Denní souhrn zpráv Zprávy

14-11-2005

Prezident přijal demisi ministra zemědělství Zgarby

Prezident Václav Klaus v pondělí přijal demisi ministra zemědělství Petra Zgarby. Informoval o tom prezidentův mluvčí Petr Hájek. Zgarba se rozhodl odejít především kvůli aféře Pozemkového fondu, který umožnil spekulantům získat lukrativní pozemky. Ve funkci ho nahradí poslanec ČSSD Jan Mládek. Prezident jmenuje Mládka novým ministrem ve středu 16. listopadu. Mládek je mimo jiné členem sněmovního rozpočtového výboru. Od konce května je také poradcem premiéra Jiřího Paroubka. Jeho názory na ekonomiku jsou v ČSSD považovány za liberální. Mládek je absolventem fakulty řízení Vysoké školy ekonomické v Praze. Působil také v Prognostickém ústavu ČSAV jako aspirant, později jako vědecký pracovník. Na svém novém místě chce například rekonstruovat orgány Pozemkového fondu a přijmout opatření, aby se již pochybné převody nemohly opakovat.

Svoboda chce volný pohyb pracovních sil

Ministr zahraničí Cyril Svoboda požaduje, aby mezi členskými státy Evropské unie bylo zrušeno omezení volného pohybu pracovních sil. Na parlamentní konferenci o pohybu pracovních sil v pondělí prohlásil, že jejich volný pohyb je přirozený a nikoho neohrožuje. "Ať nikdo nechodí s argumenty, že pohyb osob z ČR někoho ohrozí. Nebo si snad někdo myslí, že čeští pošťáci ohrozí trh pošty ve Švédsku?" řekl Svoboda. Správné řešení je proto podle něj zrušit omezení. Všechny racionální argumenty říkají, že nemá smysl. Apeloval proto, aby politici sebrali odvahu a omezení zrušili. Velká Británie, Irsko a Švédsko již pracovní trhy otevřely a z Čech skoro nikdo nepřišel. Ve Velké Británii a Irsku se usadilo jen několik stovek lidí. Omezení pracovního trhu pro obyvatele z nových zemí EU prosazovaly zejména Německo a Rakousko. Rakouský kancléř Wolfgang Schüssel v červenci po schůzce s českým premiérem Jiřím Paroubkem uvedl, že k dalšímu uplatňování přechodného období jeho zemi nutí větší tlak a konkurence po rozšíření unie. Paroubek jednal o stejném problému v polovině října také s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem. Prohlásil, že si umí představit liberalizaci zaměstnávání určitých skupin osob, například vysokoškoláků.

Evropská unie by měla v co nejkratším čase odbourat všechna omezení, která lidem zakazují hledat si práci v jiném členském státě. Uvedl to eurokomisař Vladimír Špidla na pondělní meziparlamentní konferenci o pohybu pracovních sil. Obavy z masivního přílivu levné pracovní síly do bohatších částí unie podle něj nemají reálný základ a pružnější pracovní trh by naopak prospěl evropské ekonomice. "Podstatou evropské integrace je země lidí, nikoliv věcí. Evropa, ve které se nemohou pohybovat lidé, není dokončenou Evropou," řekl Špidla. Některé země, které vůči nováčkům v EU uplatňují přechodná období pro volný pohyb pracovníků, podle Špidly naznačily, že by omezení mohly zrušit již příští rok. Po roce 2009 by přechodná období měla být výjimkou. Typický člověk, který se vydal za prací do jiného státu unie, je podle eurokomisaře muž ve věku 18 až 35 let. Je svobodný, bez závazků a jeho druhým jazykem je obvykle angličtina. Pracovní migraci podle něho omezuje řada přirozených překážek, jako například jazyková nevybavenost, obavy ze ztráty kontaktu s rodinou a přáteli nebo neznalost poměrů v cizí zemi.

