Denní souhrn zpráv Zprávy

31-10-2005

Premiér požádal prezidenta, aby ho pověřil řízením zdravotnictví

Premiér Jiří Paroubek požádal prezidenta Václava Klause, aby ho pověřil řízením ministerstva zdravotnictví. Reagoval tak na situaci, kdy Klaus zatím nejmenoval členem vlády Davida Ratha kvůli možnému konfliktu zájmů. Úřad po odvolání Milady Emmerové dočasně vede vicepremiér Zdeněk Škromach, Rath se stal jeho prvním náměstkem a ministerstvo fakticky řídí. Premiér již dříve avizoval, že pokud Klaus nevyslyší ani jeho druhou žádost a Ratha neuvede do funkce, hodlá převzít zdravotnictví pod svůj patronát. V pondělí odeslal Klausovi návrh, aby byl pověřen řízením ministerstva, informovala ČTK vládní mluvčí Lucie Orgoníková.

Paroubek ČTK a deníku Právo řekl, že Hrad má veškeré podklady, aby jmenoval ministrem Ratha. Žádost o dočasné pověření je vybídnutím, aby prezident ve věci nového ministra zdravotnictví konal, uvedl premiér. "To, že chci ministerstvo převzít, ukazuje jednak na to, že na panu doktoru Rathovi trvám, a za druhé, že přičítám řešení otázek zdravotnictví tu nejvyšší důležitost. Předpokládám, že takto by se měl chovat i Hrad," prohlásil.

Minulý týden doručil Rath prezidentské kanceláři čestné prohlášení, že hned po jmenování přeruší veškeré aktivity, které jsou podle ústavy a zákona o střetu zájmů neslučitelné s funkcí ministra. V pondělí Rath oznámil, že v úterý se pravděpodobně definitivně vzdá funkce prezidenta České lékařské komory.

Pro Klause bylo nepřijatelné, aby jmenoval ministrem šéfa stavovské organizace - takový souběh funkcí je podle něj ústavní překážkou pro výkon vládní funkce. Rath chtěl zpočátku funkci v čele komory pozastavit, později řekl, že se jí vzdá hned po jmenování ministrem. Klaus ale trval na tom, aby to učinil ještě předtím, než převezme jmenovací listiny.

Kvůli novému ministru zdravotnictví se mezi Hradem a Strakovou akademií rozhořel další ze série sporů obou čelných ústavních činitelů. Paroubek dokonce zvažoval, že se kvůli postupu prezidenta obrátí na Ústavní soud. Mnozí ústavní právníci ale dali za pravdu Klausovi.

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu ekonomiky pro letošek a další tři roky

Ministerstvo financí zvýšilo odhad růstu české ekonomiky. Letos vzroste hrubý domácí produkt podle prognózy o 4,8 procenta místo původně očekávaných čtyř procent; příští rok tempo zpomalí na 4,4 procenta. Dosud ministerstvo počítalo na rok 2005 s růstem o čtyři procenta. Zrychlení tempa lze proti dřívějším odhadům čekat podle ministerstva i v letech 2007 a 2008.

Inflace by letos měla v průměru činit 1,9 procenta a příští rok by měla zrychlit na 2,5 procenta, uvedlo ministerstvo. Pokračovat by měl díky dobrému vývoji ekonomiky i růst zaměstnanosti - letos i příští rok až o procento. Míra nezaměstnanosti by tak mohla v roce 2006 klesnout pod hranici 7,5 procenta. V září přitom práci hledalo více než 503.000 lidí, tedy přibližně 8,8 procenta.

Ekonomický růst by měl být letos tažen hlavně zahraničním obchodem. Zpomalení tempa růstu HDP na 4,4 procenta příští rok způsobí odeznění jednorázových efektů spojených se vstupem do EU. Podílet se bude i vliv nynějších vysokých cen ropy, uvedlo ministerstvo financí. V obou letech by se také měla mírně snižovat spotřeba vlády. "Aktuální makroekonomická predikce potvrzuje všestranně dobrou kondici české ekonomiky a dává dobrý výhled i pro příští rok," komentoval odhady ministr financí Bohuslav Sobotka.

