Zprávy

Šéf ODS Topolánek povede volební kampaň v Praze

Předseda občanských demokratů Mirek Topolánek bude podle očekávání bojovat o přízeň voličů v blížících se parlamentních volbách v Praze. Do pozice takzvaného superlídra ho v pátek zvolila pražská ODS. Druhým mužem v pořadí bude předseda pražské ODS Jan Bürgermeister. "Vaší důvěry si velmi vážím a s vaší podporou udělám maximum pro to, abychom parlamentní volby, nejen v hlavním městě, vyhráli," uvedl Topolánek na pražském mítinku ODS. Své lídry si v sobotu vybrali i Středočeši, kde se jedničkou stal podle očekávání Vlastimil Tlustý, a moravskoslezská ODS. Tu do voleb povede Martin Říman. Zlínská ODS si do čela své kandidátky již vybrala místopředsedu strany Petra Nečase, lídrem karlovarské ODS bude Miloš Patera, liberecké občanské demokraty povede do voleb poslanec Tomáš Hasil. Poslankyně Zdenka Horníková bude příští rok kandidovat z prvního místa královéhradecké kandidátky. Volebním lídrem ODS v Ústeckém kraji se stal ústecký primátor Petr Gandalovič. Do čela olomoucké ODS se postaví místopředseda strany Ivan Langer. Plzeňskou ODS zřejmě povede stínový ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil. Sněm ODS v Jihomoravském kraji a na Vysočině se koná 12. listopadu - na jihu Moravy má stranickou kandidátku vést poslanec Václav Mencl, na Vysočině se čeká vítězství místopředsedkyně sněmovny a ODS Miroslavy Němcové. Šňůru krajských konferencí uzavře jihočeská organizace, která 14. listopadu do čela kandidátky asi vybere poslance Miroslava Beneše.

ČLK zatím povede viceprezidentka Fousková

Českou lékařskou komoru (ČLK) povede až do mimořádného sjezdu viceprezidentka Helena Fousková. Ke všem závažným rozhodnutím však bude potřebovat souhlas představenstva. Po jeho pátečním jednání to řekl mluvčí ČLK Pavel Kubíček. Řada členů představenstva podle něj Fouskové již dříve vyslovila nedůvěru, proto jí nyní omezili pravomoci. "Veškeré smlouvy a dohody, jež nesnesou odkladu, a dispozice s majetkem komory musí viceprezidentka předložit představenstvu předem ke schválení," upřesnil mluvčí. Jako host se jednání představenstva zúčastnil i bývalý prezident komory a nynější ministr zdravotnictví David Rath. Již dříve odmítal, aby se vedení komory chopila viceprezidentka Fousková. Do rozhodování představenstva se ale podle svých slov nevměšoval. "Dopadlo to, jak kolegové chtěli," zhodnotil poté výsledek. Své příznivce v představenstvu pak pozval na rozlučkovou večeři. Fousková byla s průběhem jednání spokojena. Potvrdila, že nebude činit žádná rozhodnutí, která lze odložit na řádné zasedání představenstva. Představenstvo má nyní za úkol připravit jednodenní volební sjezd, který Rath ještě jako prezident ČLK svolal na 14. ledna.

Pozemkový fond nevydá spekulantovi Večeřovi část pozemků

V případě miliardových spekulací s pozemky došlo k nečekanému zvratu. Pozemkový fond totiž rozhodl, že podnikateli Gabrielu Večeřovi nakonec nevydá část lukrativní půdy v pražské Uhříněvsi. V pátek to ve večerním zpravodajství uvedla Česká televize. Večeřa získal pozemky v pražské Uhříněvsi spekulativními nákupy restitučních nároků a právě tento případ upozornil na další podezřelé nákupy. Česká televize zároveň zjistila, že Gabriel Večeřa spoluvlastní lukrativní parcely u výpadovky z Prahy společně s náměstkem ministra zemědělství Zdeňkem Růžičkou. Podle ČT s restitučními nároky na pozemky obchodoval i samotný ministr zemědělství Petr Zgarba. V Uhříněves koupili obchodníci od Pozemkového fondu 100 hektarů půdy, na kterých si obec chtěla postavit obytnou čtvrť. Obratem ruky mohli vydělat až 1,5 miliardy korun. Spekulativní nákup pozemků umožnila přechodná metodika Prezidia PF, které vzhledem k blížícímu se termínu restituční tečky letos v červnu rozhodlo, že s ohledem na nedostatek pozemků v Praze a jiných velkých městech má být všem, kteří se soudně domáhají určitého pozemku, žalovaný pozemek převeden. Usnesení platilo pouhý měsíc, právě kvůli obavám ze spekulací bylo zrušeno 1. července. Pozemkový fond, který spravuje nemovitosti a půdu ve vlastnictví státu a privatizuje je, však umožnil spekulantům získat v okolí Prahy pozemky, na nichž mohou vydělat přes dvě miliardy korun. Podobně byla půda vydána i na dalších místech republiky. Celkem jde o 600 hektarů.