Police zatím neví, kdo vyhrožuje Svobodovi

Policie zatím nezjistila, kdo minulé pondělí vyhrožoval ministru zahraničí Cyrilu Svobodovi zastřelením. Anonym uvedl, že postřílí Svobodu a jeho rodinu, pokud nepřestane prosazovat tvrdý přístup vůči Kubě. Anonymní telefon zaznamenalo operační středisko policie na lince 158. "Policie ministra i rodinu ujistila, že je připravena chránit jejich životy," řekl minulý týden Svobodův mluvčí Vít Kolář. Policie případ vyšetřuje a po pachateli pátrá. Svoboda má čtyři studující syny, jeho žena je lékařka. Ministr nečelí anonymní výhrůžce poprvé. V roce 2003 jeho rodině někdo vyhrožoval atentátem. Tehdy přišel výhrůžný dopis do jednoho z českých deníků. Policie ovšem tehdy pachatele nevypátrala a věc odložila. Ministr zahraničí má ze zákona nárok na stálou policejní ochranu, od začátku jeho funkčního období je s ním tělesný strážce. V Evropské unii Česká republika prosazuje tvrdší postup vůči kubánskému totalitnímu režimu Fidela Castra než jiní členové. Česko-kubánské vztahy jsou dlouhodobě napjaté. Nyní se ještě zhoršily, když kubánské úřady v Havaně zakázaly oslavu českého státního svátku, kterou organizovalo české velvyslanectví.

Kontrolorce vyšetřující VZP vyhrožují

Ministr zdravotnictví David Rath se obrátí na ministra vnitra Františka Bublana kvůli výhrůžnému telefonátu, který přijala v pátek večer pracovnice odboru kontroly ministerstva zdravotnictví. Žena je zařazena do kontrolního týmu, který má prověřit hospodaření Všeobecné zdravotní pojišťovny. V telefonu se jí prý ozval mužský hlas středního věku a vyhrožoval jí, že si "má dát pozor, ať ještě dojede domů". Pracovnice informovala o telefonátu vedoucího, policii dosud nekontaktovala. Ministru Rathovi napsala, že kvůli silnému psychickému tlaku nemůže kontrolu provádět. "Pociťujeme tlak ze strany některých skupin na náš tým," potvrdil náměstek ministra Vladimír Dryml. Rovněž nucený správce Antonín Pečenka se podle svých slov setkal s nátlakem. Rath připomněl, že v těchto dnech posiluje kontrolní skupinu, která se důkladněji zaměří zejména na projekt internetových zdravotních knížek (IZIP), který je spojen s europoslanci ODS Milanem Cabrnochem a Miroslavem Ouzkým. Kontrola se soustředí rovněž na přelévání peněz mezi jednotlivými fondy VZP. Rath poznamenal, že netuší, kdo nátlak vyvíjí. Podle něj to mohou být subjekty, které jsou označeny jako první sled a cíl prvních kontrolních zásahů. "Pokud bychom vycházeli z této logiky, lze vysledovat pár subjektů, které se mohou cítit ohroženy touto kontrolou, protože měly s VZP velmi nadstandardní obchodní vztahy," uvedl ministr.

Některé lékárny už dostaly vakcíny proti chřipce

Některé lékárny již od distributorů dostaly první dodávku vakcín proti chřipce. Jde o vakcíny typu Fluad, které se hodí zejména pro starší věkové skupiny. Podle prezidenta České lékárnické komory Lubomíra Chudoby by dodávka měla být limitována 20 až 30 kusy balení na lékárnu. Podle Marie Zajícové z lékárny Slezské nemocnice v Opavě je však toto množství směšné. Po třiceti vakcínách se doslova zaprášilo a v současné době v Opavě čekají na dodávku od ostatních distributorů. Podle hlavního hygienika Michaela Víta by do Česka mělo být dovezeno celkem 120.000 vakcín proti chřipce; 70.000 již je na území ČR, dalších 50.000 vakcín by mělo přijít do dvou týdnů. Deset tisíc z nich ale nepůjde do lékáren. Ministerstvo zdravotnictví si je nechá pro veterinární lékaře, pracovníky veterinárního dozoru a pro nejexponovanější pracovníky drůbežářského průmyslu. Česká lékárnická komora však očekává výrazně méně vakcín, podle lékárníků by mělo být dovezeno asi 80.000 balení. Lékárníci odhadují, že letos vakcíny žádalo asi čtvrt milionu lidí. Na všechny tedy určitě nedojde. Kvůli omezenému množství vakcín hlavní hygienik apeloval zejména na mladší lidi, u nichž sezónní chřipka nevyvolává komplikace, aby vakcíny přenechali starším, u nichž má chřipkové onemocnění těžší průběh.

