Zprávy

Český premiér Jiří Paroubek pokračuje v cestě po Balkáně

Český premiér Jiří Paroubek pokračuje druhým dnem v cestě po Balkáně návštěvou Bělehradu. Setkal se s předsedou srbskočernohorského parlamentu Zoranem Šamim, srbským prezidentem Borisem Tadičem a dalšími politiky. V plánu má i setkání s českými krajany a kosovskými Srby. Paroubek v sobotu po setkání s bosenskými představiteli v Sarajevu prohlásil, že Česká republika chce hrát na Balkáně významnější roli. Pro české politiky a podnikatele se podle něj v Praze chystá seminář, na němž se budou moci seznámit s investičními příležitostmi v Bosně a Hercegovině. V pondělí český premiér s delegací podnikatelů a zástupců firem zamíří z Bělehradu do Kosova, další zastávkou na jeho cestě po bývalé Jugoslávii je Černá Hora a chorvatský Záhřeb. Prostředkovatelské služby české diplomacie při jednáních o budoucnosti Srbska a Černé Hory (SČH) dnes na návštěvě v Bělehradu nabídl český premiér Jiří Paroubek. "Nabídl jsem, pokud si to Srbsko bude přát, využití české diplomacie nebo politiků," prohlásil premiér po jednáních se srbským prezidentem Borisem Tadičem. Český premiér také prohlásil, že Česko podpoří integraci Srbska a Černé Hory do euroatlantických a evropských struktur.

Paroubek: Odchod českých vojáků z Bosny je zatím v nedohlednu

Čeští vojáci se z Bosny v dohledné době stahovat nebudou, protože situace v zemi tomu zatím neodpovídá, řekl novinářům na základně mírových jednotek EUFOR v Tuzle premiér Jiří Paroubek. S velitelem českého kontingentu Pavlem Hurtem se sice shodl na tom, že v Bosně nyní panuje klid, před blížícím se slučováním místní srbské policie a armády s bosensko-chorvatskou je však potřeba současný počet českých vojáků v zemi ponechat, uvedl. Evropská unie, která má nyní vojenskou operaci v Bosně na starosti, postupné stahování některých jednotek EUFOR vzhledem ke zlepšování bezpečnostní situace plánuje. Ze zhruba 6500 vojáků, kteří působí v Bosně od loňského prosince, kdy EU převzala misi NATO, by jich příští rok mohlo 1500 odejít. Paroubek na severobosenskou základnu Eagle Base, na níž zhruba 90 českých vojáků působí, zavítal v rámci své čtyřdenní návštěvy zemí bývalé Jugoslávie. Hurt Paroubka informoval o práci vojáků a ubezpečil ho, že kontingent se zatím nesetkal se žádnými problémy. Práci mu podle něj stěžují jen občasné provokace místních dětí, které přes plot základny házejí kameny. Česká strážní jednotka v zemi působí necelý rok, Česko ale v Bosně mělo vojáky už v době, kdy mírové misi velela Severoatlantická aliance. Od léta Češi velí také svým rakouským kolegům. Letos v dubnu se k nim navíc připojily dva transportní vrtulníky Mi-17. Vojáci se střídají po šesti měsících.

Kalousek zůstává předsedou KDU-ČSL

Předsedou KDU-ČSL zůstává Miroslav Kalousek. Na dnešním sjezdu strany v Plzni s přehledem obhájil funkci a povede křesťanské demokraty v příštích čtyřech letech. Chce přesvědčit voliče, že lidová strana je důvěryhodnou alternativou mezi ODS a ČSSD, která bude bránit vlivu komunistů. Ve sněmovních volbách v příštím roce věří v zisk nejméně deseti procent hlasů. Potom, co sjezd potvrdil Kalouska, zvolil znovu do funkce prvního místopředsedu Jana Kasala. I on neměl při volbě konkurenci. Napínavější byla volba čtyř řadových místopředsedů - v první kole uspěli ministři zahraničí a dopravy Cyril Svoboda a Milan Šimonovský, kteří se vracejí do vedení po jarní vládní krizi. Ve druhém kole získal místopředsednické křeslo nováček ve vedení Pavol Lukša, funkci obhájil Roman Línek. Svobodovi zřejmě k největšímu počtu hlasů pomohl kandidátský projev, v němž řekl, že za poslední rok se postavení KDU-ČSL zhoršilo kvůli příliš konfrontačnímu stylu. Vyzval k pozitivnější politice. Tři stovky delegátů pozdravili lídři obou nejsilnějších stran. Nejdříve předseda ODS Mirek Topolánek vytkl lidovcům, že ve vládě kryjí spolupráci ČSSD s komunisty. Kalousek to později označil za důsledek toho, že také ODS má před sjezdem. Šéf nejsilnější opoziční strany však i přes kritiku počítá s KDU-ČSL při povolebním vyjednávání. Také úřadující šéf ČSSD Bohuslav Sobotka lidovcům řekl, že zůstávají možným koaličním partnerem.