Soud vzal do vazby dva muže, kteří byli obviněni v kauze Krejčíř

Soud vzal v sobotu do vazby dvojici mužů, kteří byli ve čtvrtek zadrženi jako další členové zločinného spolčení uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře. Oba muži jsou obviněni v souvislosti s kauzami Čepro a Celník. Soud uznal všechny tři vazební důvody, na které upozornila státní zástupkyně, tedy obavu z útěku, z ovlivňování svědků i z pokračování v trestné činnosti. Muži ze severní Moravy ve věku 31 a 45 let se podle policie jako členové zločinného spolčení podíleli na trestné činnosti směřující proti společnosti Čepro, která souvisí s uplatňováním neexistujících pohledávek ve výši zhruba tři miliardy korun. Po čtvrteční zatýkací akci Krejčíř televizi Nova řekl, že byli zadrženi Jaromír Rajda a Radko Nauš. Hlavou zločinného spolčení o zatím deseti lidech je podle policie právě Krejčíř, který po červnovém útěku při domovní prohlídce své černošické vily žije na Seychelských ostrovech. Vedle Krejčíře byl již dříve obviněn bývalý obchodní ředitel státní energetické společnosti Čepro Martin Pechan, Ivan Hricik a Aleš Zagora, kteří se starali o Krejčířovy firmy v Česku, Tomáš Pavlíček, který prý s Krejčířem studoval na vysoké škole, Aleš Kohoutek, bývalá zaměstnankyně Čepra Ivana Skopcová a Jaroslav Siuda, který je podle médií ekonomem Krejčířových firem. Kromě Krejčíře, Pechana a Skopcové jsou všichni ve vazbě. Krejčířův údajný gang se podle policie pokusil od státu vylákat komplikovaným podvodem dvě miliardy korun.

Bývalý jugoslávský soudce se bude kvůli drogám zpovídat před českým soudem

Bývalý jugoslávský soudce Željko Milanovič stane před českým trestním senátem. Jednačtyřicetiletý Srb byl podle policie hlavou pětičlenného gangu, který chtěl vytvořit nový drogový kanál do České republiky. Skupina prý obchodovala s kokainem a pervitinem. Gang byl pozatýkán letos v lednu při akci s krycím názvem MUP. Zároveň s Milanovičem policie zadržela jeho družku, pětadvacetiletou ženu z Českých Budějovic, a tři muže z Prahy ve věku 62, 46 a 43 let. Všichni čelí obvinění z drogových deliktů, za které jim hrozí až patnáctileté vězení. Tři muži jsou ve vazbě, jeden si odpykává trest za jinou kriminalitu. Při zásahu policie zabavila přes šest kilogramů kokainu a 1,6 kilogramu pervitinu. Z uvedeného množství lze připravit 3000 dávek pervitinu v hodnotě tři miliony korun a 12.000 dávek kokainu v hodnotě 12 milionů korun. Milanovič je srbské národnosti. Česko mu v roce 1994 poskytlo z humanitárních důvodů azyl. Za války v bývalé Jugoslávii pracoval podle policie jako soudce. V Česku vlastní firmu DM Praha se sídlem v Praze 4 a autopůjčovnu MŽ v Praze 5. Ani jedna firma ale nevykazovala žádnou činnost, pravděpodobně sloužily jen ke krytí nelegálních zisků. Policisté Milanoviče zatkli počátkem ledna 2005, když se pokoušel překročit česko-slovenské hranice. Zbytek gangu policie pozatýkala o dva dny dříve na Berounsku přímo při prodeji drog. Zatčení předcházelo třináctiměsíční sledování.