V Chropyni hořela spalovna nebezpečných odpadů

V Chropyni na Kroměřížsku v pondělí hořela spalovna průmyslových odpadů. Do ovzduší unikly i zplodiny nebezpečných chemikálií, které spalovna legálně likviduje. Naměřené hodnoty ale nejsou zdraví nebezpečné, řekl krajský mluvčí hasičů Ivo Mitáček. V Chropyni zasahovalo sedm jednotek, povolán byl i speciální protichemický vůz. Hasiči museli být při práci velmi opatrní, protože při požáru vybuchovaly také sudy s nebezpečnými látkami. Po dvou hodinách hasiči hlavní ohnisko požáru uhasili. Letos likvidovali ve spalovně už několik požárů. Škody společnost předběžně odhadla na dva miliony korun. Starosta Chropyně František Hrabal řekl, že společnost Destra Co., která spalovnu provozuje, o požáru město neinformovala. Zastupitelstvo města chce proto proti firmě přijmout tvrdší opatření. "Nyní společně s hasiči i odborníky z kroměřížského odboru životního prostředí konzultujeme strategii vůči této firmě, aby s ní byla srozumitelnější domluva," řekl starosta. Město o požáru ve spalovně občany informovalo prostřednictvím místního rozhlasu. Radnice upozornila lidi, aby neotevírali okna a nezdržovali se venku, pokud to není nutné. Kouř, který obsahoval nebezpečné zplodiny, se vlivem nízké inverze nedostal do vyšších vrstev a zůstal nad areálem firmy. Pak se mrak díky větru posunul mimo obydlenou část města směrem k obci Zářičí. Město i hasiči proto odvolali upozornění i zákaz vycházení.

FNM dal na sanaci ekologických škod přes 21 miliard

Fond národního majetku České republiky vynaložil od roku 1991 už více než 21 miliard korun na odstranění ekologických škod vzniklých před privatizací. Vyplývá to z materiálu ministerstva financí, který ve středu projedná vláda. Jen ve druhé polovině loňského roku byly na sanaci ekologických závazků vzniklých před privatizací z FNM vynaloženy dvě miliardy korun. Od roku 1991 do 31.12.2004 celkové výdaje FNM na tyto účely dosáhly 21,35 miliardy korun. Dokument obsahuje i informace o výši garancí, které vláda v letech 2002 až 2004 schválila na odstranění starých ekologických škod a na revitalizaci krajiny v Moravskoslezském, Ústeckém a Karlovarském kraji a kladenském regionu. Celkem to bylo 36,18 miliardy korun.

Úřady odhalily 16 případů věkové diskriminace

Úřady práce loni odhalily 16 případů diskriminace kvůli věku. K rizikovým skupinám na trhu práce patří lidé starší 50 let, řekl Petr Wija z oddělení prevence sociálně zdravotní diskriminace. Z výzkumu vyplynulo, že 12 procent lidí nad 50 let někdy nebylo přijato do práce právě proto, že se zaměstnavateli zdáli na dané místo staří. Každý 20. člověk nad 50 let uvedl, že kvůli svému věku práci ztratil. Podle Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí jsou lidé z této věkové skupiny považováni za méně výkonné. Wija uvedl, že někdy zaměstnavatelé vytvářejí tlak na lidi v důchodovém věku, aby odešli do penze. Přitom by pracující důchodci mohli být přínosem pro společnost. Vzhledem ke zvyšujícímu se průměrnému věku mohou aktivně žít déle, než bylo zvykem.

