve čtvrtek časně ráno do sklepních prostor zpracovny ryb v Šišmě na Přerovsku. Policisté evakuovali sedm lidí z domů v okolí, nikdo nebyl zraněn. Zároveň uzavřeli příjezdové cesty, zhruba v poledne ale vjezd do vesnice obnovili. Případ vyšetřují pro podezření z ohrožení životního prostředí. Česká inspekce životního prostředí, rybáři a další odborníci zjišťují případné ekologické škody. Na místě dopoledne zasahovalo téměř 40 hasičů. Prostor kropili vodou a vytvářeli takzvanou čpavkovou vodu, která odtékala do čistírny odpadních vod. Tmelili také chladící boxy, aby zamezili dalšímu úniku. Případem se dále bude zabývat policie a Česká inspekce životního prostředí. K větším škodám na životním prostředí však patrně nedojde. V roce 1995 uniklo z chladícího systému na zimním stadionu v Třebíči zhruba 50 kilogramů čpavku. Příčinou byla závada na uzavíracím ventilu chlazení. V roce 2000 se přibližně 100 kilogramů čpavku dostalo do řeky Dyje v Hodonicích na Znojemsku poté, co pracovníci sladovny čistili chladicí zařízení. Na podzim roku 2001 zkomplikoval únik čpavkových par život lidem v okolí Chebského masokombinátu - celkem 165 obyvatel museli hasiči evakuovat. Opakovala se tak podobná situace z jara téhož roku. V roce 2003 se zhruba 400 litrů čpavku dostalo ze strojovny v bývalém masokombinátu v Hroznětíně na Karlovarsku. Jed vytekl do říčky Bystřice, kde uhynuly stovky ryb.

V Česku se objevily dva nové případy BSE

V Česku se objevily dva nové případy tzv. nemoci šílených krav (BSE). Kontrolní test ve středu potvrdil chorobu u více než pětileté krávy ze ZD Hroby u Chýnova na Táborsku. Jde o 21. případ nemoci BSE v tuzemsku. Rovněž ve středu ukázaly výsledky rychlých testů podezření na BSE u uhynulé krávy ze ZD Krásná Hora na Příbramsku. Závěr kontrolního vyšetření tohoto případu by měl být znám počátkem příštího týdne. U 21. případu bude zřejmě preventivně utraceno a vyšetřeno kolem 50 vrstevnic nakaženého dobytčete. Mělo by jít o sedm kusů ze ZD Hroby, většina ostatních vrstevnic je z podniků na Rychnovsku, odkud nemocné zvíře pocházelo. Pokud kontrolní test potvrdí i 22. případ ze ZD Krásná Hora, což je podle SVS pravděpodobné, bude utraceno podle předběžných odhadů asi 300 zvířat. Zootechnik ZD Hroby Pavel Dudák řekl, že podezření se týká krav, které družstvo koupilo roku 2001 na Rychnovsku. Tehdy zakoupilo 12 kusů, z toho dosud žije pět vrstevnic nakažené krávy a dvě její dcery. V Česku bylo na BSE od počátku roku 2001 vyšetřeno přes 830.000 zvířat. Dvacátý případ se objevil koncem června na Semilsku. První kus nakažený BSE veterináři v Česku zjistili v roce 2001. Poté nařídili testovat veškerý poražený skot starší 30 měsíců. Předtím se prověřovaly jen vymezené rizikové skupiny zvířat.

V Sadské nalezli mrtvé ptáky, na ptačí chřipku ale zřejmě neuhynuli

U jezera v Sadské na Nymbursku nalezli ve středu večer lidé mrtvou labuť a volavku. vzhledem k současným obavám z ptačí chřipky odeslali veterináři těla ptáků na vyšetření. Podle dosavadních výsledků je ale nákaza ptačí chřipkou u obou zvířat nepravděpodobná. "Vyšetřování bude pokračovat dál, ale nákaza ptačí chřipkou se jeví jako vysoce nepravděpodobná," řekl ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat SVS Josef Vitásek. Volavka měla zlomený druhý a třetí krční obratel, což způsobilo smrt, labuť trpěla dlouhodobým zánětem plic. Oba mrtví ptáci byli v mokřadu v opuštěné části jezera, stranou od lidí. Veterináři zjistili, že v blízkosti jezera se před několika dny konal myslivecký hon, a nevylučovali proto, že by oba ptáci mohli zahynout na následky zranění z honu. Veterinární inspektor Jan Bartoněk z poděbradské veterinární správy také upozornil, že ptáci nemuseli zemřít v místě, kde byli nalezeni. Jako každé divoké zvíře se v případě nemoci či zranění snaží dostat na chráněné místo stranou od lidí. Ředitel středočeské veterinární správy Zdeněk Císař řekl, že žádná jiná podezřelá úmrtí ptáků na území kraje v poslední době veterináři nezaznamenali. V Evropě byl zatím výskyt vysoce choroboplodného viru H5N1 ptačí chřipky, který je přenosný na člověka, potvrzen v Rumunsku, Turecku, evropské části Ruska a Chorvatsku. Na lidi nepřenosný virus H5 odhalily testy u několika ptáků, kteří uhynuli před polovinou října v karanténě v Británii. Virus ptačí chřipky byl zřejmě v britské karanténě přítomen už před úhynem papouška dovezeného ze Surinamu, u něhož byl prokázán virus H5N1 a jehož úhyn oznámila Británie minulý pátek.