Česká policie zadržela mezinárodně hledaného podvodníka

Pražská police zadržela mezinárodně hledaného cizince. Interpol po něm pátral kvůli milionovým škodám, které údajně spáchal svými podvody ve Francii. V Česku žil muž několik let pod cizím jménem a pracoval dříve v hlavním městě jako finanční ředitel české pobočky firmy Kenvelo. Podle Novy byl Izraelec v mezinárodním pátrání veden pod jménem Phillippe Besadoux. V Česku však žil pět let jako Harry Harold Mervyn. "Vystupoval ještě pod dalšími dvěma jmény a měl v době zadržení u sebe dva pasy na různá jména," řekla mluvčí pražské policie Iva Knolová. Muž měl u sebe ve valutách asi půl milionu korun a letenku do Tel Avivu. Podle pařížských úřadů napáchal Izraelec ve Francii škodu za půl miliardy korun. Byl tam také obviněn z praní špinavých peněz, zpronevěry, podílnictví a padělání listin, uvedla Nova. Policisté podle televize prověřují také možnost, že peníze z nelegálních obchodů cizinec mohl nebo měl použít na teroristické útoky. Policie však tuto informaci odmítla komentovat. Právníci zadrženého muže se odmítli k případu vyjádřit. Soud vzal zadrženého muže do vazby, kde zůstane až do doby, než bude předán francouzské policii.

Spiegel: Polsko a ČR se bojí německých územních nároků

Češi a Poláci mají téměř 60 let po skončení války stále obavy z územních nároků odsunutých Němců. Vyplývá to ze studie Institutu pro výzkum veřejného mínění v Allensbachu, kterou v nejnovějším vydání zveřejní německý týdeník Spiegel. Podle této studie považují více než tři pětiny Poláků (61 procent) a 38 procent Čechů za pravděpodobné, že německá spolková vláda bude chtít buď někdejší německá území, nebo finanční vyrovnání. Studie souvisí s výstavou, která na toto téma začne začátkem prosince v Bonnu v Domě historie. Podle výsledků šetření mají německé vyhnanecké organizace ve východní Evropě mimořádně špatnou pověst. Celkem 41 procent Poláků a 39 procent Čechů si o nich myslí, že jim jde o restituce majetku, o který odsunutí Němci přišli. Naopak za dobrý nápad považují Východoevropané plánované Centrum proti vyháněním, které chce postavit Svaz vyhnanců jako dokumentační středisko exodů 20. století. Poláci a Češi to vidí jako dobrou myšlenku, bude-li centrum skutečně mapovat odsuny v různých zemích. Jako sídlo takové instituce upřednostňují Poláci polskou Vratislav a Češi svou metropoli Prahu. Ve všech zemích chybějí znalosti a informace o tématu vyhánění.

Armáda spásy slaví 15. výročí obnovení své činnosti v Česku

Průvodem po pražském Václavském náměstí začaly v sobotu dopoledne oslavy 15. výročí obnovení činnosti Armády spásy v České republice. Více než stovka spolupracovníků, sympatizantů i lidí, kteří využívají jejích služeb, prošla od sochy svatého Václava na Můstek. Tam vystoupil dechový orchestr Armády spásy z Amsterodamu. Oslavy výročí v sobotu odpoledne pokračovaly shromážděním v budově Teologické fakulty Univerzity Karlovy v Praze 6. V neděli je ukončí bohoslužba a koncert. Organizace působila v bývalém Československu před druhou světovou válkou. Za německé okupace byla zakázána, činnost mohla obnovit až po pádu socialismu. Armáda spásy má dnes v ČR zhruba 350 zaměstnanců a dobrovolníků a působí v devíti městech. Pomáhá zdravotně postiženým, seniorům, bezdomovcům, lidem sociálně slabým i těm, kteří se obtížně zařazují do společnosti. Provozuje noclehárny, azylové ubytování, takzvané byty na půl cesty i komunitní centra. Ve třech desítkách zařízení má skoro 800 lůžek. Na dvou farmách mohou odsouzení vykonávat alternativní tresty. Jiné projekty se věnují prevenci kriminality, zlepšování sociálních podmínek, vzdělávání a integraci národnostních menšin. Armáda spásy je v Česku registrována jako občanské sdružení. Její činnost s ročním rozpočtem asi 150 milionů korun je financována z dotací státu a místních úřadů, ze sponzorských darů, příspěvků klientů i ze zahraničí.