Podle analytika Volksbank Vladimíra Pikory je z prognózy vidět, že ministerstvo financí je, co se růstu ekonomiky týká, spíše pesimistické. Optimistické je podle něj naopak v otázky výhledu cen. "My očekáváme, že v roce 2005 bude HDP růst o pět procent, ale v roce 2006 zpomalí na 4,7 procenta," uvedl. O desetinu procenta nižší čísla očekává Jan Vejmělek z Komerční banky.

STEM: Hodnocení vlády a parlamentu je nejlepší od roku 2003

Hodnocení parlamentu i vlády je podle aktuálního průzkumu agentury STEM nejlepší od roku 2003. Tradičně nejlépe ovšem lidé vnímají práci prezidenta Václava Klause - v říjnu ji příznivě hodnotí 72 procent občanů. Činnost kabinetu Jiřího Paroubka pochválilo 43 procent respondentů, parlament pracoval dobře podle 36 procent dotázaných. Oproti září si v očích veřejnosti polepšil prezident, vláda i parlament, konstatoval STEM. Se současnou politickou situací je spokojena zhruba čtvrtina lidí - letos v březnu, kdy vrcholila vládní krize, se spokojenost propadla až na devět procentních bodů.

Klausova pozice je pevná prakticky po celou dobu jeho funkčního období - mírné výkyvy přízně zaznamenal jen letos na jaře a koncem léta. Vláda i parlament měly slušný kredit u občanů v letech 2000 až 2002, zvláště po katastrofálních povodních. "Následovalo rozčarování, jež se dále prohloubilo v letošní politické krizi. V současné době je hodnocení parlamentu i Paroubkovy vlády na nejvyšší úrovni od roku 2003. Relativně nejvyšší je také podíl lidí, kteří vyjadřují spokojenost s politickou situací," uvedli autoři průzkumu ze začátku října.

Eurostat: Češi při komunikaci s úřady téměř nevyužívají internet

Češi při komunikaci s úřady téměř nevyužívají internet. Potřebné informace hledá na internetových stránkách veřejné správy jen 12 procent internetových uživatelů, což je nejméně v Evropské unii. Naopak české firmy si již na webové stránky úřadů jako zdroj informací zvykly a v rámci EU je dokonce využívají nadprůměrně. Vyplývá to z nové studie statistického úřadu Eurostat za roky 2003 a 2004.

Informace úřadů na internetu v EU průměrně využívá necelá polovina občanů, kteří mají na informační dálnici přístup. Ve Finsku je to přes 60 procent, webové stránky městských či finančních úřadů jsou využívané i ve Španělsku, Dánsku, Maďarsku či Německu. I země ve spodní části žebříčku však vykazují proti ČR více než dvojnásobné hodnoty. Nevýhodou může být, že české údaje byly za rok 2003, zatímco většina okolních zemí dodala čísla o rok novější.

Mezi unijními firmami využívá různé informace úřadů na internetu v průměru každá druhá společnost, v ČR je však tento podíl kolem tří čtvrtin, a to včetně malých podniků. Lepší výsledky hlásí v EU již jen Švédsko, Finsko, Estonsko a Litva. Slovenské firmy hlásí rovněž nadprůměrných 60 procent.

Česko na výjimky zakáže dovoz exotických ptáků ze zemí mimo EU

Česká republika až na výjimky zakáže od pondělní půlnoci dovoz exotických ptáků ze zemí mimo EU. Sdělil to ministr zemědělství Petr Zgarba s tím, že opatření je v souladu s nařízením Evropské komise. Jde o další zpřísnění preventivních opatření proti zavlečení ptačí chřipky do tuzemska. Omezení se plně týká obchodních importů, u osobních dovozů, kdy si majitel veze nejvýše pět ptačích svěřenců, lze udělat výjimku. Všechny tyto dovozy musejí jít přes letiště v Praze Ruzyni. Ptáci musejí být v karanténě buď 30 dní před nebo po importu, nebo musejí být očkováni, případně vyšetření na virus ptačí chřipky. Dovozní omezení bude podle Zgarbova soudu platit zřejmě nejméně půl roku.