Soud dal muži za pokus o vyvraždění rodiny 22 let vězení

Šestatřicetiletý Jaromír Hero má jít za vraždu sestry a pobodání dalších tří příbuzných v obci Hvězda na Kladensku na 22 let do věznice se zvýšenou ostrahou. Výjimečný trest mu uložil středočeský krajský soud. Nevyhověl tak žalobci Jaroslavu Voborníkovi, který žádal doživotí, ani návrhu obhájce Jaroslava Ortmana na osvobození Hera kvůli jeho nepříčetnosti. "Obžalovaný jednal v průběhu činu velice logicky, zaměřil se na všechny osoby, které byly doma," řekla předsedkyně senátu Oldřiška Rysová. Při ohledání místa činu pak Hero podle ní popsal, jak se vše odehrálo. Je zcela odpovědný, uvedla s odkazem na posudky psychiatrů a psychologů. Hero podle obžaloby v březnu doma pobodal sedmašedesátiletou matku, osmatřicetiletou sestru a její dva syny - devatenáctiletého a dvouletého. Staršího synovce napadl v době, kdy spal. Herova sestra se šla podívat, proč starší syn křičí, a utrpěla bodné rány v obličeji. Čepel nože jí pronikla do mozku. Za dva dny zemřela. Hero byl v minulosti odsouzen za útok na veřejného činitele a třikrát za znásilnění, dokonce vlastní dcery. Znalci u něj odhalili sexuální deviaci - na vlastní žádost byl pak vykastrován. Byla mu nařízena sexuologická léčba, kterou posléze soud zrušil. S ambulantní léčbou závislosti na alkoholu Hero vůbec nezačal. Rysová uvedla, že nyní projednávaný případ rozhodně sexuálně motivován nebyl.

Žádost o vydání uprchlého vraha je připravena, čeká jen na překlad

Ministerstvo spravedlnosti má již připravenou žádost o vydání uprchlého vězně Rostislava Roztočila, kterého v sobotu zadržela německá policie. Její odeslání zdržuje jen nutný překlad do němčiny. Podle mluvčího ministerstva Petra Dimuna však žádost, která má několik stovek stran, poputuje v nejbližších dnech. Už v sobotu byl na Roztočila, odsouzeného v Česku za vraždu, vydán mezinárodní zatykač. Německé úřady vzaly uprchlého vězně v neděli večer do vydávací vazby. Roztočil uprchl z plzeňské věznice minulé úterý společně s dalším vězněm Romanem Čabradou, rovněž odsouzeným za vraždu. Za zdi vězení se dostali ukryti v bedně v nákladním voze. V útěku jim pomáhal zatím neznámý komplic. Roztočil byl v roce 1985, kdy žil v Rakousku, odsouzen za vraždu egyptského studenta. Na žádost úřadů tehdejší ČSSR byl zatčen, držen ve vazbě, ale Rakousko jej nakonec odmítlo vydat. Do Československa jej nevydalo v roce 1992 ani Německo, kam se později přestěhoval. Zatčen byl v roce 2000 na přechodu ve Svatém Kříži. Jednání o obnově Roztočilova procesu bylo u Krajského soudu v Praze naplánováno na 1. prosince.

Druhý vězeň Roman Čabrada, který v úterý spolu s Roztočilem uprchl z plzeňské věznice, je stále na svobodě. Policie po něm intenzivně pátrá. Mluvčí Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu Blanka Kosinová v neděli večer uvedla, že policie má informace o pohybu vězně Čabrady, ale z taktických důvodů je nebude zveřejňovat. Mluvčí bádensko-württemberské policie potvrdil, že pátrání po Čabradovi se odehrává na území celého Německa, odmítl ale sdělit bližší údaje. Policie stále upozorňuje na nebezpečnost odsouzeného vraha, který je pravděpodobně ozbrojen a napojil se zřejmě na podsvětí. Trvá zvýšená kontrola automobilů na všech hraničních přechodech. Policisté doporučují lidem vyvarovat se kontaktu s neznámými osobami a nepodceňovat rizika spojená s autostopem.

Kvůli úternímu útěku dvou vězňů z plzeňské věznice bude kázeňsky potrestáno dalších osm lidí. Mezi potrestané patří také dozorce, který odpovídal za kontrolu pracoviště, z něhož Rostislav Roztočil a Roman Čabrada utekli. Tento příslušník je navíc podle Kuly již trestně stíhán pro porušování dozorčí služby. Nyní je zproštěn výkonu služby. Již v úterý Kula odvolal ředitele věznice Jaroslava Zemana. Zbylí pracovníci budou potrestáni snížením platů o pět až 15 procent po dobu jednoho až tří měsíců. Jsou mezi nimi i první zástupce ředitele plzeňské věznice Bory Pavel Šefl a další zástupce ředitele věznice pro věci ekonomické.