České Švýcarsko získalo na ekologické projekty peníze z EU

Obecně prospěšná společnost České Švýcarsko získala od Evropské unie téměř 1,5 milionu korun na ekologické projekty. Peníze půjdou na zřízení poradenského servisu pro obce, občany i firmy ve Šluknovském výběžku. Podle ředitele společnosti Marka Mráze se z nich budou pro zájemce z regionu financovat konzultace z oblasti životního prostředí a další projekty, na které by podnikatelé i zástupci obcí mohli získat dotace z Evropské unie. Jedná se o projekty v oblasti ekozemědělství, alternativních zdrojů energie, obnovy vodních ploch, výstavby čistírny odpadních vod nebo dopravní obslužnosti. Děčínsko se dlouhodobě potýká s vysokou nezaměstnaností kolem 15 procent. Právě rozvoj turistiky a služeb v okolí Národního parku České Švýcarsko by mohl podle místních politiků pomoci se snížením počtu lidí bez práce. Národní park České Švýcarsko byl vyhlášen v roce 2000 a pokrývá zhruba čtvrtinu území pískovcových skal, které se rozkládá od obce Tisá na Ústecku až do Šluknovského výběžku na Děčínsku. Národní park zahrnuje nejcennější lokality s unikátními pískovcovými skalními městy, kaňony a roklemi. Jeho součástí je i největší skalní most v Evropě - Pravčická brána. Národní park navazuje na německý Národní park Saské Švýcarsko, jenž byl vyhlášen o deset let dříve.

Bečov si připomněl 20. výročí objevení relikviáře sv. Maura

Velký zájem veřejnosti vzbudila sobotní akce věnovaná 20. výročí objevení relikviáře sv. Maura na hradě a zámku Bečov na Karlovarsku. Asi nejcennější movitou památku v Česku objevil v roce 1985 tým kriminalisty Františka Maryšky, který se oslav také zúčastnil. Přijel i americký obchodník Danny Douglas, který pátrání po relikviáři v podstatě odstartoval. Výjimečnou událostí, která přilákala asi 1500 zájemců, bylo mimořádné zpřístupnění hradní kaple, kde policisté před 20 lety relikviář nalezli. Představen byl zároveň nový CD-ROM, který multimediálně zpracovává historii objevení a restaurování relikviáře. CD-ROM navíc dostal každý třetí návštěvník, který prošel vraty bečovského areálu. Relikviář svatého Maura byl zhotoven na objednávku benediktinského kláštera ve Florennes (dnes v Belgii) pro ostatky svatého Maura, sv. Timoteje a svatého Jana Křtitele v první čtvrtině 13. století. Později se stal jeho vlastníkem Alfréd de Beaufort-Spontin. Když po druhé světové válce Beaufortové jako spolupracovníci nacistů opouštěli Bečov, zakopali relikviář pod podlahu hradní kaple.