Domácí trh s okrasnými ptáky podle některých odborníků není příliš závislý na dovozech, i když záleží na jednotlivých druzích. Řada nejprodávanějších ptáků je z domácích chovů a importovaní se používají spíše na oživení krve chovu. U některých kategorií ale zákaz může vést k růstu cen a pašování.

V Pákistánu končí český záchranný tým, nahradí jej vojáci

Pětadvacetičlenný český záchranný tým ukončil minulý víkend svou práci na severu Pákistánu a vydal se na cestu domů. V hornaté oblasti, která byla silně poškozena nedávným zemětřesením, civilní i vojenští lékaři za dva týdny ošetřili na 800 zraněných a nemocných lidí. Do Česka by tým měl dorazit ve středu, sdělil ČTK Petr Kopáček z ministerstva vnitra. Ve stejnou dobu tým nahradí v Pákistánu vojenský zdravotnický kontingent.

Experti z brněnské Úrazové nemocnice a jejich armádní kolegové ošetřovali hlavně zlomeniny, tržné rány, zanícené končetiny, často léčili i střevní problémy. Později se na ně místní obyvatelé obraceli i s dalšími zraněními, která nesouvisela se zemětřesením. V mobilní ambulanci s kapacitou 30 lůžek Češi provedli také několik těžkých operací.

Češi podle Kopáčka na místě ponechali téměř kompletní vybavení a zdravotnický materiál, aby ho mohli domorodci i záchranáři nadále používat. Tvoří jej například speciální vyhřívané stany, lehátka, spacáky, agregáty a chirurgické nástroje. České zdravotníky v ambulanci nahradili místní lékaři, které Češi předtím zaškolili.

Praha se tak nyní v oblasti zaměří na armádní pomoc - do Pákistánu v úterý odletí třicetičlenný kontingent vojenských lékařů. Na místě by měl zůstat zhruba dva měsíce, pracovat bude v rámci nizozemské polní nemocnice. Armáda zatím nesdělila, kam přesně nová mise zamíří.

S vojáky do Asie odletí i dva členové průzkumného štábu liberecké společnosti záchranářů Hand for Help. Pákistán požádal liberecké záchranáře o dětskou mobilní ambulanci. Na cestu se chystá tým 30 lidí - lékařů, zdravotníků a techniků. Dětská ambulance se osvědčila už po zemětřesení na Srí Lance.

Chystaný předpis má zajistit přístup ke spisům příslušníků StB

Personální spisy příslušníků komunistické Státní bezpečnosti (StB) by v budoucnu nemusely být utajované a historici a veřejnost by se s nimi mohli seznamovat. Rovněž by nebylo možné tyto dokumenty zničit. Má to zajistit metodický pokyn, který připravují pracovníci ministerstva vnitra. V Českém rozhlasu - Radiožurnálu o tom informoval náměstek ministra vnitra Vladimír Zeman. Radiožurnál s odvoláním na jeho vyjádření uvedl, že k metodickému pokynu chybí už jen stanovisko Úřadu pro zahraniční styky a informace, tedy civilní rozvědky. Až budou vyjádření zainteresovaných složek kompletní, Zeman předá návrh ke schválení ministru vnitra Františku Bublanovi, uvedl Radiožurnál.

Podle rozhlasu nyní úředníci ministerstva vnitra odmítají personální spisy bývalých příslušníků komunistické tajné policie ukázat veřejnosti, přestože od ledna platí nový archivní zákon, který dokumenty zpřístupňuje. Ještě předtím, než začal platit, vydal totiž příslušný odbor ministerstva nařízení, podle něhož nejsou zmiňované dokumenty archiválie. Proto podle Radiožurnálu hrozilo, že by písemnosti mohly být zničeny.