Policie prošetřuje podezřelé úmrtí dvouměsíčního dítěte

Kriminalisté se zabývají podezřelým úmrtím dvouměsíčního chlapečka ze Zbraslavi na Brněnsku. Dítě zemřelo za nejasných okolností v pondělí dopoledne. Protože vyvstalo podezření, že mohlo zemřít cizím zaviněním, bude patrně podle zástupce ředitele Policie Brno-venkov Zdeňka Sychy nařízena pitva ostatků dítěte. Rodiče dítěte se v pondělí ráno telefonicky obrátili na rychlou záchrannou pomoc s tím, že jejich potomek má vážné zdravotní problémy. Záchranáři proto vyslali do Zbraslavi tým zdravotníků ve vrtulníku. Při jejich příjezdu však již bylo dítě mrtvé. "Zatím si nikdo netroufá spekulovat o tom, k čemu mohlo dojít. Podezřelé okolnosti týkající se smrti chlapce jsou však natolik závažné, že musí být důkladně prošetřeny," doplnil náměstek. Podle dobře informovaných zdrojů mohl dítěti z neznámých důvodů ublížit jeho otec. Policie tyto spekulace nekomentovala.

Příplata žaluje Rumunsko u Evropského soudu

Podnikatel František Příplata tento týden zažaluje Rumunsko u Evropského soudu pro lidská práva ve Štrasburku. Příplata byl v Rumunsku za podněcování k vraždě odsouzen k osmiletému vězení, před výkonem trestu utekl do vlasti. Podle něj jej k tomu přiměly obavy o jeho život. Podnikatel obviňuje rumunské orgány, že jeho účast na vraždě odborového předáka vykonstruovaly a v soudním procesu mu znemožnily účinnou obhajobu. Rumunsko podle Příplatova právního zástupce Stanislava Polčáka porušilo Úmluvu o ochraně lidských práv a svobod. Soud podle jeho slov nevyslechl ani jednoho svědka, kterého Příplata navrhoval. Podnikatel neměl ani řádného tlumočníka. Většina výpovědí proti podnikateli byla navíc nakonec odvolána s tím, že si je vynutili vyšetřovatelé. Příplata také uvedl, že soud ovlivňovali vysocí rumunští politici. Evropský soud může rozhodnout o tom, zda Rumunsko porušilo či neporušilo právo na spravedlivý proces, případně nařídit vyplacení odškodného. Jestli se obnoví proces, je otázkou národního soudu. S ohledem na finanční dopad kauzy zvažuje Příplata také arbitráž proti Rumunsku, podle Polčáka by se mělo jednat o částku ve výši stamilionů korun. Podnikatel přišel v Rumunsku podle svých slov o majetek v hodnotě zhruba 120 milionů korun a řadu obchodů. Příplata v Rumunsku podnikal již v 90. letech. Obchodní zastoupení jeho partnerů pracuje v Rumunsku dodnes.

V Chebu objevili nelegální výrobnu cigaret

V Chebu objevili celníci během víkendových kontrol nelegální výrobnu cigaret s 800.000 kusy kuřiva v různém stádiu zpracování. Jejich prodejem by stát přišel na dani zhruba o milion korun. Při kontrole celníci zadrželi sedm cizinců, kteří cigarety vyráběli. Tři z nich neměli povolení k pobytu v Česku. Podle mluvčí plzeňských celníků Jitky Blahutové přivedla celníky na stopu nelegální výrobny v ulici Na Návrší posádka automobilu, kterou tam chtěli celníci kontrolovat. Jeho řidič se rychle otočil a celníkům ujel. O několik bloků dál sjel s vozem do příkopu, kde zapadl. Posádka utekla, ale v automobilu celníci objevili na 100.000 kusů nekolkovaných cigaret. "Požádali jsme proto o povolení k prohlídce domu, odkud auto s cigaretami vyjelo. Po překonání mříží a několika zamčených dveří jsme našli tajnou výrobnu," uvedla Blahutová.