Zemědělci z Nošovic chtějí kompenzace

Zemědělci z Nošovic na Frýdecko- Místecku nepřijali žádnou z nabídek na osm lokalit, které minulý týden dostali od krajského úřadu jako náhradu za své pozemky v plánované průmyslové zóně pro jihokorejskou automobilku Hyundai Motor. Zemědělci teď chtějí jednat o kompenzacích. Po čtvrtečním jednání na krajském úřadě to řekl předseda zemědělského družstva vlastníků v Nošovicích Jiří Vícha. Podle něj budou jednání s krajským úřadem pokračovat 7. listopadu. Náměstek hejtmana Pavel Drobil věří, že se obě strany nakonec dohodnou. V Nošovicích nejsou zcela vyřešeny majetkové vztahy. Scelení pozemků pro zónu tam brání zhruba půlhektarový pás pole, na němž pěstuje místní družstvo Nošovice zelí. Podle zemědělců však lokality, které jim kraj nabízí, nejsou pro ně ekonomicky výhodné, protože jsou situovány v různých obcích, například v Tošanovicích a Bruzovicích. Hyundai, sedmá největší automobilka na světě, nedávno oznámil záměr vybudovat v Evropě továrnu za 30 miliard korun. Mezi adepty na výstavbu továrny je i Česká republika, která patří mezi horké favority. Hyundai má již svoji divizi KIA Motors na Slovensku. Šéf Hyundaie nedávno navštívil Moravskoslezský kraj, aby si prohlédl lokality pro stavbu továrny a pozval hejtmana a ostravského primátora i s jejich manželkami na návštěvu do Koreje. Hejtman a starosta ji absolvovali v minulých dnech.

V Lidicích otevřeli opravené prostory Památníku

Po osmi měsících otevřeli tento čtvrtek v Lidicích na Kladensku opravené prostory muzea Památníku Lidice. Zájemci si je ale mohli prohlédnout pouze jeden den, protože již v pátek bude muzeum opět uzavřeno. Pracovníci Vojenského historického ústavu tam začnou instalovat expozice. "Pokusíme se, aby muzeum bylo otevřeno 10. června na výročí lidické tragédie," řekl ředitel Památníku Lidice Milouš Červencl. Rekonstrukce původního muzea z roku 1962 stála 42 milionů korun. Nejvyšší částku poskytlo ministerstvo kultury, 3,2 milionu korun přispěl Česko-německý fond budoucnosti a 1,2 milionu přišlo z evropských fondů. V trojnásobně zvětšených prostorách muzea návštěvníci naleznou několik dochovaných předmětů zničené obce a seznámí se s audiovizuálními vstupy a historickými dokumenty. Podle autora expozice Pavla Štingla není potřeba, aby v muzeu bylo vše podrobně popsáno. K výstavě totiž bude vydána kniha a DVD. "Více než na věcné informace se soustředíme na prožitek návštěvníků," řekl Štingl. Středočeské Lidice srovnali nacisté se zemí 10. června 1942. V Lidicích žilo 192 mužů, 203 žen a 98 dětí. Tragédii přežilo jen 143 žen a 17 dětí. Muži byli popraveni, ženy převezeny do koncentračních táborů, děti poslány na převýchovu.

Fotbalisty Slovácka po Molnárovi převzal trenér Levý

Novým trenérem prvoligových fotbalistů Slovácka se stal Stanislav Levý. S vedením klubu v Uherském Hradišti podepsal ve čtvrtek smlouvu do 30. června 2007. Sedmačtyřicetiletý bývalý reprezentant nahradil ve funkci slovenského trenéra Ladislava Molnára, který ve středu po deseti měsících u mužstva skončil kvůli špatným výsledkům. "Slovácko má kvalitní tým a současné postavení v tabulce tomu neodpovídá. Realita je ale taková, že je s deseti body na třináctém místě. Je před námi náročný program a soupeři budou kvalitní týmy z čela tabulky," uvedl Levý, jenž bude nováčkem mezi prvoligovými trenéry. Premiéru si odbude v sobotu proti Teplicím, v dalším kole hraje jeho tým na Slavii. Ve Slovácku se změní i asistent. Luďka Zajíce nahradí bývalý obránce Baníku Ostrava Jiří Jurásek, který naposledy trénoval ve druholigových Prachaticích a nyní působil v roli skauta Českých Budějovic.

A jaké nás čeká počasí?

V noci bude jasno nebo skoro jasno. Teploty klesnou na 9 až 5 st. Zítra bude skoro jasno, ráno a dopoledne místy, odpoledne ještě ojediněle mlhy nebo nízká oblačnost. Teploty 15 až 19, při déletrvající nízké oblačnosti kolem 13 stupňů.