Čeští aktivisté dorazili ve stopách bratří Mašínů do Berlína

Připomenout osudy lidí, kteří se postavili československému komunistickému režimu a vyvolat diskusi o vyrovnání s komunistickou minulostí měl pochod pěti Čechů, kteří se rozhodli zrekonstruovat útěk odbojové skupiny bratří Mašínů na Západ v říjnu 1953. Skupina, kterou doprovázel i jeden z odbojářů Milan Paumer, dorazila po devíti dnech do Berlína. "Nebyl to pro nás jen nějaký sportovní výkon, ale šlo nám o to, vzdát hold hrdinům, uctít bratry Mašíny jako symbol boje proti komunistické diktatuře," vysvětlil iniciátor akce Ondřej Karas. Akce svedla dohromady různorodou skupinu, kromě Karase, který pracuje v Českém centru v Berlíně, se jí zúčastnil například místostarosta Slaného Pavel Bartoníček, projektant Martin Maděra a novinář a kunsthistorik Jan Skřivánek.

Bratři Ctirad a Josef Mašínové založili se spolužáky a strýcem počátkem 50. let ozbrojenou odbojovou skupinu proti komunistickému režimu. Pět jejích členů chtělo v říjnu 1953 přejít tajně do západního Berlína. Při útěku zabili několik lidí. Aktivisté, kteří jejich pochod rekonstruovali, vyrazili 21. října z Hory svaté Kateřiny v Krušných horách. Za devět dní ušli 180 kilometrů pěšky, dalších 80 kilometrů ujeli vlakem. Spali pod stanem a události staré přes 50 let si připomínali prostřednictvím publikací, které útěk mapují.

Firma v Čáslavi měří, jak jsou nové stíhačky Jas-39 hlučné

Odborná firma měří v okolí čáslavské letecké základny, jak jsou nové nadzvukové letouny Jas-39 Gripen hlučné. Měření je důsledkem změny leteckého vybavení základny a budou se od něj odvíjet případná protihluková opatření. Gripeny od letošního roku brání vzdušný prostor Česka. Zástupci čáslavské letecké základny i okolních obcí se zatím shodují, že letouny vydávají hluk srovnatelné intenzity jako ruské stíhačky MiG-21, které byly na základně předtím. Výsledky měření jsou otázkou týdnů či měsíců, řekl ČTK mluvčí základny Michal Prejzek.

Česká republika je první zemí Severoatlantické aliance, která Jas-39 používá. Desetiletý pronájem 14 moderních letounů přijde státní pokladnu na téměř 20 miliard korun.

Statistika: Na choroby srdce a cév umírají v ČR víc ženy než muži

Na onemocnění srdce a cév umírají v Česku více ženy než muži. Tyto choroby jsou v ČR nejčastější příčinou smrti. Loni na ně zemřelo přes 30.000 žen a téměř 25.000 mužů. Vyplývá to z nové brožury Ženy a muži v datech, kterou má ČTK k dispozici. Bližší informace lze získat na stránkách Českého statistického úřadu www.czso.cz. Vyšší úmrtnost na nemoci srdce a cév než v Česku byla například v Rusku, Maďarsku, Bulharsku či Skotsku, nižší ve Švýcarsku, Irsku nebo Polsku.

Srdeční a cévní onemocnění se stala příčinou úmrtí pro téměř 57 procent žen a 46 procent mužů, kteří loni zemřeli. Situace v Česku se ale mírně zlepšuje. Na 100.000 žen tak připadlo zhruba 574 úmrtí, v roce 2001 jich bylo 602. U mužů jich na 100.000 loni zemřelo 501, před čtyřmi lety 516.