Zaměstnanec podvodem připravil Makro o 100.000 korun

O 100.000 korun připravil svého zaměstnavatele třiatřicetiletý pracovník hypermarketu Makro. Muž pracoval jako manipulant na úseku masa a měl povinnost slevami označit výrobky, jimž končila záruční doba. Kriminalisté ale zjistili, že takto označoval maso úplně čerstvé, které pak ve velkém předával svému známému - šestačtyřicetiletému podnikateli z Ostravy. I jeho policisté obvinili z podvodu. Obvinění hrozí i dalším lidem, kteří mu v této činnosti pomáhali. Ve vězení můžou strávit až tři roky.

Do řeky unikla jedovatá látka, uhynulo asi 500 ryb

Do říčky Stěnavy v Broumově na Náchodsku někdo v noci z pátku na sobotu vypustil zatím neznámou jedovatou látku. V kilometrovém úseku řeky uhynulo asi 500 kusů ročních pstruhů a lipanů. Rybáři škodu vyčíslili na 10.000 korun. Specialisté odebrali vzorky vody a poslali je na expertizu. Šetření ovšem vyloučilo únik chemikálií z pivovaru, který leží nad místem znečištění. Policie proto prověřuje další objekty a osoby, které mohly jedovaté látky do vody vypustit.

Média prý budou moci dál používat skrytou kameru

Podle poslance Zdeňka Koudelky (ČSSD) budou moci novináři používat skrytou kameru i po chystané změně trestního zákona. Nadále jim to bude umožňovat občanský zákoník na základě takzvané novinářské licence. Tato licence umožňuje použít skryté nahrávání, pokud bude nahrávka použita pro tiskové, filmové, rozhlasové či televizní zpravodajství. "Důležité je, k jakému účelu bude nahrávka pořízena, pro potřeby zpravodajství to bude možné i nadále," řekl poslanec Koudelka. Hrozba trestu za nedovolené nahrávaní má podle něj ochránit veřejnost zejména před nekalými praktikami soukromých bezpečnostních služeb či vyděračů. "Podobizny, obrazové snímky a obrazové a zvukové záznamy se mohou bez svolení fyzické osoby pořídit nebo použít přiměřeným způsobem též pro vědecké a umělecké účely a pro tiskové, filmové, rozhlasové a televizní zpravodajství. Ani takové použití však nesmí být v rozporu s oprávněnými zájmy fyzické osoby," uvádí 12 paragraf občanského zákoníku. Nový trestní zákon, který zavádí tresty za zveřejnění rozhovoru nahraného bez vědomí druhé strany, začne platit od příštího roku na Slovensku. Podle některých novinářů může znamenat konec investigativní žurnalistiky v zemi.

V ČR žije přes tři sta stoletých lidí

V Česku žilo v říjnu 354 stoletých lidí a jejich počet stále roste. Před pěti lety jich v zemi žilo 232, před dvěma pak 277. Stoletých žen je zhruba pětkrát víc než mužů. Nejstarším člověkem v zemi je nyní žena, která letos oslavila už 108. narozeniny. Informoval o tom ústřední ředitel České správy sociálního zabezpečení Jiří Hoidekr. Poměr z hlediska dožití žen a mužů je podle něj alarmující. V Česku bylo k 31. říjnu 62 mužů a 292 žen nad sto let. Nejčastěji se sta let dožívají na jižní Moravě, nejméně na Karlovarsku. Nejvíce stoletých žije v Praze. Na konci října jich v hlavním městě bydlelo 54, z toho osm mužů a 46 žen. Lidé se ke 100. narozeninám dočkají zvýšení penze. Při překročení sta let pobírají o 1000 korun víc. Na začátku 90. let si přilepšovali o 400 korun. Od ledna 1996 částka vzrostla na 600 korun. Od května 2001 činí 1000 korun. Podle odborných studií nebude v budoucnosti vzhledem k prodlužování lidského života deset křížků žádnou raritou. Již za 60 let by mělo v Česku žít téměř 19.000 osob, které oslavily sté a vyšší narozeniny. V roce 2150 by pak mohlo být sto a více let 426.000 lidí. Ženy budou nadále převažovat.