V Praze začal divadelní festival německého jazyka

Hra Henrika Ibsena Hedda Gablerová v inscenaci hamburského Thalia Theater zahájila v pátek večer v Divadle na Vinohradech desátý ročník Pražského divadelního festivalu německého jazyka. Zcela vyprodaného představení se zúčastnil i premiér Jiří Paroubek s manželkou nebo ministr zahraničí Cyril Svoboda. Ten ve svém úvodním vystoupení upozornil na dlouhé období, kdy byla česká kultura formována kulturou německou a židovskou. Tehdy si Češi uvědomovali evropskou sounáležitost. Během jubilejního ročníku v Praze vystoupí divadelníci z Německa, Rakouska, Švýcarska a poprvé i z Lucemburska. Podle ředitelky Pražského divadelního festivalu německého jazyka Jitky Jílkové se v Praze znovu představí švýcarský herec Bruno Ganz, který naposled ztvárnil roli Adolfa Hitlera ve filmu Pád Třetí říše. Ganz v Praze hostoval na prvním festivalovém ročníku. Burgtheater přiváží úspěšnou inscenaci o Mozartovi, jejíž autor a režisér Franz Wittenbrink v Praze slavil úspěch s inscenací nazvanou Sekretářky. Na scéně Divadla Komedie v sobotu proběhla premiéra projektu scenáristy a režiséra Miroslava Bambuška. Pod názvem Perzekuce.cz nabízí formou dobových dokumentů a diskuse za účasti pamětníků a českých i německých historiků pohled na jednu z černých děr našich dějin - především rok 1945 a divoký odsun obyvatelstva ze Sudet. Na divadelním festivalu německého jazyka jsou i loutky. V sobotu na scéně Divadla Rokoko hned dvakrát vystoupila loutková scéna Salz und Pfeffer z Norimberka s inscenací Max a Móric.

Světoznámý dirigent Dutoit řídil Českou filharmonii

Českou filharmonii v pátek v Praze řídil světoznámý dirigent Charles Dutoit. Na programu ve Dvořákově síni Rudolfina bylo Stravinského Svěcení jara. Dutoit tuto skladbu i sto let po skandální premiéře považuje za silnou a sugestivní. Švýcarský dirigent odjede s filharmoniky příští týden také na japonské turné. Pro několik koncertů na něm vystřídá šéfdirigenta Zdeňka Mácala. Dutoit spojil velkou část své aktivní umělecké dráhy se symfonickým orchestrem v Montrealu. Působil také jako hudební ředitel Francouzského národního orchestru a symfonického orchestru NHK v Tokiu. Byl zřejmě prvním dirigentem, který před čtvrtstoletím uskutečnil digitální nahrávku. Českou filharmonii řídil už v sedmdesátých letech a pak znovu počátkem devadesátých let. Evropské orchestry podle něj zpravidla mívají na zkoušení programů víc času, a tak se lze do hudebního díla při přípravě ponořit hlouběji než v Americe. Tam podle něj záleží na výkonu a programy se studují rychle, aby bylo možné zahrát třeba čtyři koncerty během týdne. S Igorem Stravinským se Dutoit sešel osobně v Americe v roce 1960, ještě jako student mistrovských kurzů v Tangelwoodu. Stravinský tam nahrával některé své skladby a mladý dirigent obracel na pódiu při jedné příležitosti noty. "Překvapilo mě, jak je ten velký skladatel ve skutečnosti malý," uvedl Dutoit.

Na Vinohradech skončil swingový festival

Ve zcela zaplněném Majakovského sále Národního domu v Praze na Vinohradech skončil v sobotu večer osmý ročník festivalu swingové hudby. Magnetem závěrečného večera byl Gustav Brom Big Band řízený Vladem Valovičem s hostujícím dívčím kvartetem z Polska a pianistou Emilem Viklickým jako sólistou. Toto těleso oslavilo před krátkou dobou koncertem v Brně 65 let své existence. Vystoupili také sestry Havelkovy se svým orchestrem pod taktovkou Jaroslava Šimíčka, Antonín Gondolán a před půlnocí i Big Band Českého rozhlasu s dirigentem Václavem Kozlem. Jako sólisté s ním zazpívali například Vlasta Průchová, Karel Černoch a Ilona Csáková. V publiku převažovali lidé středního věku a starší, jimž rádia ani televize příliš v tomto žánru nevycházejí vstříc. O to s větším nadšením uvítali skladby z repertoáru a tvůrčích dílen Jaroslava Ježka, Glenna Millera, Counta Basieho, Duka Ellingtona, Woodyho Hermana, Benna Goodmana a dalších osobností slavné swingové éry. Zahrály je kapely jako Big Band Konzervatoře Jaroslava Ježka a Bohemia Big Band Bohuslava Volfa. Představila se také Irena Budweiserová s přáteli. Populární Melody Makers Ondřeje Havelky doprovodili vynikající jazzovou zpěvačku Věru Gondolánovou. Druhý z večerů nabídl i koncert seskupení Miroslava Surky nazvaného Czech Big Company, s nímž se jako hosté představili Josef Vejvoda, Tomáš Savka a Laďa Kerndl.