Ženy v ČR se dožívají průměrně 79 let, tedy o 6,5 roku vyššího věku než muži. Ženy pak nejčastěji umírají ve věku 80 až 84 let, muži ve věku 75 až 79 let. Podle statistických dat mají ženy také větší šance na to, že zůstanou déle zdravé. Vážnější obtíže a neduhy se u nich objevují až před 71. rokem života, tedy o pět let později než u mužů.

Chemik Wichterle má v Praze pomník

Významný český chemik Otto Wichterle má v Praze pomník. Stojí v šesté městské části před Ústavem makromolekulární chemie, který Wichterle zakládal. Dílo sochaře Michala Gabriela, které má představovat strom vědění, odhalili v pondělí zástupci dejvické radnice a akademie věd. Řečníci v proslovech vyzdvihli Wichterlovy vědecké úspěchy i jeho postoje. "Nikdy neohnul hřbet a prožil si kvůli tomu své," uvedl starosta Tomáš Chalupa. Ředitel ústavu Karel Ulbrich připomněl, že Wichterle, první šéf ústavu, musel kvůli svým názorům odejít z jeho vedení i z akademie věd. Není příliš běžné, že by se českým vědcům odhalovaly pomníky, ocenil Ulbrich iniciativu radnice Prahy 6.

Wichterlova manželka Linda podotkla, že se jí líbil už model pomníku. Skutečný je podle ní ale lepší. Wichterlová si zásadně nepřála, aby znázorňoval postavu. V pondělí také převzala medaili Mezinárodního technologického ústavu v San Diegu ve Spojených státech, který Wichterleho ocenil in memoriam za celoživotní dílo a zařadil ho do své síně slávy.

Otto Wichterle (1913 až 1998) byl průkopníkem české chemie polymerů. Za druhé světové války vynalezl postup na výrobu punčoch z prvního českého umělého vlákna - silonu. Jeho jméno je také spojeno s postupem na výrobu kontaktních čoček.

Robert Fulghum představuje v Česku pokračování své knihy

Dlouhá fronta čtenářů čekala v pondělí v pražském knihkupectví Luxor na podpis amerického spisovatele Roberta Fulghuma. Oblíbený autor několika bestsellerů přijel propagovat pokračování své zatím poslední knihy Třetí přání. Další díl zamýšlené pentalogie nese název Třetí přání: zbytek příběhu (skoro). Autor jej kromě Prahy představí osobně i v Broumově, Ostravě a Brně. Fulghumovy knihy se v tuzemsku dočkaly mnoha reedic a on do Česka přijíždí již poněkolikáté. Třetího přání se prodalo asi 30.000 výtisků, řekla ČTK Marcela Turečková z nakladatelství Argo, které Fulghumovy knihy vydává.

První část románu Třetí přání navíc v Česku loni vyšla ve světové premiéře - ještě před vydáním textu v originále. Ojedinělou událost způsobilo nedorozumění autora s americkým vydavatelem. Český nakladatel si knihu přečetl dříve a dohodl se s Fulghumem na vydání. První mnohasetstránkový svazek obsahoval první a druhý díl, nyní vychází v jednom svazku část třetí Miluješ můj klid, ale co když se pohnu? a část čtvrtá Valčík s býkem.

Robert Fulghum proslul již svojí prvotinou, která je mozaikou příhod, úvah a zamyšlení o životě. Název měla dlouhý: Všechno, co opravdu potřebuju znát, jsem se naučil v mateřské školce. Fulghumovy knihy byly přeloženy do 27 jazyků a vyšly ve 103 zemích.

Pětačtyřicetiletý Spirituál kvintet stále hraje vyprodaným sálům

Skupina Spirituál kvintet, která je nejstarším českým folkovým souborem, oslaví v úterý v pražském Obecním domě 45 let svého trvání. Kapela stále odehraje měsíčně 15 koncertů, obvykle v plných sálech. Posluchače písně skupiny, jejíž koncerty v době normalizace provázela atmosféra "spiklenectví a tajemství vznikajícího mezi publikem a pódiem", zatím neomrzely. "Báli jsme se, že se po roce 1989 změní poměry natolik, že naše písničky nebudou mít takový dopad," řekl ČTK zpěvák a hráč na kontrabas Dušan Vančura. "To kouzlo kupodivu nezmizelo," konstatoval.