V Šumné na Znojemsku si staví první kostel v historii obce

Do dvou let má v Šumné na Znojemsku stát vůbec první kostel v historii obce. Obyvatelé ho staví vesměs svépomocí a z peněz, které mezi sebou několik let vybírají. Stavba začala v říjnu, v těchto dnech se dokončily základy. Podle faráře z nedalekých Štítar Marka Dundy se bude ve stavbě pokračovat, i když se zatím podařilo sehnat jen 400.000 z potřebných zhruba šesti milionů korun. Peníze církev shání různě. Většina z nich jsou dary obyvatel Šumné, zdarma pomáhají i některé stavební firmy a řemeslníci. Obec s dvousetletou historií a 700 obyvateli patří k nejmladším na Znojemsku a o vlastní kostel usiluje od poloviny 90. let. Bohoslužby se zatím konají v budově radnice. Vedení obce stavbu podporuje, ke stavbě kostela církvi darovala pozemek. Budoucí kostel bude sloužit jak k bohoslužebným účelům, tak ke koncertům. V jeho suterénu má být také společenská místnost, určená například k setkávání seniorů či matek s dětmi. Jih Moravy je součástí brněnské diecéze, která je největší v Česku. Zahrnuje 600 kostelů a o 150 více kaplí a kapliček. I když v posledních letech na jihu Moravy vznikla řada nových církevních objektů, největší starostí biskupství je shánění peněz na opravy kostelů a far. Vloni tak vedení diecéze prostavělo 95 milionů korun.

V pelhřimovském muzeu začne výstava vzácných mincí

V pelhřimovském muzeu v úterý začíná výstava zlatých a stříbrných mincí, nejstarší z nich pocházejí z prvního století před naším letopočtem. K vzácnostem z pelhřimovských numismatických sbírek patří třeba zlaté keltské mince - duhovky z prvního století před naším letopočtem. Na Pelhřimovsku jich bylo nalezeno celkem osm v roce 1923, čtyři putovaly do Národního muzea v Praze. Svým způsobem unikátem je zlatá římská mince z let 41 až 45 našeho letopočtu, z dob vlády císaře Claudia, a to proto, že v regionu byla nalezena jediná - u Kamenice nad Lipou. K vzácným kouskům na výstavě budou patřit také čtyři středověké brakteáty, plíškové mince německé provenience nebo stříbrný tolar ražený v roce 1568 za Maxmiliána II. i na několik desítek pražských grošů. Návštěvníci uvidí také výběr z pokladu, jenž byl nalezen při rekonstrukci schodů v Solniční ulici. Podle muzejníků nejde o poklad v pravém slova smyslu, ale o sadu mincí, jež byly do zdi uschovány před Němci. Po druhé světové válce pravděpodobně jedna krabice o velikosti cihly zapadla a zůstala ve skrýši. Měl je tam schovat tehdejší správce Muzejního spolku Jan Fríd, jenž už nežije. Mince byly pečlivě roztříděné. Písemné doklady o fondu muzea se všechny nezachovaly.

V Českém Těšíně chystají filmový maratón Pána prstenů

Netradičně prožít nadcházející státní svátek budou moci lidé šanci v Českém Těšíně na Karvinsku. Místní filmový klub totiž pro zájemce připravil více než jedenáctihodinový filmový maratón. Promítat se bude Pán prstenů režiséra Petera Jacksona v úplné režisérské verzi, tedy i se scénami, které se do kin nedostaly. Kromě všech tří dílů Pána prstenů, tedy Společenstva prstenu, Dvou věží a Návratu krále, bude součástí maratónu také povídání o autorovi knižní předlohy J. R. R. Tolkienovi a šermířská ukázka. Návštěvníci budou volit i nejsympatičtějšího hrdinu trilogie. Filmový klub zvažuje, že by v maratónech pokračoval i v budoucnu. Na pořad by tak mohl přijít například kultovní seriál britské BBC Červený trpaslík. Své vlastní tipy však mohou navrhnout i sami návštěvníci.