Gripeny pomohly arménskému letadlu, jež ztratilo spojení

Stíhačky Jas-39 Gripen z čáslavské letecké základny startovaly k druhému ostrému zásahu. Dva letouny pomáhaly arménskému dopravnímu letadlu, které při přeletu nad českým územím ztratilo rádiové spojení s řízením letového provozu. Vojáci ho doprovodili nad Německo, kde se stroji podařilo navázat spojení s tamní kontrolou, řekl ČTK mluvčí čáslavské základny Michal Prejzek. Z čáslavské základny vystartovaly k ostrému zásahu dva letouny zařazené do pohotovostního systému NATO v 07:26. Arménské letadlo Airbus A 320 objevily o několik minut později nad Vlašimí ve výšce 11 kilometrů. Spojit se s jeho pilotem na nouzové frekvenci se ale nezdařilo. Stíhačky nad ním proto začaly přelétávat. Pilot jim pak dal světelné znamení, že o jejich přítomnosti ví. Gripeny ho doprovodily zhruba 100 kilometrů do německého vnitrozemí a pak se vrátily zpět na čáslavskou základnu. Poprvé čáslavské stíhačky pomáhaly v srpnu tureckému letadlu, které také při přeletu nad českým územím ztratilo rádiové spojení s kontrolou letového provozu.

Mluvčí: Policie má informace o pohybu uprchlého vězně Čabrady

Policie má informace o pohybu vězně Romana Čabrady, který v úterý uprchl z plzeňské věznice. Z taktických důvodů je však nebude zveřejňovat, řekla ČTK mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) Blanka Kosinová. Kriminalistům se již podařilo zmapovat pohyb druhého uprchlíka Rostislava Roztočila, kterého v sobotu zadržela německá policie u Stuttgartu. Kosinová uvedla, že ÚOOZ má nyní eminentní zájem na dopadení Čabrady. "Máme určité informace o pohybu Romana Čabrady - bez bližšího určení," uvedla mluvčí. K tomu, zda by mohl být v nejbližších hodinách dopaden, se nechtěla vyjádřit.

Koncert neonacistů ukončila policie

Koncert asi stovky neonacistů ve Zlaté Olešnici na Jablonecku ukončil krátce před půlnocí zásah policejních těžkooděnců. Důvodem zásahu byly písně s rasistickým podtextem, řekla ČTK jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Účastníci akce jsou podle ní podezřelí z podpory a propagace fašismu. V souvislosti s koncertem neonacistů, který se v sobotu večer uskutečnil ve Zlaté Olešnici na Jablonecku, obvinila policie jediného člověka. "Čtyřiadvacetiletý muž ze Sokolova je podezřelý z podněcování k nenávisti vůči skupině osob nebo omezování práv, další dva se zřejmě také dopustili trestného činu, ale obviněni zatím nebyli," řekla ČTK jablonecká policejní mluvčí Ludmila Knopová. Devět zadržených se podle ní dopustilo přestupku. Údajně soukromé oslavy narozenin, na které se ale podle zjištění policie platilo čtyřsetkorunové vstupné, se zúčastnilo 140 mladých lidí. Policejní těžkooděnci koncert předčasně ukončili krátce přes půlnocí. Důvodem byly písně s rasistickým podtextem, které zachytili. K výslechu předvedli 12 lidí. "Na základě výslechů pátráme ještě po jednom z účastníků, který se zřejmě dopustil trestného činu," dodala Knopová. Na místě zasahovalo 260 policistů, přítomna byla okresní státní zástupkyně. Do akce se vedle jednotky rychlého nasazení zapojila i celní správa a cizinecká policie. Hlídky na silnicích podle policejní mluvčí při kontrolách zajistili v šesti automobilech věci jako trička, odznaky, čepice, DVD a CD s extremistickou tematikou. Další trička zabavili policisté přímo na místě koncertu. Symboliku na zajištěných věcech nyní podle Knopové zkoumají odborníci.