Současnou sestavu souboru kromě Vančury a kapelníka Jiřího Tichoty tvoří zpěvačky Zdena Tichotová a Irena Budweiserová, zpěvák Jiří Cerha a kytarista a zpěvák Jiří Holoubek. Na narozeninovém koncertě je výjimečně doplní ještě bývalí členové Jan Nedvěd a Eva Lifková i někdejší textař František Novotný. Jako hosté se představí také Bratři Ebenové. V kapele se dosud vystřídalo přes 20 zpěváků a hudebníků; kromě bratří Nedvědů nebo zesnulého Karla Zicha kdysi se skupinou krátce zpívala například i Petra Černocká.

Skupina měla za dobu své existence na repertoáru téměř 300 písní. Kromě černošských spirituálů hraje zejména skladby pocházející z období renesance a českého národního obrození, řada jejích písní zlidověla. Spirituál kvintet nyní připravuje vydání svého 17. řadového alba.

Ze sportu:

Fotbalisté Brna poprvé v letošním ročníku první ligy vyhráli. V dohrávaném utkání 11. kola porazili čtvrtou Slavii 1:0 a ztrátu na své nejbližší soupeře v tabulce, čtrnáctý Most a patnácté Blšany, snížili na dva body.

Trenér norských fotbalistů Age Hareide nominoval na baráž pro mistrovství světa s Českou republikou všechny opory. Na dvojutkání, které rozhodne o tom, kdo bude hrát v příštím roce na MS v Německu, pozval všech 22 hráčů z říjnové kvalifikace. K nim přibyl ještě obránce ze Southamptonu Claus Lundekvam, který poslední zápasy s Moldavskem a Běloruskem vynechal kvůli operaci kýly. Barážové zápasy se budou hrát 12. listopadu v Oslu a o čtyři dny později v Praze. Český trenér Karel Brückner oznámí svou nominaci ve čtvrtek.

Zápas v evropských pohárech čeká v tomto týdnu oba pražské fotbalové velkokluby. Pražská Sparta nastoupí ve středu v Lize mistrů na půdě největšího favorita skupiny londýnského Arsenalu a prohra jí s největší pravděpodobností přibouchne dveře k postupu do osmifinále. Slavia se jako první český tým v historii probojovala do loni zavedených skupin Poháru UEFA a poté, co měla v prvním kole volno, vyběhne ve čtvrtek na Strahově k duelu s CSKA Sofie, jež před dvěma týdny prohrálo doma.

Šestnáct hokejistů působících v české extralize má šanci představit se na olympijských hrách v Turíně. V širší nominaci, kterou zveřejnil trenér Alois Hadamczik, figuruje celkem 66 hráčů, z nichž 47 působí v zámoří a devatenáct v evropských soutěžích. Z kádru letošních mistrů světa chybí ve výběru jen brankář Adam Svoboda.

Jednoho nováčka zařadil trenér české hokejové reprezentace Alois Hadamczik do nominace týmu pro listopadový turnaj Karjala ve Finsku. Při druhém dílu série Euro Hockey Tour oblékne dres národního týmu premiérově útočník Liberce Václav Novák. Mezi sedmi náhradníky však figurují ještě další tři hráči, kteří nikdy Českou republiku nereprezentovali.

Český souboj na tenisovém Masters v Paříži vyhrál Tomáš Berdych. Dvacetiletý rodák z Valašského Meziříčí porazil o deset let staršího Jiřího Nováka ve dvou setech 7:5 a 6:3. Novák tak po svém návratu na dvorce po zranění paty vyhrál ve dvouhře jediný zápas.

Krátce o úterním počasí v České republice:

Polojasno, místy mlhy, ojediněle déšť. Teploty 10 až 14 stupňů Celsia.

31-10-2005