Nominace na Atleta roku je už známa, favoritem je Roman Šebrle

V desetičlenné nominaci na cenu Atlet roku za uplynulou sezonu, z níž v sobotu večer vzejde nejlepší sportovec České republiky v atletických disciplínách, nenastalo žádné překvapení. V hlasování stovky odborníků z řad novinářů, funkcionářů a trenérů vzešla tato desítka seřazená v abecedním pořadí: výškař Jaroslav Bába, diskařka Věra Cechlová-Pospíšilová, chodkyně Barbora Dibelková, desetibojař Tomáš Dvořák, tyčkařka Pavla Hamáčková, překážkářka Zuzana Hejnová, výškařka Iva Straková, desetibojař Roman Šebrle, oštěpařka Barbora Špotáková a výškař Svatoslav Ton. Největším favoritem tradiční ankety je světový rekordman a olympijský vítěz v desetiboji Šebrle, který se může stát Atletem roku počtvrté za sebou. Letos získal stříbrnou medaili na mistrovství světa v Helsinkách a stal se vítězem vícebojařské Grand Prix. Na umístění v elitní trojici aspirují také bronzové medailistky ze šampionátu diskařka Cechlová-Pospíšilová a tyčkařka Hamáčková. V anketě Českého atletického svazu bude v přímém přenosu České televize vyhlášen také nejlepší junior, objev a trenér roku.

Na MS v boxu vypadl už druhý Čech

Již v prvním kole skončilo pro českého boxera Martina Halaše mistrovství světa v Číně. Ústecký rohovník v pondělí prohrál ve váhové kategorii do 64 kg s Ukrajincem Nikolajem Semenjhou 7:27 na body. Napodobil tak svého kolegu Štěpána Horvátha, jenž vypadl již v neděli. "Jsem ze svého výkonu zklamaný. V prvním kole jsem zjistil, že Ukrajinec neboxuje v optimální formě, ale nedokázal jsem toho využít," řekl smutný Halaš po zápase. "Neměl jsem rychlost a sílu." Reprezentační šéftrenér Svatopluk Žáček ocenil, že se Halaš snažil více než Horváth, který v neděli prohrál již před limitem. "Chtěl, ale boxoval spíše sám se sebou. Znervózněl a nic nevymyslel," řekl Žáček. V pondělí se v Mien-Jangu představí další český reprezentant Lukáš Viktora, který se pokusí v 'jedenadevadesátce' překvapit jednoho z favoritů Luise Ortize z Kuby. Poslední člen výpravy Tomáš Adámek nastoupí do ringu až ve středu.

Horská služba trénuje na ledovci v rakouských Alpách

Členové horské služby trénují na novou zimní sezonu na ledovci Stubai v Rakousku. Od 7. do 21. listopadu se tam vystřídá všech 59 profesionálních záchranářů, kteří působí v Krkonoších, Jeseníkách, Beskydech, na Šumavě a v Jizerských, Krušných a Orlických horách. Podle republikového náčelníka horské slsužby Jiřího Brožka tak budou letos záchranáři na zimu připraveni lépe než kdykoli dřív. Zimní soustředění ve Stubai je zaměřeno hlavně na nácvik nových lyžařských stylů, na procvičení techniky při svážení zraněných turistů, na práci v lavinových polích a na jištění proti pádům na zledovatělých svazích. Přípravu na ledovci si horská služba zaplatila ze svého rozpočtu. Na takzvané zimní doškolení využila především peníze, jež získala za zdravotnické zabezpečení velkých sportovních závodů nebo za poskytnutá záchranářská školení. Češi na ledovci spolupracují s domácími Rakušany a s Poláky. "Kromě přípravy na sněhu získáváme také nové teoretické poznatky. Rozebíráme například záchranné akce z minulosti," shrnul Brožek. V uplynulé hlavní zimní sezoně, od začátku prosince do konce února, zasahovala horská služba u téměř 5200 případů. Nejvíce práce měli záchranáři v Krkonoších, Jeseníkách a Jizerských horách. Většina úrazů se přihodila na sjezdovkách.

A jaké bude počasí?

V noci i zítra bude v nížinách zataženo, mlhavo a místy mrholení, na horách skoro jasno. Noční teploty 4 stupně až nula, denní 3 až 7, na horách kolem 9.

Tolik zprávy Radia Praha

14-11-2005