V Kosmonosech dokončí mnohaletou opravu Lorety

V roce 2006 se radnici v Kosmonosech na Mladoboleslavsku zřejmě podaří dokončit opravu zdejší Lorety. Její areál patří k architektonickým skvostům města a radnice s její opravou začala již v 90. letech minulého století. Nyní zbývá zrekonstruovat ústřední budovu Sanda Casy. V areálu Lorety město pořádá výstavy výtvarníků a do budoucna zde chce pořádat divadelní představení pod širým nebem. Zájem lidí o tuto památku neustále roste a letos poprvé počet návštěvníků překročil dva tisíce. Kosmonoská Loreta byla postavena v letech 1702 až 1708 podle návrhu italského architekta Giovanniho Alliprandiho na místě dřevěného kostelíka svatého Martina. Areál Lorety tvoří střední budova Santa Casy, barokní kaple sv. Martina a čtyřpatrová zvonice. Stěny Santa Casy jsou zdobeny reliéfy ze života Panny Marie a ve výklencích jsou umístěny sochy proroků. Vnitřek je zdoben imitacemi originálních fresek z italské Lorety. Santa Casa je obklopena ambity, které se otvírají do nádvoří řadou polokruhovitých arkád. Loreta v Kosmonosech je otevřena od dubna do října, vždy od čtvrtka do neděle. Jako cíl zájezdů ji do své nabídky zařadily i některé cestovní kanceláře.

Berdych bude hrát finále turnaje Masters v Paříži

Český souboj v semifinále turnaje Masters v Paříži vyhrál Tomáš Berdych. Dvacetiletý tenista v sobotu porazil svého krajana a loňského finalistu Radka Štěpánka po setech 6:1, 3:6 a 6:3. V nedělním duelu o titul se v hale Bercy utká s Chorvatem Ivanem Ljubičičem. Berdych hrál se Štěpánkem na okruhu ATP poprvé v kariéře a sobotním vítězstvím dosáhl jednoho ze svých největších dosavadních úspěchů. Letos podruhé po švédském Bastadu postoupil do finále, poprvé se mu to ale podařilo na turnaji série Masters. Mladík z Valašského Meziříčí ani ne za dvacet minut vyhrál první set 6:1. O šest let starší Štěpánek však donutil protivníka k chybám a druhou sadu získal v poměru 6:3. Rozhodnutí přinesla čtvrtá hra třetího setu, v níž Berdych prolomil podání svého krajana a došel k výhře v prvním českém semifinále turnaje Masters. Vítěz loňského turnaje v Palermu tak má poslední příležitost na zisk titulu v tomto roce. Jeho nedělním soupeřem bude favorizovaný Ljubičič, jenž porazil nejvýše nasazeného Andyho Roddicka 6:3 a 7:5.

Mauresmová bude soupeřkou Vaidišové v semifinále ve Filadelfii

Třetí nasazená Francouzka Amélie Mauresmová je v sobotním semifinále tenisového turnaje ve Filadelfii soupeřkou šestnáctileté české hráčky Nicole Vaidišové. Mauresmová, která turnaj vyhrála v letech 2003 i 2004, v posledním pátečním utkání dvouhry porazila Američanku Mashonu Washingtonovou 6:3 a 6:4. Duel Mauresmové s Vaidišovou, která v pátek zvítězila v osmnáctém zápasu za sebou, začne kolem sobotní půlnoci. Jako první nastoupí ve 22:30 SEČ na dvorec ruské tenistky Naděžda Petrovová a Jelena Dementěvová, jež si ve Filadelfii zajistila účast na Turnaji mistryň. Ve čtyřhře už Vaidišová v soutěži nepokračuje. V semifinále s Kanaďankou Maureen Drakeovou prohrály ve dvou setech s nejvýše nasazeným párem Cara Blacková, Rennae Stubbsová. Turnaj ve Filadelfii je dotován částkou 585.000 dolarů.

A jaké nás čeká počasí?

V noci bude oblačno až zataženo s občasným deštěm, teploty 7 až 3 stupně. V neděli bude oblačno, občas déšť, s teplotami 8 až 12 stupňů.

Tolik zprávy Radia Praha