Tvrdší zásahy policie proti neonacistům budou podle ministra vnitra Františka Bublana pokračovat. Policie bude zasahovat v případech, že půjde o skupinu, která má ve svých nahrávkách neonacistické texty. "Už to je důvod k tomu, aby tato skupina nemohla vystupovat," řekl Bublan novinářům. Policie by podle něj mohla zakročit i proti akci pořádané komunisty, pokud by při ní někdo nabádal k rasové či třídní nenávisti. V minulosti přitom policie nezakročila v řadě případů, kdy měla od ochránců lidských práv informace o tom, že na akci vystoupí skupiny, které neonacismus propagují. Kvůli liknavému postupu se pak stala terčem kritiky nejen ochránců lidských práv, ale i médií a politiků.

Na Šumavě se učili chránit rysa

Více než 20 dobrovolníků se ve Volarech od pátku do dneška učilo, jak chránit rysa. V zimě budou pomáhat strážcům chráněné krajinné oblasti Šumava monitorovat tuto vzácnou šelmu, jejíž počet se kvůli lovu výrazně snížil, a to hlavně v jižních a západních Čechách. Hlídky, které organizuje Hnutí Duha ve spolupráci se správou chráněné krajinné oblasti, mají za úkol především odradit pytláky, kteří rysy systematicky střílejí. Ekologové odhadují, že za posledních 20 let bylo v České republice ilegálně zabito nejméně 500 rysů. Na Šumavě nyní žije asi 80 kusů. Ze 14 z nich, která správa šumavského národního parku označila vysílačkou, bylo patrně už osm zastřeleno. Dobrovolníci zároveň získávají důležité údaje o výskytu šelem. Skupinky budou letos od prosince do března monitorovat oblast mezi Volary, Prachaticemi a Českým Krumlovem. Kdy a kam se vydat jim určí správa chráněné krajinné oblasti, bude to záviset hlavně na sněhových podmínkách. "Ochrana šelem sahá daleko za hranice chráněné krajinné oblasti, proto jsou pro nás dobrovolníci velkou pomocí hlavně tam, kde území nepokrývají naši strážci," řekl ČTK Luděk Bufka z Národního parku Šumava. Loňský první ročník tohoto projektu měl na Šumavě velký úspěch, dobrý ohlas mělo nyní i školení nováčků. "Věříme, že letos bude v terénu chodit kolem 50 dobrovolníků," řekla dnes ČTK organizátorka Kateřina Ulmanová.

V Nové Říši chlapi hodnotili nejlepší jablečné záviny

Přes tři desítky závinů přinesly místní i přespolní hospodyňky na první ročník Novoříšského štrúdlování. Porota složená z mužů z místních spolků potom hodnotila záviny tažené i kynuté, dozlatova pečené a krásně zdobené i naaranžované. Plněné byly nádivkami z jablek, se skořicí, s mákem, s oříšky a některé i s rozinkami. Dostaly se mezi ně i dva se šunkou, kečupem, česnekem a kmínem, proti nim se ale zvedla vlna odporu kvůli podlému ovlivňování poroty. Mužská jedenáctka posuzovala vzhled, chuť, vůni i originalitu sladkých specialit. Pravidla k účasti byla jednoduchá: odvaha, um a chuť se zúčastnit. "Kdo říká, že chlapi nejsou na sladké? Nemuseli mě vůbec přemlouvat: mám rád srandu a štrúdl. U nás se peče každou sobotu," smál se erudovaný předseda poroty a místních zahrádkářů Jaroslav Pospíchal. Nejraději má klasický tažený štrúdl s jablky. Bát se ale nemusel, že by doma dostal, pokud by mezi anonymní jednatřicítkou závinů nepoznal ten domácí - manželka se soutěže neúčastnila. Jablka se letos ani v Nové Říši některým neurodila, sám je musel dokupovat. Mezi soutěžícími převládala místní omladina. Třeba devatenáctiletá vysokoškolačka Jitka Kratochvílová vybalila závin s vypodobněním znaku a názvu obce. Další třeba štolu s jablky a oříšky, jejíž povrch byl zdoben mřížkou. S krásně naaranžovaným štrúdlem s hroznovým vínem přišla i novoříšská starostka Dana Čírtková.

Sport

Čeští fotbalisté udělali další krok k postupu na mistrovství světa. V prvním barážovém duelu v Oslu vyhráli brankou Vladimíra Šmicra z 32. minuty nad Norskem 1:0. Ihned po děkovačce s diváky však fotbalisté upozorňovali, že výhra ještě nic neznamená. Udělali jsme jen první krok k postupu, prohlašovali svorně. Odveta se hraje ve středu v Praze.

Počasí

Zataženo nízkou oblačností a mlhavo, místy mrholí. Teploty vystoupí na 4 až 8 st. C, při malé oblačnosti bude kolem 11 stupňů C.